Britten zien nog pnogeli jkheden voor regeling Rhodesië Feodaal en modern verzet tegen het kapitalisme Onderkoning van Australië vertrekt Heli maakte ,navigatiefout' Tijd schema Belgrado' is rond Healy zou lonen weer vrij laten Jp jRol in politiek omstreden VS tevreden over Westduitse economie Feest in Frankrijk Carter over incident boven Noord-Korea Spaanse Carlisten onderling verdeeld IDAG 15 JULI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet irtONDEN (UPI, Reuter) Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren ontkend f at het Amerikaans-Britse plan voor een vreedzame overgang naar een meerderheidsregering in -^hodesië van de baan zou zijn. Minister Owen van buitenlandse zaken zal eind volgende week er itvoerig over praten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Vance. Het ministerie van buitenlandse za ken reageerde op een bericht in een Britse krant ais zou de Amerikaans- Britse missie in Rhodesië doodgelo- elf pen zijn. De woordvoerder gaf toe 30 dat er tal van moeilijkheden zijn met it name over de overgangsperiode van spleen blank minderheidsbewind naar dg een meerderheidsregering. Maar hij ontkende dat de reis van Owen naar de Verenigde Staten een laatste wanhopige poging zou zijn om het Amerikaans-Britse plan alsnog te redden. De woordvoerder zei verder dat er nooit plannen geweest waren voor de legering van Britse of Amerikaanse CANBERRA (Reuter, UPI) De Australische gouverneur-gene raal (onderkoning) sir John Kerr heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Volgens politieke waarnemers betekent het besluit van de 62-jarige plaatsvervanger van koningin Elizabeth dat binnen een jaar in Australië algemene verkiezingen zullen wor ld (den gehouden. IKerrs beslissing werd gisteren door «premier Malcolm Fraser bekend ge il maakt. De nieuwe gouverneur-gene- ii| raai wordt sir Zeiman Cowen, de 57- jarige plaatsvervangend rector van j de universiteit van Melbourne. Aan genomen wordt dat Kerr tot zijn terugtreden heeft besloten om te 1 voorkomen dat het gouverneur- i schap opnieuw inzet zou worden van I een politieke strijd. De plaats van de onderkoning en WASHINGTON (Reuter) De si Amerikaanse president Carter heeft Is. gisteren zijn tevredenheid uitge- ot sproken over de manier waarop de lp Westduitse bondskanselier Helmut i «Schmidt de economische situatie en van zijn land wil bijsturen. Eerder waren er in de Verenigde Staten 1 Yiitische geluiden te- horen over de i langzame groei van de Westduitse economie. Men was bang dat deze een negatief effect zou hebben op de ontwikkeling van de economische dan met name die van sir John is omstreden sinds hij in november 1975 het zittende Labour-kabinet van Gough Whitlan naar huis stuur de omdat haar de bestuursmacht ♦as ontvallen.-Dat kwam doordat Labour de meerderheid in de Senaat was kwijtgeraakt en de oppositie de staatsuitgaven blokkeerde. De gou verneur-generaal besloot hierop in te grijpen en zette Whitlam aan de dijk. ReffTOtinfT Hij stortte Australië hierdoor in de 6 ernstigste constitutionele crisis uit de geschiedenis van het land. troepen in Rhodesië om orde en rust in een overgangsperiode te verzeke ren. Minister Owen hoopt binnen kort voor de tweede maal een reis door Afrika te maken om de voor stellen voor een vreedzame over dracht van de macht verder uit te werken. Voor deze reis is als datum eind Juli genoemd. Sithole De Rhodesische verzetsorganisatie van ds. Sithole heeft vrijlating van alle politieke gevangenen geëist door de minderheidsregering van Ian Smith. Verder eist deze organisa tie, de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), ontmanteling van de be schermde dorpen waarin de zwarten 's nachts worden opgeborgen om ze te beschermen tegen aanvallen van nationalistische guerrillastrijders. De ANC verklaarde zich gisteren be reid in overleg te treden met de Brit se regering over een vreedzame over dracht van de macht aan de zwarten om te voorkomen dat de macht in Rhodesië door communisten wordt overgenomen. In de verklaring van de ANC wordt de verzetsbeweging van Nkomo en Moegabe, die erkend is door de Organisatie van Afrikaan se Eenheid, een rode leeuw genoemd. Dit zogeheten patriottisch front heeft weinig of geen steun van de zes miljoen zwarten in Zimbabwe (Rho desië in het zwart), aldus de verkla ring van de ANC. Frankrijk heeft gisteren op uitbundige wijze ,,Quatorze juillet" (de bestorming van de Bastille in 1789 en daarmee het begin van de Franse revolutie) gevierd. President Valéry Giscard d'Estaing, die samen met de ministers een parade af nam (zie foto) riep het Franse volk op tot nationale eenheid. De meeste feestelijkheden speelden zich af in het begin van de nacht en concentreerden zich rond het traditionele vuurwerk. otü «bi i. Amerikaanse voorstellen om de groei in het Westen. Schmidt heeft zich fel verzet tegen groei van de economie van zijn land te versnellen. Terwijl de bondskan selier een bezoek brengt aan de Ver enigde Staten heeft de Westduitse Bundesbank het disconto verlaagd naar 4,5 procent ter stimulering van de economische bedrijvigheid. Onder één hoedje De socialisten waren woedend en beschuldigden sir John (zelf een voormalige socialistische voorman) van het onder één hoedje spelen met de oppositie. Bovendien werd gezegd dat het besluit ongrondwettig was, maar deskundigen bestreden dit la ter. Labour hekelde vooral het feit dat de gouverneur-generaal een rechtmatig gekozen regering met een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden had vervangen door een niet gekozen minderheidskabi net en daarbij het volk passeerde. Dat volk stemde enige maanden la ter in grote getale tegen de socia listen. Het vertrouwen van de socialisten in Kerr was echter verdwenen en ook nu nog moet men niets van hem hebben. Een vroegere Labour-minis ter, die eens een goede vriend was van Kerr, zei gisteren dat de gouver neur-generaal een beschaipende plaats in zal nemen in de Australi sche geschiedenis. „Ik veracht Kerr". aldus oud-minister McClel land. De Rhodesische regering heeft giste ren een begroting ingediend waarop 26 procent van de uitgaven bestemd is voor de defensie. De regering heeft geen nieuwe belastingverhogingen ingevoerd in het vertrouwen dat de recente verhogingen van de inkom sten- en omzetbelasting genoeg zul len opbrengen. De Rhodesische pre mier verklaarde dat zijn land hevig te lijden heeft van de internationale economische recessie en van de in ternationale efconomische boycot, terwijl een toenemend aantal blan ken het land verlaat en de kosten van de oorlogvoering stijgen. Niette min is Rhodesië erin geslaagd het overschot op de betalingsbalans te vergroten door de importen te beper ken. Het bruto nationaal produkt daalde het afgelopen jaar en ook voor dit Jaar wordt een verdere da ling verwacht, aldus de premier. In de komende weken zullen de begro tingen van de afzonderlijke ministe ries door het Rhodesische parlement besproken worden. In een militair communiqué van de Rhodesische regering werd gisteren meegedeeld dat in de afgelopen twee dagen 19 zwarte guerrillastrijders ge dood zijn, onder wie twee comman danten. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse vracht helikopter, die gisteren boven Noordkorea is neergeschoten heeft door een „navigatiefout" de demarcatielijn tussen Noord- en Zuidkorea over schreden. Dit heeft de Ameri kaanse president Jimmy Car ter bekendgemaakt. Bij het in cident zijn drie bemanningsle den van het hefschroefvlieg- tuig van het type Chinook omgekomen en is één gevan gengenomen. Tijdens een ontmoeting met demo cratische senatoren vertelde de pre sident dat Zuldkoreaanse militairen een schot hadden gelost op de heli kopter om de bemanning te waar schuwen, dat ze Noordkoreaans grondgebied naderde. De beman ning zette het toestel aan de grond om te inspecteren of er schade was, steeg weer op en werd vervolgens door Noordkoreaans geweervuur neergehaald. Volgens Carter werden twee bemanningsleden gedood bij het neerstorten en kwam een derde om tijdens de vuurwisseling. Over de verblijfplaats van het vierde beman ningslid is niets bekend. Wij proberen de Koreanen te laten weten dat onze bemanning een fout maakte en we willen het incident niet laten escaleren tot een confron tatie", aldus Carter. Het toestel maakte een vlucht van de westkust van Zuid-Korea naar de Oostkust. Carter gaf niet aan op welke plaats precies het toestel werd neerge haald. Hij zei dat contact is opgeno men met de Noordkoreanen en dat de Amerikanen een ontmoeting bij Pamoenjon hebben voorgesteld voor vandaag. De Noordkoreanen hebben Inmiddels laten weten morgen een bijeenkomst van de bestandscom missie bij Panmoenjon te willen. Woordvoerder Thomas Ross van het Pentagon heeft bekendgemaakt dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Ko rea „in staat van normale waak zaamheid" zijn gebracht. Het incident was gistermorgen ge meld door radio-Noordkorea. Dat meldde dat het Amerikaanse hef- schroefvllegtuig „illegaal diep door drong in het luchtgebied boven onze kant, in strijd met de militaire be standsovereenkomst" en werd neer gehaald „in het deel (van de demar catiezone) aan onze kant „door ge schut van het Koreaanse volks leger." BELGRADO (Reuter, AP) - Oost en West zijn gisteren in Belgrado akkoord gegaan met een voorstel van de neutrale landen over de agenda van de dit najaar te houden conferen tie over Europese veiligheid. De plenaire vergadering van de voorbereidingsbijeenkomst van de in oktober te houden conferentie die de naleving van het in augustus 1975 overeengekomen akkoord van Hel sinki moet controleren, duurde gis teren slechts enkele minuten. Giste ren kregen de neutrale landen de tijd hun tussenvoorstel uit te wer ken. Vandaag zullen zij dat in de plenaire vergadering Indienen. Volgens westerse bronnen is de doorbraak bereikt tijdens een eten tje dat werd bijgewoond door het hoofd van de Amerikaanse delegatie Albert Sherer, zijn Russische colle ga Worontsow en enkele andere de legatieleiders. De partijen zouden het eens zijn geworden over de kwestie van de duur van de confe rentie. De Amerikanen willen praten totdat men uitgesproken is. De Sow- jet-Unie staat een afgeronde tijds duur voor ogen. De neutrale landen zijn nu gekomen met een tussen voorstel waarin staat dat de confe rentie haar best moet doen om voor 15 december de besprekingen af te ronden. Het voorstel van de neutrale landen bevat een tijdsschema voor het werk van de conferentie, waarin ple nair en in commissies zal worden vergaderd. Wel zou men door moe ten vergaderen tot overeenstem ming bereikt is over een slotverkla ring. Ook zou het hele slotakkoord van Helsinki besproken moeten worden, inclusief de zaak van de mensenrechten. Overigens duren de voorbereidende besprekingen van de conferentie van Belgrado al langer dan de dele gatie van de Sowjet-Unie had ge hoopt. De leider van de Sowjet-dele- gatle zei gisteren een weddenschap te hebben verloren dat de voorberei dende besprekingen op vijftien Juli zouden zijn afgelopen. De inzet van de weddenschap: een vliegtuigkaar tje naar Moskou. LONDEN (UPI) De Britse regering heeft volgens doorgaans welingelichte kringen, besloten niet langer te streven naar een vorm van sociaal contract tussen de sociale partners. Verwacht wordt dat de Britse minister van financiën Denis Healey vandaag in het parlement een verklaring hierover zal afleggen. de geldontwaarding maar door verzet van de belangrijkste vakbon den zal dit Jaar moeten worden te ruggekeerd tot de vrije loononder handelingen. Het kabinet besloot gisteren na een twee uur durende bijeenkomst ver der te vertrouwen op „het gezonde verstand" van de vakbonden en hen dringend te vragen het land niet ernstig te schaden door een loonex plosie. Het is de Britse regering twee maal gelukt een sociaal contract af te sluiten met als hoofddoel het in de hand houden en terugdringen van Volgens kringen rond het kabinet is besloten geen witboek te publiceren over de economische politiek van de regering, zoals aanvankelijk de be doeling was. Volgende week zal er waarschijnlijk wel een economisch debat zijn, waarna het kabinet het vertrouwen van het parlement zal vragen. De regering zal hierbij de steun moeten krijgen van de liberale fractie, omdat de eigen groep in de minderheid is. Met de liberalen be staat een verdrag, waarbij de rege ring steun is toegezegd. De Spaanse regering heeft op 8 juli de Carlistische Partij van prins Karei Hugo de Bourbon Parma als wettige partij erkend. Deze erkenning kwam precies een half jaar nadat de rechtse, traditionalistische Carlistische partij van prins Sixto de Bour bon Parma erkend werd. Beide partijen, die samen een verdwij nend klein deel vormen van het politiek kleurrijke Spanje, staan lijnrecht tegenover elkaar. Toch zit er een gemeenschappelijke wortel onder de politieke standpunten van de twee Carlistische bewegingen. door Herman Amelink i Om die wortel op te graven moeten we bijna twee eeuwen terug in de gd geschiedenis. Aan het einde van de Ri achttiende en het begin van de ne- :n| gentiende eeuw gooide de Franse lij revolutie het maatschappelijk bestel in grote delen van Europa, dat het gf eeuwenlang had uitgehouden, om ver. De opstand van de burgerij te gen de feodale staat bracht de mens politieke rechten en vrijheden die hij I tegenover de staat wilde handhaven: )lf vrijheid van drukpers, vereniging en rgadering, terugdringing van de maatschappelijke macht van de kerk, invoering van de liberale de mocratie, kortom een regering voor het volk en door het volk. Belangen De golf die de Franse revolutie voortbracht liep echter dood op de Wfhoge bergen van de Pyreneeën. Spanje maakte niet de revolutionai re omwenteling mee die de rest van I Europa beleefde. In Spanje trok de ook daar opgekomen liberale burge rij niet ten strijde tegen de troon, maar verbond zich met de monar chie. Bovendien verzekerde die bur- ij zich van de steun van een groot deel van de katholieke kerk. Welis- 1 *aar hadden de liberalen het enor me grondbezit van de kerk al in 1837 1 onteigend, maar de kerk bleef rijk :fdoor bezit van aandelen, banken, handelsfirma's, onroerend goed en nutsbedrijven. Daardoor ontstond een belangengemeenschap tussen li berale burgerij, de kerkelijke top en de monarchie. Toen koning Ferdinand VII in 1833 overleed, werd hij, in strijd met de geldende wetten opgevolgd door zijn achterlijke dochter Isabel. De broer van de koning, Carlos, die recht op de troon had, voelde zich gepasseerd. Hij kreeg de steun van de streng katholieke boeren en de lagere lan dadel. Van 1833 tot 1840 trok hij ten strijde tegen de bevoorrechte klasse, de liberale bourgeoisie. Deze eerste Carlistische oorlog ruïneerde Span je. Van 1873 tot 1876 werd de tweede Carlistische oorlog gestreden die Spanje nog verder achterop bracht. De strijd van de Carlisten vond we liswaar zijn aanleiding in de kwestie van de erfopvolging maar werd in feite veroorzaakt door het streng ka tholieke verzet tegen de liberale, vrijdenkende burgerij die zich mees ter had gemaakt van het staatsappa raat. Tegenover het „geen God en geen meester" van de Franse revolu tie stelden de Carlisten de strenge katholieke monarchie Franco Het verbaast dan ook niet dat het Carlisme, dat het grootste deel van zijn aanhang in het agrarische Na- varra heeft, tijdens de burgeroorlog aan de kant van Franco stond in de Prinses Irene, echtgenote van prins Karei Hugo de Bourbon Parma, spreekt een bijeenkomst van Carlisten toe. strijd tegen de atheïstische socialis ten en communisten. Franco was rooms en de republiek goddeloos en rood. Franco verzette zich tegen de liberale democratie waarvan ook het Carlisme een tegenstander was. De Spaanse caudillo ging echter duidelijk te ver toen hij zichzelf als alleenheerser uitriep in 1936. Dit ge beurde enkele dagen na de dood op 28 november 1936 in Wenen van Al fonso Carlos, de laatste rechtlijnige afstammeling van troonpretendent Carlos. De Carlisten hadden zo ge hoopt dat Franco de monarchie zou herstellen. Franco sprak hierover la ter nog met prins Xavier, de vader van Karei Hugo die door zijn neef Alfonso Carlos enkele Jaren voor diens dood als Carlistlsch regent was aangewezen, maar dit" gesprek betekende al feitelijk een breuk tus sen Franco en het Carlisme. Inmid dels had Franco al wel de Carlisti sche beweging samengebracht met de Falangisten in de door hem opge richte Falange Espanola Tradicio- nalista, waarvan de leden zich kleedden in het blauwe hemd van de Falange en de rode baret van het Carlisme opzetten. Vele echte Fa langisten staken die rode baret meestal zo gauw ze konden weer in hun broekzak, wat de kunstmatig heid van dit bondgenootschap on derstreept. Modern verzet De huidige tradionallstische Carlis- prins Sixto ten van prins Sixto, die naar schat ting ongeveer 3000 aanhangers heeft, vormen de meest rechtlijnige voorzetting van het oude Carlisme. ZIJ zijn voorstander van de traditio nele monarchie. God, vaderland en koning staan hoog in hun vaandel. Ze belijden een vorm van katholicis me van voor de tijd van paus Johan nes XXI11 en zijn voorstanders van het herstel van de oude statische standenmaatschappij. Zij zijn de verpersoonlijking van het oude feo dale verzet tegen het moderne kapi talisme van de liberale burgerij. De Carlisten van Karei Hugo vor men eigenlijk de moderne variant van ditzelfde verzet. Reeds op Jeug dige leeftijd bekeerde Karei Hugo zich tot het socialisme. Hij werkte in mijnen en in fabrieken van Asturië en kwam daardoor in contact met het werkende deel van de Spaanse bevolking. De verhouding tussen het Carlisme en generaal Franco bereikte een dieptepunt toen de generaal prins Juan Carlos aanwees als zijn opvol ger. Karei Hugo tekende steeds fel ler protest aan tegen het dictatoria le optreden van de caudillo en de hele familie Bourbon Parma werd in 1968 het land uitgezet. Van uit Frankrijk is Karei Hugo verder gegaan met de strijd tegen de dictatuur in Spanje, maar hij heeft dit venset op een geheel nieuwe leest geschoeid. De strijd tegen het bur gerlijke kapitalisme wordt nu ge voerd uit een socialistische gezichts hoek. Prins Karei Hugo bepleit nu een democratische monarchie, ar- belderszelfbe8tuur. Het moderne Carlisme is nog wel katholiek maar met het gezicht naar bewegingen als christenen voor het socialisme in Latijns-Amerlka. Aanhang te klein Het meest verbazende is dat prins Karei Hugo, die al voor de dood van zijn vader Francois Xavier in mei van dit Jaar als leider van het Carlis me was aangewezen, erin geslaagd is het overgrote deel van aanhangers voor zijn opvattingen mee te krij gen. Het Carlisme is. uit een oor sprong van feodaal verzet tegen de liberale burgerij en het daaruit voortgekomen kapitalisme, gewor den tot een post-llberale verzetsbe weging tegen de kapitalistische maatschappij. Het vasthouden aan de monarchie en het behoud van het katholicisme vormen de brug met het oorspronkelijke feodale verzet De invoering van een Carlistische monarchie staat echter niet meer voorop. Er zullen niet veel Carlisten meer zijn die er nog op rekenen dat hun Karei Hugo nog eens koning van Spanje wordt. Daar is hun aan hang ook te klein voor: 100.000 aan hangers, zeggen de Carlisten zelf; de helft zeggen voorzichtigere politieke waarnemers. De rol van prins Sixto de Bourbopn Parma is geheel uitgespeeld sinds hij het land uitgezet is. Maar ook prins Karei Hugo zal nooit meer een heldenrol vervullen op het Spaanse politieke toneel. Zelf schijnt hij daar ook niet op te rekenen door de grote nadruk die hij steeds legt op het belang van het herstel van de demo cratie voor de arbeiders en andere leuke dingen voor linkse Spaanse mensen. Karei Hugo staat een fede ratief Spanje voor ogen met allerlei garanties voor zo groot mogelijke Inspraak van onderaf. Die dingen vindt hij veel belangrijker dan de bezetting van de troon in Madrid. Veel meer dan troonpretendent is Karei Hugo geworden tot de leider van een politieke partij. De toe komst van het Carlisme ligt dan ook in samenwerking met andere socia listische groeperingen. Op eigen kracht is de beweging te klein om politiek enige Invloed uit te oefenen De socialistische Arbeiderspartij van Felipe Gonzalez monopoliseert de betrekkingen tussen het Spaanse en Westeuropese socialisme De evenzeer internationaal Ingestelde Karei Hugo zal het in Spanje dan ook wellicht gaan zoeken bij de socialistische Volkspartij van Tier- no Oalvan. bij wie hij ideologisch het dichtst staat. Op den duur zal er van het Carlisme weinig meer over blijven dan de jaarlijkse bijeenkom sten op 9 mei op de Montejurra, de Carlistische berg bij Pamplona een folklore waarop Spanje zeker zuinig zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7