Geen sprake van nieuw mandement Vakantie de schaduw Artsen willen andere wet Itouwring kwijt? flits... Nieuwe campagne voor gehandicapten lach eens... EVERSUN KLM doet eerste schade-uitkeringen Meer bescherming voor vakantieganger Bisschop Ernst legt brief uit: als u niet helemaal ft r bent van het licht zeker bent van het licht Philips flitslampjes^" Goed beschermd bruint beter. Hendriks moet eigen ontwerp 'intrekken en opnieuw schrijven' Na luchtramp op Tenerife Consumentenbond wil: Koper-konvooi uiteengevallen 'n METZLER- Royal Nederland |jj| Prins Bernhard wordt niet vervolgd Groen licht voor Van Agt Stichting ideële reclame viert tien-jarig bestaan: VRIJDAG 1 JULI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 Van onze sociaal- economische redactie AMSTERDAM „Er is geen sprake van een nieuw mandement met verboden en geboden voor katholieke werkne mers en van inmenging in vakbondszaken. Katho lieken zijn geheel vrij om zich confessioneel dan wel algemeen te organi seren: Dit zegt bisschop Ernst van Brede namens de Nederlandse bisschoppen in „De Vakbonds krant" van de Federatie Neder landse Vakbeweing, waarin NW en NKV samenwerken. Met hun onlangs aan het NKV gerichte brief hebben de bis schoppen zich volgens mon seigneur Ernst zich absoluut niet voor of tegen een fusie van het NKV met het NVV willen Bisschop Ernst uitspreken. Het NKV is volko men vrij in zijn doen en laten en de bisschoppen piekeren er niet over de vakbondsdemo cratie op een oneigenlijke ma nier te beïnvloeden met een kerkelijk woord. Met hun brief hebben de bisschop pen hun voorkeur willen uitspreken, het huidige federatiemodel niet op te geven en over te gaan tot een volledige fusie voordat het vraag stuk van de relatie geloof-kerk-ka- tholiek georganiseerde werknemers, ai experimenterend, een voor de toe komst bevredigende oplossing heeft gekregen. De brief werd verstuurd op de dag zestien juni dat het NKV zijn ontwerp-visieprogram „Een visie ter visie" vaststelde en de brief kwam dan ook te laat binnen om nog bij de discussie betrokken te worden. In sommige commentaren is de brief uitgelegd als een uitspraak van de bisschoppen tegen een fusie. Bis schop Ernst zegt echter dat er mis verstanden zijn ontstaan door „een naïeve timing en presentatie." De bisschoppen willen graag ge sprekspartner zijn voor het NKV. „We zijn op verschillende manieren als kerk in het NKV geïnteresseerd: bij de opleiding van pastores willen we graag een vakbonds- en werkne mersgezindheid aankweken. We ken nen het industriepastoraat met heel duidelijke raakpunten in de dage-, lijkse praktijk. De vorming van vol wassenen is ook een contactpunt, maar we willen ook graag communi catie hebben tussen de adviseurs van de bisschoppen en die van de vakbondsstop. Af en toe een contact op het hoogste niveau van vakcen- tralebestuur en bisschoppen past ook in dit rijtje", zegt de bisschop. Zo'n contact hoeft niet beperkt te zijn tot de NKV-top. maar geldt het hele FNV. Uit de woorden van de bisschop leidt „De Vakbondskrant" af dat er een ontmoeting te verwach ten valt tussen FNV-voorzitter Wim Kok en kardinaal Willebrands. Over de voorkeur voor een federatie boven een fusie, die de bisschoppen in hun brief uitspreken zegt mon seigneur Ernst: „Wij vragen niet om een bepaald vakbondsmodel, fusie of federatie. Wij vragen als bisschop pen speciale aandacht dat vak bondsmensen die hun geloof tot gel ding willen brengen in hun maat schappelijk handelen in hun vak bond ruimte en mogelijkheden vin den voor een relatie naar de kerk. In het statuut bij de oprichting van de FNV is die ruimte geboden en wij hebben eigenlijk niet meer willen zeggen dan: probeer nu eerst eens uit hoe dat in de praktijk loopt." De eerste dag in de zon en meteen verbrand. Dat overkomt u dit jaar niet meer. Dank zij Eversun. Het enige anti- zonnebrandmiddel, dat uw huid écht beschermt. Van binnenuit, met het biologische bestand- Guanin. En de stof d-Panthenol zorgt voor natuurlijke pigmentvorming, dus snel bruin worden. Eversun, bij apo theker en drogist. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De artsenorganisaties hebben zich de kritiek uit de Tweede Kamer aangetrokken, dat zij een wetsplan van staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) scherp hebben aangevallen zonder eigen ideeën te ontvouwen. In het gewraakte wetsplan gaat het om eèn beter geordende gezondheidszorg. Gisteren hebben de artsenorganisaties een schets voor een ander wetsplan gepresenteerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM heeft de eerste schadeloos stellingen uitgekeerd aan nabestaanden van passa giers, die omkwamen bij de luchtramp op Tenerife. SSmSra1'void?^' Het betreft hier ongeveer tien procent van de omgeko- Over ingrijpen moet „reeel overleg" menen llit het KLM-Vliegtuig, geweest zijn met betrokken organi saties en er moeten duidelijke, nog ..on. te bepalen regels in acht genomen J." 20 pI f \an de gevallen is door worden bij het Ingrijpen zelf. De de nabestaanden van slachtoffers De Koninklijke Nederlandse maat schappij tot bevordering der genees kunst en haar verenigingen (waaron der die van huisartsen en specialis ten) zien geen heil in „bijschaving" van Hendriks' wetsplan. „Intrekken en opnieuw schrijven" is hun advies aan de staatssecretaris. Ook in een brief aan kabinetsformateur Den Uyl is die wens verwoord. De Tweede Kamercommissie voor volksgezondheid had de artsen ge vraagd aan te geven hoe zij denken over de toekomstige structuur („het gebouw") van de gezondheidszorg. De organisaties menen, dat de ver antwoordelijkheid voor een solide, doelmatige structuur gedeeld wordt door overheid en particulier initia tief. „Voor de kwaliteit, de manier DEN HAAG „Het is bedroevend te moeten vaststellen, dat er weer vakantiegangers de dupe zijn geworden van het falen van een reisorganisator", aldus de Consumentenbond in een com mentaar op de problemen rond het eenmansreisbureau Concor dia in Aalsmeer en de vele bejaarden, die daarvan aanvankelijk het slachtoffer dreigden te worden. waarop in dat gebouw gewerkt wordt, zijn echter de hulpverlenende Instellingen en personen de eerst verantwoordelijken", aldus KNMG- voorzitter dr H. W. A. Sanders in een toelichting. De overheid mag hierbij pas optreden als het particulier initi atief duidelijk tekortschiet. De artsenorganisaties menen, dat het wetsontwerp van Hendriks de overheid een te grote greep geeft op het particulier initiatief. Niettemin menen zij, dat zowel personen als instellingen onder een „ordenings wetgeving" mogen vallen. Er kan echter geen sprake zijn van „over heidsingrijpen in de persoonlijke be- AMSTERDAM De vijf grote ste den in ons land wensen een snelle modernisering van de hinderwet. De huidige hinderwet vertoont tekenen van veroudering en een zekere ont manteling, schrijven de besturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven deze week in een brief aan minister Vor- rink. De brief is ook ondertekend door het Rijnmondbestuur. organisaties denken hierbij bijvoor- van de luchtramp geen definitief ver- beeld aan mogelijkheden om de z°e* 2™schadeloossbeUlng Inge- spreiding en grootte van artsen- dlend bi) de KLM Van de kant van praktijken te bepalen. de KLM za' men desondanks de na- bestaanden informeren omtrent de De organisaties zijn het met Hen- uitkeringen. Wordt dan nog geen driks eens, dat de lagere overheden XerzoeH omschade-uitkering ge- - vooral de provincies-de centra- daan, dan zal de zaak worden gese- urx] jn yc le rol spelen bij het uitstippelen van P°neerd. aldus de KLM. een goed stelsel van medische voor- In de resterende 70 procent van de gevallen wordt over de hoogte van de schadeclaims nog onderhandeld met de nabestaanden of hun juridische adviseurs. De KLM meent over aan wijzingen te beschikken, dat er geen procedures in ons land zullen komen over de schade-uitkeringen. zieningen. Oneens zijn de organisa ties het met Hendriks, als deze een informatieplicht wil voor instellin gen en afzonderlijke hulpverleners. Binnen de gezondheidszorg wordt al gewerkt aan betere registratie van patiënten-gegevens. In de brief aan formateur Den Uyl tenslotte zeggen de organisaties geen behoefte te hebben aan een ander wetsplan van Hendriks, het wetsontwerp tarieven gezondheids zorg. Hendriks wil de overheid meer greep geven op de honoraria en ta rieven voor verleende medische hulp. De bestaande wetgeving biedt, naar de mening van de artsen organisaties, nog wel mogelijkheden om op dit terrein meer overzichte lijkheid te krijgen, zoals Hendriks wil. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het konvooi van zes Nederlandse vrachtwagens met een lading van 150 ton koper, dat gistermorgen uit Milaan naar Neder land is afgereisd, is gisteren in de loop van de dag uiteengevallen. Anders is dat in de VS, waar de KLM is gedagvaard door de nabestaanden van omgekomen passagiers uit het PANAM-vliegtuig. dat bij de ramp op Tenerife was betrokken, alsmede door nabestaanden van enkele KLM-passagiers. Hierbij gaat het vaak om eisen, zo zegt de KLM. die in geen verhouding staan tot de wer kelijk geleden schade en over het algemeen ook niet in relatie tot de uiteindelijk uitgekeerde bedragen. Wat de uitkeringen betreft heeft de KLM, zoals bekend, zich op het standpunt gesteld dat als er werke lijk sprake is van een duidelijk aan toonbare financiële schade de KLM zich niet zal beroepen op de limiet waarvoor zij volgens het luchtvaart- verdrag van Warschau kan worden De bond noemt de zaak „niet ver wonderlijk", omdat „het in de reis wereld gebruikelijke systeem van 'eerst betalen, dan reizen' om dit soort moeilijkheden vraagt. De bond tekent hierbij verder aan, dat minis ter Lubbers van economische zaken enkele weken geleden op Kamervra gen antwoordde dat er „voorshands geen behoefte is aan speficiek de consument meer bescherming bie dende wettelijke maatregelen voor vliegreizen en niet-vliegreizen". Het garantiefonds van de algemene Nederlandse vereniging van reisbu reaus (ANVR), waar overigens Con cordia niet bij was aangesloten, geeft volgens de Consumentenbond wel „een aanzet" tot bescherming van de consument, maar het is niet zeker of zeer grote klappen daarmee werke lijk kunnen worden opgevangen. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! „Voor alle zekerheid zet ik de rooidie- ren in de kooi als de vogel er uit is Niet alle reisorganisatoren zijn bij de ANVR aangesloten en gedupeerde reizigers kunnen in dat geval geen aanspraak maken op uitkeringen uit dit fonds. De bond pleit voor het opzetten van een landelijk geldend systeem voor consumentenbescherming, geba seerd op het blokkeren van de be taalde reissom, totdat de reis ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Gaat de vakantiereis niet door, dan wordt het bedrag aan de reizigers terugbetaald. De consumentenbond vraagt zich af, hoeveel er nog moet misgaan voordat hierop actie komt. Op de luchthaven Schiphol is men gisteren begonnen aan het drukste weekeinde van het jaar. In totaal zullen zo'n 31.000 vakantiegangers uit Nederland vertrekken naar voor namelijk Spaanse bestemmingen, aldus een opgave van KLM, Martin- air en Tr ansa via. De rijkspolitie zal vanuit een helikopter de gedragin gen van waterrecranten op het IJs- selmeer, de Friese meren en de Wad denzee de komende acht dagen in de gaten houden. Het gaat hier om een proef in het gebied van het district Leeuwarden van de rijkspolitie te water. Er zal vooral worden gelet op het vaarge- drag terwijl men daarnaast ook re gelend denkt de kunnen optreden bij het plegen van milieuverontrei nigingen en bij stremmingen voor sluizen en bruggen. De meer dan honderd officieren die dienstdoen op veerboten vanuit Do ver en Folkestone naar het vaste land van Europa zullen dit weekein de niet in staking gaan. Ze waren dit van plan, omdat de directie van de veerbootdienst in Dover hen zou hebben „geïntimideerd". Nadat de directie van de Briste spoorwegen een onderzoek had toegezegd, werd de dreigend staking alsnog opge schort. Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland een polis heeft voor al uw kostbaarheden. verzekering maatschappij nv Dit gebeurde in Frankrijk, waar de vrachtwagens werden begeleid door vakbondsmensen en Chileense bal lingen. Volgens het Chllicomité Ne derland kan er worden gesproken van een falen van het escorte, dat was opgezet om het konvooi in zijn et lgt bli geheel via Frankrijk en België naar 1 i0U UUU- Nederland te loodsen, waar het bij Breda zou worden opgewacht. Daar na zou de tocht verder gaan naar Rotterdam, waar het koper in afwachting van een terugreis naar Chili zou worden opgeslagen. Het Chilicomité vreest, dat nu een aantal vrachtwagens zich heeft we ten los te maken uit het konvooi en in versneld tempo naar Nederland terugrijden, het koper ergens anders in Nederland zal worden opgesla gen, zonder dat het comité daar nog controle op kan uitoefenen. In ieder geval zullen leden van het Chilico mité vandaag alsnog naar Breda af reizen in ze hoop het konvooi of althans een deel daarvan te kun nen opvangen. AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft zich onbevoegd ver klaard om kennis te nemen van het beklag van vijf Leide- naars bij het hof over het niet instellen van een strafvervol ging tegen prins Bernhard in verband met de Lockheedaf- faire. Zij deden dit op grond van artikel 12 van het wet- bouw van strafvordering. Vol gens het gerechtshof moet de prins als militair worden be schouwd in de jaren, waarin de Lockheed-affaire zich afspeel de. en valt hij daarom onder de militaire rechtspraak. „Het hof is niet bevoegd te bevelen dat een strafvervolging wordt inge steld of voortgezet voor de militaire rechter", aldus de beschikking van het Amsterdamse gerechtshof. De vijf inwoners van Leiden kunnen echter niet op soortgelijke wijze als bij het Amsterdamse hof hun beklag doen bij de militaire rechter, omdat de militaire rechtspraak een derge lijk beklagartikel niet kent. De vijf hadden in hun beklag aange voerd dat ten onrechte geen straf vervolging is ingesteld tegen de prins, hoewel een dergelijke straf vervolging naar hun oordeel ge rechtvaardigd zou zijn geweest, ge zien het vermoeden van strafbare feiten. Deze bleken uit het onder zoek van de commissie-Donner. De beschikking van het gerechtshof, waarin het zich onbevoegd verklaart kennis te nemen van het beklag van de vijf is onherroepelijk. Tegen de beschikking van het hof is namelijk geen cassatie mogelijk bij de hoge raad. Vervolg van pagina 1 Eerder deze week kreeg Den Uyl ai een boos telegram van de raad MHP. de bundeling van organisaties van hoger personeel. Deze raad is ook al kwaad dat de formateur al leen FNV en CNV had uitgenodigd voor een gesprek. Een woordvoerder van de formateur zei ons desgevraagd: „Er zijn zo veel organisaties die suggesties hebben ingediend, maar de formateur is nog volop bezig. Zijn werk is nog lang niet afgerond. Het kan nog best voorkomen dat hij in een later stadi um van de formatie behoefte heeft aan overleg met andere organisa ties, zoals KNOV of raad MHP." Aanleiding voor Den Uyl's gesprek ken met Van Veen en De Wit en met Kok en Van der Meulen, lag in de fase waarin het overleg met de frac tieleiders van PvdA. 'CDA en D'66 verkeerde, aldus de woordvoerder. KNOV-voorzitter Perquin meende verder dat de pers de PvdA uiterma te welgezind is. Hij leidde dit af uit de manier waarop is geschreven over „de waarschuwingen van de grote deskundigen." ADVERTENTIE PHILIPS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De stichting ideële reclame (SIRE) heeft gisteren haar tienjarig bestaan gevierd met de presentatie van een nieuwe campagne, die ertoe wil bijdragen dat obstakels voor gehandicapten uit de weg worden geruimd. De campagne wordt gevoerd onder het motto „Verboden voor gehandicapten". ADVERTENTIE /IJ ll Inderdaad. Mei schrale, gesprongen lippen CaAA* kan lachen zéér doen I .abelln houdt uw lippen zacht en soepel, labcllo, de stii k die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer ét Winter. (Met labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi Op een bijeenkomst in het Rijksmuseum Vincent .van Gogh, die werd bijgewoond door prinses Margriet, memo reerde de vice-voorzitter van SIRE, de heer A. J. Spoor, dat in de afgelopen tien Jaar door middel van advertenties en andere reclamebood schappen de aandacht is ge vestigd op onder meer de ver vuiling van straten en stran den, het egolisme in het ver keer, de kamernood van stu denten, de onherstelbare schade die wordt aangericht door monumenten te slopen, het gebrek aan nierdonors en de noodzaak van geboortebe perking. De campagne over geboorte beperking. die in 1972 werd gelanceerd, kreeg bijzonder veel aandacht, omdat SIRE zich daarmee voor het eerst minder vrijblijvend opstelde, door een niet algemeen toe gejuichte mentaliteitsveran dering te bepleiten. Sommige bladen van wier medewer king SIRE afhankelijk is, toonden zich minder coöpe ratief dan de ideële reclame makers gewend waren. De heer Spoor kondigde aan dat SIRE zich desondanks in de toekomst meer zal bezig houden met „onderwerpen die niet altijd ieders instem ming zullen hebben". Hij sig naleerde In het werk van SIRE een evolutie, een „ten dens naar minder vrijblij vendheid", die het er voor de reclamemakers niet eenvou diger op maakt, omdat zij de grenzen van hun vak zullen moeten altasten. Op het pro gramma van SIRE staan on derwerpen als jeugdwerke loosheid, drug-gebruik, kin dermishandeling (waarbij vooral de rol van vertrouwensartsen wordt be licht), vandalisme, eenzaam heid van met name de zoge hete groene weduwen, taalge bruik en (nogmaals) 65-plus. SIRE, die zich bezighoudt met wat de vice-voorzitter „niet-commerciële reclame" noemde, omdat niemand die bij de totstandkoming ervan berokken is daarvoor een ver goeding ontvangt, heeft in de afgelopen tien jaar voor ruim zeven miljoen gulden aan gratis plaatsingen gereali seerd. Alleen al de campagne ten bate van nierpatiënten vertegenwoordigde een waar de van een miljoen gulden. De jongste campagne, waar voor het reclamebureau Lin- tas-Nederland tekende, tracht duidelijk te maken dat een miljoen Nederlanders da gelijks in hun bewegingsvrij heid worden belemmerd en dat de obstakels die zij op hun weg vinden, zoals trap treden, draaideuren, te hoog aangebrachte telefoontoe stellen. te laag hangende markiezen, vergaderruimten en theaters zonder ringlei ding (ten behoeve van slech thorenden). uit de weg kun nen worden geruimd als de rest van de Nederlanders zich daarvoor daadwerkelijk inzet. Mr. F.H.J.M. Daams, cöordl- nator van de interdeparte- Prinses Margriet was aanwezig b(j de presentatie van de publiciteitscampagne „Obstakels Gehandicapten". Hier wordt si) begroet door Ad Visser die deel uitmaakt van bet bestuur. mentale stuurgroep revaiida- tiebeleid, merkte gisteren in zijn openingswoord van de SIRE-bijeenkomst op, dat er nog enorm veel moet gebeu ren op het gebied van wat hij de „toegankelijkheidsbevor dering" noemde. Naar zijn mening zal „een niet ingrij pende beïnvloeding van atti tude en mentaliteit", zoals door 8IRE beoogd, de nood zaak om tot een betere coör dinatie en planning te ko men. nieuwe voeding geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3