asoverslag op de Maasvlakte >g lang geen werkelijkheid Drentse NS-safari voor nachtbrakers Is iemand verre reizen doet I Minder ongelukken op vakantiewegen, meer ziektegevallen Frankrijk Timondgecommiteerde Van Dijk: gevaarlijk en ondoelmatig Grootste gevaar vervoer op zee jaar voor dodelijke steek yb Toeristenkaarten ANWB vernieuwd IDAG 14 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Hans Ledeboer IRDAM „Hoewel een aardgasoverslagproject op de akte vanzelfsprekend een interessante zaak is, ben lk Xnlet optimistisch over de komst ervan," aldus Rijnmond- ütteerde A. van Dijk (milieubeheer en volksgezondheid), hijk wil ik niet op voorhand uitsluiten dat zo'n project op fevlakte mogelijk is, maar lk zie niet direct mogelijkheden 1 uitvoering, gezien de milieu- en gevarenaspecten." Van Dijk voegt daaraan llijk toe, dat het nu nog veel is om een definitief oordeel „Ik zie het als een belang- ect om te hebben," zegt hij, a- [an bij voorkeur op veilige iran elk woongebied. En dan t) automatisch op een plaats in >ekend is de Nederlandse voorraad geleidelijk aan het m Nederland zal dus aardgas Invoeren. Een van de landen gas kan worden gehaald is en het is de bedoeling dat er vier miljard kubieke meter jaar uit Algerije naar ons 1 komen. Dat zou kunnen n per schip. Zo'n gasschip I vooreien moeten zijn van iks, waarin het aardgas, tot e temperatuur gekoeld en in e toestand, kan worden ver jaar een overslagplaats, van het over Nederland zal kun- fden gedistribueerd. fn overslagplaats worden nu ^gelijkheden genoemd: de ui terste westpunt van de Maasvlakte of een kunstmatig eiland in de Noordzee. Beslissingen zijn nog ner- gen genomen, er zijn zelfs nog geen stappen gedaan om tot een project te komen. Er wordt alleen nog maar oriënterend gepraat. Rijnmondgecommitteerde Van Dijk: „Heel ruw geschat zal een wal- installatie tweehonderd miljoen gul den kosten. Een kunstmatig eiland in zee kost zevenhonderd miljoen, dat is dus een half miljard meer dan een installatie aan de wal Maar hoe veel dat prijsverschil over een jaar of vijf is weet niemand. Bovendien heb ik over deze ramingen wel een voor behoud." Nog geen aanvrage Over de situatie van nu zegt de heer Van Dijk: „Er ls nog geen enkele aanvrage ingediend. Dat kan ook niet. De Gasunie heeft enige oriënte rende gesprekken gehad met het havenbedrijf van de gemeente Rot terdam over de mogelijkheid van gronduitgifte. Komt er inderdaad grond beschikbaar, dan kan de gas- (ARDEN - Het gerechtshof iwarden heeft de 27-jarige G. 'bit Leeuwarden veroordeeld jaar met aftrek. De verdach- jijn plaatsgenoot Anne Boon- let messteken om het leven I gebracht. Paasdag, 30 maart 1975, stak W. op een kruispunt in zijn woonplaats een mes in Boonstra's hartstreek. Pas eind december hield de politie van Leeuwarden hem aan. De rechtbank in Leeuwarden ver oordeelde indertijd W. tot vier maanden en terbeschikkingstelling van de regering. W. ontkende en ging in hoger beroep. unie pas een aanvrage indienen voor een vergunning krachtens de hin derwet. De Rotterdamse gemeente raad moet de grond beschikbaar stellen waarna B. EN W. de bouw vergunning zouden kunnen geven. Maar daarbij zijn er nog allerlei hin derpalen. Zo is er nog geen goedge keurd bestemmingsplan en zonder zo'n bestemmingsplan zijn grond- uitgifte en bouwvergunning onmo gelijk." In 1971 heeft de Rotterdam se gemeenteraad Inderdaad een be stemmingsplan Maasvlakte vast gesteld, Daarin was sprake van aan wijzing voor zeehavens en industrie gebied. „Daarin zou zo'n gasover- slag eventueel kunnen passen," meent de heer Van Dijk. Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land hebben echter in 1973 hun goedkeuring aan dat bestemmings plan onthouden omdat zij vonden dat de bescherming van het leefmi lieu in het door de Rotterdamse raad vastgestelde plan onvoldoende was verzekerd. Rotterdam ging bij de Kroon in beroep en dat bèroep ligt er nog steeds. „Ik verwacht zeker geen uitspraak van de Kroon op korte termijn," aldus de heer Van Dijk, „en zolang dat beroep loopt is er geen bestem mingsplan en mogen B. en W. van Rotterdam voor de Maasvlakte geen bouwvergunningen afgeven, tenzij zij beschikken over een verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Over zo'n verklaring zal Rijnmond eerst ad vies moeten geven. Rotterdam heeft zo'n verklaring nog niet aange vraagd omdat men eerst moet weten waar er eventueel mogelijkheden zouden kunnen zijn. Er is nu nog niet meer dan dat er mensen zijn die denken aan een bepaalde plek." Luchtverontreiniging Er is ook nog een wet op de luchtver ontreiniging. „In die wet is een lijst van bedrijfstakken opgenomen," zegt de heer Van Dijk. „In die lijst komt de Gasunie niet voor. Er is echter een wetswijziging in de maak met de bedoeling de Gasunie wel ln de lijst op te nemen. Het ontwerp daarvoor bevindt zich nu bij de Raad van State. Ik verwacht dat binnen enkele maanden het ont werp dat college zal hebben gepas seerd. Dan heeft de Gasunie behalve een hinderwetvergunning ook nog een vergunning nodig op grond van de wet op de luchtverontreiniging. Een derde obstakel is de wet op de investeringsrekening. „Over een vergunning op grond van die wet beslissen de ministers van ruimtelij ke ordening en van economische za ken na een advies van het Rijn- mondbestuur," aldus de heer Van Dijk. „Al deze schakels zijn onmis baar. Rijnmond kan pas iets doen, iets in behandeling nemen als de aanvragen binnenkomen. Zover is het nog lang niet." TNO-rapport TNO heeft een rapport opgesteld over de risico's van een overslag van vloeibaar aardgas op de Maasvlak te. Volgens dat rapport biedt een overslag van aardgas via een op de Maasvlakte gevestigde Installatie enorme risico's voor Hoek van Hol land, Oostvoome en veel andere woonwijken in de nabijheid, terwijl tot in Brielle, Roekan je en zelfs de zuidelijke wijken van Den Haag bij een ongeluk schade aan huizen zou ontstaan. Ovèr dat rapport zegt de heer Van Dijk: „Er is de laatste jaren nog nooit een hinderwetvergunning tot stand gekomen zonder dat daaraan een gevarenanalyse van TNO vooraf ls gegaan. Het ls nog niet zover, het TNO-rapport ls nu nog slechts als vertrouwelijk ter kennisname ge zonden aan de opdrachtgever. Die opdrachtgever is de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Het rapport is voortijdig uitgelekt, maar volgens de gangbare procedu re moet, zodra de aanvragen er lig gen, het rapport openbaar zijn. Over die openbaarheid beslist de minis ter. Zelf zie lk niet het grootste ge vaar in de opslaginstallatie. Ge beurt er een ongeluk ln die installa tie, dan wordt dat door de betonnen omwalling ingedamd, er ontstaat door de snelle verdamping van het vrijkomende gas een explosieve hoge vlam. Maar is niet zo'n calami teit als een ongeluk op zee." Op zee Neen, ik zie het grootste gevaar in het transport met gastankers en een ongeluk met zo'n gastanker. Sche pen zijn, vooral ln druk vaarwater als de Noordzee, nog altijd kwets baar en als er op zee een ongeluk gebeurt verspreidt het vrijkomende gas zich met grote snelheid tot een snel verdampende dunne film met daarboven over vele kilometers een laaghangende en zeer explosieve gaswolk. Wat er dan gaat gebeuren is niet te overaien." Als laatste argument tegen vesti ging van een aardgasoverslag op de Maasvlakte noemt de heer Van Dijk de ondoelmatigheid: „Als men op de Maasvlakte een installatie van laten we zeggen tien hectare zou gaan bouwen, dan heeft deze installatie een veiligheidsbuffeizone nodig van zeker honderd hectare of meer. Zo'n uitsluitend met bomen te beplanten zone betekent een hoogst ondoelma tig gebruik van de bijzonder kostba re grond van de Maasvlakte. De mo gelijkheden van de Maasvlakte wor den dan heel erg beperkt." De heer Van Dijk kan zich moeilijk voorstel len dat Rotterdam als ..zakenman" dat zonder meer kan aanvaarden. IDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN Bt is en w* and verre reizen kan hij veel verha- niet altijd waar. min als het waar is ons wil doen gelov- iedere Nederlander tan tie is. De spannen- ei- ten die Jules Vemes' l maken zijn deze zo- kanden dan ook wel- dan ooit, misschien. moderne Elsevier, schitte- t en Jeugdsentimentele !es, te bekomen zijn. gaan de helden, die «jet rode oren volgen: matrozen, knechten ofessoren; de nobele ia/ije uit Twintigdui- ^nijlen onder Zee en de eur die alles weet uit geheimzinnige Eiland. SBnatuurlijk Jules Ver- gS» die in tachtig dagen Wf om de wereld maak- duizenden mijlen on- 6e verbleef, en vijf jen in een ballon zat. Pieken in een Lucht- 1 Jawel! Deze zelfde Veme, die voor zijn k hitte, kou, afstand, B i. bijna tastbaar heeft Sikt, heeft zelf nooit Here zon gezien dan ftn zijn woonplaats R, waar hij zijn hele auwelijks uit is ge- Maar zoals elk kind, nens. verlangde hij le verte. rte haalde hij dichter- Imdat hij schrijven h hoe. Dat hij in heel en later in heel de werd gelezen is door ikelende stijl, zijn (waarvan door Da- 'en schitterend ge maakt is in de film de Wereld in 80 I en zijn vertellen, dat Wlderen leek. Als hij plek meer wist voor euw avontuur of een —de ontdekking, dan (j altijd nog naar 't Ipunt van de aarde, of va"fünge zaken ontdek- '9Dt> de bodem van de zee. Dat trekt kinderen, nog altijd. Met Jules Veme kun je ALTIJD op reis, en op vakantie! Weliswaar zijn Vemes' karakters wat schetsmatig aangeduid en hield hij zich niet diep gaand bezig met emoties en de liefde, maar evenveel meisjes zijn verslingerd aan zijn verhalen als jongens. Ruimte, en alles wat daar mee mogelijk is, dat is hét onderwerp voor deze seien- ce-fictionachtige verhalen. Maar waar de meeste ruim- tevaartboeken en er zijn er stapels zich op de ruimte-reis concentreren gaat het bij Veme vooral om de ondernemingslust van de personen en de to taal andere werelden, die tot in details, griezelig bij detijds nü, zijn beschreven. Wat was Jules Veme voor een man? Zijn kleinzoon, Jean Jules Veme, schreef toen hij ver ln de tachtig was een boek over zijn grootvader. Hoe zag hij hem? Als een geleerde? Een humorist? Een toekomstle zer? Zelf heeft Jules Veme eens gezegd: „Wat de éne mens zich kan voorstellen, dat kan een ander uitvoe ren." En dan bleek voor heel veel van zijn „uitvindingen" te geldea Maar, of zijn boe ken nu satires waren of science fiction: alles moest precies kloppen. Het boek Van de Aarde en de Maan ls eigenlijk één grote satire op het artillerie-wezen, dat Veme zelf had meegemaakt in de Franse Successie-oor log. Met uiterste precies heid beschreef hij ook de soldaten en wat hij zag. Hetzelfde gevoel voor pre cies detail vind je terug in de illustraties, die ook diir- om voor kinderen zo verruk kelijk zijn: alles staat erop! En alles klopt! Jules Veme koos zijn bron nen, naslagwerken, had door Gertie Evenhuis mappen vol knipsels (35.000); trok alles na wat mogelijk en onmogelijk was op wetenschappelijk ge bied. En daar ligt nu precies zijn tijdloosheid. Proble men van toen zijn proble men van nu. Zijn bedenk sels zijn werkelijkheid ge worden. Wat de mensen hei melijk verwachtten, maar niet konden geloven, ge beurde. Zijn kleinzoon Jean Jules vindt dat men zijn grootvader ten onrechte een schrijver voor kinderen heeft genoemd: zelf leerde hij hem pas op zijn veertig ste waarderen, maar hij acht hem een Schrijver voor alle leeftijden. Als kleine jongen herinnert hij zich die grootvader als een gevoelig, wat teruggetrokken man. Niet iemand die zijn klein zoon op schoot zou nemen. Wel iemand die gesprekken voerde met zijn zoon, over boeken. Een man die ver slingerd was aan de zee, haar golven, stromen, uit barstingen van woede, maar vooral aan de geheim zinnige zaken die onder dat oppervlak te vinden moes ten zijn. Vandaar Reis on der water, zoals het 20.000 mijlenboek eerst zou heten. Maar hoe realiseer Je een droom? In die tijd waren er wel degelijk boten die onder water konden varen. Zeelie den en wetenschapsmensen waren er mee vertrouwd, er van op de hoogte. Jules Ver ne zelf las zich een ongeluk, had alle Jaargangen van Wonderen der Wetenschap, wist alles van navigatie van onderzeeërs. Met zijn broer de zeeman besprak hij zijn droomschip. Zijn Nautilus was perfecter dan de be staande duikboten. In dit verhaal kon Veme zijn Nemo het genie van de zee laten worden. En het pu bliek was opgetogen. Uit vinders verklaarden, pre cies als dat met de verhalen over luchtschip, rad en grammofoon gebeurd was, dat zij door Jules Vemes boeken op Ideeën gekomen waren. Wij denken altijd aan een duikboot als een oorlogsschip. Maar Nemo ging met zijn burgerduik boot als eerste de onmetelij ke reserves in de oceaan on derzoeken. De moeilijkheid bij het schrijven was dat Veme ongeloofwaardige dingen geloofwaardig moest maken. Meer dan vijftien maanden werkte hij aan zo'n boek, dan was hij met zijn held goede vrien den geworden. Ook van aardrijkskunde wist hij al les: zie Kapitein Grant, 20.000 Mijlen Onder Zee, Het Geheimzinnige Eiland. In deze trilogie vind Je de zelfde elementen. Ayrton wordt alleen gelaten op zijn vlot, terwijl de schrijver nog niet kon vooizien dat hij gered zou worden door schipbreukelingen van het Geheimzinnige Eiland. En Lord Glenard had nooit ge droomd dat hij de mannen naar hun land terug zou brengen. Aan deze boeken kun Je zien hoezeer Jules Veme een echte „Robin son" wilde schrijven. Maar vooral de figuur Nemo zat in zijn hoofd, genie van de zee, gek van die zee, die niet aan despoten behoort. Die kunnen op het opper vlak wel zeeslagen uitvech ten, maar dertig voet dieper houdt hun macht op. Soms lijkt Nemo een wraak-engel, als hij erover denkt het oor logsschip te torpederen. De uitgever maakt zich daar -zorgen over, ook over 't feit dat Nemo, een Pool, een Russisch schip najoeg: zou de regering een dergelijke provocatie niet verbieden? Maar na 1866 steeg in Frankrijk de verontwaardi ging over de onderdrukking van tsaar Nicholas jegens Polen. En Nemo van de Nautilus is het type gewor den van de man die opkomt tegen terreur van volken die anderen onder de voet lo pen. HIJ is meester aan boord, autoriteit, maar niet op persoonlijke eerzucht uit; wel op zoek naar oplos singen van conflicten. Mo del voor Nemo was de ver bannen minister van oorlog Charras. Wie Jules Veme niet kent moet hem lezen. En wie hem wél kent ook. Ideaal voor, tijdens, en na de vakantie en het reizen Bij zonsopgang zwerven over de Drentse hei: sfeervolle, maar vaak ook wpt kille ervaring. Nachtbrakers, die graag eens willen meemaken hoe de zon opgaat in ruig natuurgebied, kunnen nog tot 12 au gustus elke vrijdagavond deelnemen aan de nieuwe NS-attractie, een nachtsafari door de Drentse staats bossen. Het arrangement begint bij aan komst van de laatste trein in Hooge- veen, waar een bus klaar staat, die de deelnemers naar een plaatselijke bioscoop brengt. Tot rond drie uur worden daar een GIDSEN In de PortretTeeks van de uitge verij Oottmer in Haarlem heeft de reisboeken-auteur J. Dominicus zijn 25ste gids laten verschijnen: „Op reis door Turkije". Behalve toeristische tips en routes geeft hij er ook en op de van hem bekende grondige wijze veel informatie in over historie, kunst, industrie, eten en drinken enz. Prijs f 17,50. Bij dezelfde uitgeverij ver scheen „Engeland van kust tot kust van kust tot kust" van de twee zeer anglofiele schrijvers Wim Hora Adema en Harriët Freezer. Een verzameling in 200 bladzijden vastgelegde reisindrukken, die vrijwel geheel Engeland omvatten en dus per definitie een vrij glo baal karakter hebben. Wie voor zijn vakantie één bepaalde streek uitkiest, heeft meer aan een detail- gids. (prijs f 17,50). In de Triangelreeks van de uit geverij Boekencentrum in Den Haag kwamen twee boekjes uit: „Het groene Hart van Nederland" door Gerard Barendse en Piet Ter louw en „Friesland Toen en Nu" van ds. J. J. Kalma. Het eerste behandelt de Lopiker-Krimpener en Alblasserwaard plus de Vijfhe- renlanden, geeft een stukje histo rie, maar bevat ook een stevig plei dooi dit uitzonderlijk stukje groen voor de toekomst te behouden (prijs f 15,90). Ds. Kalma gaat vooral in op het karakter van de Friezen en hun vrees voor een overstroming van recreanten, die hun culturele verworvenheden lij ken te bedreigen, (prijs f 18,50). Nu Nederlands plassen elk jaar voller worden wijkt een groeiend deel van het watersporterslegioen ulf naar groter water: het IJssel- meer en het Waddengebied. Dat laatste vaarwater wordt behan deld door Jan Heuff in het öij Hol- landia in Baam verschenen boek „Toervaren op de Wadden". Een 136 pagina's tellend rijk met foto's en kaarten geïllustreerd boek, dat een wegwijzer wil zijn ln de dool hof van geulen en zandbanken in een van Nederlands rijkse natuur gebieden. Dat de schrijver zich be wust ls van de kwetsbaarheid van dit gebied laat hij merken in zijn aduies aan de watersporters be paalde gebieden te mijden. (Prijs f 34,50). speel- en een natuurfilm vertoond (met tussen de bedrijven door koffie en soep), waarna de nachtbus de deelnemers naar het startpunt van een ruim twee uur durende wandel tocht brengt. De begeleiding van die tocht is in handen van een jachtopziener of een schaapherder. Na de tocht en na zonsopgang wordt op de deel van een boerderij een pannekoekmaaltijd aangericht. Rond half negen staat de bus dan weer klaar om de safarigan- gers naar het station Hoogeveen te brengen. De kosten van het arrangement: 23,50 vanaf het station Hoogeveen (meer inlichtingen op de NS-stati- ons). De ANWB is begonnen een aantal toeristenkaarten (op elk bondskan- toor verkrijgbaar) aan te passen en te voorzien van extra fietsinforma- tie. Gereed zijn nu dc kaarten Noord-Holland, Utrccht/Gooi/Am- sterdam, Friesland-west en -Midden en Randstad-West. Dc overige kaar ten worden volgend jaar aangepast. Dc kaarten kunnen het best worden gebruikt samen met de ANWB-fiets- routekaart, die een globaal overzicht geeft van toeristische fietsverbindin- gen in heel Nederland en die voor leden gratis is. Doordat veel meer dan vorige Jaren gespreid met vakantie is gegaan, is het aantal verkeersongelukken op de grote toeristische routes naar het zuiden dit seizoen veel lager dan normaal. Volgens de Alarmcentrale van de ANWB was zelfs in het weekeind toen de bouw op stap ging (tradi tioneel het drukste weekeinde van de hele zomer) het aantal ongeluk ken vrijwel nihil. „De tijd ls voorbij", aldus de Alarmcentrale", dat we met z'n al len vrijdagmiddag vier uur in de auto stapten en er als één groot legioen op uit trokken. De grote pieken zijn er vrijwel helemaal uit. Een steeds groeiend deel van de vakantiegangers vertrekt al mid den in de week. Een ontwikkeling, die alleen maar ls toe te juichen". Minder gunstig echter zijn de cij fers over ziektegevallen en onge lukken op de vakantiebestemmin gen. Hoewel de balans pas aan het eind van het seizoen kan worden opgemaakt, heeft men bij de ANWB de indruk, dat er meer mel dingen binnenkomen dan vorlgaar. In de eerste week van de bouwva- kantie bedroeg het aantal doden al een kleine dertig, terwijl per dag gemiddeld 55 gewonden moesten worden genoteerd. Opvallend was, dat de pieken van die alarmmeldin gen vooral enkele dagen na het begin van de vakantlegolven vie len. De alarmcentrale concludeert daaruit, dat veel vakantiegangers nog steeds te lange ritten maken en zich eenmaal ter plaatse de eerste dagen niet ontzien. De man, Wie nog met vakantie moet en evenals zovele anderen voor Frank rijk heeft gekozen, dient rekening te houden met grote drukte. Vooral nu ook de Franse vakanties lang zaam beginnen, zijn de routes naar het zuiden in de weekeinden over vol. Dat geldt voor zowel de auto snelwegen als voor de routes natlo- Z1J, die niet van tevoren onderdak hebben besproken, kunnen ook problemen verwachten, zelfs wan neer zij van campings gebruik ma ken. Aan de Cóte d' Azur ls zelfs op de meeste campings geen plekje meer vrij en mag het overgebleven twee bij drie plekje als een „petlte fortune" worden beschouwd. Uever grote gezinnen den alleen maar echtparen op de campings. Ook ln andere streken als de Ardë- che en de Dordogne is het drukker dan vorige Jaren, al is daar meestal nog wel een plaatsje te vinden. Hoe vreemd het mag klinken: zo'n plaats krijgt men eerder wanneer men met meer mensen ls dan wan neer men slechts als echtpaar wil boeken. Ervan uitgaande, dat vier of meer personen per perceel meer opbrengen dan twee. houdt men de laatste stukjes grond Uever gere serveerd voor gezinnen en krijgen echtparen veelal maar een plaats voor één nacht toegewezen. De eni ge manier om langer te bUJven staan ls vaak toe te zeggen, dat voor meer dan twee personen wordt betaald. die direct na een vermoeiende rit de zee insprong en een hartinfarct kreeg en de huisvader, die zich zo dra de tent eenmaal stond, aan een partijtje voetbal met de kinderen waagde en hetzelfde overkwam, zijn maar twee van de vele tragi sche gevallen, die lUustreren, dat veel vakantiegangers zich onnodig inspannen. Druk heeft de alarmcentrale het op het ogenbUk ook met het repatrië ren van auto's die óf niet meer bereden kunnen worden doordat de bestuurder ziek is óf doordat ze zwaar beschadigd zijn. Voor het terughalen van kapotte auto's zijn dageUJks 25 repatriëringswagens op de weg, terwijl dageUJks vijftien chaffeurs in touw zijn om auto's naar huis te brengen, die door de eigenaar zelf niet bestuurd kunnen worden. De Britse luchtvaartmaatschappij Laker Airways heeft meegedeeld na jarenlange onderhandelingen op 26 september te beginnen met een supergoedkope luchttreinver binding tussen Londen en New York. De dienst van de „skytrain" onder scheidt zich van lijndiensten en chartervluchten behalve door de prijs (100 doUar van Londen naar New York en 135 dollar terug) ook door het reserveringssysteem. Pas zes uur voor het begin van de vlucht kan worden geboekt; is het toestel vol dan moet men de vol gende dag terugkomen. Om de lage prijs mogelijk te maken is ook afgezien van gratis verstrek king van drankjes en maaltijden aan boord. Wie een hapje wü, zal daarvoor moeten betalen (maar el- gen brood meenemen mag ook). Daardoor kan (op de DC-10) wor den volstaan met maar vier stewar dessen in plaats van de gebruikelij ke tien. VUegen met de Skytrain ls niet geboden aan hinderUJke bepalin gen, die veelal voor andere voorde- Uge vluchten geiden. Behalve, dat men niet maanden van tevoren hoeft te boeken (en te betalen) wor den ook geen beperkingen gesteld aan de verblijfsduur. Men kan ver trekken en terugkeren wanneer men wil, al loopt men wel de kans een dag te moeten wachten als er veel belangstelUng voor de vlucht ls. Tot mei zal per dag één dienst worden uitgevoerd, tussen mei en september maximaal elf per week. Nadeel van de vluchten ls wel, dat ze beginnen op luchthavens, die vrij ver van de stad zijn verwijderd: ln Londen is dat het vUegveld Stan- sted, in New York de luchthaven Newark. Laker's „Skytrain" heeft voor de vluchten voorlopig een vergunning van een Jaar gekregen. De Britse overheid zal de vergunning Intrek ken als ook de Amerikaanse maat schappijen PanAm en TWA derge lijke diensten gaan Invoeren. De Amerikaanse overheid heeft toes temming gegeven op voorwaarde dat de vluchten geen opstoppingen veroorzaken op de Amerikaanse luchthaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9