Zoetemelk: „Nu of nooit9' Virginia Wade verliest de 'generale repetitie' Thurau wint proloog Tour Israëliër Liberzon neemt leiding over Rookverbod in Rusland Gehele seizoen afgestemd op 64ste Ronde van Frankrijk Volendam in nieuwe stichting Si°Hjn'Ep^g^nEt Betty Stöve ook doorgedrongen tot finale damesdubbel Triomf Meier in Aken Schaakprestaties bleven na emigratie TOUR IN CIJFERS VANDAAG Wereldrecord 10.000 meter Kimombwa Werpers nog probleem honkbalteam In alle sportcentra Zeilende Friezen voorop in Kaagweek VRIJDAG 1 JULI 1977 SPORT Trouw/Kwartet ps 10/RH 15 FLEÜRANCE Zestien se conden meer dan zes minuten had Dietrich Thurau om zijn kinderdromen werkelijkheid te laten worden. De 22-jarige Westduitser uit de ploeg van Peter Post spotte bij zijn de buut in de Ronde van Frank rijk met alle reputaties. De proloog van de 64e tour, een individuele tijdrit over vijf- eneenhalve kilometer, won hij met vier seconden voorsprong op zijn Nederlandse ploegge noot Gerrie Knetemann. Acht seconden bleef hij voor op de bijna afgedane grootheid Eddy Merckx. Na talloze huldigingen (etappewin naar, gele trui. groene trui, witte trui) in het zonovergoten aan de Pyreneeën grenzende Fleurance ver klapte „Didi" in voortreffelijk Ne derlands: „Als Jongetje van acht jaar droomde ik al dat ik in de Tour de France de gele trui droeg. Dat was het absolute einde voor mij. De weken voor de start kwamen die kinderdromen steeds vaker terug. Ook als ik trainde zat ik te mijmeren over die gele trui. Ik heb me dan ook dagenlang op deze tijdrit geconcen treerd. Tijdrijden is een specialiteit van mij. Achtervolgen kan ik ook goed, dus had ik een kans. Door me volledig te concentreren en steeds aan de gele trui te denken, verliep alles perfect. Er bestaat op het ogen blik geen gelukkiger mens dan ik." Didi Thurau. die van de Ronde van Frankrijk nog alles moet leren, reed Inderdaad een perfecte tijdrit Opti maal geconcentreerd en beslist in de beste vorm. was hij in staat zeer zware versnellingen te gebruiken. Het voorste kamwiel telde 55 tan den, het achterste twaalf. Dat bete kende dat hij bij elke omwenteling van de pedalen 9 meter en 67 centi meter vooruit kwam. De enige ren ner in de wereld die dit ook kan is Freddy Maertens, die dan ook de beste tijdritspecialist is. Een renner moet in perfecte conditie en vooral sterk zijn om dit te kunnen. Thurau is groot en sterk, Gerrie Knete mann, toch uitstekend tweede is tenger. Hij moest in de proloog een iets kleinere versnelling gebruiken en kwam vier seconden te kort Didi Thuraus prestatie was er een van groot formaat. „Hij ging te keer als een beest." Dat zei Eddy Merckx, eens onverslaanbaar en nu verslage- ne. Merckx voorspelde ook dat Thu rau een kampioen wordt in de toe komst. In Fleurance kregen ook de prestaties van Thurau in het voor seizoen meer glans. In maart werd wat smalend gelachen om zijn zege in de Ronde van Andalusië, waar hij ook nog acht etappeoverwinningen boekte. Na die „oefenwedstrijd" in Zuid-Spanje kon Thurau moeilijk meer winnen. Door onbezonnenheid liet hij de zege in de klassieker Luik- Bastenaken-Luik ontsnappen. Wel won hij kleinere wedstrijden, zoals de Grote prijs in Harelbeke en criteria in Maasbracht en Londen. In de proloog van de Ronde van Frankrijk drong de Westduitser met een reeks verschrikkelijk lange ha len van de pedalen door tot de top en bezorgde met Gerrie Kenete- mann de ploeg van Peter Post een eerste succes. In zijn derde seizoen bij de profs werd Thurau een Jonge vedette. Thurau: „Ik weet dat ik de Tour nog niet zal kunnen winnen. Ik hoop wel dat we de gele trui een paar dagen kunnen verdedigen." Waarop zijn ploegleider Peter Post nog geen antwoord wist. „We zullen er eens over nadenken," zei hij. Met Gerrie Knetemann als tweede en Didi Thurau als trotse winnaar eindigde de proloog toch in een half Nederlandse victorie. De verwach ting was dat zich in de individuele tijdrit over 5,5 kilometer meer Ne derlanders bij de eerste tien zouden klasseren. Kuiper, Pronk en Schui ten vooral. Hun prestaties vielen iets tegen. Kuiper werd dertiende en was niet ontevreden. „Zo'n proloog is altijd moeilijk. Voor mij is een afstandje van vijf kilometers boven dien te kort om uit te blinken," zei hij. De uitgesproken favorieten voor de zege in de Ronde van Frankrijk, Van Impe, Zoetemelk, Thevenet en de outsider Merckx vochten meer te gen elkaar dan voor de overwinning. Merckx was van hen de beste. Eddy werd zelfs derde en was tevreden met de winst op Van Impe (6 sec.). Zoetemelk (10 sec.) en Thevenet (11 sec.). Merckx: „Het is niet veel maar ik ben er blij mee. Het is altijd een tijdverschil." Joop Zoetemelk, Nederlands groot ste kanshebber, verloor vier secon den op Van Impe en bleef Thevenet een seconde voor. „Ik ben tevre den," zei Joop, „we zijn nog bij el kaar, die paar seconden zeggen niets. Straks in de bergen wordt er met minuten gesmeten." FLEURANCE Twee van de dertien Nederlanders in de 64ste Ronde van Frankrijk zien het eindklassement als het belang rijkste doelwit. De overige elf trekken andere plannen als het najagen van dagsuccessen of zijn gewoon knecht van hun kopman. In Fleurance, waar gisteren de Proloog werd gehouden en vandaag het officiële startschot valt, zegt Joop Zoetemelk: „Als ik de Tour wil winnen, is het nu of nooit." En Hennie Kuiper, de kopman van de Post-ploeg met de grootste Nederlandse inbreng, laat weten: „Ik kan bij de eerste vijf eindigen." Groot optimisme dus bij Nederland se beste en taaiste allrounders. Ze hebben bewezen de klasse ervoor te bezitten. De praktijk is vaak anders, beiden weten dat. Zoetemelk startte zeker drie keer als een van de favo rieten en kwam nooit verder dan tweede plaatsen. Kuiper, de weinig getalenteerde met het superkarak ter, kreeg in twee voorgaande Franse ronden mentale en fysieke klappen op momenten dat hij meende ze ach ter de rug te hebben. Beiden zijn inmiddels ervaren, waren in het voorseizoen zuinig met hun krachten (Zoetemelk vooral) en zijn overtuigd op het ogenblik in topvorm te zijn. Voor Joop Zoetemelk is deze Ronde van Frankrijk zelfs de enige grote wedstrijd van het seizoen. De klas siekers, de kleinere ronden, alles werd ondergeschikt gemaakt aan de Tour, die hij dit Jaar moet gaan winnen. De inmiddels 30-jarige Zoe temelk begon erg laat met de trai ning. In Parijs-Nice, toen alle ande ren al in vorm waren, werd hij als een beginneling uit de wielen gereden. Nota bene de wedstrijd, die hij twee maal won. De klassiekers waren slechts oefentochten. Meestal was hij zo ver achter, dat hij niet eens meer in de uitslag werd opgenomen. Redelijke prestaties boekte hij pas in de Ronde van Romandië (2e in eindklassement), de Dauphine Libe- ré (7e) en de Midi Libre (3e). Een bewijs dat zijn vorm naarmate de Tour dichterbij kwam groeiende was. In de ronde van de Aude testte Joop Zoetemelk, die nog geen enkele overwinnning had geboekt, zijn con ditie. Op een zwaar traject demar reerde hij en won de rit met drie minuten voorsprong. Zoetemelk: „Op dat moment groeide mijn zelf vertrouwen met sprongen. Het moet nu gebeuren. Het kan." Zoetemelk was intussen zes maanden lang da gelijks met de Ronde van Frankrijk bezig. Hij bestudeerde het parcours wanneer hij maar even tijd had. Voor verrassingen kan hij nauwe lijks komen te staan. Hij kent het compleet uit zijn hoofd. Zoetemelk: „Het gaat net als vorig jaar, tussen Van Impe, Thevenet en mij. Merckx zal niet meer kunnen winnen, maar Joop Zoetemelk en Lucien van Impe zij aan zij op de Alpe d'Huez in de Tour van vorig Jaar. Zoetemelk won de rit, Van Impe de Tour. Dit jaar behoren beiden opnieuw tot de grootste kanshebbers. VOLENDAM De ledenvergade ring van de naar de eredivisie ge promoveerde voetbalvereniging Vo lendam heeft het licht op groen ge zet voor een nieuwe opzet van het betaalde voetbal in het vissersdorp. Met meerderheid van stemmen schaarde men zich achter het voor stel van de ledenraad het hoogste adviescollege van de RKSV Volen dam waarbij werd besloten de amateurafdeling en de semi-profaf- deling te scheiden. Daarmee lijken aan alle zorgen rond het voortbe staan van het betaalde voetbal in Volendam. dat tegelijkertijd met het besluit van de ledenvergadering is ondergebracht in de stichting FC Volendam, een einde te zijn gekomen. Op 1 maart wendde het bestuur van Volendam zich tot de gemeente voor een subsidie van 260.600 gulden. Deze aanvraag werd door het colle ge van B en W in negatieve zin gehonoreerd. De Edamse gemeente raad schaarde zich niet achter dit voorstel, maar gaf twee maanden later wel een ton subsidie aan Volen dam om een eventueel nadelig ex ploitatie tekort voor het nieuwe sei zoen te dekken. Technisch coördina tor Joop Brand en bestuurslid Jan van der Linden vonden dat niet vol doende, wilde Volendam in het nieu we seizoen opnieuw zonder finan cieel verlies blijven draaien. Men zocht naar een nieuwe bestuurs vorm voor de vereniging, waarbij het betaalde voetbal schuldenvrij zou kunnen blijven. Die werd gevon den in de stichtingsvorm. Eén van de belangrijkste motieven om tot splitsing van het betaalde en het amateurvoetbal van Volendam te komen was dat een stichting meer mogelijkheden zou hebben om fi nanciën aan te trekken van buiten via sponsoring. Een en ander houdt overigens ook in dat technisch coör- een nieuwe trainer zal kunnen voort zetten, dit omdat duidelijk is gewor den dat Leo Steegman niet van zijn besluit is af te brengen om bij de Zaandamse tweede klasser Zilver meeuwen te gaan trainen. hij moet wel voortdurend aandacht hebben, want hij kan door een aan val op een vlak parcours een of meer favorieten voor de eindzege elimi neren." Ontzettend belangrijk voor de vaak berustenden Zoetemelk is dat hij dit jaar over alle knechten van zijn ploeg kan beschikken. In vorige Ja ren reed hij vaak alleen, omdat de Fransen alleen Raymond Poulidor zagen. „Poupou", die nooit kon win nen omdat hij initiatiefloos koerste, was alles en Zoetemelk niets. Pouli dor is er niet meer bij, Zoetemelk heeft voor het eerst een complete ploeg ter beschikking. Zijn belang rijkste helper is Raymond Delisle, een uitstekende klimmer, die vorig Jaar nog vierde was in het eindklas sement. Hennie Kuiper zal over drie en een halve week in Parijs met een positie bij de eerste vijf van het eindklasse ment tevreden zijn. Deze positie nam Zoetemelk na alle zes ronden die hij reed in. Als Kuiper zo ver komt zal dat een grote prestatie zijn. De immer agressieve kopman van de formatie van Peter Post heeft een dergelijk succes nodig. Ook hij stemde het hele seizoen af op de Tour, maar hij werd drie keer aan bed gekluisterd door griepaanvallen en bovendien werd hij ten onrechte betrokken in de Belgische doping- zaak. Kuiper kreeg vooral van dié beschuldiging een mentale dreun. „De mensen in mijn woonplaats Os- sendrecht, die altijd vriendelijk wa ren, keken me plotseling met de nek aan. Alsof ik een misdadiger was. Later toen bleek dat ik onschuldig was, veranderde dat weer, maar het stemde me wel tot nadenken." Hennie Kuiper sprong een gat in de lucht na zijn bewezen onschuld en nam onmiddellijk zijn oude devies „door tegenslagen word Je groot" weer ter hand. De 28-jarige Kuiper blaakt in Fleurance van strijdlust. Hij zal aanvallen, spotten met alle theoretici die zelden dat hij zelf moord pleegde, vorig Jaar. Kuiper maakte toen in de eerste twee we ken een dode Tour levend. Hij won de etappe naar België en was moei lijk in te tomen tot hij op de dag van het 40-jarig huwelijksfeest van zijn ouders in leidende positie ten val AKEN Het Wilhelmus is op het moment de grote hit bij internatio nale ruitersportevenementen. Na de successen tijdens de Europese titel strijd in Wenen won Gerd Meier in Aken met het paard Casimir het internationale kampioenschap van West-Duitsland. Als enige deelne mer bleef de 31-jarige Nederlander in deze wedstrijd, dat een onderdeel vormde van het C8IO in de West- duitse plaats, foutloos over de twee manches. Hij werd daardoor de opvolger van de Westduitser Hartwig Steenken. Tweede werd de Brit Tony Newber ry. SCHAKEN- Alia Koesjnir Is vrijwel zeker van de overwinning In de tweekamp uit de kwart finales van de kandidatentoernooien uit het wereldkampioenschap schaken voor dames Zij speelde remise tegen trina Levin na uit de Sovjet-Unie Ui de zesde partij VOETBAL Austria Wien heeft voor de zestiende keer de voetbalbeker van Oosten rijk veroverd Austria, dat de eerste wed strijd tegen Wiener Sportclub, kampioen in de tweede divisie en daardoor weer terugge keerd in de hoogste klasse, met 1-0 won. zegevierde met 3-0 LONDEN De generale repetitie voor de dames-enkelspelfinale is in het voordeel uitgevallen van Betty Stöve. Samen met Martina Navrati- lova plaatste ze zich door een over winning van 6-8, 6-2, 6-2 op haar tegenstandsters van vandaag, Virgi nia Wade en Francoise Durr voor de finale van het damesdubbel spel. Haar tweede eindstrijd op het jubi lerende Wimbledon en de vijfde da mes-dubbelspelfinale, die zij in Lon den zal meemaken. Eenmaal won ze (1972 met Billy Jean King), de overi ge keren behoorde ze met achtereen volgens Francoise Durr (1973 en 1975) en Billy Jean King (1976) tot de verliezende partij. Veel houvast voor een prognose van de enkelspelfinale geeft de uitslag niet. Betty Stöve joeg de bejaarde dames die „onze Ginny" voor de laatste maal moed wilden inspreken de schrik op het lijf met enkele knallende opslagen en scherp vol- leerwerk. Maar in feite was ze op haar best in de eerste set. die de Nederlands/Amerikaanse combina tie verloor, terwijl Wade na een wan kele start in de tweede set aardig speelde, doch toen de steun van Francoise Durr volkomen ontbeer de. De meest constante van het stel was Martina Navratilova die geen enkele servicegame uit handen gaf. De avond tevoren had Betty Stöve baan twee al als volledig onbruik baar afgeschilderd. Haar gelijk bleek overduidelijk. Het grasveld lag erbij als een versleten traploper die nodig gestofzuigd moet worden. Stöve en Navratilova pasten zich iets beter aan bij de vreemde caprio len die de bal maakte en dat bepaal de de uitslag. Er is een kans dat Wade zich iets van de uitslag aantrekt. In de laatste set werd haar opslag namelijk twee maal gebroken. Daar tegenover staat dat zij in de eerste set bij een achterstand van 3-5 vier setpolnts wegserveerde. Betty Stöve was on berekenbaar als altijd. Met dubbele fouten gaf ze drie servicegames uit handen, maar toen het erom ging was ze er weer helemaal bij. In de finale van morgen komen Stöve en Navratilova te staan tegenover de winnaars van de andere halve finale Charles/Mappin-Cawley/Russell. De prijs die erop staat bedraagt voor het winnende paar 5200 pond en voor de verliezers 2600 pond. Onder de tientallen gelukstelegram men, die Betty Stöve na het berei ken van de finale van het dames enkelspel op Wimbledon kreeg, was er een met de zeer pakken de tekst: „geef haar een pak rammel". Het in het Engels gestelde telegram, was ondertekend met „een Engelsman". De finale herenenkelspel zal zondag gaan tussen BJön Borg en de Ameri kaan Jimmy Connors. Borg, die vo rig jaar eveneens Connors In de fina le ontmoette maar toen verloor, schakelde ln de halve eindstrijd de andere Amerikaan Tas Gerulaitis uit. Hij had daar echter wel vijf sets voor nodig: 6-4, 3-6, 6-3 en 8-6. Jimmy Connors bereikte de finale door zijn 18-jarige landgenoot John Mcenroe uit te schakelen. De links handige Junior werd in vier sets uit geschakeld: 6-3,6-3, 4-6 en 6-4. Heren dubbelspel: kwart finales: Ross Case' Geoff Mailers IAu*. 1-Bob Hewitt/Frew McMil lan (Z- Alr.) 6-2. 9-6. 5-7. 7-0. 8-6 Halve finales: Cast/Masters (Aus >Mark CoXJ Clllf Dry*dale (EngyZ.-Afr i 6-1, 6-4. 6-1 Dames dubbelspel, kwari finales: Helen Cawlejr (AusfJo Anne Ruasel (VSi-Brtplte Cuyperv Marise Kruger (Z - Air i 6-0. 6-4. 6-2 door Max Pam AMSTERDAM In de derde ronde van het IBM-schaaktoernooi heeft de Israëliër Liberzon de leiding genomen door in een combinatoir gevecht Quinteros te verslaan. In een Slclliaan won Liberzon na opening met zwart een pion en verorberde vervol gens nog een tweede, die behoorlijk giftig leek. Maar Liberzon had verder gekeken dan zijn tegenstander en zijn drie plus pionnen compenseerden ruimschoots het verlies van een kleine kwaliteit. Quinteros brak nog af in een wanhopige stelling, maar hij liet het niet op een tweede zitting aankomen. kwam, een dag later nogmaals viel en naar het ziekenhuis moest. Kui per: „Dat was pech, maar zotets hoeft niet elk jaar te gebeuren. DE UITSLAG: I. Thurau (WDld) 6.16.07. 2. Knetemann (Ned) 620.93, 3 Merckx (Bel.) 6 24.47. 4. Agostinho (Por.) 6.27.10. 5 Bniyere (Bei.) 6.27.61.6. Thaler (WDld.) 6 28.72.7. Bracke (Bel.) 6.28.72. 8 Laurent (Fra i 6.29.72, 9. Wese- mael (Bel.) 6.29.80, 10 Ven Impe (Bel6.30 62. 11. Rouxel (Fra 6.32.50, 12. Wellen* (Bel 6.33.20, 13. Kuiper (Ned.) 6.33.51, 14. Pronk (Ned.) 6.34.04. 15. Van Linden (Bel.) 6.34.50. 16. Vallet (Fra.) 6.34,83. 17. Zoetemelk (Ned.) 6.34.95, 18. Thevenet (Fra.) 6.35.54, 19. Delcrolx (Bel.) 6.36.00. 20. Delisle (Fra.) 6 38.53, 21. Raa* (Ned.) 6.36.78. 22 Schuiten (Ned.) 6 37.37 23. Boss is (Fra.) 6.37.68. 24 Cima (Spa.) 6.38.36. 25 Den Hartog (Ned.) 6.38 71.26 Lubberdtng (Ned 6.39.74, 27. Karstens (Ned.) 6.39.88. 30 Van Kat wijk (Ned 6.41.00. 35. Ocana (Spa) 6.42.22. 36. Van den Hoek (Ned.) 6.42.70. 39 Roslers (Bet 6.45.05. 48. Nlckson (Eng.) 6 47 04.51 Bal (Ned.) 6.47.32. 60 De Cauwer (Bel.) 6.49.86. 86. Smit (Ned.) 6.56.44. PLOEOENKLASSEMENT 1 Post (Thurau. Knetemann, Kuiper) 19.10.51, 2. le Tanque (Merckx. Bruyere. Delcrolx) 19.28.08. 3 San Emlterlo (Agostinho. Thaler. Aja) 19.35 98, 4. Anglade (Bracke, Van Impe, Schuiten) 19 36 71. 5. Vaerenbergh iWesemael. Wellens. Raas) 19.39.78. 6. Caput (Rouxel. Vallet, Zoetemelk) 19.42J8. PUNTENKLASSEMENT 1. Thurau 8 pnt2 Knetemann 6, 3. Merckx 5,4. Agostinho (Por.) 4, 5. Bruyère 3. 6 Thaler 2, 7. Bracke 1. Liberzon behoort tot het nog steeds groeiend contingent van Russische meesters en groot meesters. die naar Israël zijn verhuisd. Freud heeft er wel eens op gewezen dat emigran ten vaak beheerst worden door de dwang tot herhaling. In hun nieuwe woonplaats cultiveren zij gewoonten van hun geboor teland. soms zo sterk dat zij roomser worden dan de paus: de echte traditionalisten leven meestal in het buitenland. Met Liberzon is echter juist het tegenovergestelde het geval. Zijn emigratie naar Israël heeft voor hem een ware metamorfo se betekend. Israël werd voor hem een mentale bevrijding, waarbij echter moet worden opgemerkt dat hij ook een fy sieke gedaanteverwisseling heeft ondergaan. Was hij ln zijn Russische tijd sterk kalend, nu is hij getooid met een veelkleu rige toupet, waarvan de artifi ciële kruin vrijwel op het voor hoofd is geplaatst. Een zeer op merkelijk geval, want ln het algemeen leggen schakers een opmerkelijke desinteresse aan de dag, als het om hun uiterlijk gaat. Het schaken is Liberzon echter be- paald niet verleerd: vorig Jaar werd hij in het interzonaal toernooi uitge schakeld in de wedloop naar het wereldkampioenschap. Een emmigratle kan een belangrijke invloed hebben op de schaakpresta ties, zoals bij Sosonko, die ook aan zienlijk sterker Is geworden, toen hij ln het Westen gedwongen was, om met schaken zijn brood te verdie nen. „Als Je ze dreigt een vingertje af te hakken, dat moeten ze wel, dan schaken ze Ineens veel beter", heeft Donner eens gezegd. Overigens speelden Donner en So sonko gisteren ln hun onderlinge duel remise. Na zo'n vijftien zetten ln een Nimzo-Indiër kwam Donner meedelen dat hij zijn tegenstander in de tang had, en onderstreepte hij dat door met zijn mond het geluid te maken van krakend hout. Sosonko stond inderdaad slecht, maar toen Donner een moeilijk te berekenen maar kansrijke opmars achterwege liet, wist de ex-Rus zich met een kwaliteltssoffer te herstellen. De partij tussen de Brit Miles en Jan Timman zal hoogstwaarschijnlijk remise worden. In een dame-paard- eindspel had Miles met een groot tekort aan ruimte te kampen, maar door veelvuldig ruilen wist hij toch steeds de positie in evenwicht te houden. Nadat ook de dames van het bord gingen, zat er Voor Timman Juist geen tempo-dwang In en Miles moet het nu werkelijk wel heel dom doen om de partij nog te verliezen. De hangpartij van Hans Ree, die in de tweede ronde op bijna mensonte rende wijze had verloren, ziet er somber voor de Nederlander uit. Lange tijd leek de positie tegen Hu- lak in evenwicht, maar vlak voor de tljdcontrole. moet Ree ergens in de fout zijn gegaan. Het is zeer de vraag of er nog een eeuwig schaak inzit Van Wijgerden heeft tegen Kavalek uitstekend stand gehouden. Met zwart stond hij na de opening nau welijks minder en in de hangpartij heeft hij nog steeds redelijke remi sekansen. Böhm wist Tatai toch nog te flessen op het moment dat het er voor hem zeer dreigend uit begon te zien. In een volkomen gelijkstaand torenelndspel gaat Tatai, enigszins misnoegd omdat hij opnieuw op een belangrijk moment heeft misgetast, wederom proberen of hij nog kan winnen. In de meestergreep ging Van der Sterren plotseling ten onder aan een moordende aanval, die Langeweg aanvankelijk sluipend had opgezet. Ligterink bepaalde zijn eerste half je, maar een erg vrolijk gezicht zette hij er niet bij. Hij was van plan de meestergreep te winnen, maar heeft voorlopig nog geen vijftig procent. Wit: Quinteros Zwart: Liberzon 1. e4 c5 2. PD e€ 3. d4 d4x 4. Pd4x Pc6 S. Pc3 d6 6. Lc3 Pf6 7. Lc4 a6 8. Dc2 Dc7 9. Lb3 Le7 10. 0-0-0 0-0 11. f4 b5 12. Thn PaS 13. f5 b4 14. Pa4 e5 15. Pf3 Pb3x 16. ab3x Lb7 17. Pb6Tab8 18. Pdj PdSx 19. ed5x DaS 20. Pd2 Dd5x 21. Pc4 D*2x 22. Dg2x Lg2x 23. f6 Lflx 24. fe7x Tfe8 25. Tflx Te 7x 26. Pd6x Te6 27. Lc5 f6 28. c4 bc3x 29. bc3x Tb3x 30. Kc2 Tb8 31. c4 e4 32. La3 a5 33. c5 a4 34. Tel Tb3 35. Te4x Te4x 36. Pe4x Kf7 37. c6 Tb6 38. Pd6* Kc6 39. Pb5 Tc6x 40. Kd3 Tc8 41. Pc3 Kf5 42. Lb4 Td8 43. Ke4 Kg4 44. Ld6 Kh3 en wit gaf op. 3e ronde grootmeesteryroep Donner (Ned)— Sosonko (Ned) ">-'/». Kavalek (VS<-V. Wijger den (Ned) afg Hulak iJsl>—Ree (Ned) afg. Pan- no (Arg>— Retheviky (V8) 'A-'/i. Adorjan (Hon)— Torre (FU) 'A-'/*. Miles (Eng)—'Timman (Ned) afg Tatai (It)—Böhm (Ned) afg. Qulnteroa (Argv— Liberzon dar) 0-1 8tand: 1 Liberzon 2,1.2/5 Donner. Panno, Ador- 3e ronde meestergreep: Diesen (V8(—Llgterfnk (Nad) '1. Cu arts* (Colv—FUcnlk (Tsj) afg. Egmond (Ned>—Szmetan (Arg) Lange weg (Ned)-V. d. Sterren (Ned) 1-0. Zwelg <Noo>— Popov (Bul) afg Nlkolac (Jsl>-Schecrcn (Ned) 1-0. Stand: 1 Szmetan 2'/>. 2/3 Ftocnlk en Zwelg 2 la. 4/5 Langeweg en Ntkolac 2.6O Egmond en V. d 8terren l'/i. 8 Popov 1 1. s il Scheuren, Diesen en Ligterink 1'/». 13 Cu artes 0 la. HELSINKI Samson Kimombwa uit Kenya heeft tijdens de elfde We reld Spelen een wereldrecord geves tigd op de tien kilometer. In het Olympisch Stadion van Helsinki liep hij een tijd van 27,30.47 minu ten. Hij verbeterde daarmee het oude record van de Brit David Bed ford (27,30.08), welke in 1973 werd gevestigd. MOSKOU (Reuter) Sportleiders in de Sovjet Unie hebben een rookverbod voor toeschouwers ingesteld in alle sportcentra, sporthallen en zwembaden. Het besluit van het ministerie voor sport werd in Sovjetaki Sport gepubliceerd. Ook de verkoop van sigaretten en tabak in stadions werd verboden. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat het niet te tolereren was, dat leden van nationale ploegen roken. Tot voor kort bestond er in de Sovjet Unie een rookverbod voor sportlieden, die het land vertegenwoordigden. „Maar" zei hij, „wc hebben dat verbod nu ingetrokken. We kunnen het gewoon niet verbieden. We kunnen de sportmensen wel waarschuwen. Vooral een aantal schakers roken stevig"- HAARLEM Nederlandse honk- balliefhebbers hebben zich kunnen vergapen aan Hank Aaron, de Ame rikaan die met een record van 755 homeruns al bij zijn leven een legen de is. De 43-jarige Aaron speelde als gast met het Nederlandse team te gen Amerikaans All Star Team. Daarvoor kwam hij uit ln een home runtest. die hij na een extra ronde won van Hamilton Richardson. Ver volgens stond hij drie keer zonder veel succes (één honkslag) ln het slagperk. Aaron, die bijna een jaar geen knuppel meer had aangeraakt, vond het toen genoeg. En verliet het Plm Mulier-stadlon na een staande ovatie van de ruim 9.000 toeschou wera. Voor ongeveer 30.000 gulden was Aaron naar Nederland gehaald. Het was genoeg om veel mensen te trek ken. maar niet om de zwakte van de Nederlandse ploeg te camoufleren. Voor Nederland gold de ontmoeting als voorbereiding op de Europese titelstrijd eind deze maand ln Haar lem. Het team met enkele ln Neder land spelende Amerikanen en spe lers van het universiteltsteam „The Stags" won met 8-3. Een uitslag, die gezien het bijzondere karakter van de wedstrijd van weinig belang was Wel werd opnieuw duidelijk dat bij Nederland de problemen niet ln het slagperk liggen. Aaron mocht dan alleen voor de entourage zorg dra gen. de weer teruggekeerde Boude- wijn Maat was goed voor een home run en een honkslag. Ook Harm Horreman sloeg de bal het veld uit. De moeilijkheden voor coach Emle Meyers liggen bij de werpersstaf. De twee beste pitchers zijn Immers af gevallen Charles Urbanus (bles sure) en Nol Beenders (wil niet). WARMOND Het team van Fries land heeft ook op de tweede dag van de 57e Kaagweek de wedstrijd ln de regenboogklasse tegen de ploeg van Holland gewonnen. De Friezen be haalden 35 punten, de Hollanders kwamen uit op 42 3/4. Met nog twee wedstrijden te zeilen heeft Friesland een voorsprong van ruim vijftien puntea De Nederlander Mark Neeleman heeft op het IJsselmeer nabij Enk hulzen de eerste wedstrijd van het internationale Nederlandse kampi oenschap ln de Laserklasse gewon nen. Neeleman nam al meteen bij de start de kop en stond die niet meer af Hij finishte met ruime voor sprong op de Australiérs Andrew Mason en Marc Philips, die respec tievelijk tweede en derde werden. De uitslag: I Mark Neeleman (Ned), 2. Andrew Maren <Aus>. 3 Mare Philip* (Aus). 4 SJtak Haakman (Ned). 5 Maurice Ives (Fra). 6 Bert Lips (Ned).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15