^vdA-fractie wil van auto neer beteugelen Friese meren steeds voller Heart: creatief maar Vakantie zonder zon contrastrijk Ziekenfonds weigert betaling schoolgeld w EVERSUN Japan mag van VS plutonium maken Je voeten maken wat mee, zeg!. Voetfris dus, VO& fris penbaar vervoer stimuleren' Geinig cyanide li grondwater an Deurne SWANU tegen snelle stembus in Namibië Tien procent minder mensen overleden votf Goed beschermd bruint beter. Alleen technische vertraging HNOEROAG 7 JULI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet9 ;°Ji onze parlementsredactie 3rjN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer -ajdt dat het volgend kabinet echt ernst moet gaan maken met n* verkeers- en vervoersbeleid waarin de plaats van het auto- injkeer wordt teruggebracht tot een gelijk niveau als het open- la/r vervoer en het langzaam verkeer, tst grote kritiek op het de afgelo- r t vier jaar door vooral CDA-minis- raa Westerterp gevoerde beleid, jorijft de PVDA-fractie in een nota het roer op vervoersgebied in de fiende kabinetsperiode echt om- diboid moet worden. De nota is aan linetsformateur Den Uyl toege- _Jird. vervoersbeleid van de afgelopen f jaar heeft zich beperkt tot het huieren van mooie woorden en rnemens, maar is nooit toegeko- aan het daadwerkelijk bevorde- wordt aan het voortrekken van het openbaar vervoer bovèn de auto, alle kansen verkeken zijn. Het openbaar vervoer zal dan namelijk zover afge broken zijn dat er niets goed meer uit op te bouwen valt. Centraal in de nota staat de filosofie dat ieder in gelijke mate recht en gelegenheid moet hebben op ver voer. Steeds maar weer meer geld uitgeven voor automobielgebruik versterkt de ongelijkheden en doet ,de vervoersarmoede" groeien. In dit van openbaar vervoer en terug-^ verband wordt vooral gewezen op IV igen van het auto-gebruik, aldus jPvdA-nota, die is samengesteld ir de vervoersspecialist van de itie Van der Doef. „Veel mooie jrden, maar geen daden", aldus (socialistische nota. elijkheden. PvdA meent dat als er in de lende vier jaar niets gedaan NE (ANP) De hoeveelheid ide in het grondwater van Deu- is gering; althans op de vier itsen waar de provincie vorige ;k extra metingen heeft verricht, één meetpunt werd 4,5 micro- per liter gevonden. Op de an- drie punten was de concentra- lager. De maximaal toelaatbare ncentratie is vijftig microgram r liter. ree weken geleden hadden actie- >epen met steekporeven aange- >nd dat er cyanide in het grond- ter zit. Bij deze proeven was de ïcentratie niet vastgesteld. Voor l aantal landbouwers uit Deurne s de aanwezigheid van het cyani- een reden om te stoppen met het jproeien van hun land. Eén van steekproeven van de actiegroe- was namelijk genomen bij een l waaruit sproeiwater wordt ge topt. Inmiddels hebben de boeren •sloten hun land weer normaal te (sproeien, provincie Noord-Brabant besloot ige week nieuwe metingen te ver- iten om het gehalte te kunnen tstellen. Deze metingen staan los een veel uitgebreider onderzoek al meer dan een jaar in Deurne rdt gedaan. Men verwacht dat dit fleizoek op zeer korte termijn zal rden afgesloten. Ige jaren geleden werd op ver- leidene plaatsen in Deurne cyani- loudend afval gestort. Dat ge- ïrde destijds met medeweten van gemeente. Toen deze stortingen emeen bekend werden, is met ne door de actiegroep, „Cyanide urne" aangedrongen op een uit- ireid onderzoek. het feit dat veertig procent van de Nederlanders geen beschikking over een auto heeft, en bij het ongelijke beleid steeds meer in het nadeel ge steld wordt. Geen echte vrije keuze van vervoer is het gevolg van het huidige beleid, aldus de PvdA. Vervoersaanbod Erkend wordt dat eén nieuw beleid de overheid meer geld zal kosten, vooral aan het openbaar vervoer. Er moeten geen trein- tram of buslijnen meer opgeheven worden omdat er te weinig passagiers zijn, zo meent men. Criterium dient te zijn of er een potentieel vervoersaanbod is, b.v. bij winkelcentra en andere publieks- centra. Het daadwerkelijk stimuleren van het openbaar vervoer kost de over heid veel geld, veel meer dan er tot nu toe voor uitgegeven wordt. Ge suggereerd wordt dat geld te halen bij de werkgelegenheidsprogram ma's. Verder meent men dat er ook geld gevonden kan worden, maar lang niet voldoende, door veel min der dan gepland uit te geven aan wegenbouw. Dinsdagnacht zijn de Nederlandse schipper van het jacht Julie II en zijn bemanningslid Jane Wright (links) op Londen Airport aangeko men nadat zij en nog twee bemanningsleden door de autoriteiten van Somalië in vrijheid werden gesteld. Het jacht geraakte namelijk bij vergissing op de Somalische kust, waarop de opvarenden gearres teerd werden op verdenking van spionage. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Aangezien de ziekenfondsen geen enkele be hoefte hebben om de moeder mavo mee te financieren, heb ben ze hun overeenkomsten met de academische ziekenhui zen met ingang van 15 augus tus opgezegd. Ze zijn bereid om nieuwe te sluiten, waarin de te betalen verpleegprijs tien gul den per dag lager zou moeten zijn. Die tien gulden is het bedrag dat al jaren naar een apart potje gaat, de Smallenbroek-pot. Daaruit moeten LEEUWARDEN (ANP) Het wordt elk jaar aanzienlijk drukker op de Friese wateren. Dit is de conclusie van een telling die provinciale waterstaat van Fries land vorig jaar hield. Bij de elf invalspoorten steeg het aantal passe rende schepen in 1976 met negentien procent. Het totaal kwam daar mee op 132.862 passages. Ten opzichte van 1970 betekent dit een groei van de pleziervaartbe- wegingen met bijna tweehonderd procent. Juli is altijd de top- maand op het water. De gastvloot bestaat dan uit ongeveer 2.700 boten. Dit aantal stijgt niet zo zeer. Volgens provincia le waterstaat kan men hier uit afleiden dat de pleziervaarder zich de laatste jaren steeds meer op het IJsselmeer richt. Staveren is voor Fries land de grootste in valspoort. De Johan Fri- sosluis verwerkte bijna 35.000 schepen en dat was bijna een kwart meer dan het jaar daar voor. In het hoogseizoen is het Prinses Margriet kanaal als verbinding tussen de watersportge bieden Sneek en Grouw het grootste knelpunt. Op het passagepunt bij Oudeschouw telde de provinciale waterstaat 76.000 pleziervaartuigen en 12.300 beroepsvaar tuigen. Zowel voor de pleziervaart als voor de beroepsvaart is het Prin ses Margrietkanaal een flessehals. de artsen in de academsiche zieken huizen te zijner tijd een toelage krijgn boven hun ambtenarensala ris, In ruil waarvoor zij geen particu liere praktijk meer mogen uitoe fenen. De Tweede Kamer besloot onlangs dat uit de Smallenbroek-pot twintig miljoen gulden overgeheveld moest worden naar het tweede-kansonder- wijs voor volwassenen, in de wande ling bekend als de moeder-mavo. Niet omdat de Kamer overwegende bezwaren zou hebben tegen de Smal lenbroek-pot, maar omdat hij vond dat de moeder-mavo meer geld no dig had en dat geld toch érgens op de begroting van onderwijs moest wor den gevonden. (De academische zie kenhuizen vallen niet onder het mi nisterie van volksgezondheid, van wege hun onderwijsfunctie.) Nu staatssecretaris Klein heeft aan gekondigd dat hij het amendement- Konings, waarin de overheveling was vastgelegd, gaat uitvoeren, von den de ziekenfondsen het tijd wor den om af te haken. Zij willen niet indirect meebetalen aan het onder wijs. Ze zijn ook niet gecharmeerd van de papieren omweg die op het departement bedacht is om de ope ratie er minder raar uit te laten zien. (De staatssecretaris heeft de zieken huizen opgedragen om uit de geld stroom naar de Smallenbroek-pot twintig miljoen af te buigen naar „voor 1977 te nemen salarismaatre gelen". Voor die maatregelen stond óók geld op de begroting, maar daar van kan dan 20 miljoen worden door geschoven naar de moeder-mavo.) Bestuurder A. H. Slotboom van de Vereniging van Nederlandse zieken fondsen verklaarde gisteren niet te verwachten dat door dit bestuurlijke conflict zijn verzekerden in de kou zouden komen te staan. Leiders in Nederland Van een onzer verslaggevers SOESTERBERG De Zuidwest» afrikaanse nationale unie (SWANU) Is tegen verkiezingen in Namibië (Zuidwest-Afrika) in december. Er zou te weinig tijd van voorbereiding zijn. Namibië (Zuidwest-Afrika) wordt nog steeds door Zuld-Afrika bestuurd tegen de uitdrukkelijke wil van de Verenigde Naties in. De SWANU is voor verkiezingen maar eist wel dat er een onafhankelijk toezicht komt van de Verenigde Na ties. Ook zou vooraf moeten worden verzekerd dat de mensenrechten in een onafhankelijk Namibië worden geëerbiedigd. Dit bleek gisteren tijdens een be zoek van een aantal leiders van de SWANU aan ons land. Het zijn on der meer de voorzitter en de alge meen secretaris van het centraal co mité van de SWANU. Gerson Veil en Vekuil Rukovo, en de voorzitter en secretaris van de SWANU-organisa- tie in het buitenland, Zedekla Nga- virue en Siegfried Tjijoraklsa. De SWANU'doet niet mee aan de zogenaamde Tumhalle-conferentie (het grondwettelijk beraad) in de Namlblsche hoofdstad Windhoek omdat die volgens haar bestaat uit vertegenwoordigers van de verschil lende stammen in Namibië. De SWANU wil geen verdeling in etni sche groepen maar een vertegen woordiging op basis van de verschil lende politieke inzichten, ongeacht ras. Volgens Gerson Veii telt de SWANU vijftig- zestigduizend aan hangers in Namibië. Er is, zeker in het buitenland, nau welijks sprake van samenwerking tussen de SWANU en de bevrij dingsbeweging SWAPO, die door de Organisatie voor Afrikaanse Een heid en de Verenigde Naties als (eni ge) vertegenwoordiger van het volk van Namibië is erkend. „De SWAPO krijgt veel geld en adviezen uit het buitenland", aldus Ngavirue, „en dat maakt ons huiverig omdat we niet weten wie hun vertelt wat ze moeten doen." ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) In de eerste vier maanden van dit jaar zijn in ons land tien pro cent minder mensen gestorven dan In dezelfde periode van het vorige jaar. Volgens de gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek overleden dit jaar 37.626 mensen tegen verleden Jaar 41.275. Het aantal geboorten liep eveneens terug en wel van 59.386 tot 56.618, maar doordat deze teruggang kleiner was dan die van het aantal overlij- densgevallen steeg het geboor teoverschot, en wel van 18.111 tot 18.992. De immigratie overtrof in de eerste vier maanden van dit Jaar de emigratie met 4.995 personen (was 5.094). Na admi nistratieve correcties komt het C.B.S. op een bevolkingsgroei van 23.070 personen in de eer ste vier maanden van dit jaar tegen 22.506 in de eerste vier maanden van het vorige Jaar. Nederland telde eind april 13.837.565 inwoners. ADVERTENTIE .500,- .750,- .950,- '.950,- 1.950,- 1.100,- >.900.- i.750.- 5.900. 1.750. Bij apotheker J en drogist ■3$ Een Beiersdorf produkt c mpkins elver- rgaar B eer zowé lebt gelijk, ikins, ze is end haar De eerste dag in de zon en meteen verbrand. Dat overkomt u dit jaar niet meer. Dank zij Eversun. Het enige anti zonnebrand middel, dat uw huid écht beschermt. Van binnenuit, met het biologische bestand deel Guanin. En de stof d-Panthenol zorgt voor natuurlijke pigmentvorming, dus snel bruin worden. Eversun, bij apo theker en drogist. Van onze redacteur wetenschappen. AMSTERDAM Het proefdraaien van de Japanse opwer kingsfabriek voor gebruikte splijtstof uit kerncentrales in Tokai zal volgens Amerikaanse officiële zegslieden waar schijnlijk twee tot vier maanden worden uitgesteld. Deze mededeling uit Tokio maakt duidelijk dat Amerika niet van plan is, zijn binnenlandse beleid tegen opwerking en het gebruik van plutonium ook aan andere landen bindend op te leggen. Daarover bestond sinds de aan kondiging van het nieuwe beleid door president Carter nogal wat onzekerheid. Hij verklaarde toen dat Amerika, als een soort voorbeeld voor de rest van de wereld, zou afzien van de chemische schelding van ge bruikte kembrandstof in zijn ver schillende bestanddelen, de zoge naamde opwerking. Hoofdpro- dukten daarvan zijn overgeble ven uranium, sterk radioactieve splljtingsprodukten, en plutoni um. Dat plutolum kan weer als reactorbrandstof worden ge bruikt, maar kan ook dienen voor de constructie van atoombom men. Het was deze laatste, in het algemeen illegale, toepassing waar de Amerikanen benauwd voor waren. De maatregel was be doeld om de spreiding van kern wapens tegen te gaan. Carter zei te hopen dat andere landen dit Amerikaanse voor beeld zouden volgen. Maar hij liet in het midden inhoeverre Ameri ka met dwingende bepalingen deze wens kracht zoud bijzetten. Het land verkeert daarvoor voor lopig ln een riante positie. Het heeft tot nog toe bijna al het verrijkt uranium geleverd voor kerncentrales ln de niet-commu- nistlsche landen. En Amerika heeft dat gedaan op voorwaarde dat het zeggenschap zou houden over wat er na gebruik met die kernbrandstof zou gebeuren. Juist vanwege die plutonlumkwestle. In feite kan dus geen land aan opwerking beginnen zonder spe ciale Amerikaanse toestemming daarvoor. Vandaar ook het van zelfsprekende gezag waarmee Amerikanen kunnen aankondi gen dat het proefdraaien van de Japanse verrijkingsfabriek wordt uitgesteld. De fabriek ln Tokal, gebouwd met Franse technische hulp voor een bedrag van meer dan 400 miljoen gulden, was bijna klaar toen dit probleem opdook. „Niet veroorloven" Daarom legde Japan ook ln de diplomatiek krachtigste termen uit dat het met het nieuwe Ameri kaanse standpunt niet kon mee gaan. Het land kon zich niet ver oorloven om een uranium bespa rende techniek overboord te zet ten, was de boodschap, die door Frankrijk, Engeland en West- Dultsland op wat minder lulde toon werd onderschreven. De boodschap lijkt te zijn overge komen. Een Amerikaans-Japans team werkt nu aan een techni sche oplossing waardoor de fa briek plutonium zou afleveren van een kwaliteit die wel ln kern reactoren bruikbaar is, maar niet ln bommen. Uit het feit dat de Amerikanen duiden op een uitstel van enkele maanden en niet op een afstel, mag worden afgeleid dat de Verenigde Staten de pluto nlumkwestle internationaal niet op scherp zullen spelea Een onsamenhangend allegaartje vandaag, variërend van zeer populaire tot volslagen onbekende muziek. Gauw beginnen maar met het eerste, in casu de tweede langspeelplaat van de groep Heart uit Seattle die zo gelukkig is de twee goed ogende dames Ann en Nancy Wilson onder zijn gelederen te hebben. Zo'n duo blijkt doeltreffender dan tien kruiwagen^ op de weg naar het Grote Succes, vooral als het nog tot lets in staat is ook. De gezusters Wilson bepalen namelijk in grote mate het geluid van Heart, niet alleen vocaal, maar ook compositorisch en instrumentaal. De manier waarop de blonde Nancy de akoestische en electrische gitaar, de mandoline en de blues harp bespeelt en niet te vergeten haar vocale aandeel in het groepsgebeuren is van niet minder betekenis dan de karakteristieke snierende zang van haar donker gelokte zuster, die bij tijd en wijle ook nog een simpele fluitpartij verzorgt. Samen met vier mannelijke instrumentalisten hebben zij het intenationale hitgebeuren de afgelopen maanden enig cachet gegeven met veelal onstuimige muziekwaar van het kaliber „Carzy on you" en „Magie Man", en nu weer met „Barracuda", de openingstreffer van de hier Ann en Nancy Wilson. te bespreken lp „Little Queen" (CBS-PTR 82075). Hoewel alleraardigst in het gehoor liggend, is dit soort muziek toch te mager om te kunnen blijven boeien. Het is om die reden een verheugende ontdekking piat het zestal ook op deze "plaat méér in huis blijkt te hebben. Evenais op hun vorige („Dreamboat Annie") komt dit tot uiting in een handvol mooie ballads waarvan „Treat me well" (Nancy) en „Cry to me" (Ann) wat ml] betreft het indrukwekkendst zijn. De lp verder beluisterend en notitie nemend van de gedetailleerde hoesinformatie, kom je steeds meer tot de slotsom dat het een creatief groepje mensen is, dat naar allerhande Instrumenten grijpt, hetgeen soms lukt (zoals ln het mandoline-duet „Sylvan Song") maar ook wel eens niet (het bombastische „Go on cry"). Dat maakt „Little Queen" tot een contrastijke plaat met (nogmaals twee voorbeelden) enerzijds melodische en gespierde songs als „Love alive" en anderzijds volstrekte ongelnspireerdheid als in „Kick it out". Maar de twijfelende aspirant-koper zal zich wellicht laten overhalen door de zeldzaam fraaie hoes. Solo Dan is er James Griffin, behorend tot de in soft-pop grossierende groep Bread. Binnen die groep zag zijn ster nimmer kans te stijgen boven die van zanger David Gates, en wellicht daarom nu een solo-lp („James Griffin" - Polydor 2391 274) waarvan het muzikale karakter eigenlijk niet veel afwijkt van de Bread-muziek voorzover zanger Gates daar niet aan deel nam. Wel is met hoorbare zorg aan de negen opnamen gewerkt, maar echte uitspringers heb ik niet kunnen horen. Van de toenmalige formatie Sergio Mendes Si Brasil '66 is elf jaar later niet veel meer over dan de oprichter zelf. Brasil '66 ls Brasil *77 geworden, en bestaat nu uit een twaalfmansformatie (waaronder drie zangeressen), die niet in staat is een andere sound te kweken dan waarin de groep zo'n vijf jaar geleden ls blijven steken. Getuige daarvan ls de lp „Sergio Mendes and the New Brasil '77" (Elektra 52056), die het gezelschap op de achterzijde van hoes volkomen Ineengestort (met krukken, pleisters en rekverbanden) laat zien. Dat moge symbolisch zijn. Vervolgens The Mare Clark Band, ofwel de gebroeders Marx en Clark Seymour, die met de lp „Double Take" (CBS 82068) op de proppen zijn gekomen. Daarop staat ook het ruim acht minuten durende „Worn down plano", waarvan de lengteduur meer Indruk maakt dan het muzikaal gebodene. Dit nummer, dat leken wellicht voortreffelijk pianospel suggereert, is eigenlijk symbolisch voor de kwaliteit van de gehele lp, die duidelijk „over-geproduced" ls en daarmee het artistieke onbenul van deze twee heren grotendeels versluiert. Chansons Voor liefhebbers van het chanson heeft EMI een verzamelplaat uitgebracht waarop niet minder dan tien chansonniers hun stem laten horen. De plaat heet „Leurs chansons magnifiques" (nr. 5C-058.14423) en vertegenwoordigt het repertoire van Julien Clerc, Serge Lama, Salvatore Adamo, Nicolas Peyrac, Anne Vanderlove, Vves Duteil, George Chelon, Charles Dumont, Herbert Pagani en Gilles Marchal. Ook de onbekenden in dit gezelschap worden aan de binnenzijde van de hoes uitvoerig voorgesteld, gevolgd door de volledige teksten van de liedjes. Leuke plaat. Over het in Duitsland nogal sterk opererende Zwitserse drietal Peter, Sue Sc Mare wil ik kort zijn: hun lp „Like a seagul" bewijst zo veel plagiaat en zo weinig eigen inbreng in het populaire genre dat we deze muziek gemakkelijk kunnen kwalificeren als een Engelstalige versie van de Heimat-pop waar onze oosterburen zo van houden. Voor wie er toch aan wil ls hier het nummer: Philips 6305 318 Tot besluit een lp die is uitgegeven door de Actie Namibié. waarop The Swupo Singers hun vrijheidsstrijd bezingen. Het spreekt voor zich dat een deel van de opbrengst per plaat 13,50) bestemd is voor de SWAPO, de bevrijdingsbeweging in Namibië. De plaat kan uitsluitend per giro (nr. 600657) besteld worden t.n.v. de Actie Namibië, Da Costastraat 88, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9