'Neutronenbom is ontmenselijkend' Moskou opnieuw op de barricades Verzet in Amerikaanse Senaat Moskou sceptisch over stap van Jimmy Carter Ethiopische militairen kondigen amnestie af Willy Brandt in Helsinki Zware straffen voor Russische dissidenten Veiligheidsraad wil steun voor Mozambique Amin niet naar OAE-top 'Meer kruisraketten met geld van B-l' Sadat: geen relaties met Israël Veel doden bij moessonregens in Pakistan Russisch offensief tegen Eurocommunisten ZATERDAG 2 JULI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De Amerikaanse Senaat debatteerde gisteren in besloten zitting over de invoering van een tot voor kort geheim gehouden type kernwapen, aangeduid als de neutronen bom. Die bom zou hoofdzakelijk mensen buiten gevecht stellen door grote hoeveelheden radioactieve straling, zonder veel schade aan gebouwen aan te richten. Dat zou de militaire bruikbaarheid op het slagveld groter maken dan die van de nu beschikbare tactische kernwapens die grote verwoestingen aanrichten. Terwijl over de eigenschappen van de nieuwe bom door het ministerie van defensie in Washington erg ge heimzinnig wordt gedaan, betwijfe len verscheidene deskundigen of de neutronenbom werkelijk wel zo an ders is dan andere. In ieder geval heeft senator Mark Hatfield voorge steld om het geld voor de produktie ervan te schrappen uit de ontwerp begroting van het Bureau voor ener gieonderzoek en -ontwikkeling (ERDA), dat als opvolger van de Commissie voor atoomenergie kern wapens ontwikkelt voor de strijd krachten. De eerste openbare uitspraak over de neutronenbom kwam in maart van generaal Alfred Starbird, direc teur nationale veiligheid van de ERDA. Hij legde een congrescom missie uit dat het de bedoeling was, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De Sowjet-Unie noemt het besluit van de Amerikaanse president James Carter om de kruisraket in productie te nemen het begin van een nieuwe ronde in de bewapeningsinspanning. Het besluit om de B-l bommenwerper niet in productie te nemen zegt Moskou niets omdat er daardoor meer geld vrijkomt voor de produk tie van de kruisraket. Ze zeiden dat de bondgenoten dnfk zullen uitoefenen op de VS om niet toe te geven aan de Russi sche wens de reikwijdte van de kruisraket te beperken. Volgens de NAVO-woordvoerders heeft de beslissing om de B-l niet en de kruisraket wel in produktie te ne men de verdere afwikkeling van de SALT-besprekingen dan ook moeilijker gemaakt. Europa zou naar hun oordeel de kruisraket hard nodig hebben als tegenwicht voor de Russische SS-20 raket. Het commentaar op de deze week door president Carter genomen beslissingen werd verwoord door de Amerikaanse correspondent van het Russische persbureau Tass. Het persbureau spreekt niet over wapenwedloop maar over be wapeningsinspanning omdat Moskou het initiatief in de bewa pening eenzijzdig aan de kant van Washington ziet liggen. Het pers bureau, dat als regel het stand punt van het Kremlin weergeeft, acht de nieuwe besluiten van de regering Carter tekenend voor „een algemene Amerikaanse nei ging in de richting van een verho ging van de militaire begroting, een verdere uitbouw van het oor logspotentieel en het scheppen van nieuwe wapensystemen voor massavernietiging". De verwachting is dat het Ameri kaanse congres zich zal neerleg gen bij het besluit van president Carter om de B-l bommenwerper niet in produktie te nemen. Een aantal congresleden heeft overi gens al wel laten merken alsnog te zullen proberen de B-I op de pro- duktielijn te krijgen. NAVO Volgens woordvoerder van de NAVO heeft het besluit geen B-l te maken de kans vergroot dat de kruisraket, een technisch zeer verfijnde vliegende bom die met een atoomkop kan worden uitge rust. ook in de verdediging van Europa zal worden ingeschakeld. De Sowjet-Unie heeft de Verenig de Staten er gisteren van beschul digd dat zij een bewapeningswed loop in de Indische Oceaan is begonnen. Moskou doet een be roep op Washington de militaire bases in dit gebied te ontmante len. Mouskou heeft zich bereid verklaard met Washington over deze materie te spreken maar ont kende tegelijkertijd dat de Sow jet-Unie over bases in dit gebied zouden beschikken. Een bewapeningswedloop op de bodem van de zee heeft zich tot dusver niet voorgedaan. Dit is de conclusie die gisteren werd ge trokken aan het slot van een in Genève gehouden conferentie over het opslaan van kernwapens of andere massale vernietigings wapens op de bodem van de zee. De akkoorden die hieromtrent in 1972 werden gesloten zijn door de ondertekenaars tot dusver goed nageleefd. de schokgolf van de explosie te be perken en „het dodende bereik dat Je wilt hebben, te verwezenlijken door versterkte straling". In de daarop volgende maanden werd dat in de discussie al gauw vereenvoudigd tot het beeld van de bom die mensen uitschakelt maar onroerende goede ren ongemoeid laat. De Washington Post publiceerde gis teren uit militaire bronnen gegevens over de stralingseffecten van de neu tronenbom. Mensen op 800 meter van een explosie met een kracht van een kiloton, zouden aan een stra lingsdosis van 8000 rad worden blootgesteld. De gevolgen daarvan volgens de militairen handboeken: „Personeel wordt uitgeschakeld bin nen vijf minuten na blootstelling en blijft voor zware lichamelijke taken uitgeschakeld tot de dood na een of twee dagen Intreedt". Na een dosis van 3000 rad worden mensen binnen vijf minuten uitgeschakeld en blij ven dat twee tot drie kwartier. „Per soneel herstelt dan maar blijkt func tioneel gehinderd tot de dood na vier tot zes dagen", aldus de informatie. Vervaging Hatfield betoogde gisteren in de Se naat dat het een fout was om nieuwe wapens te introduceren „die het ver schil tussen conventionele en nucle aire oorlogvoering nog vager maken dan onze huidige generatie van tac tische kernwapens toch al doet". Hij doelde op de vrees dat de „drempel" voor het egbruik van kernwapens in een militair conflict lager wordt naarmate de uitwerking van die wa pens verder wordt beperkt. Of die beperking in het geval van de neutronenbom zo veel voorstelt, werd onlangs betwijfeld door het gezaghebbende wetenschappelijke tijdschrift Nature. Het citeerde „een aantal onafhankelijke deskundi gen" die het onwaarschijnlijk von den dat het nieuwe wapen belang rijk zou verschillen van de kleine tactische kernwapens die al in grote aantallen zijn ingevoerd. Het is technisch wel mogelijk om een kern bom meer straling te laten produce ren dan gebruikelijk, aldus deze bronnen, maar daar wordt de schok golf niet zo vreselijk veel kleiner van. Die zou waarschijnlijk nog steeds meer dan de helft van de in totaal vrijkomende energie verte genwoordigen. Afgezien van deze technische over wegingen, vroeg senator Heinz zich gisteren tijdens het debat in Was hington af „of ons hier gevraagd wordt om een kernwapen goed te keuren dat nog afstotelijker is dan gewoonlijk, dat letterlijk ontmense lijkend is? De neutronenbom im mers, zoekt mensen uit voor vernie tiging en verkiest gebouwen in stand te houden." MOSKOU (UPI, Reuter) Twee Russiche dissidenten hebben gisteren zware straffen gekregen op beschuldiging van tegen de Sowjet staat gerichte activiteiten. De schrijver Miko- la Rodenko (56) kreeg zeven jaar werkkamp, de onderwijzer Oleksa Tikhy (48) kreeg op grond van dezelfde beschuldi ging tien jaar werkkamp. Beiden zijn lid van de zogeheten Helsinkl-groep, een groep mensen die zich bezig houdt met de controle van de naleving van de in 1975 geslo ten akkoorden van Helsinki door de Sowjet-Unie. Naast de dwangarbeid kregen belde veroordeelden ook nog eens vijf jaar binnenlandse ballings chap opgelegd. Het proces tegen Roedenko en Tik hy werd gehouden in Droezjikikwa, een kleine plaats op 95 kilometer van Donetsk. Dit maakte het voor fami lie en vrienden van de beklaagden erg moeilijk om het proces bij te wonen. Pjotr Grigorenko, een voor malig generaal uit het Rode Leger en momenteel een van de actieve dissi denten in de Sowjet-Unie, verklaar de dat het de bedoeling was geweest van de autoriteiten om het proces op die manier buiten de publieke be langstelling te houden. Twee andere leden van de Moskouse afdeling van de Helsinkigroep, de natuurkundige Joeri Orlow en com puterdeskundige Anatoly SJarans- ky, zijn momenteel in arrest. Orlow BEIROET (AP) De Arabieren kunnen niet akkoord gaan met het aanknopen van diplomatieke en handelsbetrekkingen met Israël als onderdeel van een algehele regeling voor het Midden-Oosten. Dit heeft president Sadat van Egypte meege deeld aan de Amerikaanse president Carter. Sadat doet deze mededeling in een vandaag gepubliceerd Interview in het in Beiroet verschijnende tijd schrift Oesboe el Arabia. De Egypti sche president zegt dat niets ter we reld in staat is de Islamitische en christelijke Arabieren te bewegen de grenzen met Israël te openen na 29 jaar van haat, vier oorlogen, stromen bloed en moordpartijen. Israël heeft steeds laten weten dat volledige handels- en diplomatieke betrekkingen deel moeten uitmaken van een vredesregeling en niet alleen een beëindiging van de vijande lijkheden. Sadat verklaart dat een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in dq strook van Gaza, op een of andere manier verbonden aan Jordanië, de „ruggegraat van de vre de" moet vormen. De nieuwe Israëli sche premier Menachem Begin heeft verklaard dat hij „in geen geval" een Palestijnse staat in dat gebied zou aanvaarden. „Begin of geen Begin, het zijn de Verenigde Staten die tel len," zegt Sadat. „Amerika is 100 procent verantwoordelijk voor het bestaan en overleven van Israël. Dus is Amerika 100 procent verantwoor delijk voor de vrede in het Midden- Oosten. Wij verwerpen het denk beeld dat de VS slechts een katalysa tor kunnen zijn." Hij voegt er echter aan toe dat de vredespogingen van Carter, die zich heeft uitgesproken voor een eigen Palestijnse staat, „een eerlijke kans en genoeg tijd moeten worden ge gund. Zou Israël niet gunstig reage ren, dan zullen wij ondernemen wat noodzakelijk is". wacht ongeveer drie Jaar gevangenis voor anti-Sowjet activiteiten, terwijl Sjaranski in principe ter dood ver oordeeld kan worden omdat hij be schuldigd wordt van verraad. Radio Addis Abeba: LONDEN. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) De Ethiopische militaire raad heeft „volledige amnestie" afgekondigd voor aan hangers van de Ethiopische Democratische Unie (EDU). een voornamelijk uit vroegere aristocraten rond het hof van de voormalige keizer Haile Selassie bestaande politieke groepering. Veel van de aanhangers zijn de grens overgevlucht naar Soedan en ande ren houden zich schuil in de Ethiopi sche wildernis. Het bericht over de amnestie kwam van radio-Addis Ab eba. De rechts georienteerde EDU verzet zich tegen de militaire macht hebbers die in 1974 aan het bewind kwamen, en nu een zogeheten socia listische revolutionaire koers varen. De militairen hebben de EDU ervan beschuldigd de traditionele feodale monarchie te willen herstellen. Vol gens de radio moeten de vluchtelin gen zich aanmelden bij de dichtstbij zijnde militaire post en kunnen daar na naar huis gaan om hun normale activiteiten te hervatten. Waarschijnlijk kijken de meeste vluchtelingen wel uit. De voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij Willy Brandt is gisteren in Helsinki aangekomen voor een bezoek aan de Finse sociaal-democraten. Hij werd op het vliegveld van Helsinki verwelkomd door Kalevi Sorsa, Fins premier en voorzitter van de Finse sociaal-democraten (rechts). In het Ethiopische stadje Begi, in de westelijke provincie Wollega, dat enige tijd bezet werd door onbeken de soldaten, was het gisteren weer rustig. De boerenmilltie zou de sol daten hebben verdreven. Volgens een Noorse zendeling in Begi was de plaats dinsdag door onbekende troe pen bezet. Donderdag werden ze er uit verdreven. Het is niet duidelijk geworden of het ging om guerrilla strijders of om Soedanese militairen. Verder is in het gebied ook de Ethio pische Democratische Unie actief. De Ethiopische ambassadeur in Ke nia. Ato Mengiste Desta, heeft giste ren berichten uit Somalië ontkend als zouden Ethiopische troepen be trokken zijn geweest bij een aanval op een politiepost in Kenia. Kenia had Somalië ervan beschuldigd, maar Somalië zei weer dat alles een komplot was. opgezet door Ethiopië, om Somalië bij Kenia in diskrediet te brengen. Ze zijn behoorlijk aan het zaniken in die buurt. Oneens over uitleg resolutie NEW YORK, SALISBURY (Reuter, UPI, AP) De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft alle landen opgeroepen de regering van Mozambique onmiddellijk hulp te verlenen om zich te verweren tegen aanvallen vanuit Rhodesiê. Pjotr Grigorenko Een resolutie van deze strekking, ingediend door zwarte Afrikaanse delegaties werd unaniem goedge keurd, maar de resolutie bevatte geen specificatie van de hulpverle ning. Dus werd de resolutie door de verschillende leden verschillend uit gelegd. Westerse lidstaten spraken van economische hulp, terwijl de in dieners van de resolutie vonden dat het ook om militaire steun zou gaan. In de tekst staat „aanzienlijke mate riële bijstand". De Mozambikaanse vice-president Marcelino dos Santos had met na druk gesteld dat zijn land wapens nodig heeft, toen hij de zaak aan de raad voorlegde. Na de stemming zei de man dat hij naar huis zou gaan met de overtuiging dat de wereld de onafhankelijkheid van Mozambique zal waarborgen en honger en armoe de zal uitbannen. Verder waren er nieuwe voorwaarden geschapen om de defensie van Mozambique te ver sterken en het land in staat te stellen voort te gaan met de nationale op bouw. aldus Dos Santos. De resolutie vraagt dat VN-secreta- Oegandese radio: NAIROBI (AFP) De Oegandese president Idi Amin zal niet aanwezig zijn bij de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die vandaag in de Gabonese hoofd stad Libreville, begonnen is. Dit werd gisteren gemeld door radio Oeganda. De radio ontkende daarmee berichten dat de president wel aan de OAE-top zou deelnemen. wrede zuiveringsactie leiden. Overi gens moet de radio van Oeganda met de nodige balen zout genomen worden. Rond de Gemenebest-con ferentie in Londen heeft dit station ook al uitgeblonken in het geven van zeer verwarrende berichtgeving over het doen en laten van president Amin. Amin is tenslotte in Londen, zeer tot vreugde van de Britse rege ring, niet komen opdagen. De kans is groot dat Amin liever thuis blijft omdat hij bang is tijdens zijn afwe zigheid afgezet te worden. Gezien het grote aantal wegblijvers denken verschillende Afrikaanse leiders er net zo over. De Oegandese delegatie, bestaande uit acht topfunctionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken, zal worden geleid door Oeganda's ambassadeur in Ethiopië, althans volgens de radio. Amin heeft sinds hij in 1971 aan de macht kwam, nog nooit een topconferentie van de or ganisatie overgeslagen. In 1975 en 1976 is hij uitvoerend voorzitter ge weest van de OAE. Het is niet be kend of de afwezigheid van de dicta tor te maken heeft met de mislukte aanslag die op 18 juni op hem zou zijn gepleegd. Amin zou momenteel vanuit een onbekende plaats een ris-generaal Kurt Waldheim een pro gram opstelt tot internationale hulp verlening aan Mozambique. Als de wereld zich evenveel aantrekt van deze resolutie als van die welke de boycot van Rhodeslë regelt, heeft Mozambique zeer weinig te verwach ten. Zoals gebruikelijk werd in de resolutie ook Zuid-Afrika veroor deeld wegens zijn voortdurende steun van het blanke rebellenbewind van Ian Smith in Rhodesiê. Het pa pier is tenslotte geduldig. Inmiddels heeft de regering van Mo zambique het volk opgeroepen schuilkelders te graven en volksmili ties te vormen in alle bedrijven, om zich beter te kunnen verweren tegen aanvallen uit Rhodesiê. In Rhodesiê zelf hebben de zwarte nationalisten weer blijk gegeven van hun bestaan. Zij beschoten het sjiek- ste hotel en casino van Rhodeslë, de „Elephant Hills Country Club," met granaten en lichte machinegeweren. Het hotel staat bij de Victoria water vallen, 2 kilometer van de grens met Zambia. Er werd niemand gewond. In de Zambiaanse hoofdstad Loesa- ka zei Joshua Nkomo dat zijn strij ders van de Zapu voor de beschie ting verantwoordelijk waren. Voor het komende begrotingsjaar, dat op 1 juli inging, is de begroting voor de Rhodesische defensie met 44 procent verhoogd. KARATSJI (Reuter) - In Pakistan hebben de eerste moessonregens al weer een groot aantal slachtoffer geëist. De rivier de Malir trad bij Karatsji, de grootste havenstad van Pakistan, buiten haar oevers en al leen al donderdagavond kwamen hier volgens officiële tellingen 146 mensen om het leven. Volgens bewo ners van het gebied is het aantal slachtoffers veel hoger maar kunnen de lijken door het snel stromende water niet worden geborgen. door Victor Zorza De aanval van het Moskouse Kremlin tegen de Spaanse commu nisten is in feite ook gericht tegen de communistische partijen van Frankrijk en Italië. Moskou vreest namelijk dat deze drie partijen samen zijn positie in de wereld ernstig kunnen onder mijnen. Het Kremlin durfde de Franse en Italiaanse communistische partijen niet direct aan te vallen, omdat de antwoorden uit die hoek een soortge lijke scheldpartij tot gevolg kunnen hebben als die welke er nu gevoerd wordt tussen de Sowjet-Unie en Chi na. Daarom heeft de Sowjet-Unie. zij het met enig ongeduld, gewacht tot de algemene verkiezingen in Spanje voorbij waren. Daarna werd de secre taris van de Spaanse communisti sche partij, Santiago Carrillo, hard aangepakt. Moskou wist dat die aan val met grote belangstelling gelezen zou worden in Parijs en Rome. De aanval van Moskou (in een arti kel in Novoje Vremja, „Nieuwe Tij den"» op het boek van Carrillo: „Eu- rocommunisme en de staat", heeft dit haastig voor de verkiezingen ge schreven pamflet een wereldwijde publiciteit gegeven. Het boek slaat nu dan ook goed aan en het is moge lijk dat het Kremlin er in feite voor gezorgd heeft dat het een internatio nale bestseller gaat worden. Op de zelfde manier heeft het Kremlin (on gewild) bestsellers gemaakt van de vroege geschriften van sommige dis sidenten. Verschillen Novoje Vremja ontwijkt de belan grijkste zaak die door Carrillo naar voren wordt gebracht. Dat is de vraag welke strategie en tactieken er door de Westeuropese communisten gevolgd moeten worden. Moskou gaat hier niet op in omdat dit het conflict kan leiden naar een punt vanwaar geen terugkeer mogelijk is. Moskou zegt in zijn artikel dat deze vraag van groot belang is, maar „dat er nu niet op Ingegaan kan worden, omdat het een onderwerp op zichzelf Is". In feite is deze vraag echter niet te scheiden van de zaken waar Mos kou wel op in gaat. zoals de houding van de Eurocommunistische partij en tegenover de Sowjet-Unie en haar buitenlandse politiek. Natuurlijk zijn er wel verschillen in benadering en in nadrukken tussen de partijen van Frankrijk, Italië en Spanje. De Franse partij hoopt, samen met de socialisten de komende parle mentaire verkiezingen in Frankrijk te winnen, en daarna een coalitie regering te vormen. De Italiaanse partij hoopt te laten zien dat haar constructieve samenwerking met de christen-democraten haar meer stemmen kan opleveren en verder een rol in een coalitieregering kan doen toekomen. De Spaanse com munisten, die slechts 19 van de 350 zetels in de nieuwe Cortes (parle ment) hebben, moeten een veel lan gere weg gaan dan de andere twee, dat wil zeggen dat zij veel harder moeten werken om zich zelf aan vaardbaar te maken voor een demo cratisch kiezersvolk. Vertrouwen Maar de strategie en tactiek van alle drie partijen hebben één ding ge meen. ze moeten het vertrouwen winnen van een veel groter publiek en dat kunnen ze alleen door zich te distantiëren van de totalitaire sfeer waarin ze terecht kwamen door zich te verbinden aan het stalinisme. Ver der moeten ze het publiek duidelijk maken dat ze niet betrokken zijn bij de onderdrukking van de vrijheden en de dissidenten door het Brezjnew- bewind. Deze laatste vermeende be trokkenheid is erg schadelijk voor ze en het verwijt is ook niet terecht. De Eurocommunisten hebben nogal wat succes geboekt met hun protes ten tegen bepaalde excessen van de De Spaanse communistische leider Santiago Carrillo geheime politie in de Sowjet-Unie en hebben er voor weten te zorgen dat het Kremlin bepaalde bevelen aan de politie terugnam. Maar de onderdrukking van de men selijke vrijheden in de Sowjet-Unie gebeurt op zo'n grote schaal dat de protesten van de Eurocommunisten niet veel dieper kunnen gaan dan de oppervlakte van het probleem. Elke keer dat het probleem In het nieuws komt worden de Eurocommunisten in het defensief gedrongen door hun 'politieke vijanden in eigen land. Het zou waarschijnlijk beter voor hen zijn als ze duidelijk met Moskou braken, maar dat zou ongetwijfeld een aantal andere problemen ople veren. Onenigheid zaaien Het Kremlin zou bijvoorbeeld kun nen proberen binnen deze partijen pro-Sowjet vleugels op te richten en op die manier genoeg onenigheid kunnen zaaien om bij verkiezingen de communistische partijen kans loos te maken. Sommige Eurocom munisten verwachten Inderdaad dat belangrijke krachten in het Kremlin met groot plezier de afbraak van de westerse communistische beweging zouden aanschouwen. Aan de ande re kant kan de beweging als een krachtige eenheid naar voren ko men die de Sowjet-Unie onder druk zou kunnen zetten politieke hervor mingen door te voeren die meer in de lijn liggen van de Europese de mocratische tradities die door de Eurocommunisten benadrukt worden. Of de Franse, Italiaanse en Spaanse communistische partijen nu wel of niet deel gaan uitmaken van rege ringscoalities, ze zullen in toene mende mate gemeenschappelijk kunnen optreden en de politiek van de regeringen in hun landen kunnen beïnvloeden. Dit is een vooruitzicht waar Henry Kissinger, de vroegere Amerikaanse minister van buiten landse zaken, zich al grote zorgen over maakte. Hij waarschuwt ook nu nog voor de gevolgen die zoiets kan hebben voor de positie van de Verenigde Staten in Europa. Ook het Kremlin maakt er zich zorgen over. In Moskou is men niet alleen bang voor Eurocommunistische pressie ten behoeve van hervormin gen in de Sowjet-Unie. maar nog meer voor een Eurocommunistische buitenlandse politici die zich tegen de Sowjet-Unie zou kunnen keren. Déarom citeert Novoje Vremja Car- rillo's hoop op een Eurocommunisti sche eenheid in Europa die een onaf hankelijke rol zou kunnen spelen tussen Oost en West en interpre teert dit dan ook prompt „als een kracht die in de eerste plaats gericht is tegen de socialistische landen". Carillo wil een West-Europa dat on afhankelijk is van zowel de Sowjet- Unie als de Verenigde Staten, waar uit Novoje Vremja concludeert, en dat is ongetwijfeld terecht, dat hij op organisatorische niveau de ban den tussen de Europese communis ten en het Kremlin wil verbreken. Koude oorlog De vrage oproep van Carrillo om tot een defensie-overeenkomst in Euro pa te komen, wordt door Moskou gezien als een versterking „van de imperialistische politiek van een ge wapend West-Europa tegen het we- reld-socialisme. een politiek bond genootschap van de Europese en Amerikaanse reactie". Dit zijn nogal harde woorden tegenover de leider van een „broederlijke" communisti sche partij, vooral als ze eigenlijk ook bedoeld zijn voor de Italiaanse partij, die een voorstander is van het voortdurende lidmaatschap van Ita lië van de NAVO. Ook Carrillo, zo fulmineert Moskou, is voor de toe treding van Spanje tot het Noordat- lantisch bondgenootschap. „Spanje, dat meest agressieve land. dat zich het liefst voorbereidt: op een een oorlog tegen de Sowjet-Unie". Maar als er dan toch één of andere oorlog zou komen, dan is het waar schijnlijk een koude tussen de Euro communisten en Moskou. Na het onsamenhangend geschutter van de afgelopen jaren, lijkt het erop dat nu het eerste kanonschot afgevuurd is van een nieuw propaganda-offen- sief van het Kremlin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7