rostand Franco oor laatste laai gevierd 'lan Begin verdeelt Amerikaanse Joden Begin: Vance moet Midden-Oosten reis paar weken uitstellen gahama's naar (je stembus Gemengde reacties op prijsmaatregelen Ipublikeinse radio-uitzending mislukt Hevig protest Israëlische vakbeweging Sadat wil terugkeer Egyptische Joden Na 38 jaar uit kelder Surinamers 31 oktober naar stembus Sashington pessimistisch over vredeskansen Midden-Oosten =*DAG 19 JULI 1977 en ide DRID (UPI, Reuter) Spanje heeft gisteren voor het laatst verjaardag gevierd van de nationalistische opstand die in J de burgeroorlog inluidde. Vier gewapende extremisten ^.ien bij die gelegenheid een revolutionaire radioboodschap inpn uit te zenden. De rest van Spanje hield hoofdzakelijk een r vakantie. BUITENLAND Trouw/Kwartet Jonge gewapende extremisten, geiden dat ze behoorden tot de ^fascistische, extreem linkse PO, drongen gisteren het huis een radiotechnicus binnen en gen hem mee te gaan naar een [o van radio Madrid. Gewapen- and drongen zij het gebouw bin- Ze slaagden er echter niet in het IJe dat ze bij zich hadden uit te ,en omdat de snelheid van het ldlje niet correspondeerde met de .Iratuur in het radiostation. at het bandje op een te laag entntal werd gedraald, was de t die bestond uit revolutionaire republikeinse slogans onver- hbaar. Na uitzending lieten de Ap O-leden de technicus weer ®De vier mensen lieten explosie- :P^n het radiostation achter, maar w werden door het leger verwij- SJnco Dia ireWeduwe van de anderhalf Jaar :poflen overleden dictator Franco 3onde gisteren een mis by voor de n.pillo in het dal der gevallenen R<r de generaal begraven ligt. De irdiwerd bijgewoond door enkele i Cfenden falangisten, gekleed in an blauwe hemden. „Geen Suarez, Carrillo, wij willen de Caudillo", In de aanhangers van Franco. republikeinse vlaggen gewikkelde bommen gevonden. De meeste daar van werden door militairen ontman teld. Volgende week is het officiële ver zoek te verwachten van de Spaanse regering voor toetreding tot de Eu ropese Gemeenschap. Een woord voerder van de EG deelde gisteren in Brussel mee dat het verzoek in „de nabije toekomst" te verwachten is. Raimondo Bassols y Jacas, de Spaanse vertegenwoordiger bij de EG, heeft afgelopen vrijdag een ge sprek gehad met Roy Jenkins, de voorzitter van de Europese Commis sie. Als ook de verzoeken om toetre ding van Portugal en Griekenland worden ingewilligd dan zou Spanje het twaalfde lid van de Europese Gemeenschap kunnen worden. Het Spaanse verzoek zal waar schijnlijk besproken worden op de vergadering van de raad van minis ters die op 25 juli wordt gehouden in Brussel. Het kan alleen nog wel ze ker twee Jaar duren voordat de feite lijke toetreding van Spanje verwer kelijkt wordt. Spanje moet ook daarna nog een overgangsperiode doorlopen, waarin het land zich ge leidelijk aanpakt aan het gemeen schappelijk buitentarief van de EG en de invoerrechten op produkten uit de landen van de EG geleidelijk afschaft. TEL AVIV (AP, UPI, Reuter) De nieuwe prijsmaatregelen van de Israëlische regering zijn haar niet door iedereen in Israël in dank afgenomen. Terwijl de secretaris-generaal van de vakbewe ging krachtige protesten liet horen, meende het Israëlische bedrijfsleven dat de maatregelen „een stap in de Juiste richting zijn". Van gisteren af kost een liter benzine in Israël vijf gulden. Ten gevolge van de prijsmaatregelen van de regering is de prijs met 25% omhoog gegaan. Autorijders gooiden zondag nog hun tanks vol tegen de oude prijs. De regering maakte afgelopen week einde bekend, dat de prijzen van eerste levensbehoeften als melk, brood, suiker, eieren en kaas met 25 procent omhoog zullen gaan omdat de subsidies op deze goederen zijn ingetrokken. Het Israëlische ministerie van finan ciën meende dat deze drastische maatregelen nodig zijn, omdat an ders het gehele budgettaire systeem in Israël in elkaar was gezakt. Niet alleen op de eerste levensbehoeften, ook op de defensiebegroting is be snoeid en het Israëlische pond werd gedevalueerd. De secretaris-generaal van de Hls- thadroet, de Israëlische vakbewe ging, waarschuwde gisteren dat de vakbeweging haar afspraak met de regering in het kader van de loon- en prijspolitiek zal Intrekken en loons- MADRID (DPA) - De inwo ners van het Spaanse stadje Cercedilla keken gisteren stomverbaasd toen ze opeens hun vroegere burgemeester uit de tijd van de Spaanse repu bliek op straat zagen. De bur gemeester Protasio Montalvo Martin had 38 Jaar ondergedo ken gezeten in de kelder van zijn eigen huls. Protasio Montavo verklaarde zich al die tijd verborgen te hebben ge houden uit angst voor de vele fascistische vijanden die hij in zijn stad had. verhogingen zal eisen. Dat zou een tegenslag betekenen voor het stre ven van de regering de inflatie te beteugelen, die bijna veerUg procent bedraagt. Het uitvoerende comité van de Hlsthadroet riep gisteren op tot een staking van een uur om tegen de prijsverhogingen te protesteren. Protest Woordvoerders van de linkse SJelli- partij en van de communistische Ra- kach-partij hebben het publiek op geroepen tegen de prijsmaatregelen door demonstraties te protesteren. Gevreesd wordt een herhaling van de hevige rellen die zich in de slop penwijken van de grote steden voor deden nadat de regering in novem ber 1973 het Israëlische pond met 43% had gedevalueerd. Het tijdstip van de prijsmaatregelen is niet toevallig. Vandaag begint de Israëlische premier Manachem Be gin in Washington besprekingen met de Amerikaanse president Carter. Naast het vraagstuk van de oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten zal Begin bij Carter aandrin gen om meer economische en mili taire steun. De prijsmaatregelen zijn voor Carter een wenk in deze rich ting. WASHINGTON (UPI, Reuter) Premier Begin van Israël zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, tijdens hun vandaag in Washington beginnende besprekingen dringend verzoeken om zijn begin augustus voorgenomen reis naar het Midden-Oosten met enkele weken uit te stellen. nb(io Frigenti, een technicus van radio Madrid, laat verslaggevers hoe hij door vier republikeinse extremisten gedwongen werd bandje op te zetten met extremistische uitspraken gericht in de huidige regering. De boodschap kwam echter door een inische complicatie slechts zeer verminkt in de ether. Dit hebben gisteren functionarissen van het minsterie van buitenlandse zaken in Washington bekend ge maakt. Vance zou begin augustus bezoeken brengen aan Egypte, Syrië, Jordanië en Israël brengen, om een nieuwe fase van de Amerikaanse vre desinspanningen in het Midden-Oos ten in te luiden. De volgende stap naar vrede in dat gebied staat ook centraal in Begin's besprekingen vandaag met de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter. Begin zal tijdens deze besprekingen een nog geheim vredesplan aan Carter voorleggen. Morgen wil hij bijzonderheden van dit plan aan de pers bekend maken. In de Arabische wereld vielen er gis teren geluiden te horen waaruit valt op te maken dat men weinig posi tiefs verwacht van Begins gisteren begonnen bezoek aan Washington. In een gisteren gepubliceerd vraag gesprek liet Hani al Hassan, een van de voornaamste adviseurs van de leider van de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO) Jasser Arafat weten dat een te hervatten Geneefse vredesconferentie over het Midden- Oosten „veel geschreeuw en weinig wol" zal opleveren. Een vijfde Ara- bisch-Israëlische oorlog is volgens hem niet te voorkomen. Als de confe rentie van Genève wordt hervat, al dus al Hassan, „zal hij zijn als een schildpad op zijn rug: op zijn schild in het rond draaiend en trappend." De Palestijnse woordvoerder meent dat Carter „opzettelijk vage" verkla ringen afgeeft over een Palestijns thuisland „om ons te sussen met politieke initiatieven terwijl zij zich voorbereiden op oorlog." Hoewel al Hassan weinig verwacht van de Geneefse conferentie zei hij dat als de conferentie enige kans van slagen wil hebben Egypte eerst legeronderdelen naar Syrië, Jorda nië en Libanon zal moeten verplaat sen om de gaten aan Israëls oost flank te vullen. Vervolgens moet de PLO officieel voor de conferentie worden uitgenodigd. Al Hassan drong er verder bij de Arabische oliestaten op aan om hun olie te zien als een mogelijk diplomatiek wapen. Ondertussen verklaarde de Egypti sche president Sadat in een vraag gesprek met het dagblad Al Achram dat alle Egyptische Joden die sinds de stichting van de staat Israël Egypte hebben verlaten naar hun geboorteland mogen terugkeren. Sadat, die hiermee ingaat op een verzoek van de PLO aan de Arabi sche staten om Arabische Joden naar hun geboortestaten te laten terugkeren, wil aantonen dat hij niet tegen de Joden maar alleen tegen de „zionistische expansie" is. Sadat ziet deze maatregel als een bijdrage aan de vrede in het Mid den-Oosten. Joden die naar Egypte terugkeren zullen als gelijkwaardige burgers worden behandeld. NASSAU (UPI) Op de Bahama-eilanden vin den vandaag voor het eerst algemene verkiezin gen plaats sinds de voormalige Britse kolonie vier jaar geleden onafhankelijk werd. De voor spellingen beloven een minieme overwinning aan eerste minister Lynden Pindling, die de leider is van de progressieve liberale partij (PLP). van de buitenlandse Investeringen alsmede problemen bij de watervoorziening, waardoor de op het eiland New Providence gelegen hoofdstad Nassau 12 tot 18 uur per dag zonder water zit. In het 38 zetels tellende Huls van Afgevaardigden worden momenteel 29 zetels bezet door de PLP. De overige zetels zijn in handen van de Vrije Nationale Beweging (FNM). De andere oppositiepartij, de Democratische Partij van de Bahama's, heeft geen zetels. De FNM wordt geleid door Cecil Wallace, de BDP door Henry Bostwlck. FNM en BDP verwijten de regerende PLP een links beleid. Van onze correspondent PARAMARIBO Met de aankon diging van de 31e oktober als datum voor de verkiezingen heeft de Suri naamse premier Arron een einde ge maakt aan een al maanden durende sfeer van spanning en afwachting in Paramaribo. Bij het debat in het Surinaamse parlement aan de vooravond van de onafhankelijkheid in 1975 deed Ar ron toezeggingen, die bij de opposi tie (en niet alleen daar) werden op gevat als een belofte voor nieuwe verkiezingen uiterlijk zes maanden na de onafhankelijkheid. Daar is het niet van gekomen, maar de regering bleef met dat uitstel overigens wel binnen de termijnen van grond- en kieswet. Toch heeft het even gespannen. Een paar we ken geleden was de oppositie begon nen met het plaatsen in Paramaribo van borden met de tekst "Nog 100 dagen kan de heer Arron zwijgen over verkiezingen", waarbij het cij fer van honderd elke dag met één werd verminderd als illustratie van de dreigende toestand. Arron is met zijn belofte van verkie zingen op 31 oktober nog net drie weken binnen de grondwettelijke termijn gebleven. Ons commentaar staat op pagi na 5 fc d'— or James Dorsey na mi 3to|e afgelopen weken werden er een aantal scenario's op papier >agit over het verloop van de ontmoeting die vandaag plaats- hslt tussen de Amerikaanse president Jimmy Carter en de ko^usche premier Menachem Begin. De meeste van deze scena- jTzlJn uitermate pessimistisch. Israël en de Verenigde Staten logen frontaal met elkaar te botsen. Het tot stand komen van sikabinet-Begin heeft de kansen voor een hervatting van de knteefse vredesconferentie over het Midden-Oosten later dit nauwelijks vergroot i orf' bol S vfl en aor ela artf1 Dg pessimistische voorspellingen overeen met het groeiende binnen de regering van Carter Je kansen op vrede tussen Israël ^ar Arabische buren steeds klei- rorden. Met name vreest men in lington dat Begin niet tot com- lissen bereid zal zijn, alhoewel in Jeruzalem kon horen verlui- lat de Israëlische premier zich ipreklngen achter gesloten deu- lexibeler zal opstellen dan hij i het openbaar tot nu toe heeft m. Wie echter de politieke loop van Begin goed kent, zal niet le indruk kunnen ontkomen dat is flexibiliteit eerder cosme- dan feitelijk van aard zal zijn. Galpenleveranties r> kei ir tige waarnemers zijn van me- yjdat de Verenigde Staten hun jhaamste kaart in de onderhan- "gen met Begin reeds hebben >eeld door al voor het begin van d esprekingen Israël nieuwe wa- werantles te beloven. Functio- sen van de Amerikaanse rege- 5tellen hier tegenover dat de VS "licht zijn Israël te voorzien van ten het nodig heeft voor z'n ïving en dat dit al het andere te •fi gaat." Om Begin tot conces- e dwingen zal Carter slechts het el van de overreding hanteren mneer nodig de Israëlische on- enlijkheid publiekelijk aan de kaak stellen. Ten dele wordt deze houding versterkt door de Ameri kaanse teleurstelling over het feit dat de Arabieren niet in staat zijn om gezamenlijk stelling te nemen ten aanzien van Washingtonse voor stellen over een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Tot deze voorstellen behoren de terug trekking van Israël uit alle in 1967 bezette gebieden behoudens enkele kleine grenswijzigingen, veilige gren zen voor Israël, een Palestijns thuis land op de westelijke Jordaanoever gelieerd aan Jordanië, volledig diplo matieke betrekkingen tussen Israël en haar Arabische buren en onbe lemmerde communicatie en reismo gelijkheden tussen de verschillende staten. Tijdens de voorbereidingen voor het bezoek van Begin aan Carter heeft men in Washington alle moeite ge daan om een confrontatie tussen de twee leiders te vermijden. Toch gaf Carter zijn ministerie van buiten landse zaken onlangs toestemming om een verklaring uit te geven waar in Israël waarschuwend onder de neus werd gewreven dat het zich uit de bezette gebieden, met inbegrip van de westelijke Jordaanoever zal moeten terugtrekken. Deze verkla ring stuitte op veel kritiek van de kant van leden van het Congres en van de Amerikaans Joodse gemeen schap. Gevreesd werd dat Carter meer druk op Israël zal uitoefenen dan op de Arabische staten. Om deze vrees uit de werel te helpen ontving de Amerikaanse president bijna twee weken geleden veertig vooraanstaande Amerikaanse Jood se leiders. BIJ het IV» uur durend gesprek waren ook vice-president Walter Mondale, minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance en Carters adviseur voor nationale vei ligheidszaken Brzezinskl aanwezig. Carter slaagde erin om zijn bezoe kers tenminste ervan te weerhouden zich tegen zijn plannen voor het Midden-Oosten te verzetten. Na af loop van de vergadering vertrok Rabbijn Alexander Schindler, voor zitter van de conferentie van voor zitters van de grootste Joodse orga nisaties in de VS, onmiddellijk naar Jeruzalem om Begin tot flexibiliteit te bewegen tijdens zijn besprekin gen met Carter. Schok Het was niet het eerste bezoek van Schindler aan Begin. Immers de ver kiezingsoverwinning van de Likoed- leider in mei van dit Jaar had een schok teweeg gebracht onder de Amerikaanse Joden. Al tijdens het bewind van de Arbeiderspartij in Jeruzalem had Schindler de Israëli sche regering herhaaldelijk gewaar schuwd voor het gevaar dat schuilt in het voortdurend worden afge schilderd als een „hindernis" voor de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Van daar dat Begin al verleden week naar de VS vertrok om in New york met de leiders van de Joodse gemeenschap van ge dachten te wisselen. In deze bespre kingen moest de Israëlische premier aantonen dat hij niet zo onverzoen lijk is als hij lijkt - wilde hij zich verzekerd weten van de steun van het Amerikaanse Jodendom. De Amerikaans-Joodse leiders hebben hem immers in niet mis te verstane bewoordingen laten weten dat wan neer hij zijn opvattingen niet radi caal wijzigt hij de Joodse gemeen schap ernstig zal verdelen, waardoor deze niet meer in staat zal zijn om Israël zo effectief als tot nu toe te steunen. Of Begin erin geslaagd is de Ameri kaanse Joden van zijn goede bedoe lingen te overtuigen valt te bezien. Gedurende het afgelopen Jaar heb ben meer en meer Joden hun twij fels over de Israëlische politiek pu bliekelijk geuit. Deze twijfels wor den gevoed door onrust onder de Palestijnen op de westelijke Jor daanoever, grote binnenlandse pro blemen in Israël, het Amerikaanse beleid ten aanzien van het Midden- Oosten en het gevoel dat vrede met de Arabieren misschien toch moge lijk is. Het gevoel onder Amerikaan se Joden, dat de tijd mogelijkerwijs voorbij is waarin men alles deed behalve de vuile was buiten hangen werd onlangs aldus door Rabbijn Albert Vorspan zeer treffend uitge drukt: „Wanneer blijkt dat Israël zich zelf niet kan dwingen om snel of creatief genoeg op een werkelijk vooruitzicht op vrede te reageren, dan zullen miljoenen van ons In Is raël en in de diaspora, maar vooral in de VS, geducht te keer gaan en de Israëlische leiding het vuur aan de schenen leggen." Machtige lobby Deze ontwikkeling onder de Ameri kaanse Joden kan Carter zeer van pas komen bij zijn besprekingen met Begin. Immers, Amerikaanse leiders hebben altijd bij de ultstlp- peling van hun beleid ten aanzien van het Midden-Oosten rekening moeten houden met de machlge Joodse lobby ln Washington. Car ters „open diplomatie" heeft deze kaart in zijn hand echter niet ver sterkt. Integendeel, Arabieren en Is raëli's hebben er handig gebruik van weten te maken om hem voor de huidige moeilijkheden verantwoor delijk te stellen. Schindler waar schuwde Carter hiervoor toen hij zei: „De wereld is niet aan uw open diplomatie gewend. Het doet Israël het been stijf houden en het ver hoogt de verwachtingen van de Ara bieren, die als ze eenmaal gefrus treerd raken het vredesproces eer der verlangzamen dan versnellen zullen." In Washington doen er nu twee op vattingen de ronde over hoe de vol gende stap gezet moet worden. Het Witte Huls stelt zich op het stand- Kunt dat de enige manier om de ervatting van de Geneefse vredes conferentie later dit Jaar veilig te stellen, het vooraf akkoord gaan is van alle betrokken partijen met de essentie van het Amerikaanse vre desplan. Hier tegenover staat de op vatting van het ministerie van bui tenlandse zaken dat de Geneefse conferentie dit Jaar toch niet bijeen zal komen. Daarom zou Carter zich nu op een akkoord over procedure kwesties moeten concentreren en de werkelijke zaken aan de conferentie moeten overlaten. Deze werkelijke zaken zijn de toe komst van de Joodse nederzettin gen in de bezette gebieden, de toe komst van de westelijke Jordaanoe ver en de deelname van de Palestij nen aan de conferentie. Zoals de zaken nu staan, lijken het Ameri kaanse vredesplan en de voor het eerst sinds het beroemde Allon-plan op papier gezette Israëlische ge- dachtenbepallng, die Begin van daag op zak heeft, hemelsbreed uit elkaar te liggen. Ofschoon dit plan nog geheim is, mag worden aange nomen, dat Begin tot teruggave van de 81nal-woestijn (met uitzondering van Sjarm el SJelch) bereid is en tot territoriale concessies op de hoog- blakte van Golan. Wat de westelijke Jordaanoever betreft heeft Begin herhaaldelijk in het openbaar laten weten dit gebied als een integraal De Israëlische premier Begin wordt in New York begroet door rabbijn Menachem Schneerson, leider van de Lubavitcher Hasidic Beweging, een stroming van Chassidische Joden. deel van Israël te beschouwen. 81echt* op het punt van de deelna me van de Palestijnse Bevrijdings beweging (PLO) aan de Geneefse vredesconferentie zullen Carter en Begin weinig verschil van mening hebben. Belden vinden dat verte genwoordigers van de PLO lid van de Jordaanse onderhandellngsdele- gatle dienen te zijn, iets dat de Pa lestijnen herhaaldelijk in het verle den hebben verworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7