Bezwaren tegen de geest van een bijbelherdenking Waar komt het kerkelijk jaar' vandaan? Engeland hangt er maar wat bij in EG Bijbels, Burgers Brugmans Co. Anglikaanse fundamentalisten manen tot voorzichtigheid UIT DE KERKBLADEN In Israël kon zomaar" een profeet op- Wedervraag staan VANDAAG Voorbijgangers Israëlisch plan voor steden op Jordaanoever MAANDAG 4 JUU 1977 KERK T rouw/Kwartet2 In het verlengde van de her denking van de uitgave van de Delltse bijbel vonden nog en kele manifestaties plaats, die de aandacht op de bijbel wil den vestigen, maar zich mer kwaardig genoeg tevens geken merkt hebben door een opmer kelijk voorbijgaan aan wat men zeker van protestantse zij de als typerend voor een derge lijke herdenking verwacht zou hebben. Het Woord in Beeldmet teksten van prof. dr. C.W. Mönnich en Michel van der Plas bracht voor een bijzonder lage prijs een Indrukwekkende ver zameling illustratief materiaal en enige boeiende opstellen. De nadruk viel echter op de secundaire door werking van de bijbel in de samenle ving. Het boek wil voor alles aanto nen, dat bij alle functieverlies van de bijbel, de erfenis „gans een volk is". De ruimere belangstelling voor de bijbel zouden wij blijkens het voor woord vooral te danken aan de nieu were roomskatholieke volksuitga ven. Veel wat het boek biedt bestaat „bij de gratie van min of meer vroom herdenken". Tegen een dergelijk pla tenboek kan men natuurlijk weinig bezwaar hebben. Het is wel een ge mis wanneer een aantal wezenlijke aspecten van de bijbel dan niet aan de orde komen: de betekenis van de joodse traditie, de grote invloed van de Statenvertaling, de bijbel als boek van verkondiging. Een protes tant. die het Woord in beeld wil bren gen zal niet bij voorkeur pater Brug mans op een met Mariataferelen ge- door dr. S.L. Verheus sierde kansel zetten, zoals op de om slag van het boek het geval is. De overstelpende hoeveelheid roomska tholieke curiosa, die niets met de bijbel te maken hebben getuigen evenals de vele slordigheden in de toelichtingen bij de illustraties van een weinig doordachte opbouw van dit boek. Onder de maat Helaas moeten wij constateren dat ook de tentoonstelling Bijbels Burgers, vijf eeuwen leven met de bijbel, niet beantwoordt aan wat men van een dergelijke expositie had mogen verwachten. Ook wan neer men er begrip voor heeft dat men „onder druk van weinig tijd en mankracht" moest werken, is het resultaat onder de maat gebleven Jammer is dat de kostbare uitgaven in een te donkere ruimte zijn opge steld en dat men bij Rembrandt- bijbels dan een versleten band of een cassette in plaats van de Illustraties toont. De prestatie van een aantal kostbare bijbeluitgaven en opmer kelijke schilderijen in het eerste ge deelte wordt naarmate men de eigen tijd nadert vervangen door een over dadige, maar weinig geordende col lectie religieuze of semi-rellgieuze curiosa, veelal van roomskatholieke signatuur. De plaats van het Oude Testament binnen het Jodendom, het griekse Nieuwe Testament, de betekenis van de Statenvertaling, die niet alleen om zijn spelfouten vermeld behoeft te worden, missen wij pijnlijk. Misschien moet een oud harmonium met wat vergeelde boek jes het rijke protestantse leven ver beelden? Wij zouden willen advise ren de laatste zaal alsnog dicht te doen. Aan de verzameling nostalgi sche wandplaten en een kleurige beeldenmarkt kan men misschien op het Waterlooplein zijn hart ophalen, met de bijbel heeft deze santé-kraam niets van doen. Rommeligheid De rommeligheid van de expositie is wellicht te verklaren uit de ideologi sche achtergrond, waarvan verschil lende bladzijden in de catalogus ge tuigen. Het interessante opstel van prof. dr. C. C. de Bruin als een lelie onder de doornen daargelaten, zou op de gehele catalogus van toe passing kunnen zijn een zinsnede op blz. 10: „in zekere zin betekent deze ordening een vergroting van de ver warring". In verschillende inleiden de fragmenten wordt voortdurend gefulmineerd tegen alles wat moge lijk élltalr of niet voor de gewone man zou zijn: „in ieder geval zijn kunstwerken, die vooral dienen als statussymbolen vermeden" (blz. 9). Dit geldt waarschijnlijk niet voor blz. 3, waar een fikse lijst van nota belen uit kerk en wereld, die aan het eindproduct van hun aanbeveling wel onschuldig zullen zijn, wordt gepresenteerd. Staaltje Een treffend staaltje van kerkhisto risch Inzicht willen wij de lezers niet onthouden: „De theologische verfij ningen, die In de kerkgeschiedenis zo'n grote rol hebben gespeeld en die tot vele afsplitsingen leidden, zijn achterwege gelaten. Soms dui ken ze op door de gekozen voorwer pen, maar ze zijn nooit aanleiding geweest tot de keuze. Meestal zullen alleen de Insiders zich er erg druk over hebben gemaakt. Of de gelovK gen, die hun leiders in de zoveelste nieuwe sekte volgden, werkelijk doordrongen waren van de nood zaak om op theologische gronden een nieuwe gemeenschap te stich ten, mag worden betwijfeld. Over het algemeen zullen emotionele re denen de overhand hebben gehad. En het is in dit opzicht essentieel te bedenken, dat tot ver in de twintig ste eeuw meer dan 80% van de be volking bleef behoren tot de katho lieke en de hervormd-gereformeerde kerk." (blz. 91. Lourdes Hierna zal het niet meer verbazen dat het eigene van de bijbel in 1977 aldus wordt getypeerd: „in 1977 is de bijbel een plurifom boek voor leder- een". Wat er in de laatste eeuw aan bijbels is verschenen wordt nauwe lijks vermeld, wel vinden wij er als laatste illustratie no. 269: „O.L. Vrouwe van Lourdes, lampje. In de voet een speelwerkje met de melo die „Te Lourdes op de bergen". Eén voorbeeld van de toelichtingen in de catalogus moge voldoende zijn: no. 280: „Broekstukken (stik ken) ca. 1830. De broekstukken zijn afkomstig uit Walcheren. De beteke nis van de voorstelling is onduide lijk." Deze afbeelding staat op het omslag van de catalogus van „Bijbels Se Burgers". Aan de catalogus van de Bijbelten toonstelling van 1914 zal menigeen een goede herinnering bewaren; het is een nog altijd gezocht en veelge vraagd (daarom misschien nu eli tair???) werkje. In zijn boek over de Statenvertaling citeerde prof. de Bruin een uitspraak van prof. Too- menbergen, die Nederland het „klassieke land der bijbelversprei ding" noemde. Wij menen dat dit nog zo is. Des te meer is het te betreuren dat de jongste manifesta ties uit angst om niet bij de tijd te zijn zo weinig representatief zijn voor het boek dat de eeuwen trot seerde en ook zo weinig laten uitko men hoeveel ook de gewone man voor zijn dagelijks geloofsleven te danken heeft aan het boek, waarin hem het heil is aangezegd. De doopsgezinde kerkhistoricus dr S. L. Verheus, verbonden aan de Universiteits Biblio theek te Amsterdam, bespreekt de tentoonstelling „Bijbels 8c Burgers", die tot 7 augustus te zien is in Het Prinsenhof te Delft. door L. M. P. Scholten Het begin in Jeruudum door dr. K. Deddens. Uitgave Oosterbaan en Le Cointre te Goes. 208 blz.; 16,50. Juist nu de vragen rondom het „ker kelijk Jaar" in de brede belangstel ling komen men denke aan het plan van de sectie Eredienst van de raad van kerken om te komen tot een interkerkelijk aanvaarde liturgi sche jaarorde komt dit boek aan de bezinning meedoen. Waar komt dat „kerkelijk jaar" eigenlijk vandaan? De vrijgemaakt-gereformeerde the oloog dr. K. Deddens heeft de stof van zijn dissertatie hier gepopulari seerd. De oud-christelijke liturgie vindt zijn oorsprong in Jeruzalem. Maar, aldus dr. Deddens, de afwij king en ombuiging van de oude lijn van de eerste tijd is óók in Jeruza lem begonnen. Hij houdt zich vooral bezig met de liturgische praktijk van Cyrillus, die in de vierde eeuw lange Jaren bisschop van Jeruzalem is geweest Bij Cyrillus is het vol gens dr. Deddens mis gegaan. Bij deze bisschop ging de liturgische ontwikkeling over de verkeerde wis sel in de richting van sacramentalis- me en mysteriologie. En de liturgi sche beweging nadien is op dit ver keerde spoor verder gegaan, totdat de reformatie opnieuw de rijkdom van de gereformeerde eredienst in het licht stelde. Volgens dr. Deddens is het onmoge lijk een brug te slaan tussen de r.k. en de reformatorische uitersten in de waardering van het kerkelijk jaar. De bijbel gaat niet voor in de beperkte prediking van diverse ge beurtenissen in de verschillende „feestkringen", maar wel in de ver kondiging van „al de raad Gods". Een boek, dat het verdient in de discussie betrokken te worden. De betrouwbaarheid van de geschrif ten van het Nieuwe Testament door prof. dr. F. F. Bruce. Uitgave Inter nationale Bijbelbond te Haarlem. 112 blz.: ƒ9,50. Dat de bijbel het door de Heilige Geest geïnspireerde Woord van God is, vraagt geloof. Want te bewijzen in de strikte zin van het woord is het niet. Dat weet de schrijver, een Engelse nleuwtestamenticus van naam, ook wel. Maar intussen ver telt hij in dit boek een hele hoop wetenswaardige dingen rond het nieuwe testament: wie zijn de schrij vers, wanneer zijn de verschillende bijbelboeken geschreven, hoe is de eanon ontstaan enz. —mm Jaarboek H-tholiek Documentatie Centrum 1975. Uitgave Dekker en Van der Vegt t Nijmegen. 149 blz.; 17,50. Bevat onder meer een interessant artikel van Ed Jai.^sen over „De Rooms Katholieke aatspartij en de crisis, 1930-1940". Janssen be schrijft de ontwikkeling in het soci aal-economisch denken in deze vooroorlogse KVP, die uiteindelijk leidde tot het afwerpen van „heb Colijnse juk" in 1939 en de vorming van het eerste Nederlandse kabinet met socialisten. Bijzonder interes sant tegen de achtergrond van het CDA van nu. De christen en het communisme door drs. H. G. Leih e.a. Uitgave Evangeli sche Omroep in samenwerking met Buijten en Schipperheijn te Amster dam. 110 blz., 10,-. Drs. H. G. Leih, drs. H. G. Geertse- ma, J. A. E. Vermaat, prof. C. Veen- hof en prof. dr. A. Troost bundelden hier de referaten, die zij hielden op de studiedag van de EO, 13 novem ber in Putten. Een sociaal-economi sche benadering van het communis me had o.l. naast het gebodene het geheel aan diepgang doen winnen. LONDEN Een groep van ruim honderd anglikaanse fundamenta listen heeft zich in een open brief tot het anglikaanse episcopaat van En geland gewend met het verzoek bij zonder voorzichtig te werk te gaan met de overeenstemming, welke tus sen anglikaanse en r.k. theologen bereikt is over een aantal belangrij ke onderwerpen. De anglikaanse ge meenschap zo zeggen zij dient diepe studie te maken van de refor matorische kwesties, welke in de dia loog met de andere kerken aan de orde komen. De anglikaanse kerk is reeds lang in dialoog met verschillende kerken, zoals de oud-katholieke kerk, de or thodoxie en sinds het tweede vati- kaanse concilie ook met de r.k. kerk. De groep van fundamentalisten in het algemene spraakgebruik worden daarme orthodoxe conservatieven bedoeld wijzen de bestaande over eenkomsten met r.k. theologen over kwesties als bijbel en traditie, recht vaardiging en genade, kerk en ambt en de eucharistie, op zichzelf nlef af. Maar diepere studies achten zij wel nodig. Volledige intercommunie wij zen zij af totdat diepergaande over eenstemmingen zijn bereikt. Inter communie nu zou volgens hen meer een gevoelskwestie zijn dan een goed theologisch gefundeerde zaak. AMSTERDAM (ANP) De Bond Heemschut heeft kabinetsforma teur Den Uyl in overweging gegeven een aparte staatssecretaris voor mo numentenzorg en natuur- en land- schapsbescherming te benoemen. De bond schrijft aan formateur Den Uyl grote zorgen te hebben over de leefbaarheid van ons land, zowel in de steden als op het platteland. „De teruggang van de leefbaarheid is angstaanjagend', aldus de Bond Heemschut. Om een verdere terug val te voorkomen moet de overheid alle beschikbare deskundigheid bundelen en departementale ver snippering op dit gebied tegengaan, zo vindt de bond. Voorzitter Europese Commissie Jenkins: LONDEN (Reuter) Oroot-Brittan- niè heeft niet oprecht geprobeerd een succes te maken van zijn lid maatschap van de Europese Ge meenschap. „Ik geloof niet dat je kunt verwachten voordeel te beha len. tenzij Je dit doet". Dit zei Roy Jenkins, voorzitter van de Europese Commissie en zelf een Brit, gisteren in een interview met de Londense Observer Jenkins vond het „essenti eel dat Groot-Brittanniê gereed Ls voor de directe verkiezingen van het Europese parlement op het moment dat zijn bondgenoten binnen de EO dat ook zijn". Hij achtte het van ..kapitaal belang" dat deze verkie zingen in 1978 worden gehouden. De voorzitter van de Europese Com missie benadrukte wel dat zijn kri tiek op Engeland niet betekent dat EG-landen niet voor hun eigen be langen mogen strijden. De Fransen hebben naar zijn mening vaak een Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 onaangename nationalistische lijn gevolgd, maar niemand heeft ooit getwijfeld dat de Fransen deel waren van de Gemeenschap. Premier James Callaghan wil de rol van Groot-Brittannië ln de EG „grondig opnieuw bezien", zo meldt de .Financial Times'. Hij zal dat met de leden van zijn kabinet doen om een botsing tussen pro- en anti-Euro peanen in de Labourpartlj te voorko men en om een .constructievere' po litiek ten aanzien van de EG te for muleren, die van enkele felle tegen standers van het Britse EG-lid- maatschp in het kabinet pro-Euro peanen kan maken. De premier heeft hiermee willen wachten, aldus het blad, tot het eind van de periode waarin Engeland het voorzitter schap van de Europese Commissie bekleedde. Boekje over martelingen in Zuid-Afrika Van een onzer redacteuren UTRECHT De Werkgroep Kairos heeft een uitgebreide vertaling uit gegeven van de publlkatie „Torture in South Africa?" van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika. De Neder landse uitgave is getiteld „Martelin gen in Zuid-Afrika" en is te koop bij het kantoor van Kairos. Com. Hout manstraat 19, Utrecht voor 4,20 (giro 632686). De Zuldafrikaanse uitgave is ver zorgd door ds. Theo Kotze van het Christelijk Instituut in Kaapstad. Zeven dagen na de publlkatie werd het in Zuid-Afrika verboden. Het rapport bevat onder meer een lange lijst van mensen die tijdens hun gevangenschap zijn gestorven en enkele foto's van een van deze gevangenen, Joseph Mdluli. Sinds 1963 zijn 35 mensen in de gevangenis overleden. Het boekje van Kairos geeft de getuigenissen van tientallen Zuidafrikanen die gemarteld zijn in de gevangenissen van de justitie. menten in het christelijk geloof die als een ferment in de cultuur ge werkt hebben en de samenleving veranderd hebben, zonder dat er veel aan operationalisatie gedaan werd. In het maandblad Wending plaatst prof. dr. J. Flret kritische kantteke ningen bij de dissertatie van Mady A. Thung, waarin zij een poging deed de organisatie-soclologie ln te schakelen bij het zoeken naar een kerkvorm voor de toekomst. Prof. Firet: Dat de kerk het niet bij diepzinnige, grote, maar Inoperationele woorden mag laten, kan niet bestreden wor den. Dat organisatie op dit punt veel kan doen, heeft Dr. Thung duidelijk gemaakt. Zij formuleert echter een dilemma, dat me niet zonder meer juist UJkt: „Een kerk moet óf spre ken over de problemen ln de samen leving ln operationele termen en handelen met betrekking tot con crete doeleinden, óf het risico lopen, te functioneren als een legitimeren de Instelling ten dienst van vreemde machten" (p.155). Er ls m.l. ook een derde mogelijkheid. In Israël kon 'zomaar' een profeet opstaan; uit niet veel meer dan het 'Neln' van Barth ontstond ln het derde rijk een Bekennende Kirche met de Barmer Thesen; een zelfverbranding in de DDR was een politiek getuigenis en een daad. maar een zorgvuldig ope- ratlonalisatieproces zat er niet ach ter. We hoeven niet te bang te zijn, als we vanuit de diepste waarheden van het geloof niet tot klare ethische inzichten en concrete actie kunnen komen. Het evangelie vertelt ln een gelijkenis, dat het Koninkrijk Gods is „als een mens die zaad werpt in de aarde, en slaapt en opstaat, nacht en dag. en het zaad komt op en groeit, zonder dat hij zelf weet hoe. De grond brengt vanzelf vrucht voort(Mc4. 26vv.). Er zijn ele- Mady Thung reageert op prof. Firet met een wedervraag: Moeten we dan maar afzien van sys tematiek en doelbewuste organisa tie? Mijn wedervraag luidt: waarom organiseren we de theologische be zinning, de liturgie en het pastoraat dan zo zorgvuldig? Waarom hebben we theologische faculteiten, die zich aan alle spelregels van het weten schappelijke bedrijf conformeren? Waarom omgeven we de liturgie met formulieren, regels, Interkerkelijk voorbereide en synodaal goedge keurde liedboeken en speciaal be voegde voorgangers? Waarom stu deren we zo ijverig pastorale psy chologie en organiseren we klinische trainingen, cursussen ln counseling en therapie? Zullen er niet spontaan liederen, theologische noties, vierin gen en pastorale zorg van hoog ge halte optreden, als we niets doen? Er zitten nog meer kanten aan het probleem. Door de ethische opgaven en de bemoeienis met maatschappe lijke noden over te laten aan het spontane Initiatief (dat overigens zeer waardevolle activiteiten heeft voortgebracht en dat bepaald niet onderdrukt mag worden), zijn we ln de kerken wèl in heilloze polarisa ties terecht gekomen met betrek king tot die opgaven. Nu heb ik niet de Illusie dat conflicten vermeden kunnen worden ln welke kerk dan ook, hoe goed er ook wordt georga niseerd. Maar er is wel een zekere indamming mogelijk en omzetting in vruchtbare discussie, waaruit nieuwe Inzichten kunnen voortko men. Verder heeft de ondoordachte, spontane actie soms verbluffende effecten, maar ze kan ook nadelen met zich meebrengen: snelle misluk kingen, strovuurtjes, frustraties. Dan roept ze de onvermijdelijke apathie op, die op te hoog gespan nen verwachtingen volgt. prof. dr. J. Flret Huisbezoek Het hervormde diakenenblad Dia- konia geeft de tekst van het refe raat, dat ds. A. Romein hield op de zomerconferentie. Hij pleitte daarin onder meer voor diakonaal huisbe zoek: Het gaat erom dat de gemeente de diaken als diaken leert kennen, eventueel opnieuw gaat hèrkennen, en daarmee het diakonaat dat hij of zij vertegenwoordigt. In het gesprek dat met gezinnen via dat huisbezoek op gang zou kunnen komen, onder ken Ik de volgende acht elementen. Ten eerste Informatie over het dia konaat. Vertel de mensen wat er te doen is. Ten tweede het opwekken tot diakonaal meeleven en meeden ken en meedoen. Ten derde het zoe ken naar krachten en gaven die in gezet zouden kunnen worden voor deeltaken in het diakonaat. Ten vierde begrip kweken voor de aan pak van vrijwilligerswerk, bv. in de gezinsverzorging, nu de subsidiege vers hun plafond bereikt hebben en de hulpaanvragen van de mensen blijven toenemen. Ten vijfde aan dacht vragen van Jongeren voor het kiezen van een dienstverlenend be roep. Ten zesde oproepen tot open stellen van het gezin voor bepaalde gasten; te denken is aan adoptie, aan vakantie van kinderen, aan openheid voor eenzamen, bv. van gastarbeiders. Ten zevende, dat is meegekomen uit het oude diako naat: tactvol aanbieden van dienst aan mensen Indien nodig. Ten acht ste diakonale voorbeden met de mensen, indien nodig. Diakonaal jaar Nog een suggestie van ds. Romein: Ik ben van mening dat er in onze kerk veel mankeert aan kennis vön en gevoel vóór het diakonaat, vooral wat betreft het diakonale leven van de gemeente. Kan dat nu eens niet breed worden aangepakt? Ik denk hierbij aan een diakonaal jaar, aan een totale oriëntatie van de kerk ten aanzien van het diakonaat in al zijn facetten binnen prediking, cateche se, vormings- en jeugdwerk, publici teit enz. Het gaat daarbij om een leven van beschikbaarheid en echte solidariteit. Catechismus Sjoerd Swalker in het maandblad voor ouderen Open Vensters: We bezochten El-mina in Ghana in West-Afrika. Een groot oud fort met Hollandse ophaalbruggen. Een Gha- nese gids leidde ons rond. „In 1638 hebben de Nederlanders dit fort op de Portugezen veroverd. Ze zijn eeu wen gebleven en hebben ruim twee miljoen slaven via dit fort inge scheept vóór Amerika. van die twee miljoen stierf tijdens het trans port. Uit dit hok kozen de Hollandse kooplieden mooie negermeisjes voor hun eigen plezier. Werden de meis jes zwanger, dan werden ze vrijgela ten, want deze Hollanders waren christenen. De Nederlandse Admi raal Michiel de Ruiter is hier ook geweest en in de hal zit een gedenk plaat ter gelegenheid van de verove ring van Java. In deze opkamer ziet u Nederlandse spreuken, die uit een beroemd boek komen: de Heidel- bergse Catechismus. DOORDEKNIEEN En er kwam een van de oversten van de synagoge, hij heette Jairus, en toen hij Hem zag wierp hij zich aan zijn voeten, klampte Hem dringend aan en zei, dat zijn dochtertje er bijzonder ernstig aan toe was en dat Hij zou komen en zijn handen op haar zou leggen opdat ze zo genezen zou en leven. (Markus 5,22,23). Het verhaal van het dochtertje van Jairus moet je heel langzaam lezen. En telkens stilstaan. Want dit is geen kleinigheid. Een overste van de synagoge, een uitzonderlijk belangrijk iemand in de kerkelijke wereld van deze plaats gaat naar Jezus en valt voor Hem neer. Dat mag dan meer voorgekomen zijn dan bij ons, maar 't is toch niet niks. De nood moet hoog gestegen zijn. Dat zegt hij dan ook „Mijn dochtertje heeft 't uiterste", zoiets zegt hij. Hier staat hetzelfde woord dat wij gebruiken in het woord eschatologie: de leer der laatste dingen. De laatste dingen zijn voor zijn kind aangebroken. En 't is nog zo'n kind. In het evangelie vallen niet veel mensen Jezus te voet. Wij spreken en zingen daar wel eens te gemakkelijk over. Deze man ziet niets anders meer. En dan gaat hij, in dat nulpunt door de knieën. Niet voor een hoge, verre en onbegrepen God, maar voor die aanraakbare man Jezus. Van wie de roep en de reuk uitgaat dat er bij Hem overvloedig reden is om Hem aan te klampen. John Gray De leider van de Schotse presbyte riaanse kerk, John Gray, heeft het ontslag geëist van de zeven protes tantse theologen die een boek ge schreven hebben dat de goddelijk heid van Jezus Christus ontkent. Gray, die de leiding heeft over de kerk van Schotland als voorzitter van haar algemene vergadering, zei in Edinburgh dat de auteurs van het boek „in iwren torens leven, afge scheiden van de echte wereld van het geloof en het leven." Zijn aanval, die het eerste commentaar van een kerkelijk leider was op het boek „The myth of GOD incarnate" (de mythe van de mensgeworden God), deed hij toen het officieel werd aan geboden. De publlkatie ging verge zeld van speculaties door de pei» dat het boek ontzetting zal teweeg brengen onder de christenen voor wie de goddelijkheid van Jezus de essentie van hun geloof uitmaakt. Het boek verscheen onder redactig van prof. John Hick uit Bir^ mingham. Gollwitzer De bekende Berlijnse theoloog Hel mut Gollwitzer heeft gewaarschuwd tegen de sympathie, die vooral ln studentenkringen leeft voor de Rote Armee Fraktion (RAF). Hij zei daar bij niet bang te zijn voor eventuele bijval van de verkeerde (gevestigde) macht en evenmin zijn kritiek op te geven op de juridische fouten ln de processen tegen de terroristen. Naar aanleiding van de discussies rond de aanslag op Buback enkele maanden geleden, verklaard Gollwitzer, dat de acties van de RAF en van haar naSpers alleen maar de groep zeil dienen. De RAF heeft nog nooit iets gedaan voor de onderdrukten van de huidige samenleving, aldus Goll witzer. De Rote Armee Fraktion, ook wel bekend als de Baader-Mein- hofgroep, onderscheidt zich volgens Gollwitzer niet meer van gewone misdadigers. Kurt Scharf WUPPERTAL Op een bijeen komst in Wuppertal heeft de Ber lijnse protestantse bisschop dr. Kurt Scharf met klem bepleit te bezuinigen op de kerkelijke salaris sen, te beginnen aan de top. Als de inkomsten van de (Westduitse) kerk uit de belastinggelden niet meer vol doende zijn, dan moet, aldus Scharf, op het inkomen van de kerkelijke medewerkers worden bezuinigd, te beginnen bij de bisschop en via de geneesheer-directeur van het pro testantse ziekenhuis en de predi kanten tot aan de laagst betaalde medewerkers toe. TEL AVTV (Reuter) De Israëlische minister van landbouw Ariel Sharon bestudeert een plan voor de bouw van vijf grote Joodse steden op de bezette westelijke Jordaanoever en de vestiging van 150.000 mensen in het gebied. Sharon, die tevens voor zitter is van de ministeriële commis sie voor het vestigingsbeleid van joodse nederzettingen, zei zaterdag dat het plan nog niet door de nieuwe regering van Menachem Begin was besproken en dat er nog geen beslis sing over is genomen. Het plan is opgesteld door deskundigen van de rechtse Likoed-partij van Begin. Volgens het plan zouden de stedelij ke centra in de verschillende delen van de westelijke oever door middel van een netwerk van autowegen met Jeruzalem en Tel Aviv moeten wor den verbonden. Deskundigen die be last zijn met de integratie van immi granten in het leven van Israël merkten gisteren op dat het plan weinig kans van slagen heeft omdat er te weinig mensen zijn die zich daar willen vestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2