ïoede afzet van uivelprodukten Sociaal beleid in zeevaart begeleid Economisch beleid Den Uyl niet falikant mislukt deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd ►ritse voordelen in uchtvaartverdrag Auto concurrent voor geluids- en beeldmarkt chtpunt voor onze veehouderij CSO praat over flatie en erkloosheid Minister Boersma installeert commissie NVV - NKV - Bisschoppen houden fusie niet tegen Groei wat minder spectaculair Wie was kaper Max Papllaja? Van den Doel Hollands Diep Somber perspectief voor 300 Tilburgse textielarbeiders Charles Eyck Weekblad RDAG 23 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet p 15 - rs 17 - h 19 i een onzer verslaggevers SWIJK De problemen waarmee de Nederlandse melkveehouderij wordt geconfronteerd zijn gering. Maar het is verheugend, dat althans één lichtpunt te noemen is. Dat is de momenteel de gang van zaken op de Nederlandse zuivelmarkt. De zuivelafzet loopt goed. H Schelhaas, voorzitter van het luktschap voor Zuivel, zei dit ■ren in de openbare vergadering ijswijk. Ter toelichting van zijn ing wees hij erop dat: de kaas- luktie in de eerste vijf maanden dit jaar vijf procent hoger is eest dan in de overeenkomstige ode van vorig jaar. Hierbij komt. de voorraden op dit moment ergelijking met vorig jaar ver- iingsgewijs laag zijn; e produktie van volle melkpoe- blijft stijgen en in de eerste vijf nden vijfentwintig procent ho- was dan vorig jaar. De meeste RIJS (Reuter) Voornaamste iten op de agenda van de minis- svergadering van de Organisatie >r Economische Samenwerking Ontwikkeling (OESO) zijn ma ren om werkloosheid en inflatie ug te dringen. Dit heeft de secre- ls-generaal van de OESO, jhr. mr van Lennep, meegedeeld. De con- entie wordt vandaag en morgen Parijs gehouden. 24 landen van de organisatie len op het ogenblik vijftien mil- n werklozen, overeenkomende t 5.3 procent van de beroepsbe- lring. Dat aantal zal geleidelijk ►eten verminderen. Van Lennep verklaarde, dat de nisters zullen besluiten op welke emene economische groei zij vol- nd jaar zullen aansturen. Het se- tariaat van de OESO voorziet or de eerste helft van het jaar een jei van het bruto nationaal pro- kt (gezamenlijke marktwaarde D goederen en diensten) in de 24 ►den als geheel met minder dan sr procent, vooropgesteld dat het leid niet wordt veranderd. ►r het lopende jaar verwacht het toeneming van iets meer dan r procent. De OESO streeft in de jaar tot en met 1980 naar een oei van gemiddeld iets meer dan f procent per Jaar. fabrikanten beschikken over een goede orderportefeuille tot het einde van het jaar; ook de produktie van geconden seerde melk groter is dan vorig jaar (zo'n vijf procent) en de sombere verwachtingen van enkele jaren ge leden vooralsnog niet uitkomen. Koffiemelk Volgens de heer Schelhaas blijft al leen de afzet van consumptiemelk achter, en wel met twee procent ten opzichte van het (verhoudingsgewijs hoge) peil van vorig jaar. Een van de oorzaken is de afnemende vraag naar koffiemelk. Als gevolg van de lagere melkaan- voer en de al genoemde hogere ver- Mplkhpffinir koop van kaas, condens en volle ww,lv,rcuu,B melkpoeder, is de boterproduktie be perkt gebleven tot tachtig procent van de produktie van voorgaande jaren en die van magere melkpoeder tot zeventig procent. Voor boter kan momenteel zonder veel moeite een bestemming worden gevonden, het zij onmiddellijk, hetzij in het kader van de particuliere opslag. De heer Schelhaas waarschuwde echter dat de gunstige ontwikkeling op de zuivelmarkt en de hieruit voortvloeiende prijzen, nog geens zins de invloed van de voor Neder land ongunstig uitgevallen „Brussel se" prijsbeslissingen hebben kunnen compenseren. Ook buiten Nederland blijkt de zui velafzet beter te lopen; bovendien stijgt de melkproduktle minder dan vorig Jaar het geval was. Sprekend is in dit geval de ontwikkeling van de voorraad mager melkpoeder, „de in dicatie bij uitstek van de wereldzui- velpositie". De huidige voorraad van 1.5 miljoen ton (vorig Jaar herfst nog 2.3 miljoen ton) kan, aldus de heer Schelhaas, zeker niet zonder meer als een overschot worden gezien. De botervoorraden zijn nergens exces sief van omvang. Drs. H. Schelhaas ^STERDAM Groot-Brittannië heeft belangrijke voordelen rkregen in een nieuw luchtvaartverdrag waarover gistermor- met de Verenigde Staten overeenstemming werd bereikt. t akkoord kwam gistermorgen na gdurige onderhandelingen om 55 uur tot stand, precies vijf minu- voordat het 30 jaar oude Verdrag Bermuda, dat het luchtvaartver- r tussen beide landen regelt, zou open. Door de overeenstemming i plannen van de Amerikaanse atschappijen PanAM, TWA en tional Airlines om het verkeer Europa via Amsterdam-Schip- I te laten lopen, van de baan. lgens Britse kringen is overeen- imming bereikt over nieuwe rou- i, die de Britse luchtvaartmaat- ïappijen nieuwe mogelijkheden ■eft veel meer voordeel te trekken uit het winstgevende transatlanti sche luchtvervoer. Zij zullen naar 14 in plaats van 9 Amerikaanse steden kunnen vliegen. Verder zijn de par tijen akkoord over een methode om het aantal plaatsen nauwkeuriger te conformeren aan de vraag, wat be sparing van kosten zou betekenen evenals een bijdrage tot het laag houden van de tarieven. President Carter zei blij te zijn met de totstandkoming van het nieuwe verdrag. In een korte verklaring die door het Witte Huis werd uitgegeven zei Carter, dat het verdrag „de we reld toont dat de warme betrekkin gen tussen onze twee landen mo menteel hechter zijn dan ooit". Bij sommige televisietoestellen is het bedieningspaneel nu geheel uit- neembaar. Speciale apparatuur voor afstandsbediening is daardoor over bodig geworden. Wat betreft de (omstreden) heffing op melk, die half september Ingaat en waarvan de opbrengst dit melk prijsjaar enkele honderden miljoe nen zal belopen betreft, zei de heer Schelhaas, dat de melkveehouderij mag verlangen dat deze gelden in eerste instantie worden gebruikt om de moeilijkheden in de zuivel aan te pakken. Met name noemde hij het besteden van deze gelden voor het ontwikkelen van nieuwe produkten en voor het aanboren van nieuwe afzetgebieden. Ook is het te overwe gen uit die pot de ontwikkelingslan den te helpen bij hun moeilijkheden om hun invoer te financieren. Hij merkte hierbij op, dat het om een commerciële vraag gaat, waar de voedselhulpproblematiek nog ge heel buiten staat. Van onze soc.-economische redactie DEN BOSCH Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft gezegd dat de Nederlandse bisschoppen een fusie tussen het Nederlands Katholiek Vakverbond en het NW niet heb ben afgewezen, zoals hier en daar wordt gedacht. Uit het commentaar van de bis schoppen op het NKV-visieprogram, zoals dat deze week is verspreid, mag volgens bisschop Bluyssen niet de conclusie worden getrokken dat zij „een spaak in het wiel hebben gestoken". In een gesprek met de Regionale Omroep Brabant ontkende de bis schop niet dat het episcopaat huive rig is voor de gang van zaken. Daar om hebben zij met nadruk willen stellen dat het belangrijk is dat het model van de federatie in geen geval wordt opgeheven alvorens de be trekkingen tussen geloof, kerk en katholieke, georganiseerde werkne mers proefondervindelijk en op be vredigende wijze zijn geregeld. „Daarover zijn de bisschoppen dui delijk bezorgd," aldus bisschop Bluyssen. „De aansluiting van de leden op de katholieke levensinspi ratie, die het NKV in het verleden met heel veel zorg heeft nagestreefe en gerealiseerd, dient zo goed moge lijk te worden voortgezet." Van een onzer verslaggevers HAARLEM Omdat de reële inkomens de laatste paar jaar slechts weinig of helemaal niet toenemen groeit de afzetmarkt voor radio, televisie en afspeelapparatuur niet meer zo hard als in het begin van de jaren zeventig. Toen ging men nog uit van tien procent meer. Maar industrie en handel moeten zich instel len op 5 ét 10 procent groei per jaar, meent de heer J. A. te Winkel, hoofddirecteur van ITT-Schaub-Lorenz te Haarlem. Nadat 1975 voor de radio-, TV- en afspeelmarkt teleurstellend was ge weest, trad in 1976 weer een verbete ring in als gevolg waarvan de totale omzet In dat jaar opliep tot 2.7 miljard. Wat de verdere expansie kansen van de beeld- en geluidmarkt betreft, wees de heer Te Winkel ech ter op een aantal groepen grotere uitgaven die om de voorrang strij den, nu het vrij besteedbare inko men nauwelijks nog stijgt. Op dit punt vreest de directeur van ITT- Schaub-Lorenz (een Duits electron!- B. en W. bieden bouwplaatsen voor ministeries DEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben een aantal mogelijke bouwplaatsen aangewezen voor nieuwbouw van het ministerie van volksgezondheid en ruimtelijke orde ning. Dat heeft wethouder Hardon gisteren in de commissie voor stadsontwikke ling meegedeeld. De kans is overi gens groot dat het ministerie naar Zoetermeer verhuist. Alvorens even een definitieve beslissing valt, wor den echter toch nog de mogelijkhe den binnen de stad Den Haag beke ken, zo heeft minister Gruijters des tijds aan het Haagse gemeentebe stuur beloofd. „Ook al gaat het ministerie naar Zoe termeer, dan gaat in ieder geval het argument niet op dat Den Haag niets van zich heeft laten horen", aldus wethouder Hardon. Welks bouw plaatsen in de stad bet college heeft aangeboden wilde de wethouder niet bekend maken. camerk) dat de consument de voor keur geeft aan zijn mobiliteit en daarom voor de auto kiest en in directe samenhang daarmee voor reizen en trekken. Niettemin zullen naar de mening van de heer Te Win kel vooral de video-recorder en vi deo- of beeldplaat naast ingebouwde mogelijkheden voor teletext de ko mende jaren een nieuwe impuls kun nen geven aan de geluids- en beeld- markt Kleuren-TV Op het gebied van de al wijd verbrei de apparatuur, zijn sommige kleu rentelevisietoestellen binnen twee jaar al weer aan vervanging toe. On geveer 15 procent van de nu gebruik te toestellen dateert van 1971 of eer der en de heer De Winkel rekent met een gebruiksduur van 7 1 9 jaar. Overigens heeft het Nederlandse kleuren TV-park inmiddels een om vang van 2.2 miljoen stuks bereikt wat ln marketingtermen overeen komt met een verzadiglngsgraad van 51 procent. De markt voor zwart-wit-toestellen daalt al enige jaren, maar er zit nog wel enige groei in draagbare toestel len. Mede hierdoor beloopt het gehe le Nederlandse TV-park nu ruim 5 min stuks; in ongeveer 97 pet van de Nederlandse huishoudens staat een TV-toestel. Ook de geluidsmarkt zal de komen de jaren met een verminderde groei rekening moeten nemen. De met veel gedruis aangekondigde quadro- techniek laat het wel afweten. De markt voor portable radio's en mo no-cassetterecorders valt nu terug, maar ln opkomst zijn de radiorecor ders. DEN HAAG Minister Boers ma (sociale zaken) heeft op zijn departement de Centrale Bege leidingscommissie voor de Ar beidsvoorziening in de Zee» scheepvaart geïnstalleerd. Deze commissie ondersteunt vol gens een mededeling van het minis terie, het arbeidsvoorzleningsbeleld in de zeevaart, in het. bijzonder alle aangelegenheden die betrekking hebben op Inhoud en uitvoering van de regeling arbeidsvoorziening in de zeescheepvaart. Deze regeling is op vrijwillige basis overeengekomen tussen werkgevers- en werknemers organisaties in deze sector en is gis teren ingegaan. Tevens coördineert de commissie de belangen van de deelnemende partijen. De Regeling Arbeidsvoorziening Zeescheepvaart heeft ten doel: het zoveel mogelijk reserveren van de werkgelegenheid in de zeevaart voor Nederlanders, het bevorderen van een betere kwantitatieve en kwalita tieve afstemming van vraag en aan bod ln de zeevaartsector, het verkrij gen van een beter Inzicht in dit deel van de arbeidsmarkt De regeling omvat onder meer een voorrangsregeling voor Nederlan ders en met hen gelijkberechtigde buitenlanders bij de voorziening van vacatures op Nederlandse zeesche pen. Voorts is een verplichte centrale registratie van alle vacatures en van alle werkzoekenden in de zeevaart in de regeling opgenomen om meer in zicht te krijgen in de aard en de omvang van de behoefte aan perso neel bij de Nederlandse rederijen, alsmede van het reëel beschikbare aanbod van zeevarenden. Deze registratie wordt uitgevoerd bij het arbeidsbureau Rotterdam. Een dependance ln Groningen houdt zich vooral bezig met de kleine han delsvaart. van de heer J. L. Westhoff, hoofdin specteur-directeur voor de arbeids voorziening in Zuid-Holland. (ADl'EHTt VTltl „Mag ik éven uw aandacht? vroeg de terroristenleider in de trein bi| De Punt beleefd wanneer hij de gijzelaars een mededeling had te doen. Hard en grimmig, maar ook vriendelijk en zachtaardig - zo is het postume beeld dat uit gesprekken van P van der Ei|k en Jet Kunkeler met vrienden, familie en gijzelaars van hem oprijst. Ook mr J J Abspoel over de oorlog der Molukkers (..De regering hoeft zich voor haar ingrijpen niet te verontschuldigen") „Den Uyl is een van de betere economen van Nederland, zelfs van Europa" Een uitspraak van een gedreven socialist die zich altijd vergezeld weet van het Grote Geli|k professor Hans van den Doel. uitvoerig geïnterviewd door Ria Kuip Ordening De regeling beoogt ook een betere ordening aan te brengen in aanmon steringen op buitenlandse schepen. De minister noemde dit een belang rijk aanvullend instrument voor het tegengaan van de toevloed van bui tenlandse werknemers, die buiten de legale kanalen om, via de havens en ook over land. op de Nederlandse arbeidsmarkt penetreren. De Regeling Arbeidsvoorziening in de Zeescheepvaart is een kaderrege ling. Het is aan de begeleidingscom missie haar verder uit te werken. Volgens minister Boersma moet de aanpak lelden tot een betere afstem ming van vraag en aanbod op deze sector van de arbeidsmarkt. De maatregelen moeten soepel genoeg zijn om in uiteenlopende en wisse lende situaties toepasbaar te zijn. Richtsnoer daarbij is om zo spoedig mogelijk tot een wettelijke regeling te komen. De landelijke begelei dingscommissie staat onder leiding Elitair? Provinciaal? Lmks? Stuurloos? Rechts? In elk geva is het veertiendaags cultureel magazine na 43 nummers op de fles Joan Smithuis schreef een onthullende necrologie Over de arrogantie van uitgevers, geheime afspraken tussen grote concerns en afgunst onder journalisten UTRECHT (ANP) Voor circa 300 werknemers van textielbedrijven uit Tilburg en omstreken, die in afwach ting van nieuw werk waren onderge bracht ln een soort tijdelijk reservoir van arbeidskrachten, dreigt volgend jaar definitief ontslag. Reden daarvoor is dat het in tegen stelling tot de aanvankelijke ver wachting niet mogelijk zal zijn de betrokken werknemers in de textiel weer aan de slag te laten gaan. Dit heeft districtsbestuurder Herman de Jong van de Industriebond NKV meegedeeld. Ongeveer de helft van de werkne mers die in het „reservoir" waren ondergebracht is afkomstig van het textielbedrijf Sigmacon in Tilburg. de andere helft werkte vroeger bij de bedrijven RTI en Goirle Textiel, al lebei gevestigd in het naburige Goirle. In de loop van 75 en vorig Jaar was er bij deze bedrijven geen emplooi meer en in afwachting van ander werk konden de werknemers terecht bij een zogeheten personeel service bureau waar ze met steun van de overheid een 100 procents inkomens garantie kregen. Een nieuw boek over James Ensor bracht bij Charles Eyck de herinnering boven aan een merkwaardige ontmoeting in Oostende, bijna een halve eeuw geleden En in ..Kunst achterop beschrijft de 80- jarige befaamde schilder hoezeer hij door Van Dongens portret van de Comtesse de Noailles is beïnvloed Overeengekomen werd dat deze re geling medio april '78 zou aflopen in de verwachting dat er dan wel weer in de textielbranche emplooi zou zijn. Die verwachting is echter onjuist gebleken. De situatie in de textiel is er niet beter op geworden en de herstructurering in de wollen stof- fensector waarin met name Sig macon opereert is om tal van redenen niet van de grond gekomen. Volgens de heer De Jong ziet het er al met al vóór de betrokken werkne mers somber uit. Niet alleen in de textiel maar ook in andere sectoren van het bedrijfsleven heeft Tilburg nauwelijks nieuwe arbeidsplaatsen te bieden. Bon voor proefabonnement 5 weken de Tijd voor 5 gulden plaats Iel Zonder postrrgel renden aan de Tijd Antwoordnummer 6 Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal la koop I 2.25 j^^Abonnvmenlvn tel 020 - 2) 31 14 Oor Johan van Workum EN HAAG Is het economisch beleid van het kabinet Den Uyl falikant mislukt? Het lijkt er veel Een jaar geleden werden grootscheepse plannen gelanceerd, die ertoe moesten leiden dat tderland in 1980 hoogstens 150.000 werklozen telt: Maar de nieuwste, nog niet officieel kendgemaakte berekeningen, spreken over zeker 250.000 werklozen in 1980 als er niet snel aatregelen worden genomen. ich is dit niet de gehele waarheid, it uitgestippelde beleid is namelijk sommige opzichten ook een groot cces geworden. De kern van het leid was dat de bedrijven meer nst moeten kunnen maken. Ze uden dan meer kunnen investeren er zouden meer arbeidsplaatsen men. m meer winst te kunnen maken, Deten de loonkosten worden gema- d. Dat betekent dus zeer beperkte D-loonsverhogingen. maar ook n beperkte stijging van sociale cmies en belastingen. Vandaar de n-procents-operatie": premies en lastingen mogen niet harder oplo- n dan neerkomend op één pro- ntpunt van het nationale inkomen f jaar. Dat betekende minder in- 'mstengroei voor de overheid. Dus *d een aantal bezuinigingen afge- 'ndigd in overheidsuitgaven en so- ale voorzieningen lan *>f. Peters uit Nijmegen heeft aan hand van cijfers bekeken wat er >dsdien van dit beleid is terecht komen Vorige week schreef hij over in het economenblad „Econo misch-statistische berichten". Vol gens het plan moest de werkloosheid gaan dalen van 206.000 in 1975 tot 150.000 in 1980. In dezelfde periode moest het winstaandeel in het natio nale inkomen weer groeien, van 4 procent in 1975 naar 13 procent in 1980. Het aandeel van sociale pre mies en belastingen in het nationale inkomen mocht nog maar heel matig oplopen, van 52,5 procent in '75 tot 53,5 procent in '80. Succesvol Het plan ging vanaf 1976 in. Om van jaar op jaar een „tijdpad" te hebben, heeft prof. Peters de weg naar de doelen in 1980 opgedeeld in vijf gelij ke parten. Vervolgens heeft prof. Pe ters de rapporten van het Centraal Planbureau over de economische ontwikkeling in 1976 en 1977 ter hand genomen. De resultaatcijfers uit deze twee jaren heeft hij gezet onder de cijfers van het „tijdpad", wat het volgende beeld oplevert: De cijfers laten zien hoe succesvol de operatie tot beperking van loon kosten is verlopen. Het aandeel van belastingen en premies in het natio nale inkomen daalde van '75 op '76 met ééntiende procent en bleef daarna gelijk terwijl telkens een lichte stijging was toegestaan. Ook de groei van het winstaandeel in het nationale inkomen ligt nog vóór op het tijdpad, ondanks het feit dat de CAO-loonstijging na de stakingen van februari iets hoger is uitgevallen dan de bedoeling was in de ramin gen van het planbureau. Misgegaan De winstruimte werd verruimd, zelfs boven het plan. Ook de internatio nale inflatie vermeld in de tabel verliep ongeveer volgens het plan. Door de economische opleving groeide ook de Nederlandse export nog wat meer dan volgens plan no dig was. Maar vervolgens is er iets misge gaan: de investeringen bleven bene den het plancljfer. De hogere win sten hebben dus niet tot hogere in vesteringen geleid, concludeert prof. Peters. Volgens de statistieken is het deel van de winst, dat voor eigen nieuwe investeringen in het bedrijf wordt gebruikt, de laatste jaren aan het dalen. En het nieuwe regerings beleid bracht daarin geen kentering. De uitkomst voor de werkloosheid, waarom het allemaal is begonnen, liegt er dan ook niet om. In plaats van een daling van 11.000, toonde 1976 een stijging van liefst 18.000 werklozen. Nu wordt wel voor 1977 een daling van 11.000 voorzien. Maar daarmee blijft het resultaat nog ver achter bij het tijdpad (bovendien wordt thans al weer getwijfeld aan die daling van 11.000 dit jaar. terwijl voor de komende maanden een 1977 1978 1979 1980 Belastingen, premies: tijdpad 52,7 52,9 53,1 53,3 53,5 resultaat 52,4 52,4 Winstaandeel tijdpad 5.8 7.6 9,4 11.2 13,0 resultaat 6.5 8.0 Werklozen 1000 tijdpad 195 184 172 161 150 manjaren resultaat 224 213 nieuwe stijgende lijn in de werkloos heid wordt verwacht). Schrikconclusie Voeg hierbij nog de sombere voor uitzichten van recente tegenvallers met de prijsstijging, onverwacht vroeg opleven van de internationale inflatie, alsmede een groter aanbod van vooral vrouwen op de Neder landse arbeidsmarkt. En voorts het allernieuwste vooruitzicht wellicht een nieuwe Internationale economische Inzinking na 1978. In politiek Den Haag komen twee soorten conclusies bovendrijven bij dit toekomstbeeld. In het CDA. vooral bij de rechtervleugel, luidt de schrikconclusie dat er nog veel meer van hetzelfde moet gebeuren: veel meer bezuiniging op overheidsuitga ven en sociale voorzieningen, een nullijn ex of minlijn voor de inko mens. Ook bij de PvdA leeft het besef dat het zonder nadere maatregelen niet goedkomt. Maar het nieuwe wordt daar niet zozeer gezocht in meer van hetzelfde. In PvdA-kring gaan de gedachten naar meer overheids- drang op de ondernemingen om tot investeren en het scheppen van ar beidsplaatsen over te gaan. De wet SIR (selectieve investeringsrege ling, een vergunningenstelsel voor grote investeringen) moet in PvdA- visle worden uitgebreid van de rand stad tot het hele land. Ook wordt gezegd dat bedrijven on danks verruimde winsten niet vol doende investeren omdat zij geen afzet verwachten voor hun omzet groei. De overheid zou daar dan moeten inspringen door zelf vraag te creëren, behoeften te wekken en ver volgens met overheidsactiviteit die behoeften te bevredigen. Hiervoor wordt in PvdA-kring de term „socia lisatie van de vraag" gebezigd. Ge dacht wordt aan zaken als stadsver nieuwing, milieu-investeringen, wel zijnswerk. Niet helemaal eens Hoe denken de deskundigen bij het Centraal Planbureau zelf nu over de gang van zaken? Prof. Weitenberg, onderdirecteur van het Planbureau, is het niet helemaal eens met de werkwijze van prof. Peters wanneer deze de weg naar het doel in 1980 wil laten afleggen in gelijke stappen per jaar. „We kwamen uit een diep con junctureel dal, ln 1976, en de weg uit zo'n dal gaat dan eerst sneL De eerste jaren naar 1980 moeten dan dus grotere stappen worden ge maakt dan de laatste jaren. Dat is dan ook met het winstaandeel en met belastingen en premiestijging gebeurd. Dit betekent wel." aldus prof. Weitenberg, „dat de conclusie dat de ontwikkeling van de werkge legenheid achterblijft op het plan. zich nog scherper opdringt." Maar om nu drastische nieuwe ingrepen te doen. vindt prof. Weitenberg toch niet nodig. Zijn verhaal Is: „We zijn in de huidi ge situatie geraakt door een proces van meer dan tien jaar. Toen m 1964 de loonexplosie kwam. riep ledereen meteen ach en wee. Maar in 1964 en 1965 bleven de gevreesde gevolgen uit. Het heeft tien jaar geduurd voordat dit proces leidde tot aantas ting van werkgelegenheid. Daarom moeten we ook nu niet resultaat verwachten al na een of twee jaar. Daarvoor is het nog te vroeg." Doorgaan Weitenbei'g's recept luidt dan ook: gewoon doorgaan op de ingeslagen weg Hij maakt daarbij wel de op merking. dat het wellicht niet zal lukken het doel van 150.000 werklo zen al in 1980 te bereiken. Maar dat komt dan vooral doordat het aan bod op de arbeidsmarkt groter zal zijn dan vorig jaar werd geraamd. Het valt echter niet te verwachten dat ook dit grotere aanbod nog ln enkele Jaren tijds met aanvullende maatregelen zou zijn op te vangen. Dat zal meer tijd vergen Daarnaast wijst prof Weitenberg erop, dat de feitelijke bevriezing in 1976 en 1977 van het aandeel van belastingen en premies in het natio nale inkomen, niet het resultaat is van bezuinigingen De oorzaak er van ligt in het gebruik van „meeval lers" de reserves aan premiegelden bleken veel groter dan nodig. Hier door konden de groeiende lasten worden opgevangen zonder premie verhoging Die meevallers zijn nu echter op. Als de komende Jaren hetzelfde resultaat bereikt moet worden, dan zullen de voorgenomen bezuinigingen echt moeten worden uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19