slamathematica' in de Iniversel Murad Hassil Standaardwerk overde kennis van het water herdrukt Nieuwe boeken ;RDAG 14 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet RH 11 G. Kruis IJK AAN ZEE Een tentoonstelling als „Islamathematica" tot 15 augustus in de sel Murad Hassil, het internationale centrum van de Sufi Movement te Katwijk aan Zee in ieder geval één ding heel duidelijk: dat de manier waarop je zelf kunst bekijkt, helemaal e van een ander hoeft te zijn. 't Gaat er maar om door welk facet je geboeid wordt. den de leden van de Engelse persgroep „Vertex" bij het in- van een expositie in verband a Islamitisch festival in Lon- gebiologeerd door de vormen- waarmee ze te maken kregen, t wellicht eerst een luchtig iet kwasi-oosterse motieven groeide tot een uiterst serieu- le. Die onderzoekingen toon- ji, dat de Islamitische kunst uter een oppervlakteversie- zonder veel diepgang, maar deel een geïntegreerd geheel, visie van de Islamitische p het universum rondom hem egelt. werd gebruikt gemaakt van bische wiskunde, die geba- op de oude vedische mathe- afkomstig uit India. De .Vertex" heeft o.a. met het ;h vierkant" gewerkt. Dat t ontstaat als volgt: eerst is abel nodig met de getallen 1 net 9 en de veelvouden daar van. Dus in de eerste kolom, in hoek jes, van boven naar beneden, de cij fers 1, 2, 3 tot en met 9; de tweede kolom, 2,4, 6, 8 tot en met 18; dan 4,8 12,16 tot en met 36 enzovoorts tot je uiteindelijk aan de 81 komt. Er wordt gesteld dat 9 eigenlijk het hoogste getal is, alle getallen erbovenzljn samenstellingen van de negen natuurlijke getallen, tot stand gebracht voor het gemak van reke nen als gevolg van die uiterst bruik bare uitvinding, toegeschreven aan vedische wiskundigen, de 0 (nul). Dat z.g. „Magisch vierkant" ontstaat door de twee cijfers van ieder dubbel getal bij elkaar te tellen: 10 wordt 1 0=1; 36 wordt 3+6=9. Als zo'n optel ling toch hoger wordt dan 9, wordt dat weer verder gereduceerd, dus 48 wordt dan 4+8=12=1+2=3. Als de op deze wijze verkregen getallen nu in de hokjes gezet zijn, zie je vooral 1 2 3 4 5 6 7 S 9 1 2 3 4 5 6 7 0 9 2 4 0 0 10 12 14 16 16 2 4 6 8 1 3 5 7 9 3 e 0 12 15 10 2f 24 27 3 6 9 3 6 9 3 C 9 4 O 12 19 20 24 20 32 36 4 e 3 7 2 6 1 5 9 5 K> 15 20 25 30 35 40 45 ^§1 5 r 6 2 7 3 0 4 9 O 12 10 24 30 36 42 40 54 6 3 9 6 3 9 6 3 9 7 14 et 20 35 42 40 56 63 7 5 3 1 8 6 4 2 9 e 19 24 .32 40 40 56 64 72 8 7 6 5 4 3 2 1 9 10 Z T 36 45 54 63 72 et 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Het „magisch vierkant" (rechts) afgeleid van de getallenreeks in het vierkant links. waarschijnlijk als Je geen enkel wis kundig inzicht hebt, iets wonder lijks gebeuren: bij het verbinden van de nu meermalen terugkerende gelij ke cijfers door lijnen, ontstaat er een fraai gelijkmatig patroon voor ieder getal. Vier paren patronen, waarvan er een steeds het spiegelbeeld van een ander is. De som van die paren is altijd 9. Alleen de verbinding van het getal 9 zelf is uniek. Verder gebruikten de onderzoekers nog de reeksen van Fibonacci, een 13e eeuwse wiskundige, maar 't zou na al die cijfertoestanden hiervoor te ver voeren daar ook nog dieper op in te gaan, kortom met deze twee me thoden is er een bijna onafzienbare hoeveelheid patronen samen te stel len. Met die wetenschap is „Vertex" gaan speuren, alle mogelijke voor werpen van de Islamitische kunst zijn op deze manier geanalyseerd en steeds weer stuitten de onderzoekers op die basismotieven. En omgekeerd hebben ze (met succes) geprobeerd aan de hand van die verbonden cij ferreeksen van het magisch vier kant, te komen tot motieven zoals die overal in de Arabische wereld worden aangetroffen. Dat is op de tentoonstelling die en kele jaren geleden ook te zien was in het museum voor Land- en Volken kunde te Rotterdam in beeld ge bracht door patronen en motieven zoals die voorkomen op aardewerk en tegels, arabesken en tapijten, tuinaanleg en architectuur en zelfs door het handschrift. De expositie wordt begeleid door een boek, waar verder wordt ingegaan op de levensbeschouwelijke achter gronden van de Islam, op de archi tectuur en op de grondbeginselen van de vedische wiskunde die sterk afwijken van onze westerse mathe matica. Dagelijks behalve 's-maan- dags van 10 tot 22 uur. Het mausoleum van Timoer Lenk, de Gur Emir in Samarkand, 1434 Tekst en foto's: Henk van Halm dse slootjes krioelen van leven, zolang ze niet te erg vervuild mdoornig stekelbaarsje „Dat in ons prachtige water land, met zijn talloze meren en plassen, beken en rivieren, vaarten en sloten, de aquatiele flora en fauna van oudsher niet alleen op biologen van profes sie een grote aantrekkings kracht hebben uitgeoefend, maar zich ook, vooral in de jongste tijd, meer en meer in de belangstelling van het grote natuurminnende publiek mo gen verheugen, is meer dan een gemeenplaats: het is een onom- stootbaar, heuglijk feit, waar van ieder, die van de aard en de omvang der hedendaagse po- pulair-natuurhistorische litera tuur op de hoogte is, kan getui gen." Dit schreef de hydrobio- loog Redeke in de inleiding van een werk dat pas drie jaar na zijn dood in april 1945 werd uitgegeven. Redeke vervolgt: „Ook bij de autori teiten op het gebied der waterverzor ging in de ruimste zin dringt langzaam maar zeker het besef door, dat hydrobiologisch onderzoek on misbaar is bij de beantwoording van tal van vragen, die voor de dagelijkse praktijk van betekenis zijn, en dat ook onderzoekingen op dit gebied gepaard moeten gaan met een vaak tijdrovend onderzoek der organis men, om tot een juiste determinatie der verschillende in aanmerking ko mende soorten te geraken. Slordige observatie en foutieve naamgevin- gen hebben reeds veel verwarring gesticht!" Redeke had niet kunnen voorzien dat de afgelopen tien Jaren de inte resse voor het water, dat meer dan in en kort na de oorlog een onderwerp van grote zorg is geworden, een ge weldige vlucht zou nemen. Niet al leen milieugroeperingen houden zich voortdurend met waterver ontreiniging bezig, de hydrobiologie is een noodzakelijk verlengstuk ge worden van de zorg van de overheid foto links: Libellelarven lijken veel op elkaar. Met Redekes 'Hydrobiologie' ben ik er achter gekomen dat dit de larve is van Ischnura elegans, een van de vele gewone blauwe waterjuffertjes, foto rechts: De larve van het vlieghaft met geveerde staartdragen en op de flanken bladachtige kieuwen. om de waterkwaliteit en bovendien een tijdsbesteding van veel amateur- hydroblologen. In die tijd was „Hy drobiologie van Nederland" alleen antiquarisch te verkrijgen. Om aan de vraag te voldoen verscheen nog niet lang geleden bij Backhuys Meesters een fotomechanische her druk van de postume uitgave van 1948, geheel ongewijzigd, met tal van lijntekeningen en zonder foto's, die een modern werk ongetwijfeld zou bevatten. Maar modern of niet, dit boek blijft ook nu van grote waarde. Al vele jaren begeleidt het mijn speuren in sloot en plas. „Hydrobio logie van Nederland" gaf op vragen antwoorden die nergens anders te vinden waren. Niet alleen bracht het me op de namen van planten en dieren, maar het verklaarde ook veel ecologische verschijnselen, zoals de waterbloei van microscopische blauwwieren in sterk voedselhou- derid water, die gepaard gaat met gifgroene „roomvorming" in de war me maanden, zoals jaarlijks onder 'meer te constateren valt in de Am sterdamse grachten. Samenhang duikerwants tussen draadalgen. De piasduiker, een waterroofkevertje met een onder water meegenomen luchtbel. Ik ken geen enkel boek dat zo diep en gedetailleerd ingaat op de sa menhang van de scheikundige sa menstelling van het water en de flora en de fauna. Maar ook over de biologie van waterplanten en -die ren vertelt Redeke veel bijzonderhe den, boeiender en aardiger dan" uit zijn eigen woorden in de inleiding valt op te maken: 'Dit boek is niet bestemd voor hen, die gewoon zijn hun kennis alleen uit populaire ge schriften te putten. Van de gebruikers van dit boek wordt ver wacht. dat zij over voldoende kennis der botanie en zoölogie beschikken en vertrouwd zijn met de gebruike lijke nomenclatuur. Bij het schrij ven heb ik dan ook vóór alles ge tracht, studenten in de biologie en bijzonderlijk hun, die zich tot de hydrobiologie voelen aangetrokken van dienst te zijn.' Over het overbekende bootsmanne tje: 'Zoals de naam reeds aangeeft, heeft Notonecta de gewoonte om op de rug te zwemmen; de dieren voe len nl. hun luchtvoorraad in hoofd zaak aan de buikzijde mee. Zij ne men de lucht op, door met de klau wen hunner achterste vier poten en de punt van het achterlijf het onder steboven aan het oppervlaktehuidje van het water te gaan hangen. Mid den over de buikkant van het ach terlijf loopt een overlangse kiel met aan weerszijden lange zwarte haren en van de zijkanten ontspringen eveneens haren, die Juist tot aan de uiteinden der eerstgenoemde rei ken, zodat twee kanaalvormige luchtreservoires gevormd worden ter plaatse van de stigmata (adem- halingsopening'en HvH). Kleinere luchtmassa's komen voor onderaan de thorax (borstuk HvH) en onder de dekschilden. De voornaamste voortbewegingsorganen zijn de ach terste, lange, met haren beklede zwempoten, die tevens als even wichtsorganen dienst doen en in rust steeds onder een bepaalde hoek uitstaan. Het voedsel van deze wants bestaat in hoofdzaak uit dode en bijna dode dieren, die vlak onder de waterspiegel drijven; slechts bij uitzondering zoekt hij zijn prooi in dieper water. De dieren copuleren in het voorjaar ook aan of nabij de oppervlakte; het wijfje zet haar eie ren echter onder water af, bij voor keur in groene plantendelen, soms ook in verwelkte Typha (lisdodde - HvH)-bladeren, waarin het eerst met haar legboor een holte maakt. Na verloop van 3-6 weken komen de eieren uit en krioelt het water bijwij len van jonge Rugzwemmertjes, die zich gaarne in open plekken tussen drijvende waterplanten in de zon liggen te koesteren. Men vangt ze dientengevolge vaak in het plankton.' Veranderingen Het enige waar men als leek aan moet wennen, is het gebruik van wetenschappelijke namen. Soms geeft de tekst aanwijzingen van ver anderingen in de samenstelling van de waterflora en -fauna in de afgelo pen dertig jaar. Zo schrijft Redeke dat de staafwants verward zou kun nen worden met de 'eveneens bij ons voorkomendedoch vrij zeldzame soort van overeenkomstige habitus', Hydrometra stagnorum, de vijverlo per, die juist nu veel gewoner is dan de staafwants. Redeke heeft geen kans meer gezien het hoofdstuk over de stromende zoete wateren te voltooien. Het werd overgeschreven uit een kladmanus cript, de biologie van de Rijn be werkt met gebruikmaking van losse aantekeningen. Van de zoögeografi- sche beschouwingen, die de ver spreiding en herkomst van onze zoet- en brakwaterflora en -fauna moesten verklaren, is nooit iets ge komen. Jammer, want dat had een hoogst belangwekkend hoofdstuk kunnen worden. Toch is al met al zijn werk een van de belangrijkste handboeken voor alle zoete en brak ke, stilstaande en stromende, voed selrijke en voedselarme wateren in ons land, van grote betekenis voor hen die er met het schepnet op uit trekken, maar even goed voor iedere vijverbezitter. die zich serieus inte resseert voor het leven in het water. Dr. H. C. Redeke: Hydrobiologie van Nederland De zoete wateren. Foto mechanische herdruk van de posthu- me uitgave van 1948. Uitg. Backhuys Meesters, Arasterdam. 580 blz., ƒ65,- Gerald Seymour Engelen van de hel. Uitgave Elsevier - Amsterdam. Brian Garfield Saldo Moord. Uitgave: Lui- tingh Laren (16,90) Wie van een detective houdt waarin de spanning is te snijden, zal zich geen moment vervelen bij het lezen van relaas, dat Gerald Seymour heeft gewijd aan de jacht op twee jonge misdadigers (moordenaars). Het handelt om een Palestijnse ter rorist en een fanatieke vertegen woordiger van de IRA, die elkaar in Londen treffen en besluiten te za- men een aanslag te plegen op een prominente Israëlische geleerde, die in de Britse hoofdstad een lezing komt houden. De autoriteiten op de hoogte van het gevaar wijken niet en de Britse geheime dienst moet tot grote, soms vertwijfelde krachtsinspanningen komen. De le zer wordt niet beziggehouden met een plot, maar met fascinerende en weldadige ontwikkelingen, die zich voortdurend aaneenrijgen. Zeer ge schikt voor een minder zonnige va kantiedag. Huiveringwekkend, maar toch van een heel ander genre is de „thriller", die Brian Garfield wijdt aan Ameri kaanse straatterreur. Paul Benja min, een eenvoudig burger, die geen vlieg zou kwaad doen, ziet z'n vrouw vermoorden en het leven van zijn dochter vernietigd worden. Hij ver andert in een man bezeten van haat en wraak, een „killer". Dit proces de ommekeer van een mens is de kern van een verhaal, dat keer op keer verbijstert. Michel Crichton - Dc mistmonsters. Uitgave: Elscvicr-Nederland. Paper back, prijs 12,50. „De mistmonsters" is het ooggetui- geverslag van de tiende-eeuwse Ara bische diplomaat Ibn Fadlan. Zijn manuscript is naar wordt aange nomen het eerste bekende verslag van het leven en de gebruiken der Vikingen. Het is samengesteld uit vele versies en vertalingen, die over een periode van meer dan tien eeu wen werden aangetroffen. Het document verhaalt in Fadlans eigen bewoordingen van de ver schrikkingen die hij moest aan schouwen en doorstaan, nadat hij in 921 op een missie vanuit het luxueu ze Bagdad naar de Bulgaarse ko ning door een bende Vikingen werd ontvoerd. Hij werd door hen ge dwongen mee te trekken door barre streken achter de Wolga en bereikte met de Noormannen Scandinavië. Het Interessante aspect van dit reis verhaal is, dat de Arabier vrij nauw keurig het leven van de Vikingen beschrijft en hun ontmoetingen met vermoedelijk de Neanderthal- mens. Ai met al een fascinerend relaas uit een onvoorstelbare tijd. De jonge auteur heeft aan de hand van een omvangrijke reeks van bronnenmateriaal het reisverslag aangevuld en zich mede gebaseerd op passages, die voorkomen in een Arabische aardrijkskundig lexicon, uit de dertiende eeuw en die afkom stig zijn uit het verslag van Fadlan. Rfs Bij uitgeverij Gottmer te Haarlem zijn in de „doe-reeks" de volgende deeltjes verschenen: Stekken. Het vermeerderen van planten door middel van stek, zaad of blad, het gereedschap, en welke grondsoor ten. Dit alles vertelt Charles M. Evans (102 blz); Flessetuinen, mini- tuintjes in glas. C. M. Evans en Ro berta Lee Pliner geven de informatie die nodig is om een tuintje in glas in te richten; (102 blz.) Groenten zonder gif uit eigen tuin. Alle informatie tussen zaaien en oogsten gegeven door Carry Scher (148 blz.). Prijs per deel: 15.90. In de „avonturen van 8andokan'\ geschreven door E. Salgarie zijn ver schenen „Sandokan snelt te hulp" (126 blz.) en de tweede druk van „Sandokan verovert een rijk" (222 blz.). Uitg. Teleboek, Amsterdam. Prijs per deel 15.-. Bij uitgeverij Elsevier, Amsterdam is verschenen de Gids van genees krachtige kruiden, met vele afbeel dingen in kleur. Geschreven door L. Thurzova en collectief. Het boek telt 268 pagina's en kost 22.50. In deze gids wordt van elk kruid geschreven hoe het te herkennis is, het verzame len, het drogen, het gebruik en de waarschuwing. Zestig jaar Marine Luchtvaart Dienst in beeld, door H. Hooftman. Uitg. Europese Bibliotheek, Zaltbommei. 156 foto's met onderschrift. Prijs: 29.90. Taaltrainingsprograrama voor ont- wikkelingsgestoorde kinderen, ge schreven door L. R. Kent en uitgege ven door Van Loghum Slaterus te Deventer. 128 blz. - 24.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11