1 1 L Bijzonder onderwijs belicht op radio Genationaliseerde fabriek ontmanteld 'Kinderen een kwartje?' Kareftje Knetter en de toverbubbel Charlie's Angels Even puzzelen VnuOAG 1 JUU 1977 RADIO EN TELEVISIE T rouw/Kwartet4 TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra ASTERIX IN HISPANIA Onze omroepen hebben met elkaar de omvang, het personeelsbestand en de capaciteit van een behoorlijk groot bedrijf. ZIJ verkopen voornamelijk uit het buitenland gehaalde artikelen en maken daarnaast zelf het een en ander Kijk Je echter naar de produktle ln de zomermaanden, dan komen gedachten op aan een genationaliseerde fabriek die wordt ontmanteld Er rolt vrijwel niets nieuws van de eens zo driftig draaiende band BIJ zo'n produktle zou een kleine zelfstandige rap zijn fallllaement aanvragen. Dit lot onthouden wij de Hilversumse toko's omdat we trouwhartig onze luister- en kijkgelden betalen, ook als de prestaties beneden de verwachtingen blijven De situatie bij onze Oosterburen vertoont enige overeenkomsten wat betreft de logheid van het apparaat en de belasting op horen en zien. Ook ln West-Duitsland komen ln dit seizoen herhalingen op het scherm, al heb ik de indruk dat het aantal lager Is dan bij ons. Vervolgens valt op. dat de Duitsers meer eigen werk uitzenden. BIJ vergelijking blijkt dat wij vooral op het educatieve vlak een onderontwikkeld gebied worden Gerekend van afgelopen zaterdag tot en met vanavond bleek de oogst gering te zijn. Met een discussie over geloof en kerk. oude muziek, een gerestaureerd godshuis, een documentaire over gehandicapten en een Intelligente kwis was het wel bekeken. Verscheidene dagen viel er niets te beleven dat Je educatief zou kunnen noemen. Duitsland I en II brachten daarentegen een reeks belangwekkende programma's. Ik doe maar een greep. Een onderzoek naar de vraag wat er terecht is gekomen van de oecomenische beweging. Documentaires over de dichter Hermann Hesse. over impressionistische schilders, over Die Nibelungen en over Rubens. Drie interessante magazines over gezondheidszorg, cultuur en wetenschap. Een boelende discussie onder leiding van de populaire Johannes Gross. Een analyse van Duitslands geschiedenis zoals die zich weerspiegelt in de beroemdste straat Unter den Linden. Een programma met de „buitenaardse-speclalist" Erich von Dftniken. Een fascinerende praatshow met de hoogbejaarde dichteres Claire Goll-Studer. die veel bijzonderheden vertelde over de persoon en het werk van de dichter Rilke. Verscheidene van deze uitzendingen zullen wel geruime tijd geleden zijn gemaakt, maar de Duitse kijkers kregen ln elk geval binnen een week een respectabel aantal programma's van niveau te zien. Je zou er bijna de conclusie uittrekken dat de programmamakers in West-Dultsland zich minder door de kijkcijfers laten ringeloren dan bij ons het geval ls. Al is een programma inhoudelijk nog zo goed, het wordt in Hilversum-vaak als een flop beschouwt wanneer „slechts" een paar honderdduizend mensen hebben gekeken. Alleen de miljoenen tellen. Zij zullen vanavond wel aan de buis zitten om Charlie's Angels in actie te zien. Rekn maar dat de TROS er hoge ogen mee gooit. De Ironiserende toon en de soms kolderieke tekst in de Amerikaanse detectiveserie zullen waarschijnlijk minder opvallen dan de weelderige vormen van de drie actrices, die voor.mooie meiden" spelen. Blikvangster is vooral Farrah Fawcett, de alleen bij vlagen trouwe echtgenote van Lee Jajors, „de man van zes miljoen". Zij joeg de kijkcijfers in de VS omhoog door mee te delen dat de dames zonder beha voor de camera's verschenen. Voor zoiets zijn ze in Amerika dat hebt u deze week kunnen zien net zo gevoelig als voor de gebedsgenezingen van een tienjarige Jongen. Misschien lopen sex en suggestie wel door elkaar heen. De vader van die kleine „wonderdoener" wordt in elk geval schatrijk. Van onze onderwljsredactie HILVERSUM Het VAR A-radioprogramma „Kinderen een kwartje?" besteedt deze zomer aandacht aan enkele bijzondere vormen van lager onderwijs. De programma-makers willen pro beren een beeld te geven van verschillende vormen van niet- klasslkaal onderwijs, zoals Montessorl-, Jenaplan- en Dalton onderwijs. terwijl we de relatie met het onder wijs Juist zo goed mogelijk willen houden." In het najaar komt de VARA met een boekje over deze zes radio-pro gramma's. waarin naast informatie Een van de makers van „Kinderen een kwartje-»" is Bob Loeve. Hij is blij dat hij gedurende de zomer maanden kan doorgaan met dit on derwijsprogramma „Dan kunnen de leerkrachten zelf ook eens luisteren en dat is nooit weg Gezien het wat ongelukkige tijdstip (maandagmor gen van 9.00-9.30 uur op Hilversum 4) zijn de mensen die in het onderwijs werken verstoken van dit program ma. Loeve is dan ook blij dat hij er volgend seizoen een half uurtje bij krijgt op de zaterdagmiddag. „Kinderen een kwartje?" behandelt gewoonlijk allerlei onderwerpen bin nen zeer korte tijd (niet meer dan tien minuten per onderwerp). „Er kwamen zo veel vragen over de bij zondere soorten van lager onderwijs dat we besloten hebben hier aan dacht aan te besteden. Je kunt der gelijke onderwerpen niet ln tien mi nuten afdoen Daarmee zou Je de scholen onrecht doen. Daarom wordt nu ln een zestal „specials" aan deze onderwijsvormen aandacht be steed." zegt Bob Loeve. In elke uitzending komen leerkrach ten. leerlingen en ouders aan het woord. De leerkrachten vertellen meestal eerst lets over de filosofie van deze vorm van onderwijs, waar na zij de praktijk toelichten. Leerlin gen en ouders bekijken het onder wijs vanuit hun gezichtshoek. Bob Loeve vindt het op z'n zachtst gezegd vreemd dat de omroepen zo weinig doen aan onderwijs. „De NCRV doet van oudsher veel aan onderwijs en dat doen ze ook heel goed, dat moet lk zeggen. De VARA had vroeger het tv.-programma „Een zoen van de Juffrouw", dat door interne strubbelingen moest verdwijnen. En nu hebben we dan sinds twee Jaar „Kinderen een kwartje?", dat erg goed aanslaat." „We zijn overigens geen onderwljs- ombudspro gramma," zegt Loeve. „We proberen zo veel mogelijk Infor matie te geven over allerlei onder werpen. Door partij te kiezen voor ouders of leerlingen. Jaag Je al gauw het onderwijs tegen je ln het harnas, AOVERTEN7IE Prisma Voor uw vakantie: Sheila Sullivan Het land van morgen P1789 8,90 Ambrose Bicrcc Dat vervloekte ding en andere verhalen P 1788 5.90 Aladin en de wonderlamp P 1786 5,90 Richard Adams Shardik P 1784 9.50 R L. Stevenson Dr. Jekyll en Mr. Hyde P 1775 5.90 Jack London Wittand P1774 5,90 I lerman Melville Benitö Cereno en andere verhalen P1771 6.90 PrKmibtl Nederlandse pocketboek Bl| elke bockhandel Speciaal vandaag Wijlen Lee J. Cobb (rechter Garth in de populaire serie The Virginians) speelde hoofdrol in De grote Diamantenroof, die de AVRO vanavond uitzendt. Ned. I/19.SS Onderwerpen in Aktua zijn: de uittocht van de vakantiegan gers, de inwijding van priesters door aartsbisschop Lefèbvre en de kabinetsformatie. Ned. 2/20 S3 De TROS vertoont de eerste aflevering van Charlie's Angels, een kolderieke serie waarin drie ex-agentes meer charme dan v.rnuft etaleren. N,d 2/21.35 Ralph Inbar maakte vorig jaar een televisieregistratit van het optreden van Charles Azna- vour op de Firato. Ned. 2/22.SO Unter den Linden, de be roemdste laan van Berlijn, speelde een rol tijdens vele in grijpende veranderingen in de geschiedenis van Duitsland. Van de Staatsidee en het Prui- sendom tot aan nationaal-socia- lisme en communisme. Duitsl. 1/21.15 De VPRO schenkt twee uur muzikale aandacht aan de Ame rikaanse componist van Russi sche afkomst Nicolas Slo- nimsky. Hilv. 4/15.00 Het Symfonie-orkest van de NDR speelt o.l.v. Lorin Maazel composities van Von Weber, Ri chard Strauss en Mozart. Hilv. 2/20.05 Radio vandaag HILVERSl'M I (2M m ra KRO 7 00 Nicu*» 7 02 Het levende woord. 7 00 (S) MllSMfc. in format ir en actualiteiten f7 30 Nieuws) «30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huiivrouw 8 45 (S) Anne van Eg- mond. gevarieerd programma (10 30 Nieuws). 11 00 (S) Wielrenners, gisteren en vandaag, gesprek 12 00 (S) Hans van Willi- Kburg '12 26 Mededelingen 12 30 uwil 14 00 <S) Anne van Egmond (15 M Nieuws) 18 00 (Si Muzikaal spreekuur 17 00 IS) In de huU«eklutste kinderwinkel 17 30 Nieuws. 1732 (S) Echo magazine PP 18 10 Uitzending van de PSP KRO 18 M Nieuws 18 41 Marktberichten 18 44 (S) Filmklapper 18 30 (S) Edwin, praten en in.grn 20 00 (S) In antwoord op uw schrij ven 21 00 (S) Van Dijk tt Sehoonderwalt BV 21 15 (S) Dr Grol en de internationale lot 21 45 (S) Jazz 298 22.25 Overweging 22 30 Nieuws 22 40 (S) Goal. programma vanuit en rondom de sport 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM kaaa- lealNCRV 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgym nastiek 7 20 Vandaag vnjdag. gevarieerd programma 8 00 Nieuws. 8.11 Hier en nu 8 30 Op de man af. evangelisch commen taar 8 35 Te Deum Laudamus gewijde mu ziek NOS 9 00 De dokter is verziekt, doku- mentaire 9 35 Waterstanden 9.40 Gebruik en mogelijkheden van het elektronisch or gel. 1000 Wat heeft dat kind* Pedagogische rubriek 10 15 Duidelijke taal 10 30 NOS- Jazzportret II 00 Nieuws 11 03 Meer over minder De stem van de sprekende minder heid 12.30 Toensmo toeristische informa tie OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw NOS: 13 00 Nieuws NCRV 1311 Hier en nu NOS 13 30 Vonken onder de as. Serie over Neder landse volksverhalen en volksgebruiken. 13 45 Onder de Groene Linde Oude liedjes en balladen 14 00 Aspecten van de kamer muziek werken van Mozart en Scarlatti. 1500 Zoeklicht op Nederland regionaal nieuws (16 00 Nieuws). 16 30 Kijk op buiten land. VPRO 17 00 (S) Welingelichte krin gen Rechtstreeks debatprogramma. 17.45 SYMBIOSE 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18 11 (S) Embargo. NOS. 20.00 Nieuws 20.05 (S) Eui*opees Concertpodium Symfonie Orkest van de NDR Klassieke muziek (20 50-21.12 Een kleintje cultuur). 22 15 NOS Cultuur 23 00 (S) Met het oog op morgen 23 05 Actuaüteitenoverzicht 23 10 De krant van morgen* 23 20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga. 23.55-24 00 Nieuws HILVERSUM lil (44$ m en FM kanalen) EO 07 02 (S) Gospelsound 08 03 (S) Tij dsein Muziek en informatie 09 03 (S) De NCOCMLAMOI tt 45 NOS fane t# 55 NOS J 19 05 AVRO Happy Oays. Iv-sane 19.65 Oa grote (MmanmxV (Tn# Qrpat lc fcp-OW) t»-wm 21 05 Uasn rv-senp 21 35 NOS' Journaal 21 50 AVRO: AVRO s SpoOpwxvama 23 30 Out Kn^M. a-ltnt 23 20 NOS. Journaal NEDCPLANO 1730 1406 tUOTow da Fmndo R* Dauranca-Auch 19.43Vaamewi,s nod/g ol overbodig? Sena over het watertoerisme 20.00 NOS: Journaal 20 25 TROS Wordt u al geholpen? 10.04 TROS: CeNnero 20.55 Afctua TV 21.35 Chart.es Angels detecfive-ser* 22.50 AznavourHofland 23.15 NOS: Journaal over de verschillende onderwijsvor men ook een aantal vragen van luis teraars beantwoord worden. Dit boekje wordt samengesteld door de directeur van het Algemeen Pedago gisch Studiecentrum, J. van der Veen. 64: Dit alles was natuurlijk niet on opgemerkt gebleven voor de listige heer Opopol Istietof, die zich aan de buitenzijde van het ziekenhuis slim voor een raam had opgesteld en nu steeds naar binnen gluurde. En toen gleed er een zonnige en tegelijk ver raste trek over zijn dikke gelaat. „Poefferrr dikski!" liet hij zich in zijn barreberische landstaal ontval len. „Kijk, kijk, daar ligt de kampi oenski schaatsert, boksert, gewicht- heffert en voetballert! Ach, ach, ach, hij heeft geen enkele zin ln bedje van hopsitaalt! Isse duitelijk hij wil uit! Hij wil weg! Wel, wel, wel, arme kleine kerel! Ikke zal hem wel help! Maar hoe?" Nu hoefde de kundige Opopol niet lang naar het antwoord op deze vraag te zoeken, want hij was doorkneed genoeg in de slinkse kunsten van een geheime agent om de oplossing onmiddellijk te vinden. Hij wierp dus een snelle blik om zich heen en zag toen juist de vermoeide figuur van de handelsvertegenwoor diger Frederik G. Hobbezak. Deze was bezig een aantal koffers uit een grote auto te tillen, want hij was op deze zondagmiddag juist thuis ge komen van een grote, buitenlandse reis. Nu maakte hij kennelijk aan stalten zijn bagage naar zijn woning te dragen. „Ikke zal hem help mompelde Opopol en met zorg koos hij de grootste koffer uit, die nog in de auto lag. En blijkbaar was Opo pol van mening dat Frederik G. Hobbezak in het hospitaal woonach tig was, want zie, daar rent de Barre- beriër de trappen van het ziekenhuis reeds op. In het voorbijgaan rukt hij zelfs een paar vroege bloemen uit hun bak. FERD'NAND Van ome radio en tv-redactie Hel opmerkelijke aan de dctective-seric „Charlie's Angels,", waarvan van avond het eerste deel door de Tros wordt uitgezonden (21.35 uur, Nederland 2), is dat de hoofdrollen worden gespeeld door een drietal knappe dames, die in het bezit zijn van een politie-opleiding en die werken voor de mysterieuze figuur Charlie, die hun slechts telefonisch instructies geeft. Vanavond bemoeien de vrouwen zich met een moord op een groot landgoed in Californië. Op de foto twee van hen, de donkerharige Kate Jackson als Sabrina en het blonde topmodel Farrah Fawcett als Jill. muzikale fruitmand, verzoekplatenpro- gramma. 10 03 Tour de France. 10.06 (S> Te elfder ure. nonstop muziekprogramma. TROS 1103 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12 03 (S) Nederlandstalige Top-10 13 03 (S) Polderpop NOS 14 03 (S> Tour de France (18.03 De vacaturebank) VOO 19 02 <S> Nederlandse top-40 VPRO 20 02 (Sl VPRO-vrijdag op-drie 23.02 (S) Radio Vrij Belgie 00.02 (S) Amigos de Musica. AVRO 01 02 (S) Radio Pandora. 02.02-07.00 (S) 'n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS 07.00 Nieuws. 07.02 (S) Vroeg klassiek. Nieuwe grammofoonplaten 09.00 Nieuws 09 02 (S) Stof van eeuwen 10.00 (S) Vocalise liederen van Telemann 12 00 (S) Van het Nederlands Concertpodium Ralph Kirjchbaum. cello EO 13 00 (S) Klanksp.egel concertgebeu- ren uit heden en verleden 14.U0 Nieuws 14 02 (S) Orgel bespeling. 14 25 (Si Laat sangh en spel VPRO 15 00-17.00 (S) Muziek op-vier: Nicolas Slonimsky. - 23 - Tot augustus 1914 had hij geen seconde nagedacht over plitlek, maar de krantenverha len over Duitse wreedheden ln Bel gië hadden hem zo woedend ge maakt, dat hij nu tot de meest oor- logszuchtigen in het dal hoorde. Vol gens hem was de wereld pas weer veilig, als de keizer achter slot en grendel zat, als zijn generaals alle maal tegen de muur waren gezet en als alle Duitse steden even plat wa ren gebombardeerd als Leuven. De ontdekking, dat zijn eigen vrouw wil de dat er een eind kwam aan de oorlog, voordat dit alles was ge beurd, bracht hem helemaal van zijn stuk en het versterkte hem ln zijn verzet tegen het huwelijk van zijn dochter met een pacifist. „Bedenk wel, Marian," zei hij kortaf, „dat ik geen toestemming geef voor Rachels huwelijk met die melkmuil. Ik kom niet op de bruiloft en als zij wil trouwen vóór haar eenentwintigste, moet hij haar maar schaken" Met dit ultimatum stapte hij de deur uit naar de wei. Rachel kwam terug en zei: „Hij is gek geworden. Het kan niet anders". Zij droogde haar tranen en ging ver der: „Maar ik ben niet van plan mijn leven te laten bederven door zijn onzinnige ideeën. Zeg dat maar te gen hem, moeder, want ik ben niet van plan er nog één woord over te zeggen. Als hij ons wil beletten te trouwen, vragen wij een speciale ver gunning en die krijgen wij natuur lijk, want ik br»n bijna eenentwintig en Keith' vader staat achter ons." De speciale vergunning bleek niet nodig, want Paul overreedde Eve- lelgh de benodigde papieren te teke nen. Hij betoogde, dat Norman het huwelijk toch niet kon tegenhouden, want zeker in oorlogstijd trokken de autoriteiten zich weinig aan van ver zet van ouders tegen een huwelijk. Maar na Rachels huwelijk en haar vertrek naar Leeds waar Keith een baan had gevonden, bleef de sfeer op De Vier Winden gespannen. Dat Paul dit niet onmiddellijk door had. kwam alleen, omdat hij in moeilijk heden kreeg met zijn eigen vrouw, die hem erg in beslag namen. Ook hier was de oorzaak een oorlogshu welijk. Eind november, nog geen week voor het huwelijk van Rachel en Keith in de kerk van Coombe Ray, verscheen Ikey Pafrey in het dal Na een ver blijf van meer dan twee jaar in India, was zijn eenheid naar Engeland te rug gekomen, vanwaar ze over enke le dagen naar Frankrijk zou vertrek- „De Boekerij. Baam" ken Hij had geen tijd gehad Paul van zijn komst te verwittigen, want hij had maar 72 uur verlof. Hij kwam in alle vroegte aan in een gehuurde auto en verraste mevrouw Hand- cock, die net haar eerste kopje thee zat te drinken in de keuken Die slaakte een vreugdekreet, want hij was altijd haar lieveling geweest ..Je bent veel dikker geworden en je lijkt wel een neger. Maar voordat je naar meneer gaat, moet je eerst wat eten' In minder dan geen tijd zat hij ach ter een groot bord eieren met spek Onder het eten vertelde zij hem in ijltempo wat er wel allemaal in het dal gebeurd was. Zij kon onmogelijk volledig zijn, want het was veel te veel. Zij zei wel, dat er beweerd werd. dat Eveleigh zich verzette tegen het huwelijk van Rachel en Keith, dat aanstaande zaterdag zou worden ge sloten. Ikey wilde weten welke be zwaren Eveleigh had. Zij wist het niet precies: zij had horen verluiden, dat de zoon van de dominee tegen de oorlog was. „En dat lijkt met vol doende om iemand kwaad te maken. of niet?" Hij liet haar schrikken, toen hij zei, dat binnenkort heel wat mensen tegen de oorlog zouden zijn, want het stond nu wel vast dat die niet voor Kerstmis zou zijn afgelo pen en zelfs niet voor Kerstmis van het volgend jaar. Hij vond het jammer, dat hij Keith' huwelijk niet zou kunnen bij wonen, want dan was hij al op weg naar Frankrijk. Dat hij maar zo kort kon blijven! Maar dan/noest zij me neer toch wel direct gaan vertellen, dat hij er was. Ikey stelde voor, dat hij het ontbijtblad naar boven zou brengen, maar daarvan wilde me vrouw Handcock niets weten. Zij zou tegen meneer zeggen, dat er iemand was die hem dringend moest spreken. Paul kwam direct de ka mer uit en zag Ikey boven aan de trap staan; Claire hoorde zijn kreet van vreugde en kwam ook onmid dellijk. Beiden waren verrukt, dat hij er was. Het nieuws van zijn komst verspreidde zich als een lo pend vuurtje door het dal en iede reen moest die ochtend nodig iets op het Huis vragen en Ikey de hand schudden, want hij was de enige beroepsmilitair uit het dal en be roepsmilitairen genoten sinds Mons heel wat meer aanzien dan vroeger. Eén van de laatsten was Keith Horsey. Hij kwam tegen het vallen van de avond, toen Ikey net bezig was Pauls oude paard te zadelen voor een rondrit door het dal. Keith' begroeting was nogal koel. hetgeen Ikey toeschreef aan zenuwachtig heid in verband met zijn komende huwelijk. Keith wilde hem niet ver gezellen op zijn rondrit en toen zag Ikey er ook maar van af. „Zie je tegen de trouwerij op, Keith?" vroeg hij. (wordt vervolgd) Vul horizontaal ln: 1. purpersteen, 2. de omlooptijd der maan. 3. teugel, 4. deurwachter, 5. sierlijk. 6. schoeisel, 7. onverwachte aanval. Bij juiste oplossing leest men de cirkeltjes de naam van een zeevis. Oplossing vorige puzzel: Hor. 1. net to. 5. iris, 7. remise, 9. parade, 10. mk. 12. arme, 13. order, 14. nop, 15. moe, 16 Ne. 17. Lc. 18 tel 10. sté. 20. teder. 21. slot. 22 as. 23 laster. 25. Menton. 27. elan. 28. akker. Vert. 1. N T. 2. tramp. 3. tere, 4. oma, 5. Isère, 6 re. 8 idool. 9. proces, 10. mentor. 11, kreet. 12 Anita, 15. Me- ran, 18. telen. 19. slènk, 21. stok, 24. sta, 25. ma, 26. er. 2 3 4 S 6 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4