Vaarveiling voor de toeristen \Z'~ USB 0Sfl De tekening van een lezer Commentaar Te ver Weinig rest van de glorie van Broek op Langedijk Verkwanseld? i «mi 4 4 a EË& ViSSERjj 0\JERUG- Zomer op komst mond-op-mond stuur 'n brief nulnulacht straatmuziek man bijt hond ZATERDAG 2 JULI 1977 BINNENLAND 9 Trouw/Kwartet5 De bange verwachting is uitgeko men. Na de schandalige vertoning van de Britse minister van land bouw en visserij, Silkin, in de Euro pese Landbouwraad (waarvan hij de voorzitter was) en het dientenge volge mislukken van het visserij- overleg, is het Nederlands-Britse visserijconflict een feit. Immers, na het mislukken van de onderhande lingen in Luxemburg, is Groot-Bri- taannië eenzijdig overgegaan tot het instellen van een visserijzone van 200 mijl en het afkondigen van een totaal haringvangstverbod. Een hartelijker uitnodiging voor de Ne derlandse haringvissers kon de Brit se regering kennelijk niet geven. De eerste vissers zijn intussen door Britse marinevaartuigen opge bracht. Minister van der Stoel van buiten landse zaken heeft het grootste ge lijk als hij zegt, dat Groot-Brittan- nië misbruik heeft gemaakt van zijn positie in de Europese Landbouw raad en dat Groot-Brittannië niet alle mogelijkheden tot serieus over leg heeft benut. De eenzijdig afkondiging van de 200-mijl-visserij-zone getuigt, zo schreven we in een eerder commen taar, van gebrekkige gemeen schapszin. De maatregel heeft, dat moet gezegd worden, twee positie ve aspecten: ze is niet discriminatoir (ook Engelse vissers mogen-behal- ve in enkele gebieden, binnen de zone niet op haring vissen) en ze beschermt de haring tegen „econo misch uitsterven". Het besluit van Nederlandse vissers de 200 mijlszone te schenden ge tuigt meer van bravoure dan van wijsheid. Het ministerie van land bouw en visserij immers had de vissers gewezen op het niet-discri- minatoire karakter van de Britse maatregel en uitvaren dringend af geraden. Mogelijk is dat de vissers dachten dat de soep niet zo heet zou worden gegeten. Ze herinnerden zich wellicht de onverdeelde steun van het ministerie van landbouw in het Nederlands-Ierse visserijcon flict, dat het gevolg was van een wel discriminerende maatregel van de Ierse regering ten opzicht van bui tenlandse vissers. Hoe dan ook: de Nederlandse ha ringvissers zijn letterlijk en figuur lijk te ver gegaan. door Haro Hielkema BROEK OP LANGEDIJK „Eén bos radijs: één-vijftig, één veertig, één-dertig, één-twintig, één-vijftien. Eén-vijftien voor nummer drieënzeventig. Dan een pondje tomaten: één-vij ftig De stem van de veilingmeester schalt nog steeds door het afmijnlokaal van de Broeker vaarveiling. Niet voor de groente-exporteurs, maar voor de toeristen, die in de banken van de kopers hebben plaats genomen. De formateur heeft het tot nu toe niet nodig gevonden om naast de voorzitters van de (grote) onderne mingsorganisaties en de vakbewe ging ook het midden- en kleinbe drijf uit te nodigen voor een oriën terend gesprek. Dat is des te meer opvallend omdat het kabinet-Den Uyl de feiten wijzen het uit in de periode 1973 tot 1977 veel voor het midden- en kleinbedrijf heeft gedaan. Een onderhoud met drie vertegen woordigers uit deze sector zou om die reden maar ook uit een oogpunt van psychologie zijn nut kunnen hebben. Wat dat betreft is de boze reactie van de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, de heer Perquin wel enigszins begrijpelijk. Na een ver gadering van het dagelijks bestuur van deze organisatie heeft hij zich erover beklaagd dat de formateur het midden- en kleinbedrijf blijk baar niet meer tot sociale partners rekent, s Maar de wijze waarop Perquin zijn ongenoegen verder uit is beneden maat. Dat hij zich zoals hij zegt een beetje verkocht en verkwanseld voelt, duidt eerder op eigen onnodi ge frustraties. De opmerking dat de waarschuwingen van de grote des kundigen in dit land door de pers, die de PvdA uitermate welgezind zou zijn, afgedaan worden als werk van kamergeleerden en technocrati sche cijferaars, raakt kant noch wal en mist bovendien elke nuancering. Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond zou er goed aan doen zich in eigen kring eens te beraden op de vraag of men de zaken niet wat ludieker en origine ler kan benaderen. De veiling in Broek op Langedijk, de oudste in Nederland en zelfs in de wereld, vervult geen rol meer in het agrarisch leven van deze Noordhol landse streek. Daarvoor heeft het mes van de ruilverkaveling te zeer dit gebied van water en land aange tast. Romantisch werd dit het „Rijk der Duizenden Eilanden" genoemd. Het aantal sloten is in het begin van de zeventiger jaren drastisch ver minderd; varen gebeurt nog slechts op beperkte schaal. Drie veilingen rondom de Langedijk bleek te veel van het goede: Broek op Langedijk en Warmenhuizen moesten hun vei lingactiviteiten overdragen aan de veiling van de Noordermarktbond in Noord-Scharwoude. Toch staat het veilinggebouw in Broek nog altijd op werkdagen open. Onder de houten kappen liggen ook nu scheepjes, al zijn het dan mu seumstukken. En in de afmijnhal zwaait de wijzer van de veilingklok met fikse kracht, totdat een koper hem met een druk op de knop tot stilstand brengt: „Eén-vijftien voor drieënzeventig, deze bos radijzen". Het veilingpubliek bestaat niet meer uit de Langedijker exporteurs, maar uit nieuwsgierige toeristen. De vaar veiling is te bijzonder om te verdwij nen een stichting heeft zich de laatste jaren sterk ingespannen het unieke gebouw in stand te houden, het op te knappen en het open te stellen voor een groot publiek. In vorige eeuwen, toen het veiling systeem dat nu over de hele wereld wordt gehanteerd nog niet bestond, waren de koolboertjes uit de Lange dijk bij het verhandelen van hun producten aan de willekeur overgele verd. Ze brachten hun bloemkool, kool of aardappelen naar de Bak- kersbrug in Broek. Daar laadden vrachtschippers hun schuiten vol met de groenten, die zij van de tuin ders hadden gekocht of die ze in opdracht van die tuinders in de grote steden probeerden te verkopen. Dat laatste kwam het meeste voor: de tuinders moesten maar wachten tot ze eens geld kregen en waren daarbij afhankelijk van de handelsgeest en vooral de eerlijkheid van de schip pers. Op 29 juli 1887 komt de eerste kente ring in deze onplezierige situatie, als tuinder Dirk Jongerling met wat bloemkool bij de Bakkersbrug aan meert. Het aanbod van de groente is door het koude weer niet groot en elke schipper wil Jongerlings vrach tje wel meenemen. Jongerling zit er een beetje mee en vraagt zich af wie voor hem in Alkmaar of Amsterdam het meeste weet te verdienen. Jan Dirkmaat, een schipper, helpt hem uit de problemen: „Je moet de bloemkool veilen, dat krijg je ervoor wat ze waard is." Jongerling doet het en het eerste „mijn" wordt geroepen. Daarmee is ook de eerste veiling gehouden. Het duurt nog wel een tijd, voordat alle tuinders ervan overtuigd zijn dat ze via het veilen Het interieur van de veiling, waarin de schepen met groen ten worden binnengevaren. de hoogste prijs krijgen. En ook de handel heeft er moeite mee, omdat het „uit de hand kopen" zonder con currentie nu voorbij zal zijn. Primitief Het veilen gebeurt de eerste jaren dan ook primitief: op een stukje gemeentegrond, onbeschut aan een sloot, later met een steiger en op den duur zelfs overdekt. Wie het eerst „mijn" roept, is eigenaar van de groente. De gemeentebode fungeert aanvankelijk als afslager. Pas in 1903 komt het eerste elektrische af- mijntoestel. G. van Gulik een man met een rappe tong is de officiële afslager. In de loop der ja ren verschenen in het gebied Geest- merambacht drie veilingen, in 1912 die in Broek, die daarmee ook de eerste van Nederland werd. Niet al leen aardappelen en kool worden verbouwd, maar de veiling geeft ook de stimulans voor de kassenbouw en de teelt van tomaten, druiven en later zelfs bloembollen. Toch zal het Geestmerambacht bij uitstek grond voor koolplanten blijven. -- w- -*J De unieke vaarveiling van Broek op Langedijk: nog slechts in gebruik ten behoeve van toeristen en dagjesmen sen die de sfeer van weleer kunnen proeven. Toch zijn de ontwikkelingen voor de tuinbouw niet onuitputtelijk: het gebied met al zijn kleine akkertjes vergt een zeer intensieve teelt Geen wonder dat er in 1963 met overweldi gende meerderheid gestemd wordt voor ruilverkaveling van het „Rijk der Duizenden Eilanden". Sloten worden wegen, het varen maakt plaats voor transport over land De Broeker vaarveiling, hoe oud en uniek ook, moet het loodje leggen: Noord-Scharwoude wordt het cen trale punt, waarheen alle produkten van de steeds groter wordende be- drijven( ook een resultaat van de ruilverkaveling) ter veiling worden gebracht. Dankzij de stichting „Broeker Veiling" en de jaarlijkse Noordhollandse zomermanifestatle „Toer-in" blijft de veiling staan op de plaats waar negentig jaar gele den alles begonnen is en waar in 1887 de spits voor de andere veilin gen in Nederland en daarbuiten werd afgebeten. Vorige week werd dat Jubileum ge vierd met een bijzondere veiling: 25.000 kilo nieuwe aardappelen gin gen (75 tot 90 cent per kilo) onder de oude veilingklok door, Tot en met 20 augustus (van dinsdag- tot en met zaterdagmiddag) kunnen de toeris ten de knop bedienen (voor aardap pelen, tomaten, aardbeien of rozen), de oude schuiten en het antieke gereedschap bekijken. Ook kan er een rondvaart gemaakt worden door het prachtige Oosterdel: een klein stukje van het „Rijk der Duizenden Eilanden" dat niet onder de ruilver- kaveling is gevallen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Veel mensen zullen gisteren al lesbehalve gecharmeerd zijn ge weest van die druilerige regens, het totaal wegblijven van de zon en vooral in het noorden en noordwesten de af en toe harde zuidwestelijke wind. Waar moet dat heen? Wat gaat dit worden? Wel, er was ook altijd nog dat oude maar beproefde en voor deze gelegenheid ietwat gevari eerde rijmpje om zich aan vast te klampen „zuidwesterstof komt mooi weer of". Bovendien deed de barometer of z'n neus bloedde en waren zowel de men sen in de Biltse weerkamer als de twee onafhankelijk van het KNMI opererende Nederlandse radioweerpraters eensluidend in hun optimisme: wacht nog even mensen, het komt tijdens het weekend werkelijk wel goed: het wordt zomer, het wordt zonni ger, het wordt warmer! De weerkaarten van vrijdagmid dag wezen op niet mis te versta ne wijze in die verrukkelijke richting. Vanuit het zeegebied ten westen van de Golf van Bis kaje was een tamelijk brede warme subtropische luchtstro ming in volle opmars naar West- Europa. Bovendien werd deze stroming wat droger. Londen kreeg als voorproefje gistermid dag al 20 graden bij een dauw punt van dertien graden. U weet het toch wel... hoe groter het verschil tussen deze twee tem peraturen, hoe droger de lucht. In de hogere niveau's waren de stromingen op 5.000 meter tot boven Bretagne en zuidwest-En- geland west tot zuidwest gewor den bij elf tot twaalf graden tegenover boven zuidoost-Enge- land en het continent nog noordwestenwind en veertien tot zestien graden. De warmtegolf, die in de loop van zondag in het binnenland al temperaturen van 25 graden zal bewerkstelligen en dan vermoe delijk door zal gaan tot de tropi sche grens van dertig graden, (uiteraard in het binnenland) wordt gecoached door een 1025 mb sterk hogedrukgebied boven Biskaje en Frankrijk met uit bouw tot de randstaten. Een die pe depressie ten westen van Schotland met langgerekte koufrontuitloper naar de Azoren geeft de beslissende stoot aan deze warme zuidwestelijke stro ming, die ook begin volgende week nog wel in de picture zal zijn. Pas verderop in de week, zoals dat van opdringende kouf ronten verwacht mag worden, neemt de kans op onweer van het zuidwesten uit toe. Een cy clus trouwens zoals die op een van de afgelopen dagen al uit voerig door mij werd beschre ven. Dat de regen in Engeland gisteren nogal wat opleverde, bleek uit de elf mm afgetapt door Manchester gistermiddag over de zes voorafgaande uren. Voor de officiële juniweercijfers hier al enkele bijzonderheden, ontvangen van de vaste corres pondenten. In Roosendaal was de wind in juni gedurende 60% van de waarnemingen noorde lijk, de gemiddelde luchtdruk met 1014 mb: twee mb onder normaal. In Bussum was de temperatuur 13 juni 's avonds om 22.00 uur nog 25 graden: een graad hoger dan het daar gel dende record van 3 juni 1947. In Santpoort bleef het als gevolg van het koude noordzeewater relatief droog met weinig on weer. In Arnhem werd tijdens een onweer op 10 juni een wind stoot van 23 kilometer per se conde waargenomen. Onze man in Heiningen: „Op de fruitteelt- vakschool heb ik geleerd, dat de bloemknopvorming op de boom voor volgend jaar in de maand juni plaatsvindt. Uiteraard on der zonnige omstandigheden. Hoe zal dat volgend jaar na zo'n uitgesproken sombere juni maand straks uitpakken De Werkgroep Weeramateurs bericht, dat voorzitter H. J. Ma nie en eindredacteur van Weer spiegel dr. M. A. J. Visser uit hun functies ontheven zijn. Eerstge noemde ken ik slechts uit enkele publicaties, met dr. Visser heb ik jarenlang zeer goede contac ten onderhouden. Hij was het die de jongelui, toen het op een bepaald ogenblik scheef dreigde te gaan, weer in het goede spoor heeft geholpen en de weg gewe zen heeft. Zijn vertrek lijkt mij, uiteraard van grote afstand be keken, een belangrijk verlies. Strandweer Vandaag maar vooral ook mor gen aangenamer strandweer ,Bewolking van het zuiden uit afnemend en daarna meer zon. Met name zondag warmer. Zee- watertemperatuur veertien tot zestien graden dicht bij het strand. Amsterdam regen De Bilt regen Dcelen regen Eclde regen Eindhoven zwaar bow Den Helder regen Rotterdam geheel bew 16 Twente motregen Vlissingen zwaar bew Zd. Limburg zwaar bew Aberdeen zwaar bew 16 Athene onbewolkt Barcelona Ucht bew Berlijn half bew Bordeaux Burssel half bew Frankfort zwaar bew Geneve licht bew Helsinki licht bew Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen regen Lissabon Locarno half bew Londen zwaar bew Luxemburg Ucht bew Madrid zwaar bew Malaga geheel bew Mallorca onbew Munchen half bew Nice onbew Oslo onweer Parijs zwaar bew Rome onbew Split Ucht bew Stockholm zwaar bew Wenen zwaar bew Zurich Casablanca half bew Istanboel 29 Tunis Hoogwater zondag 3 Juli. VUssingen 4.15-16.33, Hanngvlietslutzcn 4:27-16.55, Rotterdam 6.29- 18.36, Scheveningen 5 17 17 48, IJmuldcn 5 51- 18.22, Den Helder 10 28-23.31, HarUngen 0 14- 12 34, Delfzijl 2.18-14 31. HOOGWATER Maandag 4 Juli, Vlissingen 5.01 17 18. Haringvlietsluizen 5.12-17 29. Rotterdam 7.14-19 19, Scheveningen 603-18.31. IJmulden 6 40-19 08, Den Helder 10 28-22.40, HarUngen 1 01-13.22, Delfzijl 3.07-15 16 Laat nooit iemand stikken. Onder dat motto wil de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen in Am sterdam de mond-op-mond beade ming meer in de belangstelling brengen. Het zijn meest jongeren die jaarlijks verdrinken of in ademnood geraken, zegt de maat schappij. Vooral in de zomermaan den kan men onverwacht worden geconfronteerd met gevallen van verstikking door dampen of ver drinking, waarbij de methode van mond-op-mond beademing levens kan redden, mits direct en goed toegepast. En daar wil het nog wel eens aan schorten, vooral omdat er sprake kan zijn van een panieksi tuatie. Zorg is het hoofd koel te houden en het slachtoffer zover met het hoofd achterover te leggen, dat de mond openvalt. Knijp zijn neus dicht en plaats je wijd ge opende mond stevig om de mond van het slachtoffer. Blaas dan je Neus dichtknijpen Adem inblazen en kijken Laten uitademen adem met enige kracht naar bin nen. waarna het slachtoffer de in gevoerde lucht weer zal uitade men. Doe de beademing rustig en regelmatig, twaalf ademhalingen per minuut zijn voldoende. Als het niet lukt probeer dan mond op neus beademing. De kin moet dan stevig naar voren worden gedrukt en de lippen moeten op elkaar ge duwd zijn. Sluit dan je mond om de neus van het slachtoffer en blaas de lucht erin. Om te oefenen zijn er altijd wel geschikte „proefpersonen". Mohammed Ben Kilani, een 27-jari- ge student uit Tunesië, werd in februari 1975 gearresteerd samen met zeventig anderen die sterk op positie voerden tegen de regering van Habib Bourguiba. Ben Kilani is een van de leiders van de marxis- tisch-leninistische studentenbewe ging, de „groupe perspective". De groep protesteerde, voornamelijk uit zorg voor de slechte sociaal- economische situatie, tegen het be leid van de regering. De beschuldi ging bij de arrestatie luidde: Sa menzwering tegen de veiligheid van de staat, het oprichten van een verboden organisatie, het beledi gen van het staatshoofd en het verspreiden van valse informatie en pamfletten. Ben Kilani is direct na zijn arrestatie twaalf uur achter een in de „salie d'operation" van het politiebureau gemarteld. Met knieholten en polsen vastgebonden aan een balk werd hij geslagen. Dergelijke mishandelingen her haalden zich dagelijks gedurende een dag of tien. De vier daaropvol gende dagen werd hij door de poli tieke politie gemarteld. Op 5 maart moest hij in het militair hospitaal opgenomen worden. Daar consta teerde men een ingezakte borstkas en een gebroken knieschijf. Op 12 maart, nog maar net hersteld van een operatie aan zijn knie, werd hij opnieuw in het politiebureau aan martelingen onderworpen. Intus sen is hij tot negen jaar gevange nisstraf veroordeeld en verblijft hij in de gevangenis van Borj Er Rou- Mi te Blzertte. De laatste berichten zijn dat hij er zeer slecht aan toe is vanwege zijn verwondingen aan zijn borstkas. Hem is meegedeeld dat hij niet voor volgend jaar in aanmerking komt voor medische hulp. Als u een brief wilt schrijven, waarin u verzoekt om directe medi sche hulp voor Mohammed Ben Kilani kunt u deze het best richten: Son Excellence Habib Bourguiba. Presidence de la Republique, Tunis of M. Mohammed Mzali, ministre de la Santé, Tunis of Son Excellence 1'Ambassadeur de Tunesie, Nassaulaan 2b, Den Haag. De informatiedienst van de PTT, 008, gaat omschakelen. Eind vol gend jaar hoopt de telefoondienst alle 25 informatiecentra van 008 in ons land te hebben veranderd van gidsen op beeldschermen met toet senbord. Via deze moderne appara tuur kunnen de vijftienhonderd in- formatrices van 008 met de centra le PTT-computer in Leidschendam „praten". Deze levert de met de toetsen gevraagde informatie-tele foonnummers met namen en adres sen binnen enkele seconden op het scherm. Een voordeel van dit nieu we systeem is dat de klant sneller geholpen zal kunnen worden en dat er dus ook „minder wachtenden voor u" zullen zijn. De wachttijd zal met een derde worden bekort. De proef met het nieuwe informa tiesysteem is met succes afgesloten in Alkmaar en Haarlem. De erva ringen waren zo hoopgevend dat het systeem nu landelijk ingevoerd wordt. Het inlichtingennummer heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Vorig jaar werden 27 miljoen inlichtingen verstrekt tegen „maar" 18 miljoen ongeveer tien jaar geleden. De PTT heeft berekend dat iedere abonnee ge middeld tien inlichtingen per jaar vraagt. Dat komt erop neer dat de informatrices per dag ongeveer honderdduizend aanvragen ver werken. De Informatiedienst kost per jaar zo'n slordige vijftig mil joen gulden. Maar daar krijg je dan wel een lief stemmetje voor aan de telefoon. Muziek op straat, goed voor U. Het gemeentebestuur van Amsterdam wil het maken van muziek op de openbare weg toestaan. Het mag zelfs zonder vergunning, maar er mag dan geen geld worden ingeza meld. Nu kan je iemand niet ver hinderen een ander een muntstuk te geven, dus daarover zal waar schijnlijk nog wel het een en het ander te doen zijn. Tot op heden was het volgens de huidige politie verordening verboden muziek te maken op de openbare weg, maar hier en daar werd het oogluikend toegestaan, tenzij de muzikanten voor moeilijkheden zorgden, aldus burgemeester Polak. Hij zei dit al lemaal naar aanleiding van viagen uit de PvdA-raadsfractie omdat de politie enige tijd geleden een flui tist bij de Stadsschouwburg zijn instrument had afgepakt. B en W van Amsterdam blijven echter van mening dat grote groepen straat muzikanten op drukke punten en in winkelstraten het stadsbeeld niet „verfraaien". Met deze maatre gel volgt Amsterdam het voorbeeld van Rotterdam waar sinds kort ook draaiorgels vrij mogen spelen. Zo kan Amsterdam nog heel wat leren van de Maasstad. Een man uit het Belgische Blan- kenberge is in staat van beschuldi ging gesteld omdat hij verschillen de keren achtereen een hond heeft gebeten. Aanleiding tot de bljtpar- tij was een „doodgewone" straatru zie tussen twee honden, waarbij de hond van de man aan de verliezen de hand was. Deze besloot toen in te grijpen en beet de winnende hond net zo lang tot hij door de eigenaresse van het beest met een handtasje op het hoofd werd gesla gen. De gebeten hond heeft ver schillende wonden en een gebroken rib. Het is niet bekend of de eige naars van de honden daarna tot een verzoening zijn gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5