Grondpolitiek in hoofdlijn geaccepteerd Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Ethiopië pakt rebellen aan Groots plan stadsvernieuwing Grote wapenvondst in Amsterdam Verlanglijst V96R WiEKiND IN VAKANïIE Tegen elektro-shock Top Europa in Londen Haagse bouwplaatsen voor ministeries Pagina 3 iet deze krant iEef vaker een bloemetje mee Haringvloot blijft binnen Vis deze vissen eens uit HET WEER Af en toe een bui 'Geen breekpunt' voor PvdA en CDA Grootscheeps offensief in noord en zuid Mozambique vraagt militaire steun VN Opnieuw spionnen in Bondsrepubliek aangehouden B en W Amsterdam: „Bevolkingsdaling moet stoppen" Zorgzaam genoteerd in Trouw Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 35ste jaargang nr. 10176 - woensdag 29 juni 1977 leder# saterdag nuttige wonkon voor een aangona me vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot uur. Tel. 020-913456 (toestel 716). .AVE TROUW/KWARTET B V. - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA - POSTBUS 858 AMSTERDAM ABONNEMENT 14,82 (MAAND)-/4M5 (KWARTEL)- 175^0 (JAAR! TOIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 OEMEENTEOIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJ8 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80.LUXbMBUKU r Ha IS PAGINA 3: Geen vakantie Ivoor bejaarden PAGINA 4. PAGINA 5: Nieuwe generatie I klompenmakers PAGINA 8: Familieberichten PAGINA 11: Borg schakelt Nastase uit PAGINA 13: Idi de Veroveraar NAIROBI (UPI) Maarschalk Idi Amin Dada, president van lbeh Oeganda heeft zich een nieuwe ree(, titel aangemeten. Voortaan heet ng«4 hij ook „veroveraar van het I terg Britse rijk in Afrika in het alge- meen en Oeganda in het bijzon der". Radio Oeganda maakte dit gisteren bekend. De nieuwe ti- tel werd Amin gegeven bij gele- genheid van de feestelijke her- M denking dat Oeganda op de Brit- fij ten werd veroverd en zij zich overgaven aan „Zijne Excellen ce tie", een toespeling op het ver- trek van de laatste twee Britse diplomatieke vertegenwoordi gers die hun intrek hadden ge nomen in de Franse ambassade- om de Engelse belangen nog Hi wat in de gaten te houden. Voor 5 degenen die Amin wil schrijven luidt de aanhef van de brief alsvolgt: „Zijne Excellentie president voor het leven Maar schalk Al Hadji Dr. Idi Amin Dada, drager van het Victoria- kruis, drager van het kruis van buitengewone verdiensten en drager van het militaire ere kruis." Ik ben heel slank en niet zo lang Alleen voor koks ben ik zeer bang In het algemeen veel bewolking met af en toe een bui, maar ook enkele opklaringen. Meest ma tige wind tussen zuid en west. Minimum temperaturen rond twaalf graden, maxima van ze ventien graden aan zee tot 21 graden in het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: Veranderlijk met weinig veran dering in temperatuur. Morgen zon op: 05.23 onder: 22.03 maan op: 21.03 onder: 0.48 J weet 't nog wel, uw kinderen mo gen niet alleen meedoen, maar net gis u rustig de oplossingen op een briefkaart schrijven. Hebt u er gc- hocg in huis? Haal er anders twee. Ook volgende week gaan we door met (leze vakanlicpuzzcl. Van onze parlementsredactie DEN HAAG CDA en PvdA zijn het praktisch eens over de hoofdlijnen van de te voeren grondpolitiek, het onderwerp waarop de PvdA-CDA-coalitie in maart viel. Verder worden door zowel PvdA-fractie- voorzitter Van Thijn en CDA-fractievoorzitter Van Agt geen breekpunten verwacht op het gebied van de medezeggenschap (ondernemingsraden, raad van commissarissen). Kabinetsformateur Den Uyl zal de bereikte compromissen op papier zetten. Daarna kunnen naar wordt verwacht vrijdag de onderhandelin gen over de grondpolitiek worden afgerond. „Het zou een teleurstelling voor ieder zijn als die afronding er dan nog niet ls." zei Van Agt gistera- Een aantal actiegroepen, vere nigd in de nationale anti-shock- aktie (NASA) hield gisteren een protestdemonstratie voor het Centraal Ziekenhuis in Alk maar. Dit is één van de ruim veertig instellingen in Neder land, waar de shock-therapie nog wordt toegepast en die door de NASA op de zwarte lijst is gezet. Deze therapie houdt het toedienen van elektro-shocks van 120 volt in op psychiatrische patiënten. De demonstranten deelden stencils met informatie uit en hielden spandoeken omhoog te gen de shocktherapie. De naam Appelman slaat op één van de aan dit ziekenhuis verbonden neurologen, die deze methode op patiënten toepast. ADDIS ABEBA (UPI) Ethio pië ls begonnen met de voorbe reidingen voor een groot scheepse aanval op alle ele menten in het land die niet meer naar de regering ln Addis Abeba luisteren. Van een onzer verslaggevers LONDEN De regeringsleiders van de negen landen van de Europese Gemeenschap komen vandaag ln Londen bijeen voor een tweedaagse topconferentie. Tijdens de top zal Groot-Brittannië het voorzitter schap van de EG, dat elk half jaar rouleert, overdragen aan België. De economische problematiek zal een van de belangrijkste onderwerpen NEW YORK (Reuter) Mozambi que heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteren om mili taire hulp gevraagd om de „voortdu rende daden van agressie" van Rho- desië af te slaan. Zambia, dat eveneens aan Rhode- slë grenst, verklaarde ln de raad dat momenteel het zaad van een gepola riseerd algemeen conflict in zuide lijk Afrika wordt gezaaid. Minister Marcelino dos Santos, vice- president van de in Mozambique regerende Frelimo-partij, en de Zambiase minister van buitenland se zaken Siteke Mwale, voerden het woord terwijl de Veiligheidsraad vergaderde om het groeiende con flict tussen Rhodeslë en zijn zwarte buurlanden te behandelen. De zwarte nationalistische leider Ndabaningi Sithole heeft gisteren gezegd van plan te zijn na twee jaar in het buitenland te hebben verble ven over twee weken naar Rhodeslë terug te keren. van overleg zijn tussen de regerings leiders. De verwachting is dat de Europese leiders aan het einde van de tweedaagse topontmoeting een verklaring zullen afleggen over de manier waarop zij de economie wil len stimuleren, de werkloosheid be strijden en de Inflatie afremmen. Redacteur buitenland Bert van Panhuis bevindt zich momenteel in Londen. Op pagina 7 staat een be schouwing van zijn hand over de to pontmoeting. Voorts op pagina 7 een uitvoerig verslag van de verklaringen van minister Van der Stoel aan de vooravond van de top afgelegd. Vla een luchtbrug worden grote mili taire eenheden overgebracht naar Asmara, de hoofdstad van Eritrea. Verder worden troepen overgebracht naar de aan Somalië grenzende woestljnstrook. Momenteel verwerkt de luchtbrug alleen nog maar eenhe den van het geregelde Ethiopische leger, maar binnenkort zullen ook eenheden van het zogeheten boeren leger overgebracht worden. Afgelo pen zaterdag hield dit leger, dat zou zijn opgeleid door Cubaanse instruc teurs, een groots défilé in de Ethiopi sche hoofdstad. Brandhaarden Het marxistische bewind van Ethio pië kampt met twee brandhaarden in het land. In de noordelijke provin cie Eritrea vechten onderling ver- BONN (UPI, Reuter) - West-Duits- land heeft gisteren de arrestatie van drie personen bekendgemaakt die van spionageactivltelten voor Oost- Duitsland verdacht worden. Vol gens het ministerie van defensie zouden de drie personen, een echt paar en een vrouw, civiele functies hebben bekleed op de luchtmacht basis Pore vlakbij Keulen. Het mi nisterie wilde echter uit veiligheids overwegingen geen nadere bekend makingen doen. Volgens kringen van de inlichtingendienst werden de drie personen zaterdag aangehou den. Er wordt rekening met de mo gelijkheid gehouden dat verdere ar restaties binnenkort zullen volgen. bonden Eritrese bevrijdingsbewe gingen voor afscheiding van dit ge bied. Deze strijd duurt nu al zestien Jaar. Naar verluidt zijn de Eritrese troepen heer en meester op het plat- teland terwijl het Ethiopische leger zich alleen in enkele grote steden weet te handhaven. In het zuidoosten moet de Ethiopi sche regering het hoofd bieden aan het bevrijdingsfront voor West-So- mallë, dat volgens de regering in Addis Abeba gesteund wordt door Somalië. Dit bevrijdingsfront zou over 4000 goed uitgeruste en zeer gemotiveerde krijgers beschikken waaraan het Ethiopische leger meer dan de handen vol heeft. De belang rijke stad Harar wordt regelmatig beschoten, konvooien worden over vallen en het bevrijdingsfront sabo teerde onlangs de spoorlijn tussen DJlboetl en Addis Abeba, waardoor de olleaanvoer naar de Ethiopische hoofdstad in gevaar gebracht ls. Gisteren hebben Ethiopische jacht bommenwerpers bombardementen uitgevoerd op Eritrea. vond. De ondernemingsraden wil men begin volgende week afronden. Van Agt en Van Thijn gaven gistera vond na afloop van de tweede pro grammatische formatiebespreking blijk van een goede wil om de kabi netsformatie tot een goed einde te brengen. Van Thijn zei dat „op cruci ale momenten ln de besprekingen tot nu toe niets ls gebleken van ge brek aan goede wil." Van Agt noem de het „politiek relevant dat de par tijen nu de mouwen hebben opge stroopt om de obstakels uit de weg te ruimen, het gaat om goede wil." Taxaties De fractie van de Partij van de Ar beid en het fractiebestuur van het CDA hebben gisteren in hoofdlijnen positief gereageerd op het principe compromis over de grondpolitiek, dat na besprekingen maandagmid dag en -avond in de nacht van maandag op dlnddag werd bereikt. In de PvdA en ln de CDA-fractie taxeert men de mate waarin de over eenstemming al vaste vorm heeft aangenomen op verschillende wijze. BIJ de PvdA gaat men ervan uit dat over het hoofdpunt van de grondpo litiek (de wijziging van het uitgaan van de marktwaarde bij vergoeding bij onteigening, in gebruikswaarde) men het volstrekt eens is geworden. Bij het CDA taxeert men dat an ders: er moeten nog redelijk harde noten gekraakt worden als vrijdag over de grondpolitiek verder wordt gepraat. Nu de voorstellen van Den Uyl met de concrete invulling van het. soci aal-economisch beleid tot rond het weekeinde uitblijven wordt er zowel bij de PvdA als bij het CDA vanuit gegaan dat de vermogensaanwasde- Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam willen de daling van de hoofdstedelijke bevol king stoppen door middel van een groots opgezet plan voor de stadsver nieuwing. Het gemeentebestuur is van plan de komende tientallen jaren alle tweehonderdduizend woningen in de vooroorlogse stad te vervangen of te vernieuwen. Dit blijkt uit een raamnota, die giste ren door de gemeenteraad van Am sterdam is gepresenteerd en waarin men probeert de in 1971 haastig ge starte stadsvernieuwing systemati scher (dan tot nu toe) aan te pakken. B. en w. schrijven het de hoogste tijd te vinden voor een betere aanpak van de vernieuwing, waarbij het mogelijk moet zijn de huren laag te houden. Ook moet er plaats zijn voor premie koopwoningen. Hiervoor wil men het gemeentelijke apparaat reorganise ren, zodat een betere samenwerking van de gemeentelijke diensten moge lijk wordt. De raamnota, die later nog op een aantal punten moet worden ingevuld, is het gevolg van een motie waarin alle raadsleden vragen om duidelijkheid over het toekomstige beleid. Het colle ge spreekt zich nu uit voor handha ving van het huidige karakter van de oude buurten, waarbij echter de socia le voorzieningen drastisch moeten worden uitgebreid om ook grotere ge zinnen in de stad te houden. Amster dam kampt al jaren met een uittocht van grotere gezinnen, die een meer aantrekkelijke woonomgeving in de overloopgebieden zoeken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft in samen werking met de douane de hand we ten te leggen op een omvangrijke partij geweren, revolvers en pistolen van Spaanse makelij. De wapens be vonden zich aan boord van een West duits schip dat in de Amsterdamse haven lag. De politie heeft ze in beslag kunnen nemen, doordat have narbeiders een klein deel ervan had den weten te bemachtigen 'en te koop hadden aangeboden. Van de 940 wapens die aan boord van het schip moeten zijn geweest, zijn er 899 in beslag genomen. Een aantal al verkochte wapens heeft de politie kunnen achterhalen; een klei ne gedeelte is nog niet boven water gekomen. De politie houdt er reke ning mee dat ook een stuk of wat wapens uit de lading zijn gestolen en verkocht ln Antwerpen, waar het schip ln de haven heeft gelegen voor dat het naar Amsterdam voer. De wapens zijn gescheept in de Spaanse stad Bilbao en waren be stemd voor de „guardia naclonal". de nationale garde, in een land ln Midden-Amerika, dat de politie niet wil noemen. De wapens zijn in Bre men op het Westduitse schip overge laden. In de papleren die de wapens begeleiden stonden ze omschreven als „ijzerwaren." De Westduitse kapitein van het schip heeft tegenover de politie ver klaard niet te geweten te hebben om wat voor speciale ijzerwaren het ging. Volgens een woordvoerder van de politie is dat ook niet onaanneme lijk. In elk geval heeft de betrokken kapitein, zoals bij doorvoer van wa pens verplicht ls, de Nederlandse au toriteiten niet over de aard van zijn vracht Ingelicht. De rijkspolitie te water heeft de wa pens al in de nacht van donderdag op vrijdag ln beslag genomen, maar daaraan pas gisteren ruchtbaarheid gegeven, omdat zij eerst de van dief stal verdachte havenarbeiders en hun helers wilde horen. Van de be trokkenen die zijn aangehouden, worden er vier van diefstal en vijf van heling verdacht. In overleg met de officier van justitie ln Amsterdam zijn alle verdachten inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De gloednieuwe geweren, revolvers en pistolen waren verpakt in grote kartonnen dozen, waarop de inhoud niet stond aangegeven Munitie werd in de lading niet aangetroffen. Het schip, dat een paar uur ls opgehou den, is inmiddels doorgevaren naar Midden-Amerika. De politie hoopt er nog achter te komen wie er achter deze klandestiene verscheping van de wapens zitten en of al eerder op deze wijze wapens zijn vervoerd. Kablnetsformeren ls raar werk. Terwijl je regeeraf- spraken probeert te maken, leggen alle denkbare clubs verlanglijstjes bij je op tafel. Nu blijken er ineens weer zo'n 500 wijkverpleegsters minder te zijn dan de kruisverenigingen fijn vinden. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: Giro Betaalt per kwartaal. Opgegeven door: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: £j' Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Q Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. O Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren en afwas- baar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. HIJ betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben •ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. 8chrtjf op de open envelop: Trouw-Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456. afdeling service. L rOUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1