tussen twee werelden Staking taxichauffers in Groningen ten einde Haringpolitiek onderhevig aan bederf Zomer blijft Brand in Alkmaarse school weer werk van pyromaan Akkoord bereikt over lonen Britse werven bezit overheid MAANDAG 4 JULI 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet 4 5 TV-COMMENTAAR door Ton Hydra ASTERIX IN HISPANIA Ir. Lardinols. oud-landbouwcommissaris bij de EO. heeft zelden of nooit een minister openlijk over een collega in zo bittere bewoordingen horen praten als mr Fons van der Stee over de Engelse landbouwminister John Silkin. Er moet dan wel heel wat mis zijn, zo concludeerde hij zaterdagavond in Hier en Nu. De redactie van de actualiteitenrubriek van de NCRV deed de visserij-oorlog naar vele kanten uit de doeken, waaruit inderdaad bleek dat behalve haring ook de politiek schielijk aan bederf onderhevig kan raken. Hadden Van der Stee en Silkin elkaar voor de camera ontmoet, de rotte vis zou waarschijnlijk over het scherm zijn gevlogen. Dat het niet is gebeurd, moeten wij misschien betreuren omdat er nu slechts sprake is van eenzijdig stoomafblazen. Een confrontatie tussen de beide bewindslieden voor de televisie had net zo opluchtend kunnen werken als een donderbui na een drukkende periode. Want na het smijten met vis- en krachttermen als „huichelaar" en „onmogelijke kerel" door Silkin willicht beantwoord met „Inhalige Hollander" en „kortzichtige haringkaker" zouden de heren zich hebben teruggetrokken om driftig te gaan werken aan het herstel van de eenheid binnen de EG. Zij, en wij als kijkers, hebben dus zaterdag heel wat gemist. Je weet overigens als argeloze kijker nooit welke waarde Je aan uitspraken in het openbaar mag of moet toekennen. De een zegt: „Ze" hebben geen been om op te staan, en de ander beweert Juridisch zo sterk te staan als maar mogelijk is. Biologen beweren dat de Noordzee voor wat betreft de haring wordt leeggevist en de directeur Visserijen bij het betrokken ministerie zegt: „WIJ geloven niet in de heiligheid van de cijfers van de biologen". Wat valt er voor ons dan nog te geloven? In principe hetzelfde als ten aanzien van zoveel problemen: als het In de natuur fout gaat, dan is de mens daarvan meestal de oorzaak. Ook het zorgwekkend snel teruglopen van het zeehondenbestand In het Nederlandse waddengebied is onze schuld. Een deskunige vertelde het nog eens in Hier en Nu: de waterverontreiniging vormt voor deze zoogdieren de grootste bedreiging. Verontreiniging vooral door produkten met chemische verbindingen die in het water terechtkomen en niet afbreekbaar zijn. Deze schadelijke stoffen worden vrijwel ongewijzigd in het weefsel van zieke en dode zeehonden teruggevonden. Dat spul wordt onder andere toegepast voor lichtdrukapparatuur. Deze wetenschap zal echter niemand doen besluiten de kopieermachine aan de vuilnisman mee te geven. Shane, de Amerikaanse speelfilm van Georees Stevens uit 1952 is in de omroepbladen krachtig aangeprezen als een zeer geslaagde poging om de western te veredelen. „Een In zijn soort bijna volmaakte film", las ik ergens. „Nog volledig het aanzien waard." Die volmaaktheid heb ik niet kunnen ontdekken; wel een reeks verouderde elementen die minder uitstaande hebben met een psychologische benadering dan met de klassieke ingrediënten van een zwart-wittekening. Leerzaam is Shane nog slechts op één punt: de kindertjes van het wilde westen kregen met hun kleine ogen en zieltjes heel wat meer te verwerken dan voor hedendaagse peuters toelaatbaar wordt geacht. Minister Van Doom denkt het grut te beschermen door de reclamespots rond het nieuws van zeven uur te verbieden. Als ook hij naar Shane heeft gekeken, zal hij zich waarschijnlijk hebben gerealiseerd, dat de werkelijkheid waarin veel hummels leven, en waarin zij van hun naaste omgeving slechte voorbeelden te zien krijgen, duizendmaal gevaarlijker is dan vroege en domme reclameboodschappen. HET WEER door Hans de Jong Het eerste bouwvakweek-end mocht er wat het weer betreft zijn. Na een passage van een storing die in noord-Nederland acht tot tien milli meter regen achterliet en die zich zaterdagmorgen het langst in Twen te liet gelden, is het droge weer gekomen. Wel was de bewolking in de onderste en middelste lagen nog niet helemaal opgeruimd. Er zijn plaatsen geweest waar het gisteren tot een uur of drie duurde voor de zon wat beter doorkwam. Op andere plaatsen was de zon er rond koffie tijd al aanwezig, maar er ontwikkel de zich toen In de vochtige lage atmosfeer dreigende torens in het stratocumulusdek, maar warmere lucht op grotere hoogte gaf het on weer en zelf de regen bij ons geen enkele kans. In Jutland viel nog wel een licht bultje. Ook elders op het continent was de stabilisering tot laat In de middag duidelijk: sinds weken bleef de wijzer van onze THP 200 (onweer- verklikker) in de ruststand. Boven centraal-Europa werd dan ook na voorbereidend werk In Frankrijk het eerste mooi weer-hogedruk hoofdkwartier gevestigd, vervolgens verlegde het zwaartepunt zich naar de Noordzee en wel met 1022 milli bar gistermiddag ten noordwesten van Den Helder. In dit continentale hogedrukgebied met droog en zon nig weer liepen de barometers niet ver van centrum vooruit, een teken dat de zomer er niet aan denkt op te krassen. Vertrouwenwekkend is vooral ook de aanwezigheid van een smalle ho- gedrukcorridor verlopend van zuld- oost-Engeland via België naar het zuidoosten herkenbaar tot op z'n minst 12000 meter hoogte. De as lag gisteren dicht bij Ukkel: windsnel heid op die grote hoogte slechts twee kilometer per uur en verander lijk van richting.Ten zuiden van deze hogedrukzone bevindt zich een koude put boven zuidwest-Frank rijk. De stratosfeer ligt bij Bordeaux la ger: minus 46 graden Celslus op 12000 meter hoogte tegenover minus 52 graden boven Lissabon en minus 60 graden boven München en Stutt gart op hetzelfde niveau. Depressies van formaat kunnen ons land niet bereiken: een stormminlmum ten zuiden van IJsland blaast stoom af voornamelijk ln het zeegebied ten westen van Schotland. Wel kan, wanneer de temperatuur de 30 gra den bereikt en dat staat komende dagen op het programma de kans op een lokaal warmetonweer groter worden (ln het zuidoosten het eer ste). Dit vooral, omdat zich van Frankrijk een onweersachtlge lage- drukzone ln de richting van zuld- Duitsland ontwikkelt. Jipü is uitzonderlijk somber ge weest. In De Bilt was de maand met 119 uur zon (100 uur minder dan normaal) de somberste in zijn soort sedert 1923. In Stroet (Noord-Hol land) was het zonniger (143 uur) evenals ln het Groninger Ten Post (149). In het Belgische Ukkel was de uitslag met slechts 105 uur nog zeld zamer: sedert het begin van de waar nemingen daar ln 1887 was het er nooit zo donker geweest als ditmaal. De bekende radio- en TV-weerman Armand Pien zei vrijdagavond dat Je zoveel somberheid ln Juni vermoe delijk ln Je hele leven niet weer zult meemaken. De temperatuur was aan de lage kant: gemiddelde et- maaltemperatuur ln De Bilt 14.6 graad Celslus tegen 15.5 normaal, gemiddelde dagelijkse maximum temperatuur 18.7 (normaal 20.7), ge middelde dagelijkse minimumtem peratuur 10.4 graad Censius (10.1). Stand weer Vandaag opnieuw mooi, droog strandweer met aangename tempe ratuur waar wel de zon af en toe versluiert door hoge bewolking. Niet te warm, niet te koel: 20 tot 21 graden maximaal. Zeewater 16 gra den Celsius. Verdere vooruitzichten: het blijft mooi en het wordt warmer. Weer rap por ten We^rrapporten v gisteren 17 uur Amsterdam De Bilt Deelcn Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zünch Casablanca Istanbocl Tunis licht bcw half bewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bcw. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bewolkt licht bcw. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. licht bcw. onbewolkt regen licht bew onbewolkt half bewolkt ALGIERS (AFP) De bevrij- dingsbeweglng Polisario van de wes telijke Sahara heeft woensdag 35 Marokkaanse soldaten gedood en enkele tientallen anderen verwond. Dat staat ln een communiqué, dat de beweging zaterdagavond ln Al giers heeft uitgegeven. ALKMAAR De pyromaan die al drie weekeinden brandjes heeft ge sticht ln Alkmaar heeft zaterdag morgen de gemeentelijke MAVO- school als doelwit uitgekozen. De brandstichter kwam de school bin nen door een ruit ln te gooien. Om wonenden waarschuwden de politie, die het vuur met een poederblusser kon bedwingen. Het Is de tiende brand ln Alkmaar die toegeschreven wordt aan de pyr.omaan. Eveneens ln Alkmaar hebben bewakers van de nachtvelllgheidsdlenst ln een gara ge aan de Breedstraat een vuurtje gedoofd. Ook hier vermoedde men de hand van de pyromaan. In Krimpen aan de IJssel Is bij een uitslaande brand aan de Kortland straat de vijftigjarige E. Buys om het leven gekomen. Het gehele huis werd verwoest. TERBORO (ANP) De overheid heeft negatief gereageerd op het ver zoek van Vulcaansoord om een kre dietgarantie om de voortzetting van het bedrijf, dat overblijft na de over heveling van de gieterij-activiteiten naar gieterij Lovlnk. mogelijk te maken. Het gevolg hiervan kan zijn dat alle werkzaamheden over enige tijd moeten worden beëindigd. GRONINGEN De taxista king ln Groningen is na bijna tien weken ten einde. Vrijdag avond laat kwamen de taxi chauffeurs en de directie van de Groninger Taxicentrale tot een compromis. Zaterdagoch tend begonnen de eerste taxi's ln Groningen weer te rijden. In het begin deden zich nog ellkele moeilijkheden voor tussen een groepje chauffeurs dat is aangeslo ten bij het OVP. het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsverenigingen, en het merendeel van de chauffeurs dat wel werkwillig was. Een deel van de OVB'ers kon zich niet vinden in het bereikte akkoord en bleef bij de eisen, waarmee zij de staking waren ingegaan. De directie van de Groninger Taxi centrale wil de nog stakende taxi chauffeurs nog enige bedenktijd ge ven. Vanochtend zullen echter ook deze mensen wel weer normaal aan het werk moeten, anders dreigt voor deze chauffeurs ontslag. Advocaat van de directie van de taxicentrale, mr J. P. van Stempvoort, verklaarde dit weekend namens de Centrale, dat niet onmiddellijk hard zal wor den opgetreden, maar dat getracht zal worden om met overleg ook dit kleine groepje chauffeurs over te ha len om weer aan het werk te gaan. Vlak voor het weekend hebben beide partijen, de directie van de Taxicen trale en de chauffeurs, vertegen woordigd door de Vervoersfederatle FNV, na een marathon-vergadering onder leiding van de voorzitter van de Raad van Arbeid ln Groningen, drs P. A. Gllle, het compromis geslo ten. De chauffeurs zullen zeven pro cent boven het minimumloon uitge keerd krijgen, plus 21 procent provi sie, wanneer ze meer dan 800 gulden per week oprijden. Gemiddeld komt dat neer op een bedrag van 460,67 gulden per week. De nieuwe CAO, die per 1 Juli Ingaat is afgesloten voor de duur van achttien maanden. De directeur van de Groninger Taxi centrale, de heer Hafkamp, zei na afloop van de besprekingen ver heugd te zijn. dat de taxi's eindelijk weer rijden. HIJ was ook blij met het handhaven van het franchise-bedrag van 800 gulden. In eerdere onderhan delingen wilden de taxichauffeurs bij 200 gulden opgereden taxigeld al een deel als provisie hebben. LONDEN (Reuter) De Britse scheepswerven zijn genationali seerd. De belangen van de maat schappijen zijn ondergebracht ih de staatsmaatschapplj British Ship builders. De vooruitzichten voor de nieuwe maatschappij zijn niet veelbelo vend. De wereldscheepsbouw be schikt in de komende vijf Jaar over een capaciteit van ongeveer 30 mil joen ton per Jaar, waar vermoedelijk een vraag van 12 miljoen ton tegen over staat. Het Britse aandeel ln de wereldmarkt is de afgelopen Jaren sterk verminderd. De Britse scheepswerven verkeerden al in moeilijkheden voordat de tanker- markt Instortte en de wereldhandel achteruitging. De eerste grote vuurproef voor de nieuwe maatschappij doet zich voor in de Schotse scheepsbouw langs de Clyde-rivler. Wanneer hier in de ko mende maanden geen nieuwe be stellingen worden geplaatst zullen duizend mensen zonder werk ko men. Tot dusverre dit Jaar zijn er bij de Britse scheepswerven nieuwe schepen van ln totaal 250.000 bruto- ton besteld. Radio vandaag HILVERSUM I (298 m rn FM kanalen) TROS 7 00 Nieuws 7.02 (S) Ontbijt-sooa. Lichte- en populair klassieke muziek. (7.30 Nieuws 7 41 Aktua ochtend editie 8 30 Nieuws 836-8.45 Gymnastiek voor de huisvrouw10 00 (S) Sphinx, pro gramma voorde vrouw (10.30 Nieuws 10.33 (Si Kaboutertijd.) RVU.: 11.40 Yoga. VPRO 12 00 Piet Ponskaart presenteert (12 26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws 13 30 (S) Muziek. 15.00 Permanent Wave 15 30 Nieuws. 15.33 Nova Zcmbla EO 16 15 (S) Licht en uitzicht Gewijde muziek met een thema. 17.00 (S) Eigen wijs. kloutcrprogramma 17 15 (S) Grammofoonmuziek OVERHEIDSVOOR LICHTING 17 20 Vast en zeker 17 30 Nieuws EO 17 32 (S) Klankbord 18.00(5) Daar waar de molens staan, muzikale ron dreis door Nederland 18.30 Nieuws. 18-41 (S) De grote opdracht over zending, evange lisatie en christelijke hulpverlening. 19.00 (S) Ronduit muziek uit Israél. 19.40 (S) Bijbels perspectief. 20-00 (S) Achter de hori zon van het zomergebeuren, amusement sprogramma. 21.15 (S) Avondoverdenking. NOS. 21-30 (S) Openbaar kunstbezit 21.40 Voor blinden en slechtzienden. 21.55 (S) Tambu. Informatie en verzoekplaten voor Antilhanen in Nederland. 22.25 Bond zon der Naam. 22 30 Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. VOO: 2155 (S) Muziek en infor matie. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM U (402 m en FM-kanalen) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Vandaagmaandag. 8.00 Nieuws. 8 11 Hier en nu. 8-30 Het levende woord. 835 Tc Deum Laudamus: gewijde muziek. 9.00 Muzikale ochtendpost 9.35 Wa terstanden. 9.40 Informatief programma. 11.00 Nieuws. 11.03 Plein muziek. 12.00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan; lunchprogramma. 13.00 Nieuws. 13.11 Hier en nu 13.30 Douce France; chansonpro gramma. 13.55 Cinema-orgels. 14.10 Eén, twee. uit de maat; programma over onder wijs en opvoeding. NOS: 14.30 Boerenbont; over boeren en tuinders. 14.40 Den Haag deze week. 15.00 Kijk op buitenland. NCRV: 15.30 Een goed half uur; muziekprogram ma. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Rozegeur en prikkeldraad: gevarieerd informatief pro gramma. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 (S) Hier en nu. 18.30 (S) Muziek in vrije tijd; Brassband-muziek en koorzang. 19.40 (S) Populaire klassieken. 20.00 Nieuws. 20.05 Avondoverdenking. 20.10 (S) Neder lands Studenten Kamerorkest; klassieke muziek. 21.20 (S) Klassieke klarinet- en pia nomuziek. 21.35 (S) Literama; kroniek over boeken, schrijvers en toneel. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen met om 23.05 Actua- hteitenoverzicht radio- tv. 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga. HILVERSUM III (44S m en FM-kanalen) KRO: 7 02 (S) Dne op je boterham. AVRO: 9 03 (S) 'n Goed begin. NOS: 10.03 (S) Voor beschouwing Tour de France. AVRO: 10.08 (S+M) Arbeidsvitaminen. 11.03: Radiojour naal. 11.06 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Joost mag niet eten. NOS: 14.03 (S) Tour de France. (18.03 De vacaturebank.) AVRO: 19.02 (S) Het stenen tijd perk. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Super clean Dreammachine. 21.02 (S) De Negen- uur-jazz-show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Blues, ballads beat. 22.55 Mededelin gen. 23.02 (S) Candlelightshow. (0.02-0.05 RadiojournaalVPRO: 1.02 Belgisch nacht- programma. NOS: 4.02-7.00 (S) De maan dagnachten van juli. HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein. 9.00 Nieuws. 9.02 Kinderen een kwartje? 9.30 (S) Klassie- .ke muziek. 9.50 (S) VARA's Voettocht 10.00 (S) Drie concerten. 11.15 (S) VARA-klassiek. 12.05 Klassieke kamermuziek. 13.35 (S) Ka mermuziek van Nederlanders. 14.00 Nieuws. 14.02 Keuren en kiezen. 14.30 (S) VARA's Voettocht. 14.40 Geïmproviseerde muziek. 15.30 (S) Middagconcert 17.00 Einde. TV vandaag NEOERLANDI 1*«5 NOS Bwbapapa 16 55 Journaal 19.05 KRO De avonturen van Konny en zijn vrienden, jeugdaene 19 30 Do stuntelaars van Chicago, komedieserie 19.55 AkasSmrfh and Jones, tv-sene 20.45 VWo» Bocge. showpmgramma 21 35 Journaal 21.50 De worm m hel kuU. documentave 22.40 SYMBIOSE Symbiose 22.50 Journaal NEDERLAND I 16.30 NOS Tou» de France 19.55 Journaal 19.04 VARA RMMk, Nmkroraek 20.25 VARA: J<m Roekford, tv-serie 21.15 Op Raokeklais. (oOdonsösch festival 21 AS Achter het nieuws 22-20 SOCUTERA Film van de stichting Nederlandse vrijwilligers 22.30 NOS Journaal. „Kijkski eens aan," mompelde Opopol Istietof blij, toen hij kamer zeven was blnnengehold. „Kareltje Knetter isse Juist in slaapie gevalt. Scheelt veel. Hoef ik geen geweld te gebruik!" Hij zette zijn gestolen koffer neer en wierp de bloemen achteloos weg. Doch nauwelijks had hij deze inleidende handelingen verricht of daar werd zijn oor reeds getroffen door het driftige gesnuif en de vinnige voetstappen van de snel naderende zuster Vitteringa. „Och, och, och, wat zonde van dat lieve meissie..", mompelde Opopol droevig. „Het leve isse toch al zo hard voor een verpleegzustert en nou óók nog een tik met de goeien- dagsk op haar lieve koppie!" De sluwe kerel kon de gedachte bijna niet verdragen, dat hij de arme zus ter Vitteringa een keiharde begroe ting met zijn goeiendagsk moest toedienen, maar Ja, hij was een goed geheim agent. Menselijke' overwe gingen dienden dus plaats te maken voor het belang van Barreberië, want het onoverwinnelijke Barrebe rië ging vóór en dus... Dus zakte zuster Vitteringa even later kreu nend in elkaar. Gelukkig had haar kapje, in combinatie met haar dikke haardos, haar voor al te ernstige schade behoed, doch dat is natuur lijk maar een schrale troost, als Je zojuist door een goeiendagsk neer geslagen bent. Toch scheen er nog enige mensenlijkheld over te zijn in het versteende gemoed van Opopol Istietof, want hij begon nu met de kleine, slapende Kareltje Knetter uit het bed te halen. Toen bukte hij zich over de gevallen zuster Vitterin ga heen en hief haar in zijn sterke armen van de grond. Met een lepe lach droeg hij haar naar het nu lege bed van Karetyje en hij zei: „De ene er in, de andere er uit, en zo blijft het ziekenhuis vol..." Grinnikend voer de de loze minister nu de rest van zijn plannen uit. FERD'NAND 25 Maar toen 1 nog kon hij de klopper niet laten I vallen: „Ze moet het weten en ik heb i maar zo weinig tijd. Misschien kan dr. Rudd of de dominee haar opvan gen, maar ik moet de eerste stap zetten". Toen liet hij de klopper vallen en hoorde haar voetstappen. Hij had verwacht, dat zij op zijn I minst genomen een luide kreet zou slaken of op andere wijze van haar I verbazing blijk zou geven, maar zij j glimlachte alleen en wenkte hem binnen te komen, alsof hij een wille- 1 keurige bezoeker was, die een pakje kwam brengen. Toen herinnerde hij zich, dat tijd nooit iets voor haar had betekend; dat uren voor haar seconden waren en jaren niet meer dan uren. Maar haar eigen tijdsbe grip vertoonde toch een beetje slij tage, want zij zei: „Je bent lang weggebleven, het lijkt me tenminste lang. Wil jij even op de Jongen pas sen, dan maak ik soep". Hij kon geen geschikt antwoord op die opmerking bedenken. Hij ging zitten en terwijl zij druk bezig was bij het vuur. zei hij: „Wat ziet dat jochie er lekker uit, hoe noem je hem, liefste?" „Hij is Patrick gedoopt, dat had mevrouw de dokter bedacht. Maar ik geef hem allerlei namen en hij luistert er altijd naar". Zij schepte soep in twee kommen en legde een lapje neteldoek over een derde kom metje. ZIJ aten hun soep, Hazel voerde het kind en nam zo nu en dan zelf een lepel. Ikey kreeg het gevoel, dat zij daar zaten als een hecht gezinnetje en dat zij dit al jaren zo gedaan hadden. Na het eten ging zij op de grond zitten, haar hoofd tegen zijn knieën. Of hij het wilde of niet, hij moest haar een beetje terugbrengen' naar de werkelijkheid. Hij zei: „Ik ben nu een echte soldaat, liefste en over een paar dagen sturen zij me naar het slagveld. Wat zou je ervan zeggen, als wij eens naar de kerk gingen om net als Rachel en Keith te trouwen? Wil je met me trouwen en er voor zorgen, dat ik een gezellig thuis heb om naar te verlangen en om er te wonen?" Zij draaide zich om en keek hem aan: „Waarom zou je hier komen wonen. Jij woont toch in het grote huis van de landheer?" „Ja, maar ik wil veel liever in mijn eigen huisje wonen bij jou en mijn zoon". „Dat zou ik wel leuk vinden", zei zij, „maar zal meneer Craddock dat goed vinden? Zal hij niet woedend worden, als jij bij hem weg wilt?" „Luister nu eens, meisje", zei hij, „ik ben toch een volwassen man? Ik kan gaan wonen waar ik wil. En geef mij nu maar eerst eens een stevige zoen". Nadat zij elkaar lang gekust hadden, ging hij verder: „En nu ga ik de zaak meteen regelen. Ik ga naar de Lult en dan naar moeder Meg, want die moet je weggeven. Morgenochtend kom ik terug en dan gaan wij trouwen net als Pansy en dan krijg jij geld van het leger, net zo lang tot ik terug kom". Het was allemaal veel eenvoudiger gegaan dan hij had gedacht. Op weg naar huis kwam hij toevallig Meg Potter tegen, die kruiden had verza meld in de bossen. Zij groette hem, zoals altijd en hoewel zij er niets over zei, wist hij dat zij wist waar hij vandaan kwam. Meg wist altijd al les. Zij toonde ook niet de geringste verbazing, toen hij zei, dat het kind van hem was, maar dat hij pas van middag had gehoord, dat Hazel een kind had. Pas toen hij zei, dat hij van plan was met Hazel te trouwen, fronste zij haar wenkbrauwen: „Dat hoeft niet, zij heeft het best en me neer Craddock zal het helemaal niet leuk vinden. Je beet niet van ons soort en dat zul je nooit worden". „Ik ben ook niet van hun soort," zei Ikey, „en dat weet iedereen in het daL" „En toch zal meneer Craddock het niet leuk vinden," antwoordde zij. Zij zweeg even en ging toen verder: „Doe j,e het om de jongen een naam te geven?" Hij antwoordde, dat dit niet de reden was. Hij deed alleen, wat hij al lang geleden had moeten doen. Hij wist, dat hij nergens thuis hoorde. Alleen bij Hazel voelde hij zich op zijn gemak. Als hij de oorlog overleefde, wilde hij gaan boeren in het dal. Tegen die tijd zou iedereen genoeg hebben van alle capsones en zouden er heel wat mensen een een voudig boerenleven willen leiden. Zij knikte instemmend en beloofde hem, dat zij op tijd bij de kerk zou zijn, als hij haar even liet weten, hoe laat zij verwacht werd. Zij keek hem na, toen hij de voorde overstak. Zij had nooit meer dan een paar woor den met hem gewisseld en toch voel de zij zich meer met hem verwant dan met één van haar eigen kinde ren. In hem had zij iets herkend van haar eigen verbondenheid met de seizoenen en met de aarde. Tijdens hun korte gesprek, had zij even zijn hand gelezen en wist daardoor ook iets over zijn toekomst. Het deed haar deugd, dat hij een zoon had verwekt, in wiens aderen het oudste bloed van het dal stroomde. Wordt vervolgd Even puzzelen Horizontaal. 1. werktuig, 5. insecten eter, 7. god van de liefde, 8. toiletar tikel, 10. zaak, 11. stuk stof, 12. voor zetsel, 13. titel (afk), 14. bloeiwijze, 15. rund, 16. priem, 17. kort muziek stuk, 18. vogelverblijf, 20. sterk sma kend, 21. een weinig, 22. jagersroep, 24. vreemde munt (afk.), 25. deel van een trap, 26. rondhout, 27. vrucht, 28. godlg van de aarde, 29. sappig, 30. natuurlijk waterbekken- Verticaal. 1. muziekinstrument. 2. water in N. Br., 3. sporeplant, 4. voorvoegsel, 5. omslag, 6. voorzetsel, 8. voertuig, 9. vogel, 11. tussenzetsel, 12. romp, 14. zangstem, 45. bootje, 16. Europeaan. 17. tijding, 19. lof, 20. oevergewas, 22. bloeiwijze, 23. twee tal, 25. doortochtgeld, 26. buitenha ven, 27. voorzetsel, 28. pers. voor- naaraw. Oplossing vorige puzzel: 1. porfier, 2. lunatie, 3. leidsel, 4. portier, 5. ele gant, 6. sandaal, 7. overval PUITAAL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4