Jan Raas ontsnapt als duveltje uit een doosje POLOEGAJEVSKI IN NAIJW GEDREVEN Atletiek-overwinning Benelux opNoorwegen TOUR IN 3 CIJFERS VANDAAG SPORT Eindelijk: eerste Nederlandse overwinning in Tour de France ;n Knetemann gewond Afzeggen van Raul Ramirez devaluatie Melkhuisje Gijsbers vestigt jeugdrecord 400 meter Honkballers verslaan California Stags Louk Sanders ronde verder Rijsbergen blijft bij Feyenoord Hockeyers gelijk tegen Canadezen Jan Hein Donner en Jan Timman behalen beiden overwinningen JJIRUD _l3RIJDAG 8 JULI 1977 Trouw/Kwartet P 11 RHS 13 LIMOGES Nederlandse eendracht heeft macht gemaakt ln de Ronde van Frankrijk. In Limoges, de stad van Raymond Pouli- dor, werd in de persoon van Jan Raas de eerste Nederlandse Etappewinnaar gehuldigd. Nederland kon haast geen mooier Irinnaar krijgen. Raas was uitblinker in het voorjaar met over- «rinningen in de klassiekers Milaan-San Remo en Goldrace. Eindelijk kwam Raas te voorschijn. Het duurde een week. Raas had het moeilijk tot de eerste rustdag. Hij kwam moeizaam over de Pyreneeën en werd ook op vlakke trajecten zelden vooraan gezien. In Bordeaux probeerde hij via een demarrage vlak voor het einde het eerste deel van de vijfde etappe te winnen. Het was een wat zwakke poging. Raas geloofde er eigenlijk zelf niet zo in. "Hij voelde zich nog niet in de vorm van het voorjaar, sterker: Raas voelde zich zo moe als een hond. De eerste rustdag in het snikhete Bordeaux-Le-Lac deed hem zicht baar goed. „Ik had rust nodig," zei Raas na zijn zege op de sintels van ige- Limoges. „Ik heb heerlijk geslapen nog en bij het vertrek uit Bordeaux voel den de ik me redelijk goed. Bovendien tier- hadden we in de Vaerenberg-ploeg met voor de start afgesproken dat ik zou De proberen in Saint Emilion drie krat- vijf ten wijn te winnen. Uit Saint Emi- :ou- nou komen immers de beste wijnen erts ter wereld en ik lustte er persoonlijk wel een glaasje van. De ploeg trok WB voor mij de sprint aan en ik won tau- gemakkelijk de drie kratten wijn. ezig Eigenlijk was het een onbelangrijk van iets, maar die gewonnen sprint gaf ren ting /an rif" l LIMOGES Knetemann beëindigde de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk behoor lijk gedemoraliseerd. Knete mann was al tien kilometer bui ten Bordeaux ten val gekomen en had aan de rechterkant van zijn tengere lichaam behoorlij ke schaafwonden opgelopen. Zijn been, zijn heup en arm waren door de doktoren van de tourcaravaan behoorlijk inge pakt, en deden veel pijn. Knete mann reed dan ook een lijdens weg naar Limoges. „Ik heb een beetje zitten sterven", zei hij moedeloos, „Ik voelde me in deze tour zo sterk en nu had ik het zo slecht door die valpartij." Hij wilde juist hard aanzetten om naar de kop van het peloton te rijden, toen de Fransman De- lisle naar links schoof. Knete mann kletste tegen de straat en bloedde uit vele wonden. "ol 1 te 1. Jan Raas (Ned) 6.00.40, 2. Glacinto 8antam- brogio (Ita). 3. Hennle Kuiper (Ned), 4. Jacques Boissls (Fra), 5. Joaquim Agostlnho (Por), 6. aat Regis Ovlon (Fra), 7 Wlllrled Wesemael (Bel), 8. Francisco Galdos (8pa), 0. Bernard Vallet (Fra) de «Hen ln dezelfde tijd, 10. Joseph Bruyere (Bel), „e 6 00.50, 11. Pedro Torres <8pa) 6.00.57, 12. Jac- ques Esclassan (Fra) 6.00.59,13. Michel Laurent 'Ike (Fra) 6.00.59,14. Jean Chassang (Fra) 6.00.59.15. [lis- Rik van Linden (Bel), 16. Benny Schepmans j.11 '(Bel), 17. Charly Rouxel (Fra), 18. Raymond Vlllemlane (Fra), 19. Joee Martins (Por), 20. net Bernard Bourreau (Fra), 21. Joop Zoetemelk (Ned), 22. Enrique Martlnez-Heredla (Spa). 23. Sebastian Pozo (Spa), 24. Andres Oandarlas (Spa), 25 Luclen van Impe (Bel), 28. Luis Ocana (Spa). 30. Eddy Merck* (Bel). 31 Bert Pronk (Ned) belden eveneens 6.00.59, 51. Fedor den Hertog (Ned) 6.01.19, 63 Oerben Karstens (Ned), 70. Cees Bal (Ned), 75 Gertie Knetemann (Ned), 176. Henk Lubberdlng (Ned) allen 6.01.34,86. Roy Schuiten (Ned) 6.03,87, 93. Theo 8mlt (Ned) 6.05.09.96. Plet van Katwijk (Ned) 6.05.09,97 en B laatste Aad van den Hoek (Ned) 6.06.52. Algemeen klassement: 1. Dietrich Thurau 41.05,19, 2. Eddy Merckx (Bel) op 58 seconden. 3. Bernard Thevenet (Fra) en Michel Laurent (Fra) belden op 1.25, 5. Hennle Kuiper (Ned) op 1.40, 6. Alain 16 aslet (Fra) op 2.06,7. Joop Zoetemelk (Ned) op 2.07,8. Luclen van Inpe (Bel) op 2.12, 9. Raynond De lisle (Fra) op 2.27,10. Francisco Galdos (Spa) op 2.44, 11. Raynond Villen lane (Fra) op 2.50, 12. Charly Rouxel (Fra) op 3.38,13. Gonzalo AJa (Spa) op 4.24,14. Julian Andlano (Spa) op 5.57, 15. Bert Pronk (Ned) op 9.20, 16 Ferdinand Jullen (Fra) op 12.05, 17. Jose VI artlns (Por) op 14.01, 18. Raymond Martin (Fra) op 14.37, 19. Luis Ocana (Spa) op 14.59, 20. Ward Janssens (Bel) op 17.30, 21. Joseph Bruyere (Bel) op 19.11, 22. Roger Legeay (Fra) op 19.20, 23. Oerrie Knetemann (Ned) op 19.54, 24. Joaquim Agos tlnho (Por) op 19.57, 25. Patrick Perret (Fra) op 20.07, 30. Henk Lubberdlng (Ned) op 22.28, 41. Cees Bal (Ned) op 24.31, 62. Fedor den Hertog (Ned) op 4521, 76. G er ben Karstens (Ned) op 49.19. 78. Jan Raas (Ned) op 49.23,92. Theo Sn It (Ned) op 56.28, 93. Aad van den Hoek (Ned) op 56.30.94. Plet van Katwijk (Ned) op 56.47,97. en laatste Benny Schepmans (Bel) op 59.11. Algemeen ploegenklassement: 1 Caput 123.20.04, 2. Post 123.21.49, 3. Bamitia 12328 06, 4. De Muer 123.38.31. 5. Gulnard 123.38.50. 6. Anglade 123.44.36. Puntenklassement' 1. Esclassan (Fra) 92 punten. 2. Rik van Linden (Bel) 81 pnt, 3. Thurau (Wdl) 68 pnt, 4. Vlllemla ne (Fra) 56 pnt, 5. Thaler (Wdl) 42 pnt. 6. Merckx (Bel) 37 pnt. 8. Kuiper (Ned) 23 pnt. 8.7.1977 7eRIT ANGERS 4ltJS^© les Rosier^ AOoué-la Fontaine Montreuil-Bellay^W Kloudun 139,5 km jhlencloïtre JAUNAY-CLAN 1 me zo verschrikkelijk veel zelfver trouwen dat ik me voornam ook in Limoges de sprint te winnen. Dat lukte. Ik ben er verschrikkelijk blij om." Jan Raas copieerde tussen nat Bor deaux en zonnig Limoges zijn over winning in Milaan-San Remo. Tegen het einde van de Italiaanse klassie ker demarreerde hij onweerstaan baar uit het peloton en hield een kleine voorsprong vast tot de eind streep. Iets meer dan een kilometer voor het einde van de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk knalde Raas op gelijke wijze weg uit een kopgroep van zeven renners (met o.a. Kuiper) die met duizelingwek kende vaart op de hellende en dus pijlsnelle wegen naar de rode sintel- baan snelde. Raas versnelde met veel macht uit laatste positie. Hij wenste het niet op een sprint te laten aankomen. Raas: „De Duitser Klaus-Peter Tha ler zat ln die groep. Met de eind streep op een voor wielrenners zeer gevaarlijke sintelbaan zou ik door die snelle veldrijder beslist geklopt worden. Ik besloot maar om alles of niets te spelen. Het werd weer alles." Jan Raas' onmiskenbare klasse had weer eens tot een groot succes ge leid. Toch zou het iets te ver voeren om hem persoonlijk alle eer toe te wuiven. De vlucht van Raas werd niet alleen door zijn land- en team genoten van de ploeg Vaerenbergh gedekt. Ook door de andere Neder landers, met name de zeven van Post en Cees Bal. Tijdens de rustdag in Bordeaux hadden de Nederlanders bij elkaar gezeten. Er werd gezellig gekeuveld en natuurlijk ook over de komende vlakke ritten met winstkansen voor de Nederlanders gesproken. Vaste afspraken konden er van wege de verschillende belangen niet gemaakt worden, maar wel kwamen de Nederlanders overeen om niet tegen elkaar te rijden. Cees Bal verklaarde: „Ik zit weliswaar in de ploeg van Merckx en ik moet voor Eddy werken, maar Raas is zo'n goede vriend van mij, dat ik hém niet terug zal pakken als hij ontsnapt." En zo dachten de ande ren er ook over. In het kader van de Nederlandse eendracht reageerde Hennle Kuiper, Jan Raas kan onbezorgd zijn handen in de lucht steken wanneer hij als eerste de finishlijn overschrijdt. die uitstekend reed, niet op de laat ste sprong van Jan Raas. Kuiper: Jk had nog wel de macht om achter hem aan te gaan, maar ik voelde er niets voor om de anderen weer bij een ontsnapte Nederlander te bren gen." Kuiper bleef.zitten" en steun de de ontsnapping v^n Raas, die dan ook prompt won. Het is weieens anders geweest met de Nederlandse wielersport. Zoals de situatie nu bij de Belgen ls. Die hebben dan ook door hun onderlinge rivaliteit nog geen enkele etappe gewonnen. Met de gezonde en sportieve ver standhouding als uitstekende basis gaat het 13 man sterke Nederlandse contingent nog optimistischer de komende dagen tegemoet. Jan Raas zei: „Ik heb nu een etappe gewon nen. Ik wil het daar niet bij laten. Ik ben nu op mijn gemak. Voor de Tom- werd er gezegd en geschreven dat ik etappes zou gaan winnen. Dat is niet zo gemakkelijk als iedereen denkt. Maar nu het eenmaal een keer ge lukt is, kan ik rustig wachten tot zich nog een gunstig moment voor doet" Hennle Kuiper, vijfde in het alge meen klassement maakte van de snelle finale van de zesde etappe van de Tour op weg naar Limoges gebruik om negen seconden ln te lopen op de vier voor hem geklas seerde renners. Kuiper was de grote animator in een groepje van zeven, waaruit uiteindelijk Jan Raas ont snapte om de etappe te winnen. Kuiper: ,Jk wilde wat doen. Tijdens de eerste etappe verspeelde lk onno dig vijftien seconden. Die heb ik willen terugwinnen. Zo'n handjevol seconden zegt weliswaar niet zo veel, maar het is natuurlijk wel goed voor je zelfvertrouwen als je de an deren op achterstand kunt rijden." HILVERSUM Het toernooi op de open tenniskampioen schappen van Nederland op de banen van het Melkhuisje in Hilversum, dat van 10 tot en met 17 juli wordt gehouden, zal het zonder de als eerste geplaatste Raul Ramirez moeten doen. De donkere, 24-jarige Mexicaan, die vorig de meeste punten in de Grand Prix-toernooien bij el kaar sloeg en voor het afgelopen Wimbledontoernooi als zevende was geplaatst, heeft toernooilel- der Jan Mulder telegrafisch la ten weten, dat hij wegens maag klachten niet kan verschijnen. Mulder heeft daarop een dok tersverklaring geëist. „En niet van een Mexicaanse arts", al dus Mulder. Indien een derge lijke verklaring niet afkomt zal Mulder een schadeclaim Indie nen van 25.000 dollar. Ramirez meldde in zijn tele gram, dat hij tijdens Wimble don maagklachten had gekre gen en dat hij nu in Monte Carlo verblijft om weer de oude te worden. Hij zou na een week je rust zijn arts in Mexico con sulteren. Toernooibaas Mulder zei bijzonder teleurgesteld te zijn over deze tegenslag, vooral omdat de voorverkoop beter is geweest dan ooit tevoren. „Maar met deze problemen moet je leren leven", aldus Mul der. Hij voegde er aan toe niet erg optimistisch te zijn over de toekomst van het toernooi op het Melkhuisje. Het evenement zou dan tenminste een prijzen geld moeten hebben van 175.000 dollar, een ton meer dan vorig jaar. Het is de vraag of daar een sponsor voor gevonden zou kun nen worden. Nu Ramirez (momenteel vijfde op de ATP-rangüjst) heeft afge zegd is de als tweede geplaatste José Higueras (zestiende op de ranglijst van de ATP, bovenaan de plaatsingsranglijst gezet. In totaal 32 spelers hebben zich voor het hoofdtoernooi kunnen plaatsen. Louk Sanders, Rolf Thung en de in de Nederlandse competitie spelende Venezo laan Humphrey Hose zullen Ne derland vertegenwoordigen. Twee plaatsen zijn gereser veerd voor spelers, die deze week nog zoveel ATP-punten halen dat ze niet voor het hoofd toernooi kunnen worden gewei gerd en voorts levert het kwalifi catietoernooi nog eens vier spe lers af. In het voorrondetoer- nool mogen Fred Hemmes en Wouter Fok voor Nederland een gokje wagen. OSLO Dank zij zeven overwinningen ln de elf nummers van de tweede dag heeft de ploeg van de Benelux ln het Blsletstadion te Oslo de atletiekwedstrijd tegen Noorwegen met zes punten verschil weten te winnen: 206,5 tegen 200,5 punten. Eltjo Schut- ter zorgde op het polsstokhoogspringen met 4,70 meter voor de enige zege van een Nederlandse deelnemer. Zeker het vermelden waard ls de tijd van Koen Gijsbers op de 400 meter. De Bataven-atleet werd derde ln 47.5 seconden, hetgeen een nieuw natio naal jeugdrecord inhield. Gijsbers had, evenals Harry Schulting van PH een groot aandeel ln de overwin ning van de Beneluxploeg op het nummer 4x400 meter estafette (3.10,9). De andere Nederlanders vielen min der op. Bert Lambeck (Tion) werd op de 200 meter in 22,4 seconden zesde en laatste. Roy Sedoc eindigde op het onderdeel verspringen weliswaar als derde, zijn 7,18 meter was niet indrukwekkend. Arjan Eleveld (Spe- ro) bleef met zijn 67,76 meter (vijfde) niet ver achter op zijn beste seizoen prestatie verspringen. Jo Schout (RKHAV) vergaarde met zijn derde positie op de vijf kilometer ln de matige tijd van 14.13,6 nog wat punt jes voor de Benelux. Een vierde plaats was er voor pols stok-hoogspringer Pim Goebel (Ly- curgus), Eltjo Schutter werd ook nog vijfde op de 110 meter horden in 15,5 seconden. Voor kogelstoter Janssen (AVT) en de kogelsllngeraars Ter Horst (AV'23) en Van Uytenhoven (sprint) waren slechts posities in de achterhoede weggelegd. Astrld Uffelie van AV Zaanland heeft tijdens een vijfkamp in Zaan dam op het nummer hoogspringen met 1,77 meter de limiet van de KNAU voor deelneming aan de strijd om de Europese jeugdtitels in Do- netzk gehaald. Haar totaal op de vijfkamp (3557 punten) was ver on der de limiet (3850). De serie uitste kende hoogspringprestaties van de afgelopen dagen kreeg tijdens de ln- HAARLEM Als voorbereiding op het Europese kampioenschap honk bal, van 23 tot en met 31 juli ln Haarlem, heeft Nederland ln het Pim-Mulier sportpark in Haarlem een oefenwedstrijd gespeeld tegen de California Stags. Voor 400 toe- schouwes boekten de Nederlanders een overwinning van 9-5 in een nut tige oefenpartij. De Nederlandse coach, Emle Myers, heeft de wed strijd benut om de vorm van zijn uitgedunde pitchersstaf te testen. Vier werpers verschenen op de heuveL SCHEVENINOEN De als eerste geplaatste Louk Sanders heeft in de derde ronde van het internationaal tennistoernooi van Scheveningen op de mets-banen Paul van Min in drie sets verslagen: 7-5, 4-6, 6-3. olgendi Innings 2* drieslag. Ox vlerwljd, 5 honkslagen legen, Ade Fljth: 2 Innings lx drieslag. Ox vtenrijd. geen honkslagen tegen. Ferry Neuten- boom: 2 Innings 2x drieslag, lx vlerwljd. 4 honkslagen tegen, Carlos van Heljnlngen 2 innings 2x drieslag, Ox vlerwljd, 1 honkslag tegen. Het Nederlandse veld maakte, evenals het Amerikaanse, twee veldfouten. Ben Richard son sloeg voor Nederland ln de eerste inning de enige homerum met Boudewljn Maat „aan boord". De Amerikanen kwamen tot drie home runs. Pribbel ln de eerste en Jones en Mayer ln de sesde Inning. temationale atletiekwedstrijden ln Koblenz een vervolg. Drie dagen na dat de 18-Jarige Rus Vladimir Jasjts- jenko in Richmond het wereldrecord op 2 meter en 33 centimeter bracht deed de Oostduitser Rolf Beil- schmldt driemaal een poging een centimeter hoger te springen. Hij faalde maar net Daarvoor was de 23-Jarige atleet uit Jena, die tij dens de Olympische Spelen van Montreal als zevende eindigde, over de nieuwe nationale recordhoogte van 2,30 meter gekomen. Een dag voor het „Sportiest" In Koblenz had in Stockholm oud-wereldrecordhou der Dwight Stones tevergeefs ge poogd 2,34 meter te springen. Beilschmidt stond op eenzame hoog te. Istvan Major uit Hongarije werd tweede met 2.18 meter. Olympisch Kampioen Wszola (Pol), die zich had verslapen en de wedstrijd twintig minuten ophield, kwam met 2,15 me ter niet verder dan de derde plaats. Vorig Jaar nog had Wszola In Ko blenz het Europees Record van de Rus Broemei overgenomen. ROTTERDAM Feyenoord heeft Wlm Rijsbergen kunnen overhalen om voor één Jaar bij te tekenen. De Leldse verdediger gaf eerder te ken nen nog weinig trek ln de Rotter damse club te hebben. Het was gis teren overigens een goede dag voor Feyenoord want ook Wlm Jansen beloofde zo snel mogelijk een drieja rig contract te tekenen. Dit impli ceert dat de middenvelder zijn laat ste voetbaldagen bij de Rotterdam se eredivisieclub zal slijten. Wat Leo Beenhakker betreft lijken de zaken er minder florissant voor te staan. Althans voor Beenhakker dan, die bijzonder graag het roer van Leo Steegman bij Volendam wil ovememea Dat lijkt nu een onmo gelijkheid te worden daar het Feyenoord bestuur hem vast wil houden aan een nog éénjarig lopend contract als Jeugdtrainer. Ab van Oorschot van de FC Dor drecht heeft getekend bij Telstar. De 24-jarige, gewoonlijk aanvallend spelende middenvelder heeft zich voor twee Jaar verbonden aan de eredivisieclub uit de Umond. Het Nederlandse hockeyteam heeft in Toronto de tweede officiële inter land tegen Canada tijdens de acht tien dagen durende toemec gelijk gespeeld: 2-2. Bij de rust stond Ne derland voor door treffers van Tien Krulze en Tom van 't Hek. Na de pauze kwanen de Canadezen door toedoen van Doug Pready en Brubli Chohan terug. Nederland had de eerste interland met 3-2 gewonnen. door Max Pam EVXAN/GENÊVE/AMSTERDAM Voor de Rus Poloegajevski zal het bijzonder moeilijk zijn de derde, afgebroken, partij tegen zijn ex-landgenoot Viktor Kortsjnoj nog tot remise te houden. Zijn stelling is zeer bedenkelijk en het hangt ervan af of zijn beide secondanten Saitzev en Bagirow nog een weg naar ont snapping vinden. Kortsjnoj heeft weer een imposante partij achter de rug. Met wit bracht hij tegen de versnelde Meraner zo'n uitstekend nieuwtje, dat men zich zelfs mag afvragen of hij het hele verdedigingssysteem van zwart niet een zware klap heeft toegediend. Kortsjnoj's zet moet het resultaat zijn van intensieve huisanalyse, want het lijkt mij niet dat je een zet als 19. Tadl achter het bord vindt. Tot omstreeks de dertigste zet heeft Poloegajevski zich uitstekend verde digd; andere mogelijkheden zouden ongetwijfeld snel tot verlies hebben geleid. Maar op het kritieke moment tastte Poloegajevski toch weer mis en bleef volharden in een passieve tactiek. Het is bekend dat Poloegajevski een labiele schaker is, die sommige span ningen niet aankan. In zekere zin.is hij daarmee een uitzondering binnen de Sovjet-schaakschool, die het vechtschaak altijd voorop heeft ge steld. Poloegajevski komt uit een zeer arm gezin, behorend tot het Joodse Sovjet-proletariaat. Als zoon van een schoenmaker ging hij stude ren en van hem wordt gezegd dat hij op alle terreinen, die hem interes seerden, uitblonk. Hij schijnt een uitstekend ingenieur te zijn, maar omdat het beroep van schaker in Rusland, de mogelijkheid mee brengt regelmatig het land te verla ten, koos hij voor een carrière als grootmeester. In tegenstelling tot veel uit het oost- blok afkomstige schakers, ls Poloe gajevski altijd bijzonder chic ge kleed en hoewel hij niet zo'n per soonlijkheid ls als Kortsjnoj gaat van hem toch altijd een zeker gran- deurschap uit. Hij is een zeer vrien delijke man, maar snel uit het lood geslagen. Een 3-0 achterstand is ze ker niet in overeenstemming met de werkelijke krachtsverhouding. Tot nu was de onderlinge score tussen Kortsjnoj en Poloegajevski vrijwel in evenwicht. Mag Poloegajevski over twee secon danten beschikken, Spasski heeft er geen enkele. Dat ls zeer opmerkelijk omdat op IJsland tijdens zijn twee kamp met Hort, de Rus werd bijge staan door 8mislof. De 8ovjets zijn er altijd op uit hun vertegenwoordi gers zo optimaal bij te staan, en het ontbreken van secondanten lijkt mij een teken van een verslechterde ver houding tussen Spasski en zijn moe derland. In december komt voor 8passki het grote moment, want dan loopt zijn visum af. Spasski moet dan beslissen of hij terug gaat naar Rusland, of dat hij op een breuk aan stuurt De be richten dat Spasski naar Nederland zou komen, lijken ongegrond, want als hij besluit in het westen te blij ven. zal hij ongetwijfeld Frankrijk als woonplaats kiezen, omdat hij ge trouwd ls met een Frangaise. Dat schaken zeker niet tot een van de flitsende sporten behoort, bewijst deze afbeelding. Terwijl Spasski (links) diep in gedachten is verzonken lijkt Portisch een uiltje te knappen. Wit: Kortsnoj Zwart: Poloegajevski 1. c4 Pf6 2. Pc3 e6 3. Pf3 dS4. d4 c6 5. e3 Pbd7 6. Ld3 dc4x 7. Lc4x b5 8. Ld3 Lb7 9. 0-0 b4 10. Pe4 L«7 11. PfÖxt Lf6x (Ook mogelijk ls 11. Pföx, maar zwart komt dan moeilijk tot de be vrijdende opstoot c6) 12. e4 04 13. e5 Le7 14. Dc2 h6 15. Lh7t! (Een kleine verbetering van de bestaande theo rie, waarin wit onmiddellijk zijn lo per op e4 posteert. De zwarte koning wordt met het oog op het eindspel zo ver mogelijk van het centrum ver drongen) 15Kh8 16. Le4 Db6 17. Le3 cS 18. dc5x LcSx 1». Tadl! (Maar dit is echt een nieuwtje en tevens een geweldige zet. Op het natuurlij ke antwoord 19. Tad8 volgt 20. Td7x! met als mogelijkheden. I. 20. Td7x 21. Lc5x en wint of II. 20. Le4x 21. Dc5x en de zwarte toren op f8 blijft hangen; een andere poin te van Lh7t) l». Le3x 20. Td7x Tac8 21. Tb7x Tc2x 22. Tb6x Tf2x 23. Tf2x Lb6x 24. Kfl Lf2x 25. Kf2x Tac8. 26. Pd4 Tel (zwart moet zo actief mogelijk spelen. 27. Pb3 (Er dreigde Tal) Thl 28. h3 Kg8 (7) (Tot zo ver heeft zwart zich optimaal verdedigd en ls remise nog juist binnen hand bereik. Het ls echter van belang voor zwart om niet passief te blijven. Daarom lijkt 28f6 beter). 29. a3 (Wit moet een concessie doen. De zwarte pion op b4 ls een zwakte. Wit zou de pion liever niet ruilen, maar wanneer hij daatoe niet overgaat, blijft het paard aan b3 gebonden om de warte toren van al te houden). 29a3x JO. a3x KI8 31. a4 Kc8 32. a5 Kd7 33. Ke2 Kc7 34. Kd2 Tfl 35. Ke2 Thl 36. Kd2 Tfl (Wit herhaalt de zetten óm tijd te winnen) 37. Kc3 Tel 38. PcS Tal 39. Kb4 Tel 40. Kb5 Kb8 en afgebroken. Het ziet er zeer som ber uit voor zwart, bijvoorbeeld: 41. Kc6 Tel. 42. Kd6 Kc8 43. a6 en het is de vraag of zwart op den duur kan verhinderen dat de witte koning de zwarte pionnen op de koningsvleu gel verovert). Amsterdam Jan Hein Donner heeft zijn hangpartij uit de achtste ronde tegen de Brit Miles gewonnen Met 4'/i punt ls hij daarmee de enige Nederlander, die meer dan vijftig procent heeft gescoord. Ook Jan Timman behaalde een overwinning. Reshevski liet het de partij, die gis teren op de rustdag werd gespeeld, niet meer op een tweede zitting aan- komea In de meestergroep versloeg Ligerink zijn tegenstander Van der Sterren en werd Zwalg-Szmetan remise. Stand grootmetRtertroep 1 Ubereon 6 2 Ka valak V/, 1/4 Hulak «n Mliea 4 5 Donner 4'/, 6 8 Soaonko, Panno, Adojan 4 9. Tim man 4 (maar Mn partij meer geapeeld) 10(14 v Wtjferden. Qulnlerol. Böhm, Torre. Ree »"i IS. Reahevak) 2>f 1 18. TaUl 2» 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13