'Ik smeek u, kinderen Gods Sow jet grondwet te delen in mijn verdriet' Organisatie Billy Graham schatrijk Econe gereed voor priesterwijding Uit brieven van lezers VANDAAG en godsdienstvrijheid Tentoonstelling van islamitische kunst Vins vreest vergiftiging Vrijgemaakten geven minder Orthodox overleg over paasdatum Voorbijgangers- WOENSDAG 29 JUNI 1977 KERK «Trouw/Kwartet on door Wlm Timmermans In 197fl is ln de USSR de Internationale Konventle over burger lijke en politieke rechten van kracht geworden. Hierin wordt o.m. bepaald dat „staten die toegetreden zijn tot het verdrag zich verplichten de vrijheid van ouders te eerbiedigen om de godsdienstige en zedelijke opvoeding van hun kinderen ln over eenstemming met hun eigen overtuigingen zeker te stellen.'' De Sowjet-Unle heelt echter niet het bijbehorend protokol geratificeerd, waarin de Instelling en werking van het Komitee voor de mensenrechten geregeld wordt. Daarmede erkent de USSR niet de bevoegdheid van dit komitee klachten van individuele Sowjetburgers over schending van hun rechten zoals die omschreven zijn in deze konventle. in behande ling te nemen. Sedert 1 augustus 1975, de dag waar op te Helsinki de Slotakte van de Konferentle over veiligheid en sa menwerking in Europa werd onder tekend, ligt op alle deelnemede sta ten. dus ook op de Sowjet-Unie. een extra druk zich te houden aan inter nationale overeenkomsten. Immers in deze slotakte wordt o a. bepaald dat ondertekenende staten interna- tionaalrechtelljke verplichtingen- .voortvloeiend uit verdragen of inter nationale overeenkomsten, te goe der trouw ten uitvoer dienen te leg gen. Hetgeen betekent dat de USSR niet onder de verplichtingen uit kan die de Unesco- en de VN-konventie opleggen en dat daarom godsdiensti ge opvoeding in principe toegestaan la. Ambivalent De officiële houding ten aanzien van de godsdienstige opvoeding is echter ambivalent: het is weliswaar niet uit drukkelijk verboden kinderen gods dienstig op te voeden, maar het is ln het belang van het kind evenmin toegestaan. Dit moge duidelijk wor den uit de volgende opmerkingen van O R Ool'st, voornaamste Juridi sche adviseur van de raad voor gods- dienstaangclegenheden. die hij in 1975 deed in zijn boekje godsdienst en wet de wet verbiedt ouders niet zelf hun kinderen ln de godsdienst te onderrichten. Maar van wat voor op voeding kan er dan sprake zijn wan neer sommige gelovige ouders bij hun kinderen de gedachte Ingang doen vinden dat al het zijnde van goddelijke oorsprong is. in tegen spraak met de zuiver wetenschappe lijke kennis die de kinderen op school ontvangen. Zo wordt er onop rechtheid aangekweekt en treedt er een innerlijke geestelijke tweespalt op. die ernstige schade kan toebren gen aan de wording van de menselij ke persoonlijkheid. Daarom is het erg belangrijk de burgers de wetten op de godsdienstoefeningen uit te leggen alsmede de plicht en de ver antwoordelijkheid van de ouders voor de opvoeding van hun kin deren". Uit niets blijkt dat de partijleiding deze opvatting verlaten heeft. Alleen uit taktische overwegingen lijkt het dat zij daar niet de konsekwentie aan verbonden heeft iedere vorm van godsdienstige opvoeding binnen het gezin te verbieden. Ontzetting Beide ouders zijn ten aanzien van de opvoeding gelijkgerechtigd, dus ook Indien zij hun kinderen godsdienstig wensen op te voeden. Bij verschil van mening tussen de ouders onder ling beslist de raad van voogdij en toezicht, die zich bij zijn beslissingen in het belang van het kind dient te laten leiden door de Morele kode van de bouwers van het kommunisme. Ouders dienen dus bij de godsdien stige opvoeding van hun kinderen gelijkgezind te zijn. immers iedere ouder, die niet gelovig is heeft het recht te eisen dat zijn kind niet gods dienstig opgevoed wordt en dat er geen godsdienstige handelingen aan hem verricht worden. Maar ook wanneer belde ouders voor de godsdienstige opvoeding van hun kinderen en zelfde opvatting toege- Wasili-katheraal in Moskou, thans in gebruik als museum. daan zijn kan de Raad van voogdij en toezicht ingrijpen. Misbruik van ouderlijke rechten kan tot ontzet ting uit de ouderlijke macht lelden. Immers, zo schrijft Ool'st: „Misbruik van ouderlijke rechten kan de basis vormen voor ontzetting uit de ouder lijke macht Indien dat gepaard gaat met anti-maatschappelijk gedrag van één van de ouders, dat nadelige invloed heeft op het kind en indien dat mede gepaard gaat met een strenge godsdienstige opvoeding. Daarbij moet onderstreept worden dat een burger niet uit de ouderlijke macht ontzet kan worden vanwege zijn godsdienstige overtuiging, maar vanwege zijn anti-maatschappelijk gedrag." Dwang Groep Russische schoolkinderen. Hierna somt Ool'st een aantal crite ria op voor misbruik van de ouderlij ke rechten, waar een enigszins se rieuze godsdienstige opvoeding ge makkelijk onder te brengen valt. Enige van deze criteria zijn: „zijn kind streng bejegenen en het onder dwang bijbrengen van godsdienstige opvattingen" „zijn kind dwingen naar de kerk te gaan. deel te nemen aan een kerk koor, aan godsdienstige kringen, voorgangers te helpen bij diensten, sacramenten te vervullen, die scha delijk zijn voor de gezondheid" „verbod aan zijn kind bulten de schooluren werk te doen ln school" (bedoeld wordt werk in verband met communistische jeugdorganisaties) „verbod aan zijn kind naar de bioscoop te gaan, naar theaters, enz." Voorbeelden O. R. Gol'st geeft in zijn boekje enige voorbeelden uit het begin van de jaren zeventig van Sowjetburgers die uit de ouderlijke macht ontzet werden. Eén daarvan is het vol gende: „Zo wendde de officier van Justitie zich", zo schrijft Gol'st, „in een der gelijk geval" (dat wil zeggen: in een geval van schadeberokkenlng aan het belang van kinderen) „tot de volksrechtbank met de eis van ont zetting uit de ouderlijke macht van burgeres R. met betrekking tot haar drie kinderen haar dochter Tama ra van 12 jaar en haar zonen Vasili van 7 en Aleksandr van 9 Jaar. Als grond daartoe dienden niet de gods dienstige opvattingen van beklaag de, maar de uitoefening van haar ouderlijke macht ln schrille tegen spraak met de belangen van haar kinderen. De volksrechtbank wees na deze zaak onderzocht te hebben de eis van de officier toe en bepaalde dat de kinderen overgegeven moes ten worden aan de zorg van de orga nen van voogdij en toezicht met plaatsing van de kinderen in een tehuis. De rechtbank stelde vast dat moe der R. haar kinderen stelselmatig in de loop van een aantal Jaren dwong .gebedsbijeenkomsten van de niet- geregistreerde sekte der baptisten te bezoeken, godsdienstige psalmen (sic) te zingen, religieuze gedichten te lezen; zij isoleerde haar kinderen van het maatschappelijk leven van het schoolcollektlef, verbood hen toe te treden tot de oktoberklnderen en pioniers" (communistische orga nisaties voor schoolgaande kinde ren van resp. 7 tot 9 en 10 tot 15 jaar). „Zij liet haar kinderen alleen zonder toezicht en behandelde hen streng, zij ontzegde hen een behan deling in het ziekenhuis, enz. De vader van de kinderen werd voor de strafrechter ter verantwoording ge roepen en veroordeeld als schuldig aan een ernstig misdrijf." Oproep Op 30 augustus 1973 schreef Zoja Petrovna Radygina, de vrouw waar het hier om gaat, de volgende oproep: Broeders en zusters, ik wend mij tot u met het vurige verzoek om mij in mijn diepe nood te gedenken in uw gebeden voor de Heer. Ik ben moeder van vier kinderen: mijn oudste zoon Volodja is twintig, mijn dochter Tamara is elf en mijn jongste zonen Sasja (Aleksandr) en Vasja (Vasili) zijn acht en zes. Ik ben alleenstaand en onderhoud mijn kinderen door zelf te werken. Mijn niet-gelovige echtgenoot liet mij in 1968 alleen met de kinderen. Ik zelf was tot 1964 evenmin gelovig, maar de Heer beroerde mijn hart, ik werd bekeerd en in 1969 sloot ik mij aan bij Gods kerk in Perm." „Ik voedde mijn kinderen op met het principe waarachtig, eerlijk en goed te zijn. Zij gingen naar school. Maar het belangrijkste was dat ik mijn kinderen de geboden van de Heer leerde, en dit beviel de atheïs ten allerminst. Op 8 juni 1973 werd ik door een beschikking van de volksrechtbank van het Sverdlovdi- strict ontzet uit de ouderlijke macht met betrekking tot drie van mijn kinderen vanwege het feit dat ik hun een godsdienstige opvoeding gaf. Ik diende een klacht in bij de offi cier van justitie over het onwettige vonnis van de volksrechtbank. Op 6 Juli 1973 ontving ik een antwoord dat ondertekend was door het hoofd van de juridische revisiecommissie: Uit het materiaal van de zaak is komen vast te staan dat U als sekta riër ook uw minderjarige kinderen Tamara, Aleksandr en Vasili tot de sekte bracht" Op 1 augustus, om 12 uur, kwam er een politieauto voorrijden met poli tieagenten en twee vrouwen van de volksrechtbank. Mijn flat binnen tredend verklaarden zij: „17 bent van uw ouderlijke rechten ontheven en wij komen uw kinderen opha len." De kinderen kwamen in tra nen op mij af en klampten zich aan mij vast en zeiden: „Wij hebben een lieve mama, wij willen bi) mama blijven." De politieagenten en de vrouwen zeiden: Wij moeten haar wegvoeren en dan kunnen wij de kinderen meenemen." Zij begonnen de kinderen te bepraten door te zeg gen dat het voor een kind alleen maar leuk was om met hen mee te gaan, maar de kinderen vonden van niet en bleuen zich in tranen aan mij vastklampen. Vervolgens gingen zij over tot licha melijk geweld. Zij pakten de kinde ren beet en begonnen hen onder dwang hun Jassen aan te trekken, maar aangezien ik alle moeite deed mij niet uan hen te laten schelden en de kinderen zelf naar mij vluch ten, namen de gezagsdragers ons allemaal in de auto mee naar het politiebureau. Daar namen zij de kinderen weg en zelden mij: „Zoek maar niet naar ze, niemand zal Je vertellen waar ze zijn." Dit alles duurde tot half vier. Mijn dochter was op dat moment niet thuis en dus is zij nog niet meegenomen." De hierboven vermelde onwettige acties hebben mijn dochter de mo gelijkheid ontnomen thuis te zijn en naar school te gaan. Ik smeek u, kinderen Gods, om te delen in mijn verdriet en om voor mij en mijn kinderen te bidden en ook om ver zoekschriften voor ons bij de rege ring in te dienen." Samenvattend zou men kunnen zeg: gen dat de Sowjetwetgeving ener zijds een godsdienstige opvoeding niet uitdrukkelijk verbiedt, ander zijds haar echter duidelijk in de weg staat, zoals bijv. de wetgeving op het huwelijk en het gezin van 1968 en die op het onderwijs van 1973. Desondanks zouden ouders hun rechten kunnen doen gelden op grond van internationale conven ties. De ouderlijke rechten worden echter beperkt door het verbod dwang te gebruiken bij de godsdien stige opvoeding. Uit het voorbeeld blijkt wel dat overtreding van dit verbod gemakkelijk kan leiden tot ontzetting uit de ouderlijke macht. Uit bovenstaande moge duidelijk worden dat de Sowjetwetgeving ten aanzien van de godsdient niet „de meest humane ter wereld" is, zoals men het in de USSR graag wil doen geloven. Het doel van deze wetge ving is Immers „de overwinning van godsdienstige vooroordelen, gevoe lens en emoties". Uit het ontwerp van de nieuwe grondwet blijkt niet dat men dit doel niet langer na streeft. Dit is het tweede van een serie van twee artikelen van de hand van W. A. Timmermans, die wetenschappelijk medewerker is van het Dokumenta- tiebureau Oosteuropees Recht te Lei den. Het eerste artikel stond in onze krant van gisteren. Korte ómóefcjk geschreven, befst aan Mn kant getypte, gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. pubMutw wordt de naam van de schofver vermeld boeven kunnen worden 059. Amsterdam Bq Omroepleden Er wordt de laatste tijd nogal wat vernomen over het lidmaatschap van een omroep. NCRV, VPRO en VARA blijken in een kwetsbare po sitie. Er zijn te weinig leden. Lid van een omroep ben Je als Je Je opgeeft als a bonne van een omroepblad. Enige Jaren geleden heeft de AVRO een kunstje uitgehaald door een fu sie aan te gaan met een blad. Lezers van dat blad zijn nu ook lid van de AVRO TROS en KRO Zijn er met heel goedkope blaadjes, ver onder de kostprijs. Die blaadjes worden betaald uit de pot die er is om pro gramma's te maken. Van principe leden is alleen sprake bij NCRV. VPRO en VARA. De omroep is zo n groot goed dat het toch belachelijk is dat een blaadje bepaald hoeveel leden een omroep heeft Maar als Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibeutstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 946 WestWaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. ZwoAe Tel. 05200-17030 het toch zo moet zijn laat men dan een vaste prijs afspreken voor alle omroepbladen. De vervalsing heft men dan op. Overal Is een mini mumprijs voor vastgesteld, behalve voor nu Juist een principe-kwestie als een omroepblad gekoppeld aan het lidmaatschap. Wist u overigens dat Ik geen lid van een omroep meer kan zijn omdat ik in een bejaarden tehuis verblijf Ik betaal geen luis ter- en kijkgeld. Ik word niet erkend als lid van mijn omroep. En zo zijn er tienduizenden bejaarden die uit geteld zijn. Een schande. Amsterdam-Osdorp mevrouw G. van Berkum-Hansen Molukkers (14) Bij alle geschrijf en gepraat over de Zuid-Molukkers heb ik een aspect pijnlijk gemist, namelijk dit: Ka ping en gijzeling zijn beneden de waardigheid van het fiere en dappe re christen-volk van de Zuid-Moluk kers. Hummelo Ds. F. J. Dun Van een onzer verslaggevers KATWIJK In het Internationale centrum van de soefl-beweging te Katwijk aan Zee is van 9 Juli tot en met 14 augustus de tentoonstelling „Islamathematica" te zien. Achter deze titel schuilt een ambi tieuze poging van een Londense ont werpersgroep „Vertex" om de gehe le islamitische kunst te analyseren en te verklaren op basis van de Arabische mathematica, die afge leid is van de oude vedische wiskun de. De expositie wil aantonen, dat de islamitische kunst niet louter een oppervlakteversiering is zonder veel diepgang, maar integendeel een geïntegreerd geheel, dat de visie van de Islamiet op het universum rond om hem weerspiegelt Iedere vrijda gavond zullen er lezingen worden gehouden over het onderwerp. Burgemeester Bos van Katwijk ver richt zaterdagmiddag 9 Juli de offi ciële opening. Van een omer redacteuren AMSTERDAM De familie van de Russische dominee Georgi Vins, die in Siberië gevangen zit, vreest dat hij vergiftigd wordt Blijkens berichten, die het Engelse Keston College bereikten, is me vrouw Madezhda Vins op 20 mei bij haar man geweest, samen met haar zoon Peter. Zij merkten, dat de ge zondheidstoestand van Vins sinds hun vorige bezoek, in februari, zeer sterk achteruitgegaan was. Hij had voortdurend zware hoofdpijn en leed aan uitputting. Hij kon nauwelijks staan. Zijn hoofdhuid was craquelé geworden. Vins vertelde zijn vrouw, dat een andere gevangene, die dezelfde symp tomen had, kort daarvoor overleden was. In het kampziekenhuis ging het gerucht, dat deze gestorven zou zijn aan kwikvergiftiging. De familie Vins vTaagt een onderzoek, of er werkelijk van vergiftiging sprake is. Vins, een van de leiders van de vrije baptisten, zit nu twee jaar gevangen in een werkkamp in Jakoetië in Oost- Siberië. Hij heeft nog twee jaar voor de boeg. CHARLOTTE (UPD Volgens het dagblad „The Charlotte Observer" ln de gelijknamige stad ln de Amerikaanse staat Noord-Carolina, heeft evangelist Billy Graham toegegeven, dat hij ln zeven Jaar een kapitaal van 57 miljoen gulden heeft vergaard aan grond, aandelen, obligaties en baar geld. Graham heeft, volgens een artikelenreeks in het blad over de „Bllly Graham Evangelistic Association", gezegd, dat hij en zijn medewerkers nooit graag over de financiën van hun onderneming hebben willen spreken, omdat het publiek haar te rijk zou kunnen vinden. Ook vrezen zij anders „overstroomd te worden met verzoeken om hulp". In een zeven Jaar oud fonds, dat heet „The World Evangelism and Christian Education Fund of Dallas", zijn In één jaar soms drie miljoen gulden aan schenkingen gestort Vanuit dit fonds is hulp geboden aan geestverwante organisaties, zoals Campus Crusade for Christ en de „broederschap van christelijke atleten". AMSTERDAM De spreekwoorde lijke offervaardigheid van de vrijge maakten voor hun kerken en organi saties lijkt wat minder te worden. Kwam vroeger bij financiële acties het geld vrij vlot en volledig binnen, nu schijnt dat anders te worden. De actie „Schoon schip" voor de (vrijgemaakt-)gereformeerde scho lengemeenschap ln Amersfoort kreeg van de gevraagde twee ton iets meer dan de helft binnen. De actie voor een evangelisatlebijbelcursus, die kort na de zomervakantie zou moeten beginnen, heeft tot nu toe slechts een halve ton opgeleverd, ter wijl op minstens twee ton gerekend was. Voor het gereformeerd vor mingsinstituut werd drie ton ge vraagd, terwijl nog geen 25.000 gul den betaald is. De gereformeerde so ciale academie ln Zwolle heeft vóór 31 juli nog een tekort weg te werken van drie en een halve ton. In het weekblad „De Reformatie" wijt prof. dr J. Douma deze moeilijk heden allereerst aan een gebrek aan coördinatie („Als er vijf acties tege lijk lopen, moet niemand erop reke nen, dat ze alle vijf floreren"). Maar er is volgens hem meer aan de hand. Prof. Douma: „Heeft dat te maken met een grotere passiviteit in het kerkelijk leven, met een afnemende vreugde over wat de Heere ons aan geestelijke rijkdom en ontplooiings mogelijkheden geschonken heeft, en met een toenemende IJver om van de genoegens die deze wereld te bieden heeft te profiteren?" ECONE (TJPI) Gisteravond was in het Zuidzwitserse dorpje Econe alles in gereedheid gebracht voor de voorgenomen wijding vandaag van veertien priesters en 22 sub-diakens door de ge schorste Franse aartsbisschop Lefebvre. In zijn seminarie ln Econe heeft Le febvre zijn hoofdkwartier. De paus heeft de wijding verboden en gezegd, dat de wijding de breuk tussen Le febvre en de kerk „onherstelbaar" zou maken. Bij het seminarie is een reusachtige tent opgebouwd om plaats te bieden aan de duizenden volgelingen van Lefebvre, die aangevoerd worden met speciale treinen uit Parijs. Mün- chen, Rome en alle delen van Zwit serland. Hotels en pensions waren gistermiddag tot een afstand van 35 kilometer van Econe tot de laatste plaats volgeboekt. De ceremonie begint vanmorgen om negen uur en zal vier uur duren. Een journalist die vroeg om een perscon ferentie. kreeg te horen, dat de preek van Lefebvre als persconferentie zal dienen. Na de ceremonie zal er een grote maaltijd ln de open lucht zijn. gevolgd door vespers. Vandaag komt ook een boek uit, getiteld „De geschorste aartsbis schop. die het Vaticaan doet sidde ren". Het bevat driehonderd pagi na's documentatie over het conflict. ONDERSCHEIDEN Het schijnt toch steeds duidelijker Ut te worden dat er binnen het 1 communisme nog al wat tai onderscheid is. We waren gewend me aaneenaantalvormen.nl.de p Russische, de Chinese en de erl< Yoegoslavlsche interpretatie van de t gedachten van Marx. Dat er meer onderscheid is leert ons de laatste Dr tijd. Ook het communisme kent een zekere pluraliteit. Wij zijn gewend n deze kritiek op veel communisten te )es hebben dat ze het christelijk geloof s J nog altijd beoordelen naar de t ervaringen die Marx en Engels er KT mee op deden en die hen deed spreken van "opium van het volk." n Wij vragen ml onderscheidingsvermogen. Het is in niet alles christendom wat zich met ali de naam kerk of christelijke icti beweging tooit. Binnen het iel christelijk geloof vinden wij niet zelden redenen om ons te distantiëren van bepaalde 17, geloofsopvattingen. Er bestaan kerken en zogenaamd christelijke levensovertuigingen en levenshoudingen waarvan ik vaak denk: als dót christelijk geloof is, dan kan ik me niet alleen begrijpen dat velen zich ervan afwenden, maar dan wil ik er niet bij horen. Waar mensen onderdrukkingen discriminatie ondergaan van de kant van mensen die 's zondags braaf naar een kerk gaan. vraag ik J*£ me toch wel een paar heel fundamentele dingen af. Ik denk dat 0 't zo ook onder communisten is. Ze >ei zijn niet allemaal hetzelfde. Als Itc Carrillo, de Spaanse communist, iar gevraagd wordt naar zijn mening over de dictatuur van het proletariaat, dan laat hij ,0 onomwonden uitkomen dat hij tegen iedere dictatuur is. Hij wil democraat zijn. Nu kan men altijd nog zeggen dat dit strategie is. Dat Jf deden protestanten in 't verleden als het in 't gesprek met katholieken over de godsdienstvrijheid ging. En Br dat zeggen katholieken vandaag, nt met reden, in Noord-Ierland. Maar ik denk dat we toch oog zullen moeten hebben voor wat allemaal 36 hiet hetzelfde meer is. ook binnen in het communisme. En: ook al »h schijnen onze eigen Nederlandse ia] communisten nog niet zover te zijn. in Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Havelte (toez.): K. Slu»ee ter te Norg; te Hierden: B. OosteronLt te Oudewater; te St. Maartensdijlr1 (bulteng. wijkgem. ln wording): G.Br Zonneberg te Heerde. 56 Bedankt voor Hoorn (buitengewe wijkgem): J. G. Barn hoorn te Hautn lerwijk; voor Oosterwolde: C. denk Boer te Wageningen. tja tk: Rectificatie: kand. B. J. Stobbelaann! te Amsterdam heeft zich niet be-irC roepbaar gesteld. pd ht GEREF. KERKEN !n, Benoemd tot geestelijk verzorgerrt van het gem. verpleegtehuis vootldi lichamelijk gehandicapten Casa Bon nita te Apeldoorn (1 jan. 1978) J. Nan Nammensma te Sneek, die deze bee noeming heeft aangenomen. ex - tg Bedankt voor Zuidhorn: R. Pluim tejn Ridderkerk. It tri Aangenomen naar Middelburg: A. C.11 Moerman te Moordrecht. 0 is: GEREF. KERKEN (VR1JG.) Beroepen Te Mariënberg: P. Ded-Q dens te Hilversum. k GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) t>r Beroepen te Dronten: H. B. Holwenn da te Doorn. in CHR. GEREF. KERKEN rif Beroepen te 's-Gravenmoer en ten Arnhem: C. J. van de Boogert kandjn te Apeldoorn; te Alphen a.d. Rijnxx G. Hamstra te Dundas (Can.). er Hl Bedankt voor Rijnsburg: J. Kievit te^t Ermelo (verb. ber.). re GEREF. GEMEENTEN Beroepen Te Unlonville (Can.): Ht2 Paul te Rotterdam. r Aangenomen naar Genemuiden: CÉ' Vogelaar kand. te Mijdrecht die be*e dankte voor 60 andere beroepen, tl P pi la GENèVE (KIPA) - Vandaag begint ln Chambesy bij Genève een vijf daags inter-orthodox beraad over de paasdatum. Het is de bedoeling, dat de resultaten van dit beraad aan de> eerstvolgende voor-conciliaire pan orthodoxe conferentie ter goedkeu ring worden voorgelegd, zodat de kwestie te zijner Ujd op het ortho dox concilie kan worden besproken. De orthodoxen hebben hun eigen wijze van berekening van de paas datum, waardoor het orthodoxe Pa sen meestal enkele dagen na het Pasen van de rooms-katholieken en de protestanten komt. Zij staan nu voor de keuze, of zij vast zullen houden aan deze praktijk, of dat zij mee zullen gaan met bet voorstel van het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken om tot een vaste paas datum voor alle christenen te ko men: de zondag na de tweede zater dag ln april. Schaufele Aartsbisschop Hermann Schfiufeltf van het Westduitse Freiburg is onj verwacht overleden tijdens een vaL kantle in Langenegg, Oostenrijk. Hij werd dood gevonden ln een ke~w waarheen hij gegaan was om te t den. Een arts constateerde een hi aanval. Schfiufele werd 70 Jaar. Dr. J. M. van Minnen De Utrechtse gereformeerde s ten dominee dr. J. M. van h heeft een aantal van de bijbelstc dies en schetsen, welke ontstond! in de kring van de Utrechtse studei tengemeente. bijeengebracht ln e boekje, dat als titel „Wachten God" meekreeg. De hierin I ken bijbelgedeelten zijn niet door 4 auteur gekozen, maar zijn hem vo gelegd „door de gang van het werf Het boekje van 132 pagina'* I* ult< geven door Kok te Kampen en I 14,90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2