•Nieuwe boycot Chileens koper Druggebruik leidt tot overval op sociëteit 'Sara': een nieuwe vrouwenuitgeverij 1/7 Haringreders Bezuinigingen ^Toenemend transport naar Italië" ertegenwoordiger jO gaat met imerleden praten Lifter komt om bij auto-ongeluk Acht tot vijftien maanden cel geëist Commercieel opgezet; plannen voor eigen drukkerij eerst m'n "GcudjCaant/e ,er opeten..! Medewerkers worden betaald Trouw/Kwartet 3 j.fim Vervolg van pagina 1 Bovendien staat, aldus de raadsman van de Nederlandse regering, de werkgele genheid van 650 vissers op het spel, plus een nog groter aantal werkne mers in de visverwerkende be drijven. Schorsen Mr. Kuiper sloot zich aan bij de conclusie van zijn collega J. Temple Lang, die het standpunt van de Eu ropese Commissie naar voren bracht. Die conclusie kwam erop neer, dat het Hof werd gevraagd, in afwachting van het eindoordeel (dat in september zal vallen) over de rechtsgeldigheid van de Ierse 50- mijlszone, nu in kort geding de Ierse verordeningen geheel en al te schor sen of anders de regering in Dublin op te dragen de vlsplannen van an dere EG-lidstaten te aanvaarden. Temple Lang (een Ier) verklaarde, dat de Europese Commissie er in de afgelopen zeven weken niet in is geslaagd met de Ierse regering tot een akkoord te komen. Het Europe se Hof had beide partijen op 22 mei daartoe opdracht gegeven. De bezwaren van de Europese Com missie ten aanzien van de Ierse maatregelen betreffen voornamelijk het discriminatoire karakter daar van. De advocaat van de Europese Commissie hoopte, dat het Hof Ier land zal veroordelen tot aanvaar ding van de visplannen van andere EG-lidstaten. „omdat zo'n uit spraak meer in overeenstemming is met de geest van de Gemeenschap". Mr. Kuiper verklaarde, dat de Ne derlandse regering bereid is aan zo'n regeling mee te werken. Nederland wil genoegen nemen met een vangsthoeveelheid van 11.000 ton haring, wat aanzienlijk minder is dan de vangsten vorig jaar. De advocaat van de Ierse regering, prof. R. O'Hanlon, was zeer kort in zijn verweer. Hij vroeg het kort ge ding aan te houden, omdat de Ierse regering meer Informatie wil over de visplannen van de andere EG-lidsta ten. Bovendien wilde hij respijt, om de nieuwe Ierse regering de kans te geven zich in de materie in te werken. Niet bindend 1SSI LtSt Jifjn een onzer verslaggevers i jISTERDAM Het Chili-comité in Nederland z^l op korte hefmijn een nieuwe boycot-actie tegen vervoer van Chileens j e€per beginnen. Dit naar aanleiding v&n berichten over toene- ld)nd transport van Chileens koper vanuit de Rotterdamse |ven naar Italië. re ;n Schroër van de vervoersfedera- j NW-NKV bevestigde gisteren 1 klacht te hebben ontvangen van wi vervoersmaatschappij Appels tr het feit dat in de komende we- aan dertig Italiaanse vrachtwagens {elmatig Chileens koper vanuit rtterdam naar Italië gaan vervoe- elf d. De Italiaanse vervoerders zou- n de opdracht voor twee duizend t Iden minder dan het normale ver- ïrstarief vervullen, vervoersmaatschappij Appels die bij de NOB-wegtransport een icht indiende voelt zich door deze kftwikkeling in haar overtuiging ge- rBrkt dat de eerdere boycot-actie n het Chili-comité Nederland hele- lal niet gericht was tegen Chileens per. Volgens Appels was deze actie it op de benadeling van de Ne- idse vervoerders ten opzichte de Italiaanse bij het transport koper. Het Chili-comité Neder- wljst deze beschuldiging met ik van de hand en waarschuwt ir een hetze-campagne tegen het oité. vervoersfederatle NW-NKV eft de klacht van Appels over het H|voer van Chileens koper door der- ter. Italiaanse vrachtwagens „voorlo- ter kennisgeving aangenomen", n definitieve houding zal de bond C. aannemen als het Chili-Comité e vtierland zich op verdere acties tft bezonnen. Een woordvoerder a het Chili-comité bevestigde gis- en op korte termijn een nieuwe st: pcot actie te zullen beginnen, er de vorm van de actie beraadt t Chili Comité zich nog. Wel wijst woordvoerder van het comité op a.):i feit dat volgens de gegevens van t comité niet alleen vervoerders Italië bij het transport van Chi- hs koper uit Rotterdam betrok- L li zijn maar ook vervoerders uit I HAAG (ANP) Een vertegen- lordiger van de Palestijnse bevrij- igsorganisatie PLO in Parijs zal n september in Den Haag een noeting hebben met een aantal berlandse parlementariërs. De lestijnse vertegenwoordiger, E. |lak, heeft een positief antwoord •egen vanuit de vaste commissie buitenlandse zaken van de [eede Kamer voor een gesprek hn september. Een juiste datum nog worden vastgesteld. j heer Kalak wil niet alleen het jndpunt van de Palestijnse bevrij- gsorganisatie aan de Kamerle- uiteenzetten, maar ook graag ti mening vernemen over de situa- in het Midden-Oosten in het alge- en en het Palestijnse vraagstuk .gjiet bijzonder. België, de Bondsrepubliek en Scan dinavië. „Ondoelmatig" Een woordvoerder van het bestuur van de vervoersbond CNV verklaar de gisteren desgevraagd een recht streekse boycot van Chileens koper „ondoelmatig te vinden". Van de ruim vijftigduizend ton koper die verleden jaar in de Rotterdamse ha ven aankwam is slechts 7450 ton rechtstreeks uit Chili afkomstig. Het overige koper komt uit de VS, Cana da, de Sowjet-Unie, Australië, Zaïre en België. Met bijna twintigduizend ton koper nam België het grootste deel van het verleden Jaar in Rotter dam geladen koper voor zijn reke ning. De vervoersbond CNV vreest dat bij een boycot-actie tegen Chileens ko per het koper in plaats van in Rotter dam in Antwerpen zal worden uitge laden en daarna gewoon als Belgisch koper in Nederland zal worden inge voerd. Foto links: Nederlandse vissers zijn naar Skagen in Denemarken gevaren om daar haring te kopen nu zij niet meer in de Britse wateren mogen vissen. Hier enkele Nederlandse vis sers bezig met het kaken van de ha ring aan boord van de KW 81 Hendri- ka Johanna, van links naar rechts Adrie Duyndam, Piet van Kralingen, kapitein Wim Pesschier Foto rechts: Minister Van der Stee heeft gisteravond de Nederlandse re ders voor een gesprek op het ministe rie van landbouw en visserij ontvan gen. Hier de minister (rechts) van de Nederlandse redersvereniging, de heer Parlevliet (links). Naast hem de heer Bulmans-Kranenburg, secreta ris van de Stichting voor de Neder landse visseriji ENSCHEDE (ANP) De 21-jarige G. Hagenus uit Enschede is gisteren omgekomen toen de auto waarin hij als lifter meeteed op een afrit uit de bocht vloog en over de kop sloeg. De bestuurder van de auto, eveneens uit Enschede, is zwaargewond; diens vrouw is lichtgewond. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder de afrit van rijksweg vijftig naar rijksweg twaalf opreed. Alle drie de inzitten den werden uit de auto geslingerd. BEESEL (Limburg) De 49-jarige P. W. H. Schoolmeesters uit Beesel is omgekomen toen hij in zijn woon plaats als fietser door een auto werd gegrepen. De autobestuurder is zwaargewond. GRONINGEN De driejarige Jan Epko Kruizlnga uit Hoogkerk is in het academisch ziekenhuis in Gro ningen overleden nadat hij bij een ongeluk gewond was. Het jongetje zat bij zijn vader achterop de fiets, toen zij van achteren werden aange reden door een auto. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Hoewel er ui teraard begrip bestaat voor de eigensoortige situatie waarin zij verkeren, kunnen Zuidmo- lukkers niet worden uitgeslo ten van de regels van het spel die in Nederland gelden. Dit zei gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. A. M. Franssen in zijn re quisitoir tegen elf jonge Zuid- molukkers die hadden deelge nomen aan een overval op een Surinaamse sociëteit in Am sterdam. Hij eiste tegen hen gevangenisstraffen die varieer den van acht maanden tot een jaar en drie maanden met af trek van voorarrest. De overval was bedoeld als een wraakactie op de Surinamers die in de sociëteit Sosa een week eerder een Zuidmolukker letterlijk hadden ■uitgekleed en hem en enkele van zijn vrienden hadden mishandeld en be roofd. Twaalf Zuidmolukkers, van wie er een voortvluchtig is, afkom stig uit Vaassen en Wierden, togen op 19 maart, kort na middernacht, in vier auto's naar Amsterdam om in dezelfde lokaliteit hun gram te ha len. Ze waren gewapend met semi- automatische geweren, stenguns, een pistool, een klewang, een steel van een bijl en een paar kettingen. Om half vijf 's morgens vielen zij de sociëteit binnen. De ongeveer veer tig aanwezigen werd bevolen op de grond te gaan liggen, terwijl de over vallers onder meer in het plafond Zuidmolukkers was het bedrag aan gestolen geld veel kleiner geweest. Getuigen Een 25-jarige Surinamer die gisteren door de rechtbank als getuige werd gehoord, zei dat hem een portefeuille met duizend gulden, alsmede hero ïne, was afgenomen. Het door hem genoemde geldbedrag verwekte hoongelach op de publieke tribune, waar familieleden en vrienden van de verdachten zich hoorbaar roerden. Vier andere Surinamers die als getui ge waren gedagvaard, waren niet ko men opdagen. De rechtbank be schikte daardoor slechts over him schriftelijke verklaringen, die de in druk wekten dat de Zuidmolukkers behalve op wraak ook duidelijk op bult waren uitgeweest. De elf verde digers, die deze indruk graag zagen weggenomen, legden zich niet voet stoots neer bij het voorstel van de president, mr. S. Slagter, van de komst van de getuigen af te zien. De president deed deze suggestie, om dat hij de opsporing van deze getui gen uiterst moeilijk, zo niet onmoge lijk, achtte. De officier had met de afwezigheid van de vier getuigen ggen moeite. In zijn requisitoir noemde hij de bij de overval gepleegde diefstallen „van volstrekt secundair belang". Hij meende dat niet te bewijzen was dat er sprake was geweest van een grote beroving, zoals de getuigen hadden verklaard. Overigens zei hij niet de indruk te hebben dat er duizenden guldens waren gestolen, zoals in de schriftelijke getuigenverklaringen wordt beweerd. Na het requisitoir bracht rapport werd gesteld dat het druggebruik onder de Jonge Molukse bevolking in Nederland de laatste jaren erg groot is geworden. „Heroïnegebruik", aldus het rapport, „werd een modeverschijnsel. Solida riteit met de groepsnorm, en angst voor gezichtsverlies bij het niet vol doen aan die norm, hebben massaal heroïnegebruik sterk aangewak kerd." De Amsterdamse advocaat mr. Carl Everaert, die namens alle verdedi gers een collectief pleidooi hield, voorafgaande aan de individuele pleidooien, zei dat het gebruik van heroïne en de daaruit voortvloeiende handel in heroïne met name in het noorden van het land al enkele ma len tot kleine botsingen tussen Zuid molukkers en Surinamers hebben geleid. Met betrekking tot de overval in Amsterdam, meende hij dat de Surinamers die ook min of meer had den uitgelokt. Hij sprak van „een botsing tussen twee culturen, die bij na voor de hand lag". De rechtbank zal op 25 juli uitspraak doen. De advocaat-generaal bij het Euro pese Hof, G. Reischl, meent dat de Ierse 50-mljlszone in strijd is met het EG-recht en daarom moet wor den geschorst. Hij pleit voor een schorsing van de Ierse maatregelen, ingaande tien tot veertien dagen na de uitspraak van het Hof In de tussentijd zou de Europese Commis sie met de Ierse regering een rege ling kunnen treffen ten aanzien van de visplannen van de overige EG- landen. De conclusies van de advo caat-generaal hebben geen binden de kracht. Zij zijn alleen bedoeld als bijdrage in het totstandkomen van een uitspraak door het Hof. Inmiddels heeft een aantal Neder landse rederijen en visverwerkende bedrijven al zijn toevlucht genomen tot de buitenlandse haringexport markt. Zo heeft de Vlaardingse rede rij Kwakkelstein vorige week drie trawlers naar Denemarken gestuurd om er een grote voorraad haring te kopen. Deze werkwijze beoogt ener zijds de instandhouding van de vloot, en anderzijds is het een po ging om aan de Nederlandse vraag en de exportorders te kunnen voldoen. Nieuw is deze werkwijze niet. Zo kopen visverwerkende bedrijven al jaren lang haring in Canada (voor rolmops) en Ierland (zure haring). Soms zoals in 't geval van rederij Kwakkelstein wordt deze haring ook onmiddellijk na aankoop op de Nederlandse wijze verwerkt tenein de ze als maatjesharing te verkopen. De smaak is echter anders, en ook de prijzen verschillen aanzienlijk. De Nederlandse maatjesharing bracht de reders dit Jaar voor het eerst een bedrag van zeven gulden per vijftig kilo op; voor de Deense haring wordt ongeveer twee gulden vijftig betaald. schoten. Twee Surinamers raakten lieten de verdedigers weten van de gewond, terwijl ook een van de Zuid- getuigen te willen afzien, molukkers door een verdwaalde ko gel werd geraakt. De officier van Heroïne justitie noemde het een wonder dat bij de schietpartij geen doden of zwaargewonden zijn gevallen. Koningin Juliana heeft gisteren op Huis ten Bosch in Den Haag de koning van Lesotho, Mosjhoeshoe II, ontvangen, die een niet-officieel bezoek aan Neder land brengt. Bij de wraakactie, die ongeveer een kwartier duurde, maakten de Zuid molukkers geld en heroïne bult. Vol gens de Surinamers waren zij ook beroofd van sieraden, maar de ver dachten ontkenden dit met klem. Ook over de grootte van de gestolen bedragen bestond geen eenstemmig heid. De Surinamers, die als getui gen waren gehoord, spraken van dui zenden guldens, maar volgens de Alle verdachten, in de leeftijd varië rend van 21 tot 25 Jaar, bleken her oïnegebruikers te zijn. In die hoeda nigheid hadden zij contact met Suri namers. Heroïne was dan ook het woord dat tijdens de rechtszitting steeds weer opdook. Vermoedelijk, al werd dat gisteren niet helemaal duidelijk, vormde ook een heroïne- transactie de achtergrond van het conflict dat in de Amsterdamse so ciëteit gewapenderhand werd be slecht. In een door de reclassering uitge- Vervolg van pagina 1 De grote meerderheid van de PvdA-fractie vindt echter dat die financierings norm van vijf procent „niet te dog matisch" wordt opgevat, zei gister middag Van Thijn na afloop van de fractievergadering. De hele PvdA-fractie is van mening dat niet op dit moment al kan wor den vastgelegd hoeveel er in de ko mende vier jaar precies moet worden bezuinigd. Daarvoor kleeft er te veel onzekerheid aan alle economische voorspellingen. „Het weerbericht van nu is niet geschikt om te kunnen vaststellen hoeveel paraplu's of pa rasols we nodig hebben in 1981," aldus drs. Van Thijn. Daarom moet van Jaar op jaar worden bezien, aan de hand van de nieuwste cijfers, hoe veel bezuiniging geboden is. De be zuinigingen moeten worden gedo seerd en gefaseerd, aldus Van Thijn. De gedachte om over verdere bezui nigingen pas later te beslissen wil de meerderheid van de PvdA-fractie ook laten gelden voor de drie miljard ingevolge de financieringsnorm. De Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Per 1 oktober krijgt Nederland een professionele vrouwenuit geverij die boeken gaat uitgeven, die op de een of andere manier met vrouwen en feminisme te maken hebben. Deze nieuwe uitgeverij, die de naam „Sara" meegekregen heeft, zal anders dan de reeds bestaande feministische uitgeverij De Bonte Was op commerciële leest geschoeid zijn. IAOVER7ENT1E) het vers gebraden 0 minuten haantje van Herman Kramer Dat betekent, dat de mensen, die bij deze uitgeverij werken een gewoon (niet al te hoog) salaris verdienen en dat de vrouwen, die er een boek la ten uitgeven, hiervoor be taald worden. De winsten, die „Sara" eventueel zal gaan maken, zullen weer in de uit geverij gestoken worden. Mochten de opbrengsten zo groot worden, dat er nog an dere activiteiten van bekos tigd zouden kunnen worden, dan gaat het geld naar aller lei vrouwenprojecten in ons land. Maar zover ls het nog lang niet. Het vrouwencollectief, dat achter de nieuwe uitgeve rij staat, is op het ogenblik nog hard bezig met het verga ren van een startkapitaal. Men heeft bij het ministerie van CRM een subsidie aange vraagd van 200.000 gulden (en men heeft goede hoop, dat deze subsidie er wel zal komen). Daarnaast moet nog een bedrag van 150.000 gul den bij elkaar gebracht wor den, aangezien men drie en een halve ton als beginkapi taal nodig heeft. Deze ander halve ton zal op verschillende manleren verzameld worden: de dertien vrouwen van het uitgeverscollectief zullen zelf wat geld in het bedrijf steken (schrijfster Anja Meulenbelt zal een deel van de opbrengst van haar bestseller „De schaamte voorbij" afstaan) en verder wordt aan sympatl- serende vrouwen gevraagd giften te willen geven, per soonlijke leningen aan „Sara" te verstrekken of een soort aandelen in de uitgeve rij te willen kopen. Voor de regeling van al deze financië le zaken is de stichting „Sa- ra's moeder" opgericht. Niet voor niets Het grootste verschil met de reeds bestaande vrouwenuit geverij De Bonte Was, is vol gens een woordvoerster van „Sara" het feit, dat de men sen die voor deze uitgeverij zullen gaan werken, daarvoor normaal betaald zullen wor den. „Vrouwen hebben altijd al allerlei werkjes voor niets moeten doen. Wij vinden het fout om ze ook nu weer voor niets voor ons te laten wer ken. Het ls de bedoeling dat er vanaf Januari drie vrouwen in dienst van „8ara" zijn, die dit werk als een volledige baan doen en die dus voor hun levensonderhoud ge woon afhankelijk zijn van het bedrijf. De rest van het collectief werkt wel gratis voor „Sara", dit zijn mensen die op vrijwillige basis aller lei werk doen maar nog een andere baan hebben. Een an der verschil met „De Bonte Was" is, dat wij niet anoniem werken (de namen van de schrijfsters van onze boeken worden wel degelijk ge noemd) en dat wij een breder scala van boeken willen uit geven: van romans tot scrip ties en van strips tot fotoboe ken; alles willen we uitgeven als het maar in onze doelstel ling past. En ons uitgangs punt is, dat het boeken moe ten zijn die nuttig zijn voor de verbetering van de positie van de vrouw en het feminis me," aldus een woordvoer ster van Sara. In eerste instantie gaat „Sara" werken met een be staande drukkerij, maar het ligt in de bedoeling later te gaan werken met een eigen vrouwendrukkerij; voor de oprichting daarvan zijn er plannen. In het collectief zit ten allemaal vrouwen die al langer te maken hebben met schrijven, illustreren, foto graferen en het maken van grafische ontwerpen. De vrouw, die per 1 oktober in dienst treedt van „8ara", is Ria Sikkes, tot voor kort lid van de redactie van het NVSH-maandblad Sekstant en van de uitgeverij van Dol le Mina (die opgaat in de nieuwe uitgeverij). Twee vertalingen Als eerste uitgave staan twee vertalingen op het program ma: van het boek „Der kleine Unterschled" van de bekende Duitse feministe Allee Schwaizer en van het Itali aanse boek over „Vrouwen en fascisme". Een van de belangrijke redenen om „Sara" op te zetten ls om naast oorspronkelijk Neder lands werk, nu eindelijk eens vertalingen op de markt te brengen van belangrijke boe ken uit het buitenland, die door de bestaande uitgeverij en niet vertaald worden, om dat ze er geen brood in zien. „Wij richten ons niet op het uitgeven van romans als die van Erica Jong, die worden door de bestaande uitgeverij en immers wel naar Neder land gehaald en vertaald. Zo lang een uitgeverij namelijk maar even het gevoel heeft dat een „vrouwenboek" goed zal verkopen, wil ze het wel hebben, maar wanneer het om wat minder snel verko pende boeken gaat, heeft men plotseling geen interesse meer voor schrijvende vrou wen en feminisme," zegt een lid van het Sara-collectief. Men is ook met een aantal bekende Nederlandse schrijf sters in onderhandeling om hen te vragen in de toekomst hun nieuwe boeken bij „Sara" te laten uitgeven. Wanneer de vrouwen van het collectief, van wie verschei- denen boeken publiceerden, zelf weer iets willen schrij ven, zal dat uiteraard bij Sara uitgegeven worden. In het 8ara-collectief zitten: Jèanne Doornen. Ria van Hengel, Selma Leijdesdorff. An Luttikholt, Anja Meulen belt, Joyce Outshoorn, Marij ke Rawie, Ria 81kkes. Loes van der Snoek, Marjo van Soest, Aafke Steenhuls. Mle- ke Westerink en Hennie van der Zande. minderheid van de fractie acht de huidige gegevens al zeker genoeg om te kunnen zeggen dat die drie mil jard gulden hoe dan ook bezuinigt moeten worden. De CDA-fractle heeft als uitgangs punt het CDA-program. Daarin staat dat het aandeel van de collec tieve sector in de totale economie met hoogstens gemiddeld 0,6 0,7 procentpunt per jaar mag stijgen. De PvdA kiest nu voor een stijging met een procentpunt per Jaar. Het verschil bedraagt vier vijf miljard gulden. Daarbij gaat het CDA, over eenkomstig de nieuwste gegevens, ook uit van een kwart procent min der economische groei dan vorig Jaar werd geraamd. Dat noopt tot nog eens vier miljard extra bezuinigen tussen nu en 1981. Het CDA-program noodt dus tot bezuinigingen tussen de elf en negentien miljard, terwijl de grote meerderheid van de PvdA- fractie voorlopig nog niet verder wil gaan dan vier miljard. Gezien de onzekerheid van de econo mische voorspellingen houdt de PvdA-fractie er rekening mee dat de overheid zelf meer zal moeten inves teren, wanneer het stimuleren van bedrijfsinvesteringen via de „wet In vesteringsrekening" onvoldoende re sultaat oplevert. Er moet „een pu bliek investeringsplan" klaarliggen, dat via „een druk op de knop" in werking kan treden zodra nieuwe economische cijfers daartoe aanlei ding geven, zo betoogde Van Thijn. De totale economische voorstellen van formateur Den Uyl zijn „gema tigd kritisch ontvangen", vertelde drs. Van Thijn. Wel worden voor waarden gesteld bij bezuinigingen, ook al bij die vier miljard waarmee men akkoord gaat. De belangrijkste voorwaarden betreffen de werkgele genheid en de koopkracht, Bezuini gingen moeten ruimte maken voor hogere bedrijfwinsten. Die moeten dan wel ook werkgelegenheid ople veren, vindt de PvdA. Bij het bezui nigen zelf moet bovendien worden gewaakt voor het veroorzaken van werkloosheid. Wat de koopkracht betreft vindt de PvdA dat de laagst betaalden nog niet op de nullijn hoe ven. Voorts wordt in dit verband verlaging van WAO-ultkeringen af gewezen. Intussen hebben de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 tot in de nacht vergaderd met formateur Den Uyl over de vermogensaanwasdeling (VAD). De VAD wordt beschouwd als een van de zware noten die bij de formatie tussen CDA en PvdA ge kraakt moeten worden. Het belang rijkste geschilpunt is ideologisch. Het betreft de vraag of de VAD- opbrengst voornamelijk alle werkne mers collectief ten goede moet ko men (zoals de PvdA voorstaat), dan wel of de VAD voornamelijk moet lelden tot individuele bezitsvorming van de werknemers, met name de werknemers in bedrijven waar VAD- opbrengst uit overwinsten wordt op gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3