Schuld van Menten nog duidelijker' Beraad grondpolitiek gaat maandag verder Geen financiële steun reders I Mavo-klas schrijft een complete roman School in Smilde wordt afgebroken Mr. Habermehl na terugkeer uit Sowjet-Unie: Verwachte compromis bleef uit MAR1É, STAAT PÉ E3£)KMA YÖIW? Koper-boycot Bomen in Tiel met opzet bespoten? 1 Leuk project om in de les actief met taal bezig te zijn ZATERDAG 2 JULI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Volgens de Amsterdamse officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl is hij „in de overtuiging gesterkt" dat Pieter Menten in augustus 1941 betrokken is geweest bij een massa-executie in het vroegere Poolse en nu in de Sowjet-Unie liggende dorp Urycz. Hij is daar aanwezig geweest bij de opening van een massagraf, dat de stoffelijke resten van 151 slachtoffers bevatte. De heer Habermehl zei dit gisteren op Schiphol bij zijn terugkeer uit de Sowjet-Unie, waar hij in gezelschap van commissaris G. G. J. Peters en inspecteur D. Pasterkamp, beiden van de rijksrecherche, en een tolk nader bewijsmateriaal tegen de nu 78-jarige zakenman uit Blaricum heeft verzameld. Tijdens een reis die dit team, toen aangevuld met rech- ter-commissaris mr. H. J. W. van Duuren, in februari naar de Sowjet- Unie ondernam, legden de Russische autoriteiten nog weinig bereidheid aan de dag het massagraf in Urycz te openen. De heer Habermehl zei ervan over tuigd te zijn dat vóór de komst van de Nederlandse justitie-delegatie ter plaatse geen spade de grond in was gegaan. Hij maakte die opmerking met het oog op de door Menten en diens verdediger gezaaide twijfel aan de rechtmatige gang van zaken in de Sowjet-Unie, waar de autoriteiten er niet voor zouden terugdeinzen een massagraf te „creëren". De plaats van het graf was de delega tie aangewezen door een vroegere inwoner van Urycz, die naar zijn zeg gen aan de massa-moord heeft weten te ontkomen. Deze man. Slaifer, zal in Amsterdam nog als getuige wor den gehoord. De heer Habermehl ontkende dat die plaats een andere was dan de Nederlandse delegatie verwacht had. Volgens de officier van justitie heeft het massagraf meer dan 151 slachtof fers bevat. Hij wees erop dat kinde ren onder de twee jaar volkomen verteren en dat in het graf wel zeven zuigflessen, waarvan een nog met de speen erop. waren gevonden. In het graf zijn ook negen-millimeter-hul- zen aangetroffen. Drie ervan heeft de delegatie meegenomen met het oog op een uitvoerig ballistisch onder- Nationaliteit zoek dat nog zal worden ingesteld. heeft gemeld, hebben volgens de of ficier zijn bewijsvoering onder bouwd. Op uitnodiging van de Russische autoriteiten is de Nederlandse dele gatie aanwezig geweest bij de herbe grafenis van de slachtoffers, waar van de heer Habermehl een uiterst kleurrijke beschrijving gaf. De offi cier zei geen commentaar te willen geven op de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de Neder landse ambassade in Moskou bij die plechtigheid. Menten heeft daarte gen in een brief aan minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) geprotes teerd. De heer Habermehl erkende dat na het bezoek aan Urycz niet onomsto telijk is komen vast te staan dat Menten de hand heeft gehad in de massamoord die daar gepleegd zou zijn. Wel staat hij volgens hem ster ker, nu daar inderdaad een massa graf is aangetroffen. Ook verklarin gen van getuigen, van wie er zich een aantal naar zijn zeggen „spontaan" De delegatie heeft tijdens haar reis, die ruim twee weken heeft geduurd, ook Krakau, Warschau en Sopot, ,waar Menten een landgoed bezat, aangedaan. Ook in die plaatsen is met getuigen gesproken. Volgens de heer Habermehl zijn in totaal zeven acht getuigen gehoord. De officier heeft zich ook verdiept in de vraag of Menten in de periode waarin hij de hem ten laste gelegde misdrijven zou Officier van justitie mr A. Habermehl tijdens de persconferentie op Schiphol, geflankeerd door de heren Pasterkamp (rechts) en G. Peters en voorlichter Van Leeuwen (links). hebben gepleegd, de Poolse nationa- dische getuigen moet nog nader ge- liteit bezat. Over de uitkomst van correspondeerd worden. De autori- dat onderzoek wilde hij gisteren telten in de Sowjet-Unie zijn daar- slechts kwijt dat daarover nog „offi- over nog „vaag", zoals de heer Ha- cieel bericht" zal worden. bermehl gisteren zei. Volgens de officier van justitie staat nu vast dat vier getuigen uit de Sow jet-Unie naar Nederland zullen ko men om hier gehoord te worden. Over de komst van twee andere Rus- De verdediger van Menten, mr. L. van Heijningen, heeft eveneens om de komst van zes Russische getuigen gevraagd. De officier is van mening, en naar zijn zeggen is de president dat met hem eens, dat alle getuigen uit de Sowjet-Unie in dezelfde perio de gehoord moeten worden, met het oog op eventuele tegenstrijdige ver- klaringen. In verband daarmee hield de heer Habermehl er rekening mee dat de openbare behandeling van de zaak-Menten niet eind augustus, zo als de bedoeling was, maar pas begin oktober hervat zal kunnen worden. DEN HAAG Formateur Den Uyl is er gisteren nog niet in geslaagd de onderhandelingen over de grondpolitiek tot een goed einde te brengen. Hij heeft daarover vanaf gistermiddag drie uur tot 's avonds acht uur gesproken met CDA-fractieleider Van Agt, PvdA-fractieleider Van Thijn en D'66- fractieleider Terlouw. Maar, zei Van Agt na afloop, er konden nog geen eindconclusies getrokken worden. Het beraad over de grondpolitiek zal aanstaande maandagavond worden voortgezet. Na afloop van het gesprek werd dui delijk dat de verhoudingen tussen vertegenwoordigers van CDA, PvdA en D'66 goed waren gebleven. CDA- fractievoorzitter Van Agt zei dat ze „nog steeds opperbest" waren. De andere vertegenwoordigers lieten zich ook in die bewoordingen uit. Volgens Van Agt is de berichtgeving over de formatie de laatste dagen „iets te rozig geweest". Het is duide lijk, zei hij, dat het hier niet om een fluitje van een cent gaat, anders was er ook geen kabinetscrisis door ont staan. Volgens Van Agt heeft forma teur Den Uyl een pakket voorstellen over de grondpolitiek op tafel ge legd dat de onteigeningswet, het voorkeursrecht van de gemeente bij verkoop van gronden, het agrarisch grondverkeer en de vermogens winstbelasting alsmede nog enkele minder belangrijke voorstellen be vat. Bij de onteigeningswet gaat de discussie met name over welke prijs er voor de grond betaald moet wor den. De formateur heeft een „nega tieve ontwikkelingsschade" daarbij in het pakket opgenomen, maar, zei Van Agt, de vraag is wat daarvoor geschrapt zou moeten worden. Het doel is te voorkomen dat bepaalde vergoedingen twee keer uitbetaald worden, maar de vraag is hoe dat precies geregeld moet worden. Van Agt wilde over de nadere voor stellen die formateur Den Uyl op dit punt heeft gedaan niet te veel de tails prijsgeven, omdat hij anders bang was dat de onderhandelaars zich in het openbaar zouden vast prikken op bepaalde standpunten. Voorkeursrecht Het voorkeursrecht van de gemeen te bij de verkoop van gronden zal naar verwachting maandag wel zon der moeite worden geregeld. Daar zitten geen problemen meer in, al dus Van Agt. Bij de wet agrarisch grondverkeer speelt het probleem of beperking van landbouwgrond voor landbouwers nog gecombineerd moet worden met maatregelen om de prijs van die grond te beheersen. Mag Je ervan uitgaan, zei Van Agt, dat door landbouwgrond uitsluitend voor landbouwers te koop aan te bieden zoveel potentiële kopers weggaan, dat de prijs vanzelf al min der wordt of is dat niet het geval? Van Agt heeft ook nog vraagtekens gezet bij de positie van de grond bank. Daarbij speelt de vraag of via die grondbank alle landbouwgrond verkocht zou moeten worden." Dat zou betekenen," aldus Van Agt, „dat iemand zelfs aan zijn pa, zijn broer of zijn zus geen landbouwgrond meer mag verkopen en dat lijkt mij toch wel wat ver gaan." Vervolg van pagina 1 Deze vrachtwagen is waarschijnlijk met nog twee andere uit het konvooi via andere grensovergangen dan die bij Meer Nederland binnengegaan. Voorzitter Jan Schrör van de ver- voersfederatie vertelde, dat de Bel gische vakbondsbestuurders, die de auto's begeleidden, vooruit waren gereden om hun positie door te bel len naar Nederland. Van die gele genheid hebben de chauffeurs ken nelijk gebruik gemaakt om een an dere route te kiezen. De twee andere vrachtwagens zijn al veel eerder uit het oog verloren. Jan Schrör zei het Jammer te vinden, dat de escorte naar Rotterdam was mis lukt, maar „bij dit alles zijn toch ook positieve effecten ontstaan", zo gaf hij te kennen. „In de eerste plaats zijn een heleboel mensen bewust bij deze zaak betrokken geraakt en in de tweede plaats heeft de actie van de Italiaanse arbeiders een interna tionaal gevoel van solidariteit los geslagen. Volgens voorzitter Schrör zal de kwestie van het Chileens koper maandag ter sprake komen in de federatieraad van het FNV. Dan zal volgens hem ook worden bekeken op welke manier een incidentele of mogelijk zelfs blijvende boycot op lange termijn tot een effectief wa pen kan worden gemaakt. Bestuurder Ko Dassel van de ver- voersbond-CNV sprak over de boy cot-actie hoe sympathiek ook zijn twijfels uit. „Als wij geen Chi leens koper afnemen, neemt een an der het wel", zo zei hij. Zo'n boycot is volgens hem nooit helemaal door te voeren en hij was van mening, dat dictator Pinochet en zijn mensen er geen boterham minder om aten. Bij de grenspost Meer deelden leden van het Chili-comité 'gisteren pam fletten uit met de tekst „Boycot de junta. Geen Chileens koper in Euro pa". Nederlandse automobilisten reageerden in het algemeen sympa thiek, terwijl de Belgische chauf feurs minder enthousiasme aan de dag legden. Gisteravond laat bleek, dat de vrachtwagens, die gisteren ook al niet waren gesignaleerd, nog steeds spoorloos waren. Het is een vracht wagen van de firma Pieters in Ber gen op Zoom en een van de firma Van Dijk in De Meern. Het Chili- comité sprak gisteravond het ver moeden uit, dat de wagens nog in België zijn en dat men misschien zou proberen de vrachtwagens als nog in de nacht Nederland binnen te krijgen. TIEL Het onderzoek van het rij ksinstituut voor de volksgezondheid heeft tot dusverre uitgewezen dat er inderdaad geringe hoeveelheden gif stoffen, onder meer herbiciden, aan wezig zijn in de verdorde bladeren van bomen in de directe omgeving van het chemische bedrijf Verdugt in Tiel, zo vertelde ons de heer H. Huidink, die als woordvoerder van het Tielse gemeentebestuur op treedt. Op grond van deze analyses acht de heer Huidink het echter nu nog niet mogelijk een bij Verdugt verwerkt onkruidbestrijdingsmid del als oorzaak van deze bladverdor- ring aan te wijzen. Ten slotte de vermogenswinstbelas ting. Ook daar zijn de formatiepart ners nog niet uit. Daarbij speelt het probleem of, als je vermogenswinst gaat belasten, er ook rekening wordt gehouden met vermogensverlies. Ook de datum van invoering van zo'n vermogenswinstbelasting moet nog worden besproken. Van Agt zei dat naar zijn mening de partijen in het gesprek wel dichter bij elkaar gekomen zijn door de nieuwe voorstellen die Den Uyl voorlegde over de grondpolitiek. „Ik ben wel dichter bij huls", zei Van Agt, die benadrukte dat de voorstel len van Den Uyl de moeite waard waren om het gesprek voort te zet ten. Hij legde er de nadruk op dat de problemen die gistermiddag zijn ge rezen vooral voortkomen uit het streven de grondpolitiek zo gedetail leerd mogelijk af te spreken. „We zitten gewoon wetsteksten te ma ken," aldus Van Agt, die zei dat het uitgebleven compromis „niet wan- hoplgmakend is". „Knopen doorhakken" De fractieleider van de Partij van de Arbeid, Van Thijn, zei na afloop van het formatiegesprek zich zorgen te maken over het vertraagde tempo van de kabinetsformatie. Hij vond dat er aanstaande maandagavond „knopen doorgehakt moeten wor den. Dat kan ook, want alle fractie voorzitters hebben mandaat van hun fractie". Van Thijn vond dat het zwaartepunt van de meningsver schillen momenteel ligt bij de uit werking van de prijsbeheersing van de landbouwgronden. Hij zei dat daar de meest gecompliceerde pro blematiek is ontstaan. Over het in de formatie reeds formu leren van wetsteksten zei Van Thijn evenals Van Agt dat dat op zich geen wenselijke zaak is, maar dat het bij de grondpolitiek wel noodza kelijk blijkt. De vergadering van de1 formateur en de drie fractievoorzit ters van maandagavond is een extra ingelaste vergadering. Reeds eerder waren besprekingen afgesproken op dinsdag, woensdag en donderdag, alle drie de dagen zowel 's middags als 's avonds. Formateur Den Uyl heeft zijn tweede memorandum met concrete sociaal-economische voor stellen aangekondigd voor maandag of dinsdag. ASSEN/SMILDE B en W van Smilde hebben de raad van Smilde voorgesteld de openbare lagere school in Bovensmilde af te breken. De school werd onlangs door Zuidmolukkers bezet en is voor het geven van onderwijs ongeschikt. Ter vervanging ervan heeft het Rijk een „containerschool" ter beschikking gesteld, die zo snel mogelijk op een plaats elders in de gemeente zal worden gebouwd. Ion§e Bobma. Vierkant in de fles,rond opde ion?. Dit werd vrijdagmiddag tijdens een persconferentie in het gemeentehuis van Smilde door burgemeester P. de Noord meegedeeld. De kleuterschool die nauw met de basisschool is ver bonden, zal eveneens worden ver plaatst. De verplaatsing zal een tij delijke voorziening zijn. Later kan dan in alle rust worden bezien hoe en waar de permanente bouw zal plaatshebben. De tijdelijke school zal worden ge bouwd op het terrein bij de openbare bibliotheek tussen de Meidoornlaan en de Esdoornlaan. Een bij de ouders ingestelde enquête heeft uitgewezen dat men zich met deze plaats kan verenigen. Het gebouw van de openbare biblio theek zal tijdelijk ter beschikking van het onderwijs worden gesteld en zal als gemeenschapsruimte voor het onderwijs worden gebruikt. De bibli otheek zal worden ondergebracht in de openbare kleuterschool die bij de nu af te breken school staat. Het. gymnastieklokaal ter plaatse blijft in functie. Op de plaats van de voor malige openbare lagere school komt een hertenkamp met eventueel een trapveldje. Burgemeester De Noord zei dat men er op uit is het onderwijs in augustus te hervatten. Men ver wacht dat het nieuwe schoolcom plex omstreeks half september in gebruik kan worden genomen. Het zal bestaan naast het gebouw van de openbare bibliotheek uit zes lokalen voor basisonderwijs en drie voor kleuteronderwijs. Tot die datum is het met medewerking van de ge meente Asssen mogelijk onderwijs te geven in een scholencomplex aan de Beilerstraat aldaar. Vervólg van pagina 1 Woensdag moet hij voorko men, maar daags tevoren heeft hij, aldus de directeur van rederij Ken- nemerland, een gesprek met een ad vocaat. Onduidelijk Minister Van der Stoel (Buitenland se Zaken), die eerder een krachtig protest tegen de eenzijdig door En geland genomen maatregel liet ho ren, noemde de situatie gisteravond onduidelijk. De Nederlandse ambas sade in Londen heeft, direct na be kend werd dat de „Johanna" was meegenomen voor onderzoek, con tact opgenömen met het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. Op voorhand liet de minister weten, op te zullen komen voor de Neder landse visserij-belangen, waaraan hij toevoegde dat dit ook geldt voor de „meegenomen" Johanna. Getracht zal worden langs diploma tieke weg een oplossing te vinden, zo bleek uit een toelichting van minis ter Van der Stoel. Hierop wees giste ren ook minister Van der Stee in het gesprek met de Nederlandse reders. De Nederlandse regering, zo deelde hij mee, houdt voortdurend contact met de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europe se Gemeenschap. Dat betekent dat de Nederlandse regering een oplossing van het con flict in Europees verband beoogt. Deze oplossing mag niet discrimina toir zijn voor de overige lidstaten en evenmin voor het doel (menselijke consumptie dan wel vismeelindus- trie) waarvoor de haring wordt ge vangen. In dat gesprek wees de heer Van der Stee (nogmaals) op de risico's, die thans zijn verbonden aan het vissen op haring binnen het gebied, waarop de Engelse maatregel betrekking heeft. Het is echter niet aan de rege ring, aldus de minister, het vissen aldaar te beletten; de Nederlandse reders blijven voor hun doen en la ten zelf helemaal verantwoordelijk. Later op de dag trokken de reders hieruit de conclusie en besloten on der de huidige omstandigheden de haringvisserij in de Engelse wateren te beëindigen. Vangstverbod De Nederlandse regering werd giste ren langs diplomatieke weg op de hoogte gebracht van het Britse vangstverbod. De maatregel houdt in dat sinds 1 juli haringvangst in een zone van 200 mijl rond de Engel se kust verboden is. Het verbod, dat in een ministeriële beschikking is vastgelegd, geldt tot het einde van dit jaar. Het ministerie wijst intussen op het grote verschil met het Ierse visserij conflict van het afgelopen voorjaar. Toen was de Nederlandse regering er zeer verbolgen over, dat de Ierse regering de eigen vissersvloot be voordeelde. Het Ierse vangstverbod trof namelijk de eigen vloot niet; het Britse verbod daarentegen staat geen enkele (ook niet van de eigen vloot) vangst toe. Voor het vervoer van de leerlingen naar en van Assen zal worden ge zorgd. Burgemeester De Noord toon de zich zeer dankbaar voor de snelle medewerking die alom werd verkre gen. „Anderhalve week nadat minis ter van Kemenade hier was. kunnen we met een sluitend voorstel ko men", zei hij. De raad van Smilde zal op dinsdag twaalf juli over dit voor stel beslissen. Uit opmerkingen van minister Van der Stoel blijkt, dat hij de Engelse maatregel niet onder alle omstan digheden afwijst. Hij meent, dat er geen verbod mag zijn, zolang niet alle gespreksmogelljkheden zijn be nut om het in Europees verband eens te worden over de visvangsten. De regering hoopt echter alsnog tot een gemeenschappelijke besluitvor ming te komen, tijdens het land- bouwoverleg in Brussel op 18 en 19 juli. Minister-president Den Uyl zei gis- door Henri Kruithof 's-HERTOGENBOSCH Dat het onderwijs ln de Nederlandse taal niet noodzakelijk hoeft te blijven steken in het beoefenen van lezen, schrijven en spreken apart, bewijst een project dat onlangs in 's-Hertogenbosch is uitge voerd. Een derde klas mavo van het Jeroen Bosch College in die stad heeft zich gedurende twee maanden tijdens de lessen Nederlands bezig gehouden met het schrijven van een roman. In redactiegroepjes hebben de leerlingen van deze klas de opdracht gekregen tot het schrijven van een volledige alledaagse roman in boek vorm. Uit één van die groep jes ontstond spontaan een tot nu toe onbekend genre van massaliteratuur, name lijk de religieuze of klooster- roman. In deze complete roman wordt de lezer een blik ge gund in de spannende en tra gische ontwikkelingen die zich achter de kloostermuren kunnen afspelen. De leraar Nederlands van het Jeroen Bosch College, PierTe Crefcoeur, wilde met dit pro ject, naast het tegelijk beoe fenen van de vaardigheden lezen, schrijven en rekenen, bereiken dat de leerlingen meer belangstelling voor de literatuur zouden krijgen. HIJ hoopte dat de leerlingen meer plezier zouden krijgen in het lezen. Belangrijk was, dat het soort roman dat de leerlingen moesten schrijven, zou aan sluiten bij hun belangstel lingswereld. Vandaar dat Crefcoeur koos voor deze vorm van massaliteratuur. In het verslag over het project schrijft hij: „De interesse sfeer ligt bij meisjes en Jon gens. uiteraard op een ander vlak. Zo zullen meisjes bij voorbeeld gevoeliger zijn voor liefdesperikelen en ro mantiek, terwijl de aandacht van jongens meer gericht zal zijn op spanning, sensatie, stoerheid. Alle elementen van deze belangstellings sfeer, die van nature min of meer bij de leerlingen aanwe zig is, wordt uitermate ver sterkt en overtrokken in de massaliteratuur." Eerst lezen Hoe verliep dit literatuur- project nu in de praktijk? De leerlingen kregen om te be ginnen de opdracht een wille keurige roman te lezen en hierbij kort te noteren wat hen hierbij opviel. Tijdens een klassegesprek werd daar na bekeken wat de voor naamste kenmerken zijn van de verschillende genres. Vervolgens werd de klas in groepjes van drie of vier per sonen verdeeld, die elk een bepaald soort van massalite ratuur voor hun rekening na men. Bij het schrijven moes ten zij gebruik maken van de ontdekkingen die bij het le zen van een roman waren ge daan. De leerlingen konden kiezen uit een tiental soorten massalectuur, waaronder de doktersroman, de dames-lief desroman en de detective verhalen. Ook sentimenteel De leerlingen van de mavo klas moesten bij het uitwer ken van het verhaal vooral goed letten op de kenmerken van de massaroman. Zo moest het verhaal eenvoudig zijn, zodat het zonder al te veel concentratie leesbaar blijft. De verhalen moesten in het algemeen een gelukkig slot hebben en mochten best een behoorlijke portie senti mentaliteit bevatten. De redactiegroepjes begon nen daarna met het vaststel len, welke elementen uit de massa-literatuur voor hen bruikbaar waren. Hierbij maakten ze gebruik van die elementen, die tijdens de klasse-bespreking naar voren waren gekomen. Vervolgens werden er afspraken ge maakt over de taakverdeling: wie neemt welk deel van het verhaal voor zijn rekening. Van tevoren werden de hoofdlijnen van het verhaal, inclusief de hoofdpersonen, gezamenlijk bedacht. Tijdens het schrijven, moes ten de leerlingen binnen een groep elkaar zoveel mogelijk in de gaten houden. Ze moes ten op de hoogte blijven van hetgeen de anderen geschre ven hadden en zonodig hier en daar bijstellen, om de de len zo goed mogelijk op el kaar aan te laten sluiten. Vormgeving De leerlingen waren met het schrijven van het verhaal overigens niet klaar. Zij had den de opdracht ook te zor gen voor de vormgeving van het geheel. De bladspiegel moest aantrekkelijk en over zichtelijk zijn, er moest een decoratieve omslag gemaakt worden enz. Omdat dit soort romannetjes vaak in series verschijnen en ter dekking van de kosten voorzien zijn van advertenties, moesten de leerlingen ook aankondigin gen van nieuwe romans en reclame-boodschappen be denken en opnemen. Kortom het boek moest helemaal „af" zijn. In het verslag over het pro ject schrijft Pierre Crefcoeur tenslotte, dat het naar zijn mening „in het belang van ons streven naar wezenlijke vernieuwing van het taalon derwijs, maar vooral in het belang van de leerling, de moeite van het proberen waard is." „Onze leerlingen kunnen zich niet alle dagen auteurs van een complete roman noemen: gun hen die ervaring en dat plezier, waardoor lessen vól gen verandert in regelrechte taal activiteit, voor docent en leerlingen letterlijk les- dóen." De Katwijkse treiler KW 39 .Johan na" die door de Britse marine is opge bracht. teravond na afloop van de minister raad nog, dat „niemand hoeft te twijfelen aan de geldigheid van het Engelse visverbod". Er is juridisch geen speld tussen te krijgen, zo voegde hij hier aan toe Betalen Den Uyl onderstreepte de kritiek van minister Van der Stoel (buiten landse zaken), dat Engeland onver hoeds een eind heeft gemaakt aan de EG-besprekingen over de haring vangst: „Een compromis was in de maak". Niet zozeer het Engelse ver* bod zelf, alswel de manier waarop daartoe besloten is, is de Nederland se regering in het verkeerde keelgat geschoten. „De Engelsen wijzen steeds op het rapport van biologen, waaruit blijkt hoe groot de gevaren zijn voor overbevissing. Nederland heeft ook oog voor die gevaren", aldus Den Uyl. Minister Van der Stoel heeft deze week laten doorschemeren, dat Ne derland de Engelse maatregel niet onbestraft zou laten. „Vroeger of later moet er Inderdaad betaald worden voor die maatregel. Ik weet nu echter niet op welke manier dat zal gebeuren", zei Den Uyl. Het kabinet blijkt niets te voelen voor een financiële tegemoetkoming aan de Nederlandse visserij. Den Uyl wees erop, dat het bijna bereikte EG-compromis de Nederlandse vis sers ook maar „enkele weken werk zou bieden". ,,Ik denk er ineens aan, dat ik de film in de camera verwisseld heb

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3