Arts is ook kind van zijn tijd e tekening van een lezer -FORMAT/S TO€R ropese Commissie -4eden over 4er ij-uitspraak Weekend zonniger Strandweer wegwijzer naar emancipatie kojak belangstelling heintje te dik AG 15 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet iesluit van de Amerikaanse lent Carter om de neutronen- in produktie te nemen is door -kringen in Brussel met en- iasme ontvangen. Generaal de opperbevelhebber van de heeft de bom een verbete- an de moderne wapensyste- ;enoemd en daarmee vast een :hot genomen op een beslis- me lie nog moet komen. De Ame- j«*<t»se Senaat heeft zich namelijk echt voorbehouden negatief te teen over de invoering van de menbom, een wapen dat A i'fen vernietigt maar onroerende Ir*n betrekkelijk onbescha- [ederlandse regering is terecht over de uitspraken van de ïkaanse generaal. Beslissin- iver de invoering van nieuwe isystemen moeten door de lid maat van de NAVO worden geno- Uitspraken zoals die zijn ge- ,door generaal Haig gaan te n)e verantwoordelijkheid voor beslissingen ligt bij de politici voor ter verantwoording kun- L^vorden geroepen door de kie- Jv2, Militairen moeten zich beper- 1 lot de uitvoering van die beslis-| n. Zij dienen daarop geen one- .jdige invloed uit te oefenen. lliet is sterk de vraag of de rtonenbom wel ingevoerd moet door Kees de Leeuw worden. Het wapen wordt geacht een betrekkelijk kleinschalige uit-« werking te hebben en dat verlaagt de zo gevreesde atoomdrempel. Het valt dan ook toe te juichen dat de Amerikaanse Senaat zich het recht heeft voorbehouden de invoe ring van deze bom ook in laatste instantie tegen te houden. De in voering van dergelijke wapens legt voort een zware hypotheek op de voortzetting van ontwapeningsbe sprekingen en gesprekken over stopzetting van kernproeven. Ook de Europese veiligheid lijkt niet erg gediend te zijn met voorbarige uit spraken van een Amerikaanse ge neraal over de invoering van een dergelijk wapen. De Amerikaanse president heeft zich bereid getoond tegen de wen sen van het veel besproken militair- industrieel complex in te gaan door stopzetting van de ontwikkeling van B-l bommenwerper. De president zal zich dan ook zeker niet laten opjuinen door de uitspraken van een naaste medewerker van een zijner voorgangers.f Een beslissing oVer het al dan niet operationeel maken van de neutronenbom zal hij vermoedelijk zeer serieus overwe gen. De uitspraak van de Neder landse regering is te beschouwen als een ondersteuning van het voor zichtige beleid van de Amerikaanse president. Voor zo'n anderhalf miljoen mensen in Nederland is seks een probleem. Zij zijn niet tevreden over hun eigen seksuele bele ving, zo bleek onlangs uit een onderzoek van het Nederlands instituut voor sociaal sexuologisch onderzoek (NISSO). De ge middelde Nederlander zal hier wellicht van hebben opgekeken, maar voor hulpverleners was dit een al sinds lang bekend gegeven. Het probleem dat zich aan die kant voordoet is, dat eneizljds voor veel mensen het zoeken van hulp voor een seksueel probleem vaak een grote opgave is, terwijl anderzijds de hulpverlener dikwijls in zijn taak tekortschiet, doordat het hem ontbreekt aan de Juiste kennis en vaardigheid. en BSEL (ANP) De Europese Optfüssie, het dagelijks bestuur -ie Ie EG, is zeer tevreden met de ad (raak van het Europese Hof van mlie inzake het Ierse visserijcon- hij Used aarden kan men in Brussel nog de. ïuidelijk overzien wat er in de 5, dinde dagen gaat gebeuren. Zo- aaikend heeft het Hof in Luxem- itierflerland gelast het visvangst- Caréd te schorsen met ingang van vuiït- Maar Ierland mag met toe- ar (ning van de Europese Com- ien e wel andere beschermende hofegelen voor vis nemen. In sel wordt erop gewezen, dat het pami in het belang van Ierland is, er zulke maatregelen komen. ___meent dan ook, dat het op de .van de Ierse regering ligt con- n met de Europese Commissie in Brussel op te nemen. Verzuimt Ierland dat, dan zijn de Ierse wate ren na 18 juU volkomen vrij. Het motief van het Hof om Ierland te gelasten het vangst-verbod op te schorten (tot 22 september, wanneer de z&ak in een gewone procedure is behandeld), is de dreiging van „on herstelbare schade" voor de vissers van andere EG-lldstaten. Volgens het Hof hoeft Ierland van de be schikking geen schade te ondervin den, omdat gebleken zou zijn, dat de visstand in Ierse wateren ook op een andere wijze beschermd kan wor den. Volgens de rechters hebben be langhebbende andere lidstaten vis- plannen ingediend die „redelijk be vredigend" zijn. De Europese Commissie, zal naast een haringvangstverbod in de EG dit Jaar, 1978 en mogelijk ook 1979, ook voorstellen de hoeveelheid ha ring, die wordt gevangen bij het vissen naar andere soorten (bij vangsten) volgend jaar te beperken tot 11.000 ton. Over de voorstellen beraden de ministers van landbouw van de EG zich maandag a.s. Binnen de kring van het Nederland se Huisartsen Genootschap (NHG) is in 1972 het Initiatief genomen daar iets aan te doen. Aanvankelijk door het opzetten van nascholingscursus sen voor huisartsen, maar allengs werd het terrein verbreed en werden ook andere hulpverleners in de eer- stelijns-gezondheiszorg, zoals wijk verpleegkundigen, vroedvrouwen en maatschappelijk werkers hierbij be trokken. Resultaat van dit alles is onder meer het boek voor hulpverleners „Helpen bij seksuele moeilijkheden", dat in de eerste plaats is geschreven voor alle werkers in de eerste lijn van de welzijnszorg, maar dat daarnaast ook zeer is aan te bevelen voor bij voorbeeld onderwijzers, pastores, opbouwwerkers en wijkagenten. Trouwens ook de geïnteresseerde leek verrijkt na lezing van dit boek zijn inzicht in de achtergronden van het seksuele functioneren van mensen. Hoewel er veel artsen aan hebben meegewerkt, kan er beslist niet wor den gesproken van een nadrukkelijk medisch stempel en komen ook psy chologische en sociologische aspec ten ruimschoots aan bod. Uitgangs punt van de redactie is, dat seksuali teit iets is, waarvan mensen kunnen genieten. Dat het éepn van de moge lijkheden is voor mensen om zich te uiten en te communiceren. „De ont wikkeling van seksuele mogelijkhe den achten wij van wezenlijke bete kenis voor ons harmonisch functio neren als mens. Deze ontwikkeling zien we als een proces, waarin zaken kunnen groeien, stilstaan en zelfs achteruitgaan. Ook hulpverleners zitten in zo'n proces", aldus de schrijvers. De Nijmeegse huisarts dr. H. G. M. van der Velden stelt, dat het in de eerste plaats minder om problemen, dan om mensen met problemen gaat. Jonge en oudere mensen, ge huwde en ongehuwde, gezonde en gehandicapte. Ze zoeken soms hulp bij iemand die ze hun moeilijkheden kunnen voorleggen. Dat kan een offi ciële hulpverlener zijn: bijvoorbeeld een huisarts of een maatschappelijk werker, maar dat hoeft niet het geval te zijn, omdat ledereen in een situa tie kan komen, waarin iemand om zijn hulp vraagt. Dè hulpverlener bestaat niet. Er zijn alleen mensen die anderen mensen kunnen of wil len helpen. Taboes Ook de erkende, officiële hulpverle ner is allereerst mens, met zijn eigen aard en eigenaardigheid, met zijn oordelen en vooroordelen. Dit is een belangrijk punt, want hulpverlenen eist soms meer van de persoonlijk heid dan van de specifieke deskun digheid. Vooroordelen en taboes kunnen het gesprek tussen mensen die hulp vragen en hulp verlenen belemmeren. Iedereen heeft z'n ei gen taboes. Niet alleen de hulpvra ger, ook de hulpverlener zit vast aan z'n eigen opvoeding. Van der Velden geeft een voorbeeld uit de praktijk. Een meisje komt bij haar hulsarts vertellen dat zij zo ongeregeld menstrueert. Als de arts nader informeert, blijkt dat er geen sprake is van een ongeregelde men struatie. Waarom komt ze daar dan over klagen? Ze heeft sinds kort een vriend. Thuis zijn ze er niet enthou siast over, zegt ze. Lichamelijk on derzoek brengt geen afwijkingen aan het licht. Het meisje blijkt geen maagd meer te zijn. De huisarts beseft dat de reden van haar komst gelegen is in haar angst om zwanger te worden en in overleg maar haar wordt besloten de pU voor te schrij ven. Toch bekruipt de huisarts een onzeker gevoel. Zijn eigen dochter is al zestien jaar. Iedereen ook de hulpverlener is in zijn eigen opvattingen een kind van zijn tijd, soms van z'n verleden tijd. De eigen instelling is niet zo gemakkelijk te veranderen, terwijl verandering soms toch van wezen lijk belang is voor een juiste hulp verlening. De hulpverlener heeft misschien voldoende kennis van za ken, maar toepassing ervan stuit soms op persoonlijke problemen. Bewustwording van eigen normen en waarden en eigen problemen is een voorwaarde om de moeilijkheid van een ander te kunnen invoelen. Dat wil zeggen deze moeilijkheid te kunnen waarnemen zonder zichzelf erin te projecteren. Eén van de tekeningen van Peter van Straaten uit het boek Helpen bij seksuele moeilijkheden'*. Hoewel de arts en vooral de hulsarts een veel geraadpleegd hulpverlener is, heeft de seksualiteit kennelijk bij hem nog niet altijd die aandacht die wenselijk is. „Eet u goed, slaapt u goed" zijn routinevragen, maar „Hoe gaat het met de seks?" is niet zo'n gewone vraag, aldus dr Van der Velden. Het lijkt ook niet zo gewenst om op deze wijze naar het seksuele funtioneren te informeren. De vraag zal bij vele patiënten vreemd over komen. Al te dikwijls zal het ant woord bovendien weinig of niets zeggen. Het gaat er ook niet om de mensen hun problemen te ontfutse len. Iedereen heeft er recht op om zijn problemen te hebben en ook om ze te houden. Sex niet medisch Ten aanzien van de hulpvragen zegt de redactie op de vraag „Hoe praat je nou met je dokter echt over sek suele problemen?": leg hem uw pro bleem zo goed mogelijk uit en vertel hem precies wat er fout gaat. Be denk dat de dokter er is om u te helpen, niet om te veroordelen. Laat u niet te snel onderbreken en als dat niet anders kan, kom er gerust op terug. Opmerkingen als „wat wilt u op uw leeftijd hoeft u niet te accep teren. U moet pas tevreden zijn als u een echt antwoord krijgt. Een mis verstand dat ook aan de orde wordt gesteld is de opvatting dat seksuali teit een medisch probleemgebied is. Sex is niet af te zonderen als een terrein waarop de ene hulpverlener meer recht van spreken heeft dan de andere. Sex is niet medisch. Eten of drinken zijn ook geen medische za ken. Evenals bij eten en drinken zijn er slechts complicaties mogelijk, die medische aspecten hebben. Zelfs als het seksuele probleem is herkend bestaat nog al te dikwijls de neiging de benadering aan de dokter over te laten, alleen omdat het om sex gaat. Belangrijk is ook de opmerking, dat vele probleempjes en problemen al op te lossen zijn door een goede voorlichting, al is die voorlichting niet zo eenvoudig en willen mensen soms alleen maar van een hulpverle ner horen, dat hun wensen op seksu eel gebied niet abnormaal zijn. Feit is, dat hulp zoeken voor een seksu eel probleem voor veel mensen een grote opgave is. Voor iemand ertoe komt om hulp te vragen, gaat er meestal heel wat aan vooraf. In de eerste fase heeft de toekomstige cliënt een vaag gevoel vast te lopen, zonder dat hij greep kan krijgen op wat er precies schort. De volgende stap is dat hij zijn onvrede gaat benoemen als een seksueel pro bleem. dat kan uitgroeien tot een totale relatiecrisis. Hij is er vast van overtuigd, dat hij op de hele wereld de enige is. die met een dergelijk probleem rondloopt. Er ontstaat behoefte aan deskundi ge hulp en vanuitzijn onbekendheid met het aanbod van hulpverlening laat hij links en rechts een proefbal lonnetje op: in de vorm van verhul de of indirecte vragen. Of hij pro beert naar aanleiding van een ande re klacht voor zichzelf helderheid te krijgen: ben ik bij deze hulpverlenen aan het Juiste adres voor mijn pro bleem? Een keer zover wordt zijn grootste probleem: hoe zeg ik het? Veel mensen moeten nog de taal leren om dat wat hen bezighoudt aan iemand anders mee te delen. Dit geldt zeker voor een oud taboe: het onderwerp seks. Oplossing .Voor sommige cliënten is een ge sprek met een hulpverlener dermate een opluchting, dat ze zelf een oplos sing bedenken voor hun problemen. Anderen zullen onmiddellijk een diagnose of een therapie verwach ten. Tot een dergelijke therapie kan Inderdaad worden overgegaan, als onderzoek uitwijst dat dit noodza kelijk is voor een verandering van de seksuele beleving. Het voert te ver om daar hier uitvoerig op in te gaan. Hoewel de problemen op sek sueel gebied nogal uiteenlopen wordt een huisarts op zijn spreek uur. zoals uit onderzoek is gebleken, het meest geconfronteerd met klachten over de vermindering van de lust (libido) tot vrijen. In zekere zin is dit gelijk te stellen met wat nu eenmaal impotentie wordt genoemd bij mannen. Libidovermindering is de meest voorkomende klacht bij vrouwen en komt waarschijnlijk va ker voor dan impotentie bij man nen, maar in de overgrote meerder heid van de gevallen hebben deze stoornissen geen lichamelijke .oorzaak. In het boek, dat overigens zeer lees baar is geschreven zonder overbodi ge moeilijke woorden, wordt verder ingegaan op het functioneren van de geslachtsorganen, worden tips gege ven voor fijn vrijen, komt de zeden politie aan het woord, terwijl ook uitspraken van Roscam Abbing zijn opgenomen over „Ethiek en seksua liteit". Hoewel de schrijvers met dit boek geen pasklare oplossingen pretende ren aan te reiken, is het zeer de moeite waard om te lezen. Dat geldt niet alleen voor de werkers in de eerste lijn, maar voor iedereen, die al is het maar zo nu en dan hulpverlener is. Helpen bij seksuele moeilijkheden J. Moors en anderen. Uitgeverij Van Loghum Slaterus Deventer, prijs 36,50; 331 blz. Jiingen. bij_ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, erdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. [/oiHouocn oRjes.NOorr) Ikg I opaere/V, je oevr f« r\ n ik If ?t lfl i 6'JM.JC aetOMVG LtGT HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Gisteren snoven wij lucht in van polaire oorsprong. Dat was een hele verademing na de dagen lange zeurtoestand met uitge breide wolkenschermen. Nu kwam af en toe de zon weer door en persoonlijk prefereer ik zo'n doe-weertype boven dat „dode weer". Ook al was de tempera tuur er dan lager in. leek het 's middags af en toe wel herfstach tig (14 tot 16 graden) en ging het niet zonder de verwarming een graadje hoger te schroeven. U kunt het geloven of niet, maar- uit de stad Leeuwarden kwamen onafhankelijk van elkaar twee meldingen binnen over mot- sneeuw of korrelsneeuw (hoe je dat maar noemen wilt) uit een bultje, dat zich daar omstreeks half negen in de ochtend voor deed. Het zijn vermoedelijk sneeuwkristallen geweest, mis schien wel kernrestanten van (zachte) hagelsteentjes, die on der meer op de vliegbasis Leeu warden werden waargenomen. De lucht was in de onderste la gen onstabiel met een sterke temperatuurafneming tot een niveau van rond 2000 meter. Uitlopers van deze voor de zo mer opvallend koude laag op 2000 meter werd 's middags bo ven Zuldoost-Engeland nog" zes. graden waargenomen tegen over drie graden op 2200 me ter zullen zich door middel van valwinden achter in de bui tot dichtbij de grond hebben verplaatst. Gezien deze koude opbouw van de atmosfeer speci aal op lager niveau is er dunkt mij geen reden om aan genoem de waarneming te twijfelen. De forecaster, majoor Waalkens van de vliegbasis Leeuwarden, zag het ook zo. In de voorafgaan de nachtelijke uren had Gorre- dijk met negen graden zijn laag ste julimlnimum geboekt. Handen af van deze miniwinter- verschljnselen en over naar het komende weekend. Wat heeft de natuur dan de vakantieganger te bieden? Het ziet er gunstig uit voor onze streken. De invloed van een depressie boven West- Rusland, die gistermiddag op de Noordzee nog noordnoordweste- lijke winden van kracht acht uitlokte, zal verminderen. Van uit Schotland komt een hoge- drukgebied naderbij, dat het weer gaandeweg stabiliseert. Het wordt overwegend droog en zonniger met neiging tot wat hogere temperaturen. Die aan gename sfeer zal zaterdag al voelbaar worden wanneer de wind sterk wordt afgezwakt. Zondag zijn maxima te ver wachten tussen 20 en 24 graden, maar de wind zal dan wat gaan toenemen uit richtingen tussen west en zuid en dus niet meer uit noord. Een atlantische storings uitloper die het westelijk deel van de Britse eilanden is gena derd en Engeland hier en daar met regen besproeit, heeft aan deel in deze operatie. Later kan er meer bewolking opkomen, maar regen van enige betekenis voorzie ik tot zondagavond niet vandaar ook de term overwe gend droog. De hitte, die woensdag centraal Europa heeft geteisterd, werd teruggedrongen achter een lijn. die zich gistermiddag van de randstaten via Polen en het Hongaarse-Oostenrijkse grens gebied tot noord-Italië uitstrek te. Ten oosten en zuidoosten er van blijft het tropisch in landen als Joegoslavië, Griekenland en het grootste deel van Italië: 30 tot 33 graden. Brandend zand ook in zuld-Spanje, maar koeler in de Atlantische noordwest hoek. Scandinavië houdt het wisselvallig en koel, maar ge noemd hogedrukgebied kan ook in de zuidelijke gebieden enige stijging van temperatuur te weegbrengen. Vandaag eerst wat bewolking, daarna meer zon. Op de meeste plaatsen droog en goed strand weer. vooral in de middag. Luchttemperatuur 17 tot 18 gra den, zeewater 16 tot 17 graden. Verdere vooruitzichten: zater dag verder afzwakkende wind en wat aangenamer, overwe gend zonning Zondag: eerst zohnig en iets warmer, later wat meer bewolking. gisteren 17 uur Amsterdam 7w bew. Dc Bilt Declcn zw bew Eelde zw bew Eindhoven Den Helder zw bew Rotterdam half bew Twente zw bew Vllsslngen regenb 16 Zd Limburg on bew 16 Aberdeen I bew Athene zw bew 29 Barcelona ZW bew Berlijn zw bew Bordeaux Brussel 1 bew Frankfort geh bew. 19 Genève onweer Helsinki 1 bew Innsbruck Klagenfurt zw bew Kopenhagen onweer Lissabon Locarno zw bew Londen Luxemburg onbew Madrid Malaga regen 33 Mallorca MQnchen regenb. 14 Nice zw bew Oslo zw bew Parijs onbew 18 Rome regenb 27 Spilt zw bew 30 Stockholm Wenen 1 bew Zürlch Casablanc 21 Istanbocl 27 Tunis 32 HOOG WATER, zaterdag 16 juli Vtmin- gen 2 54-15.15; Hannfvlietsluiirn 3 07-1530, Rotterdam 5 0J-I7.II; Srheveningen 4 04-16.30, IJmuiden 4.97-17.03; Den Helder 8.4521.16; Harlinfen 11.00-23.37; Delftijl 0.51-13.07. er meer vrouwen lid van een ___|>ond zouden zijn. zouden specl- rqVerlangens van vrouwen daar r aandacht krijgen. Nu zijn het ^stal uitsluitend mannen die j werkomstandigheden en loon en en onderhandelen. En het iet niet aardig om te zeggen, r het is wel een feit dat vak- •dsmannen niet erg gelnteres- d zijn in de problemen die vrou- -met hun werk hebben." „Uw Jage aan de welvaart (en als u [et levert u daar een bijdrage j is precies zoveel waard als de rage van uw buurman. Als u -ermee eens bent dat het eigen- Wet eerlijk is om hele groepen /en van werken af te houden lat het ook niet redelijk is om 7 pijwen die een baan hebben, an- 22. n te behandelen dan mannen, etéheeft u eigenlijk al een begin 34Pakt. De volgende stap ligt dan 5. 0 de hand: actief worden, steun ^nflëjen bij organisaties en bij ande- I i8.ri>uwen. Voor uzelf opkomen, 5. tePllicitaties u niet laten afsche pen, als er conflicten dreigen niet direct inpakken." Een opruiend geschrift van femi nisten die alle andere vrouwen zo gTaag wakker willen schudden? Vergeet het maar. We citeren deze regels uit het boekje „Voor vrou wen", een (gratis) uitgave van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Het is dus de overheid zelf die vrouwen aanzet om stappen te ondernemen in de richting van emancipatie. De be doeling van het boekje is om vrou wen die wel eens willen weten wat ze in allerlei gevallen dan wel moe ten doen, wegwijs te maken. Het is ook helemaal geschreven en sa mengesteld door vrouwen: Aukje Holtrop schreef het met medewer king van Els van der Wal, het ziet er leuk uit door de tekeningen die Babs van Wely er bij maakte, en bovendien verzamelden de vrou wen van het informatie- en docu mentatiecentrum van de Neder landse Vrouwenraad het grootste Voor de wet is de vrouw bijna gelijk aan de man, en daar kunnen vrouwen hun voordeel mee doen. Een illustratie uit het boekje „Voor vrouwen". deel van de adressen. Want Je kunt bijvoorbeeld als huisvrouw einde lijk wel weer eens buitenshuis wil len werken, maar dan moet je ook weten welke mogelijkheden er zijn, wat Je rechten zijn en zo voort. BIJ zo'n hoofdstuk als „werken buiten de deur" hoort dan ook een lijstje met adressen van onder andere de Stichting Ombudsvrouw, de ar beidsbemiddeling, de vakbonden, rechtswinkels en van de ministe ries waar folders met informatie te krijgen zijn. Nu is dit boekje niet alleen maar bedoeld voor vrouwen die een baan buitenshuis willen. Veel mensen dénken nog wel, dat feminisme en emancipatie niets voor een „gewo ne huisvrouw" zijn, maar dat is natuurlijk onzin. Het gaat om de bewustwording van alle vrouwen, of ze nou blnnens- of buitenshuis werken. Daarom staat er ook een hoofdstuk in dat „wees trots op uzelf" heet: „Een huisvrouw hoeft zich niet te schamen voor het werk dat ze dagelijks doet. Niemand heeft het recht haar een baan bui tenshuis of een schuldgevoel aan te praten. Want wat de gemiddelde huisvrouw aan werk verzet, vraagt een hoop lichamelijke inspanning." Ook voor een huisvrouw liggen de mogelijkheden om buiten haar huishouden actief te zijn trouwens voor het oprapen. Het boekje noemt bijvoorbeeld de vrouwen- praatgroepen, het meepraten over zaken die de woonwijk aangaan, het meedraaien in hulpdiensten. Maar ook en vooral wordt ruime aandacht besteed aan de rechten van de vrouw in het algemeen, aan de organisaties die haar kunnen helpen zich op geen enkele plaats in een hoek te laten drukken, niet in het huwelijk, niet door het gezin, niet op haar werk. Zoals gezegd: het boekje „Voor vrouwen" is gratis te krijgen. Het kan schriftelijk worden aange vraagd bij de voorlichtingsdienst van het ministerie van CRM, Steenvoordelaan 370 ln Rijswijk. „Het is mij eigenlijk wat te snel gegaan. Zó kent niemand Je en is je moeder en je vrouw Je hele fanclub en zo word je tot vervelens toe overal aangehouden of aange gaapt", laat de NCRV-gids de als Inspecteur Theo Kojak zo succes volle Telly Savalas (56) zeggen. Tel ly, weet de gids, heeft het gebracht tot de favoriete t.v.-held van konin gin Elizabeth, hij bezit hulzen in Amerika en Engeland en boven dien een echte Rolls Royce met de letters K.O.J.A.K. als nummer bord. Hoewel zijn moeder ooit tri omfen als Miss Griekenland heeft gevierd, is Telly nooit moeders mooiste geworden. Toch kan hij massa's vrouwen onder zijn fans rekenen, en daarnaast nog zoveel andere bewonderaars, dat zijn „Ko jak" nu al ln veertig landen gretig geconsumeerd wordt. Deze zater dag is bij de NCRV de allereerste, ruim twee uur lange Kojak-film te zien, waaruit de t.v.-serie is geboren. Doordat moeder veel meer belang stelling had voor de vader van haar kind dan voor de baby zelf, is de ln Ouwehands Dierenpark geboren Callfornlsche zeeleeuw al na drie weken gestorven. Door geringe in teresse van de moeder heeft de baby volgens directeur Ouwehand te weinig voeding gehad. De man netjes-zeeleeuw was al gauw weer met zijn gezin verenigd en dat schijnt toch niet te kunnen. Een volgende keer waarschijnlijk de komende winter al zal men ln het park dan ook maatregelen nemen om moeder en kind wat langer van vader gescheiden te houden. Hein Simons, eertijds simpel als „Heintje" heel wat bekender dan tegenwoordig, werkt alweer aan een come-back in de wereld van de lichte muziek. Geholpen door Mar tin Duiser de man die onder meer Wally Tax op de hitladder duwde heeft Hein een nieuw plaatje opgenomen, dat natuurlijk weer over de Liebe gaat Duiser en zijn beschermeling schijnen uitste kend met elkaar overweg te kun nen. Hein is „een ontzettend toffe gozer", heeft Duiser zich volgens het omroepblad Veronica laten ontvallen. Eén kans krijgt een Berlijnse auto mobilist nog: als hij met goed ge volg een verkeersveiligheidstest op de Technische hogeschool van West-Berlijn weet te volbrengen, zal de rechter nog eens bekijken of hij zijn rijbewijs terug kan krijgen. Die heeft het papier namelijk van de 64-Jarige man afgepakt, omdat hij zo dik is dat hij als een gevaar ln het verkeer wordt beschouwd. De rechter vond het risico van een verkeersfout door de 200 pond zwa re (en 1.68 meter lange) beklaagde veel groter dan bij mensen met een redelijker omvang. „Zijn corpulen tie," zei de rechter, „en de moeite bij het gaan en staan schept een extra risico van een verkeersfout met letsel voor derden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5