Ifereld van volwassenen en inderen te vaak gescheiden I >e tekening van een lezer :(AT HET EERST OP TAFEL KOMT- Een brief van Emmy nudy van Keulen over gezinsprogramma's a? Zwemwaterkaart van ANWB Zonnig en warmer Strandweer alternatief fJSOAG 22 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet •tig >r Riet Diemer 5UM „In jeugdpro- hma's en ook In literatuur lm gebeurt het vaak, dat :ereld van volwassenen en kinderen van elkaar wor- gescheiden. „Grote men- zeggen dan dat de kinder- ld vTOlijk moet zijn. Dat is ia, maar zo is het leven niet n. Je moet niet vergeten ook een andere kant it. In programma's zoals >r IKON maken willen we tukje inzicht in sociale en ie problemen geven. La- ien hoe mensen met elkaar lan." y van Keulen die dit zegt, regis- „Een brief van Emmy" terwijl Michon de research en inter- verzorgde. Trudy: „Je kunt ens de wereld van kinderen en volwassenen niet los van zien. Ze lopen in elkaar over. roordeel is dat je bij IKON daar- programma's kunt maken. Bij re omroepen moeten de kinder- ramma's louter gericht zijn op isement vanwege de kijkcijfers." I woord „jeugdprogramma" is bij N vervangen door „gezinspro- una", zoals het ge al was met eft de regen een vader?", „Jouw t" en „Jouw wereld, mijn we- Mary: „Het ls plezierig als de ;rs meekijken. In een gezin ko- vaak veel vragen naar voren taboes, zoals bijvoorbeeld de ^jd. Daarom doen we zo'n appèl op fyuders dat het voelbaar is. De ren komen straks ook met deze en in aanraking. Met de gezinsse- hebben we een beetje een tradi- opgebouwd." IKON-tv vanavond BUSSUM Vanavond herhaalt IKON-televisie „Een brief van Emmy", het programma dat vori ge maand op de Internationale week van christelijke televisie in Montreux een eerste prijs kreeg in de categorie educatieve pro gramma's. Emmy kreeg, toen ze vijftien was, een ernstig verkeersongeluk. Ze was een van de ruim zevendui zend kinderen die in 1975 slacht offer werden van het verkeer ln ons land. Ze liep een ernstig noofdletsel op en was gedeeltelijk verlamd. Ze ging naar een revali datiecentrum om opnieuw te le ren lopen en praten. Naar het atheneum kon ze niet meer terug. Daar zat ze in de vierde klas, op de mavo moest ze een klas terug. Toch spreekt het juryrapport over „een hoopvolle boodschap en een vanzelfsprekende en realistische manier waarop Emmy haar situatie onder ogen ziet. Een brief van Emmy kan niet alleen een stimulerend effect hebben op andere verkeersslachtoffers, om daadwerkelijk te proberen zichzelf zo ver mogelijk te helpen, maar ook inspirerend werken voor hun vrienden door de manier waarop Emmy's vrienden zich opstelden". „Een brief van Emmy" wordt vanavond uitgezonden om 19.04 uur op Nederland 2. Trudy van Keulen en Mary Michon stelden het program ma samen, Ruud de Bruyn filmde en Barry van der Sluis monteerde. sie onderwerp waarover niemand ag praat en dat dus in de taboe- •fr ligt is het grote aantal verkeers- htoffers onder kinderen. Trudy: wilden laten zien hoe een kind POSltlG its ondergaat. Maar ook hoe het beert weer op de been te komen." irdoor is „Een brief van Emmy" ist niet alleen een verdrietig pro- bna. veel aan de angsten van vroeger wordt herinnerd. Er zijn gesprekken met artsen, onderwijzers en psycho logen. lij noem dat altijd mijn ge loofsbrieven. Een zo kom Je tenslotte bij Emmy terecht zonder dat Je haar ooit hebt gezien." Toen de eerste ontmoeting er zou zijn, was Emmy dan ook gaan fietsen. Ze had er die keer geen zin in. Later ging het beter en de gesprekken met haar en de omgeving leverden stof op voor het draaiboek. vraag aan Mary is: hoe kom je 5 zo iemand? „Moeilijk", is het twoord. „Je klopt aan bij revalida- centra waar je veel moet overwin- Men vraagt zich af of het wel voor het kind is, of ze niet te Opvallend was de positieve mede-' werking van de staf van het revalida tiecentrum Helio Mare in Wijk aan Zee, waar Emmy toen de opnamen werden gemaakt verbleef. Bij de ruwe montage adviseerde deze bij voorbeeld het scènetje met het ap pels leren schillen niet weg te laten vallen omdat dat heel essentieel is voor het weer leren gebruiken van de handen. Soms gaan de deuren makkelijk open dankzij de traditie die IKON heeft. Maar met deskundigen blijkt het vaak heel moeilijk samen te werken. Wetenschapsmensen tonen zich niet altijd bereid zich in dienst te stellen van de televisie. Onder het mom „Wat kunt u nu weten. U heeft deze problemen nog maar zo kort bestudeerd". Deze op het eerste ge hoor superieure houding komt meestal voort uit angst voor publici teit, vooral voor het medium tele visie. Voor Emmy zelf betekende het mee werken aan het programma een stukje helderheid in de eigen situa tie. De makers geloven dan ook dat het heel goed voor haar is geweest. Aiitietiech Ze heeft beseft wat de vrienden en vriendinnen om haar heen beteken den. In ieder geval is ze over één drempel geholpen toen ze ter wille van de opnamen voor het eerst weer naar dansles ging. Dansen vond ze voor haar ongeluk erg fijn, maar nu moest ze haast weer opnieuw begin nen. Ze werd echter heel goed opge vangen door haar vrienden. Dansles, school, vrienden. Trudy: „Voor een Jong kijkerspubliek wor den zoveel mogelijk aanknopings punten gezocht die bij de eigen leef tijd horen. Uitgangspunt voor het maken van Jeugdprogramma's is dat ze zoveel mogelijk informatie geven die het bij de kijkers mogelijk maakt zich te identificeren. Emotio neel moet het een opening bieden, zodat de kijkers in de getoonde we reld kunnen stappen. Het filmmate riaal moet dus niet alleen registre rend zijn, maar ook een opening bieden om herkenbaar te zijn". Ontroeren „Het leukste is dat je kunt raken en ontroeren", vult Mary aan. „Maar het punt is dat je dat nooit van tevoren weet. Ik woon ln de buurt van een café en daar zet ik gezinnen uit. Gaat de duim omhoog dan weet ik dat het goed was. Soms gaat hij ook wel omlaag". Beiden vinden dat je niet vooraf het programma kan tonen aan een testgroepje kinderen, omdat die teveel weten waarom het gaat. Trudy: „Ik kijk zelf altijd naar een programma als er kinderen bij zijn, nichtjes en neefjes tussen 4 en 11 jaar. dan zie ik of het hun aan dacht vasthoudt en waar die ver slapt. Dat registreer ik dan". Een programma als dat van Emmy ziet er door de kwaliteit uit of het moeiteloos tot stand is gekomen, ook al heeft Trudy al eens bekend dat ze tijdens het maken drie keer heeft willen stoppen. „Het was zeker niet makkelijk. Het Meisje bevond zich ln heel delicate omstandighe den. Maar ik denk dat het nooit makkelijk wordt als je iets voor tele visie doet. Een van de belangrijkste dingen is dat Je niet op routine over gaat. Je moet je gezichtsveld steeds verbreden. We durven meer, nemen meer risico's. Wim Koole (directeur IKON-tv-red.) geeft ons ook de kans verder over de rand heen te kijken. Wat dat betreft zijn we ontzettend bevoorrecht. Je kunt Jezelf ontwik kelen". Op het ogenblik is het duo bezig met een programma te maken over 0n autistisch meisje van 16 Jaar voor een serie uitzendingen over kinde ren die een stap in de toekomst zetten. Andere onderwerpen van de Trudy van Keulen serie zijn: een getrouwd stel van 18 Jaar dat alles ln de motorsport in vesteert, een jongen die werkzaam is in het horecabedrijf waar hij later en Mary Michon. zijn vader zal opvolgen en een weg gelopen kind. De nieuwe gezinspro gramma's van IKON komen in sep tember voor het eerst op het scherm. ADVERTENTIE Laat uw vakantie niet vergallen dooropstandige ingewanden. Met vakantie naar 't buitenland? Dat betekent: 'n ander klimaat, 'n ander levensritme en vooral ook ander eten. Maar al te vaak wordt veel vakantieplezier bedorven doordat maag of ingewanden in opstand komen. Krampen, opgeblazen gevoel, diarree, u weet 't wel. Zorg daarom dat u Tendosimol bij u hebt. Tabletten die uw spijsvertering weer in 't gareel brengen en korte metten maken met krampen en diarree. Uitsluitend verkrijg baar bij apotheker en drogist in doosjes met 20 tabletten in handige doordrukstrips. Prettige vakantie! Tendosimol anti-diarreetabletten voor uit en thuis. DEN HAAG - De ANWB heeft een zwemwaterkaart voor Nederland uitgegeven. Op deze kaart staat voor het gehele land aangegeven waar de waterkwaliteit voldoende is om er te kunnen zwemmen. De ANWB wijst overigens alleen de plaatsen aan waar gemeenschappe lijk kan worden gezwommen. Daar bij is rekening gehouden met veilig heidseisen en sanitaire voorzie ningen. Het betekent dus niet dat buiten de plaatsen die de ANWB aangeeft al leen maar gevaar dreigt. Natuurlijk kan privé ook worden gezwommen, b.v. vanaf een boot. maar dan dient meh zelf uit te zoeken ln hoeverre dat risico's oplevert. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, isterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER döor Hans de Jong Tergend langzaam trekt de na tuur de gordijnen open. De ope ningen in het hardnekkige wol kendek deden zich gistermiddag al in het noorden voor. Onmid dellijk overal blije gezichten om Je heen en een temperatuur om te zoenen van twintig graden Celslus in de thermometerhut. Het weer voelde broeierig aan. Na de noordelijke provincies ko men ook het midden en vervol gens ook het zuiden van het land aan de beurt. In Roosen daal was het gistermiddag trou wens ook al wat warmer gewor- •den met zeventien graden. Dat het noorden voorgaat komt, om dat de drogere luchtstroming vanuit de richting noord tot noordoost zal doordringen. Gis teren lag de grens tussen som ber en stralend al dicht bij ons land. In Jutland liep het kwik op tot 22 23 graden Celsius bij stra lende zonneschijn. Het zwaarte punt van hoge druk houdt zich op in de omgeving van Schot land (1.027 millibar). Vanuit dit centrum wordt de invloed voor al in de richting van Scandina vië en de Noordzee groter, zodat er in feite een maximum ls ont staan van de Azoren tot Scandi navië. Die langzame luchtdruk stij gignen bieden de garantie, dat de nu ingetreden weersver- betering van langere duur zal zijn. Het ziet ernaar uit dat ln de rest van deze week het weertype droog zal blijven, terwijl bij veel meer zonneschijn dan de afgelo pen dagen de temperatuur een gooi doet, eerst naar twintig gra den en later in de richting van vijfentwintig graden Celslus. Erg goeie berichten dus voor de vakantiegangers ln Nederland, die op dit ogenblik flink in aan tal toenemen. Zo veel sombere dagen achter elkaar maandag al meldden verscheidene stations ln het midden, westen en noorden een reeks van vijf ls in deze tijd van het jaar een grote bijzonder heid. Eén van mijn medewer kers die het over de laatste veer tig Jaar nauwkeurig heeft bijge houden, vertelde mij dat hij rond 21 juni nooit meer dan drie bewolkte dagen aan één had op getekend. Wij kunnen dus rustig van een record spreken. In Lon den was de sombere fase ook al uniek sedert 1929... Natuurlijk speelt de zon ln de winter wel eens een week of langer schuile vinkje, maar niemand kijkt daarvan op. De weergevoelige Gouwzee heeft als volgt gereageerd op de koude inzinking. Temperatuur van 15 tot en met 20 Juni respec tievelijk: 20. 18.1, 17.1, 16.7, 16.1 en 15.1 graden Celslus. Dit is toch wel een voor een zomer maand unieke daling. De Engelse Weerkundigen zien het op lange termijn ook wel zitten met het weer. Tot half Juli KJa, u leest het goed!) verwacht men meer weertypen met noord oostelijke of oostelijke winden dan normaal. Een belangrijk aandeel ln het mooie zonnige weer zal volgens Bracknell de tweede Junl-helft hebben. Het mooie weer wordt onderbroken met enkele malen onbestendig weer, dat echter ln hoofdzaak de zuidelijke districten zal treffen, dus vermoedelijk door de wer- king van een of andere Biskaje- depressie of onweersstoringen uit Frankrijk. Schotland en Noord-Ierland mogen een sur plus aan zonneschijn ver wachten. In de nattere gebieden zal vaker dan normaal onweer voorko men. Als vergelijkingsjaren over Weerrapporten het tijdvak half mei half Juni worden 1903 en 1936 genoemd. De luchtdruk ls ln die tijd onder normaal geweest ln de Verenig de Staten, het zuidelijk deel van de noordelijke Atlantische Oce aan, de Middellandse Zee, de Kaspische Zee en Groenland, en boven normaal boven oost-Ca nada, het midden van de oce aan, de poolgebieden, Siberië en het westelijk deel van de Stille Oceaan. Hou er de moed maar in... Van daag droog met toenemende kans op zon van noord tot zuid. Een zwak of matig windje uit noordelijke Lichtingen, lucht temperatuur 15 tot 17 graden, zeewater 13 tot 14 graden. Ver dere vooruitzichten: ln de twee de. helft van deze week ook aan het strand zonniger en warmer. station weer Amsterdam geheel bew 15 De Bilt zwaar bcw 16 Deelen Eelde zwaar bew. half bew 18 20 Eindhoven 18 Den Helder geheel bew. 14 Rotterdam geheel bcw 15 Twente zwaar bew 17 VUsslngen zwaar bew 14 Zd. Limburg zwaar bcw 15 Aberdeen Athene onbew 31 Barcelona Berlijn geheel bcw. 18 Bordeaux zwaar bew. 18 Brussel 16 Frankfort 21 Genève Helsinki Innsbruck zwaar bew. 19 Klagenfurt onweer 17 Kopenhagen licht bew 21 Lissabon zwaar bew 21 Locamo regen 16 Londen geheel bew 13 Luxemburg zwaar bcw 19 Madrid 24 Malaga onbew 28 Mallorca Ucht bew 27 München zwaar bew. 20 Nice halt bew 23 Oslo Ucht bcw 22 PartJ» geheel bew. 16 Rome hall bew 25 Spilt zwaar bew 25 Stockholm hall bcw. 19 Wenen 23 ZQrich zwaar bew. 16 Casablanca half bew 20 Is tan boel half bew. 27 Hoogwater, donderdag 23 Juni. Vliulngen 6 58-19 25, Hanngvlietsluizen 7 07 19 34. Rotterdam 9 06-21 II. 8chevenmgen 7.52- 20 19. IJ muiden 8 39 21 06. Den Helder 030 12.29. HaLTllngen 3 07-14 53. Delfzijl 4 53- 16.54. tante-ij de zomertijd beleven we i het ogenblik heel lange avon- !n. Deze week. rondom de langste is het tot bij half elf licht; de londergang varieert van zeven i voor tien in Vaals tot der- n minuten over tien op Vlieland. meeste mensen vinden die lan- avonden erg prettig maar er zijn 'c klachten en die komen uit een andere hoek dan van degenen destijds tegen de invoering van zomertijd waren. Veel ouders "Tjvoorbeeld, krijgen hun kinderen nar met de grootste moeite in d. ..En als ze dan in bed liggen. 7pen ze niet omdat het nog zo ■ht is", hoor je hier en daar. heer H. K. Kiers. hoofd van de ranjeschool in Badhoevedorp. e/l in zijn eigen zesde klas eens vraagd wat de kinderen zelf van zomertijd denken. „Prachtig" is bijna unanieme reactie. De kin- fen spelen s avonds langer bui- L~ en van de 27 leerlingen in de Q' gaan er 25 later naar bed dan i ders. Zijn de kinderen dan overdag niet. suffer? Die ervaring heeft de heer Kiers met de oudere leerlingen op zijn school niet, al zeggen die wel dat ze 's morgens wat moeilijker uit bed komen. Maar kinderen van elf of twaalf jaar kunnen er best tegen, meent het schoolhoofd. De onderwijzeressen van de eerste en tweede klas op de Oranjeschool vinden wel dat de leerlingen soms een wat slaperige indruk maken. Ze zijn tot minder in staat dan anders en vaak slecht geconcen treerd. Vraag is natuurlijk of dat bij die zes tot achtjarigen aan de zomertijd ligt. Kinderen van die leeftijd zijn ook andere jaren moe aan het einde van het schooljaar. Bovendien: zonder de zomertijd zou het in deze tijd toch al tot negen uur. half tien licht zijn zodat kinderen van die leeftijd ook dan naar bed moeten als de zon nog schiint. Bij de nog jongere kinderen, kleu ters van vier of vijf jaar bestaat ook de neiging om later naar bed te gaan maar leerkrachten aan twee Amsterdamse kleuterscholen mer ken weinig van extra suffigheid op school. Hoe dan ook, in het alge meen gaan we allemaal later naar bed, kinderen en volwassenen. „Je rommelt 's avonds wat in je tuin en ineens merk je dat het half elf is", zeggen twee mensen, geheel onaf hankelijk van elkaar. En ze laten daar op volgen: „En als je dan nog van plan was om een brief of nog wat giro's te schrijven, wordt het gauw nachtwerk". Afschaffen dan maar, die zomer tijd? Laten we in de eerste plaats bedenken dat onze kinderen sinds de vorige zomer allemaal een jaar ouder zijn geworden en alleen daarom al later naar bed willen. In de tweede plaats is het voor veel oudere mensen die met die lichte ochtenden erg vroeg wakker zijn prettig dat het nu 's morgens een uur langer donker is en de hanen een uur later gaan kraaien, en in de derde plaats is het allemaal een kwestie van wennen. Op het ogen blik zitten we nog met late Duitse televisie-programma's maar nu Duitsland en Oostenrijk volgend jaar eveneens op de zomertijd overgaan, is dat bezwaar slechts van tijdelijke aard. Tenslotte dit: mochten we ook dit jaar weer een hittegolf beleven, dan kunnen we bij ons werk in de ochtenduren tenminste een uur langer profiteren van de ochtend koelte. Al dat gedoe met tropen roosters is op die manier niet lan ger nodig. Ongeveer zestig in lange, witte gewaden gestoken druïden kwamen gisteren in Stonehenge bij elkaar om door middel van het blazen van een hoorn het aanbreken van de zomer aan te kondigen. Een traditionele gebeurtenis waar trouwens deze keer geen zon aan. te pas kwam. Er kwam wel heel wat politie opdraven om het gebeuren in rechte banen te leiden. De bekende steencirkel was omgeven door grote rollen prikkeldraad, terwijl waakhonden al te nieuwsgierige mensen op afstand moesten houden. De politie liet buiten de druïden alleen de pers toe binnen de steencirkel, waarvan de betekenis nog steeds een groot mysterie is. Met stijgende verbazing hebben veel Britse tv-kijkers maandag avond de „documentaire" Alterna tief Drie bekeken. In deze uitzen ding waren beelden te zien van Amerikaanse en Russische ruimte vaarders die plannen aan het ma ken waren om de aarde te verlaten in verband met een nieuwe ijstijd. Een van de onderdelen van het plan was het vestigen van een ko lonie Amerikaanse en Russische geleerden op Mars. De telefoons van de Britse omroep, kranten en persbureaus stonden roodgloeiend, toen de kijkers zich begonnen te realiseren dat de „we tenschappelijke feiten", die zij voorgeschoteld kregen op verzin sels berustten. Het programma bleek namelijk een verlate april mop te zijn van de commerciële omroepmaatschappij Anglia. Een woordvoerder van Anglia ver klaarde dat Alternatief Drie ook bedoeld was om de mensen aan het denken te zetten, en niet om zo maar een onverantwoorde grap te lanceren. Sommige kijkers waren echter zo onder de indruk van de „documentaire", dat ze aan de weet probeerden te komen waar en wanneer een nieuwe ijstijd of an dere rampen de Britse eilanden zouden treffen, zodat ze op tijd hun koffertje konden pakken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5