van oude techniek bewaren' e tekening van een lezer afflDAG 21 JULI 1977 i Vereniging voor behoud van industriële monumenten: 1 lommentaar prmatie Doe mee aan de grote BUITONI MELBA TOAST wedstrijd ^stemming voor gasopslagplaats Zundert Zon blijft er bij Strandweer. <£N5> uur natuur op goese tafels abc-kind vampier extraatje schijnhuwelijk handdruk Trouw/Kwartet 5 ^formatie-opdracht die prof. )a gisteravond heeft aanvaard, ten oplossing voor de politieke |jkheden te bieden die ener- nogal voor de hand ligt, maar (ajds kennelijk niet zonder omzichtigheid kon worden be- Jgica van de benoeming van ^a geldt zowel diens politieke Dnlijkheïd als de verkiezings- van 28 mei. De heer Albeda als een christen-democraat buitengewoon heldere kijk maatschappelijke werkelijk- jMede wegens hetgeen hij in imenleving waarneemt is hij /«jjcrklaard voorstander van een ft waarin socialisten en chris- Jmocraten samenwerken het kabinet waarvoor de 5 zich ondubbelzinnig hebben Iproken. in de verkiezingsuitslag kon er worden berust dat de voor- «J van beide betrokken partijen /iogingen om tot een akkoord /nen, in onbegrijpelijke, tegen- ylge strubbelingen hadden laten rfden. Het staatshoofd blijkt leen combinatie van tact en ■ftstendheid een formule te hebben kunnen ontwerpen die de informateur een maximale kans biedt om deze strubbelingen te overwinnen. Daarbij hebben beide partijen pijn geleden, zoals dat heet in het Haagse jargon. Enerzijds is niet de voorkeur van het CDA voor een socialistische informateur ge volgd. Anderzijds heeft de Partij van de Arbeid haar verlangen moe ten prijsgeven dat de informatie zich in de allereerste plaats en uit sluitend op de vermogensaanwasde- ling zou moeten richten. Het schijnt dat de drie betrokken fractieleiders zich bij hun gezamen lijke bijeenkomst bij de Koningin op deze oplossing min of meer heb ben verenigd en zij er daarom in zekere mate aan gebonden zijn. Ook dat schept maximale kansen dat de heer Albeda zal slagen. Overigens: een gezamenlijke zitting van vertegenwoordigers van aspi rant-coalitiegenoten bij de Konin gin zal zelden of niet eerder zijn vertoond. Wie hier een woord van kritiek zou willen laten horen, moet wel bedenken dat een onconventio nele weg altijd nog beter is dan de impasse, waarin politici ons hadden binnengeleid. door Huib Goudriaan ADVERTENTIE Igtj en win een geheel verzorgde weekend-vliegreis voor twee personen naar Rome of ding mee naar een van de ^onderden andere prijzen. Let op de speciale HT BUITONI MELBA TOAST cfaOERT (ANP) - De NV Dlstri- it^ag van de Belgische regering >j%oringen doen in een 1600 hec- ^root gebied ten zuiden van het tgtntse Zundert. Distrigaz, dat in 6 de aan- en verkoop van gas zoekt naar gebieden waar ^ïers aardgas uit Slochteren on- onds bewaard kan worden. Dat ordt dan gedistribueerd in de maanden als het gebruik veel Ugt. verleden is ten zuiden van Zundert al geboord naar aardgas en olie. Dat is toen niet gevonden. Wel stelde men vast, dat de structuur van de bodem nagenoeg gelijk is als die bij het Groningse Slochteren en dat er zeker aardgas opgeslagen kan worden. De boringen zijn verricht op een diepte van circa 1100 meter. België importeert leder uur 1,75 mil joen kubieke meter aardgas uit Ne derland. Een belangrijk deel daar van gaat door naar Frankrijk. AMSTERDAM Bijna onop gemerkt is aan de langzamer hand „volle stam" van Neder landse organisaties voor monu mentenzorg een nieuwe loot ontsproten. Het is de vorig jaar opgerichte Vereniging tot be houd van Monumenten van Be drijf en Techniek (afgekort: MBT). Tot voor kort werd bij het be grip monumentenzorg alleen gedacht aan fraaie gevels, oude kerken, stadhuizen, molens, kastelen en zij het schoor voetend allengs ook aan complete dorpen of stadsdelen. In tegenstelling tot Engeland zag Nederland lang voorbij aan de sporen, die industrie en techniek van vroeger hebben achtergelaten. De nog jonge vereniging wil de blinde vlek voor de vaak schro melijk verwaarloosde of door sloop bedreigde oude fabrie ken, werkplaatsen, stoomge malen, kanalen, havenwerken en scheepswerfjes wegnemen. Doel is het veiligstellen van de „industriële monumenten", mèt behoud van hun oorspron kelijke inventaris, door ze aan te kopen. Het streven naar conservering van de industriële monumenten gaat hand in hand met onderzoek in het kader van de zogenaamde industrië le archeologie, een nog jonge tak van de geschiedwetenschap. Secretaris J. M. Bos van de vereniging: „Monu menten van bedrijf en techniek weerspiegelen ontwikkelingen op ge bieden en techniek weerspiegelen ontwikkelingen op gebieden als ge schiedenis van de technologie, ge schiedenis van de ingenieurs-weten schappen, bouwkunst, sociale en economische geschiedenis. Omdat de vereniging vooral een praktische behoudsorganisatie moet worden, zullen we voor onderzoek zoveel mo gelijk trachten te steunen op het werk van bestaande instituten. On derzocht wordt nog of een eigen pe riodiek of aansluiting bij een be staand tijdschrift (naast informatie bulletins) wenselijk en mogelijk is." De vorig jaar door de vereniging aangekochte blekerij/stoomwasserij uit IJsselmuiden. Aankopen Secretaris Bos en voorzitter ir K. van der Pols vertellen dat de vereniging ook een stichting in het leven heeft geroepen. Deze Stichting Beheer MBT heeft de functie van een be heersorganisatie, die overeenkom sten bij aankoop van monumenten aangaat, fondsen probeert te verwer ven en de vereniging en haar leden vakkundig ondersteunt bij het ver werven en beheren. Oude bedrijven kunnen, als ze geen economisch nut meer hebben, uiteraard alleen overe ind blijven als ze in handen komen van een op hun behoud gerichte or ganisatie. Geen enkele 'ondernemer, of dat nu een klompenmaker of een textielfa brikant is, zal met een historisch bedrijf door blijven werken omdat toeristen dit zo aardig vinden. Bij het behoud gaat het er de vereniging vooral om dat iedereen de bedrijven „van buiten en van binnen kan be kijken en beleven". Daartoe is nood- zakelijk dat ze mèt een gave inven taris en in hun eigen omgeving kun nen worden geconserveerd. De vere niging wil op deze manier een verza meling belangrijke monumenten van bedrijf en techniek vormen, maar „de stukken uit deze collectie dienen op hun eigen plaats te blij ven. Een oud gemaal met zijn schep raderen en stoommachine, of een bezienswaardig ambachtelijk be drijf met zijn gereedschappen horen thuis in de eigen streek. In de eerste plaats omdat oude installaties, ma chines en gereedschappen juist in hun eigen gebouwen en in hun eigen landschap het meest tot de verbeel ding van de bezoekers spreken", al dus de vereniging in een informatie bulletin. Van onderop De MBT ziet het als een van haar belangrijkste taken plaatselijke or ganisaties, gericht op het behoud van voor stad of streek kenmerken de monumenten van bedrijf en tech niek, te helpen oprichten of stimule ren. Pas op deze wijze kan de be trokkenheid van het grote publiek goed tot zijn recht komen. Zo'n plaatselijke organisatie bijvoor beeld een (niet-bestaande) „Stich ting Vrienden van het Stoomgemaal Halfdam" kan op haar beurt lid worden van de landelijke vereniging en zo meer stootkracht krijgen. In spirerend voorbeeld van een actie voor een plaatselijk project was het initiatief in 1933 het stoomgemaal De Cruquius te Vijfhuizen bij Haar lem te laten restaureren. (Toen de machine omstreeks 1849 werd ver vaardigd voor het leegpompen van de Haarlemmermeer, was het de grootste stoommachine ter wereld). De actie werd gevoerd door het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs, waarbij de huidige voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Monu menten van Bedrijf en Techniek, ir. Van der Pols, als voorzitter van de beherende stichting enkele tonnen bijeenbracht. Met het behoud van De Cruquius werd voor het eerst in de geschiede nis van de wereldwijde monumen tenzorg een industrieel monument veiliggesteld, waardoor Nederland prat kon gaan op een wereldpri meur. Na de Tweede Wereldoorlog heeft ons land deze voorprong niet weten te behouden en kwam Enge land, met een- „volksbeweging op het gebied van de industriële arche ologie (aldus verenigingssecretaris Bos) in de jaren vijftig aan kop te liggen. Het kleine Nederland, dat vooral in de naoorlogse periode van de wederopbouw en die van de daar op volgende economische bloei veel ruimte nodig had, werd driftig ge sloopt. „In het over veel meer grond beschikkende Engeland is niet zo'n behoefte om te slopen en is men daardoor van oudsher meer geneigd oude gebouwen te laten staan", meent ir. Van der Pols. Hoe is dan te verklaren dat in Nederland, lang voordat er sprake was van het be grip industriële archeologie, al in de jaren dertig het stoomgemaal De Cruquis werd gerestaureerd? Van der Pols: „De ingenieurswereld be sefte dat dit stoomgemaal niet ver loren mocht gaan en mijn leermees ter prof. J. C. Dijkxhoorn had door zijn wijze van college geven de be langstelling hiervoor gewekt." Wettelijk De wettelijke bescherming van de monumenten van bedrijf en tech niek kwam in Nederland pas in het monumenten jaar 1975 van de grond. De deining rond de afbraak van de unieke stoomtextielfabriek Pieter van Dooren in Tilburg veroorzaakte een doorbraak. Het ministerie van CRM liet in hetzelfde jaar een tien tal stoomgemalen mét hun installa ties op de lijst van wettelijk be schermde monumenten plaatsen. Later volgden gietijzeren vuurto rens en het Oranjesluizencomplex. De vereniging MBT slaagde er in 1976 in het al beschermde complex stoom wasserij-blekerij P. v. d. Kamp te IJsselmuiden bij Kampen aan te kopen. Stappen, die zijn voortgekomen uit de groeiende be wustwording dat ook technische constructies en gebouwen industrië le gebouwen deel uitmaken van een historisch landschap. Belangstellenden kunnen zich rich ten tol de Vereniging tot Behoud van Monumenten van Bedrijf en Tech niek, postbus 603, Arnhem. bj^ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 059. Naam en adres aan de acnterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong De vooruitzichten voor'de va kantiegangers zijn niet slecht. De zon laat zich nu en dan zien en zal wellicht nog wat meer zendtijd krijgen. Kurkdroog weer is te veel gevraagd. De kans op een regenbui, al of niet met onweer, Is eerst nog wel aanwezig, maar ja wat wil je ook... wij zijn tenslotte nu in de Hondsdagen (die tot 18 augus tus duren). Verwacht geen zo merse uitspattingen van de tem peratuur. Hogere middagwaar den dan 19 tot 21 graden zijn niet bereikbaar zolang de wind blijft ronddarren tussen de rich tingen noordwest en zuidwest. Gisteren was de lucht boven ons land niet stabiel Dat leidde tot enkele buien waarvan er rond het middaguur een aantal on weer gaven onder meer boven Drente. Laat in de middag werd ook onweer gemeld in Overijs sel, Noordwest-Duitsland en De nemarken. Uit Engeland was nog een volgende trogstoring onderweg. Vandaar ook dat de buien ons vandaag evenmin los konden laten. Maar de barome ters stijgen en dat vormt een aanwijzing voor de toenemende invloed van een uitloper van het hogedrukgebied uit de Azoren. Deze breidt zich langzaam in oostelijke richting naar de Brit se eilanden uit. De weerdienst in Londen ver wacht, dat dit systeem tijdens het weekeinde in Zuid Engeland zon en warmer weer zal opleve ren. En gepresenteerd door een volgende oceaanstoring enige regen, hoogstens in het noorden en westen. Ook in ons land zal die rug zoals gezegd een gunstige invloed hebben, maar Nederland, met name de noord elijke gebieden, is toch wel wat kwetsbaarder voor een of ande re Noordzeestoring, die zich echt nog wel eens zou kunnen mani festeren zolang de hoogtestro mingen westelijk zijn. Naarmate het oceanische beter weer-gebied nadert, zal ook de wind wat minder hard aantrek ken dan woensdagmiddag, toen de weercontactman uit Almkerk over de afstand Meppel-Gorre- dijk een half uur langer fietste dan gepland was. Het jongste nummer van „The Journal of Meteorology", hier al vaker geciteerd, bevat een be richt over een curieuze bliksem- Vandaag eerst hier en daar een bui en daarna meer zonnige pe rioden, vooral 's middags. Dan geschikt weer voor een pittige strandwandeling. Krachtige tot matige wind van zuidwest naar west tot noordwest, koel aan zee; 17 graden luchttempera tuur, water 15 graden. Verdere vooruitzichten: flink wat zon en vooreerst droog. van Klateren 17 uur treffer. Tijdens een onweer op 8 april 1977 trof een bliksemstraal eerst een privé-straalvliegtuig met zeven mensen aan boord en beschadigde vervolgens vijftig huizen in een stad in Hertford shire. De neus van het vliegtuig werd er af geslagen. Het maakte een noodlanding op een sport veld. Het toestel vloog toen het geraakt werd op een hoogte van 750 meter. Het kon zijn reis ech ter vlot en veilig voortzetten naar het vliegveld van Luton. De hoogste temperatuur in Eu ropa werd gistermiddag om vijf uur gemeld door Athene met38 graden Celsius. Sla spijkers mcl koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. Amsterdam De Bilt Deelen Eclde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUsslngen Zd.Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Ocnève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Munchcn Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen ZQrich Hoogwater vrijdag 22 Juli VHstingen 6.32-18.54, HaringvlietOuizen 6.45-19.08, Rotterdam 8.44-20.48, Schrveningcn 7.30-19.55, IJmuiden 8.14-20.39, Oen Helder 0.24- 12.22, Harlingcn 2.51-14.37, Delfzijl 4.36-16.41. half bewolkt 19 regenbul 18 onweer 18 half bewolkt' 18 zwaar bew. 17 zwaar bew. 16 licht bew. 19 zwaar bew. 18 Ucht bew 17 half bewolkt 17 regenbul 15 onbewolkt 31 geheel bew. 20 zwaar bew. 21 half bewolkt 16 regenbui 19 zwaar bew. 23 regenbui Ucht bew. 20 25 onweer 15 onbewolkt 24 zwaar bew. 25 regenbui 18 regenbui 17 half bewolkt 23 Ucht bew 25 zwaar bew. 18 regen 18 onbewolkt 29 Ucht bew 30 zwaar bew. 18 zwaar bew. 26 licht bew. 22 Goes. De plannen zijn er, maar het voorstel moet nog worden uitge werkt en op papier gezet. Dan moet er nog in de raadsvergadering over gesproken worden, er moeten kre dieten worden aangevraagd, en voor het zover is zal het toch min stens najaar zijn. En heel mis schien kan in het voorjaar dan de tuin in gebruik genomen worden. zal vermoedelijk niet lang r duren, of Goes heeft zijn ei- biologische tuin. Een terrein ongeveer een halve hectare, rop onbespoten groenten en ere eetbare produkten ver- wd zullen worden en waarvan vooral liefhebbers van zulk lsel in Goes en omgeving kun- profiteren. In de eerste plaats de mensen die dat stuk 2Jid gaan beweken, er natuurlijk van eten, maar de verwachting at er dan nog aardig wat over ^'plijven voor de verkoop. I' (Wil allemaal nog niet zeggen, Goesenaren vandaag of mor al een hap puur natuur uit de Jgische tuin kunnen nemen, n iet zo zo maar eens te zeggen. De fijnen zijn weliswaar al in diverse jden helemaal rond, maar er zal heel wat moeten worden be ten, besloten, gedaan en be- voordat de eerste spade de in kan. Het idee is afkomstig van de Overlevingsbeweging Zee land, die in de provincie éénender tig leden telt, van wie acht op de Bevelanden. Dat laatste groepje heeft het idee van zo'n biologische tuin bij de gemeente Goes aange dragen, en daar is het goed geval len. B. en W. voelen wel voor de denkbeelden van de beweging en zijn zelfs al zo ver gegaan om voorlopig een terrein te reserve ren. Als alles doorgaat wordt de biologische tuin naast een ook nieuw volkstuinencomplex aan gelegd. Dat is dan tegelijk handig voor de toekomstige bezitters van een volkstuin op die plek, want willen ze adviezen over groenten en fruit in het eigen tuintje, dan zijn de mensen van de Overlevingsbe weging zo bij de hand. Hoe lang het nog gaat duren, voor dat het werk op de biologische tuin kan beginnen? Dat zal nog wel even aanlopen, meent de heer De Koning van het Stadskantoor Anna Benedicta Claire heette het eerste kind van het Londense echt paar Gilmore. Indertijd, toen dat eerste kindje geboren werd, had den de Gilmores zich voorgenomen al hun kinderen drie namen, begin nend met opeenvolgende letters van het alfabet te geven en na die eerste zaten ze er dus aan vast. Een paar dagen geleden stond er een advertentie in de kranten met de aankondiging van de geboorte van hun zesde baby. Een jongetje, van wie de namen beginnen met Q, R en S, maar hoe hij voluit gaat heten hebben de ouders nog niet beslo ten. Tussen de eerste en de zesde kleine Gilmore kwamen achtereen volgens Deborah Emma Frances, Hugh Inigo Jeremy, Katharine Laura Mathilda en Natasha Olivia Phoebe. Zoals te zien. is de letter G ongebruikt gebleven. Misschien kunnen de Gilmores die later nog eens gebruiken, want het alfabet raakt zo zoetjes aan uitgeput. Zelfs als wij mensen het nog niet direct weer voor hoogzomerkleding vinden, is Fridolin erg gelukkig met een extra plens koud water. Fridolin is een pinguin, die evenals zijn me depooldieren in de dierentuin van de Westduitse stad Stuttgart 's zomers geregeld een verfrissende koude douche krijgt. De Inwoners van Tanzania's hoofd stad Dar es Salaam zijn er vast van overtuigd dat in hun stad vampiers rondwaren. Ze zijn daarin nog ge sterkt door een uitzending van (staats-)radio-Tanzanla, waarin een stuk of wat stadgenoten „ooggetui geverslagen" gaven van vampier overvallen. Met eigen ogen zouden ze gezien hebben, hoe „bloedzui gers" met een soort injectiespuit het bloed van hun slachtoffers aftapten en de leeggezogen stakkers daarna aan hun lot overlieten. Boze stem men beweren zelfs dat de regering de bloedzuigerij georganiseerd heeft om makkelijk aan een bloedvoor- raad voor de overheidsziekenhulzen te komen. De geruchten zijn niet van de lucht, alle moorden en over vallen worden aan bovennatuurlijke schepsels toegeschreven en er heerst zo'n paniekerig sfeertje in de stad, dat de autoriteiten alle moeite moeten doen om de sprookjes uit de wereld te helpen. De stadsbestuur ders proberen hun onderdanen er met al hun overredingskracht van te overtuigen dat de moorden en over vallen niet aan vampiers, maar aan misdadigers van vlees en bloed moe ten worden toegeschreven. De poli- tiecommandant van Dar es Salaam heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zei dat het de onderwe reld is die de bijgelovige praatjes verspreidt en in een hoofdartikel op de voorpagina van de regerings krant Daily News werd uiteengezet, dat de wereld vol is van alle mogelij ke tasbare wezens en zaken. .Spo ken en geesten bestaan heus niet", aldus de krant, „en het moet nu maar eens uit zijn met dat domme gepraat over geestverschijningen". Maar praat dat een doodsbenauwde massa maar eens uit het hoofd. hij haar niet meer ontmoet en als de wettige echtgenoot wil weten hoe Nadioeska er eigenlijk uitziet, moet hij naar de bioscoop om daar zijn geheel niet of zeer spaarzaam geklede schone op het witte doek te bewonderen. Vijf jaar geleden trok het Duitse fotomodel Berta Roswita Honczar naar Spanje In de hoop daar carriè re te maken. Ze kwam er al gauw In contact met een paar filmmensen, die haar wel konden gebruiken in „Een verboden liefde", een film van een niet te hoog, maar wel erg bloot gehalte. Intussen heeft ze, weet Nieuwe Re vu, al In 42 van dat soort films meegedaan, maar al na een stuk of wat moest ze, om niet het land uitgezet te worden, proberen de Spaanse nationaliteit te krijgen. De snelste methode was met een Spanjaard trouwen, en dus liet de zich nu Nadioeska noemende ster een schijnechtgenoot voor zich zoe ken. Het werd vuilnisman Fernan do Montalban y Sanchez, met wie „Nadioeska" in juni 1973 trouwde. Hij kreeg er 800, een nieuw pak. een paar schoenen, een aansteker en een kus voor en daarmee was zijn aandeel in Nadioeska's carrière geleverd. Na de plechtigheid heeft Oud-bankdirecteur Kurtz uit de Amerikaanse staat Pennsylvania staat bekend als een hartelijk man. Mevrouw Sherman Reed kan daar over meepraten. Bijna twee Jaar geleden ontmoette ze even buiten de kerk de oud-bankdirecteur. Bij die gelegenheid schudde Kurtz me vrouw Reed de hand. Zij heeft nu een proces tegen Kurtz aangespan nen, omdat ze die handdruk nog steeds voelt. Mevrouw Reed eLst van Kurtz tienduizend dollar smar- tegeld, „omdat hij de hand greep en drukte en schudde zonder een ogenblik te denken aan de kracht die hij daarbij ontwikkelde". Na de begroeting met handdruk heeft mevrouw Reed geen huishou delijk werk meer kunnen doen en zegt ze ook „veel pijn en ongemak" te hebben. Haar man heeft hoge dokterskosten en moet nu in het huishouden bijna alles zelf doen. Je moet er niet aan denken wat er gebeurd was, als meneer Kurtz me vrouw Reed een kus had gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5