y Het valt echt wel mee, zei de zuster voor het trekken 'Een niet al te best been amputeer je ook niet zomaar' IT^DAG 23 JULI 1977 TROUW/KWARTET 13 ijn tanden en kiezen door een t gebit wil laten vervangen, lat op meer dan één manier fi Je kunt naar de tandarts pn, die de oude restanten tal in etappes zal verwijde- =erst de kiezen, het laatst de Jr\. Is dat laatste gebeurd, dan het kunstgebit, dat inmiddels een tandtechniker gemaakt meteen inzetten. Zodoende HliJ de patiënt niet tandeloos i9ete lopen; de behandeling zal ^"Ital toch gauw enkele weken 'oqsiag nemen. fspr; R. I wondere manier is het speciale 46%chnisch instituut, waar de ~lete behandeling niet meer ~"tén dag vergt. Je gaat er 's ens heen, kiest model en I laat alles er in één keer kken en wacht dan ter plaatse 01 namiddag; dan is de prothe- ant en klaar en kan direct latst worden. De snelle afwer- is mogelijk, omdat in zo'n ittRnfabriakje" meestal I „instituut voor tandheelkun- inbeheten, hoewel er niets ge heeld, maar uitsluitend vervangen wordt alles en iedereen aanwe zig is. Besteedt de tandarts het eigenlijke vervaardigen van de prothese uit bij een tandtechniker, het instituut heeft die specialisten in eigen huls. Vele honderden mensen in één week, misschien nog wel veel meer ook, en vooral zij die erg bang zijn voor de tand arts, maken gebruik van de dien sten van de instituten, waarvan antwoord. Bij een intrave neuze narcose (door middel van een spuitje) zoals die in de institu ten wordt toegepast, kan er tijdens het trekken van alles in de longen terecht komen. Vier tot zes weken later kunnen er dan longabcessen optreden met heel ernstige gevol gen. Zo'n spuitje mag alleen door een arts toegediend worden. „Welzijn" twijfelt er aan, of er in die rooid, of dat nodig is of niet. Een echte tandarts gaat daar alleen toe over als er helemaal niets meer te redden valt. Hier wordt in record tempo alleen maar getrokken. De man in de witte jas die dat doet, is zeker niet altijd een tandarts". Het blad meent te weten dat tandtech- nikers ook trekken hoewel dat bij de wet verboden is en zelfs „gipsjongens, beginnende tand- technici die van de afdrukken van blad wordt het artikel aangekon digd met de kop „Beunhazen be dreigen uw gebit". Is dat allemaal waar? Nog maar een paar dagen geleden ging er en niet voor het eerst inderdaad iets goed mis: in het Rotterdamse instituut Acudent werd een patiën te onwel tijdens de verdoving; ze overleed de nacht daarop in het ziekenhuis. Een paar jaar geleden ons land er steeds meer telt. Ze zijn voornamelijk in Rotterdam en Amsterdam te vinden. De officiële tandartsen zijn over het algemeen niet gelukkig met dit verschijnsel. Onlangs nog kwam prof. Sillevis Smitt, hoogleraar in de prothetische tandheelkunde, in „Welzijn" voorlichtingsblad van de ziekenfondsen met scherpe kritiek: „De volledige narcose die ze daar geven, is medisch onver instituten met hun volle wachtka mers wel een arts is die dat doet. Volgens het blad dekt één arts die dan geen lid kan zijn van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering van de Geneeskunst met zijn naam soms diverse van die instituten en zo'n man kan het dus onmogelijk allemaal alleen aan: „Niet elke witte jas omhult daar een dokter of tandarts. Eenmaal „wegge maakt" wordt de mond leegge- de mond gipsmodellen maken in een laboratorium". Soms blijven er door wat het blad „onzorgvuldig rooien" noemt, resten achter, „die ook bij het best passende gebit enorme narigheden kunnen ver oorzaken". Als illustratie noemt „Welzijn" daarbij één patiënt die vorig jaar een van die instituten voor de medische tuchtraad sleep te. De in verhouding lage prijzen worden „misleidend" ge noemd, en op de omslag van het gebeurde eenzelfde ongeluk in een ander Rotterdams instituut. Veel van deze tandheelkundige in richtingen helpen hun patiënten onder volledige narcose van hun oude tanden en kiezen af. (Acu dent ontkende dat desgevraagd, hoewel in de „gouden gids" voor Amsterdam, de beroepengids dus, waarin de naam Acudent welge teld 39 maal voorkomt, zwart op wit een „afd. narcose" vermeld wordt). Maar zo werken niet al die institu ten, en het is dan ook niet eerlijk om ze allemaal over één kam te scheren, zoals dezer dagen her haaldelijk gebeurt. Er zijn slechte en goede bakkers, slechte en goe de boekhandelaren, slechte en goede tandartsen en dus net zo goed slechte als goede tandheel kundige instituten. Als ze allemaal zo slecht zouden zijn als beweerd wordt, waarom laten dagelijks zo- eel mensen zich dan toch vol ver trouwen in de tandtechnische insti tuten helpen aan nieuwe tanden en kiezen, en waarom hoor |e dan zo weinig klachten? Een van onze redactrices heeft het aan de lijve ondervonden. Zij liet zich behan delen In een Rotterdams instituut waar NIET met de gewraakte nar cose, maar met de gebruikelijke tandarts-verdoving gewerkt wordt zulke instituten zijn er ook en sprak er met de directeur, de arts K. S. Boen en zijn manager, Conny van Huuksloot. Gesprek en behan deling vonden overigens al een week of vijf vóór het gebeurde bij Acudent plaats. »en 1-46 )osIg inde )uar^ in het instituut door Loes Smit OIV^ uur. „Het" gaat ïginnen, al gebeurt er porloplg nog niets om io.6&ng voor te zijn. Eerst ars. ioet de gewenste kwali- 5.-{it uitgezocht worden _ji moet er 'gehapt' wor- ■^en, zodat de prothese- ïaker vast aan de gang an. Al het eigenlijke rerk speelt zich in één etrekkelijk kleine ruim- e af. Een man en vrouw f zes, zeven, in witte jas- pn, bewegen zich in de —oor witte gordijnen in fdelingen gescheiden amer. Bij binnenkomst jap je het gedeelte bin- -~pn waar de zaken afge- andeld worden. Daar laat een bureau met de lodel-gebitten, en ie tand er achter die jé ïndertelt wat het verschil jjffjl prijs en kwaliteit is. ichter het eerste gordijnj gorden de wasafdruk-i en gemaakt en kant eiï an lare gebitten ingepast] an Ichter de tweede af-ij l2fiheiding tenslotte, een lekenhuisscherm, wordü n] et oude spul getrokken.) l p het bureau liggen de drief odellen klaar. Ze zien er blj-| rig uit en daar zijn ze na-{ lurlijk ook voor. De goed •pste soort is van kunst die nogal kan verkleu- de middensoort is heie van plastic en de duur- heelt nylon 'tandvlees'* porseleinen tanden en| n stuk voor stuk ingezet} —lorden; behalve de beste •ezitpalitelt krijg Je met die laMatste dus ook het beste mo-> el. Prijzen: 635, 785 en 06 '1000 voor onder- én boven- m^bit, Inclusief trekken, ln- ^uslef overzetten dus na slinken van het eigen Indvlees zo passend moge- ,fu9k maken na een paar laanden. Ik kies voor de iiurste, die op 800,- komt, jQJndat mijn ondertanden lus de enige geheel gave les vlak daarnaast er niet It gaan. ervolgens krijg Je met een ader personeelslid te ma- tn, een al even vriendelijke tevrouw als de vorige, die «telt wat er nu verder gaat fbeuren; zo meteen eerst appen'. maar eerst wordt it uur vastgesteld waarop Je «rokken zal worden. Jouw ur. Het valt echt mee. zegt troostend. Voordat het el- inlijke prikwerk begint, ordt het tandvlees een beet- bevroren, zodat Je zelfs van it verdoven niet al te veel Ut voelen. Ze geeft ook een verplicht recept af, dat de overkant van de iat in de apotheek inge- moet worden voor de dokter Boen voorge ven medicijnen: penlcil- tegen ontstekingen, wa- •stofperoxyde om te spoe- a en pilletjes voor het geval er beroerd van wordt, want mag maar niet alles volgende afdeling, achter gordijn. Je werpt ter- e Ciüks een blik op het scherm, waar achter het engere werk zich zal afspelen, maar voor lopig hoef Je alleen in een tandartsstoel plaats te ne men om te 'happen' in klom pen warme, zachte was, waar in de afdrukken gemaakt worden. Er staan twee van die stoelen naast elkaar, zo dat er twee 'slachtoffers' te gelijk behandeld kunnen worden. Daarvoor een aan recht met de potten was, voor elk een fonteintje met een schoon glas en papleren ser vetjes. De was wordt stevig tegen de bovenkaak gedrukt tot hij harder begint te wor den. Dan nog een klomp te gen de onderkaak, waarna twee rose wassen rolletjes tussen de kiezen worden ge legd. Hard bijten. Klaar. Het gebouw is zo'n diep, oud herenhuis, met smalle gan gen en nogal wat kamers. Het ziet er bepaald niet sjiek uit Wel netjes in de verf en fris. Niet koel-zakelijk, maar nog al huiselijk en ongecompli ceerd. Een met de hand ge schreven kattebelletje op de glazen tussendeur wijst Je er bij het binnenkomen op, dat Je Je beneden moet melden. Boven is alleen een gardero be, een wachtkamer, een w.c. en een klein kantoortje. Be neden worden alle handelin gen verricht en er is nog een grote wachtkamer met uit zicht op een tuin. De mensen die daar tegenover wonen, moeten heel wat te kijken hebben, want vlak naast dit gebouw is nog een tandtech nisch instituut; op deze ene laan alleen al zijn er wel zes, in heel Rotterdam naar schatting een stuk of twintig. Omdat de namen nogal op elkaar lijken, heerst er soms verwarring bij de patiënten en is de concurrentie onder ling groot Mevrouw Van Huuksloot: „Het gebeurt overal wel, dat een patiënt op het verkeerde adres binnenstapt, vraagt of hij daar goed terecht is en dan altijd 'Ja' te horen krijgt, ook al zit hij fout. De andere instituten hebben het hier wat makkelijker; die maken reclame zoveel ze kunnen, maar dokter Boen is een offi ciële arts: omdat zijn naam aan het Instituut is verbon den, mogen wij geen reclame fin&ken en als we dus een heel enkele keer dankzij de fol ders van onze buurman per ongeluk een van zijn klanten binnen krijgen, dan doen wij net als de concurrent en be handelen hem hier." En als die patiënten dan merken dat ze niet de beloofde narco se krijgen? „Daar komen ze pas achter als ze in de stoel zitten, en meestal vinden ze het op dat moment niet zo erg meer." Waarom wordt er in dit insti tuut, in tegenstelling tot de meeste andere, niet met nar cose gewerkt? „Dokter Boen is er tegen. Er zitten zoveel risico's aan vast, dat hij dat niet aandurft. In de eerste plaats is er te weinig tijd om dat zorgvuldig te doen. Voor dat dokter Boen in 1970 hier de zaak overnam, was tandtechniker Van Wijk de baas, en in die tijd heb ik met eigen ogen gezien hoe dat gaat. Van Wijk werkte in de Commentaar van de Amsterdamse tandarts H. A. Olie: Deze „klinieken" hebben met tandheelkunde niets van doen. De taak van een tandarts is de tanden en kiezen te behouden (voor zover mogelijk) en niet om deze te verwijderen. De oogmerken zijn dus tegengesteld. Een kunstgebit lijkt wel echt, maar is gewoon een imitatie verminking). Een niet al te best been amputeert men ook niet zomaar. Een kunstbeen is in wezen echter iets dergelijks. Daar tandeloze kaken gedurende het leven steeds slinken is het zaak het verlies der elementen zo lang mogelijk uit te stellen, omdat men anders op oudere leeftijd totaal geen „kaakwallen" meer over heeft Daarvoor valt de mond in en is het zeer moeilijk nog een redelijk vastzittende prothese te vervaardigen. De mensen die deze „klinieken" bezoeken, zijn m.i. mensen die overmatige angst hebben, er als het waren niet bij willen zijn (narcose), of mensen bij wie een tandarts niet wil trekken, omdat het niet nodig is. Jaren vijftig wel met narcose; hij trok zelf. Ik vond dat ver schrikkelijk. Het was gewoon lopende handwerk op de stoel, in drie minuten tijd was de patiënt getrokken. Wij moesten haar of hem dan achter het scherm slepen, ter wijl die nog niet op z'n benen kon staan, en de „vergeten" resten verwijderen. In 1955 is bij de wet verboden dat tand- technlkers mochten trekken, maar Van Wijk heeft dat toch lang gedaan. Een tijdje had hij er zelfs een hele poppen kast van gemaakt: vrouwen die zich bij hem lieten trek ken, kregen behalve een nieuw gebit tegelijk een nieuw kapsel en een nieuwe Jurk aangemeten. Bussen vol Belgen kregen we in die tijd." Misschien een nog groter risi co van de narcose, waarom dokter Boen er als een van de weinige directeuren van zo'n Instituut niet aan wil, is dat de patiënten niet eerlijk zeg gen aan welke ziekten ze lij den. Ze willen nu aanmaal graag helemaal pijnloos ge holpen worden. Maar zelfs al zou er niets verewegen wor den, dan nog vindt dokter Boen het onverantwoord om patiënten onder narcose te behandelen. Een tandheel kundig instituut kan nooit alle beademlngs- en andere noodzakelijke apparatuur in huls hebben voor het geval er Iets mis gaat en daarom kun Je maar beter helemaal van de narcose afblijven. Vrij tot twee uur. Dan zal het zo ver zijn. Je wandelt wat rond in de buurt, eet nog een hapje vanavond zal dat toch moeilijk meer gaan en dan, weer dichtbij het insti tuut, voel Je Je ineens een beetje bibberig worden. Nu al? Het is nog geen half twee. In de wachtkamer zitten een stuk of tien mensen. Niet al lemaal patiënten, want bijna niemand gaat in z'n eentje. De een na de ander wordt opgeroepen. Een Jonge vader komt net weer boven en zijn zoontje van een jaar of vijf vraagt vol belangstelling: papa, waar zijn Je tanden nou? Twee Belgische echtpa ren praten tamelijk vrolijk; de ene helft zal wel alleen voor het overeetten gekomen zijn. De patiënten die getrok ken worden, blijven meestal niet langer dan een kwartier, twintig minuten weg. Later zal dokter Boen me uitleg gen, dat de slechte toestand van hun gebit het trekken zo vlot doet verlopen: „Soms zijn het zelfs mensen die uit angst nog nooit naar de tand arts zijn geweest, met het ge volg dat hun tanden en kie zen zo rot zijn dat ze vanzelf al los zijn gaan zitten. Die pik Je er zomaar uit. Of ze hebben geen tandarts kunnen krij gen, dat komt ook voor." Mevrouw Van Huuksloot: „We krijgen hier ook patiën ten die alles willen laten trek ken, omdat ze hun gebit niet mooi vinden, terwijl het nog heel goed is. Die sturen we weg. Goede tanden en kiezen worden hier niet getrokken. Ook als aan één kant alles slecht is, maar aan de andere kant alles goed, helpen we ze niet; dan sturen we ze door naar een tandarts. Opvallend is, dat we hier de laatste tijd zoveel Italianen krijgen. Ze komen speciaal uit Italië hier naar toe om zich te laten be handelen. Er is in de Italiaan se bladen heel wat over ons instituut en dokter Boen ge schreven, en nu willen ze alle maal naar 'die kleine dokter uit Rotterdam' of 'die aardi ge Chinese dokter', zoals hij in die artikelen genoemd is." Overigens telt dit instituut ook Fransen, Duitsers, Zwit sers en wel eens wat Joego- slaven onder zijn cliëntèle. Amerikanen ook, maar die maken meestal tijdens hun verlof van de gelegenheid ge bruik, anders dan een keer die patiënt die speciaal uit Madagascar overkwam om zich door dokter Boen te la ten behandelen. Twee minuten voor twee. Mijn naam wordt afgeroepen. Nu gaat het dan beginnen. In het laatste deel van de be handelkamer beneden, ach ter het scherm, zetelt dokter Boen. De patiënt ligt bijna, zover laat hij de stoel zakken. Dokter Boen: hulsarts van huls uit, heeft een tijdlang in Rotterdam een huisartsen praktijk samen met zijn broer gedaan en had daar door tijd om zijn voorganger Van Wijk te assisteren. Stu deerde aan de universiteit van Amsterdam en is nu 52 jaar. Hij is de enige in het instituut die trekt, de hele dag door, als het druk is van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Vindt hij dit leuker dan huls arts-zijn? „Ach", zegt hij, „het is even leuk. In beide gevallen help Je mensen. Op het platteland deed de huis arts vroeger de gebitten van zijn patiënten er altijd bij; daar had je geen tandarts. Ik doe trouwens precies hetzelf de als een tandarts. Laatst heb ik een Inspecteur tand heelkunde op bezoek gehad; hij was erg tevreden. Het zijn vaak de bangste mensen die hier komen. Vaak hebben ze nog nooit een tandarts ge zien, en als ze dan eindelijk durven, krijgen ze soms te horen: ik ben geen puinrui mer. De laatste vijf tien Jaar komen er ook tamelijk wat kinderen. In zo'n geval vraag ik eerst een briefje van de huisdokter, die moet zeg gen of het echt nodig is, en of er volgens hem niets meer aan te doen is. Dat aantal kinderen neemt, vooreover ik weet, niet toe". De behandelruimte lijkt op een flinke, betegelde keuken. De kranen boven de gootste nen lopen aan één stuk door. Op een soort aanrecht liggen rijen tangen uitgestald, keu rig in het gelid. Daaronder staan stapels spuugbakjes. Ventilatoren zorgen voor vol doende frisse lucht. Ondanks de bevriezingsvloeistof is het prikken geen pretje. De arts spuit zo min mogelijk; eerst overal verdeeld een paar prikken, daarna probeert hij of het voldoende is geweest; Zo nee, dan komt er nog een spuitje bij, zo Ja dan doet hij het met het minimum aan de onmiddellijk werkende vloei stof. Hoewel alles aan de vriendelijke dokter Boen even bedaard is en hij me troostend en glimlachend toespreekt, valt het niet mee. Een moeilijk gebit, zoals dat heet, met rare, lange wortels die maar niet los willen laten. Zo moeilijk, dat er al eens een gespecialiseerde ziekenhuis- afdeling aan te pas moest ko men om zo'n muurvast ding te verwijderen. Bovendien zijn alle kiezen tot aan de nok gevuld, wat waarschijnlijk niet veel houvast geeft. Het zit er dus dik in, dat ook dokter Boen er wat moeite mee zal hebben. Het mag haast een klein wonder heten aid hij alles er in één keer uit krijgt. De dokter probeert het eerst op zijn gebruikelij ke manier: de patient moet zich een beetje ontspannen, terwijl hij eerst voorzichtig loswrikt wat getrokken moet worden. Er komt geen bewe ging in. „Dat is wat anders dan kersen plukken", glim lacht dokter Boen. Uiteirtde- lijk zetten we ons allebei schrap en slaken allebei een zucht als er weer eentje los wil laten. Als alles met droge tikken hoe is zo'n geluid mogelijk van die bloederige, natte dingen! in het bakje is geworpen dat ik op m'n schoot moet vasthouden en waar ik niet naar durf te kij ken, wordt gecontroleerd of er iets is blijven zitten. Twee stukjes, waar een kies is afgebroken. Ze worden er netjes uitgehaald, de boven kant wordt opgevuld met heel kleine tamponnetjes te gen het nabloeden, de onder kant moet van links naar rechts gehecht; daar zaten de meeste weerbarstige kiezen. Na drie kwartier is de opera tie ten einde. Een van de as sistenten helpt me overeind. Met afgewende blik reik ik hem eerst het bakje met mijn afval aan. HIJ drukt een pe daalemmer open en keert het bakje achteloos om. Een van de afschuwelijkste momen ten: er vallen er een paar naast, met een geluld alsof het van die mooie, glazen stuiters zijn. Toch nog een aardig geluidje voor zoveel vullingen. Daar rolt een stuk van Jezelf. Kwart voor drie. Terug in de wachtkamer, met een ellen dig gevoel en een papieren zakdoek voor het gezicht. Tot mijn verbazing zitten de meesten die nog maar zo kort geleden uit de spreekkamer gekomen zijn, druk met el kaar te praten, zich er blijk baar nauwelijks iets van aan trekkend dat ze geen tanden in hun mond hebben. Ze heb ben zelfs zo op straat gewan deld. Na een half uurtje werkt de verdoving uit en be gint mijn hoofd flink pijn te VERVOLG OP PAG. 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13