1 'Politiepistool gevaarlijk wapen' pe tekening van een lezer Directeur bezet bedrijf wil dwangsommen zien n DICHTBIJ f, bvERD ER 1 Commentaar Mislukte formatie Utrechtse hoofdagent brengt delicate kwestie ter sprake: .Vakbondsbestuurders de deur uit' Politie vindt 1100 kilo hasj in vrachtwagens Aangenamer Nieuwe regeling voor identificatie overleden personen ie ver ouderen bij bejaarden drinkend bouwen gouden handen stuur een brief ERDAG 16 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ;t mislukken van de formatie- j fn Uyl heeft een situatie van grote -'(zichtloosheid doen ontstaan in i eerste plaats vanwege het princi- - 51e en daarom moeilijk oplosbare rakter van het conclict en in de eede plaats wegens de omstandig- id dat de krachtsverhoudingen in Staten-Generaal nauwelijks een dere mogelijkheid toelaten dan welke door de formateur is ^•gestreefd. ij menen dat deze beide elemen- i in eikaars verband moeten wor- - n bezien. De wetenschap dat een ^ernatief ternauwernood mogelijk H— CDA en VVD beschikken, ^men immers over slechts zevenen zeventig zetels in de Tweede Kamer heeft bij de Partij van de Arbeid "tuurlijk geen grote behoefte doen {tstaan om water in de wijn te en. Daar komt bij dat de PvdA T>te verkiezingswinst heeft ge- M#kt en daarom meent dat die pst in een programma verzilverd kg worden. Ize gegevens hebben op de op- lling van de formateur hun uit- rking niet gemist. De heer Den I heeft zeker gelijk, als hij zegt, t hij zijn partij enkele moeilijk •kken te verteren heeft gegeven, iar ook is waar, dat hij, wat de ntie van zijn voorstellen inzake Vermogens Aanwas Deling D) betreft, geen streep heeft len prijsgeven van zijn voorne- jn de vakbeweging tevreden te Hen. thtergrond en motivering van dit iej brnemen van de formateur zijn e jft te begrijpen: hij beoogt immers lodt de VAD naar zijn model mede- t? Jrking van vakbeweging en werk- n %iers te winnen voor het beleid lenf ,oonmati6ing' dat h'j in z'jn |Ujjcende tweede memorandum itolft uitgezet. kka we<ch rijzen er hier vragen die door te 1 Partij van de Arbeid onvoldoen- bbe worden onderkend en beant- ne^ord vragen die de principiële a ^tergrond van het conflict raken. gt het op de weg van de overheid, gpiets als de VAD te gebruiken als p soort ruilmiddel, waarmee van J vakbeweging of van welke jjere pressiegroep dan ook dewerking ten bate van econo misch herstel kan worden afge kocht? De heer Van Agt heeft er boven dien natuurlijk gelijk in, dat econo misch herstel in het belang van ons a 11 e n is inclusief in dat van de werknemers en van de vakbewe ging. De werknemers zullen er het hunne toe moeten bijdragen, dit economisch herstel mogelijk te ma ken, ook zonder dat de overheid, optredend als een super-makelaar, daarvoor een collectief cadeau in de vorm van de VAD uitdeelt. Overigens: de VAD is op zichzelf een groot goed, dat zijn waarde aan zich zelf ontleent. Wie de wijze verwerpt waarop de vermogensaan- wasdeling in een ruilhandel wordt betrokken, tast daarmee niet de eigen waarde van deze voorziening aan. Intussen kan men. ook in een coali tie, met principiële meningsver schillen vaak heel goed leven. Zij behoeven praktische oplossingen geenszins in de weg te staan. Waar om is terzake van de VAD dan geen oplossing gevonden? Het heeft er de schijn van, dat formateur Den Uyl in zijn verlangen naar herken baarheid voor zijn partij en voor de vakbeweging, en zeker ook geleid door zijn scherpe blik voor de nood zaak van maatschappelijke aanvaar- diging van het matigingsbeleid, zijn oplossingen met een vaart en klem heeft gepresenteerd, die de heer Van Agt en sommigen uit zijn om geving mogelijk als nogal opdringe rig hebben ervaren. Anderzijds heeft fle CDA-woordvoerder zeker in de laatste fase van het overleg met zo veel vijven en zessen gerea geerd, dat er van de VAD iets overbleef dat voor formateur en PvdA welke partij toch de groot ste coalitiegenoot zou worden elke geur en smaak eraf was. De mislukking van de formatie heeft de breuk in de onderhandelin gen geformaliseerd en daarmee na tuurlijk tevens verhard. Het zal niet eenvoudig zijn, weer beweging in de standpunten te brengen om een kabinet van PvdA en CDA moge lijk te maken, waarvoor de kiezers zich zo duidelijk hebben uitgespro ken. Toch is het te hopen, dat iemand de gelegenheid krijgt, hier zijn krachten nog eens op te be proeven. door Willem Schrama UTRECHT „Er mag geen twijfel over bestaan dat het huidige dienstpistool van de Nederlandse politie niet deugt en aan vervanging toe is. We werken met ontoereikend en gevaarlijk materiaal en dit moet gauw veranderen". In deze bewoordingen bekriti seert de Utrechtse hoofdagent P. A. Hoekendijk deze week het wapenarsenaal van de Neder landse politie in het Algemeen Politieblad, een veertiendaag se uitgave van de ministeries van justitie en binnenlandse zaken. Onder de titel „Wat voor eisen en wensen zouden er aan een pistool of revolver voor de politie gesteld moe ten worden?" publiceert hij daarin aan de hand van een indrukwekken de technische literatuurlijst een arti kel dat weinig overlaat van zowel het dienstpistool als de daarmee ge bruikte patronen. Ze worden belde gekwalificeerd als verouderd en on deugdelijk. Delicaat De heer Hoekendijk brengt daarmee een binnen justitiële kringen tame lijk delicate kwestie ter sprake, die Fataal zich bij navraag al Jaren blijkt voort te slepen. Er schijnen even zoveel meningen als oplossingen te zijn, te meer omdat het vraagstuk van een eventuele nieuwe politiebewapenlng ook voor een groot deel op politiek terrein moet worden gezocht. Hoekendijk zegt zijn artikel „niet uit persoonlijk hobbyisme" te hebben geschreven, maar „als bijdrage aan een discussie die maar uitblijft". In een zeer technische uiteenzetting stelt hij zich tweeledig op: enerzijds wenst hij zijn collega's in bescher ming te nemen tegen het toenemend criminele maatschappijbeeld, en an derzijds acht hij het huidige wapen bezit van de politie (en vooral de werking ervan) op basis van onder zoekingen in Duitsland en de Vere nigde Staten onnodig riskant en ge vaarlijk voor onschuldige burgers. Om met dit laatste te beginnen, be weert hij dat de in Nederland ge bruikte pistoolpatronen (zogenaam de 7,65 en 9 millimeter „volmantel- kogels") zeer gevaarlijk zijn in ver band met ongewenst „dorslagvermo- gen": een constatering die erop neer komt dat de kans op het raken van een tweede persoon of object nó een eerste schot zeer groot is. Een nauw keurig onderzoek op Duitse politie- schietbanen heeft aangetoond dat een dergelijke kans op „doorslag" van een 7,65 mm patroon (hier het meest gebruikt) bij het treffen van een schedel ruim 85 procent is. Bij het treffen van de romp met dezelfde kogel is het gevaar 75 procent. Bij andere in Nederland gebruikte pa tronen is die kans nog rijkelijk groter. De 7,65 mm patroon is gevaarlijk voor gebruiker en omgeving, aldus de heer Hoekendijk. Er wordt vrijwel nooit een bevredigend maar wel vaak een ongewild fataal resultaat mee bereikt. Bovendien heeft de ko gel volgens hem een gevaarlijke nei ging tot ricocheren (afketsen) tegen bijvoorbeeld autoplaatwerk, waar mee in de praktijk ook al enige tries te ervaringen zijn opgedaan. Afslui tend citeert Hoekendijk de Ameri kaanse „Law Enforcement Handgun Digest" die er als volgt over oordeelt: „Indien er een prijs zou bestaan voor de meest waardeloze patroon ter we reld, dan zou de 7,65 hierop sterk aanspraak maken" De wapens waar het hier tot nu toe om gaat, zijn de zogeheten FN 10 en de FN 22, waarvan vrijwel elke Ne derlandse politieman zich bedient. De afkorting FN geeft de herkomst van het wapen aan: de Belgische wapenindustrie Fabrique Nationale, en de cijfers 10 en 22 staan voor de jaartallen 1910 en 1922 waarin ze ontwikkeld zijn. Schade Deze wapens, gebruikt met de reeds genoemde „volmantelpatronen" (een geheel door een mantel omge ven loden kogel) blijken in de prak tijk een zeer ontoereikend „stop pend vermogen" op te leveren, dit is een onvoldoende vervorming in het object waardoor het beoogde effect van uitschakeling afneemt terwijl de kans op een dodelijk resultaat aanzienlijk stijgt. Op basis van Amerikaans research- materiaal stelt Hoekendijk vast dat de genoemde volmantelkogels in de regel veel meer schade aan beende ren en organen teweegbrengen dan platte, zachte en dus vervormende kogels. De eerste doorboren vaak ingewanden, organen en oeenderen, terwijl de tweede groep door het „opstuiten" een prop weefsel voor zich uitduwen waardoor ingewan den en organen vaak opzij worden geschoven en niet fataal beschadigd worden. Verouderd In een commentaar op het artikel van hoofdagent Hoekendijk liet het ministerie van Justitie via haar afde ling voorlichting weten dat er vorig Jaar nog een nieuwe editie FN 22 pistolen met bijgestelde richtmidde- len onder de politiekorpsen is gedis tribueerd. Het ministerie acht het wapen weliswaar verouderd, „maar per së niet gevaarlijk" en dus nog steeds bruikbaar voor de Nederland se politie, mits deze de wapens maar voldoende gebruikt en onderhoudt. Reeds geruime tijd buigt een ambte lijke commissie van Justitie en bin nenlandse zaken (onder welke mi nisteries de rijks- en gemeentepoli tie respectievelijk ressorteren) zich over een eventuele nieuwe wapen- aanschaf, maar spoedig is dit zeker niet te verwachten zo werd ons meegedeeld vooral ook vanwege het financiële aspect van de zaak. Nieuwe exemplaren kosten onge veer zes zevenhonderd gulden, en dat bedrag moet vermenigvuldigd worden met twintigduizend, zijnde het aantal politiemannen in ons land. Adjudant Van Kaathoven van de gemeentepolitie in Helmond, van wie bekend is dat hij zich al enige Jaren inspant om een regionale poli- tieschietbaan van de grond te krij gen, is het echter geheel met Hoe kendijk eens. „Ik dacht dat ons dienstwapen toch wel in de praktijk bewezen heeft dat het niet aan de eisen voldoet", zegt hij. „Het is hier in de praktijk meermalen voorgeko men, dat een burger een politieman aanviel, waarna deze zijn aanvaller in het dijbeen schoot. De man bleef niet staan en in zo'n geval moet de politieman in het beenvlak schieten Dat gebeurde, en de man liep ge woon weg. Het feit dat de politie man hem kennelijk niet had ge raakt, maakte hem angstig om nog maals te vuren. De man ontsnapte, en een uur later krijg je dan vanuit het ziekenhuis telefoon dat er ie mand mét een schotwond is opge nomen. „We moeten zoeken naar iets waar mee een politieman kan werken. De FN 22 is verouderd, laat staan de FN 10. Deze pistolen kunnen zelfs onge wild een dodelijk effect hebben. Die nieuwe lichting pistolen is ook niet alles. Een verstelbaar vizier lijkt aardig, maar het blijkt te verlopen We moeten het verschil gaan zien tussen een sportpistool en een dienstwapen voor met altijd gein- steresseerde schutters als politie mensen. Daarom vind ik een gede gen schietopleiding ook zo belang rijk. Die is nu volstrekt ontoerei kend. De ministeriële richtlijn schrijft voor ongeveer eenmaal in de zes weken. Hoe lang, dat mag elk korps voor zichzelf uitmaken. Als ik het mocht zeggen werd het eenmaal in de drie maanden een hele dag. en dan naast het praktisch schieten vooral aandacht voor theorie in de vorm van geweldsinstructies. Een gewapende politieman moet niet de held uithangen, maar wel goed we ten wat hij moet doen als hij met geweld wordt geconfronteerd". Van een onzer verslaggevers BREDA De door het perso neel niet langer meer gewenste directeur A. Franke van Diamij te Hoogerheide wil dat de werknemers de bezetting van de fabriek opgeven en hem in staat stellen zijn functie weer uit te oefenen. Van zijn mede directeur H. de Vries eist hij dat deze buitenstaanders in het bedrijf de deur wijst. Hij bedoelt met deze buitenstaan ders vakbondsbestuurders. De heer Franke stelde zijn eisen bij monde van zijn raadsman mr. I. M. van den Heuvel uit Roosendaal tij dens een gisteren voor de president van de rechtbank te Breda dienend kort geding. Hij verzocht de presi dent, de heer De Vries een dwang som op te leggen van 10.000 gulden per geval en het personeel te dwin gen met de bezetting op te houden door een boete van 1.000 gulden te stellen voor elk uur dat die bezetting nog duurt. Technisch directeur De Vries werd in het kort geding bijgestaan door mr. J. Bletjenstein uit Roosendaal. Het personeel werd vertegenwoordigd door mr. W. A. M. J. Meijer uit Breda. De laatste had onder andere een oud-werkneemster van Diamij ge dagvaard, uit wier verklaringen mede moest blijken dat de heer Franke als directeur een wanbeleid heeft gevoerd. Tevoren stelde de raadsman van het personeel de pre sident voor het kort geding achter gesloten deuren te behandelen. Maar mr. Van den Heuvel en zijn cliënt verklaarden daar geen behoefte aan te hebben. De president bepaalde de uitspraak op volgende week vrijdag. 's Nachts vaker Intussen gaat de bezetting van de fabriek door. De 20 werknemers wer ken overdag en waken s nachts. Diamlj wordt sinds maandag bezet. Het personeel stuurde de heer Fran ke toen een telegram om hem mede te delen dat hij niet meer welkom was. Men verwijt hem dat hij op onoirbare wijze geld aan het bedrijf heeft onttrokken, waardoor aanzien lijke schulden zijn ontstaan. De Industriebond NKV is van oor deel dat als er niet wordt ingegrepen Diamlj op zichzelf een levensvat baar en zelfs florerend bedrijf ver loren is. Volgens de heer Janssen zijn er verschillende gegadigden voor het aandelerpakket van directeur Fran ke. Het gaat er nu maar om of deze eieren voor zijn geld kiest en zich bereid verklaart zijn functie als eco nomisch directeur neer te leggen en zich ook financieel van het bedrijf los te maken. De bank die aanvanke lijk een ultimatum had gesteld heeft dit Ingetrokken. Diamlj heeft nu tot half augustus tijd om de schecfgelo- pen zaken weer op goedspoor te brengen. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft een lading van 1100 kilo hasj onderschept. De hasj werd aangetroffen in twee Turkse vracht wagens en was verborgen in de dub bele bodems van de opleggers. De beide Turkse chauffeurs alsmede een Turk voor wie de hasj bestemd was. werden aangehouden. Het zijn de 34-jarige K. M. G„ de 36-jarige J A. en de 32-jarige A. U. D. De Amsterdamse recherche zegt nog meer arrestaties in deze zaak te zijn misgelopen als gevolg van „hin derlijk optreden" van nieuwsgieri gen die naar de politieradio hadden geluisterd. De onderschepte partij hasj is gisteren na overleg met justi tie direct vernietigd. Enkele mon sters zijn voor het gerechtelijk on derzoek achtergehouden. ikeningen. bjj_ voorkeur in liggend lormaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, msterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Tijdens het weekeinde zal het aangenamer worden. Vooral aanvankelijk zal de zon ons vriendelijk toelachen en herstelt de temperatuur zich ietwat van de inzinking van de laatste da gen. Dat betere weer, eerst nog wat vertraagd door luchtdruk dalingen van 2 mb in drie uur door een randstoring boven zuld-Noorwegen waardoor de noordelijke wind door galop peerde, hangt samen met een hogedrukultloper die vanuit het noordwesten nadert. De zon zal niet al te lang alleenheerseres zijn, morgen al komt er meer bewolking opzetten van een de pressiefront, dat gisteren vooral ten westen van Schotland maar ook in Schotland zelf duidelijke barometerdalingen teweeg bracht: plaatselijk van bijna 3 mb in 3 uur. Op de weerkaart van gistermiddag 2 uur was te zien dat er daardoor een breukje aan het ontstaan was in de hoge- drukzone: er viel een gaatje bo ven Schotland tussen de 1023 mb-lsolbaar bij de Farör en die van het zuiden uit over noord- Engeland. De zwakke plek daar zou de komst van het storings front naar de Noordzee weieens kunnen bevorderen en versnel len, overigens lijkt het niet aan nemelijk dat de natuur en wij morgen tranen met tuiten gaan huilen. Het blijft denkelijk bij wat lichte neerslagverschijnse len lacer op de dag. Net als bij branding aan het strand, bereikt een eerste soms dreigend nade rende golf zijn doel meestal niet en stort in, terwijl een volgende daar beter in slaagt. Zo lijkt het ook in dit geval. Op de oceaan ten westen van de Britse eilan den „verdapperen" de westelij ke hoogtestromingen zich. In de loop van volgende week zouden zij wel eens nieuwe storingen op west-Europa kunnen afsturen. Gisteren lag op 5.000 meter hoogte boven de Britse eilanden nog een hogedrukfiguratle met straffe noordwestelijke winden aan de oostzijde en zuidwestelij ke aan de westzijde. In die noordwestelijke stroming over zuidoost-Engeland waren gister middag nog sporen terug te vin den van de koude luchtbel van beperkte omvang en dikte op laag niveau, die donderdagmor gen in Friesland plaatselijk ha gel en korrelsneeuw op zijn ge weten had. Zo werd boven Hemsby (zuidoost-Engeland) op 1800 meter hoogte nog bijna mi nus 3 graden gemeten tegenover plus 3 graden op 1900 meter en daaronder, plus 5 graden op 800 meter. Merkwaardige tempera- tuurverdeling. Jammer is, dat bij gebrek aan waarnemingen boven de blinde vlek, die Noord zee heet, dit koude luchtdal op laag niveau dat Friesland bin nenviel, niet precies heeft kun nen afpalen. Tussen Hemsby en Sleeswijk is het gat daarvoor te groot, wat vooral bij noord- noordwestelijke stromingen on zekerheden kan geven. Het is maar goed dat zulke mini-ont wikkelingen niet elke dag aan de orde zijn. Zeker was gisteren wel de 45 mm regen, die er binnen 6 uur in Biarritz viel. Het is weer hetzelf de liedje daar in Zuid-Frankrijk als eerder deze zomer. In de on derste lagen vallen koele vochti ge Biskajewinden Les Landes binnen van het noordwesten uit om vervolgens door de Pyre neeën tot stijgen te worden ge dwongen en de waterdamp los te laten. In de hogere niveaus bevindt zich daar een koudeput met zwakke noordoostelijke drift op 5.000 meter, die de buien in hun bewegingsvrijheid ern stig belemmert. Je moet er maar wonen Strandweer Vandaag aangenamer op het strand. Droog met zonnige peri oden en geleidelijk minder wind vooral in het zuidwesten. Lucht 18 tot 19 graden, zeewater 16 tot 17. De zee vlakt af. Verdere voor uitzichten: morgen geleidelijk meer bewolking door een zwak front, later wat nattigheid mo gelijk. DEN HAAG (ANP) De regering is akkoord gegaan met een nieuw wetsontwerp voor een betere rege ling van het vaststellen van overlij den van vermiste personen. Dit heeft minister-president Den Uyl na het wekelijkse kabinetsberaad in Den Haag bekend gemaakt. De re cente vliegramp te Tenerife met het vliegtuig van de KLM heeft nog eens de wenselijkheid onderstreept van een wettelijke regeling voor geval len waarin personen vermist zijn, terwijl uit de omstandigheden met stellige zekerheid is af te leiden dat zij zijn overleden. De regeling over de gang van zaken bij vermiste personen zoals die nu in het burgerlijk wetboek is vastgelegd voldoet niet aan de behoefte aan een snelle en voor de nabestaanden niet nodeloos kwetsende rechtsgang om tot het vaststellen van het redelij kerwijs zekere overlijden van ver misten te komen. Met het oog hierop en in overeen stemming met de op 14 september 1966 te Athene tot stand gekomen internationale overeenkomst inzake het vaststellen van overlijden in be paalde gevallen, heeft de regering nu een wetsontwerp hiervoor inge diend. 1 fPnder redactie van Loes Smit t d hu i zaten bejaard echtpaar hij 88, zij s v* dat al jaren tweehoog in Am- ïalv erdam woont, heeft een aanvraag zij^gediend voor een plaatsje in een Hzorgingstehuis. Er is een jonge Maatschappelijke werkster geko- ha< en die allerlei vragen stelt. De tuijde vrouw is tamelijk doof en a hjrstaat de helft niet, maar wil dat et laten merken en geeft dus g» iak verkeerde antwoorden. Haar Ikeian geneert zich om tegenover "ou^o'n j0ng ding" te bekennen dat eth|j de w.c. niet altijd op tijd meer h&ialt en ook met andere gewone e Mken moeite heeft. De vrouw be- het stigt ten onrechte dat ze nog ran lf i^n koken, want zij en haar tmefen willen niet toegeven dat ze d een nog maar warm eten als hun dit chter een enkele keer voor ze aar okt. Rapport van de maatschap en. $lijk werkster: die mensen hebben en Stel wat huishoudelijke hulp nodig, er tfear een tehuis is overdreven. Pas een jaar, als tijdens ziekte van 1 hulp blijkt dat het echtpaar het it redt- worden de twee als pogst urgenten' in een tehuis op- -1~ - genomen. Een mevrouw van zeventig, die nie mand wil laten merken hoeveel pijn haar rug doet na een blijvende beschadiging in een Jappenkamp, heeft viermaal per week hulp van een bejaardenhelpster. Ze ziet er nog goed uit en een bijna afgestu deerde, jonge maatschappelijk werker die moet nagaan of die vier keer hulp per week wel nodig is, doorziet de moeilijkheden niet. Hij rapporteert dat volgens hem twee 'ochtenden per week voldoende is. Hoe kan zo'n situatie ontstaan? En wie z'n schuld is het? Je zou kun nen zeggen, dat het bejaarde echt paar en die mevrouw beter eerlijk hadden kunnen zeggen hoe de za ken er voor stonden, zonder valse schaamte. Want het is niet iets om je voor te schamen als de ouder dom met gebreken komt. Daar kun je niets aan doen. Maar ook die twee maatschappelijk werkers hadden wel eens een beetje meer inzicht in de situatie kunnen tonen: zij horen in hun beroep over enige mensenkennis te beschikken. Ei genlijk kun Je niet van 'schuld' spreken. Allebei de maatschappe lijk werkers waren nog zo Jong. dat hun bejaarde 'klanten' zich tegeno ver hen gewoon niet konden uit spreken. Het klikte niet tussen hen, het leeftijdsverschil was in deze gevallen te groot om maar meteen zoveel vertrouwen in de ander te hebben dat je bereid bent je hele hebben en houen op tafel te leggen. Natuurlijk is daarom nog niet elke jonge sociaal werk(st)er ongeschikt voor zulk werk. Maar het klopt alle maal wel precies met de conclusies in de onlangs in deze krant bespro ken gespreksmap „Volwaardig bur gerschap". Daarin kwam uit ge sprekken tussen bejaarden en hul porganisaties onder meer dit naar voren: „In de voorbije periode wer den ouderen verzorgd door Jonge ren. Waarom zorgen ze niet meer voor elkaar?" Een van de daaraan gekoppelde wensen van de bejaar den zelf was, waarom er bijvoor beeld in bepaalde gevallen niet ge pensioneerde maatschappelijk werksters ingeschakeld zouden kunnen worden, waarom geen leef tijdgenoten om de gespreksgroe pen te leiden, waarom niet wat ou dere vrouwen aan het werk in be jaardenhuizen? Kortom: waarom geen oudere mensen speciaal voor andere oudere mensen, in plaats van al die Jongeren? Zolang er ge vallen als de geciteerde voorko men, zou je wel zeggen, dat zo'n verandering hard nodig is. De 68-jarige winkelier Kazuiehi Ori- be uit de Japanse stad Tomika drinkt hier weer een „steen" leeg voor zijn eigen huis, Hij bouwt het uitsluitend uit lege flessen op die hij met cement voegt, en verder komen er natuurlijk wel houden sponnin gen en deuren in. De muren die de winkelier tot dusver heeft opgetrok ken, zijn opgebouwd uit ruim 160.000 flessen, die hij overigens niet alle maal in z'n eentje heeft leeggedron ken: al vijftien jaar lang staat hij extra vroeg op om de stortplaatsen voor glasafval in zijn omgeving op bruikbare flessen af te zoeken. De wandkledenwedstrijd om de „gouden naald", die een van de damesbladen telkenjare uit schrijft, levert altijd wel een paar duizend inzendingen op. De 45 bes te maken daarna een rondreis langs enkele bekende musea. Wie binnenkort in de buurt van het recreatiecentrum Gouden Handen in het Gelderse 's-Heerenberg komt, kan daar tot en met 11 au gustus elke dag de 45 geselecteerde wandkleden bezichtigen. Er is een galerij van veertig meter lengte voor uitgetrokken, zodat alle hand werken goed tot hun recht komen. Wie van de 45 inzendsters tot win nares van de „gouden naald" wordt uitgeroepen is nog niet bekend. Dat wordt, heel democratisch, door de bezoekers bepaald. Ook in 's- Heerenberg zal er daarom een stembus staan, waarin de bezoe kers hun favoriete nummer kunnen deponeren. Een groep Boliviaanse priesters heeft in een verklaring openlijk ge protesteerd tegen de gevangenne ming begin maart van de student Gonzalo Barrón. Functionarissen van de veiligheidspolitie het di rectoraat van openbare orde (DOP) hadden de student gearresteerd. Het DOP weigerde enige informa tie over de arrestant te verstrekken en familieleden mochten hem niet bezoeken. „Deze houding", aldus de priesters, „doet ons veronder stellen dat de student in zijn fysie ke gezondheid is geschaad in de politiecellen." Toen dit verslag naar de kranten gestuurd werd, be stond er geen officieel rapport van Barfns verblijfplaats; er was even min een reden gegeven voor zijn arrestatie. Vier dagen na de verkla ring van de priesters had in Oenève dr. Juan Gamarra plaatsvervan gend secretaris van het Boliviaanse ministerie van binnenlandse zaken ook een officiële verklaring te geven: de beschuldigingen dat In Bolivia de mensenrechten geschon den zouden worden, zijn onge grond, zei hij, en zelfs monseigneur Alejandro Mestre, secretaris van het Boliviaanse Bisschoppenconfe rentie. had zelf gezegd dat marte lingen in zijn land niet voorkwa men. Mgr. Mestre sprak vijf dagen later de beweringen van dr. Gamar ra tegen: er kwamen in Bolivia wel degelijk betreurenswaardige ge vallen van onmenselijke behande ling van gevangenen" voor. aldus de bisschop. Kortom; de autoriteiten gaan ner gens op in en intussen zit Gonzalo Barrón gevangen. In brieven kan de bezorgdheid geuit worden over de gevolgde procedure bij zijn ar restatie en gevraagd worden om volledige bescherming van zijn rechten. De brieven kunnen ge stuurd worden naar: Senor Presi dente de la RepubUca, General Hugo Banzer Suflrez Palacio Quemado La Paz, Bolivia; en naar Senor Subsecretario del Inte rior, Dr. Juan Oamarra Ministe- rio del Interior La Paz, Bolivia. Bovendien zal de genoemde Bis schoppenconferentie blij zijn met een kopie van uw brief, aaruit blijkt dat Barrón niet vergeten wordt. Het adres: Conferencia Epi scopal C as lila 205 Sucre, Bolivia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5