I anval op vaste 'E-koffieprijzen Vertrouwen in dollar taant U Van Wijk en Heringa ziet af van bod op EMS Esso doet wat Extra. Meer Europese bedrijven willen in VS produceren In Utrecht veel praag naar metaalarbeiders nderzoek Konsumenten Kontakt: Zomeronrust groeit op valutamarkten edrijvigheid liep 1 juni iets terug )PEC beslist december )ver olieprijs Varkensprijzen voorlopig laag )ndanks massa-ontslagen: Politie kan niets doen tegen lozen giftige stoffen 50 Plattegronden, Slechts f 3,50 Uniek reisgidsje, Gratis. Siemens in zee met Amerikaanse onderneming Spaarsaldo nam fors toe IDERDAG 14 JULI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE m een onzer verslaggevers JSWIJK Op grond van een steekproef bij een aantal ikelbedrijven en op markten komt Konsumenten Kontakt in jswijk tot de conclusie, dat het systeem van vaste consumen- prijzen voor koffie bij Douwe Egberts aan het afbrokkelen is. w P' het Koffie-Journaal, dat door deze Isumentenorganisatie wordt uit geven, wordt op grond hiervan t tevredenheid vastgesteld, dat aanval is ingezet op de vaste jzen die DE berekent. Bij het ge ilden onderzoek blijken prijsverla- igen voor DE-koffie voor te ko- -^n, die oplopen tot een gulden per ■|je van 250 gram. DE stelt inmid- Hs alles in het werk om koste wat kost het systeem van vaste prij- in stand te houden. Ht is, aldus Konsumenten Kontakt, ook duidelijk dat de ingezette rival op de verticale prijsbinding V pen met hulp van de minister van '•"Dnomische Zaken tot een goed |de kan worden gebracht. „Hiertoe minister Lubbers niets anders Üoen dan de verticale prijsbinding een stap waarop Kon- Inenten Kontakt vorig najaar al heeft aangedrongen. ^dere Htier wordt in het Koffie-Journaal Honstateerd, dat ook andere kof- door de winkelbedrijven goedkoper worden aangeboden. Er werden prijsverschillen gezien die opliepen tot ƒ2.32 in vergelijking met het DE-roodmerk. Hierdoor ont staat een toenemende druk op de koffiebranders hun af-fabriekprljzen te verlagen. Prijsverlagingen die, naar het oor deel van Konsumenten Kontakt makkelijk kunnen worden doorge voerd, gezien de nu al sinds drie maanden bestaande marktprijsda ling. Minister Lubbers dient de kof fiebranders nu snel over de „prijzen- streep" te trekken door hen te dwin gen tot een forse prijsverlaging. „Daarnaast ontsiert het een minis ter, die tevens belast is met consu mentenaangelegenheden, zeker ook niet als hij vooruitlopend op de nieuwe cadeauwetgeving Douwe Egberts zou verplichten de koffie prijzen nog eens met een dubbeltje extra te verlagen. Dat is namelijk de prijs die het bedrijf de consument laat betalen voor iedere zogenaamde gratis bon op een pak DE-koffie," zo besluit Konsumenten Kontakt het Koffie-Journaal. Trouw/Kwartet p 13 - RH 17 - S 15 i - Van een onzer verslaggevers bedraagt nu al ongeveer 2 procent. AMSTERDAM De valutamarkten beginnen in toenemende Volgenadeta ietk^vudesMnc mate tekenen te vertonen van de zo langzamerhand min of meer „rwWl gebruikelijke zomeronrust. Speelde maandag en dinsdag de heecuit 1.29 procent «orden. Spaanse peseta de hoofdrol, gisteren was het (zoals de laatste tijd wel meer is voorgekomen) de dollar, die alle aandacht De Spaanse peseta kon zijn positie aet 4* „ebtlnmorL'iivn •nterc- Door het warmere weer van de afgelopen weken begint de kersenoogst enigszins op gang te komen. Het koude, en vooral te natte voorjaar heeft overigens een niet meer te herstellen verlies op de oogst van zacht fruit opgeleverd. Op de foto een fruitteler uit het Limburgse Eijsden. !N HAAG De bedrijvigheid bij chtig procent van de Nederlandse dustrie (zonder de voedings- en notmiddelenindustrie) heeft in ui een tendens tot afneming ver- ond. Dat heeft het Centraal Bu- au voor de Statistiek (CBS) in Den lag bekendgemaakt. Voor de landen juli, augustus en septem- r verwacht het CBS geen wijzl- ïg van die tendens. Jn de ondernemers vond 78 pro fit dat de voorraden gerede pro- kten in Juni normaal waren (was procent in mei), negentien pro nt vond ze te groot (vorige maand I procent) en drie procent (gelijk) ^emde de voorraden te klein. procent van de ondernemers tmde de orderontvangst klein irige maand 36), 63 procent (vori- maand 59) sprak van normaal en !S procent (was vijf) van groot. De ;ders uit het buitenland liepen te- Het indexcijfer van de orderpo- ie bleef in juni gelijk aan dat van 100. Eind juni 1976 was dat ineens het geval, (als basis geldt januari 1976: 100) Rbr tOCKHOLM Op 20 december hl de Organisatie van Olie-Exporte- Inde Landen in Caracas (Venezue- een besluit nemen over de olie- iijzen in 1978. Saoedi-Arabië en jan hebben te kennen gegeven voor- 'ender te zijn van bevriezing van de lijzen, maar Libië, Algerije en mo- glijk ook Venezuela zullen zich ver- jtten tegen pogingen die prijzen in [78 op het huidige peil te houden, p Libische minister voor olie, Ma- touk, verklaarde tijdens de slotver- idering van de OPEC in Stock- kim, dat als Saoedi-Arabië op zijn pndpunt blijft staan, dit karschijnlijk een nieuwe tweespalt |de organisatie teweeg zal brengen. 1977 van 15 min tegen 100 pet uit geven. De lening, waarop tot en met 22 juli kan worden ingeschreven, zal a pari worden afgelost in 20 gelijke Jaarlijkse termijnen, waarvan de eer ste vervalt op 1 september 1978. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing is uitsluitend toegestaan op 1 september van de jaren 1987 tot en met 1991 tegen 103 pet en daarna tegen 102 pet. Billiton heeft met de non-ferro- smelterijen Neo Metaal BV in Maars- sen en Alcu Metaal in De Meern overeenstemming bereikt betreffen de de overneming van beide bedrij ven door Billiton. De activiteiten van de beide, dicht bij elkaar liggen de bedrijven, zullen zo spoedig mo gelijk worden geconcentreerd op het terrein van Neo Metaal in Maarssen. De werkgelegenheid van het 70 man tellende personeel zal niet worden aangetast. De vakbonden hebben met de overneming en samenvoe ging ingestemd. De dreigende sluiting van de Uni- lever-vleesconservenfabriek OLBA in het Overijsselse Olst zal leiden tot absoluut onacceptabele gevolgen voor de werkgelegenheid in deze pro vincie. Dit schrijven de directeur en de raad van commissarissen van de Overijsselse Ontwikkelingsmaat schappij (OOM) in een brief aan de ministers van landbouw en visserij, sociale zaken en economische zaken. De bewindslieden wordt om mede werking gevraagd bij het zoeken ten. Voorts pleit de ontwikkelings maatschappij voor herziening van de Unilever-plannen, die moeten leiden tot een concentratie van de Unilever- vleesgroep in het Brabantse Oss. DEN HAAG Na voortgezet overleg met de Exploitatie Maat schappij Scheveningen (EMS) heeft Van Wijk en Heringa beslo ten af te zien van het uitbrengen van een bod op alle uitstaande aandelen van de EMS, zo hebben de besturen gezamenlijk medegedeeld. Van Wijk en Heringa kan begrip op brengen voor het standpunt van het bestuur van de EMS, dat het zich in het thans bereikte afwikkelingssta dium van de zaken van de EMS afzijdig dient op te stellen ten aan zien van ieder omwissellngsaanbod en dat de in het vooruitzicht gestelde terugstorting op de EMS-aandelen in ieder geval dient te worden door gevoerd voor aandeelhouders die niet op een omwisselingsbod wensen in te gaan. Van Wijk en Heringa tekent daarbij wel aan, dat bij het oriënterend over leg dit standpunt niet terstond aan haar ter kennis werd gebracht. De beslissing van Van Wijk en Heringa werd mede ingegeven door de over weging dat de hoogte van de beoog de terugstorting op de aandelen EMS kan worden beïnvloed door aanspraken van crediteuren, die ten tijde van de eerste openbare mede deling op 18 mei van dit jaar niet aan het licht waren getreden en in de op 15 juni gehouden jaarvergadering van de EMS aan de orde werden gesteld. De beleggingsmaatschappij Suma- bel wil, zoals bekend, ook een bod op de aandelen EMS uitbrengen. Een woordvoerder gaf desgevraagd als voorlopig commentaar, dat Sumabel in het besluit van Van Wijk en Herin ga geen aanleiding ziet om haar standpunt te wijzigen. Een dezer da gen zullen commissarissen in verga dering bijeenkomen om de nieuwe situatie te bespreken. De Stichting Inrichting van Diako- nessen in Nederland te Utrecht gaat een 9 net 20-jarige obligatielening opeiste. Steeds meer blijkt er sprake te zijn van een afnemend vertrouwen in de Amerikaanse munt, wat tot uiting komt in een daling van de dollar koersen op de voornaamste West- europese valutamarkten. Ook woensdag was dat het geval. In Frankfort werd ten opzichte van de Duitse markt met een notering van 2,2720 mark voor een dollar op een gegeven moment het laagste peil be reikt, dat ooit is voorgekomen. Tot dusverre was dit laagste punt 2,2785 mark voor een dollar, geregistreerd op 3 maart 1975. Volgens valutahandelaren is het al leszins denkbaar, dat de dollar over enkele dagen op 2,25 mark zal staan, zelfs wordt 2,20 mark niet uitgeslo ten geacht. In Londen was het van hetzelfde laken een pak met de dol lar en ook ln Parijs, ZÜrich en Am sterdam onderging de Amerikaanse munt een aderlating. Over het alge meen was de handel erg nerveus. Regering schuld In een commentaar in het Duitse blad „Die Welt" wordt de Ameri kaanse regering de schuld gegeven van de groter wordende onzekerheid op de valutamarkten. Opgemerkt wordt, dat wanneer de Amerikanen de wereld blijven overstromen met miljarden nieuwe dollars en daarbij doen alsof het Amerikaanse tekort op de betalingsbalans niet hun zaak is. het niet kan uitblijven of het vertrouwen ln de belangrijkste valu ta ter wereld moet wel afnemen. Volgens het Duitse „Handelsblatt" is er bij internationale bankiers in steeds groter mate sprake van onge noegen met betrekking tot de Ameri- naar oplossingen voor het behoud kaanse financiële politiek. Met name van de vleesconservenfabriek. De omdat de monetaire autoriteiten ln OOM stelt zich voor met behulp van de VS niet van plan zouden zijn een investeringspremies een moderne verdere waardevermindering van de vleesfabriek in Olst op poten te zet- dollar op de buitenlandse wissel gisteren op de valutamarkten enigs zins verbeteren. De gouverneur van de dollarkoers ook niet zonder ln- de 8paanse centrale bank heeft ver vloed op de Europese monetaire klaard, dat 8panje de afgelopen we- „slang". Zoals bekend Is dat het stel- ken ongeveer l miljard dollar (2,5 sel van gezamenlijk zwevende valu- miljard gulden) aan vreemd geld ta's van WestrDultsland, de Benelux heeft moeten uitgeven om een al te en Skandlnavlé. Het verschil tussen snelle koersdaling van de peseta te de zwakke broeders ln deze „slang", voorkomen. Gezien tegen deze ach- bijvoorbeeld de Zweedse kroon, en tergrond was een waardevermlnde- een sterke valuta als de Duitse mark, ring van de peseta onvermijdelijk. markten tegen te gaan. „Slang" Intussen blijkt de ontwikkeling van DEN HAAQ (ANP) - Voorlopig blij ven de varkensprijzen nog laag. Pas in het laatste kwartaal van dit jaar is met een stijgende ontwikkeling ln de opbrengstprijzen te rekenen. Dit blijkt uit een nota, die Is opgesteld door het Produktschap voor Vee en Vlees. Verwacht wordt, dat de prijsstijging zich ln het eerste kwartaal van vol- „Snel beslissen" Noord-Holland wil tweede luchthaven in de Markerwaard Van een onzer verslaggevers HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bij kabi netsformateur Den Uyl aangedron gen op een zeer spoedige beslissing over een tweede nationale luchtha ven. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland wil een tweede lucht haven in de nog aan te leggen Mar kerwaard. Gedeputeerde Staten schrijven Den Uyl dat een duidelijke regeringsbes lissing over de vraag waar een twee de luchthaven moet worden aange legd, nodig is om de al Jarenlang te grote lawaalbelasting voor de bevol king van Amstelveen-Buitenveldert en Zwanenburg te verminderen. De toekomst van het zuidelijk deel van Noord-Holland is mede afhankelijk gend Jaar zal voortzetten. Het is Intussen niet te voorzien, ln hoever re het slachten van runderen ln het kader van de omschakelingsrege ling van „melk" naar „vlees" hierop een remmende Invloed zal hebben. Op korte termijn is de vleescon sumptie afhankelijk van de prijs ontwikkeling van varkens en rund vlees, waarbij het Produktschap op merkt dat deskundigen ln een aan tal EG-lidstaten in de nabije toe komst een geringere stijging van het vleesverbruik verwachten. In de Europese Oemeenschap was ln het eerste halfjaar de produktie van slachtvarkens ongeveer vijf pro cent groter dan ln de eerste helft van 1976. Voor het derde en vierde kwar taal wordt verwacht dat het aanbod respectievelijk twee procent groter en twee procent kleiner zal zijn dan in de overeenkomstige kwartalen ln 1978. van deze beslissing, meent het pro vinciaal bestuur, dat de luchthaven positie van groot belang noemt voor het functioneren van de economie ln de omgeving van Amsterdam. Omdat een nieuwe luchthaven twaalf tot vijftien Jaar aan voorbe reiding vergt, moet volgens Gedepu teerde 8taten worden voorkomen dat de beslissing zo laat wordt geno men dat er inmiddels op en rondom Schiphol ontoelaatbare toestanden ontstaan. (ADVERTENTIE! U kunt overal tanken. Maar waar ontdekt u die kleine extra's? Waar zijn aanbiedingen net iets voordeliger? Bij Esso. Deze extra's vindt u bij Esso benzinestations met 't affiche „Esso doet wat Extra". Zolang de voorraad strekt. ln onze sociaal-economische redactie tRECHT Ondanks de massa-ontslagen bij een aantal grote ptaalbedrijven is de vraag naar metaalarbeiders in Utrecht in p jaar tijd verdubbeld. Bedrijven als de SMDK Staalgieterij, iorkwerkspoor-gieterij en Houttuin verdwenen of werden „af slankt", maar de vraag naar metaalarbeiders, vooral afkom- Ig van kleinere metaalbedrijven, bleef. 1 de vraag naar metaalarbei- s sterk is gestegen, zal het vol- ns chef-bemiddelaar A. C. Cerfon- i van het Gewestelijk Arbeidsbu- u in Utrecht een hele dobber wor- ex-SMDK'ers en Werkspoor- nsen aan de slag te krijgen. Een lot deel van het produktieperso- !l bij deze bedrijven met in aal achthonderd werknemers is pecialiseerd in gietwerk en naar soort specialisten is ln de metaal in vraag. Voor veel van hen zal scholing dus de enige manier zijn ers werk te krijgen. Maar of die scholing zal lukken is voor het B ook nog maar de vraag, gezien feit dat betrekkelijk veel DK'ers en Werkspoormensen tot oudere werknemers moeten wor- gerekend en voor die categorie is scholing een moeilijke zaak. Vol ks Cerfontein gaat de gemeente echt binnenkort in Den Haag iten over permanente begeleiding de ex-SMDK- en Werkspoor- knemers en over de mogelijkhe den om nieuwe bedrijven naar Utrecht te trekken. Ook in de bouw is de vraag vergele ken met een Jaar geleden verdub beld. De aannemers zitten te sprin gen om vakmensen, maar die zijn niet te krijgen. Veel ongeschoolde bouwvakkers zijn werkloos, maar het animo zich te laten omscholen tot vakman is volgens de heer Cer fontein vrij gering. Door dat gebrek aan belangstelling is een aantal omscholingsprojecten in de bouw dan ook de mist in ge gaan. In Utrecht was dat bijvoor beeld het geval met een project waarbij men schilders wilde omscho len van de nieuwbouw naar de on- derhoudssector. Er kwam echter geen man omdat bouwvakkers er de voorkeur aan geven in de beter beta lende nieuwbouw te blijven en dan maar een paar maanden per jaar desnoods in de WW te gaan met behoud van 80 procent van het loon.' Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Op twaalf mijl voor de kust van Wenduine in België worden al jaren en vaak met officiële toestemming ge vaarlijke stoffen zoals giftige metaalverbindingen, chloor en fenol, in zee geloosd. Het is niet bekend om-welke hoeveelhe den het gaat, maar uit onder zoekingen van de universitei ten van Gent en Leuven Is ge bleken dat in het gebied de zee vergiftigd is. Dit zegt hoofdwaterschout O. Vermeulen van de Belgische zeevaartpolitie (te vergelijken met de rijkspolitie te water in Nederland) in een vraagge sprek met het dagblad „Het Laatste Nieuws". Volgens de hoofdwaterschout ontbreekt in het betrokken zeegebied de zuurstof in het water bijna ge heel, duiken er geen meeuwen meer naar vis en is het plank ton er verdwenen. De heer Ver meulen zegt op de zeekaart in zijn kantoor op de betreffende plek een doodshoofd te hebben getekend, maar machteloos te staan tegenover de lozingen omdat „wij niet eens een boot hebben om erheen te varen". In het artikel in „Het Laatste Nieuws" zegt de heer Vermeu len dat de Belgische zeevaart politie door het ontbreken van een boot niet alleen niet in staat is op te treden tegen het storten van gevaarlijke afval stoffen, maar ook niet kan op treden tegen de smokkel van drugs. De Belgische kust tus sen Knokke en de Panne is volgens de hoofdwaterschout „een open gat waar iedereen ln en uit kan". van Nederlandse steden. Plus vermelding motels en parkeer plaatsen langs onze snelwegen. Unieke gids. Alleen bij Esso. (incl. BTW). door de keukens van 12 vakantie landen. Opdat u volop geniet van wat elk land uw tong en maag biedt. „Lekker" extraatje dus. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Europese bedrijfsleven legt een toenemen de belangstelling aan de dag voor de vestiging van eigen produk- tlebedrijven ln de Ver. Staten. Vooral bij die ondernemingen, die een niet onbelangrijk deel van hun produktie naar de VS exporteren, Is dat het geval. Achtergrond van een en ander is niet alleen het feit, dat de produktie in Europa als gevolg van de in tal van landen (zoals Nederland en Duitsland) gestegen lonen en sociale lasten almaar duurder wordt, zo dat de concurrentie ln de VS er niet gemakkelijker op is geworden. Ook speelt de goedkopere dollar in deze een rol, waardoor een besluit om zelf met de produktie in de VS te begin nen voor vele bedrijven aan aantrek kelijkheid wint. Tenslotte moet dan voor sommige produkten niet uit het oog worden verloren de dreiging van beperkende maatregelen van de kant van de VS met betrekking tot bepaalde Importen Export Al met al factoren, die de Europese industrie met een flinke export naar de VS noodzaken, de eigen produk tie aldaar terdege te gaan overwe gen. Eén van de bedrijven, die dit zeer recent ook heeft gedaan ia de Duitse elektro-gigant Siemens. Als uitvloeisel van tal van overwe gingen heeft Siemens nl. besloten om tezamen met de Amerikaanse onderneming Allls -Chalmers (voor al bekend op het gebied van land bouwwerktuigen, zoals tractoren, oogstmachines e.d.) een gezamenlij ke onderneming voor elektrische produkten op te richten onder de naam Slemens-Allis. De nieuwe on derneming zal daartoe df afdeling voor elektrotechnische produkten van Allls Chalmers overnemen. Het is de bedoeling, dat het nieuwe be drijf, op 1 Januari a.s. met de pro duktie zal aanvangen. 8iemens zal aanvankelijk een belang van 20 pro cent ln Slemens-Allis hebben, welk belang op 1 Januari 1979 desgewenst kan worden vergroot tot 50 procent. Wereldmarkt Siemens hecht, evenals bijvoor beeld een onderneming als Philips en andere bedrijven, groot belang aan het verkrijgen van vaste voet op de grote Amerikaanse afzetmarkt. Op het gebied van elektrotechni sche produkten ging daar vorig jaar Voor ruim 200 miljard gulden om. evenveel als in geheel West-Europa. Ter vergelijking diene, dat de we reldmarkt voor elektro-technsiche produkten verleden Jaar een waarde had van een 750 miljard gulden. Siemens maakt in WestrDultsland ongeveer 15 procent van haar omzet en in geheel West-Europa (lncl. de Bondsrepubliek) ongeveer 75 pro cent Niet meer dan 2,5 procent van de totale Slemens-omzet heeft mo menteel betrekking op de Ver. Sta ten. Het gaat hierbij vooral om me dische- (röntgen) apparatuur. Sie mens verwacht mede als gevolg van de oprichting van de nieuwe onder neming. dat haar verkopen in de V8 jaarlijks met een 10-20 procent zul len kunnen stijgen. Meer orders Siemens rekent voor het lopende boekjaar 1976/77 op een orderontr vangst ter waarde van 25 27 mil jard mark (ongeveer 25 ft 27 miljoen gulden). In de eerste negen maan den van het boekjaar (per eind roei J.I.) kwamen orders binnen tot een bedrag van 17,2 miljard mark, of 13 procent meer dan een Jaar tevoren. De omzet voor het boekjaar 1976/77 wordt begroot op ruim 24 miljard mark, tegen 20,7 miljard mark in 1975/76. Verwacht wordt een divi dend van DM 8 per aandeel te kun nen handhaven. DEN HAAG (ANP) - In mei is. vol- gen» het CBS. bij de diverse groepen van spaarinstellingen in ons land per saldo ruim 2,5 miljard gulden meer ingelegd dan terugbetaald Het grootst was het spaarverschll bij de landbouwkredietlnstelllngen, t.w. 1.234 miljoen gulden. De handelsbanken hadden een spaaroverschot van 1.053 miljoen gulden. De algemene spaarbanken en de Rijkspostspaarbank boekten een positief spaarverschll van resp. 155 miljoen en 120 miljoen gulden. spaai mei vergeleken met dat van de over eenkomstige maand van 1976, dan blijkt een stijging van maar liefst 1.810 miljoen gulden. Ook ten op zichte van april 1977 was er een aan zienlijke toeneming en wel van 2.051 miljoen gulden. Volgens bankkrin- gen is deze forse stijging van het spaarverschll bij min of meer ge lljkblljvende terugbetalingen voor een deel veroorzaakt door het terug vloeien van spaargelden, die tijdelijk elders waren ondergebracht. In totaal werd over de eerste 5 maan den van 1977 voor een bedrag van 4.424 miljoen meer Ingelegd dan te rugbetaald, tegen 3.186 miljoen in de overeenkomstige periode van 1976.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17