Van der Stee valt Britse collega aan Tamaela, Benin en de kapers Auto rijdt door bocht: echtpaar omgekomen Philips batterijen die gaan lang mee Bedrijven lozen weer afvalwater in Dollard Nederlander krijgt gratie in Somalië Overval op slager in Rotterdam Chileens koper is nog zoek Tijdgebrek maakt inspanningen tot tragikomedie PHILIPS Ministerie: geen vervuiling stranden MAANDAG 4 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet .Samenwerking met landbouwminister onmogelijk' Van een onzer verslaggevers. .{DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft zaterdagavond ernstige kritiek uitgeoefend op zijn «Britse collega John Silkin in verband met het conflict over de haringvisserij op de Noordzee. -.Minister Van der Stee noemde de :Engeise beslissing per 1 Juli binnen -de 200 mijlszone de vangst van ha ring te verbieden „hypocriet en hui- chelachtig" en zei dat het onmoge lijk is met de nieuwe Britse land bouwminister Silkin samen te werken. Minister Van der Stee, die dit in de .televisierubriek Hier en Nu van de NCRV vertelde, zei Juridisch weinig te kunnen doen aan de Britse beslis-, sing. Wel meent hij dat de Britten gruwelijk misbruik maken van de situatie door eerst de besluitvorming te blokkeren, daarna te beweren dat ..er geen besluitvorming is en dan te •zeggen dat ze daarom hun gang kun nen gaan. Over de Britse landbouw minister Silkin zei hij dat deze pu bliekelijk zegt dat wat goed is voor Engeland, ook goed is voor de Euro pese gemeenschap. Dat zijn, aldus minister Van der Stee, stellingen om te huilen. De moeilijkheden die nu bestaan, waren er niet met de vorige Britse landbouwminister. Momen teel wordt gezocht naar nieuwe ge spreksopeningen, die er volgens mi nister Van der Stee wel zijn. Hij zei voorts te vrezen dat als de gesprek ken niet deze maand worden afge rond, het wel september zal worden. LONDON (AFP. Reuter) Twee mannen en twee meisjes die sedert november in Somalië gevangen za ten, nadat hun jacht daar aan de grond was gelopen zijn zaterdag vrijgelaten. Het zijn de dertigjarige Nederlander George de Neef, de Zwitser Walter Darin, de Britse Jane Wright en de Zuidafrlaanse Charlene Hollis. Na een persoonlijk verzoek om gratie zijn zij door president Mohammed Siad Barre in vrijheid gesteld. Woensdag nog waren de vier tot gevangenisstraffen en boetes ver oordeeld. De Nederlander De Neef kreeg daarbij een boete van onge veer 4500 gulden en een gevangenis straf van twee jaar. Hij werd schul dig bevonden aan het illegaal bin nenkomen van Somalië, maar werd wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken van spionage. In de loop van het afgelopen week einde zijn de Nederlandse haring schepen teruggekeerd in de havens van IJmulden en Scheveningen. De meeste schepen hadden op de ha- ringgronden voor Engeland nog wel wat gevangen, maar de vangsten wa ren matig. De meeste schippers en bemanningsleden van de haring schepen waren niet alleen teleurge steld maar ook woedend over de eenzijdig door Engeland uitgeroepen maatregel. Een Scheveningse schip per zei eventueel wel begrip te kun nen opbrengen voor een vangstver bod voor haring, „maar dan wel op een eerlijke manier". Naast de Johanna (Katwijk 39) die vorige week door Britse marinesche pen naar de haven van Lerwick is opgebracht, is zaterdagmiddag voor de Schotse noordoostkust een twee de Nederlandse treller opgebracht, de Maria. Het schip werd opgebracht naar Aberdeen. Zaterdag is een tweede Nederlandse treller door de Britse marine opge bracht. Het was de Maria, die hier in de haven van Aberdeen ligt. Schipper Nicolaas de Niet van de Maria die zaterdag door de Britse marine is opgebracht naar Aberdeen, wordt hier na zijn aankomst in de haven begeleid door een politieman. ALBLASSERDAM (ANP) Een echtpaar uit Alblasserdam is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een verkeers ongeval. Het zijn de 65-jarige O. Ko- lijn en zijn 62-jarige echtgenote C. L. Kolijn-Nleuwenburg. Ze zaten in de auto bij hun zoon, die in een haakse bocht rechtdoor reed en van de dijk afraakte. In Sas van Gent is gisteren de zeven jarige Slmone van Chrlchlow dode lijk verongelukt, toen de auto van haar vader werd geraakt door een andere personenauto. Vier andere personen raakten licht gewond, ter wijl één persoon ter observatie in het ziekenhuis werd opgenomen. In Rosmalen verongelukten zater dagmiddag twee mensen dodelijk. De 66-jarige A. Verrljt uit Rosmalen stak op de fiets plotseling de rijweg over en werd aangereden door een moterfiets, bereden door de acht tienjarige H. Vos uit Valthe. De be jaarde fietser overleed direct en de motorrijder overleed zondagochtend aan zijn verwondingen in het Groot- Ziekengasthuis in Den Bosch. In Ermelo is zaterdag kort na mid dernacht de 22-jarige J.B. de Wit uit Apeldoorn in zijn personenauto om het leven gekomen. Hij reed op de Flevoweg met zeer grote snelheid en raakte de macht over het stuur kwijt. Het voertuig kwam na enkele zig-zag bewegingen in een droge sloot naast de weg tot stilstand. De passagier naast de bestuurder raak te zwaargewond en werd overge bracht naar een ziekenhuis in Har derwijk. In het Noordhollandse Schagen is de 65-jarige C. de Carpentier om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de provinciale weg Alkmaar- Schagen geen voorrang kreeg van een andere automobilist. In HeenvUet (nabij Rotterdam) raak te een wiel van een kampeerwagen tje los en raakte een bromfietser. Deze, de zestienjarige J. de Ruiter uit Rotterdam, liep dusdanig hersen letsel op dat hij in een ziekenhuis overleed. ROTTERDAM (ANP) Bij een Rotterdamse slagerij aan de Hesse- plaats is zaterdagochtend een gewa pende overval gepleegd. Omstreeks half acht kwamen twee met nylon kousen gemaskerde mannen de win kel binnen en sloten de asslstentbe- drijfslelder in een koelcel op. De overvallers verdwenen met een di- plomatenkoffer met 20.000 gulden. Bij het bouwbedrijf Koopman in Rotterdam zijn vrijdag vakantie bonnen ter waarde van 40.000 gul den gestolen. Uit een loods op het terrein van Quick Dispatch in de Maasstad zijn vijftien balen ongebrande koffie ontvreemd. De koffie heeft een waarde van 16.000 gulden. Vrijdagmiddag wisten twee gewa pende mannen drieduizend gulden bult te maken bij een overval op een kantoor van de woningbouwvereni ging „Onze woongemeenschap" aan de Baarlandhof in Rotterdam. Tot nu toe heeft de politie geen spoor van de daders gevonden. Als gevolg yan de Britse maatregelen tegen de Nederlandse vissers hebben d? reders hun schepen die in de En gelse wateren voeren, teruggeroepen. Een van de schepen, de KW 49 Schout Veldhuis hier bij het binnen varen van de haven van IJmuiden. AMSTERDAM De zes vrachtwa gens met 150 ton Chileens koper, die vorige week niet in Italië werden gelost, zijn het afgelopen weekeinde weer teruggekeerd in Nederland. Waar de wagens zijn gebleven, is echter niet bekend. Een deel van het convooi was er in Frankrijk in ge slaagd de begeleiders van de vak bonden van zich af te schudden. Volgens een woordvoerder van het Chilicomité, is het koper naar een geheime opslagplaats dan wel naar West-Dultsland gebracht. ROOD: NORMAL DUTY. GOUD: HEAVY 0UTY, ZWART: DOUBLE 0UTY. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een aantal be drijven in Groningen zal ook na 1 oktober, wanneer de zoge naamde Smeerpijp in gebruik wordt genomen, ongezuiverd afvalwater mogen lozen. Dit af valwater komt via de nieuwe persleiding in de Dollard. Volgens het ministerie van verkeer 'en waterstaat zal de vergunning tot lozing van ongezuiverd afvalwater op de persleiding alleen worden ver leend aan bedrijven die al maatrege len treffen om de vervuiling te ver minderen. Overigens wordt momenteel al het ongezuiverde afvalwater van met name de strokarton- en aardappel meelfabrieken via de kanalen in de Dollard geloosd. Toen echter beslo ten werd tot de aanleg van de smeer pijp, was het de bedoeling dat er geen ongezuiverd afvalwater meer zou worden geloosd. De' na oktober toch toegestane lozingen zullen van tijdelijke aard zijn: verwacht wordt dat binnen een jaar alleen nog gezui verd afvalwater via de smeerpijp zal worden afgevoerd. Het ministerie van verkeer en water staat verwacht niet dat door de lo zingen na 1 oktober de vervuiling van de Westduitse stranden zal wor den vergroot. Het ministerie van landbouw van de Westduitse deel staat Nedersaksen staat op het standpunt dat de pijpleiding niet in gebruik mag worden genomen als er bedrijven zonder zuiveringsinstalla tie op worden aangesloten. De West duitsers menen dat onder alle om standigheden moet worden voorko men dat in het mondinggebied van de Eems nieuwe milieuproblemen kunnen ontstaan. Twijfels „Mijn moeder vraagt of ze een kopje suiker, een bakje snoep, een kop chocolaatjes, wat hondenvoer en een paar rollen drop kan lenen. Over het effect van de ingebruikne ming van de persleiding, die het vui le water tot halverwege de Eems- mond brengt, bestaan twijfels. In de Dollard zal vuil terecht blijven ko men, omdat de kanalen zo vervuild zijn dat het vele jaren zal duren voordat zij zijn schoongespoeld. Bo vendien blijven er lozingen van on gezuiverd afvalwater op de kanalen plaatsvinden. Door de mogelijkhe den het afvalwater te zuiveren, is voorts de noodzaak van de smeer pijp twijfelachtig geworden. Een aantal vertegenwoordigers van de Zuidmolukse gemeen schap in Nederland heeft tij dens de gijzelingsacties in Bo- vensmilde en Onnen gepro beerd verschillende Afrikaanse regeringen, waaronder met name de regering van Benin (het vroegere Dahomey) over te halen de kapers en de Zuidmo lukse gedetineerden op te ne men. Zowel president Tamaela, die een kleine minderheid van de Molukkers achter zich heeft, als vice-president Lokollo uit het RMS-kabinet van Manusa- ma hebben pogingen in deze richting ondernomen. Door al lerlei communicatiestoornis sen, rivaliteiten tussen beide Zuidmolukse groeperingen, de overtuiging over een zee van tijd te beschikken en puur on vermogen is er echter niets van terechtgekomen. Zuidmolukse Jongeren, die tot de groepering van Tamaela behoren, hQuden vol dat hun leider, hun staatshoofd of generaal (doorhalen wat niet verlangd wordt) Tamaela er al in was geslaagd de Beninse rege ring zover te krijgen dat deze bereid was een vliegtuig ter beschikking te stellen, de kapers met de door de Nederlandse overheid vrij te laten gevangenen op te nemen en de vei ligheid van eventuele Nederlandse bemanning van het vliegtuig te ga randeren. Volgens deze Jongeren heeft er al een vliegtuig in Benin klaargestaan. Tamaela zelf zou al in de eerste week van de gijzeling van plan zijn geweest naar Nederland te komen om als bemiddelaar op te treden tussen de overheid en de ka pers. Voorwaarde hierbij zou zijn ge weest dat de Jongens in de trein en in de school Tamaela als hun president zouden aanvaarden. Een voorwaarde die later zou zijn ingetrokken „om dat het tenslotte Zuidmolukkers zijn en dus ook jongens van Tamaela". Voorzichtiger Volgens deze Jongeren was de Neder landse overheid ervan op de hoogte dat Benin bereid was de kapers op te nemen. Benin zou zelfs telegrammen hebben gestuurd naar het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Afschriften hiervan zouden in bezit zijn van de minister van defen sie van het Tamaela-kabinet, de heer Manuputty. Pepelina Sahureka, mi nister van buitenlandse zaken ln het Tamaela-kabinet, die bij Tamaela's inspanningen in Afrika rechtstreeks betrokken was, is wat voorzichtiger in haar uitlatingen. Tijdens een be zoek aan Nederland van nog geen 24 uur verklaarde zij tegenover ons dat er wel degelijk contacten zijn ge weest met de regering van Benin. Maar van telegrammen of een vlieg tuig is geen sprake. Zonder de Nederlandse autoriteiten hiervan op de hoogte te stellen, had Tamaela bij de Beninse regering aangedrongen om opname van de kapers en hun gedetineerde vrien den. Op 8 juni, drie dagen vóór de militaire ingreep was het zover. Ta maela maakte zich op om naar Ne derland te reizen met de toezegging van Benin op zak, dat de kapers ln Cotoenoe welkom zou zijn, mits hier om door de Nederlandse overheid zou worden gevraagd. Op vrijdag 10 door James Dorsey en Johan ten Hove juni kwam het vliegtuig van Tamae la en mevrouw Sahureka met vertra ging ln Parijs aan. Zij bleken hun aansluiting naar Amsterdam gemist te hebben, zodat zij in Parijs moes ten overnachten en niet meer die vrijdagavond hun plan aan de Ne derlandse regering konden overhan digen. De vertraging van dat vliegtuig van Cotoenoe naar Parijs betekent, dat alle moeite voor niets is geweest. In de vroege ochtenduren van zaterdag 11 juni bevrijdden Nederlandse ma riniers de gegijzelden in de trein en in de school. Zo is het te begrijpen dat de Tamae la jongeren zich verbazen over de uitlatingen van premier Den Uyl en minister Van Agt, die volhielden dat er geen enkele andere mogelijkheid meer was dan een gewapend ingrij pen. Er was immers geen land be kend dat de kapers zou willen opne men. Deze jongeren wonden zich ook erg op over de uitspraak van Van Agt als zouden de Molukkers in de trein zware wapens „zelfs zeer zwaar wa pentuig" hebben gehad. Van Agt probeerde nog steeds de militaire ingreep te verkopen, aldus deze jon geren. Ideeën, die ook leven bij ande re dan de Tamaela-jongeren. „In de trein waren slechts een Uzi, een Jachtgeweer en een aantal pistolen, terwijl er zeer weinig munitie aan boord was." Volgens de Tamaela-jongeren zou alles heel anders gelopen zijn als Tamaela niet gestoord was door aanhangers van Manusama en zijn vice-president Lokollo in zijn be sprekingen met de regering van Be- In de Vietnamese hoofdstad Hanoi verklaarde vice-minister van buiten landse zaken Nguyen Co Thach tegenover één onzer redacteuren dat Vietnam géén contacten heeft met Zuidmolukkers. Tijdens de gijzelin gen doken ln Nederland berichten op dat de Fransman Charpentier na mens de Vietnamese ambassade jn Parijs bemiddeling had aangeboden. De Vietnamese vice-minister is hier niets van bekend, terwijl de Neder landse zaakgelastigde in Hanoi, mr. Körner niet anders dan uit de pers van deze geruchten weet. Ook is Viet nam nimmer van plan geweest de gijzelhouders met hun slachtoffers op te nemen, in tegenstelling dus tot Benin. Vice-minister Nguyen Co Thach zei dat zijn regering revolutio naire bewegingen in het buitenland moreel steunt maar niet daadwerke lijk helpt. „Wij zijn niet van plan de revolutie te exporteren", aldus de be windsman tegenover onzer redacteur in Hanoi. nin. Enkele dagen voor de militaire ingreep ging namelijk een vertegen woordiger van Lokollo naar de Be ninse ambassade in BrusseL Dit was Brenda Risamenapatty, medewerk ster van de ln Baarle Nassau vertoe vende bankier Owel, die in ieder geval vroeger nauwe relaties onder hield met het kabinet-Manusama. Owel en mej. Risamenapatty zelden in een gesprek dat zij het natuurlijk zouden ontkennen dat zij in Brussel zou zijn geweest. Owel zei dat hij ervan overtuigd was dat de Neder landse regering er van op de hoogte was dat de regering van Benin be reid was de kapers op te nemen. Maar het was volgens hem niet te bewijzen. „Dacht u dat de RMS een kans om dit aan te tonen en de Nederlandse overheid ln moeilijkhe den te brengen, zou laten varen?" Hij raadde ons sterk af een en ander in de publiciteit te brengen. neer het door Nederland hierom ver zocht zou worden. .Reddingsengel" Vertraging Brenda Risamenapatty kwam in Brussel aan en zei dat ze van Lokol lo kwam. (Lokollo zou op het mo ment waarnemend president van de RMS zijn, omdat Manusama als zo danig het zwijgen zou zijn opgelegd tot na het komende RMS-congres waarbij vrijwel zeker het RMS-kabi net drastisch gewijzigd zal worden. Manusama zou door het drieman schap dr. Tan, Lokollo en mevrouw Soumokil aan de kant zijn gezet na een vergadering bij dr. Tan thuis). Hoe dan ook, Brenda Risamenapat ty kreeg ln Brussel te horen dat men daar Lokollo niet kende. „WIJ ken nen alleen Tamaela". Vermoedelijk heeft Tamaela ln Benin niet verteld dat hij slechts een minderheid van de Zuidmolukkers ln Nederland ver tegenwoordigd. Brenda ging af en de ambassadeur nam contact op met de regering in Benin. Waarna Tamaela verklaarde dat in deze moeilijke situatie de RMS één be hoorde te zijn en dat de „kapers ook zijn Jongens waren". Benin accep teerde dit blijkbaar en de reeds stopgezette voorbereidingen voor een vlucht naar Nederland werden hervat. Althans volgens het verhaal van de Tamaela-jongeren. Mevrouw Sahureka geeft Inderdaad toe dat het bezoek van Brenda aan Brussel tot vertraging ln de besprekingen met de regering van Benin leidde. Maar uiteindelijk bleef Benin wel bereid de kapers te ontvangen, wan- De heer Tamaela toen hij in 1971 op Schiphol aankwam en afgehaald werd door zijn commando's Rechts staat mejuffrouw Sahureka. De minister van defensie van het Tamaela-kabinet, de heer Manuput ty, zei ons in een gesprek dat hij wel een telegram had gestuurd naar de Nederlandse overheid, maar dat dat nA de militaire Ingreep was gebeurd. In het telegram, dat hij geheel op eigen houtje verstuurd zei te heb ben, werd niet ingegaan op Benin, maar betreurde hij, net als mevrouw Sahureka overigens, de militaire in greep van de Nederlandse overheid en het feit dat Nederland niet in overleg met de Tamaele-groep naar andere oplossingen had gezocht. „Ik heb geen contact met de gene raal, hij zit ln Benin en ik kan hem niet bereiken. Ik neem geen beslis singen, dat doet alleen de generaal. 'Ik ben slechts minister van defensie, lk bemoei me niet met politiek. Ik heb contacten met de commandan ten van mijn commando's. Niet met de manschappen zelf, maar dat heeft minister Van Agt ook niet". Mevrouw Sahureka beweert echter op 8 Juni vanuit Benin telefonisch contact te hebben gehad „met onze vertegenwoordigers in Nederland", ■onder wie de heer Manuputty. Ma nuputty werd opgedragen onmid dellijk met de Nederlandse overheid contact op te nemen. Hij moest hen op de hoogte brengen van de komst van Tamaela naar Nederland en zeg gen dat Nederland niets moest on dernemen tot Tamaela was aange komen. Dat Tamaela in Afrika on derhandeld had over het opnemen van de kapers, wist Manuputty niet en dus kon hij dit ook niet aan Den Haag bekendmaken. Met andere woorden, Manuputty moest het cri siscentrum in Den Haag vertellen: „Maken Jullie je geen zorgen. De reddingsengel Tamaela is on derweg." Onderhoud Het verhaal van Tamaela wordt be vestigd door David Horowitz, een Joodse eigenaar van een persbureau bij de Verenigde Naties in New York. Horowitz, die vaak public re lations voor Tamaela doet, weet dat Tamaela tot twee dagen voor de militaire ingreep van de Nederland se overheid in Benin was. Op 11 JunJ kwam hij in New York aan. „Toen wij ons vliegtuig in Parijs naar Am sterdam hadden gemist en de vol gende ochtend hoorden van de mili taire ingreep, had het geen zin meer om naar Nederland te komen," legt mevrouw Sahureka ons uit. Horo witz weet wel te vertellen dat Ta maela tijdens de gijzelingsacties een onderhoud heeft gehad met dc pre sident van Benin, „beze beloofde Tamaela alles te doen wat in zijn macht lag." aldus Horowitz. Tamae la wordt door Benin als RMS-presi- dent erkend en heeft daar een kan toor. HIJ schijnt zelfs ln bezit te zijn van een Benins diplomatiek pas poort. Tamaela reist veelvuldig met zijn minister van buitenlandse za ken mevrouw Sahureka tussen Be nin en New York heen en weer. Bij de Verenigde Naties ln New York proberen zij de RMS-zaak aanhan gig te maken, zonder veel succes overigens. Ook de door Tamaela op 13 juni bij de commissie voor de mensenrechten van de VN Ingedien de klacht tegen Nederland wegens schei ding van de mensenrechten bij de militaire ingreep heeft geen enkele kans van slagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3