Van der Stoel boos op Britten Grote verschillen in uitbetaalde melkprijzen Ook gemeenten schuldig aan stijgende grondprijs ABN Bank Reders niet provocerenc Nog geen beslissing over goedkope jenever Vraag onze man in Kuala Lumpur. Haringdebat bij EG-top in Londen Friese boeren kregen het meest Uitvoer steeg in april nauwelijks De grondpolitiek (4) Mogelijke deelname NOM in Interlas Ook Libië bereid prijsverhoging olie op te geven VRIJDAG 1 JULI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 15/RH 17 door Bert van Panhuis LONDEN Nederland is boos over het Britse voornemen vanaf vandaag tot het eind van dit jaar de haringvangst in de Britse wateren te verbieden. De Nederlandse demissionaire minister van buitenlandse zaken mr. Max van der Stoel heeft tijdens de Europese Raad, het overleg van de regeringsleiders van de negen bij zijn Britse collega David Owen mondeling geprotesteerd tegen het vangstverbod. Van der Stoel vertelde gistermorgen dat hij met zijn Nederlandse collega mr. Fons van der Stee van landbouw en visserij zal gaan bekijken of te genmaatregelen kunnen worden ge troffen en hoe deze eruit moeten zien. Hij wilde nog niet zeggen of Nederland net als bij de visserij- moeilijkheden met Ierland een uit spraak van het Europese Hof zal vragen. De Nederlandse bewinds man heeft „nadrukkelijk zwaar" aangetekend tegen de als eenduidig bestempelde acties van de Britten. Ergerlijk ringwateren is gepoogd de maatregel te voorkomen West-Duitsland stel de tijdens het topoverleg van de ne gen voor om onder meer het kernfu sieproject JET aan de Britten toe te wijzen als Londen zou afzien van het voorgenomen vangstverbod Maar de Britse premier en raadsvoorzitter James Callaghan wees dit als koe handel van de hand. Denemarken wil zo snel mogelijk nog deze maand overleg in Brussel in de raden van ministers van bui tenlandse zaken, landbouw of visse rij om de zaak alsnog in de minne te schikken De Denen die ook bijzon der ongelukkig zijn met het verbod zouden bereid zijn een stopzetten van de vangst te aanvaarden als dit door de hele gemeenschap zou wor den afgesproken Afgedaan ringen maatregelen mogen treffen om de visstand te behouden in het geval de negen er als geheel niet uit zouden komen De voorwaarden daarbij zijn dat een vangstverbod zowel voor de eigen vissers als die voor de EG-partners moet gelden en dat de maatregel moet worden geno men in overleg met de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap. Deense functionarissen hebben de opvatting van Owen bevestigd dat de maatregel volkomen legaal ts. De Britten wijzen daarnaast op de ach tergrond van het verbod het in stand houden van de haringstand en stellen dat de maatregel in het voordeel van de EG werkt Groot-Brittannië heeft bij monde van minister Owen de Britse actie afgedaan als de volledig in overeen stemming met vorig jaar in Den Haag gemaakte afspraken Toen be slisten de negen dat nationale rege- Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM Er bestaan in ons land nog,steeds enorme verschillen in de melkprijzen die de veehouders van de melkfabriek krijgen. In 1975 werd in Friesland ruim 5 per 100 kilo melk méér en West-Duitsland. de twee andere betaald dan bij voorbeeld in Noord-Brabant en Limburg. Dit blijkt uit een onderzoek van het weekblad voor het platteland „Boerderij". Zo'n prijsverschil betekent voor een melk ontving met een vetgehalte melkveehouder met dertig melk- van slechts 3.77 procent, koeien en een produktie van vijfdui zend kilo per koe (een middenbe- Uit het overzicht, waaraan deze per- drijf) op het eerste gezicht een Inko- centages zijn ontleend, blijkt ook mensverschil van niet minder dan dat er een duidelijk verband bestaat 4500. En dat, terwijl de inkomens positie van de veehouders toch al knellend is. Uit het onderzoek van „Boerderij" komt naar voren, dat het merendeel van de verschillen verklaard moet worden door omstandigheden die noch de zuivelonderneming, noch de boer op korte termijn in de hand hebben. Het boven aangehaald re kensommetje geeft zodoende een enigszins vertekend beeld van de werkelijkheid. Vetgehalte De belangrijkste verklaring voor het grote verschil (zestig procent daar van) zit namelijk in het vetgehalte van de melk. In het noorden ligt dat rond de 4.05 procent, terwijl het in Vprmifforft het zuiden niet meer dan 3.80 pro- TC,UUUCIU cent bedraagt. Melkfabriek „Goede Verwachting" uit Workum kreeg melk binnen met een vetpercentage van zelfs 4.13 procent, terwijl zuivel fabriek ..Maasvallei" in Roermond tussen het vetgehalte en de uitbe taalde melkprijs. De gemiddeld uit betaalde prijs (exclusief btw en tankmelktoeslag) was het hoogst bij de zuivelfabriek „Gerkesklooster" in Gerkesklooster met 54.16 per 100 kilo en het laagst bij „Maasvallei" in Roermond met 46.82 per 100 kilo. Dat betekent een verschil van bijna 7'/i cent per kilo. De verschillen in eiwitgehalte zijn veel kleiner en daaruit kan dan ook nauwelijks enig verschil in melkprij zen tussen bij voorbeeld Friesland en Noord-Brabant verklaren. Iets meer invloed hebben de transport kosten. die vooral in het westen door de verstedelijking hoger lig gen dan in de rest van ons land. Hoewel ongeveer tweederde van de melkprljsverschillen toegeschreven moet worden aan omstandigheden waarop de zuivelonderneming zelf weinig of geen invloed kan uitoefe nen. blijkt ook uit het onderzoek dat er „blijkbaar sprake is van een min der doelmatig functioneren" van zui velfabrieken in het oosten, zuiden en westen van ons land. vergeleken met die in het noorden. Uit het feit dat ongeveer dertien procent van de ver schillen In melkprijs teruggebracht kunnen worden naar verschillen in verwerkingskosten met name op arbeidskosten zou er namelijk op kunnen duiden, dat diverse fabrie ken in het oosten, zuiden en westen te sterk verouderd zijn en ondoelma tig werken. In genoemde gebieden is men trou wens al druk bezig de fabrieken te moderniseren. Dat dit nog geen ver groting van de huidige schaal hoeft in te houden blijkt eveneens uit het onderzoek. Er kon althans geen ver band worden gevonden tussen de hogere prijzen en grotere onderne mingen en fabrieken. Het rapport van het onderzoek (waarin 22 ondernemingen werden betrokken die 80 procent van de melk verwerken) kan worden besteld bij Uitgeversmij Misset in Doetin- chem door overmaking van 7.25 op postgiro 1696100 met vermelding van „Melkprijzenbrochure". Volgens Van der Stoel is grote terug houdendheid bij de haringvangst noodzakelijk maar rechtvaardigt dit nog niet het Britse besluit om de vangst geheel stop te zetten. Erger lijk, noemt hij de maatregel, omdat Groot-Brittannië de afgelopen tijd nog een grote hoeveelheid haring heeft gevangen. Bovendien is het standpunt in strijd met de gemeen schapsgedachte en de regels van de EG. De actie, waarvoor met name de Britse minister van landbouw en vis serij John Sllkin verantwoordelijk kan worden gehouden was naar Van der Stoels opvatting niet nodig ge weest omdat tijdens het visserijbe- raad van begin deze week de acht andere EG-landen bereid waren de vangst tot kleine hoeveelheden be perkt te houden. Ook van de zijde van Denemarken belangrijkste vissers in de Britse ha- DEN HAAG (ANP) Nadat in het eerste kwartaal van dit Jaar de Ne derlandse export al nauwelijks eni ge stijging (In volume) ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar te zien had gegeven, blijkt uit „WIJ hebben niet het gevoel dat wij iets provocerends doen als wij uitvaren. Woensdag en donder dag zijn al een aantal schepen uitgevaren om op 1 juli aan de haringvangst in de Noordzee te kunnen deelnemen". Dit zei de voorzitter van de Neder landse redersvereniging, de heer N. Parlevliet tijdens een vergade ring van het Produktschap voor vis- en visprodukten. Aanleiding tot zijn uitspraak was het Britse besluit haringvangst te verbieden in een zone van 200 mijl rond de Britse eilanden. Volgens de heer Parlevliet zullen de reders niet de zoveelste Engelse oorlog begin nen maar ze willen zeker niet het hoofd in de schoot leggen. Het ministerie van landbouw en visserij zal geen officieel stand punt innemen over de vraag of Nederlandse vissers nu wel of niet moeten uitvaren. Als reders ech ter om advies vragen, dan zal het ministerie hen waarschuwen dat ze een arrestatie door de Britse autoriteiten riskeren. Volgens de heer Dubbelaar van de Neder landse visserijstichting liggen on geveer 60 Nederlandse boten op de grens van het Britse gebied op instructies te wachten. Van ver schillende kanten in visserijkrin gen is de Britse maatregel unfair genoemd omdat Engeland zijn toegestane hoeveelheid (25.000 ton) toch al had volgevist. Daar komt nog bij, zei de heer Dubbe laar, dat de haring niet zijn hele leven doorbrengt in de Britse wa teren. De dieren worden in ver schillende delen van de Noordzee geboren en hebben geen „GB- kenteken" op hun rug. Wat de 200-mijlszone betreft, deze is slechts 200 mijl (of 370 kilome ter) voor zover de grens geen terri toriale wateren van andere staten raakt. Volgens de bepalingen van het zeerecht ligt de grens dan in het midden van de zee. Dat is bijvoorbeeld het geval tussen Ne derland en Engeland. De Noord zee is ter hoogte van Hoek van Holland of IJmuiden niet eens 375 kilometer breed. België ligt nog dichter bij Engeland, het gebied waar de Britten aanspraak op kunnen maken is daar dus nog kleiner. de jongste CBS-ciJfers, dat zich ook Uitspraak in rechtzaken uitgesteld In april vrijwel geen volumestijging van de export heeft voorgedaan. De uitvoer beliep in april Jl. 9.124 mil joen gulden, tegen 8.690 miljoen gul den in april 1976. De waarde van de uitvoer steeg met vijf procent, maar doordat de uit- voerprijzen vier procent hoger la gen, was er maar een zeer kleine toeneming van het volume van de uitvoer. Helemaal geen stijging van het volume van de uitvoer was er. wanneer men de uitvoer van aardo lie en aardolieprodukten. schepen en vliegtuigen, welk aan sterke schommelingen onderhevig is, bui ten beschouwing laat. In dat geval beliep de uitvoer 7.710 miljoen gulden, of vier procent meer dan in april 1976, toen er voor 7.385 miljoen gulden werd geëxporteerd. De Invoer vertoont in dit geval een stijging van 14 procent tot 7.600 (v.J. 6.639) miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - De Economische controledienst mag voorlopig doorgaan met het inbeslagnemen van laaggeprijsde jenever en vieux uit de zaken van supermarkteigenaar Dirk van den Broek. De dienst mag dit blijven doen zolang nog geen beslissing is gevallen over de vraag of Van den Broek gedistil leerd onder de vastgestelde minimumprijs mag aanbieden. Dit besliste de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw in het kort geding dat Van den Broek had aangespannen tegen het minis terie van economische zaken. Dat de economische controledienst voorlo pig zijn gang mag gaan houdt ver band met een nog lopende andere rechtzaak, die door Van den Broek aanhangig is gemaakt en die de rech ter met een uitspraak in het kort geding niet wilde doorkruisen. De Amsterdamse rechtbank behandelt nl. op 12 juli een klaagschrift van Van den Broek waarin deze zich over het optreden van de ambtenaren van de controledienst beklaagt. De economische politierechter in Amsterdam vonniste op 27 mei 1977 dat Dirk van den Broek werd ontsla gen van rechtsvervolging terzake van de haar tenlaste gelegde overtre dingen van de prijsverordening ge distilleerde dranken. De officier van jusUtie tekende hierop appèl aan Toen Dirk van den Broek na dit vonnis, en met hem vele andere gro te slijters, de prijzen verlaagde, greep de E.C.D. in. Intussen is ook de uitspraak opge schort in een drankprijsontduikings- zaak van de slijter J.'P. van Tiggele. Het Gerechtshof in Amsterdam be sloot de zaak tegen deze slijter aan te houden omdat het eerst het Interna tionale Hof van Justitie om een uit spraak wil verzoeken. Volgens de raadsvrouwe van Van Tiggele is de minimumprijs verorde ning voor Jenever en vieux onder meer strijdig met het EG-verdrag. Tegen de drankenhandelaar was een boete van 5.000 gulden geëist omdat hij Jenever en vieux verkoopt bene den de minimumprijs. SOESTERBERO De Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) en Interlas (producent van lasappa ratuur) gaan volgende week praten over een deelneming van NOM in Interlas Dit meldde een bestuurder van de Industriebond NW. De NOM zou speciaal geïnteresseerd zijn in de Interlas-vestiging in Coevorden waar vijftig mensen werken. Ver plaatsing van de hoofdvestiging van Soesterberg naar Coevorden zou weinig problemen opleveren omdat In Soesterberg weinig produktleper- soneel werkt Interlas verloor in 1976 3 miljoen tegen 354.000 in 1975. Het verlies is groter dan ten tijde van een publika- tie, begin mei werd verwacht. Van het verlies is 1.6 miljoen te wijten aan bijzondere omstandigheden zo als de liquidatie van Interlas-Duits- land en koersverliezen op het pond sterling. Begin mei verwachtte In terlas nog dit jaar quitte te kunnen spelen maar de verwachtingen zijn nu somberder. Inmiddels heeft dl- reoteur L. Capel van Interlas ver zocht om zich op grond van gezond heidsredenen per 1 juli te mogen terugtrekken De Industriebond NW noemt dit ontslag een goede zaak. die de red ding van het bedrijf kan bewerkstel ligen. Volgens de vakbondsbe stuurder was de heer Capel al enige weken op non-actief gesteld op aan dringen van een aantal stafleden van het bedrijf. In de nieuwe direc teur, dr. ir. P. H. van Lent, spreekt de Industriebond NW zijn vertrou wen uit. MIDDENSTANDSBAKK - De NMB gaat voor tien jaar 100 mil joen lenen tegen 8,25 procent. Do uitgiftekoers wordt 5 juli bekend gemaakt. Van de lening is al 25 miljoen geplaatst. Storting is op l augustus. De NMB verwacht ook na de uitbreiding van het kapitaal dit Jaar een grotere winst per aandeel NEW YORK - Ook Libië is bereid om zijn plannen de olie 5 procent duurder te maken, op te geven „Wij wachten echter nog op de officiële beslissing dat Saoedi-Arabie 5 pro cent omhoog zal gaan en daardoor in de pas zal lopen met de negen OPEC-leden die deze week hun prijsverhoging opgaven. Dit heeft de Libische minister van oliezaken. Mabroek, gezegd in een interview met het Newyorkse blad „The Wall Street Journal" Libië en Irak deden aanvankelijk niet mee met de beslissing van negen andere landen. ADVERTENTIE door Henk Thomas AMSTERDAM Niet wij, maar de gemeenten jagen de prijzen van (landbouw)grond op, zeggen makelaars, bouwondernemin gen en projectonwikkelaars. Zij vinden, dat de gemeenten voor het bouwrijp maken van ruwe (landbouw)grond prijzen vragen, die de werkelijke kosten flink overtreffen. Directeur Wiersma van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten meent, dat de prijs van grond, ge kocht tegen marktwaarde of ge bruikswaarde. op zich maar een klei ne rol speelt. Volgens hem zijn het inderdaad de gemeenten, die de grondprijs door het bouwrijp maken te veel opjagen. Ruwe landbouw grond van ongeveer vier gulden per vierkante meter, kost bouwrijp (met rioleringen, straten, groen, leidingen enz.) al gauw honderd gulden per vierkante meter, zegt hij. Dat een dergelijke prijs de kosten van het bouwrijp maken redelijk dekt, wordt door bouwondernemers en projectontwikkelaars in twijfel getrokken. Een makelaar uit Ooster beek vertelt over een cliënt, van wie door de gemeente een lap grond van 5.700 vierkante meter wordt ontei gend. De cliënt kreeg, na enig onder handelen over de prijs, 97.000 gul den. De gemeente plaatste acht lan tarenpalen en trok het trottoir door. Vervolgens werd de grond aan acht bungalow-eigenaren in spé doorver kocht voor 461.000 gulden, dat wil zeggen voor 80 gulden per vierkante meter. Een ander voorbeeld: de Gel derse gemeente Huissen verkocht 200 Vierkante meter grond voor bij na 36.000 gulden. Zelf had de ge meente er bijna 800 gulden voor moeten betalen Snel groeien Welke gemeenten speculeren? vra gen we de heer F. W. M. Smeltzer, mede-samensteller van de CDA-nota over de grondpolitiek „Grondeigen dom en grondbeheer" en in het dage lijks leven hoofd van de afdeling grondverwerving van de gemeente Eindhoven. Hij is niet bereid namen te noemen, maar houdt het zeer algemeen op middelgrote gemeen ten, die snel groeien, zowel industri eel als naar inwoneraantallen. Het zij vooral deze gemeenten, die te kam pen hebben met een te smalle beurs en die graag wat bijverdienen met het bouwrij p-maken van ruwe grond. De PvdA-grondspeciaiist A. Voort man bevestigt deze gang van zaken. In een Interview met het weekblad De Tijd zegt hij: „Je mag het pro bleem van de grondprijzen best rela tiveren. De prijs, die de boer krijgt loopt niet zo in de papieren. Het bouwrijp maken door de gemeenten is financiëel veel belangrijker. Des kundigen hebben erop gewezen, dat daar besparingen met vijftien pro cent mogelijk zijn". „Daarbij komt", zo vervolgt hij, „dat veel grond via de gemeenten wordt doorgeschoven naar de koopsector om vervolgens door aannemers met grote winst te worden verkocht. Maar je moet bij de boer beginnen, omdat daar de speculatiemogelijk heden ook beginnen." Wie worden mogelijk gedupeerd door het feit, dat de handel in grond vrij is en dat de prijzen worden bepaald door vraag en aanbod? De koper van een huis, die ook de stij gende grondprijs moet opbrengen0 De huurder0 De gemeenschap, die via de belastingbetaler enorme be dragen uitgeeft aan subsidies voor sociale woningbouw en huursubsi dies? h Wie herinnert xich niet de geëmo- Het weekblad Vrij Nederland pu- tioneerde uitlatingen over de aan- bliceerde in de dagen na de val van leiding tot de val van het kabinet- het kabinet een indrukwekkende Den Uyi. Het niet van de grond lijft van KVP-ers, die op enigerlei komen van de grondpolitiek werd wijxe met dergelijke maatschappij- uitgelegd als een overwinning van en waren verbonden. Het waren de de projcctontwikkelingsmaat- projectontwikkelaars, die de schappijen, wier belangen voor grondprijzen onverantwoord de door het CDA, en dan met name hoogte indreven. De kwestie van door de KVP, xo voortreffelijk wer- de stijgende grondprijzen ligt wat den verdedigd. genuanceerder, zoals we in neven staand artikel zullen zien. De meningen zijn verdeeld. Deskun digen hebben uitgerekend, dat de koopprijs van een huis of het huur bedrag slechts voor een fractie af hankelijk ls van de aankoopprijs van ruwe bouwgrond. De heer Smeltzer rekent voor: „Een meer dan redelijke woning staat op onge veer 200 vierkante meter grond. Voeg daarbij nog eens een tuin van dezelfde grootte, zodat je dus 400 vierkante meter nodig hebt. Stel nu dat de gemeente die grond kan ko pen tegen de gebruikswaarde, dus voor drie gulden per vlerkante me ter. Ze betaalt dan 1.200 gulden. 8tel echter, dat de gemeente moet kopen tegen de marktwaarde, dat wil zeg gen vijf gulden per vierkante meter, dan betaalt ze 2.000 gulden. Het verschil (tussen de marktwaarde en de gebruikswaarde) is dus 800 gul den. Dat bedrag is minimaal als het wordt vergeleken met de totale kos ten van het huis, dat op die grond wordt gebouwd. De prijs van dat huis zal ongeveer 100.000 gulden zijn (een koopje voor zo'n huis - red.). Het verschil maakt nog geen vol procent uit op de totale koopsom Het moet gezegd, deze berekening ts nog door niemand weerlegd. Duide lijk is. dat het verschil tussen markt en gebruikswaarde zich nauwelijks doet voelen in de uiteindelijke koop prijs van een huis. terwijl het ver schil ln de maandelijkse huurprijs (als het om een huurhuis gaat) moei lijk uit te drukken is in tienden van centen. Een categorie mogelijk ge dupeerden van de hoge grondprij zen hebben we hier niet genoemd de agrarische bevolking Zijn boeren beter af met dc markt waarde of de gebruikswaarde? Over deie vraag gaat het volgende artikel. De heer W.J.J.Co2ijnsen. Direlcteur van de ABN vestiging in Kuala Lumpur. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. Meer dan 200 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse 1 zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Cozijnsen uitstekend is ingevoerd in Maleisië. Een land met 12 miljoen inwoners. Met als belangrijkste deviezenbrengers: tin, hout, rubber en palmolie. Plannen om in dit stukje Z O.-Azië zaken te gaan doen.' Neem dan kontakt op met de heer Cozijnsen. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, Wisma Sachdev 16-2, Jalan Raja Laut, Kuala Lumpur. Telex: MA 30372. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17