Floris V: vat vol tegenstrijdigheden r De tekening van een lezer m Commentaar Tethouders- vergoeding „Bouwer aan Europese ruimte" zeven eeuwen verguisd en geïdealiseerd Zonnige perioden vakantie is toch het leukst Inktkoelie huisgenoot jan VQer Cel voor roker NSOAG 12 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet in wethouder, die genoegen :-»emt met een lagere vergoeding jn hem rechtens toekomt (omdat _j een voorbeeld wil geven van de ^odzaak van loonmatiging of om it hij de gemeentekas niet meer Ijl belasten dan nodig is) moet toch izjer de niet-ontvangen vergoeding komstenbelasting betalen. doen ten behoeve van deze idealisti sche wethouders. is een vreemde toestand, die "in ook terecht in vragen van Ka- ^rieden aan de orde is gesteld. Duisenberg van financiën die mede spreekt namens minis- De Gaay Fortman van binnen- zaken vindt dat blijkens Ojjn antwoord nog niet zo vreemd, minister gebruikt daarvoor een ;a! formele redenering, die er op komt dat de belastingaanslag ét moet gelden voor wat iemand -4eft ontvangen, maar wat iemand "fa behoren te ontvangen. _Je vergoedingen voor wethouders örden vastgesteld door de provin ce besturen en in geen van de ►vinciale regelingen is een bepa- opgenomen die voorziet in de jelijkheid van het niet aanvaar- in van de vergoeding of een deel irvan, zegt de minister en kenne- vindt hij dat zo ook best gere ld, want de minister van financiën ie dan opeens niet meer mede rfjmens zijn ambtgenoot van bin nenlandse zaken spreekt) ziet geen inleiding in de sfeer van de heffing |n de inkomstenbelasting iets te i- J|inister Duisenberg; «Geen verandering d!ji belastingheffing 'aoor wethouders" Ja onze parlementsredactie elEN HAAG Minister Duisenberg lCjmanciën) ziet geen reden om ver wering te brengen in de wijze van flastinghefling voor wethouders më een deel van hun inkomen aan in gemeente afstaan. 7$ minister reageert daarmee afwij- nd op een verzoek van enkele rdA-kamerleden, die het onjuist SJtaden dat een wethouder inkom- /enbelasting moet betalen over het Nu is zo'n ministerieel antwoord, waaruit blijkt hoe een probleem ontstaat, op zichzelf erg belangwek kend maar een bewindsman zou er toch niet mee mogen volstaan temeer daar ieder met zijn klompen kan aanvoelen dat er hier een vreemd probleem ligt. Van een mi nister mag toch ook verwacht wor den dat hij met zijn antwoord iets bijdraagt aan de oplossing van het probleem met andere woorden: dat hij ook wat meer had aangeslo ten bij de geest waaruit de Kamerle den hun vragen hebben gesteld. Het beste lijkt ons nu maar dat dezelfde Kamerleden nu de minis ter van binnenlandse zaken vragen of hij wil bevorderen, dat er in de provinciale regelingen bepalingen worden opgenomen waardoor de wethouders wél de gelegenheid krij gen hun vergoeding of een deel daarvan niet te accepteren. Als dan de belastingdienst kenne lijk zo'n staatje in de staat is (wat bijvoorbeeld vorig jaar ook nog bleek met het accepteren van steek penningen als aftrekpost een handeling die de staatssecretaris van fiqanciën verdedigde maar die terecht door de minister van justitie werd gelaakt) moet de oplossing van dit probleem maar in de sfeer van het bestuur gezocht worden. deel van zijn inkomen dat hij vrij willig afstaat. „Wil de regering bevorderen dat wethouders, die tegelijkertijd een verkleining van inkomensverschil len een versterking van de financiële positie van hun gemeente beogen, niet in hun loffelijk streven worden gefrustreerd door de belasting dienst?" zo vroegen de PvdA-kamer- leden schriftelijk. Minister Duisenberg antwoordt dat er geen enkele bepaling is die voor ziet in het niet aanvaarden van een deel van het wethoudersinkomen. Daarom blijft het gehele inkomen rechtens toekomen aan de wethou der, en wordt dus ook als zodanig belast. Duisenberg wijst er wel op dat het vrijwillig afgestane inkomen aftrekbaar is op de belastingaangif te, „mits uit vrijgevigheid ge schied". door Haro Hielkema MUIDERBERG Eén van die historische figuren, die in het leven van een schoolkind altijd een belangrijke en met veel mystiek omklede plaats heeft ingenomen, is weer in de publi citeit gekomen. Floris de Vijf de, vanwege zijn levenseinde in 1296 bijna onsterfelijk gewor den, staat centraal in Muider- berg. Vlak bij de plek waar hij om het leven kwam, is een aan hem gewijde expositie inge richt. Bijna zeven eeuwen na zijn dood is Floris de „eerste bouwer aan Europese ruimte". Bedenker van die ere-titel is de Stichting Comité Oud-Mulderberg. En om Floris nog meer in dat Euro pese stramien te plaatsen verzorgde mr. dr. Cees Berkhouwer de opening: „Een man van grote daden", noemde de vice-voorzitter van het Europese parlement en lid van de melkbrigade Floris V. „Hij maakte mensen vrij en in die rol moet hij voor ons in ons streven naar een vrij Europa een voorbeeld zijn." Het comité Oud-Muiderberg spreekt van een middeleeuws man met een „grootse en moderne visie, wiens streven er op gericht was een soort Europese ruimte te scheppen, waar binnen handel en wandel ook voor burgers en boeren (dus niet alleen voor de adel) open stond en vrij zou zijn. Alle grote mannen en grote ge beurtenissen in ons land zijn in de loop der eeuwen gememoreerd en geëerd met een legpenning. Maar graaf Floris de Vijfde van Holland en Zeeland, Heer van Friesland, enzo voort, bleef de losbollige Keerlen God, die vanwege zijn onbegrepen daden bij Muiderberg lafhartig door de edelen is vermoord." Legpenning De oudheidkundige vereniging heeft er inmiddels voor gezorgd dat er ter ere van Floris een legpenning is ge slagen. De winst uit de verkoop er van moet dienen om graaf Floris eindelijk ook een Muiderbergs „mo nument" te geven. Op die manier hoopt „Oud Muiderberg" zijn bijdra ge te leveren in een zeker eerherstel en herwaardering van de belangrijk ste graaf uit het Hollandse Huls", zoals het comité het omschrijft. Interessant in het centraal stellen van de vermoorde graaf is het was sen beeld dat het atelier van Mada me Tussaud vormde. De belangrijk ste aanwijzingen over het uiterlijk van Floris het eerste „levensech Floris de Vijfde (met de valk op de hand) in gesprek met pater Duindam, voorzitter van het comité Oud Muiderberg. Het wassenbeeld van de Hollandse graaf vormt het middelpunt op een expositie in Muiderberg. De moord op Floris de Vijfde door de edelen (1296). Een ets uit de achttiende eeuw uit de Atlas van Stolk. te" wassen beeld dat van een mens gemaakt werd, die zeven eeuwen geleden leefde zijn afkomstig van de oor-, neus- en keelspecialist dr. B. K. S. Dijkstra. Deze Groningse arts is nog steeds druk bezig met een onderzoek van de stoffelijke resten, die in het begin van de vijftiger jaren op het terrein van de oude abdij te Runsburg zijn opgegraven. Het bleek het gebeente te zijn van leden van het Hollands gravenhuis. Beschadigingen van een der sche dels hebben historici er voor een groot deel van overtuigd dat Floris één van hen was. Het onderzoek van dr. Dijkstra is weliswaar nog altijd niet afgerond en de tot nu toe bereikte resultaten rusten nog onder een wetenschappe lijk embargo. Maar terwille van de naderende Floris-expositie heeft de arts aan Madame Tussaud in het geheim het profiel van de Hollandse graaf kunnen schetsen. Volgens de organisatoren van de tentoonstellin gen is de Floris, die nu in Muider berg prijkt,.levensecht": de grootte Is in millimeters nauwkeurig, de kleur van de ogen en het haar is echt en de gelaatstrekken zijn gelijk aan die van de dertiende eeuwse graaf. De graaf keerde terug naar de Mui der Berg, als een „onversaagde prins, zeer grote genoegens plezier hebbend in het Jagen en in het ve derspel" (aldus een door de Mulder bergers geciteerde zestiende eeuwse schrijver). Tegenstrijdigheden Boeiender is nog de uitgave van het boekje „Floris V, vermoord en gete kend". Naast allerlei prenten over het leven en sterven van Floris be vat dit boekje een herdruk van de beschouwing over Floris' betekenis in de geschiedenis, die prof. dr. F. W. N. Hugenholtz al eerder schreef in de Fibula-reeks. In het verhaal van de Utrechtse hoogleraar haalt Floris de Vijfde niet die bijnaam van „Eu ropees ruimte-schepper", die Mui derberg heeft aangemeten. Floris was volgens hem in de allereerste plaats een vat vol tegenstrijdighe den. „Als vele middeleeuwers," meent prof. Hugenholtz. Hij noemt Floris in sommige opzichten mo dern in zijn doen en laten, maar gebruikt dan ook het woord „ar chaïsch" voor andere momenten. Floris bezat inzicht en psycholo gisch begrip, maar tegelijk onbegrip en roekeloosheid. Volgens Hugenholtz moeten we Flo ris niet uitsluitend zien als marte laar en mag er wel begrip bestaan voor de motieven der edelen om Floris in 1296 om te brengen. Gijs- brecht van Amstel, Herman van Woerden en Gerard van Velsen zijn de bekendste drie edelen, die de graaf van Holland op 23 juni 1296 bulten Utrecht in een hinderlaag lokten en hem („Uwe hoghe sprong- he sljn ghedaen") ontvoerden naar zijn eigen kasteel in Muiden. Uit alle windstreken kwamen toen de ver ontwaardigde reacties en uiteinde lijk trokken aanhangers van de ge vangen graaf naar het Muiderslot op om Floris te bevrijden. Voordat zij het kasteel bereikten waren de ede len er met het slachtoffer vandoor gegaan in de richting van het oosten. Moord Aan de Muider Berg stootten zij echter op Gooise boeren. Hoe Floris toen aan zijn eind is gekomen, is een kwestie van gissen en vooral (getui ge de talrijke beschrijvingen en te keningen) fantaseren. Vastgebon den op zijn paard raakte hij in de sloot. Vooral raak gestoken door Ge rard van Velsen was hij al stervende, toen de Gooienaars hem op de kant haalden. Op 27 Juni overleed hij. Zijn stoffelijk overschot werd naar Alkmaar overgebracht, gebalsemd en begraven. Vermoedelijk is alleen Van Velsen bij de achtervolging ge grepen en daarna door het volk ge radbraakt. Prof. Hugenholtz vraagt de nodige nuances bij de beoordeling van Flo ris' betekenis. Hij legt vooral nadruk op het feit dat Floris zich zou heb ben vergrepen aan de vrouw van Gerard van Velsen, waarmee diens felle optreden (wraak?) de nodige grond krijgt. De historicus stelt de nodige vraagtekens achter de ereti tel „Der Keerlen God", die Floris heeft gekregen, omdat hij veertig huislieden in vrijheid zou hebben gesteld. Prof. Hugenholtz constateert dat la tere geslachten Floris vaak door hun eigen ogen, vanuit hun eigen achtergrond en milieu, met hun el- gen vooroordeel hebben bekeken. De meeste beelden, die geschetst zijn, zijn ontwikkeld aan de hand van de gegevens uit de Divisiekro niek van Corn. Aurelius (1517): een samenvatting van wat eerder aan geschiedschrijving was gepleegd. Al in de middeleeuwse geschiedschrij ving werd Floris al verguisd of geï dealiseerd, stelt de historicus. Middel, geen doel „Men mag van mij zelfs stellen dat voor die schrijvers de eigen tijd veel belangrijker was dan de periode uit het verleden, die zij beschreven. ZIJ wendden zich bovendien slechts tot het middeleeuwse verleden, omdat zij er gegevens en argumenten aan wilden ontlenen, die zij in hun eigen tijd in hun politieke en staatsrechte lijke controverses konden gebrui ken. Zij bestudeerden met andere woorden de middeleeuwen niet om dat zij die tijd zo aantrekkelijk von den; hun geschiedschrijving was middel en geen doel". Voor een deel zou deze constatering van kracht kunnen zijn voor de be wering dat Floris V de eerste bouwer aan Europese ruimte zou zijn. Daar is Immers ook de conclusie van de historicus Conrad Busken Huet, dat Floris een beminnelijk mens, maar een warhoofd van een staatsman was. Prof. Hugenholtz meent verder dat de modernisering, die op Floris' rekening gezet moet worden, er één van bescheiden omvang ls. „Het be lang van Floris dood in 1296 zit veeleer daarin dat het de overgang inhield van de feodale maatschappij naar een door nieuwe krachten be heerste samenleving". In zekere zin ls het jaartal 1296 dus de grens tussen ouderwets en mo dem het „vat vol tegenstrijdighe den", zoals Floris was. Het boekje van prof. Hugenholtz, uitgegeven door Heureka in Nieuwkoop is ver krijgbaar voor 14,50 in de boekhan del. De overigens interessante expo sitie over Floris is dagelijks geopend tot en met 31 juli. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Tm De zon is gisteren in het binnen land meer te zien geweest dan aan zee. Dat was ook wel te verwachten. De temperatuur van de lucht, die de wolken moet oplossen wordt nu een maal boven land (als er eenmaal een verdunning van de wolken laag plaatsvindt) hoger dan aan de waterkant. Vooral wanneer er dan bovendien een noordelijk- briesje waait, wordt elke begin nende temperatuurstijging op de eilanden of aan de Noord- of Noordwestkust snel onderdrukt of tegengewerkt. Als gevolg van deze verhouding behouden de binnenlandse stations de hoog ste temperaturen. Waarnemer Kentie in Roosendaal meldde 25 graden celsius. Het was z'n ne gende zomerse dag aaneengeslo ten. Het weer was er gisteren schitterend. In de hogere lucht lagen (onder meer 5.000 meter) is ten opzichte van zondag een uit breiding van het Schotse hoge- drukgebied naar onze omgeving te zien. Als gevolg daarvan zijn de stromingen meer hogedruk- minded dan eind vorige week. Dit geeft vertrouwen voor de toekomst. Het zal vermoedelijk het grootste deel van de week in ons land droog of nagenoeg droog blijven met speciaal in het binnenland vooral aanvan kelijk middagtemperaturen van 25 graden of nog iets hoger. Dit laatste is mogelijk nu zich boven de Golf van Biskaje iets duidelijker een lagedrukgebied manifesteert dat zich langzaam in noordelijke richting uitbreidt. Daardoor kan de wind op den duur noordoostelijk en mogelijk oostelijk worden. Van die kant wordt dan in eerste aanleg dro gere en warme lucht aange voerd. Opvallend was gisteren de grote droogte van de lucht stroming die Denemarken van uit het noorden binnenviel en die zondag vanuit het noordwes ten zuidwest-Noorwegen pas seerde. Tijdens de stijging tegen de Noorse bergen en de afdaling daarna is die lucht sterk opge droogd. Bovendien droeg het ef fect van daling van de luchtstro ming aan de rand van het Schot se hogedrukgebied ertoe bij, dat de dauwpuntsdepressie boven Kopenhagen (weet u het nog: hoe hoger het cijfer, hoe droger de lucht!) op 5.000 meter 22 gra den bedroeg, op 7.000 meter 17 graden, boven Sleeswijk op die niveau's respectievelijk 21 en 18 graden, boven Ukkel, jawel. 37 en 21 graden. Op 3.000 meter was de dauwpuntsdepressie daar 31. Geen vuiltje aan de lucht, zou ik zo zeggen. Het blijft goed vakantieweer met eerst in het binnenland maar later ook in de kustgebieden flink wat zon en temperaturen om te zoenen zo van 25 graden of meer. Aan zee "blijft het het koelst met eerst 17, later circa 20 graden, in het zuidwesten iets hogere waarden. Enkele mensen hebben mij ge vraagd waarom ik zelf weerkaar ten teken in dit computertijd perk, waarin alles via mechani satie zoveel vlugger en beter gaat. Antwoord: ik doe dat om zelf beter betrokken te blijven bij de weersontwikkeling. Een menselijk brein kan altijd nog net iets meer dan de meest ge compliceerde machine. Boven dien is het een veel bevredigen der zaak onder Je eigen handen zo'n complex van lijnen en sym bolen te zien ontstaan en daar uit zelf conclusies te trekken. Op de grote weerbureau's hoor Je tegenwoordig vaak de klacht, dat het veel te veel een papieren zaak is geworden. De ene na de andere paperas komt uit de „mallemolen" en de weermaker heeft niet veel anders meer te doen dan studeren, studeren en nog eens studeren. Neen, mis schien zullen de lezers het wel met mij eens zijn het brood van een warme bakker is te ver kiezen boven dat van een te ge mechaniseerd werkende bakker. STRANDWEER Vandaag wolkenvelden maar hier en daar ook een opklaring, vooral 's middags. Noord tot noordoostenwind. Lucht 18 tot 20 graden, zee 16 tot 17 graden, lekker badwater. Verdere voor uitzichten: ook aan zee meer zon en iets warmer. Weinig kwallen. Weerrapporten Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenèvo Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboei Tunis van gisteren 17 uur onbewolkt 22 onbewolkt 24 onbewolkt 25 onbewolkt 21 licht bcw. 25 licht bew. 17 onbewolkt 21 onbewolkt 24 onbewolkt 19 licht bcw. 25 onbewolkt 16 onbewolkt 33 onbewolkt 25 zwaar bew. 22 onbewolkt 26 licht bew. 23 hall bewolkt 25 licht bcw 23 zwaar bew 22 geheel bew. 18 zwaar bew. 21 onbewolkt 25 licht bew. 22 Ucht bew. 27 zwaar bew. 22 hall bewolkt 25 hall bewolkt 30 onbewolkt 22 onbewolkt 26 hall bewolkt 21 onbewolkt 24 licht bew. 30 half bewolkt 25 Ucht bew. 27 zwaar bew. 28 zwaar bcw. 21 regenbui 21 onweer 18 zwaar bcw. 21 Ucht bew. 32 licht b?w. 28 meeste lagere schoolkinderen ebben niet alleen grote vakantie, laar zullen vaak ook al met hun uders naar een vakantie-adres jn. Voordat ze de schooldeur ach- ;r zich dicht trokken, hebben de inderen van de Goudse christelij- e school „Livingstone" een kleine iquête gehad. Hun onderwijzers elden ze deze twee vragen: waar aan jullie met vakantie naar toe? i: denk je dat het daar leuk is? 'achtig kinderen gaven antwoord n van die tachtig bleek de helft ln zjlgen land te blijven. Spanje kwam p de tweede plaats en verder gin- en veel kinderen naar Engeland, frankrijk en Duitsland. Eentje ^ëtocht er zelfs mee naar Egypte en en enkeling is naar Italië, Zwitser- ind, Oostenrijk, Luxemburg of lelgië vertrokken. Waarom het in gl|le landen leuk is? Eigenlijk overal tn precies dezelfde redenen als jhuis. Een paar antwoorden: „Het daar heel leuk, want we zijn daar zes of zeven Jaar geweest." „Je tan er in het water spelen" Ja, -i het is daar lekker warm". „Ik denk dat het daar leuk ls omdat wij met onze caravan gaan" „Het is daar leuk want lk mag daar voor niks zwemmen en daar hou ik wel van." De kinderen van „Livingstone" die dit Jaar afgezwaaid zijn, vertellen ln hun schoolkrant ook waar ze na zoveel jaar lagere school de aardig ste herinneringen aan bewaren: „Het gymnastiek vond ik het leukst," schrijft er een, en een an der: „De eerste klas en de excursies van de zesde klas". Voor weer een ander heeft dat leuke echt niet ln de lessen gezeten: „De allerleukste dagen waren de excursies en de verjaardagen van de Juffen en meesters," en een meisje antwoord de zelfs alleen maar: „De vakan ties". In de laatste schoolkrant van dit seizoen van de Amsterdamse Oran je Nassauschool zijn veel opstellen, verhalen en verslagen van leerlin gen uit alle klassen opgenomen. Voor tweedeklassertje Esther staat alles nog een beetje op z'n kop. In haar fantasieverhaaltje ls de nor male gang van zaken nogal ln de war geraakt: „Er was eens een prin ses die wou trouwen, 's Avonds lag ze ln bed, toen kreeg ze een baby. En de volgende dag kwam er een prins. Ze gingen samen trouwen en ze leefden nog lang en gelukkig." Loura uit klas 4B legde in een op stel uit wat klederdrachten zijn: „De kleren van de boerinnen zijn niet gemakkelijk te strijken. Kle derdrachten dragen ze alleen ln boerensteden b.v. Spakenburg, Marken, Volendam en nog meef van die plaatsen." In „De Vuurslag" het blad van de Klub van Zespeka, de busjesactie voor de kinderbescherming, waar aan tienduizend kinderen meehel pen beschrijft een Zeeuws meisje haar gevoelens, toen ze voor het eerst met invalide leeftijdgenootjes in aanraking kwam: „Toen lk ln de zesde klas zat hadden we een werk week met Invalide kinderen uit Amsterdam. Vrijdagsavonds was kennismakingsavond. Dan zie je al die kinderen ln invalidenwagentjes en dan denk je: ach gut, wat zielig. En dan ben Je diep ln je hart een beetje bang en vies van ze. Maar na een poosje ontdekte ik dat het ge woon zulke kinderen zijn als JIJ en ik. Ik had zelfs een vriendje! Het ls nu al uit, hoor. Maar ik correspon deer nu nog met vier meisjes." -4 Toerend door de bergen in bet wes ten van Noorwegen trof Arne Holen uit Oslo een halfdode adelaar aan. Hoewel zelfs zo'n zwakke roofvogel er nog vervaarlijk uitziet, pakte Arne hem op en nam hem mee naar huis. Het dier bleek uitgehongerd te zijn. Het eerste wat de nieuwe baas dus te doen stond, was eten voor de vogel aanslepen. Voor de rest ver zorgde hij de adelaar zo goed en zo kwaad als hij kon en dank zij alle goede zorgen knapte de vogel zien derogen op. Hij is nu al weer een poosje in Oslo, mag allang vrij, maar vindt het blijkbaar zo prettig bij Arne dat hij geen aanstalten maakt om te vertrekken. „Muggezilter, eenzijdige culturele snob, pretentieuze inktkoelie, on volwassen onbenul, onbegrijpelijke leuteraar, akelige persmuskiet, ar rogante alles-beter-wetende ge voelloze persoon, hufter, klungel, zielige hele grote betweter." Een paar van de kwalificaties die KRO's programmablad Studio no teerde uit de mond van Hans van Reijsen, die na bijna vijf jaar stopt met zijn televisie-kritieken voor het Algemeen Dagblad. Lezers van die krant slingerden hem ln de loop van de Jaren nog veel meer naar het hoofd, ook aanvallen op zijn uiter lijk, maar we zullen het hier maar bij laten. Een beetje aardig zijn voor een tv-recensent mag best. Die mensen kunnen er ten slotte ook maar één eigen mening op na houden. meedoen. Op zaterdag zijn dat er zelfs vier keer zoveel. Riet Vasten- houd zegt „geen slopende of afmat tende oefeningen" op te geven. „Het gaat vooral om een goed en regelmatig splergebrulk", want daar ontbreekt het meestal aan. Ze is ook tegen téveel trainen; daarop zijn de meeste mensen niet ge bouwd. Die souplesse van de turn ster, dat heeft niemand van nature. „Daar moet vreselijk hard, zeg maar keihard en fanatiek-gedlscl- plineerd voor worden getraind en dat gaat uiteindelijk toch ten koste van je eigen lichaam." Over die turnsters weet ze verder: „Als ze dertig Jaar oud zijn, dan zijn hun banden uitgerekt en dat is een niet geringe vorm van slijtage." Voer voor feministen vindt ook gymlerares Riet Vastenhoud zelf de titel van haar ochtendprogram ma „Gymnastiek voor de huls vrouw", vooral omdat de oefenin gen net zo goed voor mannen zijn. Simon van Collem, die voor Televi- zler een gesprek met mevrouw Vas tenhoud had, schrijft dat volgens luisteronderzoeken gemiddeld hon derdduizend vrouwen èn mannen aan de gymnastiek na half negen Een paar dagen geleden won Jan Raas als eerste Nederlander een etappe in de Ronde van Frankrijk. In de stad Limoges werd hij daar voor uiteraard gehuldigd. Dezelfde avond, donderdag, werd Jan Raas nogmaals gehuldigd: ln Haarlem, waar hij ln het Haarlems Orgelcon cours de improvisatiewedstrijd won. Ja, hoor eens, hoe zit dat nou? Trapt Jan Raas zo geoefend op de orgelpedalen dat hij ook de fietspe- .dalen niet met rust kan laten of trapt Jan Raas zo verwoed op de fietspedalen dat hij nog dezelfde dag is doorgeraced naar Haarlem om daar gauw even de winnende klanken uit het orgel te halen? Niets van dat alles natuurlijk. De twee heren razen als twee heel ver schillende Jannen door het leven, al zullen ze beiden wel evenveel tijd, aan oefenen besteden. De collega' die deze merkwaardige overeen komst ontdekte, heet trouwens ook Jan, alleen geen Raas. Wegens het roken van een sigaret in een treincoupé voor nlet-rokers moet een 32-jarige Fransman veer tien dagen de cel ln. Had de man het bij die sigaret gelaten, dan was hij er waarschijnlijk veel beter af gekomen, maar hij had het in die trein van Parijs naar Brest zo bont gemaakt, dat de rechtbank ln de stad Rennes hem er ook nog eens vijfhonderd gulden boete b(j gaf. De hele houding van de treln- passagier, die al rokend met zijn schoenen op de bank tegenover zich zat. had de conducteur ln hoge mate geërgerd. Toen de trelnbe- ambte de roker er op wees dat het zo niet kon, begon de man hem grof uit te schelden; ophouden met ro ken of zijn voeten gewoon op de grond zetten was er niet bij. De boze conducteur deed zijn beklag bij zijn werkgever, de spoorweg maatschappij, die daarop een aan klacht tegen de passagier indiende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5