Klacht tegen chirurg wegens mishandeling [naesthesist krijgt lizend gulden boete Wetenschapsbeleid heeft minister nodig ia[KV-bond os op gering verweigeren sun 1 Leraren dreigen met actie Fabrikant in Baskenland toch gedood ;rtens installeert iescommissie ciale zekerheid' Orthopedist legt praktijken neer Bgens fout met zuurstofapparaat Botha ziet band met Washington verslechteren Verlaging salaris valt verkeerd Schmidt overleeft vertrouwensmotie FAMILIEBERICHTEN ERDAG 23 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 - RHS 9 en oor^ t ÏICHT Voorzitter A. Doezé Hle Grafische Bond NKV is woe- op de regering omdat zij geen j> wil geven aan de in moeilijkhe- .verkerende grafische bedrijven rs9rorite in Oss (330 man) en Helio :icn|o Service in Kerkrade (115 I De grafische bond voelt nog voor een fusie met de Grafische van het NW. Men houdt het ïor.joplg op een samenwerking in tie-vorm. Iie %n ander is gisteren gebleken op 1msjj bondsraadsvergadering in. n ^ht. De werknemers bij Rotobri- 1 0<)n geconfronteerd met een ont- __jergunning en tenzij de laat- eddingspogingen alsnog slagen febeurt volgens de Grafische 1 NKV hetzelfde met de werkne- i in Kerkrade. Voorzitter Doezé: bezorgdheid voor de werkgele- ieid, in alle toonaarden en door politieke figuren uitgesproken ns de verkiezingsstrijd, blijkt na ei eensklaps te zijn veranderd in uitend koel economisch ge- i" ens de bondsraad moet een in oekomst tot stand te brengen ratie met de Grafische Bond niet ten koste gaan van de enbaarheid van de Grafische i NKV. Men besloot om een mo- van samenwerking te maken Dog aan het model van de FNV at tezijnertijd aan de leden voor ggen. Doezé was ook niet erg te ken over het commentaar, dat Lsschoppen onlangs hebben ge- n op het visieprogram van het Hij verweet de bisschoppen zij een „niet meer in deze tijd end" commentaar hebben gege- Zij zijn voorbij gegaan aan de tleve ontwikkelingen binnen de leweging en hun geluld kan mo le verwarring stichten, aldus HAAG (ANP) Staatssecreta- llertens van Sociale Zaken heeft |ren de commissie „Onderzoek zekerheid" geïnstalleerd, t commissie zal de minister van Ede zaken gaan adviseren over jszoek, dat verricht moet wor- |ten dienste van het beleid van iverheid en dat van organen voor licht en uitvoering op het gebied I de sociale zekerheid Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Naarden- se arts en jurist dr. mr. w. SchuurmKns Stekhoven heeft namens de ouders van een Am sterdams meisje bij de hoofdof ficier van justitie in Amster dam een klacht wegens mis handeling ingediend tegen de orthopedisch-chirurg dr. J. E. uit Bussum. De betreffende chirurg heeft inmiddels zijn relatie met het Emma-kinderziekenhuis in. Amsterdam verbroken en zal zijn praktijk in de Amsterdam se Lutherse Diakonessenin- richting zo spoedig mogelijk volledig neerleggen. Volgens dr. W. Schuurmans hebben de ouders de klacht ingediend we gens .operaties zonder medische in dicatie en zonder enig redelijk doel'. De operaties werden zeven jaar gele den in het Emma-kinderziekenhuis verricht op een toen twaail-jarig meisje. Het betrof drie operaties waarvan er volgens Schuurmans Stekhoven er twee niet nodig waren Eerder dit jaar veroordeelde net Haagse gerechtshof de chirurg tot RDEN (ANP) Het me- tuchtcollege in Den Haag 't een Turkse anaesthesist het Beatrixziekenhuis in Inchem een boete opgelegd 1000 gulden. Volgens de n deze maand gegeven be ing van het college heeft ,zo al niet blij kgegeven van onkunde, dan toch wel vertrouwen in de genees- ligen ernstig ondermijnd". eeft de Naardense arts-Jurist dr. Ir. W. Schuurmans Stekhoven ■en medegedeeld. Hij is de ad- t van de familie van een in 1975 overleden 38-jarige aan wie de anaesthesist bij peratie die zij aan haar schild- moest ondergaan in het zieken de anaesthesie had toegediend. ouw raakte door een lek in de ofleiding in zuurstofnood en ed acht dagen later in het aca- ch ziekenhuis in Utrecht waar zij was overgebracht, aldus mr. irmans Stekhoven. er nu bij de Inspecteur van de [ezondheid in Zuid-Holland op ingen dat deze van de beslis- an het Haagse college in hoger gaat bij het gerechtshof in laag. Alleen de inspecteur en lesthesist zelf kunnen dit doen. jaren in Nederland Is, spreekt vol gens mr. Schuurmans Stekhoven volkomen onvoldoende Nederlands. Het zuurstofapparaat, dat lekte, had in maart 1975 voor de operatie moe ten worden onderzocht. Na de fataal afgelopen operatie was het nog bij drie operaties gebruikt. Bij de derde operatie trad bij de patiënt ook weer zuurstofgebrek op en het apparaat was toen op verzoek van de chirurg door een ander toes tel vervangen, zo deelde de advocaat fende leiding lirkse anaesthesist, die al vele een schorsing van veertien dagen, waarna het gerechtshof in Amster dam in hoger beroep door een uit spraak van het medisch tuchtcollege tot een schorsing van drie weken kwam. De chirurg werd toen schul dig verklaard aan nalatigheid bij de operatie van een thans 15-jarige Jon gen, wiens rechterbeen nu vier centi meter korter is dan zijn linker. Des kundigen achtten de eerste operatie gezien de aanvankelijke afwijking van de jongen, die met zijn rechter been iets naar binnen liep, onnodig. De tweede operatie werd door de deskundigen te riskant geacht. Zij nemen het de chirurg kwalijk dat hij geen kinderarts of Internist had ge raadpleegd. Bovendien nam het hof in het vonnis de chirurg kwalijk de ouders van de jongen niet voldoende te hebben voorgelicht. Bij het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam zoekt men nu naar een nieuwe orthopedisch-chirurg om in de ontstane vacature te voorzien. De directie van de Amsterdamse Dlako- nessenlnrichting, waar de chirurg sinds 1955 in dienst was, heeft mee gedeeld dat de bij de chirurg ln be handeling zijnde patiënten desge wenst door hem kunnen worden af- behandeld of vla hun huisarts naar een andere chirurg kunnen worden verwezen. WASHINGTON (UPI) De Zuid- frikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha verwacht dat de verhouding tussen zijn land en de Verenigde Staten snel zal verslech teren als de Amerikaanse regering blijft bij haar volledige afwijzing van de apartheid. Vooral de stelling dat ook in Zuid-Afrika het principe van één-man-één-stem moet gelden bij verkiezingen is voor Botha on aanvaardbaar. De Afrikaan zei dat deze week op een persconferentie na afloop van een gesprek met zijn Amerikaanse collega Vance. Vol gens Botha Is er al sprake van een verslechtering doordat de VS druk hebben uitgeoefend „over zaken wa arover wij in het geheel niet kunnen onderhandelen." nog mede. Tegelijk met de klacht bij het me disch tuchtcollege was indertijd ook tegen de anaesthesist een klacht bij de hoofdofficier van justitie in Dor drecht ingediend, wegens dood door schuld (artikel 307 wetboek van strafrecht), aldus mr. Schuurmans Stekhoven. Deze klacht werd door de hoofdoffi cier afgewezen en daarna behandeld door het gerechtshof ln Den Haag, waar de advocaat een beklag had Ingediend wegens niet vervolging. Het hof wees dit beklag af wegens „niet voldoende omvang van schuld". Zowel de rechter-commissaris (in het gerechtelijk vooronderzoek), als het medisch tuchtcollege, hadden een deskundige, twee hoogleraren anaes thesie, benoemd voor het uitbrengen van een rapport. Volgens mr. Schuurmans Stekhoven hadden bei de deskundigen „een vernietigend oordeel" uitgesproken. 1. We zijn er, eigenlijk al sinds de eerste toepassing van de atoombom, maar vooral de laatste jaren door de ontwikkeling van de toepassing van kernenergie op grote schaal en de ontdekking van de daaraan verbon den problemen en bijvoorbeeld het experimenteren met recombinant DNA (waarvan de gevaren ook door de erbij betrokkenen zeer verschil lend worden beoordeeld), achter ge komen dat de klakkeloze ontwikke ling van de wetenschap een aantal niet te overziene en daardoor zeer serieus te nemen gevolgen heeft Doorgaan alsof er niets aan de hand is is struisvogelpolitiek, en dat is geen politiek. 2. Er is in onze samenleving niet voldoende financiële armslag om overal maar onbeperkt veel aan uit te geven Dat betekent dat bepaalde kapitaalintensieve research heel dui delijk op zijn waarde zal moeten worden onderzocht. Er zijn in onze samenleving een aantal andere en mijns inziens hogere prioriteiten dan wetenschappelijk onderzoek waar van het nog maar de vraag is wat het uiteindelijke nut ervan is. 3. Aan de andere kant zijn er nog een massa problemen die in de huidige wetenschap niet of zwaar onvoldoen- Van onze onderwijsredactle DEN HAAG Het Nederlands Genootschap van Leraren wil dat minister Van Kemenade de salarisverlaging voor beginnende eerstegraads leraren terugdraait en eerst behoorlijk overleg gaat voeren met de onderwijsorganisaties over deze maatregel. Doet hij dat niet dan zuilen er volgend schooljaar acties komen. Dit zegt het NOL in een verklaring die gisteren is gepubliceerd. Het NGL is woedend op de bewindsman omdat hij de salarisverlaging zonder vooroverleg heeft afgekondigd. „Het ambte narencentrum, waarbij het NOL is aangesloten, is voornemens een kort geding te voeren tegen de minister, die de door hemzelf vastge legde spelregels van overleg aan zijn laars lapt", aldus de verklaring. De nieuwe salarisregeling ls een ver volg op de algemene salarisverlaging die sinds enige maanden van kracht is op beginnende ambtenaren met een academische opleiding. Tegelij kertijd is echter een extraatje dat de leraren hadden, omdat zij direct de volle verantwoordelijkheid voor hun werk hebben, ingetrokken. Van Kemenade neeft als argument voor de salarisverlaging onder meer aangevoerd, dat er één uniforme re geling moet komen voor ambtenaren en leraren. Volgens het NGL is dat onzin. „Zolang onderwijsgevenden in tegenstelling tot ambtenaren ln overheidsdienst naar leeftijd worden gesalarieerd ls van één uniforme re geling geen sprake." Vertaling van ambtenarensalarissen naar leraars- salarissen ls zomaar niet mogelijk, volgens het NOL. omdat leraren een strak bezoldigingssysteem naar leef tijd hebben, zonder promotiemoge lijkheid Het NOL zegt begrip te hebben voor het feit dat er een salarisverlaging moet komen voor de Jonge eerste graads leraren. De extra verlaging ten opzichte van de rijksambtenaren wijst men echter af. Vandaag komt deze zaak ook in de Tweede Kamer aan de orde. De ka merleden Van Leijenhorst (CDA). Ginjaar-Maas en Evenhuls (belden WD) zullen Van Kemenade aan de tand voelen over de salarismaat regel. DRIEBERGEN De kerken spelen een belangrijke rol ln de strijd om de bevrijding van Namibië. Dit is de mening van de president van de Swapo, Sam Nujoma, die op „Kerk en Wereld" in Driebergen sprak met vertegenwoordigers van kerkelijke organisaties, actiegroepen en mede financieringsorganisaties voor ont wikkelingshulp. Honderden in ons land wonenden Chilenen hielden voor de Chileense ambassade in Den Haag gisteren een demonstratie uit solidariteit met der tig vrouwen die in Santiago in hon gerstaking zijn gegaan omdat ze niet wetèn dat er met hun mannen en familieleden is gebeurd. De demon stranten hadden op een rij een aanta lege stoelen gezet, met daarop de namen van de verdwenen mensen. BONN (Reuter) De Westdultse coalitieregering van bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisternacht een motie van wantrouwen, die was ingediend door de christen-demo cratische oppositie ln de Bondsdag, overleefd. De motie van wantrou wen werd met 253 tegen 243 stem men verworpen. De oppositie ba seerde zich op een uitspraak van een federaal gerechtshof dat Helmut Schmidt in 1973 als minister van financiën een belastingoverschot zou hebben toegewezen aan de spoorwegen (staatseigendom) en Salzgitter AG, zonder het parlement hierover te raadplegen. MADRID (Reuter, UPI) L>e Spaanse politie heeft gisteravond het lichaam gevonden van een fabri kant uit Baskenland, die vorige maand door waarschijnlijk een af scheidingsbeweging was ontvoerd en waarvoor een grote losprijs was gevraagd. Eerder deze week was een door de afscheidingsbeweging ETA ondertekende brief door de politie ontvangen, waarin stond dat de fa brikant de 63-Jarige Javier Ybarra was terechtgesteld nadat de ter mijn, waarbinnen de losprijs moest worden betaald was verstreken. Men ging aan de Juistheid twijfelen toen men geen lichaam op de aange wezen plek vond en een andere ETA-woordvoerder telefonisch meldde dat Ybarra nog leefde en de brief een leugen was. Gisteravond werd de fabrikant achter in het aan gewezen gebied gevonden en in de toestand, zoals in de brief was om schreven. Ybarra, die onder meer krantenelgenaar en oud-burgemees ter van Bilbao was, ls het tweede slachtoffer van de ETA binnen twee Jaar. Vorig jaar werd eveneens een industrieël omgebracht. Willem van der Vegt te Groningen schrijft ons: In een Ingezonden stuk onder het kopje „Formatie" pleit de heer C. A. Timmers, kennelijk een aanhanger van het CDA, voor afschaffing van het zijns inziens toch maar geld verspillende en daarom onnodige ministerie van wetenschapsbeleid. Nog afge zien van de feitelijke onjuistheid van het financiële argument, worden hier drie vrij fundamentele ontwikkelingen in onze samenleving genegeerd. de aan bod komen. Hierbij kun Je denken aan onderzoek naar alterna tieve energiebronnen, naar milieu vriendelijke produktiewijzen, naar betere voedseldistributiesystemen. In het rapport van Tinbergen c.s. aan de club van Rome. „naar een Rechtvaardiger Internationale Orde" staan op dit gebied zeer zinni ge suggesties. Al deze punten maken het nodig dat de samenleving controle kan uitoefe nen op en richting kan geven aan de wijze waarop in ieder geval de uni versiteiten en waar mogelijk ook de bedrijven met wetenschappoelljk onderzoek bezig zijn. De wijze waar op dat het beste geregeld kan wor den is vla een speciaal ministerie voor wetenschapsbeleid, met een voldoende budget toegerust, en liefst gekoppeld aan het door D'66 voorgestelde staatssecretariaat voor technologische vernieuwingen, wat daar natuurlijk tenminste zo goed thuis is als onder economische zaken. Het zou niet het eerste bewijs zijn van de politieke onvolwassenheid van het CDA als dit ministerie zou worden geofferd op het altaar van de partijpolitiek. Wel één van de over tuigendste. kunnen ven maandag tot en met viljdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-9134S6. Op zondagavond la dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Soli Deo Gloria Blij en dankbaar hopen wij op onze ouders en grootouders juni te gedenken dat C. J. van der Vis A. van der Vis-Edelman 40 jaar getrouwd zijn Gelegenheid tot feliciteren op donderdag 30 juni van 18.30-20.00 uur in „Honswyc" achter de Geref. Kerk Dorpstraat 22 te Koudekerk a/d Rijn. Hun liefhebbende kinderen en kleinkinderen Truus en Jan; Anneke, Jan, Nelske Marry en Wim; Chris, Wendy Anneke en Wim; Maroesja, Marco Jaap Corrv en Jaco. Koudekerk a/d Rijn. juni 1977 Hoogewaard 23. Vandaag herdenken onze ouders Matth. H. Tulp en M. G. Tulp-Bakkenes het feit, dat zij 45 jaar geleden trouwden. Dankbaar en blij zijn zij voor al Gods zegeningen, die zij gedurende hun huwelijk mochten, en nog steeds mogen, ondervinden. Wij zijn blij, hiervan nog dagelijks getuige te mogen zijn. Neske en Frits Ita en Daan Elly en Stefan Bep en Ben Tilly en Rinke en onze elf kinderen Ede, 23 juni 1977. Acacialaan la. „Wentel uw weg op de Here en vertrouw op Hem, en Hij zal het maken." D.V. op 13 juli a.s. hopen onze lieve ouders en opa en oma H. de Bruijn en I. de Bruijn-Pool de dag te herdenken waarop zij 50 jaar geleden ge trouwd zijn. Dat de Here hen op hun verdere levensweg met Zijn Zegen wil omringen i6 onze wens. Maassluis: Arie en Co de Bruijn-de Keizer, Ilma en Henk, Woerden: Kees en Dineke de Bruijn-Veltman. Tineke en Cora, Alphen a/d Rijn: Jan en Jannie van der Hoeven-de Bruijn, Hetty en Lenneke, Dordrecht: Henk en Hanny de Bruijn-Schuinder, Jolanda, Henk en Sander. Er is gelegenheid het gouden bruidspaar te gelukwensen op dinsdag 28 juni a.s. in gebouw „De Sluis", G. A. Brederodelaan 11 te Maassluis, 's avonds van 7.30-9.00 uur. Ouderlijk adres: Veerstraat 21, Maassluis. Voor ons onverwacht werd in de nacht van 21 op 22 juni van ons weggenomen onze geliefde zwager Cornells Karreman echtgenoot van W.F. Rupke ln de leeftijd van 63 jaar In zijn leven mocht hij getuigen van zijn hoop op Christus Koog a.d. Zaan: J. Rupke W.F.M. Rupke-de Oude Canada: J. Kapteyn-Rupke C.P. Kapteyn Berkel: B. Treurniet-Rupke Rotterdam: M. de Baat-Rupke B. de Baat Rotterdam: W.F Rupke Zuidlaren: P.H. Rupke-v.d. Heuvel Dordrecht: P. Barendregt-Rupke Rotterdam, 22 juni 1977 Rectificatie. Gelijk zich een vader ontfermt over zijn kinderen. ontfermt Zich de HERE over wie Hem vrezen. toont Hij weet u?at maaksel wij zijn. Psalm 103 13 en 14 Heden ging van ons heen onze ieve zuster, schoonzuster en tante Pit Lodder op de leeftijd van 44 jaar. Leen en Tiny Nel en Piet Ma en Ru Cor en Stija Clazien en Jan Hanny en Henk neven en nichter Rhoon, 19 juni 1977. Correspondentie-adres: L. Lodder. Beatrixstraat 29. Geen bloemen De begrafenis zal plaatshebben donderaag 23 juni a.s. op de algemene begraafplaats te Rhoon. Vertrek vanaf de Beatrixstraat 29 om 2.30 uur. Na afloop van de begrafenisplechtigheid is in de kerkeraadskamer van de N.H.Kerk gelegenheid de familie te condoleren. Here mijn hart is niet hovaardig, mijn ogen zijn met trots. ik wandel niet in grootse dingen. noch in dingen die te wonderbaar voor mij zijn. Immers heb ik mijn ziel tot rust en stilte gebracht als een gespeend kind bij zijn moeder, als een gespeend kind is mijn ziel in mij. Israèl hope op den Here van nu aan en voor immer. Psalm 131 In de Heere ontslapen mijn lieve man, onze lieve vader, behuwdvader en grootvader Teunis van Veen echtgenoot van A. C. de Gram op de leeftijd van 74 jaar. Schiedam: A. C. van Veen-de Gram Leidschendam: P. van Veen C. E, van Veen-van Zwieten Hendrik Ido Ambacht: J. G. van Harten-van Veen G. E. van Harten Vlaardingen: A. van Fessem-van Veen C. J. van Fessem en kleinkinderen Schiedam, 21 juni 1977 Prof. Kam. Onneslaan 110b Vader ligt opgebaard in de rouwkamer Nassau laan 68, Schiedam. Gelegenheid tot bezoek aldaar vrijdag 24 juni a.s. van 19.00-19.30 uur. Op zaterdag 25 juni zal er om 11 00 uur in de aula van de Algemene Begraafplaats. Laan van Spie- ringshoek, Schiedam, een korte rouwdienst wor den gehouden, welke geleid wordt door de weleer waarde heer ds L W. G. Blokhuis, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Vertrek vanaf het woonhuis om 10.40 uur. Mede namens mijn kinderen wil ik u danken voor de vele blijken van medeleven, betoond na het overlijden van mijn zeer lieve en zorgzame Man, onze lieve Vader en Opa Evert Zwolsman Uit aller naam: M. Zwolsman—Zwart Zaandam, juni 1977 Voor het medeleven ons betoond na het ontslapen van onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader Cornells Haasnoot betuigen wij onze hartelijke dank. Dit medeleven was ons een grote troost en zal ons steeds een dankbare herinnering blijven. L. Haasnoot-Flug kinderen en kleinkinderen Katwijk aan Zee, juni 1977 Boulevard 54 Dankbetuiging Tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Krijn Stolze ontvingen wij zeer veel bewijzen van hartelijk medele ven. waaronder ook de uwe. U heeft ons daardoor getroost en gesterkt. Wij willen U dan ook hiervoor onze oprechte dank betuigen. Mede namens de kinderen P. Stolze-Boekestijn De Lier, juni 1977.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9