Ouders vechten voor behoud astmacentrum KUNST 'Wereldkartoenale' in Knokke-Heist Degekooide' mens Toepassing CAO leidt tot onrust Bonden ongelukkig met werfplannen 'Groetjes uit Indië' en vijfmaal gamelan Floris V, eerste bouwer aan Europese ruimte Vrolijke samenwerking van Roth en Hamilton Sluiting per 1 september lijkt onvermijdelijk Gewijzigde subsidies eigen huis Middenstanders kregen half miljard voor sanering Arts-assistenten tussen wal en schip? Grootste Franse bank komt naar Nederland CNV: Beleidsplan ontbreekt ET ZATERDAG 2 JULI 1977 iKUNST Trouw/Kwartet9 ROTTERDAM „Groetjes uit In dië" is de nostalgische titel van een tentoonstelling die tot 8 augus tus in de Atlas van Stolk, Ael- brechtskade 12 te Rotterdam gehou den wordt. Op deze expositie worden het verschijnsel prentbriefkaart en het leven van de Nederlanders over zee samengevat. Enige jaren geleden is de Stichting Atlas van Stolk in het bezit gekomen van een grote collectie prentbrief kaarten uit het bezit van de histori cus dr. H. J. de Graaf, die deze verza meling in de loop van ongeveer zes tig jaar heeft opgebouwd. De meeste tentoongestelde kaarten dateren uit het eerste kwart van de 20e eeuw en bij deze verzameling ouderwetse kiekjes behoren ook ou derwetse namen en termen als Indië, Batavia, Koningsplein, inheemsen enzovoorts. De expositie over het leven van de westerling onder de Indische tropen zon begint met de reis naar Indië. Beelden van handelskantoren, on dernemingen en cultures gaan voor af aan die van de straat en het leven in en rond het Indische huis. Histori sche onderwerpen komen ook aan bod en eveneens wordt er aandacht besteed aan missie en zending, sport en ontspanning. Geen cultures maar cultuur in het Museum voor Land- en Volkenkun de. ook in Rotterdam. Daar is de zomertentoonstelling tot 28 no vember gewijd aan de gamelan. Uit het eigen bezit van het museum zijn vijf verschillende soorten game lan van Java en Bali geëxposeerd. Er is een complete Sri Mulyo gamelan, afkomstig van Java's Noordkust; een rituele 18e eeuwse (of misschien nog wel oudere) gamelan Munggan uit Yogyakarta; een gendèr Wayang (een klein orkest ter begeleiding van de Belgische wajang opvoeringen; een miniatuurgamelan en een game lan gambang. De laatste vier game lan worden voor het eerst aan het publiek getoond. En er wordt uiteraard op gespeeld: door leerlingen aan de muziekschool van de Indonesische ambassade, een groep Surinaamse Javanen, een groep van de Amsterdamse universi teit en museummedewerkers zelf. Dat gebeurt steeds op zondagmidda gen tussen 14.00 en 15.30 uur. Ook worden enkele wayang kulit demon straties en een dansuitvoering gegeven. Voor nadere informaties over de juis te data der verschillende manifesta ties kan men bij het museum terecht (tel. 010-111055). Van een onzer verslaggevers ERMELO „Mijn hartewens is dat staatssecretaris HendriKS hier zelf eens komt kijken." Dat zegt mevrouw B. M. van Asselt. die vastberaden vecht voor het behoud van het protestants- christelijk Astmacentrum in Ermelo. Het ministerie van volksge zondheid wil deze inrichting uiterlijk 1 september sluiten. Me vrouw Van Asselt, die zelf vier astmatische kinderen heeft, die er van tijd tot tijd behandeld worden zegt: „Het is een ramp voor veel ouders. Zij weten niet wat ze doen moeten. Sommigen zijn radeloos." Een straatbeeld met het overigens ook nu nog volop gebruikte vervoersmiddel, de betjak MUIDERBERG De moord op Flo ris V door de edelen, op 27 juni 1296 bij de Muider Berg, heeft eeuwen lang tot de verbeelding gesproken van jong en oud. Wie herinnert zich bijvoorbeeld, nog jaren na de lagere schooltijd de bekende plaat van Isings, waarop Der Keerlen God, be zig aan de valkenjacht, werd gevan gengenomen. Dergelijke afbeeldingen, schilderij en1, en vooral tekeningen, etsen en gravures zijn er alle eeuwen door gemaakt. En op de gebruikelijke wij ze lieten de kunstenaars aan hun fantasie de vrije loop. Ze wisten im kers nauwelijks hoe de graaf er uit zag: kostuunideskundigen wisten nauwelijks iets van de kleding der 13e eeuw. Op de tentoonstelling „Floris V, Eer ste Bouwer aan Europese Ruimte" (van 11 tot 1 augustus te Muider- berg) zal er een volledig overzicht gegeven worden van de fantasieën van kunstenaars uit vele eeuwen. De „Atlas van Stolk" uit Rotterdam zal al haar afbeeldingen over de moord uiteraard beschikbaar stel len voor deze expositie. Uit de incunabelen-collectie van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gra- venhage komt bovendien het enig bekende exemplaar van de eerste uitgave in druk van Melis Stoke's levensbeschrijving van Graaf Floris. Floris V KNOKKE-HEIST Voor de 16e maal alweer de „Wereldkartoenale" zo schrijven ze dat daar nu een maal in Knokke-Heist aan de Bel gische kust: een grote tentoonstel ling waar werk te zien is van de meest prominente cartonisten uit 34 landen. Sinds enkele jaren is daar nog een extra tentoonstelling aan vastge knoopt en dit jaar is die gewijd.aan Nederland. „Humor, satire en strip in Nederland". Daar is werk te zien van elf Neder landse cartonisten (op de grote car toontentoonstelling zijn veertien Ne derlanders vertegenwoordigd) en daarnaast heeft Holland Animation, de vereniging ter bevordering van de animatiefilm, gezorgd voor een pro gramma van dertien films van Ne derlandse animators. Die worden ge draaid in de periode tussen 25 en 30 juli en van 22 tot 27 augustus. Het Stripdocumentatiecentrum Ne derland heeft bovendien een uitge- heid overzicht samengesteld van het Nederlandse beeldverhaal, zoals dat zich heeft gepresenteerd van het al lereerste begin tot op heden. Uiteraard zijn er ook een groot aan tal stripbladen te zien: vanaf het vroegere „Doe Mee" tot en met het pas op de markt verschenen „Gum mi" en vakbladen als „Stripschrift" en .Stripofiel". Het protestants-christelijk Astma centrum heeft niet alleen zo'n dertig intern verblijvende patiëntjes maar behandelt ook een kleine 190 kinde ren van 2 tot 16 jaar poliklinisch. In afwijking van praktisch alle ande re instellingen op dit gebied worden in Ermelo geen medicamenten toe gediend, alleen bij acute aanvallen. Voor het overige probeert men de patiënten, die daarvoor enige keren per week komen (en voor het overige thuis verblijven), te helpen door veel DEN HAAG - Minister Gruijters (Volkshuisvesting) heeft hoofdzake lijk om budgettaire redenen de sub sidieregeling voor eigen woningen per 1 juli 1977 gewijzigd. Met ingang van die datum zal de maximale eerste jaarlijkse bijdrage worden verlaagd van 4.700 tot 4.000. Voor eigen woningen in de beschutte sfeer blijft echter het be drag van 5.200 gehandhaafd. Met het oog op de prijsstijgingen is het hoogste bedrag van de stich- tingskosten, waarbij een maximale bijdrage wordt toegekend, verhoogd tot lOf .000 (was 102.000). Tot een maximaal bedrag aan stichtings- kosten van 127.000 (was 123.000) wordt nog een jaarlijkse bijdrage verstrekt. De grens van de stichtingskosten, waarbij nog een gemeentegarantie kan worden verleend, wordt per 1 juli gebracht op 180.000 (was 175.000). Het rijk neemt voor de helft deel in de gemeentegarantie. Subsidie-aanvragen voor eigen wo ningen die op 30 juni 1977 te 17.00 uur volledig ingevuld zijn binnenge komen bij de directies van de volks huisvesting in de provincie, kunnen nog in aanmerking komen voor toe passing van de oude regeling. S-HERTOGENBOSCH Het ge bied van de huidige provincie Noord- Brabant heeft eeuwenlang een cultu rele eenheid gevormd met de Zuide lijke Nederlanden; de Noordbra bantse steden lagen binnen de uit stralingssfeer van de Antwerpse schildersschool. De invloed van de Vlaamse Barok is daar dan ook lang voelbaar geweest en de schilderstijl van Rubens en zijn navolgelingen heeft een grote rol gespeeld bij de vorming van vele schilders in deze streken. Daarom is het min of meer vanzelfsprekend dat het Noordbra bants Museum het Rubensjaar niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Er is gekozen voor een tentoonstel ling van lichtpanelen: „De vrouw in het werk van Rubens", die werd sa mengesteld door het Belgisch Insti tuut voor Voorlichting en Documen tatie te Brussel. De 45 lichtpanelen hebben een for maat van 65 x 80 cm en zijn vervaar digd volgens het procédé cibachro- me dat een zeer hoge mate van kleur echtheid garandeert. Uiteraard kunnen deze panelen, hoe voortreffelijk ze ook zijn, het echte kunstwerk niet vervangen. De be doeling is dan ook eigenlijk dat ze een introductie en een stimulans vormen tot een bezoek aan een van de (of de grote) Rubenstentoonstel- ling(en) die deze zomer in Antwerpen worden gehouden. Waarover zeer binnenkort meer. Deze kennismakingsexpositie is op gebouwd rond één thema: de vrouw in het werk van Rubens. De vrouw is, zoals bekend, in het werk van Ru bens op „overvloedige" wijze aanwe zig, er zijn portretten van zijn eigert vrouwen, van vorstinnen, van tijdge noten, maar ook van vrouwen als allegorische figuren, als godinnen, als heiligen. Van 2 tot 31 juli. DEN HAAG (ANP) In de periode van 1967 tot en met 1976 is een kleine 500 miljoen gulden aan mid denstanders uitgekeerd om hen te helpen hun bedrijf te sluiten. De stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf deelt dit in haar jaarverslag 1976 mee. In totaal hebben ruim 20.000 ondernemt-s in het midden- en kleinbedrijf tot dusverre van de di verse regelingen van de stichting gebruik gemaakt om hun bedrijf te beëindigen. In het afgelopen jaar kwamen 2.302 aanvragen binnen van middenstan ders, die hun zaak willen sluiten. AMSTELVEEN In het expositie centrum „Aemstelle" te Amstelveen wordt tot 8 augustus een tentoon stelling gehouden rond een bijzon der thema: het „gekooid" zijn van de mens. en" zijn hier samengebracht. Positie ve en negatieve, innerlijke en werke lijke kooien, ze zijn allemaal te zien in Aemstelle dagelijks van 14.00-17.00 uur, zondag van 12.00- 17.00 uur en vrijdag ook nog van 19.30-22.00 uur. Deze expositie werd samengesteld door het „Künstler Syndikats Frankfurt", een kunstenaarsvereni ging die zo'n 30 leden telt. Als uit gangspunt is een citaat van David Cooper gebruikt: „Wij leiden van de geboorte tot de dood een ingekap seld leven. Uit het moederlichaam worden we in de „familiekaste" ge worpen. Vandaar gaat het verder in de „schoolkaste". Als we de school verlaten, zijn we er zo aan gewend ons in een „kaste" te bevinden, dat we van nu af aan zelf „kasten", ge vangenissen. grenzen om ons oprich ten. Tot men ons uiteindelijk in onze laatste bekisting stopt." Twee Nederlandse theaters naar Londen Een aantal trefwoorden rond de be grippen „gekooid" en „kooisituatie" geven ongeveer de onderwerpen weer. Enkele voorbeelden: angst, asiel, beroep, bezit, denkpatroon, dierentuin, eigendom, familie, ge vangenis. getto, huis, hiërarchie, jeugd, kerker, klasse, land, muilkorf, mode, normen, partij, religie, stad, taal, taboe, uniform, vereniging, we tenschap. Deze begrippen zijn op deze tentoon stelling gevisualiseerd door middel van vele technieken. Er zijn schilde rijen. tekeningen, grafiek, foto's, affi ches en teksten. Van een Japanse martelkooi tot een muziekobject over het thema vrijheid, amnesty- internationai-affiches, allerlei „kooi AMSTERDAM Twee Nederland se gezelschappen Theater Werk groep Spektakel en Pantomime Theater Carrousel zullen deelne men aan het International Theatre Festival for young People, dat van 6 tot 23 juli in Wales zal worden ge houden. Spektakel zal 8 voorstellingen geven van „Spelletjes en Liedjes, in de periode van 6 tot en met 12 juli: in Swansea, Cardiff en Mold. In de periode van 16 tot en met 22 juli brengt Carrousel 8 voorstellin gen van „Ko de Kat" in Cardiff, Combran, Aberystwyth en Mold. Bovendien zal Carrousel op weg naar Wales nog een tweetal voorstel lingen geven in het Curtain Theatre in Londen. Beide gezelschappen spelen hun voorstellingen in de En gelse taaL Het internationale festival voor jon ge mensen in Wales wordt georgani seerd onder auspiciën van de AS- SITJ, de internationale vereniging voor kinder- en jeugdtheater. Er ne men groepen aan deel uit Australië, Canada, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Polen en Wales zelf. UNIEBOEK- TOPTIEN De tien meest gekochte boeken 1. JaapWillems GROOT RIJMBOEK (De Boer Maritiem) 2. Cornelius Ryan EEN BRUG TE VER (Van Holkema 6 Warendorf) 3. Tony Long SPORTVISSEN, Het bette viswater in Europa (8oekpost) 4. Rien Poortvliet en Wil Huygen LEVEN EN WERKEN VAN DE KABOUTER (Van Holkema 6 Warendorf) 5. WONDERBAARLIJK DIERGEDRAG (National Geographic Society- De 6 MARITIEME GESCHIEDENIS DER NEDERLANDEN, deel 2 (De Boer Maritiem) 7. Drs. R.H.J. Klok ARCHEOLOGISCH REISBOEK VOOR NEDERLAND (Fibula- van Dishoeck) 8. Rosa Cornelissen DIEPVRIEZEN (Van Dishoeck) 9. HiekedoJong OPTOCHT DER VIOLEN 1977 ri9,50 f29,50 f59,50 f32,50 f 5.25 f14.90 10. Hubrecht Duijker DE COMPLETE WIJNLIEFHEBBER (Van Dishoeck) (Verkrijgbaar in elke boekhandel) Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Onder de assistent-geneeskundigen in een groot aantal ziekenhuizen heerst op het ogenblik grote onrust. Volgens de Landelijke vereniging van artsen in dienstverband zijn de problemen rondom de toepassing van de nieuwe ziekenhuis- CAO aanleiding voor deze onrust. AMSTERDAM De Banque Natio nale de Paris zal binnenkort in Am sterdam haar eerste vestiging in Ne derland openen. Met deze vestiging, die in eerste instantie een twintigtal medewerkers zal tellen, is de bank. overeenkomstig haar streven, in alle vijftien van belang zijnde Europese landen vertegenwoordigd. Buiten Europa heeft de bank vestigingen in bijna 55 landen. De Banque Nationale de Paris is de grootste Franse bank. Als reden voor het vestigen van een filiaal in Nederland noemt de bank met name het groeiende belang van Amster dam als financieel centrum. In deze CAO is een regeling opgeno men, die overmatige werktijden van de assistent-geneeskundigen (speci alisten in opleiding) moet compense ren. Maar nu enerzijds staatssecreta ris Hendriks heeft verboden dat de daarmee samenhangende kosten worden doorberekend in de ver- pleegprijs en anderzijds de specialis ten-opleiders eveneens weigeren de meerkosten te betalen, dreigen de arts-assistenten tussen wal en schip te raken. Een aantal ziekenhuizen weigert namelijk met een beroep op overmacht de desbetreffende CAO- bepallngen van toepassing te ver klaren. Juridische procedure De Landelijke vereniging van artsen in dienstverband (LAD), die al vaker heeft geprotesteerd tegen de over matige werktijden van de assisten ten, overweegt met een juridische procedure nakoming van de CAO af te dwingen. Ook in enkele individue le ziekenhuizen overwegen assisten beweging, onder meer sport: hardlo pen. springen, vooral zwemmen. Een methode die nogal revolutionair wordt geacht, want vroeger werden astmalijdertjes als kasplantjes be handeld. Mevrouw Van Asselt vraagt zich af of dit toch ook een reden is waarom de inrichting kandidaat staat te ver dwijnen. „Antipathie tegen genees wijzen, die afwijken van de gebruike lijke zoals ook homeopathie en afcu- punctuur?" In principe helemaal buiten het ast macentrum om heeft mevrouw Van Asselt de ouders van de patiënten gemobiliseerd, Zij beschikt over ont roerende brieven van ouders, die daarin verklaren hoe gunstig hun kinderen op de therapie van het ast macentrum hebben gereageerd. Gisteravond hebben de ouders in Ermelo een soort protest-vergade ring gehad. Daarvoor was als spreker uitgenodigd prof. dr J. J. Groen, hoogleraar Interne geneeskunde te Leiden.Een ook in internationaal verband erkend autoriteit op het ge bied van de psychosomatiek. Hij zou het als een forse stap terug beschou wen wanneer het astmacentrum in Ermelo wordt gedwongen te sluiten. Een werkgroep zal proberen dat met alle aanvaardbare middelen te voor komen. Staatssecretaris Hendriks krijgt dezer dagen een groot aantal handtekeningen aangeboden. Deze week heeft de gemeenteraad van Ermelo met algemene stemmen een van ARP-zijde ingediende motie aangenomen waarin B. en W. werden uitgenodigd er bij de centrale over heid op aan te dringen dat het ast macentrum zijn werk kan voort zetten. Gesloten deuren Mevrouw Van Asselt: „Ik wilde we ten wat er precies achter zit Dat is me tot nu toe niet gelukt. Eén arts zei me dat mijn probleem 'een baga tel' was in verhouding tot de medi sche problemen in Nederland. Over al vind ik gesloten deuren. Ik belde ook het ministerie van volksgezond heid. Zelfs dokter Kale, de genees heer-directeur van het astma-cen trum, erg bescheiden, maar een ge weldige man. die pionierswerk heeft gèdaan. is niet op de hoogte van het waarom." Wat dat laatste betreft, blijkt de uiterst voortvarende mevrouw Van Asselt. die in deze weken maar voor één zaak leeft, zich enigszins te ver gissen. Dokter Kale. behalve ge neesheer-directeur van het astma centrum. Ook kinderarts van het zie kenhuis Salem, heeft niet alleen de klok horen luiden, maar weet ook aardig waar de klepel hangt. „Ermelo", heeft maar een beperkt aantal bedden. Het meeste wordt poliklinisch gedaan. Dit leidde vorig jaar voor het eerst tot een financieel tekort. Maar ln 1969 was het bestuur zelf al naar Den Haag gegaan, met de boodschap dat de basis van het centrum te smal was. De Jan Hol- trust-Stichtlng waarvan het cen trum uitgaat, vond het werk, dat gebeurde, zo belangrijk, dat deze zelf uit eigen zak een groot deel van de kosten voor haar rekening nam. „Kleine dingen" Aanvankelijk heeft het ziekenfonds de kosten voor zijn rekening geno men. Vorig jaar mocht dat van ho gerhand niet meer, Het ziekenfonds zelf vond dat jammer. De kosten van poliklinische behandeling zijn lager dan die van ziekenhuisopna me. Toen werd geïnformeerd waar om het zo moest, was het antwoord dat men af wilde „van die kleine dingen". En elders tenslotte waren ziekenhuizen met te veel bedden. Pogingen om het astmacentrum tot onderdeel van enige ziekenhuizen ip de regio te maken, mislukten Een gewoon ziekenhuis kan dergelijke lopende patiënten niet opnemen. Voor patiënten die beslist moeten worden opgenomen dient een plaatsje gezocht te worden in een andere inrichting, die daarvoor ge specialiseerd is. Dat valt echter nog al tegen, want meestal zijn er wacht lijsten. Afgezien daarvan is er nau welijks iets dat lijkt op het astma centrum te Ermelo. Eijkeloord in Groesbeek misschien, maar dat loopt ook kans dicht te gaan. Donker Dokter Kale ziet het donker in. „Het liefst wilde ik dat het volledige ast macentrum alsnog open zou kunnen blijven. Gaat dat niet, dan desnoods alleen de poliklinische afdeling. Maar dan moeten cr wel goede af spraken komen, want op onzekerhe den kun je geen personeelsbeleid bouwen. Het is ongehoord met hoe veel instanties ambtelijke en an dere commissies, inspecties, ra den enz. je hier in dit land te maken hebt. Voor de manier, waarop wij hier werken, lijkt helaas geen laatje in het systeem te zitten." Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vakbonden zijn niet erg gelukkig met de voorstellen, die de laatste tijd door de werfdirecties gelanceerd worden op het gebied van de inkrimping van de scheepsbouw. De kritiek heeft speciaal betrekking op werf groep I. de grote werven van RSV en IHC-Holland. Komende maandag komen werkgevers, bonden en overheid in het kader van de Beleidscom missie scheepsbouw weer bijeen om over de toekomst van de werven te praten. ten om naar de rechter te stappen. Overigens begrijpt de LAD niet, waarom de staatssecretaris het door berekenen van de meerkosten in de verpleegprijzen heeft verboden. Ook als de specialisten zich alsnog bereid zouden tonen om de vergoedingen aan hun assistenten te betalen, dan nog zullen ze die zeker doorbereke nen. Het zal voor de ziektekostenver zekeraars en ziekenfondsen weinig uitmaken of de kosten nu op de nota van de specialist staan of op die van het ziekenhuis. De afgelopen jaren is van verschil lende kanten gewaarschuwd, dat de manier waarop assistenten moeten werken een goede zorg in gevaar brengt. Geen enkele dokter kan aan het eind van een non-stop-dienst van 36 uur nog „fris" aan het bed van een patiënt verschijnen. Dergelijke dien sten komen nog veelvuldig voor. De Arbeidswet, die zulke lange aaneen gesloten werktijden verbiedt, is niet van toepassing op de assistenten. „In feite is er nog helemaal geen toekomstplan, ook niet ln hoofdlij nen," zei secretaris B. Nieuwland van de Industriebond CNV. „Wij hebben bijvoorbeeld nog niet gehoord wat ze aan orderverwerving willen gaan doen". De heer Nieuwland betreurt het ook dat het ministerie van eco nomische zaken zich bereid heeft verklaard 1,1 miljoen gulden com pensatie te geven op de verliesgeven de bouw van een cutterzuiger bij de IHC-werf Gusto op voorwaarde dat Gusto dan ordelijk zal worden afge bouwd. Nieuwland vindt dat er eerst een plan moet zijn voordat men dit soort zaken gaat organiseren.„Dat is geen tijdrekkerij van de bonden", zegt hij desgevraagd, „maar het volgen van de afgesproken procedures." Nieuw land deed een beroep op de partijen ln het overleg zorgvuldig te zijn ln de procedure. De CNV-secretaris wilde daarmee niet zeggen dat de werf Gusto (ruim 1.000 werknemers) niet dicht zou moeten maar eerst moet de Beleidscommissie met de plannen gereed zijn. De grote werven RSV en IHC hebben de laatste tijd verschillende plannen inzake sluitingen bekendgemaakt. Zo zou een deel van de arbeidsplaat sen bij de NDSM (de grote RSV-werf in Amsterdam-Noord) verloren gaan terwijl binnen enkele Jaren zelfs slui ting zou dreigen. Rijn-Schelde-Ver- olme wil ook van De Rotterdamsche Droogdok en Piet Smit af. De Groot De Groot Zwijndrecht maakt zich ernstige zorgen voor de tweede helft van dit Jaar. In de eerste heL't van dit jaar was deze producent van staal- en offshoreconstructies en bruggen goed tot redelijk bezet. De Groot is er weliswaar in geslaagd de enkele schaarse offshoreorders die ln de markt kwamen te veroveren maar dat gebeurde met lagere marges dan gewoonlijk. De Groot is betrokken bij 'reorganisatieplannen voor de offshore-Industrie, samen met RSV en IHC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9