Maar één Kamerlid loopt mee e tekening van een lezer lommentaar psie en realiteit (1) sie en realiteit (2) Schermde dieren lagen opgeslagen in diepvrieskist Schakel voor de 39e keer bij „Nijmegen Burgemeester voor afscheid, ambassadeur op verkenning Sneeuw dwarrelt Strandweer liegers maken is een kunst tegen angst pond uit het oog G 22 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ide op de berichten over het ip van de besprekingen tussen lerikaanse president Jimmy en premier Menachem Begin ien kunnen denken dat het leevalt met het zoeken naar lossing van het conflict in het n-Oosten. Immers: alle pessi- Vfche voorspellingen over de af- yan Begin's bezoek aan Wash- l lijken niet te zijn bewaar- a Begin heeft het vertrouwen At Amerikaanse Joden weten te n en hij voerde zeer openhar- f n „harmonieuze" gesprekken /de Amerikaanse president, gesprekken resulteerden in •'s verklaring dat de Geneefse :onf eren tie over het Midden in naar alle waarschijnlijkheid lober zal worden hervat. n: op het eerste gezicht is het ■%al koek en ei. Er zullen welis- langdurige en moeilijke on- ndelingen in Genève moeten worden gevoerd, maar er kan ten minste worden gepraat. Maar hoe mooi dit scenario er ook uitziet, het is helaas niet in overeen stemming met de werkelijkheid. De sfeer in Washington was tijdens Be gins bezoek onmiskenbaar harte lijk. Maar dat had er alles mee te maken dat men Begin niet tegen zich in het harnas mocht jagen en om dat te bereiken heeft men de werkelijke problemen voor zich uit geschoven. De meningsverschillen zijn recht overeind gebleven. Om Begin zelf te citeren: „Wij zullen het er overeens worden dat wij van mening verschillen". Israëlische regeringsfunctionarissen hebben zelf toegegeven dat Begin niet in staat was Carter te overtui gen van de juistheid van zijn stand punt over de westelijke Jordaanoe- ver. Ook werden zij het niet eens over de oplossing van het Palestijn se vraagstuk. r en Begin menen dat er een kans is dat de Geneefse vre- ïferentie in oktober kan wor- lervat. Ook president Sadat Igypte wil in oktober naar /e gaan. Maar hiermee heeft jdan ook alle punten opge- 'a waarover Israel en de Ara- het eens zijn. de Arabieren heeft het alleen iar Genève te gaan als er daar 'an&t kan worden over volledige 8Lffcche terugtrekking uit de he ilgebieden én de stichting van ït Ifalestijnse staat iets waar-, loenmoeilijk met Begin gepraat Baivorden al wil hij dan zonder s Vaarden vooraf naar Genève Bovendien hebben de Arabi- rigitaten laten weten alleen naar wgye te zullen komen als ook de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) wordt uitgenodigd. En met deze „organisatie van terroristen en moordenaars" wil Begin niet aan één tafel zitten. Er is in het Midden-Oosten veel mogelijk, maar het is moeilijk in te zien wat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken volgende week tijdens zijn rondreis anders zal horen dan de reeds bekende Arabische reacties op Begins voor stellen. Het moet dus worden afge wacht of Genève inderdaad in okto ber zal kunnen doorgaan. Misschien zijn er die denken: zo lang er gepraat wordt, wordt er tenminste niet geschoten". Maar ook dat is een illusie. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Is- De meningen liggen ver uiteen. Met Begin valt niet te praten over de westelijke Jordaanoever, tenminste wanneer het gaat om een Israëlisch terugtrekken uit dit gebied. Maar wanneer niet gesproken kan wor den over het teruggeven van de westelijke Jordaanoever, dan kan er evenmin gesproken worden over een rechtvaardige oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Daarvoor hangen beide te nauw samen. Car ter heeft uit zijn gesprekken met Arabische leiders wel begrepen dat de Arabieren een volledig terug trekken van Israël uit alle in 1967 bezette gebieden en een oplossing van het Palestijnse probleem zien als een minimumprijs voor vrede in het Midden-Oosten. Vandaar dat Carter al voor het bezoek van Begin heeft laten weten dat Israel zich ook van de westelijke Jordaanoever moet terugtrekken en heeft hij het begrip „Palestijnse thuisland" her haalde malen gebruikt. mail Fachmi heeft het deze week laten weten: de Arabieren willen vrede, maar niet tot elke prijs. Een conferentie in Genève of niet het gevaar van oorlog in het Midden- Oosten blijft groot. Weliswaar heeft voor het eerst een Israëlische regering een vredesplan ontworpen in de vorm van de door Begin en zijn minister van buiten landse zaken Mosje Dajan uitge werkte voorstellen, maar uit dat plan blijkt dat Israels scheppend vernuft eerder ligt op het gebied van oorlogvoeren dan op het gebied van het sluiten van vrede. Het plan zal de Arabieren eerder doen gelo ven dat er nog één oorlog nodig is dan hen overtuigen dat er met Israël onderhandeld kan worden. een onzer verslaggevers mgGELO In een diepvrieskist ;n garage heeft de Hengelose Je ruim honderd ingevroren dle- -Ontdekt. Het betrof voor het ,ste deel beschermde diersoor- Js bunzingen, waarvan er maar 32 stuks werden gevonden; steen- en boommarters, een herme lijn, eenden en reekalfjes. De vier reekalfjes die in de diep vrieskist lagen, zijn voor hun ge boorte uit het lichaam van hun moe der verwijderd. De eigenaar van de ingevroren menagerie, de 39-jarige door Jan Roelfs NIJMEGEN „Dries heeft het me gezegd: lk kom Je op de laatste dag binnenhalen. Maar lk zal hem er niet aan houden. Hij heeft wel andere zorgen aan z'n hoofd." Het onveranderd monte re Tweede-Kamerlid M. W. Schakel (CDA), wiens 39e vierdaagse er bijna opzit, doet deze mededeling, bij een glaasje sju. C. J. B. uit Hengelo, beweert de dieren de afgelopen maanden te hebben gekocht van handelaars. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in omdat het tegenwoordig steeds meer voorkomt dat dieren worden verhandeld om na te zijn geprepareerd als versiering van inte rieurs te dienen. Schakel, die ook burgemeester van Hoornaar, Noordeloos en Hoogblok- land is, vindt het maar „dun" dat hij de enige van de 150 Kamerleden is, die in Nijmegen steeds van de partij is. „Laat ik zeggen, dat Je als politi cus meer waard bent, als Je ook lichamelijk Je conditie op peil houdt. Ik heb vaak genoeg geprobeerd Ka merleden over te halen de wandel schoenen aan te trekken, maar lk blijf de enige." De heer Schakel, onlangs zestig Jaar geworden, loopt de veertig kilome ter, zijn zoon Arnold de vijftig. „Hallo, Karei. Gaat het goed?" Even wordt, bij wijze van intermezzo de hand geschud van het lid van de Raad van State, mr K. T. M. van RljckevorseL Wie bijna veertig Jaar Nijmegen op deze wijze „doet", ontmoet heel wat bekenden, heeft een „ouwejongens- sfeer" om zich heen. „Het zou toch wel een goede zaak zjn als de Kamercommissie van CRM hier zou lopen. Er zijn vijftien leden en evenveel plaatsvervangers. Als ie dere groep nu twee dagen zou lo pen Maar Ja, er wordt in de Ka mer vaak gesproken over sport en recreatie, maar tussen theorie en praktijk ligt wel een verschil." Schakel, in blauw shirt en grijze pan talon, voert dezer dagen korte, luch tige politieke gesprekken met de burgemeesters in de Vlerdaagse-dor- pen, waar de traditionele ontvang sten worden gehouden. De dorpsbur gemeesters zitten ver van het politie ke vuur en horen graag wat. „Deze week ben ik in Nijmegen con stant telefonisch bereikbaar, maar tot nu toe hebben ze me nog niet weggeroepen. Trouwens in de frac tievergadering heb ik kort voor mijn vertrek mijn advies achtergelaten. ,Ga Jij maar lopen,' zeiden ze." Maarten Schakel, goedlachs, zwaait weer naar bekenden en gaat dan opnieuw in de benen. Hij gelooft nauwelijks, dat Dries van Agt, zijn fractiegenoot, vandaag bij de in tocht in de St. Annastraat (de boule vard der Victorie) hem zal komen begroeten. „Kennismaking" „Ik ben nu veertien dagen in Neder land, lk ben kersvers uit Jeruzalem, waar ik een regeringsfunctie had, naar Den Haag gekomen, als de nieuwe ambassadeur van Israël," al dus de heer Shlomo Argov (48), die twéé dagen heeft meegelopen en daarna aan politieke verplichtingen moest voldoen. „Tot dusver heb ik twee ervaringen in uw land opgedaan: ik ben bij de Koningin geweest om mijn geloofs brieven te overhandigen en lk ben naar Nijmegen gekomen, waar 89 van mijn landgenoten (burgers) de marsen lopen. Ik vind het gewéldig en ik begrijp steeds beter waarom iedereen mij vraagt: .Wanneer ko men de boys and girls weer?'. Dan bedoelt men een militaire presenta tie uit mijn land." Eén van de eerste dingen, die lk straks in Den Haag ga doen, is een brief schrijven aan onze minister van defensie, om voor het volgend Jaar uiteraard onvoorziene om standigheden buiten beschouwing gelaten weer zo'n afvaardiging te M. W. Schakel sturen. Ik heb begrepen, dat onze soldaten zeer welkom zijn bij dit internationale sportieve gebeuren. Ik heb nu ook goed begrepen, dat onze driedaagse in Israël, een kopie is van de Nijmeegse marsen. Jam mer genoeg hebben we. in verband met de politieke spanningen, er een één-daagse van moeten maken. We kunnen ons niet veroorloven een deel van onze militairen langer dan een dag aan de dienst te ont trekken". Ambassadeur Shlomo, die veelvul dig aan hardlopen heeft gedaan, kreeg als wandelbegelelder mee het bestuurslid van de KNBLO, de heer Dokters van Leeuwen. Burgemeesters Burgemeester mr. Theo de Graaf van Nijmegen maakt deze week een vierdaagse afscheidstoemee langs zijn collega's in het Nijmeegse wan delgebied. Na tien Jaar zwaait hij over enige maanden af als eerste burger van de Waalstad. De voormalige „Bollenburgemees- ter uit Lisse", werd herhaaldelijk aangeklampt met de vraag van het ambtsketen gesierde collega's: „Zeg, Theo, wie gaat je opvolgen? Krijgt Nijmegen wéér een CDA-bur- gemeester?" „Er heeft nog niemand gesollici teerd", aldus mr. De Graaf, die als rustend burger in Nijmegen blijft wonen. Hij betwijfelt of het weer een CDA-bestuurder zal zijn. „Als Je de bezetting van de grote plaatsen in Gelderland in ogenschouw neemt, dan is het denkbaar, dat de PvdA Nijmegen opeist. Apeldoorn heeft een CDA'er, Arnhem een WD'er en daarom zou er terwille van het poli tieke evenwicht een PvdA-burge- meester in Nijmegen kunnen ko men. Ik zeg met nadruk kunnen, want Je weet bijvoorbeeld nooit, welke minister er als gevolg van de Shlomo Argov kabinetsformatie straks zullen vrijkomen, die ambitie hebben voor Nijmegen". „Westerterp wordt genoemd?" „O Ja. en Van der Stee, en staatsse cretaris Van Lent en nog anderen. We zullen het wel zien". Theo de Graaf zegt boeiende. In spannende Jaren in Nijmegen te hebben beleefd. Het CDA heeft in onze gemeente met vijftien raadsze- tels de PvdA heeft er dertien een belangrijke vertegenwoordi ging. Als je van die vijftien zetels zou uitgaan, is een CDA-burgemees- ter wel logisch. Maar de PPR en een socialistische groepering zijn er nog, met samen vijf zetels. Dus zo heel simpel ligt het niet". HIJ besluit zijn politieke beschou wing een vluggertje, overeenkom stig de vlugge tred van de wande laars, die altijd bijtijds thuis willen zijn met déze filosofie: „Als Je zoals ik, drie CDA-wethouders en drie PvdA-wethouders hebt, dan willen de stemmen nog wel eens staken. Dan moet de stem van de voorzitter van het college van B. en W. de doorslag geven. Nou, dat vind ik geen gezonde democratie". „De graaf van Nijmegen" wordt dan weer aangeklampt met de langza merhand onvermijdelijke uitroep: „Je laatste vierdaagse, kerel". De oud-KVP'er begint dan welge moed aan zijn standaard-commen taar, terwijl een Engelse band een Israëlisch wandellied speelt, dat de duim van Shlomo enthousiast om hoog brengt. Vandaag zal de Vierdaagse zijn apo theose bereiken; half Nijmegen zal buitenshuis bivakkeren en de stroom van kijklustige dagjesmen sen zal de binnenstad verstikken. Wie vandaag niet aan deze wandel- Jubel wil meedoen, moet Keizer Ka reis stad beslist mijden. ingen, J>ij_ voorkeur in liggend (ormaat. sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon hasj in zee HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Vorige week werd uit Leeuwar den sneeuw gemeld. De man zo gezegd zorgde dat het in de pers kwam, maar allerwegen werden er wenkbrauwen gefronst. Een hier niet nader te noemen KNMI-medewerker vroeg mij, of er geen fabriek in de buurt was die kunstmatig vlokken uit stootte Een andere weerman haastte zich mij te vragen naar de ochtendtemperatuur in Friesland (acht negen graden boven nul), om vervolgens ook blijk te geven van zijn ongeloof. Maar het bericht kwam in de internationale pers en de sneeuwbal werd hoe langer hoe dikker. Ook het Friesch Dag blad gaf in een badinerend stuk- Je op de voorpagina blijk van ongeloof. Gisteren bevatte dit blad het volgende ingezonden bericht dat lk u niet wil onthouden: „Uit uw stukje blijkt, dat u eraan twijfelt of het in Leeuwarden gesneeuwd heeft en waar dan wel. Nu, het is echt gebeurd! Donderdagmorgen 14 Juli 1977 tussen 08.30 en 09.00 uur hebben wij met ons tienen, dames en heren van de telefoonzaal, ge constateerd dat het sneeuwde. Eerst meenden wij ook dat het regende, maar één van ons zei ineens: Kijk, het sneeuwt! En inderdaad: er dwarrelden heel fijne sneeuwvlokjes naar bene den. Regendruppels hebben wij nog nooit zien dwarrelen en zo doende kwamen wij tot de con clusie dat het sneeuwde. Het heeft plusminus twintig minu ten geduurd. In verband met een en ander is ook wel belangwekkend een in gezonden stuk in het Jongste nummer van „The Journal of Meteorology" over waargeno men sneeuwvlokken bij hoge luchttemperatuur van zes tot ze ven graden. Dat gebeurde op 8 en 9 april 1977. Theoretisch kan er alleen sneeuw zijn bij een natte baltemperatuur onder nul, maar bij genoemde waarneming was die plus vier graden Celsius (relatieve vochtigheid 44 pro cent). Het betrof net als in Leeu warden een bulenwolk, met uit spreidende top onder een inver- sielaag. Die bui werd afgeplat en de stijgende stromingen erin stopten. Daardoor konden de ijskristalletjes vallen. Van de sneeuw terug naar de regen. Dit weekeinde zullen we daar vermoedelijk niet geheel en al aan ontkomen. Er kunnen als voorheen fronten van de oce aan tot onze omgeving doordrin gen, aangezien een sterk hoge- drukgebled (1.030 millibar) bij de Azoren het vertikt in Neder land op bezoek te komen. Het steekt wel een stevige uitloper via de Golf van Biskaje naar Frankrijk. Maar dat brengt mee, dat de hoogtestromingen boven onze omgeving en de Britse el- landen krachtig uit het noord westen blijven komen. De oce aan kan dus doorgaan met het leveren van wisselvalligheid. Nu is het wèl mogelijk, dat na de passage van een front dat het vliegveld 8hannon vrijdagmor gen in zes uur tijd van veertien millimeter regen voorzag, de be wolking wat breekt en dat dan in Zuid-Nederland tijdens het weekeinde het kwik op circa 23 graden Celsius zal komen. Het gaat in zuid-Europa van zeer warm tot heter. Ancona in oost-Italië meldde gistermiddag een thermometerstand van 37 graden, Trapani op west-Slcilië bleef weinig achter met 36 gra den. Wie van ons land uit in zuidelijke richting reist, wordt pas geconfronteerd met mld- dagtemperatuur van 25 graden en meer ten zuiden van een lijn door noord-Spanje door zuid- Frankrijk, het zuiden van Zwit serland en Oostenrijk tot noord- oost-Hongarije. Dat lang niet overal de droogte is doorbroken, blijkt uit waarne mingen op Marken en in Kam pen, waar juni tot nu toe nog minder en beslist niet meer dan 6 tot 11 mm neerslag bracht. Vandaag eerst zon, daarna be wolking maar droog. Vrij krach tige west- tot zuidwesten wind, luchttemperatuur circa 20, zee water zeventien graden. Verdere vooruitzichten; een weekeinde met regenkans, 18 20 graden luchttemperatuur. Weerrapporten van dateren 17 uur Amsterdam hall bew. IS De Bilt zwaar bew 10 geh. bew 16 Eelde half bew 17 zwaar bew. 18 half bew 16 Rotterdam Ucht bew 18 zwaar bew 17 VUsslngen Ucht bew 17 Zd Limburg regenbui 16 zwaar bew 14 onbewolkt 33 Barcelona Ucht bew 24 Berlijn zwaar bew 20 Ucht bew 22 Brussel zwaar bew 17 FTank/ort regen 16 zwaar bew 19 Helsinki regenbul 16 zwaar bew. 17 Klagen/urt zwaar bew 19 Kopenhagen regenbul 15 Lissabon onbewolkt 31 Locarno half bew 25 Londen geheel bew 18 Luxemburg zwaar bew 15 Madrid onbewolkt 30 Malaga onbewolkt 27 Mallorca hal/ bew 27 Munchen hall bew 17 Nice licht bew 27 Oslo Ucht bew 19 Parijs zwaar bew. 18 onbewolkt 29 Spilt onbewolkt 30 Stockholm regen bul 16 Wenen regenbul 18 ZQrich zwaar bew 18 Casablanca half bew. 22 Hoogwater saterdag 23 Juli VHtflngeo 7.16-19.42; Haringvlietululieo 7.30-19.S6; Rotterdam 9.31-21.38; Scheveningeo *.16-20.45; U raaiden 9.03-21.32; Deo Helder IS*. 12.55; Harlingeo 2.24-li.ll; Deifiijl 5.17-17.2*. ichien heeft niet iedereen ooit leven persoonlijk een vlieger ïveifeiaten, er zullen toch niet veel g-Edsen zijn die deze vliegerij nooit nel, dichtbij hebben gezien. Vliege- gis een bezigheid van vroeger en iTonfin dan bedoelen we met „vroe- niet alleen uw en onze jeugdja- i I maar de grijze oudheid. „Men _^it algemeen aan, dat de vlieger Kerst werd uitgevonden in Chi- n wel lang vóór de geschreven M 'hiedenis begon," lezen we in "pas bij uitgeverij Landshoff .phenen boekje „Vliegers", een iet Engels vertaald werkje, ge wen door David Pelham. Al in vóór onze jaartelling werd er Ina zijde gemaakt, wéét Pel en aangezien er bamboe in •loed was. vindt hij de veron- ïlling dat in 1000 voor Chr. de Chinese vliegers werden op- n. heel redelijk- verhalen en verslagen over |^^ers die als verzetje of met een meestal militair doel werden opgelaten, ontbreekt het in de Chi nese literatuur niet. Zo wordt van een zekere generaal Han Hsin ook nog iemand van voor het Jaar nul verteld, dat hij met behulp van een vlieger de afstand mat tus sen zijn troepen en een te verove ren vijandelijke vesting, zodat hij precies kon bepalen hoe lang de loopgraaf voor zijn aanvallende soldaten moest worden. En ene kei zer Wen Hsoean Ti schijnt er de grootste lol in gehad te hebben om zijn gevangenen bij wijze van af straffing van een toren te laten „vliegen". De stakkers werden dan op een grote bamboemat gebonden en éls ze het geluk hadden het te overleven, kregen ze na hun „vlucht" hun vrijheid terug; ook een methode om te vliegeren. Draken en vogels waren en zijn nog veelvuldig als vliegers in de lucht te zien. Het boekje geeft pagina's vol afbeeldingen van vliegers van over- Een van de ontwerpers die met een meteorologische vlieger op de proppen kwam, was Hugo Nikei. Dit model stamt uit 1899; het was een vlieger van 8x4 meter, die een groot succes zou worden. (Een van de vele illustraties uit „Vliegers" van David Pelham.) al: een stervlieger en een Takkal- vlieger uit India, een Japanse Jak- ko- of voetknechtvlieger die de op passer van een samoerai voorstelt, een Chinese duizendpootvlieger, een Japanse en een Koreaanse „vechtvlieger", een kanjer van een ronde papieren vlieger van India nen uit Guatemala, een Maleier, een Weense vaandelvlleger. Er zijn ook windzakvliegers, vaak draken met erg beweeglijke staarten en vleugels, indertijd in gebruik om de vijand schrik aan te Jagen, en de windrichting te bepalen; (onder meer) in Japan worden ze nog als verslering bij grote feestelijkheden gebruikt. Reusachtige vliegers heb ben in Japan eertijds dienst ge daan in de bouw om stenen en dakpannen op te hljzen, in de vori ge eeuw werden reddingsvliegers ontworpen, vliegers voor weerkun dige metingen en transport, en na tuurlijk heeft de mens vaak gepro beerd er zelf mee de lucht in te gaan. Fransen, Engelsen, Amerika nen en Duitsers probeerden het al lemaal met eigen ontwerp vliegers en in een enkel geval lukte het ook. De „doosvlleger", en de twee- en driedekkers bleken de beste zweef vliegtuigen. Maar ook vliegers om er nu als spelletje mee te vliegeren hoeven er niet zo simpel uit te zien als wij ze vroeger zelf maakten: geen kruis van latjes met papier bespannen, maar bij voorbeeld een zespuntige stervlleger, een Indiase vechtvlie ger, een Chinese havik, een Brazili aanse vogel, een Thaise slang, een vruchtbaarheidsvlieger of een vleermuis, het zijn allemaal model len die aan de hand van dit boekje zelf gemaakt kunnen worden. Ook de techniek van het vliegeren wordt duidelijk uitgelegd. Een beetje te moeilijk voor kinderen, dit boekje van 18,50, maar samen met vader zal het wel lukken. Een tikkeltje benauwd voor de eer ste vliegreis? Ga dan vóór het grote moment eens naar het Aviodome op 8chiphol, waar de permanente tentoonstelling over de lucht- en ruimtevaart gehuisvest is. Een uit stekende remedie tegen vliegangst, is de ervaring van conservator Van Westerop. Sinds het museum zo mer 1971 zijn deuren opende zijn er al zo'n 800.000 bezoekers geweest, van wie er steeds meer komen met het doel een beetje vertrouwd te raken met een vliegtuig. In het Avi odome kunnen ze de toestellen van dichtbij bekijken en bevoelen, en films zien over alles wat zich rond om een vliegreis afspeelt. „We ho ren steeds vaker van onze bezoe kers, dat ze op aanraden van vrien den of familieleden naar ons mu seum komen om zich op hun lucht doop voor te bereiden," zegt de conservator, die zelfs mensen op bezoek krijgt, die door hun huisarts naar het Aviodome zijn verwezen als middel tegen hun vliegangst. Ook is er een reisbureau, dat het museum heeft gevraagd een speci aal programma samen te stellen voor zijn groepen bejaarde vakan tiegangers. Zo in het spraakgebruik wordt er nog dagelijks over een „pond" ge sproken. hoewel die gewichtseen heid officieel al niet meer bestaat. Misschien wordt het pond voor onze nakomelingen net zo lastig te herleiden als voor ons de oude En gelse maten en gewichten. Hoewel, nu al lezen we, vertrouwd als we toch nog met dit verouderde begrip zijn, iets raadselachtigs over het pond in het tijdschrift Artls. Het gaat over een wet van 29 maart 1817, waarin maten en gewichten opnieuw vastgesteld werden. Zo heette een el vanaf toen niet meer 69 centimeter, maar een meter lang, onderverdeeld in tien palmen (gelijk aan decimeters) honderd duimen (centimeters) en duizend strepen (millimeters). Over de ge wichten zegt het blad: „Bij diezelf de wet werd vastgesteld dat een pond in 't vervolg een kilo woog." Dat lijkt ons sterk: 500 gram weegt voortaan 1000 gram. Daarvoor zul Je ten minste alle weegschalen moeten ombouwen. De bedoeling van de schrijver zal wel geweest zijn om duidelijk te maken, dat alles wat tot dan „pond" genoemd werd, voortaan als een kilo moest worden beschouwd. De Inhoud van het woord veranderde, maar een halve kilo aardappelen werd na tuurlijk niet Ineens een hele kilo. Een pond weegt nu eenmaal geen kilo, net zomin als een mug even veel weegt als een olifant. Of zou den ze in Artls alles dubbel zo „ge wichtig" nemen? Die vijf gedetineerden moeten wel goed op krachten gekomen zijn in het tehuis van bewaring in de Aus tralische stad Cessnock Ze hadden zich blijkbaar tijdens him opslui ting erg braaf gedragen en moch ten er een paar uur uit om mee te doen aan een cross-country-wed- strijd die over ruim vijftien kilome ter ging. Maar de heren hadden een heel ander plannetje in het hoofd dan de wedstrijd winnen. Ze deden wel mee, maar vertoonden bij de eindstreep geen enkele neiging om af te remmen. Ze raceden zo moge lijk nog harder door en verdwenen al gauw uit het oog. De politie heeft ze nog niet teruggevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5