T= Nijmegen rekent op zeventienduizend .Vierdaagse-lopers .Grebruik van alcohol "Meert wandelaars niet -4 4 Wij en de wijdheid V- i J Vijftig jaar modern Nederlands glas KUNST Eerste expositie van Pucinelli in Nederland Rijdend postkantoor op proef in tien dorpen Film Prolongaties en reprises Deelnemers uit 27 landen Japanner van 87 de nestor Un7ooral Scandinaviërs lusten wel een borrel an tracht vrouw vergiftigen Folkloristisch danstheater voert Bruegel- collage uit Eerste prijzen voor Nederlandse films Naaigerei en poppen Catharina Gasthuis -UDAG 1 5 JULI 1977 Trouw/Kwartet PS 8 J RH 11 i een onzer verslaggevers JMEGEN Voor de 61ste Nijmeegse vierdaagse, die dinsdagmorgen begint, worden ruim [ventienduizend deelnemers verwacht. Gisteren meldde de computer al een aantal van 16.500 «lnemers, maar er wordt nog op een aantal na-inschrijvingen gerekend. f ervaring is echter dat rekening tet worden gehouden met een tvallerspercentage van tien pro sit, voor een groot deel wordt dat lorzaakt door wat de organisa- de Koninklijke Nederlandse pnd voor Lichamelijke Opvoe- pg, de „wandelavonturiers" ►emt. Daarbij zijn er ook driehon- jrd, die wegens ziekte, of familie- nstandigheden niet in Nijmegen irschijnen. jéér individuelen •sleider Van Dongen heeft mee- leeld, dat het aantal groepen •lijks vermindert, maar dat het n d|ntal individuelen belangrijk |gt. Een tendens die ook bij de delbonden geconstateerd is. Er dejn vertegenwoordigingen van 27 t zcRionaliteiten. Daarbij is voor het •rst een groep Japanners, met een -jarige als nestor. Opmerkelijk is, er t het aantal buitenlandse groe- erctyn is gestegen tot vijftig procent ^"we n het totaal van de intemationa- In u „bezetting". Het aantal militai- Penki uit het buitenland bedraagt t. V fduizend. Er komen méér Neder- rdI c !dse militairen dan vorig jaar 'effi|an de landmacht aUeen al 1500). n nine medische dienst van de Vier- VA agse is nog steeds gekant tegen 10 gielneming van vrouwen aan de 1. d >afstand van vijftig kilometer, erdef artsen vinden het niet verant- eet<»rd vrouwen tot deze afstand e te laten. Een nevenfactor is, dat dien men dit wél zou toestaan, de istei ouwelijke belangstelling voor het 0 «tenement beslist zou teruglopen, m h vaai rjrigens wordt erkend, dat zich in 1 v< f buitenland een gelijkwaardig- Maajid op dit punt ontwikkelt van 1 tpl1* vrouwen ten opzichte van mannen. pesgevraagd werd verklaard dat er dit jaar geen 'aanmeldingen van Zuidmolukse groepen zijn binnen gekomen. Er komt wel een burger- groep van twintig Israëliërs, naast een recorddeelneming uit België. Prijsopdrijving Jammer genoeg is het ditmaal niet mogelijk gebleken het protestantse jeugddorp Neerbosch in alle af standen op te nemen. Alleen deel nemers aan de veertig kilometer zullen deze karakteristieke neder zetting op woensdag de dag van Wychen kunnen aandoen. Omdat de KNvBLO sinds jaren wordt geconfronteerd met Wach ten inzake prijsopdrijving het grote wandelgebeuren heeft uiter aard tal van economische aspecten wordt er een proef genomen met verstrekking van goedkope fris dranken. Dit gebeurt in samenwer king met een groot frisdrankencon cern. Tijdens alle marsdagen zullen twee verkoopstands bemand door vrijwilligers op de parcour- sen aanwezig zijn. Het is de eerste stap in een poging om de „wilde handel" te beperken. De vierdaagseleiding vindt het be grijpelijk, dat de inschrijving dit Jaar gedaald is in vergelijking met het aantal dat aan de jubileum mars van vorig jaar de zestigste heeft deelgenomen. „1976 was duidelijk voor velen het Jaar van de nostalgie", aldus voorzitter mr. J. M. van Rijckevorsel. Aan de vooravond van dit wandel- feest, waarbij de Nijmeegse VW uit de bevolking een aanbod van vijftienhonderd bedden voor on derdak van individuelen heeft ont vangen, wordt er andermaal op ge wezen, dat onvoorbereid starten leidt tot verspilling van het in schrijfgeld. „Voor geoefenden is de Vierdaagse beslist een bijzondere, recreatieve ontspanning, in een harmonische sfeer," aldus dr. A. Avenarius, hoofd van de medische diepst en bogend op 43 Jaar Nijmeegse erva ring. >u( iiba 'ogejan een onzer verslaggevers ^JPELDOORN Het aantal deelnemers aan de Vierdaagse dat op alcohol loopt, is bepaald niet verwaarlozen. Vooral de Scandinaviërs zijn goede afnemers. Men zegt altijd dat bier naar de ;nen zakt, maar zij laten op de rustplaatsen dienbladen tegelijk aanrukken. En daar komt 's >nds nog wel het een en ander aan spiritualiën bij. Gistermorgen, toen de haan kraaide voor start, moest een zijn roes uitslapende Deen zelfs hardhandig worden gewekt. Ier, I ge- organisatoren van de Apel- omse Vierdaagse, de hoofdbe- aursleden van de Nederlandse mdelsport Bond, vinden dit ver- hijnsel niet leuk, maarzij hebben anderzijds begrip voor, dat niet flereen met Cornells Berkhouwer ?t: „Ik drink melk." Overigens is t ook weer niet zo, dat het meren- el als drankorgels langs de weg at. stermorgen lieten negen wande- irs het afweten. Het aantal uit- lllers was op de derde dag zes. Er eesten er dus al eenendertig het Ddje leggen, wat voor Apeldoorn latief veel is. Gisteren, toen de cht naar Kootwijk voerde, kwa- ïn er zodoende 1.517 over de eind- eep. Dk nu was het weer een kostelijk ireours, dat opnieuw voor een oot deel door Koninlijke bossen ng. n zwaar traject, dat wel. Veel ndwegen en voor Nederlandse begrippen erg heuvelachtig. Via Assel en Hoogsoeren ging het op de finish af. Vreemde vogels Een zwerm vreemde vogels. Het minst uniforme leger van de we reld. Als hippies uitgedoste figuren, maar ook dames en heren, keurig in het pak en in de japon, leraressen van de huishoudschool en fabrieks directeuren, bij wijze van spreken. Degene die het verst was gekomen, is een Koeweitse, die geen Koeweit se is. Een 39-jarige Duitse, de kleu terleidster Irma Al-Saqabi, ge trouwd met een man uit Koeweit. Zij doet samen met haar ouders mee aan de dertig kilometer, ge woon voor haar plezier. Waarom er weinig stijging in het aantal deelnemers aan de Apel- doornse Vierdaagse zit? Zelfs enige daling ten opzichte van vorig jaar? Eerder is al gewezen op de algeme ne tendens, dat georganiseerde wandelen afneemt, terwijl men er overigens weer meer te voet op uittrekt. Kosten Gisteren sprak de heer H. Reijnen uit Heerlen, penningmeester van de Nederlandse Wandelsport Bond, en speciaal belast met de buiten landse contacten, als zijn mening uit, dat ook de kosten een woordje meespreken. „Wandelen is duurder dan men denkt", zei hij. Inschrijf-, logies- en verblijfskosten en wat er nog bij komt. Men selecteert meer, kiest bewust voor een of meer tochten per Jaar, doet niet meer aan alles mee, in het algemeen gesproken. Vandaag, de laatste dag, staat Hoenderloo op het programma, ge woontegetrouw. Tussen drie uur en halfvier is de intocht met een défilé bij Schouwburg Orpheus. Bij die gelegenheid pleegt het ook in Apel doorn niet aan muziek, bloemen en belangstellenden te ontbreken. DDERKERK (ANP) Een 36- ige gemeenteambtenaar uit Rid- kerk heeft geprobeerd zijn vrouw ir vergiftigen, omdat hij bang was zij er achter zou komen dat hij ider werk was. De man, J. W. D., is t na de poging aangehouden en esloten, maar sinds een week ïr op vrije voeten. De zaak dient nenkort voor de rechtbank, had zelf ontslag bij de gemeente tomen, omdat de grond hem er gens de politie te heet onder de sten werd. Hij wordt namelijk ook •dacht van frauduleuze handelin- op zijn werk, waar hij een ver- uwensfunctie bekleedde. Hij est onder andere afrekeningen itroleren van bedrijven die in op- cht van de gemeente werk uit- (rden. Sommige ondernemers t hij over te halen geld en goede- te geven in ruil voor het gunnen opdrachten. Ook liet hij privé- riczaamheden aan zijn huis ver- '■"pten. zonder ervoor te betalen, zijn werkloosheid voor zijn iw te verzwijgen verliet hij dage- op de normale tijd zijn woning, salaris bracht hij thuis door bij een bank te lenen. De vrouw ft van de vergiftigingspoging n nadelige gevolgen overge- iden LEEUWARDEN (ANP) De PTT is in tien dorpen rond Leeu warden een proef begonnen met een rijdend postkantoor. Op 13 september verstrekt de PTT ook rond Zaltbommel in een aantal dorpen deze service. De proef, die een jaar duurt, wordt gedaan met een autobusje zoals ook in gebruik is bij de Deutsche Bundespost. In de wagen is een halletje voor het publiek, voldoende voor vier a vijf personen, waarin een kleine schrijf tafel met stoel. De loketambtenaar, tevens chauffeur, heeft de beschik king over de gebruikelijke postale attributen en men kan bij hem te recht voor alle postale handelingen. De bus is uitgerust met een mobilo foon. Er kan dus steeds contact wor den opgenomen met het postkan toor in Leeuwarden. Voor de dorpen Engelum, Beetgum, Hijum, Lekkum, Giekerk en Rijper- kerk betekent de komst van de bus een duidelijke verbetering van de diensten van de PTT. omdat er tot nu toe geen postagentschap was. In Deinum en Britsum werd tot nu toe twee maal per week zitting gehou den. Comjum krijgt het rijdend postkantoor als opvolger van het hulppostkantoortje. Dit wordt geslo- <-ï Sam Middleton: "The summer wind", 1976 HOORN 'n Boeiende tentoonstel ling in de Boterhal de expositie ruimte van het Westfries Museum aan de Kerkstraat te Hoorn: „Wij en de wijdheid. Noordhollands ruimte in de kunst". Deze expositie die nog tot 14 augustus te zien is sluit aan bij het thema dat dit Jaar in de Toer-in centraal wordt gesteld, „Ruimte", een zeer opvallend aspect van de landschappelijke structuur van Noord-Holland. Als uitgangspunt en kem van deze expositie dient een "blok" van foto's die zijn gemaakt op verschillende plaatsen in Noord-Holland waar de ruimte optimaal en in uiteenlopende verschijningsvormen kan worden er- ZUTPHEN Als eerste museum in Nederland exposeert het Museum Henriëtte Polak, Markt 88 te Zutphen tot 28 augustus plastieken en tekeningen van de Italiaanse beeld houwer Raimondo Pucinelli. Pucinelli is in 1904 uit Italiaanse ou ders in San Francisco geboren. Hij kreeg zijn opleiding van ieraren die afkomstig waren van de Weense Kunstgewerbeschule en van het Bau- baus. In Amerika, waar hij tot 1960 woonde, was hij hoogleraar aan ver schillende universiteiten. Pucinelli had contacten met vele beroemde tij dgenoten als Matisse, Beckmann, Lé ger en Kokoschka. Hij woont en werkt nu in Florence. Zijn beelden en tekeningen hebben bijna allemaal de vrouw tot onder werp. Hij werkt vaak jarenlang aan een beeld; het werk is dan ook niet gedateerd. Behalve tentoonstellingen, samen met o.a. Degas, Kollwitz, Picasso, Maillol, Epstein, Man Ray en Archi- penko, had Pucinelli veel eenman- stentoonstellingen in Verenigde Sta ten, Italië, Japan, Latijns-Amerika en Duitsland. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-12.30 en 14.00-17.00 uur, op zaterdag van 10.00- 12.30 uur en op zondag van 15.00-17.00 uur. ROTTERDAM „Leerdam unica, 50 jaar modern Nederlands glas" een met recht „schitterende" tentoon stelling van 220 uren, die vanaf 24 Juli in het Rotterdamse Museum Boymans-Van Beuningen te zien zal Zijn. Deze expositie is samengesteld op een initiatief van de stad Düssel- dorf, waar in mei en juni Nederland se Cultuurdagen gehouden werden. Allemaal glas uit Leerdam dus, een ten omdat de kantoorhouder de dienst gaat verlaten. De halteplaat sen in het proefgebied rond Leeu warden zijn gekozen in overleg met de gemeentebesturen. Ze worden aangegeven door een haltebord. Bij deze halteplaatsen zijn een brieven bus en een postzegelboekjesauto- maat geplaatst. GOUDA (ANP) Het treinverkeer tussen Zoetermeer en Moordrecht- aansluiting (in de buurt van Gouda) is gistermiddag ruim een uur lang vertraagd door een bermbrand. Ter hoogte van Bleiswij k stond onge veer vierhonderd meter berm in brand. Hoe het vuur is ontstaan was gisteren niet duidelijk: het kunnen vonken van treinwielen zijn geweest maar ook werd gedacht aan een brandende peuk die uit de trein ge gooid was. fabriek die zowel bekend is om zijn serleproduktie van tafelglas, flessen e.d. als om zijn unica, stukken die niet herhaald worden, waarvan maar één exemplaar bestaat. Het vroegste stuk dat getoond wordt, stamt uit 1923 en is ontwor pen door Andries Copier (van het latere Gilde-glas) die de inspiratie voor zijn eerste unica in het toenma lige Museum Boymans opdeed. Daar was namelijk een kleine collectie Perzisch glas, die een sterke Indruk op de jonge ontwerper maakte. Van de hele ontwikkeling wordt ge volgd, van deze al zeer gave, vroege vazen van o.a. ook Chris Lebeau en Chris Lannooy via de typische lijnen van de Art Déco in de Jaren twintig en dertig naar de lossere vormen van de Jaren veertig, vijftig en zestig. Aan het einde van die periode wer den er veel vrije composities ge maakt. waarbij de vorm van het ob ject belangrijker geacht werd dan de bruikbaarheid ervan als b.v. vaas. De laatste Jaren is er een Intensief contact tussen Amerikaanse glas kunstenaars en de Nederlandse ont werpers Meydam. Valkema en Hee- sen. De resultaten daarvan vormen het sluitstuk van deze expositie, die tot 5 september te zien zal zijn. varen. Deze foto's vormen op hun Op de tentoonstelling wordt boven- beürt weer het uitgangspunt van dien een historische terugblik gege- groepen van Noordhollandse land- ven van dit karakteristieke land schapstypen, die de 31 exposerende schap. Dagelijks van 10.00-17.00 uur kunstenaars tot hun scheppingen, en zondags van 12.00-17.00 uur. hebben geïnspireerd. Overigens wordt er niet alleen uitge gaan van een realistische land schapsuitbeelding, maar er is ook aandacht besteed aan meer of min der abstracte weergaven van de be grippen "wijdheid", "licht" en "ruim te" zoals deze zich op een voor Noord-Holland karakteristieke wijze manifesteren. Dus niet alleen schil derijen en grafiek, maar ook ruimte lijke keramische landschappen, wandkleden e.d. Het poppenspel in het dansstuk Bruegei van het Internationaal Fol kloristisch Danstheater. AMSTERDAM Het Internatio naal Folkloristisch Danstheater zal van 15 tot 29 juli om 20.15 uur een serie voorstellingen geven in de Stadsschouwburg in te Amsterdam. Voor de pauze zal het programma dansen omvatten uit diverse landen, zoals Roemenië, Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Hongarije. Spanje en Israël. Voor de Spaanse dansen zal medewerking verleend worden door het danspaar Maristelle y Juan An tonio, begeleid door de gitarist Paco Fernandez. Na de pauze wordt er een 30 minu ten durend dansstuk uitgevoerd dat gebaseerd Is op de schilderijen „Boerendans" van Pieter Bruegei de Oude. De Roemeense choreograaf Theo- dor Vasilescou heeft deze choreogra fie op verzoek van het Folkloristisch Danstheater gemaakt. In dit stuk zijn belangrijke cultuurelementen uit de vroege renaissance verwerkt Naast het gebruik van antieke in strumenten voor de begeleiding van tijdgebonden muzikale thema's, het verwerken van kinderspelen en een poppenspel, is Vasilescou erin ge slaagd een verbinding tot stand te brengen tussen enerzijds de boeren dans la Bruegei en anderzijds de latere Nederlandse volksdansvor men van het einde van vorige en het begin van deze eeuw. Dillinger is dood Een van de beste films van Marco Ferreri, over een man die uit verveling een moord pleegt. 15 en 17 juli Clnetol n, Am sterdam. M, een stad zoekt zijn moordenaar Klassieke Duitse film van Fritz Lang Uit 1931.21 juli Filmhuis Maas tricht. Het zout der aarde Zeer sociaal be wogen film van Herbert Biberman over een staking in Nieuw Mexico 19 Juli Cinetol n. Amsterdam. Jeder für sich und Gott gogen alle Film over de legendarische vonde ling Kaspar Hauser van de Duitse cineast Wemer Herzog. 20 Juli Cine tol n, Amsterdam; 15 en 17 juli Filmhuis Delft. l'Histoire d'Adèle H. Tedere film over een wrede liefde van de Franse filmer Francois Truffaut. De gehele week in Metropole 5, Den Haag. Cries and whispers Een van Ingmar Bergman's mooiste films, gedoopt in het „rood van de ziel." De gehele week in Rembrandt 2. Utrecht. Casanova De nieuwste film van Fe- derico Fellini, waarin de achttiende eeuwse vrouwenheld als een soort sexmachine wordt geplaatst in een decor van bizarre fantasie. De gehe le week in City 6, Amsterdam; Bey- erd, Breda. Jour de Fête Tati's charmante spee.- filmdebuut in een nieuwe, handge kleurde versie. De gehele week in Tivoli 3, Leeuwarden. DEN HAAG De film Mozart is hier", geregisseerd door Hans Keiler en geproduceerd door Cinecentrum, is op het in Rome gehouden „VI Rassegna Internationale di Film Di- dattici Educativi per Videocassette onderschelden met de eerste prijs. Dit in 1975 gemaakte televisiepro gramma geeft een video-film im pressie van een uitvoering door het Nederlands Blazers Ensemble van Mozarts Serenade voor Blazer KV 361. Deze produktie kwam tot stand met medewerking van CRM, het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en het Holland Festival. De film „Care! Willink, fantastisch realist" geregisseerd en geprodu ceerd door Paul Huf heeft de eerste prijs gewonnen in de internationale afdeling van het in Oakland, Califor- nlë, gehouden „National Educatio nal Film Festival". Deze film is tot stand gekomen in opdracht van het ministerie van Buitenlandse zaken en maakt deel uit van de serie „Li ving Art in the Netherlands", en is door CRM ingezonden naar dit fes tival. Op het First International Student Film Festival te Boston, is de film „Test" van George Schouten be kroond met een „Award of Excellen ce" en een daarbij behorende geld prijs van 150. Ook deze film werd door CRM voor deelname aan het festival Ingezonden. GOUDA In het Prentenkabinet van het Stedelijk Museum „Het Ca tharina Gasthuis" zal tot 29 augus tus een verzameling antiek naaige rei te zien zijn. Deze verzameling bestaat uit zo'n 170 verschillende soorten vingerhoeden, aangevuld met allerhande naaigarnituren, zo als naaldenkokers, naaidozen, scha ren en centimeters. De eigenaar van deze verzameling. Peter Schenk, kreeg dertig Jaar gele den, toen hij een opleiding voor het vak mode-ontwerper volgde, van zijn grootmoeder een oude vinger hoed cadeau, een erfstuk, dat al heel lang in de familie was. Dit geschenk vormde het begin van een unieke verzameling. Het ligt in de bedoe ling van de heer 8chenk om deze collectie in de toekomst aan het museum te vermaken Naast het naaigerei zijn er poppen te bewonderen, die door Peter 8chenk gemaakt zijn. Simpkins De dans ont sprongen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11