Werken aan nieuwe eenheid e tekening van een lezer 5 R Commentaar "ormatie h Frieda Tomasoa van het Zuidmolukse crisiscentrum: Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld. Zon won van „De Bilt" ia's in Brusselse tram Hoogleraren ontzet Bul-vervalser IDERDAG 23 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet de gedrevenheid die zijn gevoel timing wel vaker heeft ver heeft formateur Den Uyl eerste programstuk op tafel >d en de kandidaat-partners de toekomstige coalitie aan het gezet. Dat de heer Van Agt, izeer door de nasleep van het ilingsdrama wordt geabsor- Ird, zich door de formateur iet- te voortvarend bejegend voelt, inen wij wel begrijpen al lijkt de ste reactie van de CDA-fractie- irzitter enigszins onbeheerst. De fa^jnateur, die toch rechtstreeks in van de Koningin optreedt, overleg te weigeren zoals de v~ Van Agt aanvankelijk leek te :n doen, zou een ernstige mis- ,p zijn geweest. Overigens moet formateur oppassen dat hij niet vlijt ten onder gaat. procedure die hij volgt is trou- ook overigens niet zonder risi- Openbaarheid is prijzenswaar- maar door zelfs zijn allereerste grammavoorstellen in het denkbare stadium reeds te """"Miceren, verkleint de formateur fraard zijn eigen onderhande- jsmarges. behulp van de nu geopenbaar- formatiestukken zal straks ieder slechts nauwkeurig kunnen we- wat de betrokken drie partijen hun programma's hebben moe- SJIinleveren, maar ook wat de jflnateur zelf van zijn aanvankelij- wlplannen heeft moeten prijsge- I. Een wat meer bedekte, neutra- Bverkwijze zou aan het comfort av5 zijn positie hebben bijge- gen. laat zich trouwens aanzien dat Den Uyl enige manoue- lu%ruimte wel nodig zal hebben ^sjzijn eerste stuk hanteerbaar te itijcen. Hij is immers ternauwer- toegekomen aan de inlossing on zijn belofte, zijn nieuwe versie ko| de bekende vier hervormings- J°®jrstellen in het verband van het meieel van de sociaal-economische jatie te plaatsen, he eerste memorandum van de bevat welluidende tek- over de beperking van de groei i de collectieve voorzieningen en de inkomens, over de verbete- van de winstmogelijkheden en Vertaling van winst in werk, over ictieve groei en de overheveling koopkracht naar de ontwikke- <&ianden. Maar deze notities /ri niet vergezeld van een aandui- ding die het mogelijk maakt, zich iets concreets bij voor te stellen. Concreet wordt het verhaal van de formateur pas als het over de vier hervormingsvoorstellen gaat. Hij wekt op die manier sterk de indruk dat het, zo niet uitsluitend dan toch in belangrijke mate, de PvdA-stra- tegie is die het draaiboek van de formatie bepaalt. Deze werkwijze draagt niet onmid dellijk bij aan de vertrouwensbasis waaraan de formateur zegt te bou wen. Dat hij in het voetspoor van zijn eigen PvdA de bereidheid van het CDA tot medewerking aan de hervormingsvoorstellen bij voor rang wil beproeven is, zeker na de kabinetscrisis van maart jl. stellig begrijpelijk. Maar evenmin is onge grond dat het CDA de PvdA wil beproeven namelijk op haar be reidheid, mee te werken aan de insnijdende beperkingen van over heidsuitgaven, sociale voorzienin gen en particuliere inkomensgroei die nodig zullen zijn. De formateur had daarom wijs gedaan te probe ren, beide elementen, hervormings voorstellen én streng economisch beheer, in één greep te vatten. Nu hij dat heeft nagelaten, roept hijzelf nieuwe strubbelingen over de procedure op die misschien geen al te beste uitwerking zullen hebben op de sfeer van het overleg, waarin toch al zware barrières zullen moe ten worden genomen. De contou ren van die hobbels zijn al zichtbaar in Den Uyls nieuwe versie van de hervormingsvoorstellen. Dat de for mateur met name terzake van de grondpolitiek aan de verlangens van het CDA is tegemoetgekomen kan niet worden ontkend. Dat hij daar bij echter ook nieuwe eisen stelt, zegt hij er niet bij, maar zal het CDA stellig niet ontgaan. Intussen moet minstens één notitie uit het verhaal van de formateur krachtig worden ondersteund: na melijk die waarin hij rept over de wenselijkheid tussen overheid, werkgevers en werknemers op een langere termijn overeenstemming over het sociaal-economisch beleid te bereiken. De afspraken in zo'n meerjarenplan zouden zo schrijft Den Uyl terecht weliswaar van jaar tot jaar moeten kunnen worden bijgesteld, al was het slechts om de schijn van technocratisering te ver mijden. Maar wanneer overheid, ondernemers en werknemers geza menlijk globale lijnen naar de toe komst zouden kunnen trekken, dan zou daarmee een vorm van verduur zaamde samenwerking zijn bereikt. Het zou een stap zijn op de weg naar de „overleg-economie", een pril teken van harmonie in de sa menleving. door James Dorsey en Johan ten Hove Op donderdag 9 juni, de 18e dag van de gijzelingsacties ln Onnen en Bovensmilde, dook plotseling de naam van Frieda Tomasoa op als contactpersoon tussen de kapers in de trein en de Nederlandse overheid. Frieda Tomasoa zelf zegt hierover: ,,Ik vermoed dat er een misverstand was. Ik wist zelf niet dat mijn naam gevallen was. Ik ben niet aangezocht en ik zou ook niet gegaan zijn, tenzij de jongens in de trein daarom gevraagd hadden. Ik wilde niet gestuurd worden door de Nederlandse overheid, dat zou maar wantrouwen bij de jongens gewekt hebben." Frieda Tomasoa was wel van het begin af aan nauw bij de zaak be trokken. Ze fungeerde als notuliste op het Zuidmolukse crisiscentrum in Capelle aan den IJssel en ging later met de beide contactpersonen, dr Hassan Tan en mevrouw Soumokil, meer naar Assen, waar ze haar werk als notuliste op het beleidscentrum voortzette. Zij zit momenteel in het overkoepelende orgaan van de Zuid molukse ordediensten, was tot voor kort adviseuze van de Pemuda Mas-* jerakat (de vrije Zuidmolukse Jonge-1 ren) en werd en wordt veel om raad gevraagd bij de verschillende activi teiten van de Zuidmolukse Jongeren. Frieda Tomasoa heeft eigenlijk wei nig behoefte te lang bij het verleden stil te blijven staan en legt met grote zelfverzekerdheid haar plannen voor de toekomst uit. Trouw: „Er moet een bundeling ko men van de jongeren. De laatste ac ties hebben de noodzaak hiervan nog eens aangetoond. Op de begrafenis van de zes omgeko men Zuldmolukkers heb ik met ver schillende leiders van jongerengroe pen en bewegingen hierover gepraat. Het wordt tijd dat we bij elkaar komen en overgaan tot een her nieuwde formatie en bekijken welke structuur en welke ideologie wij aan het geheel gaan geven. Ik was zelf vóór de acties al bezig te bekijken welke mogelijkheden er lagen. De vrije Zuidmolukse jongeren waren te verbrokkeld en vooral de wat beter opgeleide Jongeren konden zich niet meer vinden in de inhoud die deze organisatie gaf aan het RMS-ideaal en de strijd die geveord moest wor den. Wij zullen proberen zo'n nieuwe formatie zo spoedig mogelijk rond te krijgen." Trouw: „Er zijn stromingen onder de jongeren, zoals de Pattimura-bewe- ging en het EMS-bevrijdingsfront, die- het oude RMS-ideaal afwijzen. Wat gaat de nieuwe formatie met het RMS-ideaal doen?" „Ik wil niet terug naar de oude leest. Ik zal graag meewerken aan een nieuwe aanpak om het ideaal te be reiken. Duidelijk is dat er één front gevormd moet worden, waar alle Jon geren zich in kunnen vinden. Van verschillende kant zal er water in de wijn gedaan moeten worden. Voor driekwart ga ik mee met de herfor mulering van Pattimura. (Pattimura ziet de strijd van de Zuidmolukkers als onderdeel van de strijd van on derdrukte volkeren tegen hun over heersers en laat de keus van een al of niet vrije republiek der Zuidmoluk- ken over aan de mensen die momen teel in het gebied wonen, red.) Met het afzweren van het RMS-ideaal ben ik het niet eens." Zij willen het socialisme, terwijl ik meer voel voor nationalisme, of een combinatie van beide. Verder vind ik dat er een staatshoofd, een sym boolfiguur aan de leiding moet staan. Pattimura heeft gelijk dat we geen loze kreten van RMS, RMS, zonder inhoud, moeten slaken." TROUW: „Kan zo'n nieuwe formatie met andere ideeën komen dan de Baden Persatuan en het RMS-kabi- net van Manusama?" „Dat kan, misschien is dat nodig, en dat is de opinie van de meeste Jonge ren, dat er ook in de hele bovenlaag van de RMS een omwenteling komt. De strijd gaat meer en meer van de jongeren afhangen. De ouderen val len straks af, om het cru te stellen. De ouderen schrikken nu nog van termen als socialisme en communis me. Dat zal in de toekomst proble men geven. Maar daar moeten ze maar langzamerhand aan proberen te wennen. TROUW: „Hoe moet de nieuwe for matie zich opstellen in contacten met bevrijdingsbewegingen in het buiten land?" „Al sinds '70, na Wassenaar heb ik bindingen en contacten met het bui tenland. Ik heb ontzettend veel rela ties opgedaan die ik nooit in de openbaarheid heb gebracht, omdat je niet weet of Je volk er rijp voor is. Je moet er voor oppassen de ver wachtingen niet te hoog op te voe ren. In de laatste acties werden ver schillende landen genoemd als Viet nam en Benim, waar ze steun van zouden krijgen. Die jongens hadden dat waarschijnlijk ook verwacht. Met Benim heeft de Tamaela-groep contacten en er zaten ex-Tamaela- jongens in de trein. We moeten ons in de toekomst meer oriënteren op het buitenland en daar meer rucht baarheid geven aan onze zaak. Er zijn genoeg organisaties waarmee ik in het verleden heb samengewerkt, zoals de SWAPO-bevrijdingsbewe- ging in Namibië. Het Oosttimorese bevrijdingsfront Fretilin ziet zijn strijd anders dan de onze, daar ver wacht ik weinig van. Ik zou liever met de Papoea"s van West-Irian in zee gaan. Wij moeten ons scharen bij landen en bewegingen die dezelfde lijn vol gen als wij en die streven naar een onafhankelijk gebied. Van de Vere nigde Naties verwacht ik voorlopig niet veel. Het is duidelijk dat de pogingen van Tamaela niets hebben uitgehaald." TROUW: „Welke contacten hebt u dan met de SWAPO en de Papoea's?" „Daar wil ik me liever niet over uitlaten." TROUW: „Waren de acties in Bo vensmilde en Onnen eigenlijk wel zo politiek? Is er niet gauw door ver schillende jongeren en leiders een RMS-zaak van gemaakt. De eisen uit de trein waren in eerste instantie niet politiek." „Het eisenpakket van de jongens zoals dat door justitie en de kranten naar voren is gebracht is niet alles. Ik weet zeker dat hun eerste opzet was de wereld duidelijk te maken dat er politieke gevangenen vastza ten. Er waren meer eisen dan vrijge geven zijn. De jongens hebben ook gezegd dat ze zodra ze in het vlieg tuig zaten meer zouden zeggen. Ze waren er vast van overtuigd dat het zover zou komen. Over een alterna tief hadden ze niet nagedacht. Het was óf ln het vliegtuig óf met z'n allen de lucht in. De gevangenis in Nederland in wilden ze zeker niet, omdat ze dachten erg lange straffen te krijgen. Dr Tan heeft ze in het tweede gesprek er op gewezen dat ze waarschijnlijk maar vier of vijf jaar zouden krijgen, omdat ze nog geen mensen gedood hadden. Dat alter natief hadden ze nog niet overwogen en ze hebben van de Nederlandse overheid ook niet de tijd gekregen hierover na te denken. Dr Tan wilde in een derde gesprek het verder met hen hierover hebben." Trouw: „Was dr. Tan niet op de hoog te van de voorgenomen militaire in greep?" „Nee, wij van het crisiscentrum za ten die nacht samen ln de auto en wij zagen wel militaire bewegingen. We hebben opgebeld en men zei ons dat „dat normale troepenverplaat singen waren". Tan wist het niet en verwachtte echt een derde gesprek. Daar hoopten wij allemaal op. De overheid heeft ons van geen beslis sing van te voren op de hoogte ge bracht. Wij mochten fungeren als loopjongens en moesten de eigen achterban koest houden. Verder speelden wij niet mee". „In hoeverre waren de acties van te voren bekend?" „Achteraf zeggen veel mensen dat ze het verwacht hadden, maar de datum en de vorm waren niet be kend. Als ik het geweten had, dan (ADVERTENTIE! Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt watje hebben moet (voor z voorradig), 't Scheelt a in tijd en geld. 5 jaar) en je verkoop [voor zover t aanzienlijk De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Nieuwendijk 200, Amsterdam. Tel: 020-23 2540.Coolsingvl 83. Rotterdam.Tel: 010-138305, Spuistraat 9. Den Haag. Tel 070-639712. Utrecht. Arnhem, Eindhoven, Enschede, Groningen. Leiden, Haarlem. Antwerpen, Gent. had Ik meteen geprobeerd er meer van te weten te komen om de Jon gens voor de gevolgen te waarschu wen. weerhouden kon Je ze toch niet. Er was wel veel groepsvorming in Bovensmilde en er werd veel verga derd. maar om daar meteen een ac tie uit te concluderen Het heeft mij zeer verrast." Trouw: „Er bestond enige vrees dat er na de militaire ingreep een explo sie van geweld zou volgen." ,,A1 tijdens de kaping hebben wij hier in Capelle een congres gehad en daar is gezegd dat de leidende figu ren bij de Zuidmolukkers alles in het werk moesten stellen om de rust in de wijken te handhaven, om de agressie in toom te houden. Vooral de ordediensten hebben hier goed werk geleverd. Op de begrafenis ls ook een brief uit de trein voorgele zen waarin de Jongens zeiden: „Wij hebben ons opgeofferd, leg Je er bij neer, treur niet en zet de strijd voort." Trouw: „Minister Van Agt wil de ordediensten afschaffen." „Het ls stom de ordediensten offi cieel af te schaffen. Nu zijn ze boven gronds en kunnen wij ze zelf ook controleren. Als ze verboden worden verdwijnen ze gewoon ondergronds. Verder hebben de ordediensten al tijd goed werk gedaan. Er bestaat in verschillende wijken een goede rela tie tussen de ordediensten en de plaatselijke politie. De ordediensten zijn, anders dan de commandotroe pen van Tamaela. niet militair. Bij manifestaties houden ze de mensen wat in het gareel, hijsen de vlag bij ceremonieën en handhaven de orde in de woonwijken." Trouw: „Als u nu terugkijkt op de afgelopen maand. Hebben dc acties dc zaak van de RMS goed gedaan of juist niet?" „Daar heb ik eigenlijk nog geen dui-- delijk beeld over. Naar binnen toe is de eenheid onder de Zuidmolukse gemeenschap wel hechter gewor den. Naar bulten toe vraag ik me af wat het heeft uitgehaald. De Neder landse overheid staat harder tegen over ons en wil in de toekomst scher pere controle op ons uitoefenen. Dit zal alleen maar averechts werken. Op dit moment zie ik nog niet dat er in politieke zin voor de RMS iets positiefs is uitgekomen. Maar wat niet ls, kan komen." Trouw: „Dc eenheid is versterkt, was dat zes Zuidmolukse jongens waard?" „Tja, dat is een moeilijke vraag. Hoe moet Je dat afwegen. Een strijd voor onafhankelijkheid gaat altijd met offers gepaard." HET WEER door Ha ris de Jong ""^koningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, Jury politieke prent, Postbus 859, im. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten Is er een boekenbon. „Een enkele opklaring", aldus het radio-weerbericht van gis termiddag half één. „O de KNMI-ers geven het op", was mijn eerste reactie toen ik dit bericht, heerlijk zonnend, op een beschut plekje tot me liet doordringen. Ik kon me de ge dachtegang in De Bilt overigens goed voorstellen. Het was de laatste dagen dan ook om ture luurs van te worden. Voorspel je dagen achtereen zonnige perio den en brede opklaringen en dan blijven die wolkenvelden, hoe dun ook verticaal gezien, maar aandrijven. Menselijk ge sproken kom je dan op een punt van: nou, het zal er toch wel niet meer van komen en dus kondig ik maar een enkele opklaring aan, dan zit Je het veiligst. Maar daarmee laat Je in feite de wijzer dan wel mooi te ver naar de andere kant doorslaan. Want kijk bij voorbeeld eens wat er gistermiddag gebeurde. Nauwelijks was het radiobericht koud of het begon op te klaren. Niet maar zo'n beetje, maar flink met brede tot zeer brede halen. De hele middag was de zon, althans in het noorden niet meer van de lucht en gister avond zeven uur was het weer nog stralend en ook in het zuid westen was de bewolking totaal weggetrokken. Dat werd be werkstelligd door de al enkele dagen voorziene noord-noord oostelijke wind die wat in kracht toenam en drogere lucht ging aanvoeren. De tempera tuur liep in Gorredijk en op de vliegbasis Twente op tot 20 gra den, Rozenburg kwam tot 19 graden. De zomer had dus zijn vriendelijke gezicht weer terug en was er, althans in de hier besproken gebieden, helemaal. Overigens wil ik ter verschoning van de beproefde Biltse meteo rologen wel aanvoeren, dat het bijna ondoenlijk is, vanuit het centrale hoofdkwartier in de provincie Utrecht uitsluitend op grond van weerrapporten alleen een Juist beeld te krijgen van de werkelijke situatie in een land streek als bijvoorbeeld het noorden en het oosten. Satellietfoto's ontvangt men na tuurlijk ook en men kan er bij voorbeeld op vaststellen hoe uit gebreid een wolkendeken over West-Europa ligt en met name boven de blinde vlek de Noord zee. Maar.de satelliet geeft geen informatie over de dikte van die bewolking en bovendien zou men, om de ontwikkelingen goed bij te houden, op z'n minst elk uur een nieuwe satellietfoto moeten ontvangen. Nee, bij een situatie als die van de laatste dagen, met name gisteren, zou het beste zijn wanneer „meneer De Bilt" net als bijvoorbeeld en kele weerdiensten op vliegvel den de beschikking had over een vrij dicht net van kiene waarne mers zoals sluiswachters en brugwachters (maar die hebben het ln de zomer wel erg druk) die men in zo'n geval zou kunnen opbellen om de situatie en ont wikkelingen ter plaatse op te geven, om maar niet te spreken van een telefoontje naar Paters- wolde of Gorredijk. Ik weet het.hier laat ik mijn fantasie te veel de vrije loop. Het KNMI zal daar niet voor voelen en bovendien.hoe zel den komt zo'n toestand met een record en langdurige bewolking rond de langste dag voor.In middels zit het met de zomer wel snor en krijgt men de tweede helft van deze week aanhou dend droog weer met flink wat zonneschijn en uitlopend dit al les op hogere temperaturen in de richting van 25 graden wel licht op de Asser TT-dag komen de zaterdag. In de hogere niveau's is een mar kante noordoostelijke stroming in onze omgeving gaande, maar boven de Shetlands was de wind op 5000 meter hoogte gisteren al omgegaan naar zuid-zuidwest onder invloed van een depressie ten zuidwesten van IJsland. Een koud putje lag over Noord-Italië waardoor het daar. in Zwitser land tot ln Zuid-Dultsland tot buien met onweer kwam. Strandweer: Vandaag overwe gend zonning. een matig noord tot noordoosten windje. Lucht temperatuur 17 tot 19 graden, zeewater 14 tot 15 dicht bij het strand, de zee trekt nog steeds enigszins. Weerrapporten staUon Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VI lasingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn bordeaux Brussel Frankfort Oenève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münchcn Nice Oslo Parijs Zürlch Casablanca ls tan boel Hoogwater vrijdag 24 Juni, Vlissingen 7.4* 2019, Harlngvltetsluizen 7.5*20.24. Rot terdam 9 57-22.04. 8cheveningen 8 4*21.15. IJmulden 9.3 22 04. Den Hel der 1 0*13.04. Harüngen 3 43-15 27. Dell 2UI 5 3*17 44. temp. zwaar bcw. 19 zwaar bcw. 18 zwaar bcw licht bcw 17 zwaar bcw. licht bcw. hall bcw. 19 zwaar bcw. zwaar bcw 17 zwaar bcw onbewolkt onbewolkt zwaar bcw licht bcw 23 zwaar bcw. geheel bcw. 16 half bcw 22 regenbui 16 half bcw regenbui 17 zwaar bcw. 18 zwaar bcw. 21 half bcw. 19 onweer licht bew 20 zwaar bcw. 19 regen 19 onbewolkt 29 half bcw 25 18 onbewolkt 22 zwaar bcw. geheel bcw 16 onbewolkt licht bcw. half bcw zwaar bcw 19 zwaar bcw 17 bchl bcw. 27 mist 30 mtieel Europa is niets vergelijk- »r met het kindermuseum in mei. meldt het Belgisch insti- I voor voorlichting en docu- litatie met enige trots. Het mu- m is in zoverre uniek, dat het toongestelde weinig met cul- f. maar des te meer met dingen jhet dagelijkse leven van doen ft. Het is de bedoeling dat kin- en van vier tot twaalf jaar in •museum leren hoe allerlei ap- werken en dat zodoende nieuwsaierigheid al spelend geweKi. II Vindermuseum 1 twee grote afaeimyZ-, *>«- lijfc een atelier en een meer pe- Qisch gericht afdeling. Een mate van vrijheid het kind M zelf waarmee het zich wil Ighouden) moet er voor zorgen, de werksfeer of laatstgenoem- Ifdeling niet al te zeer aan de doet denken. begane grond worden door- I tentoonstellingen gehouden. Nu is er bijvoorbeeld een over Brussel, met als doel de Belgische hoofdstad beter te leren kennen. Er is een plattegrond van Brussel en een maquette van de stad met daarop de belangrijkste gebou wen. Een aardige vorm van prak tijkgericht audiovisueel onderwijs wordt gegeven in een tram. waar de jongens en meisjes de illusie krijgen in Brussel rond te rijden doordat voortdurend dia's van be kende straten en wijken worden geprojecteerd. Alleen de stadsge luiden ontbreken nog. maar daar hoopt het museum binnenkort ver andering in te brengen. De ten toonstellingen worden om het half jaar vervangen. Zo zal de expositie over Brussel worden gevolgd door een project over de Europese Ge meenschap en de landen, die daar deel van uitmaken. Er is ook nog een legpuzzel van Brussel met daarbij een voorbeeld, zodat de kinderen in staat worden gesteld de plaats terug te vinden waar ze zich bevinden, waar ze wonen en waar de school zich bevindt. Naast het stadsleven neemt ook de natuur een belangrijke plaats ln in het museum. Een diarama toont de verschillende soorten bomen en ook de belangrijkste dieren, die men in het bos kan aantreffen. Bo vendien is er nog een maquette, waarin de loop is weergegeven die het water doormaakt, vanaf de re genval, langs de zuiveringsstati ons en de waterleidingen tot in de woning. Al wordt het leerzame op een bij zonder speelse manier gebracht, de behoefte aan meer op handenar beid gerichte activiteiten blijft vooral bij kinderen in deze leef tijdsklasse duidelijk aanwezig. Daarom is er op de eerste verdie ping van het museum ruimte inge deeld voor een aantal ateliers, waar de kinderen kunnen schilde ren. timmeren, kleien knippen, plakken en boetseren. Voor de al wat oudere kinderen zal binnen kort een drukkerij worden inge richt. Thans beperkt het materiaal zich nog tot een schrijf- en een rekenmachine, maar weldra zullen er letters voorhanden zijn waar mee de kinderen zelf hun woorden kunnen gaan samenstellen. Om te drukken is overigens natuurlijk papier nodig. En dat kunnen de kinderen zelf maken. Met over schotten oud papier wordt een soort deeg gemaakt, die op zeven kan uitdruppen en daarna geperst wordt tot men nieuwe bladen ver krijgt. Men denkt er ook aan een keuken te Installeren, waar de kinderen brood kunnen gaan bakken. Ook hier wordt met het begin van de cyclus begonnen. Graan wordt ter plekke gemalen. Aan de aldus ver kregen bloem wordt gist toege voegd, totdat men de juiste verhou ding heeft gevonden. Verder her bergt het museum nog een toneel zaal waar kinderen met zelf uitge kozen kleren verhalen mogen uit beelden, een bibliotheek met kin derboeken in diverse talen en een foto-atelier, waar in een speciaal aangepaste donkere kamer foto's kunnen worden ontwikkeld en af gedrukt. Dat een enkele foto niet het beeld zal leveren dat men voor ogen had of dat een enkel broodje niet voor consumptie geschikt zal blijken te zijn is van geen enkel belang. Hoofdzaak blijft de dagelijkse werkelijkheid minder oppervlak kig te leren kennen. Het kindermu seum is gevestigd Tenbosstraat 32 in Brussel en kan het hele jaar worden bezocht, behalve in de maanden juli en augustus. Een medewerker van het museum maakt kinderen vertrouwd met veiligheidshelmen en zuurstofapparatuur. Op de achter- grond de tram, waarin de illusie wordt gewekt door Brussel te toeren. Dertig Franse professoren hebben gisteren met geweld in Lyon een zware dubbele deur ingetrapt en zestig collega's, die ln een zaal van de plaatselijke universiteit tegen hun zin werden vastgehouden door studenten, bevrijd. De twintig stu denten hadden de hoogleraren dinsdagavond bij elkaar gezet uit protest tegen het feit dat volgens hen de eisen voor het tentamen te hoog waren gesteld. Toen het aan tal bewakers gistermorgen op een gegeven moment was gedaald tot drie denderden de dertig professo ren de zaal binnen en was de opslui ting snel ten einde. Tegen een man die aan het hoofd stond van een bende die bullen, diploma's, rijbewijzen en andere documenten vervaardigde is in Is- tanboel een gevangenisstraf geëist van vijftig Jaar. De verdachte, een vroegere aan scholen verbonden boekhouder kon volgens de aan klacht tot tweeduizend dollar krij gen voor een nagemaakte universi- teits-buL Tegen zes van zijn mede werkers werden eveneens gevange nisstraffen geëist. Elf andere ver dachten werden vrijgesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5