Syrië: Front tegen erkenning Israël Koerden geven strijd niet op Djiboeti onafhankelijk Airika wil buren Rhodesië steunen Suarez' centrumunie wordt een partij Alle Chinese waar naar zijn geld ]Bezette gebieden nooit opgeven' Verzet volgt andere taktiek Communisten Spanje laken Sowjet-kritiek ANDAG 27 JUNI 197 BUITENLAND Trouw/Kwartet IRO (UPI, Reiter) Syrië is bereid als kern te fungeren van een Arabisch „afwijzingsfront" ;en de Israëlishe eis dat erkenning van de Joodse staat deel moet uitmaken van een xkoepelende vedesregellng voor het Midden-Oosten. resident Hafez al Assad stelde on- ings, in een gesprfc met de Egypti- che pers, dat ziji land desnoods honderd oorlogen' zal voeren om te oorkomen dat e ook maar een uimbreed van dedoor Israël bezet- gebieden blijveid verloren gaat. ssad noemde de ïleuwe rechtse re eling Begin nietmet name. Maar npliciet reageer© hij wel op de ïachtsverschuiviig in Jeruzalem oor te stellen, at „de geest van xpansionisme in Israël de boven- jon voert". Het enige waarin wj kunnen toe- temmen is een beëiidiging van de taat van oorlog doorteruggaaf van nze grond en door ;erstel van de itionale rechten vanhet Palestijn- s volk," aldus de Arische presi- ent, sprekend overeen mogelijk redesakkoord. en deel van de Paletijnse guerril labeweging groepen die niet zijn aangesloten bij Jasser Arafats Pales tijnse bevrijdings-beweging heeft zich georganiseerd in een „afwij zingsfront" dat niet aan de conferen tietafel met Israël tot een schikking wenst te komen. Qp dat gegeven inspelend zei Assad: „Persoonlijk sta ik de vorming voor van een echt afwijzingsfront in de Arabische wereld. Wij zijn bereid daar de kern van te zijn, op voor waarde dat het niet bij louter kreten blijft, maar dat de Arabische slag kracht werkelijk wordt gemobili seerd." Syrië heeft over een dergelijk „front" contact gehad met Irak, Libië en Algerije. „Maar," zei Assad, „nadat enkele denkbeelden waren uitgekris talliseerd, verslechterden de betrek kingen weer, met name tussen ons en Irak." Hij noemde de gebeurtenis sen in Libanon waar Syrië als „vredesengel" optrad als de hoofd oorzaak. Overigens heeft het tussen Damascus en Bagdad, waar twee on derling strijdende vleugels van de socialistische „Baath"-partij rege ren, nooit best geboterd. Met name Irak ziet niets in het denkbeeld van de Geneefse conferentie omdat de gang daarheen volgens Bagdad reeds een „de facto" erkenning van Israël Inhoudt. Assad nam stelling tegen die visie. Volgens hem is de Geneefse confe rentie, die overigens „niet onze enige weg naar het herstel van onze rech ten is", niet de plaats waar Israël als staat door Syrië zal worden erkend. Assad noemde president Carter van Amerika, met wie hij niet lang gele den in Europa kennismaakte, „se rieus en betrouwbaar". De vraag is volgens Assad echter „in hoeverre hij bereid is een rechtvaardige rege ling voor het Midden-Oosten door te drukken". Sinds het akkoord van Algiers in het voorjaar van 1975 tussen Irak en Iran hebben de Persj- mergas, de strijders van de Koerdische Democratische Partij (KDP) veel geleerd. In 1975 werden zij gedwongen de wapenen neer te leggen en op de vlucht te slaan toen Iran ten gevolge van de overeenkomst van 1975 haar steun aan de Koerdische opstandelingen staakte. Inmiddels na ruim een Jaar van reor ganisatie, hergroepering en herzie ning van de strategie hebben de Persjmergas opnieuw de strijd her vat. Deze keer weten de Koerdische nationalisten dat het geen zin heeft om van één land, zoals tot 1975 met Iran het geval was, volledig afhanke lijk te worden. Zij hebben geleerd dat voor zover zij een kans van sla gen hebben zij het op eigen kracht zullen moeten doen. Vandaar dat de Persjmergas van militaire strategie zijn veranderd. In tegenstelling tot de vorige oorlog hebben de Koerden zich niet tot doel gesteld om gebieden te „bevrijden". Zij streven er nu niet na, om op korte termijn het feitelijke bestuur uit te oefenen over grote gebieden van Iraaks Koerdistan. De Persjmergas die uit vier tot zesduizend bewapen de Koerden bestaan, voeren een gue- rillaoorlog. Het gaat hen erom het Iraakse leger uit te putten. Vooral in de steden van Iraaks Koerdistan ko men hun acties hard aan. Verraders Het zijn echter niet alleen de Iraak- den hierbij tachtig Iraakse soldaten. Maar ook de Persjmergas leden zwa re verliezen. De felheid van de strijd deed zeven Iraakse soldaten naar Turkije uitwijken waar zij door de autoriteiten werden opgepakt en naar Irak werden teruggestuurd, waar zIJ vrijwel onmiddellijk werden terechtgesteld. Vergelijk door James Dorsey se strijdkrachten, die het met de guerrillaoorlog moeilijk krijgen. Veelvuldig vormen ook „verraders". Koerden die met het regime in Bag dad of functionarissen van de rege rende Baüth-Partij het doelwit van de Koerdische operaties. Zo werd in december vorig Jaar door Persjmer gas ln uniform een aanslag gepleegd op de gouverneur van Soeleimanija. een in Iraaks Koerdistan gelegen stad. In antwoord hierop werden in Soeleimanija tien Koerdische uni versiteitsstudenten opgepakt, die weliswaar tot verschillende nationa listische Koerdische groepen be hoorden maar niets met de moord aanslag te maken hadden. Begin mei maakte het orgaan van de BaSth-partij, Al Goumhourrijah, bekend dat de tien Koerdische stu denten door een bijzondere recht bank op 3 april ter dood waren ver oordeeld. Familieleden van de ter dood veroordeelden werden niet in de gelegenheid gesteld om nog een laatste bezoek in de gevangenis te komen brengen. Iets wat zelfs in een land als Irak nog normaliter wordt toegestaan. Ook werd de familiele den niets verteld over de datum waarop de terechtstelling zou plaatsvinden. Dat de terechtstelling had plaats gevonden kreeg men pas onlangs te horen toen van de betref fende families een bedrag van bijna duizend gulden werd geëist ter dek king van de begrafeniskosten, of zo als het sommige Koerden het stellen „als vergoeding van de gebruikte kogels". Deze tactloosheid van de kant van het regime in Bagdad heeft tot ontsteltenis geleid bij de Koer den. Niet allen zijn de meeste fami lies niet ln staat om duizend gulden bij elkaar te brengen, ook is men verbijsterd over het feit dat de lij ken van de terechtgestelden niet werden vrijgegeven zodat men z'n doden zeil kon begraven. De Persjmergas hebben het hierbij niet laten zitten. Begin juni werd Osman Faik, lid van de Uitvoerende Raad van het Autonome Koerdis tan, een orgaan van het regime in Bagdad, door Koerdische strijders vermoord. Eind mei leverden Persj mergas slag met Iraakse eenheden in de provincie Dihok. Volgens een communiqué van de KDP sneuvel In het afgelopen Jaar heeft het regi me in Bagdad tot twee keer toe geprobeerd met de Koerden tot een vergelijk te komen. Maar Bagdad had hen niets meer te bieden dan een vorm van schijnautonomie, iets dat zij herhaaldelijk in het verleden van de hand hebben gewezen Bo vendien hebben de Koerden weinig aanleiding te geloven dat Bagdad zich aan eventuele beloftes zou hou den. Dit bleek bij de vrijlating van een eerder dit Jaar door de Koerden gevangen gezette groep van vier Po len, een Fransman en een Algerijn. De Koerden eisten in ruil voor hun vrijlating dat driehonderdduizend Koerden, die naar het zuiden van Irak waren gedeporteerd naar hun dorpen aan de grens met Turkije zouden mogen terugkeren. Met be hulp van de ambassade van de Sow- Jet-Unie in Beiroet werd uiteindelijk overeengekomen dat de veertigdui zend gedeporteerde Koerden naar Koerdistan zouden mogen terugke ren. In ruil hiervoor zouden de bui tenlanders worden vrijgelaten. Toen Bagdad de overeenkomst serieus leek te nemen en de eerste vierdui zend Koerden in Koerdistan waren teruggekeerd, lieten de Persjmergas hun gijzelaars vrij. Op dat ogenblik verbrak Irak het akkoord. De overi ge 36.000 Koerden kunnen de terug keer naar hun dorpen wel vergeten. JBREVILLE (Reiter, AFP) De Organisatie van Afrikaanse Senheid (OAE) beradt zich deze week over de bijstand die moet rorden gegeven an de drie Rhodesische buurlanden die het ilachtoffer zijn vai wat wordt genoemd de agressie van het lianke minderheidbewind van premier Ian Smith. Een speciale commisse waarin ver tegenwoordigers van ten Afrikaanse landen zitting hebbo moet voor donderdag verslag utorengen over de mogelijkheden vn steunverle ning. De commissie zl zich ook be raden op de stichting an een solida riteitsfonds voor de rie betrokken landen, Mozambique Botswana en Zambia. lambique is de laaste weken her- ialdelijk binnengevllen door troe- m van de blanke miderheidsrege- ig. Zambia beschuligde Rhodesië iteren nog van gresbeschletingen de buurt van de Vitoria waterval len. President Kaoeria van Zambia verklaarde dat Rhodsische troepen bij de brug over d» Zambesirivier vuurden op Zambiaas grondgebied. Zambiaanse eenhedn zouden het vuur beantwoord heben. Zowel Mo zambique als Zamfca worden door het zwarte verzet Rhodesië als uitvalsbases gebruiL Afgelopen zaterdagverd op de Afri kaanse top, die i de Gabonese hoofdstad Librevili wordt gehou den, reeds beslote tot steun aan Mozambique. Gistren werden ook Botswana en Zamta in de discussie betrokken. Het vorzitterschap van de bijstandscommisie berust bij het Westafrikaanse larl Togo. Veroordeling ln een scherpe 'erklaring veroor deelde de OAE-ninisterraad giste ren de aanvallen van Smith op de buurlanden van Rhodesië. De verga dering is een voorbereiding op de Afrikaanse topconferentie die op 2 juli begint. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal deze week nog een debat wijden aan de aanvalsacties van Rhodesië. De Organisatie van Afri kaanse Eenheid heeft een vijf man sterke delegatie naar dit debat afge vaardigd. In een emotionele uitbarsting aan het adres van de zwarte nationalis ten heeft de Rhodesische minister van buitenlandse zaken, Pieter van der Byl, gisteren verklaard dat hij liever tot het einde toe door wil vech ten dan zich uit te leveren aan wat hij noemde een walgelijke en woeste vijand. Hij voorspelde een onbe schrijflijke chaos en onherstelbare verwoestingen als de strijd uitgroeit tot een grootschalig conflict binnen Rhodesië. „De Russische kolos is op weg om heel Afrika te onderwerpen en tot slavernij te brengen en wij, als de Spartanen van Thermopylae, zijn een struikelblok op hun pad. Een walgelijke en woeste vijand brult voor onze poorten, gesteund door de Russen en aangemoedigd en onder steund door hen die onze vrienden zouden moeten zijn", aldus de minis ter. Van der Byl sprak bij de opening van een gedenkhal ter nagedachte nis van gesneuvelde Rhodesische militairen. MADRID (AP. Reuter) De 8paanse Unie van het Democra tisch Centrum (UCD), die onder leiding staat van premier Adolfo Suarez. wordt morgen officieel één partij. Dit werd zaterdag duidelijk toen de sociaal-democraten afzagen van het opstellen van een eigen hervormingsprogramma. In Jeruzalem is gisteren voor het eerst het kabinet van pre mier Menachem Begin (links vooraan) bijeen geweest. De aanwezige ministers, waaron der Mosje Dajan (rechts voor aan) kregen meteen van Begin te horen dat er voortaan tijdens kabinetsvergaderingen niet ge rookt mocht worden. Naar aan leiding hiervan vroeg Dajan, die nu minister van buitenlandse zaken is, wat er zal gaan gebeu ren als de Democratische Bewe ging voor Verandering alsnog besluit tot het kabinet toe te treden. Immers, de leider van deze beweging, Jigal Jadin is beroemd om zijn pijp. ,,Dat pro bleem zullen wij tegen die tijd bezien", antwoordde Begin, daarmee de discussie afslui tend. De UCD was in eerste instantie niet meer dan een verkiezingsalliantie van christen-democraten, liberalen, sociaal-democraten en onafhankelij- ken. De alliantie haalde bij de op 15 juni gehouden verkiezingen 166 van de 350 zetels van de tweede kamer. Het laatste obstakel voor de vorming van één partij verdween zaterdag toen de leider van de sociaal-demo craten, Francisco Fernandez Ordo nez. meedeelde dat zijn partij afzag van de formulering van een eigen hervormingsprogramma en dat hij bereid was het officiële document voor de vorming van een partij te ondertekenen. In een interview met een Frans DJIBOUTI (AFP, UPI, Reuter) Na 115 jaar koloniale overheersing door Frankrijk is het voormalige „Land van de Afars en de Issa's" gisteren om middernacht onder de naam „Republiek Djiboeti" onafhankelijk geworden. Het kleine land is met zijn omstreeks 210.000 inwoners uiterst dun bevolkt en zal economisch met handen en voeten aan de vroegere kolonisator vast blijven zitten. Het jonge land gaat een uiterst onze kere toekomst tegemoet. Het is in wendig verscheurd door vijandschap tussen de twee belangrijkste etni sche groeperingen, de Afars en de Issa's, en zal het hoofd moeten bie den aan twee begerige en onderling op gespannen voet staande buurlan den Somaliefj en Ethiopië. Vanwe ge zijn strategische ligging aan de monding van de Rode Zee het voorportaal naar de Saoedi-Arabi- sche oliehavens zal Djiboeti voorts betrokken raken in het grote strategische steekspel van de super- mogendheden en hun machts blokken. Op 8 mei stemde de bevolking met overgrote meerderheid voor de onaf- De Volksrepibliek China mag zich verleugen in een toenemende oelangstelling van ook Nederlandse kant. Een moellijkpunt hierbij is de betrouwb;arheid van de informatie de uit dit nog steeds „geslden" land naar buiten word gebracht. Chi na is nog steeds niet vrij toegangkelijc voor iedereen die zich in iet hoofd haalt er een reis naar toe te ma ken. En de veinige gelukki gen die welde kans krijgen, worden in iet land rondge leid door s>eciaal daarvoor opgeleide gidsen (volgens degenen de de Chinese po litiek een varm hart toedra gen) of bsvakers )voor de genen die een meer kriti sche houdng aannemen en graag op eigen houtje het land zoulen willen ver kennen). De eerste groep Chinagan- gers kom dan ook steevast terug me verhalen waarin de Volfcrepubliek bezon gen worct zijnde het para dijs op larde. Met veront waardiging wordt gespro ken ove de feodale tijden van vod de revolutie (de bevrijdiig van 1949), waarin een haidvol uitbuiters de Chinese miljoenen afper sten en remederden. Vol lof is men over de tijd na de bevrijdhg, waarin aan dit alles grrndig een eind werd gemaak, en China herscha pen wend in een staat waar in gelijcheid, broederschap en vriendschap de boven toon vieren. En dat alles dank zj de onvolprezen ge- dachtei van vroeger voor zitter Hao Tse-toeng en te genwoordig Hoea Kwo- feng. Vat er dan nog mis zou kunnen zijn in de Chi nese samenleving is te wij ten aan de naweeën van het optreden van aartsreactio nairen en volksvijanden als Lioe Tsjao-tsjl, die in de ja ren zestig de kapitalistische weg bewandelde, Lia Piao, die nota bene voorzitter Mao zelf aan de kant wilde zetten, Teng Hsiao-ping, in de tijd dat hij nog kapitalis tisch reptiel was, en tegen woordig dan de „bende van vier" met aan het hoofd me vrouw Mao, die weer veel te links en te radicaal was en eigenlijk dus veel te rechts. Dat Lia Piao door de grote Mao zelf naar voren werd geschoven als de grote wa penbroeder en mogelijke opvolger, en dat Teng in de eveneens onvolprezen over leden premier Tsjoe En-lai zijn beschermheer vond, en dat mevrouw Tsjiang Tsjing de wettige echtgeno te was van voorzitter Mao zelf (die dus Jarenlang in zeer slecht gezelschap ver keerd moet hebben) wordt gemakshalve vergeten of in ieder geval van geen belang geacht. De Chinese voor lichters en gidsen vonden dat blijkbaar van geen be lang en wie zijn dan de Chi- nagangers die daar vragen over zouden stellen? China vindt in deze fellow-travel lers zijn grootste propagan disten. Identificatie De weinige reizigers die dur ven gewagen van „bewa kers" in plaats van gidsen, die de Chinese Volksrepu bliek een totalitair en auto ritair systeem toedichten waarin wel degelijk van gro te verschillen in status, in komen en zelfs klassen sprake is, worden als bour- geois-reactionairen, die de grote gastvrijheid van het Chinese volk niet op waarde weten te schatten, ter zijde geschoven. Terwijl ook deze mensen vaak vol bewonde ring verhalen over de enor me krachtsinspanning die het Chinese volk geleverd heeft om er na de verwoes tende burgeroorlog weer boevenop te komen. Het verwijt dat zij een groot wantrouwen koesteren ten opzichte van het Chinese volk is niet terecht, dat zij met enige argwaan de altijd sluitende verklaringen van de officiële autoriteiten en gidsen aanhoren is zeker en strekt hen alleen maar tot eer. China-adepten zouden vrijwel zeker elk ander land waar ze op bezoek gaan met de nodige kritiek tegemoet treden. Het verschil tussen beide groepen ligt waarschijnlijk in de identificatie. De eerste groep identificeert zich dui delijk met de huidge macht hebber, met de officiële po litiek en neemt de propa ganda zonder meer als zoete koek aan. Terwijl zij zich in de tijd van voor de bevrij ding met het Chinese volk vereenzelvigden. Toen had het volk te maken met uit buitende leiders, terwijl nu de leiders te maken hebben met een volk dat „de correc te interpretatie van de leer van Mao" moet worden bij gebracht en dat. als het vrij gelaten zou worden, zeer snel zou bestaan uit miljoe nen kleine kapitalisten. Voor de tweede groep is de identificatie van voor 1949 nagenoeg gelijk aan de eer ste. Maar de tweede groep probeert zich ook nu te identificeren met het Chi nese volk, dat dan wel min der met uitbuitende leiders te maken heeft, maar wel degelijk met een autorititai- re structuur, onderbouwd door een niet aflatende stroom van propaganda die datzelfde volk gehersen spoeld heeft. Discussie tussen beide groe pen gaan steeds minder over China en steeds meer over de eigen ideologie. Niet verwonderlijk want het is de eigen ideologie die de interpretatie van het China van nu bepaalt. Wantrouwen Informatie over China moet met het nodige wantrouwen bekeken worden. Zo ook het op zich loffelijke streven van de in maart opgerichte vriendschapsvereniging Ne- derland-China, die een twee-maandelijks tijd schrift „China nu" uitgeeft. Het blad is duidelijk onder te brengen bij de eerste groep. In het blad staat een artikel over de sport in China en het hoeft niemand te ver wonderen dat topsporters in China gewoon arbeiders zijn, wars van persoonlijke roem, die de leus „eerst de vriendschap, daarna de wedijver" als socialistisch alternatief hanteren tegen de in het Westen bestaande en in China tegenwoordig zo verfoeide „kampioeni- tls". Er staan een serie korte berichten uit China in die overgenomen zijn uit Pe king Review, het door de Chinezen in het Engels, Frans, Duits en Spaans ver spreide officiële politieke weekblad, zonder dat die van commentaar worden voorzien. Verder artikelen over de door de vereniging georga niseerde vriendschapsrel- zen naar China, over de reis van Beatrix en Claus en een interview met de overleden premier Tsjoe En-lai. Trix en Claus zijn diep on der de indruk van de Chine se prestaties op allerlei ge bieden en vonden dat ze he lemaal niet aan banden werden gelegd en dat de strakke organisatie hun ei gen wens was. Het zal best waar zijn. Van officiële gas ten kun je moeilijk anders verwachten. De kritiek op de „bende van vier" wordt zonder meer overgenomen, terwijl het nog niet zo lang geleden is dat de stichting Nederland-C hina (waaruit de vriendschapsvereniging is ontstaan) enigszins an ders dacht over met name de weduwe van Mao Tse- toeng. Het is overigens toch vreemd in een blad van Ma oïsten een foto van ons vor stelijk paar aan te treffen (hebben Mao-aanh angers zoveel op met het uit feoda le tijden stammende insti tuut van het koningshuls) op de omslag van Elseviers magazine, een blad dat moeilijk socialistische nei gingen verweten kan wor den Ook een bericht over mevrouw Thatcher, de Brit se conservatieve leidster, in China. Overgenomen uit hankelijkheid. Enkele uren voor die formeel van kracht werd koos de tien man sterke ministerraad de 61-Jarlge premier Hassan Goeled tot presi dent. Goeled maakte bekend dat Djiboeti een presidentiële democra tie is geworden. De leiding over de uitvoerende macht berust bij het staatshoofd die zal worden bijge staan door een staatsraad. De presi dent wijst een premier aan en be noemt de andere leden van het kabi net op diens voordracht. De wetgevende macht berust bij het nationale congres eveneens op 8 mei gekozen en thans 65 leden tellen de en een wetgevende raad. De nieuwe staat, die een groen-blau- we-witte vlag met rode ster voert, wordt het 148 lid van de Verenigde 155 Peking Review. Aardig zou zijn een verhaal over de bui tenlandse politiek van Chi na. Valt het de redactie van „China nu" niet op dat Pe king de meest conservatie ve leiders uit Europa en de rest van de wereld bijzonder hartelijk welkom heet. Is er niets te schrijven over de steun die China geeft aan het bewind van Pinochet in Chili en de rol die China gespeeld heeft tijdens onaf hankelijkheidsstrijd van de Angolese MPLA? „China nu" kost 2,50 plus 1,10 porto, over te maken op giro 299.873 ten name van Vriendschapsvereni ging Nederland-China, Postbus 10475, Amsterdam. t.b.v. „China nu", jaargang 2 no 4. Een abonnement van zes nummers kost 12,-. Porto is dan niet nodig. Alle waar naar zijn geld. Naties en het 49 lid van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Djiboeti, voor 99 procent mohamme daans. zal ook toetreden tot de Ara bische Liga. Nu Ethiopië door de strijd in zijn Rode Zeeprovincie Eritrea nauwe lijks gebruik kan maken van de daar aanwezige havens, loopt zijn export hoofdzakelijk vla de spoorlijn Addis Abeba-Djiboeti. Volgens Addis Abe ba hebben door Somallegesteunde guerrillastrijders deze lijn vorige week gesaboteerd. De twee twisten de regimes zijn belde vertegenwoor digd bij de onafhankelijkheidsvie ring in Djiboeti. 8omaliëstuurt vice- president Hoessein Koelmieh Farah en volgens waarnemers komt de Ethiopische sterke man, kolonel Mengistoe Haile Mariam, in eigen persoon. weekblad heeft de Spaanse premier Suarez gezegd dat voor Spanje de tijd is gekomen dat het land aanslui ting zoekt bij de Europese Gemeen schap en dat het logisch zou zijn dat Spanje ook lid zou worden van de NAVO. Overigens wilde hij die be slissing wel aan het Spaanse volk overlaten. Twee bommen hebben gisteren aan zienlijke schade toegebracht aan de kantoren van het progressieve Ma- drileense middagblad Diario-16. Rui ten sneuvelden, persen werden be schadigd en twee vrachtauto's voor de verspreiding van de kranten wer den vernield. Niemand werd gewond. Wie voor de aanslag verantwoorde lijk moet worden gesteld, was gister avond nog niet duidelijk. MADRID (Reuter, UPI, DPA) De Spaanse communistische partij heeft in een afgelopen zaterdag uit gegeven verklaring vrijwel unaniem afstand genomen van de aanval die de communistische partij van de Sowjet-Unie vorige week deed op de leider van de Spaanse communis ten, Santiago Carrillo. De verklaring noemt de Sowjet-aan- val een aanslag op al degenen die strijden voor socialisme en demo cratie. Men moet, aldus het commu niqué, voor altijd de methoden ver geten van het vervangen van de analyse van de bestaande vraag stukken door de banvloek over de richtlijnen en meningen van ande ren. Wat in de Sowjet-Unie het „ware socialisme" heet. is verant woordelijk voor het anti-democra tisch beeld van het socialisme. De Spaanse communistische partij bevestigde in de verklaring nog maals haar strategische en tactische onafhankelijkheid. De PCE acht zich niet gebonden aan welk inter nationaal centrum ook dit nog afgezien van het feit dat er geen enkel bevelcentrum voor het socia lisme bestaat. Het Eurocommunisme is thans het enig geldige alternatief in West-Eu ropa. aldus het communiqué. De tekst van de verklaring werd opge steld door een aantal leiders van de PCE die lange tijd ln de Sowjet-Unie woonden, onder wie de vermaarde Dolores Ibarruri voorzitter van de PCE. Santiago Carrillo, tegen wie de re cente aanvallen van het Kremlin, gedaan in het blad Nieuwe Tijden, zijn gericht, zei zaterdag het te be treuren dat de uitspraken van de Russische leiders niet eerder, voor de verkiezingen van 15 juni. gedaan waren. In zijn achterhoofd had hij daarbij waarschijnlijk de gedachte dat nog meer Spanjaarden hun hui ver zouden hebben overwonnen om communistisch te stemmen. Afgelopen vrijdag bezocht Santiago Carrillo het koninklijk palels ln Ma drid waar koning Juan Carlos een ontvangst hield ter gelegenheid van zijn naamdag. Op het historische moment dat de koning en de leider van de Spaanse communisten el kaar de hand drukten kon men in de zaal een speld horen vallen Verder bevonden zich onder de gasten ten palelze vele mensen die ten tijde van het bewind van generaal Franco in ballingschap waren of in de gevan genis zaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5