itbreiding reclames |n supermarkts van AH nilever wil geen valse erwachtingen wekken Europa één vrijhandelszone KLM weer beter beladen Miljoenenorder voor werf „De Schelde" Ruim achttienhonderd landbouw-coöperaties teide kanten moeten er beter van worden Rubbers: deel van nachinefabriek in J^enray reddeloos Klant mag niet geïrriteerd raken KOELHUIZEN WORDEN TE KLEIN Meer dodelijke ongevallen in bouwnijverheid Bonden tegen drie-ploegendienst Eind dreigt aan overaanbod olie Rente omlaag in Zwitserland en West-Duitsland Vervangende werkgelegenheid bij Vleesgroep akbonden: ilag in gezicht an werknemers Besprekingen over multi-vezelakkoord verlopen stroef Gebruik van elektriciteit toegenomen Consument is somber - llDAG 15 JULI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE an een onzer verslaggevers ar AANDAM Grootgrutter Albert Heijn gaat fabrikanten en leveranciers de ruimte geven om in itale AH-supermarkten reclame te maken voor hun produkten. Daarnaast komen de AH-folders- en nuanbiedingsadvertenties voor fabrikanen en leveranciers openstaan om hun waren aan te prijzen. lit wat wordt genoemd ingrijpend plan wordt wereldkundig gemaakt door het weekblad voor Eclame en marketing Adformatie. njlierbij stelt Albert Heljn wel een 'uital voorwaarden. Zo zullen de 3/fties bij voorkeur de identiteit van AH-winkels moeten ondersteu- tn en in elk geval niet aantasten. vo e activiteiten van de fabrikanten Is i leveranciers moeten bovendien t J issen in de „actiekalender". Het Pfcofd van de verkoop van AH. dr H. )c« Kleyngeld zegt daarover: „van de e£l iventig tot tachtig produktgroepen ie we voeren, kunnen er telkens tien ng it twintig onder de aandacht van de insument worden gebracht." Een erde voorwaarde is dat door deze en xtra) reclame de klant niet geïrri- erd raakt. :t komt erop neer dat met Albert eijn in de toekomst „veel meer te valt, maar dat men „baas in gen huis" wil blijven. ot dusverre stonden alleen de prij- in bij de AH-supermarkts open or da 59;° lEN HAAG Er zijn geen moge- 35J jkheden om de werkgelegenheid te 84.0 andhaven in de afdeling staalcon- 45.0 tructie van de Venrayse machinefa- riek Custers. De loonbetalingen an ongeveer veertig man zijn gega- a andeerd gedurende drie maanden. foor de afdeling hydrauliek van het gledrijf is het wachten op eventuele 104 egadigden. Dat heeft minister Lub- ,0°; iers van economische zaken giste- n geantwoord op schriftelijke vra- in van het Tweede-Kamerlid Hart- iljer.van de PvdA. In het najaar 1976 had het ministerie nog 1.000 gulden gepompt in het [rijf. 1 regering heeft geen garanties ge- ïagd voor de werkgelegenheid bij *>yolvo Car in Bom toen ze de autofa- iek onlangs een lening van 100 liljoen gulden toekende. Minister Rubbers van economische zaken ïdt het echter vanzelfsprekend Jat er dit jaar geen ontslagen zullen rallen bij de ex-DAF-fabriek, omdat ie steun gegeven is in het kader van 3i4et werkgelegenheidsbeleid. Lub- iers heeft dit geantwoord op schrif- ïlijke vragen van het Tweede-Ka- rlid Wöltgens van de PvdA. Lub- bevestigde, dat het Zweedse 'derconcern, Volvo, de Neder- Ise staat een aandeel heeft aan- joden in het bedrijf in Born. Dit erd eind juni bekendgemaakt door [de Industriebond NW. „Wij zijn liet op dat aanbod ingegaan", aldus ibbers. voor invloeden van buitenaf (fabri kanten en leveranciers). De prijzen blijven het belangrijkste instru ment, maar ze kunnen nu voortaan met reclame-activiteiten van fabri kanten en leveranciers tot een „tota le" winkelcampagne worden gemaakt. De nieuwe mogelijkheden op dit ge bied zijn: Reclameruimte: In de bijna vier honderd AH-vestigingen zijn ruim vijfduizend zogenaamde display plaatsen beschikbaar. Een aantal daarvan kan voortaan in samenwer king worden geëxploiteerd, al geldt deze mogelijkheid op huurbasis vooralsnog in de tachtig grootste zaken; Kassawagens: Deze staan in vrij wel elke AH-winkel bij de kassa; Reclamemateriaal: Dit, in goed Hollands, point-of-sale-materiaal was tot dusverre vrijwel taboe in supermarkts, omdat Albert Heijn daarvan een „bonte kermis" vreesde. Het bedrijf vindt het echter tóch een belangrijk instrument ter ondersteu ning van de kostbare themareclame van de fabrikant in de winkel; Demonstraties: De dames die daarvoor gaan zorgen zullen in vaste dienst van de desbetreffende filialen zijn en zullen iedere dag in de winkel te vinden zijn. De tot dusverre genoemde mogelij k- eden gebruikte Albert Heljn ook al voor zichzelf. Niet eerder toegepast werden de volgende: Winkelwagens: De reclamebood schap kan aan de binnenkant van de voorzijde,van deze wagentjes (waar van AH er dertigduizend in gebruik heeft) worden aangebracht; Kassarollen: op de achterkant van de kassastrook kan een reclame boodschap worden aangebracht. Per week worden bij deze Zaanse kruide nier zo'n 2.5 miljoen kassabonnen afgegeven; Overige media: In onderzoek zijn wat dit betreft o.a. draagtassen als mede beeld- en geluidsreclame. Naar buiten Huls-aan-huis drukwerk: Strooi biljetten in oplagen van twee tot bijna drie miljoen; Couponacties: Voorlopig zullen die in de tachtig grootste filialen worden gehouden en wel in de laat ste dagen van de week. In het kader daarvan worden coupons verstrekt met tenminste tien procent of maxi maal een gulden korting op de des betreffende artikelen. Aanbiedingsadvertenties: Deelne ming in deze advertenties in de dag bladen voor leveranciers is in be perkte mate mogelijk. Voor niets gaat de zon op en vanuit dit eenvoudige spreekwoord uit is het duidelijk dat Albert Heijn voor deze nieuwe reclamemogelijkheden tarieven heeft vastgesteld. Zo komt een winkelwagen op 5.33 cent per transactie en daarmee op 120.000 per week. De bedoeling is, dat zowel Albert Heijn als de fabrikant en/of leverancier er beter van worden. Trouw/Kwartet ps 13 - RH 15 UTRECHT (ANP) Bij bedrijfson gevallen zijn vorig jaar in de bouw nijverheid (inclusief het schilder- en baggerbedrijf) 43 mensen omgeko men. Dat is 11 meer dan in 1973. Het totaal aantal ongelukken bleef on geveer gelijk, evenals het aantal mensen dat tengevolge van die on gelukken in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een en ander blijkt uit het jaarver slag van vorig Jaar van het bureau Bouw Veilig dat acht jaar geleden door de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid is opgericht. Van de bijna 22 duizend geregistreerde on gelukken gebeurden er ruim 19 dui zend in de bouw en respectievelijk 1.612 en 409 in het schilder- en bag gerbedrijf. Negentien mensen kwa men om doordat ze van een bouw werk of van ladders en trappen vie len, terwijl de bijna achtduizend on gelukken met materialen negen slachtoffers eisten. UN IK AP (rijwielfabriek) heeft over de eerste zes maanden van het boekjaar 1967-77 een positief resul taat behaald. Over het twaalf maan den tellende boekjaar 1975-76 be haalde Unikap een nettowinst van 1,34 min. bij een omzet van ƒ45.0 min. Over dat jaar werd een divi dend van 11 in contanten per aan- 'deel van 100 uitgekeerd. VLISSINGEN (ANP) De Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen heeft opdracht gekregen drie rij op rij af schepen van de Zweedse Torline te verlengen. Dat zal gebeuren op de reparatiewerf in Vlissingen-Oost. Het gaat om een order van enkele miljoenen guldens. Het eerste schip komt 25 juli in het verband met de personele voorzie- Vlissingse dok aan. De reparatie van mng. De bonden hebben over deze de drie schepen zal in snel tempo gang van zaken al hun ongenoegen moeten gebeuren. De directie van De uitgesproken. Schelde overweegt in dit verband tijdelijke maatregelen te treffen in zij wijzen de instelling vaneen tijde lijke drie-ploegendienst van de hand, evenals het aantrekken van personeel van bulten De Schelde In april deelde de RSV-directie hog mee, dat 150 arbeidsplaatsen op de reparatiewerf in Vlissingen-Oost overbodig zouden worden in ver band met structurele moeilijkheden Volgens de bonden zou het in dit licht bezien bijzonder vreemd aan doen als De Schelde-directie nu een drie-ploegendienst zou instellen. De directie van RSV heeft nog geen definitieve beslissing genomen. Veel directieleden zijn nu nog met va kantie. STOCKHOLM De Iraanse minis ter van olie, Jamshod Amoezegar, verwacht dat er binnen één jaar tot anderhalf jaar een eind zal komen aan het overaanbod van olie op de wereldmarkt. De komende winter zal het aanbod nog te groot zijn en kunnen de prijzen moeilijk worden verhoogd. Maar in de jaren tachtig zal de vraag het aanbod overtreffen en zullen de prijzen aanzienlijk stijgen, ook als de OPEC er zich niet mee bemoeit. Op langere termijn zijn hogere olie prijzen noodzakelijk om bezuinigin gen op het energievërbruik af te dwingen en investeringen in andere energiebronnen rendabel te maken. De voorraad rundvlees is op het ogenblik zo groot, dat de koelhuizen tot aan de nok vol- liggen. De prijs van het vlees is echter nog niet gezakt en ver wacht wordt dat dit ook niet zal gebeuren. De eigenaar van deze dieren laat ze voorlopig nog maar grazen. FRANKFORT. ZORICH (ANP) De Westduitse Centrale bank heeft de beleningsrente (rente voor lenin gen op onderpand van effecten) per 15 Juli verlaagd van 4,5 tot 4 procent en het discontotarief voor tiendaag se wissels van 4 tot 3,75 procent. De Zwitserse Nationale bank heeft haar disconto en haar beleningsren te per 15 juli elk met een half pro cent omlaag gebracht tot respectie velijk 1,5 en 2,5 procent, De binnen- en buitenlandse kre dietverlening door RABOMERICA INTERNATIONAL BANK heeft vo rig Jaar een voortgaande groei te zien gegeven. De kredietportefeuille steeg van 220 min. tot 284 min. Het balanstotaal groeide met 157 min. tot 588 min. De nettowinst nam toe van 1,25 min. tot 1,49 min. Rabo- merica is voor 95 eigendom van de Rabobank, de rest is in bezit van Bank of America. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Inclusief de ruim duizend coöperatieve banken, zijn er in ons land thans circa 1.815 land- en tuinbouwcoöpera- ties. Dit blijkt uit het jaarverslag-1976 van de Nationale Coöpera tieve Raad voor Land- en Tuinbouw (NCR), in Den Haag. In welke sectoren zij werkzaam zijn. hoeveel leden elk van die sectoren heeft en welk marktaandeel zij hebben in procenten van de nationale omzet wordt ook vermeld (zie tabel». Relatief het grootste aandeel heeft de sector zuivel(87 procent); verhoudingsgewijs het laagste aandeel de mengvoederin dustrie MurktuandeU-n 52 mengvoederomzet 87 melkaanvoer 28 geslachte varkens 80-85 verhandelde groenten fruit, bloemen, e.d. 61 verwerkte suikerbieten 80 verwerkte fabrieksaardappelen 50 in aanmerking komende boeren 61 rundveehouders en tuinders Sectoren Leden Aan- en verkoop 100.000 Zuivel 80.000 Vee en vlees 46.500 Groenten fruit 40.000 bloemen, champignons Suikerbieten - 20,000 Fabrieksaardappelen 6.000 Boekhoudbureaus 80.000 Kunstmatige 70.000 inseminatie Bedrijfsverzorging - 35.000 Voorts telden de Rabobanken 875.000 leden en deze grootste spaarbankor ganisatie in ons land was met ruim zeven miljoen spaarrekeningen goed •voor 41 procent van het totaal aan spaarbanken toevertrouwde gelden. De drie centrale landbouworganisaties, eveneens leden van de NCR, verte genwoordigen gezamenlijk ruim 133.000 boeren. fTRECHT (ANP) Unilever wil geen valse verwachtingen wekken door toezeggingen te doen x ver vervangende werkgelegenheid voorde 1800 werknemers in de Unilever-vleesgroep, van wie de I rbeidsplaats op de tocht staat. )at stelt de directie van Unilever- gevoerd, als vervangende werkgele- ïederland in een toelichting voor genheid voor de verloren arbeids- let personeel op de eind vorige plaatsen kan worden geboden. }j ïaand aan de vakbonden toegezeg- i Ie nadere uiteenzetting over vervan- In de toelichting herhaalt Unilever j{ ende werkgelegenheid. De voe- nog eens eerder gedane mondelinge 4 ingsbonden FNV hebben zich tot mededelingen, die erop neer komen iu toe op het standpunt gesteld, dat dat Unilever op dit moment geen reorganisaties bij de Unilever- kans ziet nieuwe, verantwoorde acti viteiten te ontplooien die voor de werkgelegenheid soelaas bieden. De voorgenomen reorganisatie betreft de Unilever-vleesbedrijven in OSs, Olst, Gieten en Uithoorn. In de toelichting zegt de direotie, dat ook de Unilever-bdrijven in Neder land geconfronteerd worden met een tragere groei. Bovendien moet de produktiviteit omhoog om de rela tief sterke kostenstijgingen te kun nen opvangen. De prijsbeheersings- voorschriften laten namelijk volledi ge doorberekening niet toe. Ook de buitenlandse concurrentie dwingt een aantal bedrijfstakken tot opvoe ring van de efficiency. Unilever stelt, dat het beleid gericht blijft op het ontwikkelen van nieuwe produkten en dat men bereid is te investeren zodra reëile mogelijkhe den aanwezig zijn. Maar een garantie voor het behoud van de werkgele genheid kan het bedrijf niet geven. Unilever kan slechts toezeggen, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de mensen elders binnen het bedrijf aan de slag te helpen en dat ernstig zal worden overwogen of de vestigingsplaatsen van de vlees- groep in aanmerking komen voor het ontplooien van nieuwe activiteiten, mocht de mogelijkheid daartoe zich in de toekomst voordoen. Geen mogelijkheden Momenteel zijn die mogelijkheden er niet en evenmin is er kans op uitbreiding van de bestaande activi teiten. Uitbreidingen van de be staande capaciteit worden overigens meestal gekarakteriseerd door grote "J ieesgroep pas mogen worden door- 71 TRECHT In een voorlopige reac- bestempelen de voedingsbonden NV het aanvullend rapport van nilever als 'volstrekt onvoldoende een slag ln het gezicht van de erknemers'. De voedingsbonden NV zien in het rapport geen aanlel- ng af te zien van het voorbereiden an harde acties". Deze zijn vanaf egin augustus na de vakantie verwachten. olgens de vakbonden geeft Unile- :r in het rapport geen Inzicht ln de togingen die ze in het werk gesteld ebben om vervangende werkgele- enheid te bieden. „Het is een vaag erkoopverhaal waar niets concreets 1 staat. We hadden bijvoorbeeld ge-- :aagd, wat de mogelijkheden uit de eessector van Unilever waren om- at wij als vakbonden nog steeds op et standpunt staan dat het concern Is geheel wel degelijk mogelijkhe- en biedt. et antwoord op die vraag doet Uni- ver af met één alinea, waarin onge- 2 'otiveerd wordt gezegd dat er ln de l93 ndere sectoren van het concern een mogelijkheden zijn. Dat is vol- rekt onvoldoende". investeringen en weinig nieuwe ar beidsplaatsen. Unilever zegt dat er voor nieuwe produkten of diensten ook een markt moet zijn en dat men in de tweede plaats over de nodige kennis van zaken moet beschikken. In nage noeg alle sectoren waarvoor Unilever de kennis bezit, is het bedrijf even wel al ln Nederland werkzaam. Er zijn nog veel gebieden waarop Unile ver geen enkele ervaring heeft, maar in zulke sectoren kan het concern zich bij gebrek aan kennis alleen ontplooien door overneming van een bestaande onderneming. Dat biedt echter geen toeneming op korte ter mijn van de werkgelegenheid, hoog stens op langere teremijn, aldus Uni lever. GENEVE De textielproducerende landen hebben geweigerd de EG toe te staan de stroom van bepaalde textielprodukten, die de Europese markt overspoelt, in te dammen. Dit had de EG als voorwaarde gesteld voor de hernieuwing van het zoge naamde multi-vezelakkoord. Hierover vinden in Genève gesprek ken plaats tussen textiel-produce- rende en -consumerende landen. Deze zijn verenigd in de textielcom- missie onder auspiciën van de Alge mene Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel (GATT). De afgevaardigde van de EG had vorige week al gewezen op de toe vloed van „gevoelige produkten", zoals T-shirts, (over)hemden, katoe nen stoffen en garens. Deze toevloed heeft de Westeuropese textielindus trie ontregeld, waardoor een half miljoen mensen op straat zijn ko men te staan. De textiel komt uit landen waar vooral de loonkosten erg laan zijn. Deze landen zijn erop tegen hun afzetmogelijkheden te beperken, waarbij zij de hulp hebben van de grootste textielimporteur, de Vere nigde Staten. De EG heeft laten weten desnoods het gehele multi-vezelakkoord op nieuw ter discussie te stellen als de textielcommissie er niet in slaagt tot een bevredigende oplossing te komen. AMSTELVEEN Bij de KLM is de beladingsgraad in juni, vergeleken met dezelfde maand van 1976, gestegen van 56,4 tot 58,4 pet, zo blijkt uit voorlopige vervoers- en produktiecijfers. De beladingsgraad in het eerste kwartaal (april tot en met juni) van het lopende boekjaar kwam hiermee op 56,3 pet. tegen 54,4 pet. in dezelfde periode van het boekjaar 1976-77 Het totale vervoer steeg in juni met 6 pet. van 160,3 min. tot 170,4 min. -tonkllometers en de produktie met 3 pet. van 284,3 min. tot 291,7 min. tonkllometers. In het eerste kwartaal nam het tota le vervoer met 7 pet. toe van 452,9 min. tot 483,1 min. ionkilometers en de produktie met 3 pet. van 831,8 min. tot 858,3 min. tonkllometers. ARNHEM (ANP) Een toename van de activiteit in de industrie en de warme zomermaanden van het vorig jaar hebben het verbruik van elektriciteit vorig jaar met 7,6 pro cent doen stijgen in vergelijking met 1975. Dit staat in het jaarvers^ lag van de SEP, de samenwerkende elektriciteitsbedrijven in Arnhem. Gedurende de heetste maanden vo rig Jaar, juli en augustus, was het stroomverbruik 11 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van het jaar ervoor. Dit extra ver bruik komt volgens het jaarverslag hoogstwaarschijnlijk op rekening van koelinstallaties. De kans is grooi. dat Van der Velden Computercentrum in Arn hem GECO INTERNATIONAL (Arn hem en Utrecht) overneemt, óeco verkeert in liquiditeitsproblemen doordat de bank het krediet heeft opgezegd. Dit heeft er al toe geleid, dat de 130 medewerkers (program meurs. systeemanalisten, organisa tiedeskundigen e.d.) eind juni geen salaris hebben ontvangen. Volgens bestuurder A. CornelLsscn van de Nederland' C -ntrale van Hoger Personeel zal Géco waarschijnlijk met 80 a 90 man worden voortgezet. De overige personeelsleden zullen naar hij verwacht zonder veel pro- blen "n elders emplooi kunnen vinden. BAM HOLDING en het Saoedi- Arabische bouwbedrijf Binladen Bros. hebben gezamenlijk de bouw onderneming Biniaden-BAM Com pany opgericht. De nieuwe maat schappij is in Djedda gevestigd en zal zich bezighouden met wegen-, woning- en utiliteitsbouw 111 Saoedi- Arabië. landre en glinderman (technische groothandel) heeft in de eerste zes maanden van dit jaar 27 pet. meer orders ontvangen dun in de overeenkomstige periode van 1976. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zonder veel ophef naar buiten is de eerste juli 1977 in de economische geschiedenis van Europa gepasseerd. Toch is het een datum, die zeker waard is gememoreerd te worden. Op 1 juli nl. werd de vrije handel (dus zonder douanehef fingen aan de grenzen) in de meeste industriële produkten tussen de negen landen van de Europese Gemeenschap (EG) en de zeven lidstaten van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) van kracht. Met de verwijdering van de laatste nog bestaande tariefbarrières tussen de EG- en de EVA-landen ontstond één groot vrijhandelsgebled, waarin niet minder dan 300 miljoen mensen wonen Een markt, die zijn vergelijk in de wereld niét kent In feite vonden er op de eerste dag van deze maand twee gebeurtenis sen plaats, De Ie juli markeert nl. ook het einde van de overgangsperi ode voor Engeland, Ierland en Dene marken. die ln 1973 tot de EG toetra den. Daarmede werd tussen de ne gen EG-landen (dat zijn België' Luxemburg, Denemarken, Frank rijk, Ierland, Italië, Nederland, Ver. Koninkrijk en West-Duitsland) het goederenverkeer met uitzonde ring van een aantal landbouwpro- dukten geheel vrij De EG met een bevolking van een 260 miljoen mensen en de EVA (Fin land, Noorwegen, Oostenrijk, Portu gal. IJsland, Zweden en Zwitserland) met een 40 miljoen Inwoners vormen te zamen, zoals gezegd, het grootste handelsgebied ln de wereld. De EG evenwel heeft een belangrijk grotere invloed op de wereldhandel dan de EVA Verleden jaar b.v. had de EG een aandeel van 33 procent in de totale wereldhandel Dit inclusief het han delsverkeer tussen de EG-landen on derling Zonder dit laatste bedroeg het aandeel in de totale wereldhan del ruim 16 procent De zeven EVA-landen zijn met el kaar en met inbegrip van hun onder linge handel goed voor niet meer dan 6 procent van de wereldhandel als geheel Indien hun onderlinge han del niet wordt meegeteld, komen ze nog net niet aan vijf procent. Ter vergelijking diene, dat de Ver. Sta ten en Japan, de twee grootste riva len van de EG en de EVA, voor zich 11,7, resp. 5,7 procent van de totale wereldhandel opeisen. Het verdwijnen van de tarieven, an ders gezegd de voltooiing van de EG douane-unie, betekent overigens niet, dat nu de douanebeambten aan de binnengrenzen van de EG zonder werk zijn gekomen. Documenten en formulieren, grenscontroles en wat al niet meer blilven bestaan De tolmuren tussen de „Negen" en de „Zeven" zijn geslecht laken van de douane op hel slui: an het toezicht houden op de naleving van deviezcnbepalingen, het bijhouden van statistieken met betrekking tot het inkomende en uitgaande han delsverkeer gaan voort. Voor de omzet bedroeg de stijging 17 pet. De kosten stegen met 12 pet. en afgezien van bijzondere baten komt de nettowinst op ongeveer hetzelfde niveau, zo heeft het bedrijf bekend gemaakt. Voor de tweede helft van 1977 wordt een soortgelijke ontwik keling verwacht. De INCOTRANS GROEP (Inter continental Transport) de Neder landse dochter van het Zweedse Bro- strom scheepvaartconcern, ver wacht dat dit jaar haar omzet de grens van 600 min. zal overschrij den. Dit komt neer op een stijging van meer dan 20 pet. Incotrans. die in 1975 ontstond uit de overneming van de transportdivisie van de Hol- land-Amerika Lijn door Brostrom, verwacht voor 1977 een groei van 5 8 pet in de van en naar Noord - Amerlka te verschepen lading, ter wijl de prijsconcurrentie zich op het zelfde niveau als ln 1976 zal voortzet ten In 1976 nam de omzet van Inco- (rans toe van 309 min tot ƒ339 min. Ondanks deze omzetstijging en een aantal kostenbesparende maat regelen waren de resultaten over 1976 negatief DEN HAAG Bijna 34 procent van de consumenten ln Nederland ver wacht een verslechtering van de economische situatie ln de komende twaalf maanden. 33 procent meent, dat er geen verandering komt en 26 procent verwacht een verbetering. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendgemaakt. In ja nuari waren de percentages ach tereenvolgens 38, 35 en 23 procent. Het CBS houdt tweemaal per Jaar een conjuctuurenquéte onder con sumenten, ditmaal onder ongeveer 2.500 mensen. De enquêtes vinden plaats in EG-verband. Ook de verwachtingen op wat lange re termijn verschillen niet veel met de resultaten ln Januari: 37 procent voorziet in de komende vijf jaar verbetering van de economische omstandigheden. Dat was ruim 35 procent. Dat geldt evenzeer voor de verwachtingen omtrent de eigen fi nanciële situatie in de komende twaalf maanden: de helft hield het. evenals in Januari op hetzelfde, 20 procent verwacht een verbetering (was 18) en 18 procent een verslech tering (was 19). Wel zijn de consumenten, meer dan in januari, bedacht op grotere prijsstijgingen: 18 procent verwacht een sterkere prijsstijgihg dan tot nu toe (was 16). 61 procent denkt, dat het zo blijft (was 55) en 16 procent (was 22) verwacht, dat de prijzen minder sterk zullen stijgen, dan ze tot dusver deden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15