Leertijd in een Canadees Robbedoezen op het Unilever Vandaag gebeurt er iets met het aardgas. THE APPRENTICESHIP OF DUDDY KRAVITZ Sjors en Sjimmie en het Zwaard van Krijn Prolongaties en reprises 'Explosieven' in hal station waren conservenblikjes Geen strafvervolging na dood zwerver Groei automarkt neemt af Menten protesteert Superbenzine cent goedkoper Verstandig met aardgas. Er is alle reden voor. VRIJDAG 1 JULI 1977 0 Micheline Lanctot en Richard Dreyfuss in Duddy Kravitz Amsterdam-Kriterion, 14 jr. door W. Wielek-Berg „The Apprenticeship of Duddy Kra vitz", de enige goede film van het Canadese pakket dat enige jaren ge leden in het kader van het Holland Festival werd vertoond, heeft einde lijk zijn weg naar het wekelijkse bio scoopprogramma gevonden. Regis seur Ted Kotcheff tekent daarin, zich baserend op een scenario van Mordechai Richler, de „weg naar de top" van een jongen in de joodse wijk van het Canadese Montreal, vlak na de Tweede Wereldoorlog. Duddy Kravitz wil zo vlug mogelijk rijk worden en omdat zijn aanbeden grootvader hem steeds voorhoudt dat „iemand zonder grond niemand is" zoekt hij het ln het verwerven van grond, teneinde een „Kravitz-stad" te stichten. Voortgedreven door zijn oeverloze ambitie scharrelt hij met de snelheid van het licht nog vóór zijn negen tiende het benodigde kapitaal bij een, en schakelt een bemiddelaar ster in, omdat de Frans-Canadese boeren hun grond niet aan een Jood willen verkopen. Zwetend en zwoe gend, charmant en louche, intelli gent en ongeletterd, aantrekkelijk en afstotend, kruipend in het stof voor een paar centen en toch niet van een zekere waardigheid ont bloot, vliegt hij van karwei naar kar wei en stopt het ene gat met het i Jack Warden en Richard Dreyfuss in Duddi Kravitz andere. Hij werkt als kelner in een vakantie-oord en weet door boven matige dienstbaarheid vele fooien te vergaren, hij schakelt een verlopen regisseur in om lucratieve Bar Mit- zwah-filmpjes te maken, hij bezwen delt een lieve, epileptische jongen die hij voor een hongerloon als chauffeur in dienst neemt en een ongeluk laat krijgen dat hem voor goed verlamt, hij wekt tenslotte de walging op van zijn trouwe vriendin. Maar hij krijgt zijn land, en de afwij zing van zijn grootvader is vergeten, wanneer hij de volgende dag krediet krijgt in de plaatselijke „Cigar and Soda Shop". Zijn leertijd is voorbij. Duddy Kravitz zou als karakter al leen maar object zijn, als hij door Kotcheff niet zo grondig was doorge licht: oorzaak van zijn koortsachtige bedrijvigheid is zijn ontworteld zijn, zijn drang om identiteit te verwer ven door bezit. Het ghetto heeft hem zijn gevoel van eigenwaarde ontno men, alle middelen zijn goed om dat te heroveren. Hij weet best wat goed heid, tederheid en mensenliefde zijn, maar hij kan er voorlopig niet mee uit de voeten, hij stelt ze uit tot betere tijden. Zijn tragiek is, dat die betere tijden waarschijnlijk nooit zullen komen: zijn bezitsdrift zal hem niet met rust laten, de verloren liefde zal hij pas betreuren als hij de mogelijkheid tot liefhebben voor goed heeft verloren. Richler en Kot cheff bevolken het ghetto met aller lei naar het leven getekende figuren: de ruwe vader; de rijke oom. die zich een soort filosofisch vernis heeft aan geschaft; de voze gangster; de broer die de lange weg kiest en voor dokter studeert. Waarlijk middelpunt is Ri chard Dreyfuss: hij is zozeer in zijn rol gekropen (of de rol is hem zozeer op het lijf geschreven) dat men zich geen andere Duddy kan denken. Een van de kenmerken van het vakantieseizoen Is, dat het aanbod films voor volwassenen ook fctoalt- tatiefafneemt en dat van kinder films toeneemt. Bovenstaande foto is ontleend aan de nieuwe Neder landse kinderfilm „Sjors, Sjimmie en het Zwaard van Krijn" van re gisseur Van der Linden, die ouder gewoonte bol staat van de avontu ren. Van harte aanbevolen voor kinderen tussen de zes en twaalf jaar. L'Affiche Rouge Prachtige film van Prank Cassenti over een verzets groep in dé oorlog, waarbij verle den en heden vloeiend in elkaar overlopen, 2 Juli Fjoetsjer, Tegelen. Der Handier der vier Jahreszeiten. Een der beste films van de West- duitse cineast Rainer Werner Fass- binder, waarin melodramatische tendenzen op geheel eigen wijze zijn verwerkt. De gehele week beh. maandag in Filmhuis 't Hoogt, Utrecht. Neem 't als een man, mevrouw. Film van Deens vrouwencollectief over de emancipatie, met veel humor. 6 Juli Volkshogeschool, Bergen. Jour de Fête. Charmant speelfilm debuut van Tati uit 1947 in een nieuwe, met de hand gekleurde ver sie. De gehele week in City 3, Am- sterdam en City 2, Groninger.. Casanova. Fellini's nieuwste film waarin de legendarische vrouwen held wordt geplaatst tegen een de cor vol bizarre fantasie. De gehele week in Euro I, Emmen; City 6, Amsterdam; Lumlère 4, Rotter dam; Studio, Utrecht. Mr. Klein. Schokkend portret van een man die zijn identiteit verliest in het kille, onverschillige Parijs van de bezettingstijd. Regisseur Joseph Losey, hoofdrolspeler Alain Delon. De gehele week ln Rivoli, Amsterdam. What's up, Doc? Aardige slapstick- comedle van Bogdanovitch met Barbara Streisand en Ryan O'Neil in de hoofdrollen. De gehele week In Astoria, Dordrecht. Klute. Voortreffelijke psychologi sche thriller van Alan J. Pakula, met Jane Fonda en Donald Suther land in de hoofdrollen. De gehele week in Cine D, Amsterdam. Mean Streets. Vroege film van „Taxi Driver"-regisseur Martin Scorsese, waarin een Italiaanse wijk in New York levensecht en gevoelig wordt neergezet. De gehe le week ln Studio G, Amersfoort. A Woman under the Influence. Film van John Cassavetes over een vrouw, die in een crisis verkeert, met Gena Rowlands en Peter Falk in de hoofdrollen. De gehele week in City 3, Groningen. George Roy Hill, regisseur van de zeer populaire films "Butch Cassidy and the Sundance Kid" en "The Sting", weet in zijn werk de lichte toets meestal met succes te hante ren. "Slap Shot" maakt op die regel geen uitzondering: het is in de eerste plaats een film die gemaakt is voor de lach. Dat er ook nog enige sociale aspecten aan de orde komen (de an- ti-sportiviteit van betaalde sport die de spelers tot hulpeloze koopwaar verlaagt en geweld en tegen-geweld uitlokt) is meegenomen. "Slap Shot" gaat over de "Charle ston Chiefs", een derderangs ijshoc- key-team en zijn coach/speler Reg gie Dunlop (Paul Newman), een a- morele sjoemelaar waar je niet kwaad op kunt blijven. Wanneer een grote fabriek in hun plaats van her komst sluit en dientengevolge een belangrijk deel van hun publiek-be- stand door geldgebrek afvalt, lijken hun dagen geteld. Reggie verzint een contract met een be jaarden vereniging in Florida ten einde slapende honden wakker te maken en doet ook anderszins zijn best om het dreigende onheil af te wenden. Met weinig succes, verlies volgt op verlies. „Dan maar met ge weld" denkt hij en hij gaat er zo hard tegenaan, dat alras een spoor van bloedneuzen en hinkepoten de route van zijn groep markeert. De grote ommekeer komt pas, wan neer drie eigenaardige broers wor den aangetrokken, jongelingen met lang, vet haar, dikke brilleglazen en een infantiel zwak voor speelgoed autootjes. Ze gebruiken hun sticks als knotsen. Jagen hun tegenstan ders een verlammende angst aan en zorgen voor winnende punten. Doch winst of geen winst, het lot van het team is reeds door op belasting-af trek beluste hogere regionen beslist. Wanneer Reggie, moe van het vech ten, besluit waardig af te gaan en in de laatste wedstrijd zijn spelers echt. ouderwets, fatsoenlijk ijshockey op legt steekt het publiek een spaak in het wiel: dat joelt, knort en schreeuwt om bloed aan de paal. Om de waanzin van dat alles te accentu eren gaat de mooie jongen van het team over tot een ijselijke striptease. "Slap Shot" zit vol mooie typerin gen: de drie gebrilde gebroeders voornoemd; maar ook een zachtzin nige macrobloot, die zijn principes opzij zet om op het koude slagveld BUSSUM (ANP) De gemeentepo litie van Bussum en de spoorwegre cherche hebben gistermiddag om streeks vijf uur het stationsgebouw van het hoofdstation in Bussum, alsmede een gedeelte van het perron ontruimd in verband met de aanwe zigheid van twee verdacht uitziende pakjes ln de stationshal. De pakjes, die volgens de politie aan explosie ven deden denken, waren ln het midden van de hal geplaatst, maar bleken later conservenblikjes ge vuld met rommel te bevatten. In afwachting van de komst van de mljnoprulmlngsdienst werden de treinen over verder van het stations gebouw gelegen rails geleld. Tussen zeven uur en kwart over zeven werd het treinverkeer geheel stilgelegd waardoor enige vertraging ontstond op het baanvank Amsterdam- Amersfoort Vervolg van pagina 1 Overbrengen van nog meer activiteiten zou slechts mogelijk zijn wanneer in Nederland goedko per zou worden geproduceerd. Daar naast tast verplaatsing naar Neder land de werkgelegenheid in het bui tenland aan. Bestuurder Van Winzum van de Voedingsbond CNV zei na afloop van het gesprek met de Unilever- directles dat de bonden nu met hun kaderleden gaan overleggen over de ontstane situatie. Voor een nieuw gesprek met de directies ls geen nieuwe datum afgesproken maar men hoopt dat het nog deze maand zal plaatsvinden, hoewel niet voor 15 Juli. Tot die tijd zouden stakingen niet ln overweging worden geno men, tenzij raadpleging van het ka der in een andere richting wijst, zei de heer Van Winzum. Hij verwacht in de komende twee weken geen acties bij Unilever. De voedingsbon den van NW en NKV zelden het gesprek met de Unllever-dlrecties teleurstellend te hebben gevonden AMSTERDAM De groei van de totale automarkt in ons land zal dit jaar kleiner zijn dan de laatste tien jaar het geval is geweest Voor de volgende vijf Jaren moet worden ge rekend op een gemiddelde jaarlijkse groei van 1 tot 3 procent per jaar, hoofdzakelijk voor vervanging. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse officier van Justitie, mr. H. Feber, zal geen strafvervolging in stellen tegen twee artsen, die be trokken zijn geweest bij de behan deling van de 54-jarige Roemeense zwerver A. Kovacs. Deze overleed op 16 mei ln een cel op het hoofdbureau van politie in Rotterdam, nadat hij drie dagen tevoren op verdenking van diefstal was gearresteerd. Op het moment van zijn arrestatie was de man beschonken en verkeerde hij in zeer slechte lichamelijke conditie. Uit het gerechtelijk vooronderzoek is gebleken, dat tijdens diverse tele foongesprekken die de dienstdoen de po li tie-arts en een arts van het DEN HAAG (ANP) De van oor logsmisdaden beschuldigde Pieter Menten heeft ln een brief aan minis ter Van der Stoel van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de aan wezigheid van de heer Everaars als vertegenwoordiger van de Neder landse ambassade ln Moskou, bij de herbegrafenis van slachtoffers van de executies in het Oekraïnse dorp Urycz. „Hij heeft een krans gelegd en het woord gevoerd," aldus de door Mentens advocaat mr. L. van Heljnlngen geschreven brief. zijn mannetje te staan; een koeter waals stamelende Franse Canadees en de opgetutte, valiumslikkende vrouwen van de vechtjassen. Het begin (een televisie-interview met de Canadees) is prachtig, jam mer dat er daarna inzinkingen vol gen en ook dat het karakter van de coach niet goed uit de verf komt. De film biedt gezellig vakantievermaak (zij het ook niet voor het gehele gezin) maar een wat grondiger uit werking had geen kwaad gekund. W. W. B. Bergwegziekenhuis met elkaar heb ben gevoerd, misverstanden zijn ge weest over de aard en ernst van Kovacs' ziekte en over de wenselijk heid en urgentie van diens opname ln het ziekenhuis. Aan wie die mis verstanden te wijten zijn is volgens de officier van justitie niet vast te stellen. Artsen hebben op enkele punten tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Uit het sectierapport is volgens mr. Feber niet op te maken of de man bij tijdige ziekenhuis opname in leven zou zijn gebleven. DEN HAAG (ANP) - Morgen gaat de maximumprijs van superbenzine met één cent omlaag en wordt dan 1.086 gulden per liter. De prijs van normale benzine blijft ongewijzigd, aldus het ministerie van economi sche zaken gisteren. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de marktnote- ringen. De desbetreffende wijziging van de prijzenbeschikking aardolle- produkten 1977 zal worden opgeno men ln de Staatscourant van 1 Juli. Amsterdam-Cinema Internatio nal en Tuschinski I; Rotterdam- Thalia; Den Haag-Metropole I; Nijmegen-Zarolus; Leiden-Li- do; Utrecht-Camera; Gronin- gen-Camera; Dordrecht-Luxor; Hilversum-City; Den Bosch-Eu ro I; Eenschcdc-Alhambra, 18 jr- Michael Ontkean en Paul Newman in Slap Shot ADVERTENTIE Vandaag verandert de prijs van het aardgas. Voor elke kubieke meter gaat u voortaan een paar centen meer betalen dan voorheen. Overal ter wereld gaan de energieprijzen omhoog, want de vraag groeit en de voorraad mindert. Aan die ontwikkeling kan Nederland zich helaas niet onttrekken. We kunnen ons voorstellen dat deze consta tering voor u een schrale troost is. Want die verhoging betekent wél weer een extra aan slag op uw huishoudgeld. Tenziju iets met uw aardgasver bruik laat gebeuren. Het is niet onmogelijk dat u dit nog belangrijk kunt terugdringen. Dat kan door. nog scherper dan voorheen, enkele dingen goed in 't oog te houden. Hiernaast ziet u die vermeld. En wilt u er meer over weten, dan kunnen wij u helpen aan het boekje 'Warm wonen' dat nader op de details en de achtergronden ingaat. De meeste besparingstips zijn eenvoudig op te volgen. De meeste moeite kost misschien 'het eraan denken', maar dat wordt al gauw een gewoonte. Een gewoonte die u toch wel tientallen pro centen op uw gasrekening kan gaan schelen. Waarom zou u er vandaag niet mee beginnen? Tips voor het hele jaar: 1 gebruik warm water met mate. 2-op reis? waakvlammen van geiser en fornuis uit. voor het stookseizoen: 3 geen ramen en deuren openlaten. 4 's avonds overgordijnen dicht. 5 niet stoken in lege kamers. 6 houd de zon niet tegen, die geeft gratis warmte. 7 één uur voor u naar bed gaat uw verwar-, ming op 15° afstellen. 8 stook een graadje lager. 9 overweeg isolatie. Pubiikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en N V Nederlandse Gasunie Correspondentie-adres: 'Verstandig met aardgas', postbus 19 te Groningen, waar u ook gratis het boekje "Warm wonen' kunt krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13