Groot aantal diersoorten beschermd Handel in tamme' wilde dieren tiert nog welig De tekening van een lezer Commentaar eknetter en ebrom Van zaterdag af mag men ze niet meer verhandelen of bezitten soorten rBinnènkort Wet bedrei^RiitheemS Koele lucht op komst Strandweer C- ja eens met een ander uit nijlpaard in bad bomen 2 bomen 1 ijsberenijsje lERDAG 14 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet i directeur van de Rijkstucht- irtdienst heeft een briefje ge- urd aan alle bezitters van een 4 egbrevet. Daarin vraagt hij om ïdewerking aan de vermindering de geluidsoverlast door de pri- •vliegerij o.a. door het mijden recreatiegebieden en dichtbe- streken en door het vliegen ven de toegestane minimum- ogte. sympathiek briefje al heeft dan ook het karakter van een arschuwing, die speculeert op het van de sportvliegers. komen immers steeds meer hten binnen over de lawaaio- Krlast, die de sportvliegers hun op I grond achtergebleven medebur- aandoen. „Wees nu voorzich- voordat het tij zich helemaal \en u keert", zo kan het briefje de luchtvaartdienst worden sa- ingevat. 4t valt vurig te hopen, dat het Ivies zal worden opgevolgd want zijn inderdaad streken in ons jid (woon- en recreatiegebieden) jar het op sommige dagen door jt irriterende geknetter en gebrom ]de lucht niet mogelijk is rustig te poeven. Vooral is te hopen dat advies ook doordringt tot de Jlamevliegers, die op die mooie stille dagen heel systematisch (en i meestal ook nog met twee of tegelijk) de lucht afstropen en i die manier uiterst prikkelend ierken op de gehoor- en zenuw- jlsels van hen die de aarde trouw t valt te hopen hoewel het tlijk gezegd ook niet goed is in te I hoe het opvolgen van het ad- 1 (bijvoorbeeld het vliegen op (ttc hoogte) te rijmen valt met een ede bedrijfsuitoefening van deze |van vliegerij. Wie zou er belang "sen bij .onleesbare reclametek- hoog in de lucht? irajt is daarom zaak in het belang i de rust en de recreatie van de fergrote meerderheid van de be waking, dat de vraag onder ogen irdt gezien of er geen bepalingen _jnen te komen om definitief een n3de te maken aan de overlast van reclame vliegerij. door Hans Schmlt DEN HAAG Vanaf zaterdag zullen in Nederland zo'n twee duizend diersoorten, die in het land van herkomst in hun voortbestaan worden bedreigd, wettelijk beschermd worden. Vandaag is in het Staatsblad de lijst verschenen met dieren, die men niet meer in bezit mag hebben, te koop mag aanbie den, mag verkopen of mag afle veren. Daardoor (zo is de be doeling) zal een einde komen aan merkwaardige liefhebbe rijen, zoals het houden van een aapje of een jong roofdier en aan de in Nederland welig tie rende handel in deze dieren. De gepubliceerde lijst behoort bij de wet bedreigde uitheemse diersoor ten, die al in 1972 bij de Tweede Kamer werd ingediend door de toen malige staatssecretaris van CRM, Vonhoff. In 1974 gingen zowel de Tweede Kamer als de Eerste Kamer in grote eensgezindheid met de nieu we wet akkoord. Het doel van de wet (mee te helpen aan het voorkomen van verdere verarming van de we reldfauna) vond ook buiten het Bin nenhof allerwegen instemming. De bescherming komt dan ook geens zins als een verrassing: de afgelopen maanden hebben enkele handelaren nog geprobeerd nu verboden dieren (zoals jonge poema's, panters en jachtluipaarden) van de hand te doen. Omvangrijke lijst Nadat de wet in 1974 was aangeno men, heeft een commissie zich gebo gen over de vraag welke dieren nu precies beschermd moesten worden. Aanvankelijk werd gedacht aan en kele diersoorten, maar de lijst is uit eindelijk zeer omvangrijk geworden. Zo staan op de lijst alle soorten apen, alle katachtigen zoals tijgers, pan ters, en poema's (uitgezonderd de huiskat), bevers, otters, krokodillen, alle soorten landschildpadden (waaronder ook de populaire Griek se en Moorse landschildpadden), bij na alle roofvogels, de zeldzame soor ten amazonepapagaaien, alle para dijsvogels en diverse soorten hage dissen, gekko's, salamanders, kik kers, padden en vissen. Verder ver meldt de lijst vogelbekdieren, bui deldieren (kangeroes), neushoorns, zebra's, herten, antilopen, olifanten en dergelijke. Het hoe dan ook in bezit hebben van die dieren zal dus verboden zijn en een overtreding kan worden gestraft met ten hoogste drie maanden hechtenis of tiendui zend gulden boete. Uit Trouw van donderdag 17 maart jl. Met het na zovele jaren eindelijk van kracht worden van de wet bedreigde uitheemse diersoorten, behoeven de bezitters van een nu beschermd dier (en dat zijn er nogal wat: geschat wordt dat meer dan tienduizend apen als huisdier worden gehouden) zich niet direct opgejaagd te voelen om hun dier van de hand te doen. Het verbod geldt namelijk niet voor dieren waarvan de eigenaar aanne melijk kan maken dat hij het vóór komende zaterdag in zijn bezit had. In deze wet geldt dus (zoals ook wel in andere wetten) de omgekeerde bewijslast: de eigenaar moet kunnen aantonen het dier al in bezit te heb ben gehad. Om het gemakkelijker te maken dit in de toekomst te kunnen aantonen, kan het bezit van het dier worden aangemeld bij het ministerie van CRM. Dit hoeft echter niet. Ook an dere papieren en dergelijke kunnen als bewijs gelden. Op het ministerie worden de komen de twee maanden enkele duizenden aanmeldingen verwacht, vooral van apen en landschildpadden. Een dui delijk inzicht over de aantallen be schermde dieren die worden verhan deld, bestaat nog niet. Wél moeten de handelaren melding maken van wat zij in- en uitvoeren en CRM hoopt over enkele maanden deze cij fers bekend te maken, waarbij moet worden aangetekend dat het dan al leen de „omzet" betreft van handela ren die een vergunning hebben. Om te zorgen dat de nieuwe wet geen papieren wet blijft, zullen in de nabije toekomst aparte controleurs worden aangesteld. De controle kan vrij gericht zijn: dierenwinkels en dierenhandelaren. Met name Schip hol speelt een belangrijke rol bij de internationale handel in dieren: vol gens een in 1975 verschenen Brits rapport ligt één van de zwaartepun ten van de Europese importhandel in Nederland. Binnenkort zal CRM dan ook een vaste man op de luchthaven Schiphol stationeren, die niet alleen de controle op de naleving van deze nieuwe wet zal verrichten, maar die ook zal toezien op de bepalingen van de vogelwet 1936 en de natuurbeschermingswet. Deze twee wetten zijn vergelijkbaar met die van de bedreigde uitheemse diersoorten. Overigens zal, naast de „vaste man" op Schiphol, het aantal controleurs van de verschillende beschermende wetten de komende Jaren worden uitgebreid. Zo zullen zes nieuwe in specteurs worden benoemd, die zul len, toezien op de uitvoering van de vogelwet en de natuurbescher mingswet Momenteel zijn bij CRM twee inspecteurs in dienst. Nadat de zes nieuwe inspecteurs zijn be noemd, zal er naar worden gestreefd in elke provincie een inspecteur aan te stellen. Ontheffing mogelijk De nieuwe wet houdt overigens niet in dat op den duur de op de lijst genoemde diersoorten niet meer in Nederland te zien zullen zijn. CRM kan ontheffing verlenen van het ver bod de dieren „onder zich te heb ben", zodat dierenparken, circussen, safariparken en dergelijke ook in de toekomst kunnen blijven bestaan. Wel krijgt de overheid op deze wijze een greep op deze instellingen, want bij de afgifte van de vergunning zal er onder meer op worden gelet of het dier de noodzakelijke verzorging kan krijgen en of voortplanting mo gelijk is. De wet bedreigde uitheem se diersoorten zal op deze wijze een bijdrage kunnen leveren tot een kwaliteitsverbetering van deze in stellingen. Wat het voortplanten betreft: het kan natuurlijk ook gebeuren dat dieren die door een particulier wor den gehouden, Jongen krijgen. Deze mag de in gevangenschap geboren nakomelingen dan houden. Sommi ge parkietsoorten bijvoorbeeld zijn ln het land ver herkomst bedreigd, maar worden in Nederland met suc ces gefokt. Dode dieren Overigens is de wet nog steeds niet volledig in werking getreden, want de bescherming strekt zich nog niet uit tot dode dieren of herkenbare delen van dieren. Het is de bedoe ling dat het verboaen worai aoae dieren of herkenbare delen daarvan te bezitten of te verhandelen. Daar toe is vorige week een lijst bekend gemaakt, waarop ook de dieren voorkomen die op de nu ln het staatsblad gepubliceerde lijst voor komen. Daarnaast worden echter ook dieren genoemd die niet op de eerste lijst voorkomen. Deze dieren zijn in het land van herkomst niet bedreigd, maar er wordt bijvoor beeld zo veel Jacht op ze gemaakt vanwege hun huid of hun veren dat die dieren wel bedreigd zouden kun nen worden. Een duidelijk voor beeld vormen enkele soorten olifan ten uit Afrika: die zijn niet direct bedreigd (en in Nederland dus niet beschermd), maar omwille van hun tanden (ivoor), huid en poten (waar van die leuke parapluiebakken wor den gemaakt) wordt er wel veel op ze gejaagd. En daarom zullen ze op die tweede lijst worden geplaatst. De nu gepubliceerde lijst van (voor lopig alleen in levende staat) be schermde dieren Is in grote lijnen gelijk aan een internationale lijst, waarover (na tien jaar onderhande len) in 1973 ln Washington overeen stemming werd bereikt. Het zoge naamde verdrag van Washington over de beperking van de handel in en de bescherming van bedreigde dieren trad in 1975 ln werking en momenteel zijn ongeveer dertig lan den tot het verdrag toegetreden. Ne derland heeft het verdrag wel onder tekend, maar is nog niet toegetre den omdat het parlement het ver drag nog niet heeft behandeld. Formulieren Speciale aanmeldingsformulieren voor beschermde dieren kunnen de komende twee maanden schriftelijk worden aangevraagd bij het minis terie van CRM, Steenvoordelaan 370, Rijswijk (ZH). keningen, bjj^voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, ttterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het is gedaan in de tweede helft van deze week geen zomerse warmte meer maar koele lucht uit noordwest tot noord. Hierin komt de thermometer ook in het midden en zuiden van het land niet hoger meer dan 19 h 21 graden. Deze teruggang in tem peratuur is een gevolg van stij gende barometers op het traject Groenland-IJsland-Schotland (1030 millibar) en een uitdiepen de depressie boven het Kattegat en zuid-Zweden op een zuidoos telijke koers (1000 millibar). De stromingen uit noordelijke rich tingen zijn daardoor sterker ge worden. Op de oostelijke Noord zee en mogelijk ook aan onze noordoostkust kan de wind tij delijk tot krachtig en zelfs hard uitschieten. De lucht van polai re oorsprong kan voor noord- Nederland het voordeel hebben, dat er veel gemakkelijker zonni ge perloden in tot stand zullen komen dan in de voorafgaande luchtsoort. Er zijn echter ook wel stapelwolken en een enkele bui ln de maak. Vervelender weer dan het noord westen en noorden de afgelopen dagen hebben gehad kon dan ook nauwelijks. Ook gisteren was de bewolking weer zeer uit gebreid en kon er slechts plaat selijk een beetje zon af. Mis schien kunnen wij ons nu beter indenken hoe de bewoners aan de oostkust van Engeland voor het lapje worden gehouden, als het bij ons mooi zonnig en warm weer is bij aanhoudende ooste lijke wind. In die Engelse gebie den bijft het dan soms vele da gen achtereen bewolkt en kil of de barometer nu hoog staat of niet. Dat de vakantiegangers in het noorden en noordwesten dit keer de wrange vruchten heb ben geplukt, kwam door de noordelijke in plaats van ooste lijke wind die er waaide. De on weersstoring die zich in de nacht van dinsdag op woensdag tot over België en het uiterste zuid oosten van ons land uitbreidde, had niet de rug van de hoge luchtdruk ln noordwest-Europa. De buien, die plaatselijk 20 mil limeter brachten, werden in hoofdzaak afgeleid naar west- Zwitserland en zuldwest-Duits- land: Woensdagmiddag onweer de het in een gebied van Bretag- ne tot de Alpen. Om vier uur bliksemde het in 13 15 ver schillende regio's tegelijk. Het Zwitserse bergstation op de Gutsch (2500 m.) meldde een luchtdrukdaling van zes milli bar in drie uur wat beslist veel is. Een koufrontpassage van de Noordzee kan in het zuiden tij delijk de onweersactiviteit wat hebben doen toenemen. Ook kunnen enkele cellen, die zich gistermiddag boven noordwest- Frankrijk manifesteerden, dicht langs of zelfs over dit gebied zijn getrokken. Daarna wordt het weer de komende dagen geleide lijk aan zonniger dank zij een hogedrukuitloper. Nu een terugkeer naar de zomer se warmte op korte termijn niet waarschijnlijk is en er evenmin een doorbreking van de droogte plaatsvindt de oceaandepres sies blijven hun weg naar West- Europa geblokkeerd zien, wie weet heeft het record langduren de tijdperk met een minimum aan zonnevlekken er wel mee te maken: het aantal was jl. dins dag slechts 28! Vandaag eerst bewolkt maar op de meeste plaatsen droog of na genoeg droog en alleen in het Waddengebied kans op een plaatselijke bui. Later van het noorden uit flinke opklaringen. Matige, tijdelijk vooral in het noorden krachtige of harde wind uit noordelijke richtingen. Lucht 17 tot 19 graden, zeewater 16 tot 17 graden. Pas op de zee trekt weer eens, vooral in het noorden. Over het algemeen weinig bljtgrage kwallen. Verde re vooruitzichten: koel en vrij zonnig bij noordoostenwind. Wcerraporlen v tn gisteren 17 uyr Amsterdam zw. bew. 17 De BUt hall bew. 20 Dcclen 1. bew. 21 Eelde geh bew. 16 Eindhoven 1. bew 22 Den Helder geh. bew. 15 Rotterdam zw. bew. 18 Twente half bew. 20 Vllsslngen zw. bew. 17 Zd. Limburg geh. bew. 19 Aberdeen zw. bew 14 Athene onbew. 28 Barcelona onbew. 26 Berlijn L bew. 25 Bordeaux geh bew 21 Brussel geh. bew. 17 Frankfort onweer 19 Oenfeve half bew. 27 Helsinki zw. bew. >8 Innsbruck zw. bew. 25 Klagenfurt regenb. 26 Kopenhagen zw. bew. 22 Lissabon zw bew. 23 Locarno tw. bew. 23 Londen zw bew. 18 Luxemburg onweer 13 Madrid onbew. 31 Malaga onbew 24 Mallorca onbew. 27 MQnchen onweer 20 Nice zw. bew. 24 Oslo 1. bew 18 Parijs half bew. 23 Rome onbew. 28 Split onbew. 31 Stockholm regen 10 Wenen zw. bew. 30 ZOrlch onweer 20 Casablanca zw. bew. 21 Is tan boel onbew. 25 Tunis onbew. 33 Hoogwater vrijdag 15 Juli. Vllsslngen 2.16-14.39, Horingvlletslulzcn 2.31-14 53. Rotterdam 4.25- 16.37, Schevenlngen 3 29-15 53. IJmulden 4 02- 16.26. Den Helder 7.59-20J0. Harllngen 10.19- 22 52. Delfzijl 0 07-12.29. ■j si iedere vakantieganger zal er stilstaan, maar zo makkelijk als J of zij kunnen gehandicapten er ft even tussenuit. Elk jaar weer is vakantie voor velen van hen een >bleem: ze willen wel graag weg, aar alleen is meestal niet te doen, i een begeleider heb je ook niet lemaal zo bij de hand. i groep die dit probeert op te »en, is die van de visueel gehan- capten, de blinden en slechtzien- n dus. Zij hebben een organisatie de A.B.S., actiegroep van blin- en slechtzienden die het Igende plan bedacht heeft: er »et een kaartsysteem worden ingelegd van allerlei (goed ziende) ensen, die best met iemand (of 3 echtpaar) die niet of slecht kan lonen, op vakantie willen, Of ze lo- "^nd, per tandem, trein, vliegtuig, Iee tip, auto of hoe dan ook gaan, t doet er niet toe. Of ze in eigen Md blijven of naar het buitenland a N »n, naar een hotel, huisje of cam- ig, of ze alleen hun vertier moe fti zoeken, als (echt-)paar of met het hele gezin op stap gaan, alles en iedereen is geschikt voor deze doe- het-samen-vakanties. Hoe voller de kaartenbak, hoe be ter. Een blinde of slechtziende die bijvoorbeeld naar Nunspeet, IJsland of Italië wil, geeft zijn wen sen door aan de A.B.S, die nagaat of er vakantiegangers „in de bak" zitten die ook die kant uit gaan. En zo kun je dan uiteindelijk met z'n allen gaan. niet omdat het zo zielig is voor iemand met een slecht of helemaal geen gezichtsvermogen om niet weg te kunnen, maar om dat het met eentje méér misschien wèl zo gezellig uitgaan is en minstens zo leuk als met eentje minder. „We willen deze activiteit vooral uit de sfeer houden van: jij mag fijn met me mee", zegt woordvoerder Verboom van de actiegroep, want met elkaar op vakantie gaan heeft niets met iets als „gunsten" te ma ken; beide partijen betalen gewoon zelf hun vakantie, maar houden die samen. „Het is een zaak van de mensen zelf die samen weg willen. Ze worden met elkaar in contact gebracht en verder moeten ze zelf maar kijken of het tussen hen klikt. We zeggen, als ze zich aanmelden: zoek vooral eerst contact met el kaar, trek desnoods eerst een dag met elkaar op. kijk of je met elkaar kunt opschieten en blijkt het niet te gaan, zeg dan alsjeblieft liever: nee". Zes, zeven Jaar geleden heeft iemand al eens eerder zoiets gepro beerd. Toen zijn er een stuk of tien „combinaties" met vakantie ge weest en de ervaringen waren vrij positief. Het plan is pas kort geleden in de openbaarheid gebracht. Daardoor hebben zich wel al wat mensen aangemeld, maar niet overdonde rend veeL Eigenlijk, zegt de heer Verboom, zijn we er te laat mee begonnen, maar er zijn vast nog genoeg mensen die alleen op va kantie gaan en best gezelschap wil len. Of automobilisten die nog wel een plaatsje over hebben. „Trou wens, we willen het plan graag la ten doorlopen. Voor herfst- en win- tervakanties hebben wij net zoveel interesse". Wie later met vakantie gaat, of nog een tweede keer, kan zich dus ook nog aanmelden. Het adres: me vrouw A. Lefeber-Stuurop, Jan Voermanstraat 100 hs, Amsterdam. Wie haar bellen wil, kan haar 's middags na half twee bereiken op nummer 020-134752. Een nijlpaardje is bij zijn geboorte nog geen meter lang; de baby heeft een schouderhoogte van een kleine 45 centimeter en een kort staartje van hoogstens 15 centimeter. De op passer Hans Schenk van de dieren tuin van de Zwitserse stad Bazel kan de daar kort geleden geboren twee ling dus nog best in een badje stop pen. Dat het bovendien een dwerg- nijlpaardentweeling is, maakt het er nog eenvoudiger op. De oppasser doet sijn tweeling overigens niet al leen In het bad om ze af te soppen; hij hoopt ze zo ook de beginselen van het zwemmen bij te kunnen brengen. water krijgen zodat het hout uit droogt en bros wordt. Een derde mogelijkheid is, dat stam en tak ken 's zomers erg heet worden en uitzetten; koelt het 's avonds af, dan krimpt de buitenste houtlaag weer, maar binnenin is het hout nog altijd warm en uitgezet. Daar door kan de buitenste houtlaag scheuren, de spanning wordt de tak, ook door zijn gewicht, te groot en hij knapt af. Omdat vorig Jaar het afbreken van takken bijna steeds 's avonds laat of 's morgens vroeg gebeurde, valt er vooral voor die laatste theorie veel te zeggen, maar bewezen is er nog niets. De Bomenstichting (Driebergseweg 16 B, Zeist, tel. 03404-22842), waarvan iedereen overigens voor 15 per jaar donateur kan worden, is dan ook erg benieuwd naar uw verkla ring voor het verschijnsel. Wie heeft een idee, hoe het komt dat dikke takken van vooral oude beuken, iepen, eiken en paardekas- tanjes plotseling afbreken, terwijl èn de bomen én de afgebroken tak ken er helemaal gaaf uitzien? Het gebeurt vooral in warme, droge tij den en heeft niets met storm te maken, want de keren dat het de vorige zomer voorkwam was het doorgaans windstil. Soms gaat het plotseling, soms kraakt het hout al uren voor het afbreekt. Deskundi gen zoeken de oorzaak wel in een bepaalde richting, maar helemaal zeker zijn ze er nog altijd niet van. Het zou bijvoorbeeld kunnen zijn, dat sommige takken van oude bo men te zwaar worden; op warme, zonnige dagen wordt er zoveel wa ter aangetrokken, dat de kroon hier en daar topzwaar wordt, of de boom kan ln zo'n tijd niet genoeg Een stadsboom is vaak veel meer waard dan eenzelfde boom ln een bos. Dat komt, lezen we in „Bomen- nieuws" een uitgave van de Bo menstichting ln Zeist doordat een boselgenaar uitgaat van de prijs die hij er van de houtverwer kende Industrie voor kan krijgen, en een stadsboom een gevoelswaar de heeft. De laatste staat er voor de sfeer, schaduw en koelte, voor het plezier van de stadsbewoners. En hoe druk je een gevoelswaarde ln geld uit? In Amerika bijvoorbeeld zijn bomen in een tuin zo belang rijk, dat het bijbehorende huis er zeven procent duurder door wordt. Wordt een kleine boom in een Ne derlandse stad zwaar beschadigd, dan moeten meestal de kosten van de vervanging vergoed worden. Maar een grote, oude boom kun je niet zomaar door een gelijkwaardi ge vervangen en daarom zijn er ln verschillende landen allerlei nor men vastgesteld die de prijs bepa len. Volgens de Nederlandse bere kening komt zo een dertig centime ter dikke beuk of elk langs een straat in het stadscentrum al op 2000. Maar wie een van de twee platanen aan het Leidsebosje ln Amsterdam zou vernielen, mag er op dit ogenblik al wel 40.000 voor uittrekken. En zelfs met zo'n ver goeding krijg Je je mooie, oude boom niet terug. In de zonovergoten dierentuin ln Rhenen rondstappend, kreeg een bezoeker zo'n medelijden met de ijsberen in hun dikke pels. dat hij een likljsje kocht en dat op het ljsberenterras deponeerde. De dichtsbijzijnde beer stortte zich er gelijk op. Met een blauwe tong likte hij net zo lang, tot er geen krummel ijs meer ln het bakje over was. Die tong was echt niet blauw van het koude Ijsje, want een ijsbeer wordt met zo'n tong geboren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5