De emancipatie in de pastorie Uit brieven van lezers Amerikaanse kerken hebben moeite met homofielen Duitse vicarissen verlaten de communistische partij Na de actie van Anita Bryant Zweedse lutheranen: wereldbond overbodig Het kostershuis was volgestroomd Kerkelijk experiment met zonne-energie Bijbels voor Cuba en Roemenië VANDAAG Voorbijgangers VRUOAG 8 JULI 1977 KERK Trouw/Kwartet 11 door A. J. Kiel In het Junl-nummer van Ons Or gaan van de bond van Nederlandse predikanten staan twaalf „korte wenken voor hoorcommissies". Dit is een vreemde zaak, die onze aan dacht verdient. Om te beginnen is het opmerkelijk dat uitgerekend predikanten met deze wenken aankomen. Immers, zij zijn voor hun carrière geheel overgeleverd aan de gunst van hoorcommissies Als een hoorcom- missie beslist dat je niet goed preekt, krijg je geen beroep. Op dit moment vraag ik me af, of de toe nemende secularisatie ook mee brengt dat ik moet uitleggen wat een hoorcommlssie is. Voor de ze kerheid doe ik het maar. Als een kerkelijke gemeente geen voorgan ger (meer) heeft, gaat een commis sie uit haar midden op stap om predikanten aan te horen met de bedoeling na te gaan of er wat aardigs bij is voor de vacante ge meente. Dit is de hoorcommlssie en de man of vrouw over wie zij geest driftig rapporteert, krijgt het be roep. Welnu, ik begrijp niet waar de predlkantenbond de moed van daan haalt om bedillerig (betutte lend, zeggen we tegenwoordig) op te treden tegen hoorcommlssies, van welker goede gezindheid zij zo afhankelijk zijn. Het is maar goed dat de „korte wenken" niet onder tekend zijn, anders konden de op stellers meteen wel alle hoop om ooit nog eens van standplaats te veranderen, laten varen. Voorts valt op. dat de ln Ons Or gaan gepubliceerde wenken op twee na geenszins kort. maar juist zeer uitvoerig zijn. Wat dit aangaat, verloochenen de Nederlandse pre dikanten zich niet. We weten allen sinds onze kerkse jeugd dat „kort" bij een dominee in werkelijkheid nimmer kort is. En als je al denkt dat-ie klaar is, zegt de dominee: als ik nog even kort mag samenvat ten en daar gaan we weer voor ettelijke minuten. Het derde waar ik op wil wijzen is dat deze wenken ondanks hun veel heid van woorden inhoudelijk niet veel meer behelzen dan een aange klede vermaning in de trant van: denk er aan, altijd netjes met twee woorden spreken. We lezen dat hoorcommlssies geen herrie in de kerk moeten maken met bandre corders, dat ze na afloop in elk geval even de pastorie moeten bin nenwippen, anders zet je de domi nee zo voor schut als er later geen beroep komt, dat ze de aangehoor de dominee geen dingen mogen be loven die ze niet waar kunnen ma ken enfin, allemaal zaken die een commissie met 'n béétje her sens zelf wel weet. Een vreemde zaak, zei ik: dat dómi- nees met korte wenken voor de dag komen (welke lang zijn. hetgeen, zoals ik uiteenzette, minder vreemd is) en dat er eigenlijk niks in staat. Na enig gepeins vond ik toch de oplossing van het raadsel en die oplossing was gelegen in de negende wenk, die ik nu laat volgen: „Bij het beroepen van een gehuwde kandidaat of predikant dient men ervan uit te gaan dat een predi kantsvrouw allereerst de vrouw van de predikant is en dat van haar niet méér verwacht mag worden dan van ieder meelevend gemeen telid. Sommige predikantsvrouwen maken bovendien graag haar oplei ding vruchtbaar in een werkkring. Ook moet worden bedacht, dat huishoudelijke hulp vaak nauwe lijks gevonden kan worden. De grootste verdienste van de predi kantsvrouw voor de gemeente is dat zij van een pastorie een thuis gemaakt." Na zorgvuldige herlezing van deze wenk werd me alles helder. De emancipatie is ook onze vaderland se pastorieën binnengedrongen en de domineesvrouwen vertikken het langer om de haar opgelegde rol te spelen. Het ls niet vanzelfsprekend, zo hebben zij hun eerwaarde man nen te kennen gegeven, dat wij, opdraven als voorzitster van de vrouwenvereniging, als leidster van de breiclub, als presidente van de zusterkrans en als lotjesverkoop ster bij de bazaar ten bate van een christelijk doel. Ze zelden voorts tegen hun echtgenoten: Jullie schrijven altijd zo graag in blaad jes, verkondigen jullie nu maar eens dat wij gewone gemeentele den zijn en geen beroeps-klusje- sopknapsters! Tegenstribbelen hielp niet: als jij een vent bent En zó zijn die lange en weinigzeg gende „korte wenken" er gekomen. Verloofde van pas beroepen dominee: „Zeg, je vindt het toch niet erg als ik, wanpeer we getrouwd zijn, niet bij Jou in de kerk kom?" Dominee: „Maar waarom zou je dat niet doen, schat?" weet je ik ben eigenlijk tégen gehuwde geeste- Verloofde: „Och lijken". (Uit „Punch" van 6 november 1929). De hoorcommissies zullen zich er geen buil aan vallen en de domi neesvrouwen Tja, of die hele maal tevreden zijn, weet ik niet. In de wenk worden zij gelijkgesteld met „meelevende" gemeenteleden, dus tóch weer bij de room van de melk gerekend. Korie duideh|k geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859. Amsterdam Bij publikatie wordt de naam van de schnjver vermeld Billy Graham (slot) Wat jammer dat ook Trouw dit be richt heeft opgenomen. Waarom niet eerst geïnformeerd of het waar is (en het is niet waar). Volgens E.O. radio werd in „Klankbord" gezegd dat deze berichten onwaar zijn en lasterlijk. Van het géld en goed dat via giften en erflating binnenkomt, worden honderden jonge mensen uit de derde wereld in de gelegenheid gesteld om te studeren, dit is een van de vele dingen die door dit fonds wordt gedaan. Billy Graham ont vangt een salaris, gelijk aan het sa laris van een predikant in een grote stad. Mag iemand die in de wijn gaard werkt er soms ook van eten? Wij mogen blij zijn met zulke evan gelisten, die niets anders prediken dan Jezus Christus en die gekrui sigd. Stellendam Homofilie (7) Gouda Homofilie (8) Andijk Homofilie (9) Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus B59 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 ren te vinden? Dr A. Dekker had een duidelijk artikel geschreven. Mej. van Spronsen komt nu met zwaarge- laden kreten als „eigenwijs hoog moedig schepsel" en „hoogmoed komt voor de val". Ja, mej. van Spronsen, pas daar voor op! Met dergelijk zwaar geschut dood Je elk nuchter en eerlijk gesprek. De an dersdenkende ls dan bij voorbaat al verdacht gemaakt. Dergelijke brie ven als die van mej. van Spronsen laten zien, dat een homofiel zich in de gemeente van Jezus Christus nog niet veilig, laat staan thuis kan voe len. Er is voor predikanten, kerke- raads- en gemeenteleden nog veel werk aan de winkel om voor een klimaat van aanvaarding te zorgen. 'C Harde ds. Th. Weerstra B. v. d. Vluft Voordat dr Meershoek (Trouw, 5 Juli) met bijbelteksten als Romei nen I gaat gooien, kan hij zich mis schien beter op de hoogte stellen van de rituele gebruiken die destijds (en nog steeds) bij verschillende reli gieuze groeperingen in zwang waren (en zijn), om dan tot de ontdekking te komen dat Paulus een heel ande re bedoeling met zijn schrijven had dan door velen wordt aangenomen. Wanneer overigens de RK kerk in derdaad de homoseksuele mens de grond in boort (daar komt het ten slotte op neer) zoals dr Meershoek schrijft, dan betekent dat inderdaad wel iets. namelijk dat deze kerk be paalde facetten van het christelijk denken nog altijd niet heeft begre pen. Ditzelfde geldt dan ook voor mej. Spronsen, die blijkbaar zo zelfingenomen is dat ze zich het eti ket van „bijbelkenster" meent te kunnen permitteren en ons aan raadt over te gaan tot massale dis criminatie De Hoogmoed waar zij over schrijft kan m.l. dan ook alleen maar betrekking hebben op haar zelfverheffing tot „bijbelkenster". Laten we hopen dat deze inderdaad voor de val komt. Jan Aarsen Het lijkt tegenwoordig wel mode om uit ons zondepakket de homofilie te vissen en dan maar sabbelen. En nu is mejuffrouw van Spronsen een christen en een bijbelkenster wat natuurlijk een mooi iets is. Maar als zij als bijbelkenster nu de dingen eens op een rijtje zet wat een gruwel voor God is, dan is zij voorlopig nog wel niet klaar. J. Bakker Het Ingezonden schrijven van mej. J M. van Spronsen uit Den Haag over homofilie, geplaatst in Trouw van dinsdag 5 Juli J.I., verbaast mij ten zeerste. Zij schrijft zowel chris ten ais bijbelkenster te zijn. Ik heb in haar bnef niets christelijks kun nen ontdekken. Weet zij wel wat voor schade zij met haar uitspraak „homofilie is een gruwel voor God" aanricht in de harten van christen- homofielen. die. al worstelend, een eigen weg. een weg mét God, probe- Homofilie (slot) Het artikel van dr A. Dekker (30 juni) ls een boekbespreking. Duide lijk staat vermeld hoe het boek heet en waar het te krijgen is. Laten alle mensen die menen „bijbelse" kritiek te hebben, eerst dat boek lezen. Pas dan is een bepaald oordeel gefun deerd, menselijk en .evange lisch. In ieder geval is het dan geen vooroordeel. Den Haag Harry Wiersinga Hemrik Een nuchter kranteberichtje: de va kantiekinderfeesten van Hemrik gaan niet door, want de Molukkers komen! Hebt u zich gerealiseerd hoeveel kinderleed achter deze woorden verborgen is? Kinderen, die wekenlang uitgezien hebben naar hun feest. Maar het gaat niet door. de Molukkers komen. Ik vraag, me af, waar zijn al die mensen die begrip hebben voor de zaak van de Molukkers, ik noem Ria Beckers. „Vrij Nederland", de heren van de PSP. en allen die geweld haten? Waarom zijn zij niet naar Hemrik gegaan (of weet u het niet te liggen? Dorp in Opsterland, ten z.o. van Beetsterzwaag en ten n.o. van Gor- redijk). Ik wil niet oproepen tot geweld maar zou wel graag zien dat na Boven-Smilde, na Hemrik niet weer kinderen de dupe worden van de wraakgevoelens der Molukkers. En of het nu in Grootegast, of Middel- harnis of Leerdam, of Slenaken is, als er weer een kinderfeest is en de Molukkers komen, laten wij gaan! Laten wij onze kinderen bescher men! Misschien gaan Dr Tan en me vrouw Somoukil ook mee. Nijverdai A. Rang NEW YORK Sinds de Amerikaanse staat Florida zich op 7 juni in meerderheid uitsprak tegen een verordening, die elke discriminatie van homofielen op het gebied van werkgelegen heid en huisvesting verbood, houdt dit onderwerp de kerken in de Verenigde Staten (weer) bezig. In het algemeen kan gezegd worden dat de Amerikaanse kerken duidelijk moeite hebben met het aanvaarden van de homofiele mens en (nog) behoorlijk ver verwijderd zijn van het standpunt dat (bijvoorbeeld) neergelegd is in het gereformeerde synodale geschrift "Over mensen die homofiel zijn". Op 26 juni hielden honderdduizen den Amerikaanse homofielen pro testmarsen, nadat 22 juni in San Francisco de 23-jarige homofiel Ro bert Hillsborough was doodgesto ken. De moeder van het slachtoffer heeft een aanklacht ingediend tegen Anita Bryant, die door haar kruis tocht tegen homofielen in Florida de moord zou hebben uitgelokt. STOCKHOLM - Enkele vertegen woordigers van de Zweede lutherse kerk hebben zich kritisch uitgelaten over het bestaansrecht van de lu therse wereldbond. Volgens Karl- Gustav Hammar, die ook aanwezig was bij de algemene vergadering van de wereldbond in Dar Es Sa laam vorige maand, vindt het „onge motiveerd om een confessionele we reldbond te handhaven naast de we reldraad van kerken". Hammer wijst er in dit verband op, dat een aantal kerken het zich finan cieel niet kunnen permitteren om en lid van de lutherse wereldbond te zijn en lid van de wereldraad van kerken. Bovendien, zo zegt hij, zijn verschillende zaken, die in Dar Es Salaam aan de orde kwamen, al lang in Nairobi in 1975 door de wereld raad van kerken besproken. Ook de aartsbisschop van de luther se kerk van Zweden, dr. Olof Sund- by, is van mening, dat de lutherse wereldbond veranderd zou kunnen worden in een onder-afdeling van de wereldraad van kerken. Boegeroep In New York lieten de demonstran ten een luid boegeroep horen, toen Zij de St. Patrick-kathedraal pas seerden, duidelijk ontevreden over het katholieke standpunt ln deze kwestie. 'Dignity', (waardigheid, red.) de katholieke organisatie van homofielen, verklaarde geschrokken te zijn door de benepen godsdiensti ge standpunten en de merkwaardige uitleg van de bijbel tijdens deze het ze tegen hun groep, die naar schat ting tien procent van de Amerikaan se bevolking uitmaakt. Volgens 'Dig nity' is er nog veel te doen om de bisschoppen in het bijzonder om de katholieke bevolking in het alge meen te bevrijden van de angsten, mythen en godsdienstige misvattin gen, die de recente discussies heb ben beheerst. Labuschange (5) Met grote voldoening nam Ik kennis van het artikel van professor dr H. M. Kuitert. getiteld „Labuschange is er door" in Trouw van 2 juli Jl. In 't midden latende, hoe men denkt over de inhoud van verschillende zijden, alleen al het feit dat een dergelijke kritische publikatie mogelijk ls, zon der al te veel deining, acht ik een vooruitgang van betekenis. Maastricht F. AUema Brazilië De gereformeerde kerken hebben bij een actie voor mensenrechten in Brazilië, bij Nederlandse bedrijven in dat land gevestigd, veel vrijblij vende reacties ontvangen. Dat is bepaald niet zo moedgevend. Het zou mogelijk nuttiger zijn als naar het voorbeeld van de heer J. Lanser van het CNV die een bezoek bracht aan Zuid-Afrika. voormannen uit de vakbonden, eventueel vergezeld van één of meer commissieleden voor ontwikkelingssamenwerking een bezoek aan Brazilië brengen. Om na de situatie onder ogen te hebben gezien goed raad te geven aan werk nemers en anderen die daar naar willen luisteren. WASHINGTON - In de Verenig- Baptisten de Staten zijn sinds 1968 ruim 1700 mannen tot permanent diaken ge wijd. Van hen ls negentig procent gehuwd. De meeste diakenen treft men aan ln de leeftijd van 41 tot 50 jaar. Zij hebben het recht bepaalde sacramenten te bedienen, zoals hu welijk en doop. De diaken mag pre ken en de communie uitdelen. Ge huwde mannen kunnen de diako- naatswijding ontvangen, maar onge huwde mannen gaan bij hun wijding de verplichting tot celibaat aan. De 1300 afgevaardigden naar de al gemene vergadering van de baptis ten telegrafeerden aan Anita Bryant hun bijval. 'Omwille van de moraal van ons volk moet alles vermeden worden, waardoor dit tragisch en zondig gedrag als normaal en alge meen erkend aanvaard wordt', aldus de baptisten. Juist de afgelopen week hebben de synodes van verschillende protes tantse kerken in de Verenigde Sta ten zich met dit onderwerp bezig gehouden. Aanleiding was een op roep van de nationale raad van ker ken, twee jaar geleden, om uit pasto rale zorg niemand op grond van zijn seksuele instelling te benadelen. De lutherse kerk heeft haar algeme ne vergadering van 1980 alvast een nieuwe kerkelijke leefregel voorge legd, waarin homoseksualiteit na drukkelijk zonde wordt genoemd. De presbyteriaanse kerk (950.000 le den) wees echter een dergelijke uit spraak van de hand en riep op, een eind te maken aan iedere discrimina tie. De algemene vergadering van de verenigde presbyterianen (2,6 mil joen leden); verwierp het voorstel om het aanstellen van homofiele predi kanten onwettig te verklaren. Een commissie gaat zich twee jaar over het onderwerp buigen. Verenigde Kerk De algemene synode van de Verenig de Kerk van Christus (2,3 miljoen leden) kon het niet eens worden over de vraag of homofielen een funktie in kerk of school mogen vervullen. Wel vonden de meeste synodeleden dat de bijbelse uitspraken over sek sualiteit geen duidelijk antwoord ge ven op de vragen van vandaag. Daar mee gaven ze indirect antwoord aan Anita Bryant, die vaak als argument in de strijd wierp: „Als God de homo seksuelen had gewild, dan had hij niet Adam en Eva geschapen, maar Adam en Charles". Het kostersechtpaar De Wit van de hervormde Zuiderkapel in Rotterdam kreeg op een zater dag het verzoek, om bij de kerk een bak violen uit te planten. Bij thuiskomst bleek hun wo ning intussen volgestroomd met vrienden en bekenden, opge trommeld om hen te huldigen bij gelegenheid van hun 30-jarig huwelijk, 25-jarig actief meele vend kosterschap en een even lange trouwe dienst van met het verjaardagsbusje de wijk in gaan. Na een korte huisdienst werd het resultaat békend van een door vrienden gehouden bliksemactie: er was genoeg geld bijeengebracht om een reis naar Israël een hartewens van de heer en mevrouw De Wit te kunnen aanbieden. Oudkarspel J. J. Vcltum NEW YORK In de Verenigde Staten zullen vier „experimentele kerken" gebouwd worden, die de mogelijkheid van zonne-energie voor kerkgebouwen moeten onder zoeken. Aan het projekt nemen twaalf protestantse kerken deel. De ervaringen in de experimentele kerken zullen vergeleken worden met ervaringen in andere kerken, die de conventionele energie gebrui ken. De vier kerken zullen verdeeld worden over vier klimatologische verschillende zones in de V.S. De methodisten zullen twee kerken bouwen, één in het vochtige en war me Zuid-Oosten en één ln het gema tigde Mid-Westen. In het droge Zuid-Westen zullen de baptisten een kerk neerzetten en in het koele Noorden komt een lutherse kerk. DARMSTADT Vier vicarissen van de evangelische kerk van Hessen-Nassau hebben eieren voor hun geld gekozen en de Duitse communistische partij (DKP) verlaten. Vorige maand had de synode het besluit van de kerkelijke leiding be krachtigd, dat vicarissen die lid zijn van de communistische partij na hun proeftijd van vijf jaar geen aan stelling kunnen krijgen als officieel kerkelijk bedienaar. Nu de vier vica rissen hun partijlidmaatschap heb ben opgezegd, telt de landskerk van Hessen-Nassau nog drie communis tische functionarissen. In Januari had de evangelische kerk van Rijnland reeds verklaard, dat het lidmaatschap van de DKP niet verenigbaar is met het ambt van predikant, omdat aldus synode voorzitter Karl Immer bepaalde communistische opvattingen in te genspraak zijn met het evangelie. Tegen deelneming aan door de com munistische partij ondersteunde ac ties worden echter geen principiële bezwaren gemaakt. Wel raadde de Rijnlandse synode de predikanten aan. niet mee te werken aan activi teiten die duidelijk terug te voeren zijn op beslissingen van de DKP. In april richtten rjlm driehonderd hoogleraren, predikanten en theolo gische studenten van de evangeli sche kerk in West-Duitsland tegen deze kerkelijke „berufsverboten" een commissie op om aldus de Initiatiefnemers „de belastering van mensen die zich inzetten voor het socialisme" te bestrijden. De commissie, die de naam kreeg „vrij heid van woord en dienst" biedt steun aan in confllctgevallen. HAARLEM De Wereldbond van Bijbelgenootschappen gaat 2.500 bijbels en evenveel nieuwe testa menten leveren aan Cuba. Ze zijn bestemd voor de Oecumenische Raad van Kerken van Cuba, die zich tot voor kort nog de protestantse Raad van Kerken noemde. Honderd bijbels zullen worden gebonden in duurzaam leer en door de raad wor den uitgereikt aan theologische stu denten die binnenkort afstuderen. De Protestantse Raad van Kerken werd omgezet in een Oecumenische Raad toen enkele maanden geleden ook een Orthodoxe Kerk en een aantal christelijke organisaties toe traden. Eén van de eerste daden was een verzoek aan de regering te rich ten om bijbels té mogen invoeren. Hoewel om 5.000 bijbels en evenveel nieuwe testamenten was gevraagd, werd slechts voor de helft van deze aantallen toestemming verleend. Opnieuw kunnen bijbels legaal naar Roemenië gezonden worden. Begin dit jaar kwam reeds het bericht dat de Roemeense Orthodoxe kerk toe stemming heeft gekregen om 150.000 nieuwe testamenten met de psalmen te drukken. Mits het papier gratis geleverd wordt door de We reldbond van Bijbelgenoot schappen. Nu is ook bekend geworden dat de Hongaars sprekende Hervormde Kerk van Roemenië toestemming heeft ontvangen om 500 bijbels uit Hongarije in te voeren. Bovendien mag de snel groeiende Unie van Baptistengemeenten 5.000 Roemeense bijbels invoeren. Ze zul len worden geleverd door de Wereld bond van Bijbelgenootschappen. Omdat de kosten voor dit papier en deze bijbels, ruim ƒ288.000,--, niet opgenomen waren in de wereldbe groting voor 1977 wérd een oproep gericht aan bijbelgenootschappen en kerken. Uit een tiental landen werden bijdragen ontvangen, onder meer uit Nederland, waar het We- relddiakonaat van de Gereformeer de Kerken 25.000,-- bijdroeg. Overigens wordt in de kerken van Rijnland en Hessen-Nassau de soep niet zo heet gegeten, als deze aan vankelijk werd opgediend. Allereerst vindt een gesprek plaats tussen de communistische predikant en de kerkleiding. Blijft de predikant bij zijn standpunt, dan wordt bekeken of het verantwoord is dat hij zijn ambt voortzet. Dat de kerk van Hessen-Nassau in feite enige communistische domi nees handhaaft in kerkelijke func ties heeft uiteeniopende reacties uit gelokt. Vanuit de CSU werd de syno de aangevallen, terwijl de liberalen zelden dat de kerk haar eigen beslis singen moet nemen. Aan het adres van de CSU zei de liberale politicus Liselotte Funcke vorige maand: „Ook een partij, die het woord chris telijk in haar naam draagt, heeft geen bevoegdheid zich in binnenker kelijke zaken te mengen." PRIORITEIT Steeds meer mensen gaan zich zo langzamerhand afvragen wat er toch aan de hand ls met „het bedrijfsleven" of „de ondernemers ze horen van „geen kant meer uit kunnen", van „dwarsliggen" en dergelijke. De kabinetsformateur stelt iets voor op het gebied van het economisch leven en „het bedrijfsleven" neemt het niet. Nu is dat niet zo vreemd. Het bedrijfsleven maakt een moeilijke tijd door. De oorzaken daarvan zijn anderen beter bekend dan mij. De vele „sluitingen" en grote werkloosheid zijn een duidelijk teken dat er iets niet klopt. Maar toch kan men zich bij dat alles wel eens afvragen wat de motivatie van een onderneming is of moet zijn. Ik denk dat het om een paar dingen gaat. Om een produkt, om mensen die dat produkt maken en om winst. Het laatste is nodig, omdat het verschafte kapitaal renderend moet zijn, de inflatie moet verrekend worden en er eventueel verder geïnvesteerd moet worden. Nu gaat het mij niet om technische zaken, maar men moet zich m i. principieel afvragen waar de prioriteiten liggen. Ik denk dat 't dan allereerst om mensen gaat. We zijn samen bezig. Dat geldt ook van het produkt. Je kunt niet maar van allesproduceren Het moet zin hebben en goed (althans niet gevaarlijk) zijn voor de mensen. Dan moeten de mensen in hun werk gelukkig kunnen zijn en de omstandigheden zo menselijk mogelijk. En dan, op de derde plaats, ga Je kijken of daten hoe dat te verwerkelijken is op de nu eenmaal aanwezige wereldmarkt. Daar liggen uiteraard veel voetangels en klemmen. Dat kan een kind begrijpen. Maar dat iemand miljoenen in het buitenland „in veiligheid" brengt, moet een totale onmogelijkheid zijn. En verder denk ik dat vooral christelijke werkgevers met deze vragen bezig moeten zijn. En als dat niet zo is, kunnen ze hun bond wel opheffen. Want ook het bedrijfsleven heeft een dienende functie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ouwsterhaule (toez.): G. J. van Asselt, kand. te Haren; tot pred. voor buitengew. werkz. (Kon. Marine): L. J. Lamens, kand. te Utrecht; te Bovenhardinxveld: I. Kok te Zoetermeer. Bedankt voor Makkum c.a.: C. W. Oppelaar te Nieuw Amsterdam. Intrede op 10 Juli te Workum (part time): M. J. Pool. eervol ontslagen predikant van Ophemert met de be voegdheid van een emeritus en reeds wonende te Workum. GEREF. KERKEN Beroepen te Son en Breugel: J. J. van den Born te Ochten (verb. ber.). VRIJE GEREF. KERK Aangenomen naar Wolvega: J. van Katwijk, pred. geref. kerken vrijg. b.v. te Rijsbergen. J. D. Boekhout De heer J. D. Boekhout<49), lid van de beleidsstaf van het Nederlands Bijbelgenootschap, is benoemd tot directeur van de Internationale Bij- belbond in Nederland. Hij hoopt zijn nieuwe taak op 1 september te aan vaarden. Sinds 1970 was hij hoofd van de financieel-economische afde ling van het bijbelgenootschap en de laatste jaren tevens lid van de beleidsstaf. Voorheen diende hij de Nederlandse Hervormde Kerk in tal van functies. Zo was hij geruime tijd directeur van het Grootboek, een soort kerkelijke bank waar gemeen ten en raden geld belegden dat dan weer werd uitgeleend om bijvoor beeld de kerkbouw in nieuwe stads wijken te financieren. De Internatio nale Bijbelbond is een zelfstandige afdeling van de wereldwijde organi satie Scripture Union. Deze beweegt zich op het gebied van de uitgave van christelijke lectuur, recreatie- evangelisatie en kinderevangellsa- tie. Tot nu toe heeft dit werk zich in Nederland vrijwel uitsluitend be perkt tot de uitgave van hulpmidde len voor bijbellezers. Het ls de be doeling dat onder de nieuwe leiding van de heer Boekhout ook meer aandacht geschonken zal worden aan de andere takken van arbeid. De bond gaat dit werk doen in sa menwerking met andere organisa ties, zoals het Nederlands Bijbelge nootschap, de Zakbijbelbond, het Instituut voor Evangelisatie en ook geloofszendingen die zijn aangeslo ten bij de Evangelisatie en ook ge loofszendingen die zijn aangesloten bij de Evangelische Zendingsalli- antie. Lefèbvre De Franse aartsbisschop Marcel Le fèbvre die tegen de bevelen van de paus in laatst veertien priesters heeft gewijd in zijn eigen traditiona listische seminarie te Econe in Zwit serland, zal zondag te Dickson in Texas een kapel wijden en er voor gaan in de dienst. De bisschop van het bisdom Galveston-Houston, John Morkovski, heeft doen weten dat hij de controverse tussen mgr Lefèbvre en de paus „zeer treurig" vindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2