3 ïegin met ^mlijnd plan laar Carter Palestijns verzet op hoge kosten Zietnam haalt de buikriem aan levige strijd in osten Ethiopië Inkomsten uit velerlei bron Amin ongedeerd Conferentie in Belgrado lijkt nu een succes Sterke nadruk op techniek en wetenschap lERDAG 14 JULI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet RUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Israëlische mier Menachem Begin heelt gisteren van zijn ering het groene licht gekregen om zijn plannen ir een regeling vanhet conflict in het Midden sten aan president Carter van de Verenigde Staten >r te leggen. President Sadat van Egypte zei giste- dat de tijd rijp is voor een vredesakkoord met lël. sraëlische premier vertrekt mor- naar Washington voor bespre- en met de Amerikaanse presi- Begin zei te gaan met hoop in hart, maar niet zonder zorgen >n de ernst van de missie. Begin ïeed welbewust het gewicht van besprekingen met Carter al te Ovpr aIIps t te maken. „Het lot van het vver Use. volk hangt niet af van een of bijeenkomst", aldus de hier. oktober deel te nemen aan het Ge- neefs overleg over het Midden-Oos ten. Het voornaamste punt van het overleg met Carter zou zijn de pun ten waarover Israël in Geneve wil praten. r de inhoud van de voorstellen Begin meeneemt naar Washing- is gisteren niets bekend gewor- „Uit respect voor de president »ten we hem als eerste op de gte stellen van onze suggesties jeslissingen", zei premier Begin eren tegen verslaggevers na af- j van het kabinetsberaad. Vol- s politieke waarnemers zou Be- instemmen met Carters doelstel- om het conflict in het Midden- iten niet door interimregelingen ar door een alles omvattende re- ng op te lossen. Begin verklaarde Ier al dat Israël bereid is om op 10 Sinds Begin op 20 juni premier werd heeft hij herhaaldelijk verklaard met de Arabieren over alles te willen praten. Tegelijkertijd zei hij echter ook, dat Israël niet van plan Is de westelijke oever van de Jordaan, de Gazastrook en Jeruzalem weer uit handen te geven. Dit zou erop wijzen dat de Israëlische premier wel de teruggave van de Golanhoogten en een deel van de Sinai'woestijn overw eegt in ruil voor een vredesregeling met de Arabische staten. Ten aan zien van de westelijke Jordaanoever zou Israël niet verder willen gaan dan een semi-autonome status met behoud van de Joodse vestigingen. De Israëlische plannen zijn opge steld door minister van buitenlandse zaken Dajan en minister van defen- )GADISJOE (Reuter, UPI) De strijd tussen Ethiopië en de malische bevrijdingsbeweging die wordt gesteund door de lering van Somalië in de Ogadenwoestijn in het Oosten van aiopië, begint steeds grotere vormen aan te nemen. Somalië ichuldigt Ethiopië ervan Israëlische piloten in dienst te Dben. Menachem Begin sie Weizman die beiden geacht wor den een redelijk strategisch inzicht te hebben. De Egyptische president Sadat heeft gisteren gezegd dat de tijd rijp is voor een vredesregeling. Hij riep Is raël op zich uit de bezette gebieden terug te trekken, en een einde te maken aan de staat van oorlog. Ver der vroeg hij uitgebreide garanties voor de handhaving van de vrede door het instellen van gedemilitari seerde zones, het legeren van een VN-vredesmacht aan de Arabisch- Israëlische grenzen en de vestiging van radarstations. Een definitief vre desverdrag zou van kracht kunnen worden zodra Israël zich uit alle be zette gebieden heeft teruggetrokken. Sadat sprak een delegatie van vier Amerikaanse parlementariërs toe. Hij vroeg om uitbreiding van de Amerikaanse steun aan Egypte in verband met de groeiende aanwezig heid van de Sowjet-Unie op het Afri kaanse continent. Carter De Amerikaanse president Carter zei dinsdagavond dat hij zowel in Egyp te als in Israël bemoedigende teke nen zag voor een vredesregeling. Car ter zei van Sadat een mededeling te hebben ontvangen dat de troepen die boven het afgesproken continent in de Sinaï-woestijn gelegerd zijn zullen worden teruggetrokken. Van de Israëlische premier Begin ver wachtte de Amerikaanse president een open benadering van de proble men. De president voegde hieraan toe dat zijn regering zich nooit had uitgesproken over de toekomstige grenzen van de Palestijnse „enti teit". De president leek heel welbe wust de term „thuisland", die hij eerder gebruikte, te vermijden. Het voeren van een bevrij- dingsstrijd of het plegen van verzet is een kostbare zaak. Ze ker wanneer het gaat op een schaal als van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). Al jaren tonen Europese en Ame rikaanse politiecorpsen veel belangstelling voor de econo mische activiteiten van het Pa lestijnse verzet. In verhouding tot vele andere bevrij dingsbewegingen in de derde wereld is de PLO welvarend. Ondanks alle politieke geschillen binnen de Arabi sche wereld en ondanks voortgezette Arabische pogingen om de PLO des noods met bruut geweld te kortwie ken kan de beweging op een perma nente financiering door de Arabi sche staten rekenen. Zo zou het Palestijnse verzet verle den jaar een inkomen hebben gehad van ruim tweehonderd miljoen gul den. Hiervan was meer dan honderd vijftig miljoen gulden afkomstig van de verschillende Arabische regerin gen of van de Liga van Arabische Staten. Giften Saoedi-Arabië alleen al geeft de PLO jaarlijks ruim zestig miljoen gulden. Dit geld gaat voornamelijk naar de grootste Palestijnse verzetsorganisa tie Al Fatach. Reden voor sommige Fatach niet zo vriendelijk gezinde Palestijnen om deze organisatie voornamelijk als een „bron van in komsten" te beschouwen. Het geven van giften door de Arabische staten aan het Palestijnse verzet is ook een manier om de verantwoordelijkheid ten opzichte van dit ontheemde volk af te kopen. Zo was Saoedi-Arabië tijdens de Libanese burgeroorlog wel bereid een extra financiële bijdrage te leveren, maar niet van plan om het Palestijnse verzet voor de drei gende uitroeiing door de Syrische troepen te beschermen. De Arabische oliestaten heffen ook een belasting ten gunste van de PLO op alle daar werkzame Palestijnen. Dit zou de verzetsbeweging jaarlijks een bedrag van 25 miljoen gulden opleveren. De PLO is echter niet altijd tevreden over de vlotte over dracht van deze gelden. Zo verklaar de Rifaat Nimr, vice-voorzitter van de financiële commissie van de PLO tegenover een verslaggever van het Amerikaanse weekblad Time: „In Doebai bijvoorbeeld lijken ze de ini tialen PLO te verwisselen met de door James Dorsey initialen van de gemeente Doebai. Ze behouden de inhouden belasting voor zich zelf." Time wist deze week een aantal ont hullingen te doen over hoe het ipko- men van de PLO wordt besteed. Uit dit verslag blijkt dat het Palestijnse verzet op grote schaal in het buiten land investeringen doet. De totaal geschatte waarde van deze investe ringen ligt tussen de honderdvijftig en de 250 miljoen gulden. Onder meer zou de PLO eigenaar zijn van een kippenfokkerij in Syrië, twee ho tels in Beiroet, en aandelen bezitten in scheepswerven, olietankers en buitenlandse televisiestations. Bo vendien zou de PLO veel kapitaal investeren in Amerikaanse bedrij ven die in het Midden-Oosten werk zaam zijn. Uitgaven Tegenover al deze bezittingen staat echter ook een grote stroom uitga ven. De militaire strijd moet worden gefinancieerd ofschoon de beweging ook veel materiële steun uit landen als China en Libië ontvangt. Guer rillastrijders moeten worden bezol digd en hun gezinnen van een levensonderhoud worden voorzien. De Libanese burgeroorlog alleen zou de PLO 250 miljoen gulden hebben gekost. Voor de duizenden tijdens de oorlog gehandicapt geraakte Pa lestijnse strijders en hun gezinnen moeten pensioenen worden uitge keerd, de sociale voorzieningen in de vluchtelingenkampen moeten op peil worden gehouden en er moet voor degenen die tot werken nog in staat zijn werkgelegenheid worden gecreëerd. Bovendien moeten de ten gevolge van de succesvolle diploma tieke campagne van de PLO in bijna honderd landen geopende kantoren, worden gefinancieerd. De PLO zou ook bezig zijn om in het geheim landaankopen te doen op de door Israël sinds 1967 bezette weste lijke Jordaanoever. Dit om te voor komen dat daar wonende Palestij nen de verleiding niet zouden kun nen weerstaan om land aan Israël te verkopen. Deze landaankopen han gen niet alleen samen met de Israëli sche annexatiepolitiek in de bezette gebieden maar mogelijkerwijs ook met berichten dat het aanzien van de PLO op de westelijke Jordaanoe ver dalende zou zijn. Al direct na het Palestijnse Nationa le Congres in maart in Cairo gaven Palestijne leiders op de westelijke Jordaanoever toe dat het congres de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat in het gebied niet steunde. De besluiten zouden vol gens hen veel meer het Israëlische standpunt hebben bevestigd dat een Palestijnse staat naast Israël als een springplank voor de verovering van geheel Palestina zal dienen. Hierbij komt dat nu de Amerikaan se president Carter sterk aandringt op een regeling van het conflict in het Midden-Oosten (en zelfs het be grip een „Palestijns thuisland" han teert), men in sommige kringen op de westelijke Jordaanoever vreest, dat hoewel de PLO voor hen de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk blijft, deze beweging op korte termijn toch niet in staat zal zijn om hun belangen te behartigen. Belangstelling De westerse belangstelling voor de economische activiteiten van de PLO komt niet alleen uit politieke motieven voort of uit een mogelijke vrees de controle over Palestijnse investeringen in het westerse bedrijfsleven te verliezen. In de af gelopen maanden werd de PLO een aantal keren in verband gebracht met illegale activiteiten in Europa en de Verenigde Staten. Zo werden begin juni vijf mannen in Oroot- Brittannië tot langdurige gevange nisstraffen veroordeeld wegens au todiefstal en handel in verdovende middelen. Met deze veroordeling denkt men de Engelse tak van een groot netwerk van handel in verdo vende middelen en wapensmokkel ten gunste van de PLO te hebben opgerold. Vanuit het noorden van Libanon werden Jarenlang grote hoeveelheden verdovende middelen in met dubbele bodems uitgeruste vrachtwagens die bevrocen vlees vervoerden over de grenzen van Sy rië, Turkije, Bulgarije en Joegosla vië gesmokkeld. In een opslagplaats vlakbij het Joegoslavische stadje Skopje zouden de verdovende mid delen in kleinere auto's zijn overge laden en naar West-Europa vervoerd voor de verkoop. De opbrengst van deze handel werd gebruikt voor de aankoop van wa pens in Oosteuropa, die via dezelfde vrachtwagens en dezelfde route naar de Palestijnse kampen in Liba non terug vervoerd werden. De ge hele operatie die onder leiding stond van een in de Bulgaarse hoofdstad 8ofia gevestigde 8yriër stond, werd na vijf Jaar speuren opgerold door het laten infiltreren van een politie spion in de Engelse tak van de orga nisatie. Dit zou echter niet de enige handel in verdovende middelen zijn waarbij de PLO betrokken is. De morele beoordeling buiten beschou wing gelaten, blijft de onthulling van Time deze week. dat de PLO betrokken zou zijn bij de drugshan del in Israël, die in handen van 8er- fardische Joden ligt, toch curieus. In februari van dit jaar rolde de politie in de Amerikaanse staat Cali- fomië een groep voornamelijk uit Libanon, Syrië, Irak en Jordanië af komstige buitenlandse studenten op die op grote schaal vereekertngs- maatschappijen hadden opgelicht. Door het doen van valse aangiften over autodiefstallen en verkeerson gelukken zouden deze studenten de PLO ruim tien miljoen gulden heb ben doen toekomen. De volledige omvang van wettige en onwettige economische activiteiten van de PLO is niet bekend. Zeker is in ieder geval dat de strijd voor het Palestijnse recht op nationale zelf beschikking veel geld kost. Veel van de huidige economische activiteiten van de PLO zullen het Palestijnse volk ten gunste komen als zij een maal haar eigen staat heeft opge richt. Het doet de verzetsbeweging echter weinig goed als haar naam in verband gebracht wordt met de drugshandel en met oplichterij. ichtelingen in de Somalische fdstad Mogadisjoe verklaarden Ethiopische militairen zich i^ldig maken aan wreedheden te- de bevolking van de Ogaden- itijn. Bewoners van deze streek ïrvan verdacht worden steun te en aan de Somalische bevrij- (sbeweging, worden zonder par- dood geschoten door langstrek- de Ethiopische militairen. Het aalische Bevrijdingsfront is enige geleden gestart met een groot- leepse actie tegen het Ethiopische er en Zegt nu het grootste deel van streek in handen te hebben. Het kiopische leger zou zich alleen nog de steden kunnen handhaven. Mogadisjoe staan de laatste da- grote rijen jonge Somaliërs voor kantoor van de Somalische be- dingsbeweging om zich aan te melden voor de strijd tegen de Ethio- piërs. Somalië beschuldigt Ethiopië ervan Israëlische piloten in dienst te hebben en militairen uit andere lan den voor de strijd in de Ogaden woestijn. Kenia De Somalische regering liet gisteren voor het eerst officieel weten dat er veertien dagen geleden een grensin cident plaats vond aan de grens tus sen Kenia en Somalië. Een Somali sche delegatie zal vandaag een be zoek aan Kenia brengen. De delega tie die onder leiding staat van vice- president generaal Hoessein Coel- mie Afrach, heeft een brief bij zich van de Somalische president Barre voor zijn Keniaanse ambtgenoot Ke- nyatta. In de brief staat dat Somalië prijs stelt op goede relaties met Kenia. Arafat De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie van Jasser Arafat heeft gisteren het plan van de Amerikaanse presi dent verworpen voor een Palestijns thuisland verbonden met het Jor daans koninkrijk. „Wij houden vast aan een voor honderd procent onaf hankelijke staat op iedere meter Pa lestijns grondgebied dat door mili tair of diplomatiek optreden op Is raël wordt heroverd", aldus een PLO-woordoverder in Beiroet. Eer der deze week waarschuwde de PLO ook de Arabische staten al dat ze zich geen constitutionele band met Jordanië laat opdringen. Het afgelo pen weekend werden president Sa dat van Egypte en de Jordaanse ko ning Hoessein het eens over een der gelijke band al verschilden ze van mening over het tijdstip ervan. STOCKHOLM De Zweedse poli tie heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een man heeft gearresteerd die een leidende positie bij het Ja panse Rode leger bekleedt en die mogelijk een terreuractie van plan was op de conferentie van olie pro ducerende en exporterende landen (OPEC) die in Stockholm wordt ge houden. LONDEN (Reuter) Een Ca nadese journalist, die eerst eni ge tijd in een Oegandese ge vangenis heeft gezeten en daarna door president Amin werd uitgenodigd om met hem op vakantie te gaan heeft gis teren in Londen verklaard dat Amins lichaam geen enkel spoor van verwondingen toont. De journalist Gerald Utting zag de president een massage ondergaan en zag geen herstel lende wónden. Lange tijd heeft buiten Oeganda het gerucht de ronde gedaan dat Amin on langs bij een aanslag zwaar gewond was geraakt en werd zelfs gemeld dat hij een spoed operatie in Libië had onder gaan. „Als er op hem gescho ten is dan moet dat wel met onzichtbare kogels zijn ge beurd", aldus Utting. L De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt is gisteren begon- nen aan zijn officiële bezoek aan de Amerikaanse president Jimmy Carter. Bij de plechtigheden aan het begin van het bezoek gaven beide regeringsleiders hoog op van de Westduits-Amerikaanse vriendschap. Op de foto luisteren v.l.n.r. Loki Schmidt, Rosalynn Carter, Helmut Schmidt en Jimmy Carter naar het spelen van volksliederen. BELGRADO (Reuter) Het Sow- jet-blok en de Westerse landen heb ben op de conferentie in Belgrado over ontspanning en mensenrechten een belangrijke doorbraak bereikt. Dit is gisteren in Westerse delegatie kringen verklaard. De afgevaardig den op de voorbereidende bijeen komst van de Europese veiligheids- conferentie zeiden te geloven dat overeenstemming over de agenda en de procedure voor de volledige con ferentie van komende herfst voor de deur staat. De overeenstemming over een voor stel van negen neutrale en niet-ver- bonden landen zou zijn bereikt tij dens een gesprek tussen de leider van de Amerikaanse delegatie. Al- bert Sherer, en zijn 8owjetrussische tegenspeler, Yuili Worontsow. it leven van de Vietnamezen moeilijk', zegt hoofdredac- ir Hoang Tung van het offi- ie dagblad Nhan Dan. 'We !len de buikriem moeten tihalen', en die uitdrukking later in gesprekken nog vele ilen worden herhaald. >"■- tnam zit economisch aan de id. Infrastructuur is er nauwe- i. De hoofdweg van de havenstad tong naar de hoofdstad Hanoi is thts een paar meter breed? osse ins en zwaar beladen trucks be sten elkaar de voorrang. Meerde- malen per dag komt de fan met paar lome slagen tot stilstand en pen de lampen uit. Uit de kraan ht alleen een gorgelend geluid en telefoon is dood. Electriciteits- en ervoorzieningen in Vietnam zijn onzeker en opbellen is er nauwe- s mogelijk. imerken van veel ontwikkelings den en voor Vietnam komen daar eens de 'oorlogsgewondenbij. lens de strijd is het land voor een ot deel platgegooid en platge- nd Een vliegtocht van Hanoi r Saigon (nu Ho Tsji Minh-stad) t wat dat betreft genoeg. Bom- ters, weggeslagen bruggen, ka- te wegen en grote kale vlaktes vanuit het raampje te zien. )geblazen economie 'opgeblazen' en grotendeels op buitenland gerichte economie in zuiden klapte na de bevrijding Grondstoffen en onderdelen len niet meer ingevoerd, zodat lere oplossingen moesten worden inden. In een fabriek vlak bij :on wordt van lege hulzen koper- id voor kabels getrokken, maar andere ondernemingen staan bij gebrek aan grondstoffen en 5r het vertrek van de bedrijfslei- Veel directeuren namen de |k samen met de Amerikanen. De W-Vietnamese economie dreef op Vietnam zal het van de landbouw moeten hebben: hier wordt de rijst gedorst. hun aanwezigheid zij brachten geld binnen en zij hadden de koop kracht. De landbouw in het zuiden van Vietnam is jarenlang verwaar loosd. Werken op het land was door de oorlog nauwelijks mogelijk en het meeste voedsel kwam van buitenaf. In het noorden is het niet veel beter. Noord-Vietnam is jarenlang door de strijd en de kosten en het gebrek aan mankracht die die met zich meebracht nauwelijks aan ont wikkeling toegekomen. Aan de land bouw kon te weinig aandacht wor den besteed, Industrieën waren voor een groot deel ingeschakeld voor de oorlog. Nijpend tekort Nog steeds is armoe troef in Noord- Vietnam, zijn de prijzen hoog en bestaat aan veel artikelen een nij pend tekort, van het volksvoedsel rijst tot cement voor de bouw. De schaarste aan rijst is zo groot gewor den dat de regering de bevolking heeft vereocht nog minder te eten. (Het gemiddelde rantsoen, op bon nen te krijgen is op het ogenblik dertien tot twintig kilo per persoon per maand, wat eigenlijk al te weinig is). Tijdenlang heeft het niet geregend in Noord-Vietnam en de velden zijn zo droog dat de boeren ze met em mertjes tegelijk bevloeien. Dat zegt tenminste het Vietnamese persbu reau VNA, want bij het bezoek van een groepje buitenlandse Journalis ten laten de Vietnamezen van de schaarste weinig tot niets merken. Alleen als de electriciteit uitvalt heet het voortdurend dat de stroom ge bruikt wordt voor de pompen op het platteland om het water tot de laat ste druppel voor de landbouw te kunnen gebruiken. Om de tekorten aan rijst te kunnen aanvullen moet Vietnam op het ogenblik op grote schaal invoeren, en dat terwijl het toch al zo weinig deviezen (buitenlands geld) heeft. Ook de cement moet bijna allemaal uit het buitenland komen. Dat daar aan tekort is blijkt bij aan autorit van Hanoi naar de provinciehoofd stad Thai Binh. Van veel huizen zijn de stenen gewoon op elkaar gesta peld, omdat de cement ontbreekt. De behoefte is zeker vijf miljoen ton, op het ogenblik is niet meer dan één miljoen ton cement per jaar beschik baar. Van de grond af De Vietnamese economie zal van de grond af aan moeten worden opge bouwd. Jarenlang is sterk de nadruk gelegd op de ontwikkeling van de zware industrie, maar de Vietname-, se economen zijn op hun schreden teruggekeerd. De weg naar het soci alisme loopt nu door rijstvelden, plantages, bossen en vissersdorpen. 'Op het ogenblik is de landbouw het belangrijkste in de ontwikkeling van ons land', zegt Tung. 'Onze ar beidskracht moet worden ingezet In de landbouw'. Die verschuiving blijkt ook uit het tweede vijfjarenplan, waar nu de landbouw bovenaan staat, gevolgd door lichte industrie (textiel, voed selverwerking bijvoorbeeld) en daarna komt pas de zware industrie. Wel. waarschuwt Tung, is op den duur de ontwikkeling van een mo derne landbouw niet mogelijk zon der industrie. Er moeten tractoren komen (Vietnam voert ze nu nog In), er is kunstmest nodig (Vietnam moet die nu grotendeels in het bui tenland kopen), er moet electriciteit worden opgewekt voor de bevloei- ïngspompen (want van aangepaste technologie windmolens moet Vietnam niets hebben). Maar voor alsnog moet de meeste aandacht Dis is het zesde verhaal in een serie van zeven over Vietnam. Voorgaanse arti kelen stonden 2, 5, 7, 9 en 12 juli in de krant. Het volgende en laatste verhaal verschijnt zaterdag. worden gegeven aan de landbouw, waardoor de Vietnamezen mogelijk de buikriem na een aantal jaren weer een gaatje terug kunnen zetten. Kennelijk is dat één van de overwe gingen bij het veranderen van het economisch beleid. Een volk dat de ellende van de oorlog heeft onder gaan kan riiet zonder moeilijkheden ook nog jarenlang op een hongerdl- eet worden gezet. In het tweede vijfjarenplan zal nu van de 20 mil jard dong (gulden) 6 miljard worden besteed aan de landbouw en vergro ting van de voedselproduktie. Toch wil Vietnam proberen daar naast ook andere onderdelen van de economie tot ontwikkeling te bren gen. Daarbij wordt zeer sterk de nadruk gelegd op de wetenschap en techniek, die ten dienste moeten staan van bijvoorbeeld een eigen electronische industrie. Bij gesprek ken zowel op de universiteit als op de polytechnische school ln Hanoi blijkt dat de Vietnamezen gek zijn op hun technisch 'speelgoed' Op de vraag of Vietnam over twintig Jaar een 'communistisch Japan' zal zijn wordt wat lacherig gereageerd, maar een ondernemer met Jarenlan ge Vietnamese ervaring zegt het sterker: geef ze nog een beetje speci alistische scholing en ze zullen bete re electronics maken dan Japan. Voor zo'n ontwikkeling is nauwe sa menwerking met het buitenland no dig, en die zoekt Vietnam dan ook. Het land zondert zich zeker niet al, wil toenadering tot alle landen om een beetje af te komen van de wel erg sterke gerichtheid op de commu nistische wereld. Zeker als die lan den technische kennis kunnen bin nenbrengen worden ze begroet of dat nu is voor de electronics of door voor de ontwikkeling van de olie bronnen voor de kust, waar Vietnam veel van verwacht Buitenlandse be drijven zijn op aantrekkelijke voor waarden van harte welkom en de voorwaarden worden nog aantrek kelijker als ze met kapitaal en tech nologie komen. Vietnam moet een socialistisch pa radijs worden met een van boven geleide prod uk tie en geen afzonder lijke ondernemingen die met elkaar wedijveren. Maar de Vietnamezen vrezen dat dat langer zal duren dan verwacht. Zo kan zeker het wester se, kapitalistische zuiden niet van de ene op de andere dag doortrok ken worden van de socialistische Idealen. En zo krijgen buitenlandse bedrijven vooralsnog alle ruimte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7