Gijzelingen verlamden regering Steenkamps proefballonnetje wil nog niet zo best stijgen «tekening va n ee n I lezer uisartsen Moeten wel zoveel ministers bij zaak betrokken worden? Als een kat in een vreemd pakhuis... Verbetering Kameragenda Jac-centrum in Den Bosch bezet Bij botsing dode en vier gewonden Pinkelman en Andriessen snipperen formatie meten ijsbergen SDAG 21 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Landelijke Huisartsenvereni- LHV is bezig met het opbou- van de koortsaanval die haar vast overvalt wanneer zij onder dek over het inkomen van haar De LHV krijgt van de zie- 'y2 fondsen niet haar zin. Dus gaat :en uitvoerig extra-bulletin naar len, ter voorbereiding van een a-ledenvergadering die weer de r moet bepalen voor de volgen- jnderhandelingsronde. die sfeer wordt nu al gebouwd, m twee maanden van te voren is end dat die vergadering zal be en over het zo nodig voeren van vrichtende actie. Het is een sce- zoals dat in de la van elke jondsbestuurder klaar ligt voor £ïpe nood aan de man komt. Er is lelijk niet ontzettend veel nodig "de LHV ervan te overtuigen dat "lood aan de man komt. I jaar of drie geleden heeft de lector in de bedrijfskunde J. Peters eens hardop het noeden uitgesproken dat de in- 5^ lens van artsen ten dele worden ^aald door machtsuitoefening. .HV doet op zijn zachtst gezegd ig om die indruk weg te nemen. wordt daarbij geholpen door de andere aard van de diensten die leden ons allen verlenen. Al- al de gedachte aan actievoeren- -Mirtsen, beroert de publieke opi- heftiger dan een bedrijfsbezet- xistj 0f een typografenstaking. etje t de voj. laatste keer dat de artsen een zeierdeel van hun pensioenrege- niet zinde, was een korte plaat actie (Utrecht, februari r5) voldoende om de wederpartij reger'n6 °P kn'eën opknjgen- Het gaat ditmaal in zelfjfdzaak weer om een onderdeel tac- de pensioenregeling, ir li- I zou de LHV sieren wanneeer Tl deze keer zichzelf met een Jirtswerend middel zou behande- Wat zij nu doet is het alvast 7T~ltapelen van droog hout in de haard. DEN HAAG De negentien dagen dat Zuldmolukkers de trein en de school in Drente bezet hielden, leek de Nederlandse regering uitgeweken te zijn naar het crisiscentrum op het depar tement van Justitie aan het Haagse Plein. Premier Den Uyl, de justitiebewindslieden Van Agt en Zeevalking, minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en in wat mindere mate Van Doorn (CRM) en Van der Stoel (buitenlandse zaken). Voor de rest gaf het regeringsapparaat de indruk verlamd te zijn, aan het gewone werk kwam men niet toe. gen aan de orde komen. Hét antwoord van de Kamer kan wel licht ook enige duidelijkheid bren gen in de kwestie wie nu precies voor het beleid verantwoordelijk is. Enkele deskundigen uit de Kamer vroegen wij naar hun mening: Dr. H. Roethof (PvdA): „Er zijn in derdaad veel te veel ministers bij de zaak betrokken. Er moet eerst gepro fiteerd worden van de deskundig heid Inzake terreuracties die zo lang zamerhand bij de ambtenaren be staat. ZIJ moeten werken onder de politieke leiding van de verantwoor delijke minister. De minister president moet er pas bij komen als kabinetsbeslissingen genomen moe ten worden, bijvoorbeeld over de overval op de trein. De bedoeling van terroristen is om aandacht te trekken, en dat lukt ze goed als het gewone regeringswerk zo duidelijk stagneert". M. W. Schakel (CDA): „De huidige aanpak legt een te groot beslag op de bewindslieden. De gewone regerings zaken komen er door in gedrang en dat lijkt me niet goed. Eén minister bij toerbeurt aanwezig lijkt me vol doende. Hij moet leiding geven aan de ambtenaren. Wel moet Je de orga nisatie hebben om zo nodig het aan tal bewindslieden zeer snel te kun nen uitbreiden". Mr. H. Koning (WD): „Het ls niet te vermijden dat meer ministers zich constant met de zaak bezig houden. Je kan veel overlaten aan de ambte naren. maar de essentiële beslissin gen. waar leven of dood mee ge moeid zijn, moeten door politiek verantwoordelijke mensen genomen worden. Zulke beslissingen zijn ech ter te zwaar voor één minister, maar die andere ministers kunnen zo'n belangrijke beslissing niet goed ne men als ze niet voortdurend bij de zaak betrokken zijn geweest. Het beleid in gijzelingszaken beschouw ik als een zaak voor het hele kabi net. toevertrouwd aan enkele minis ters. waarbij de premier dan het kabinet in zijn geheel vertegenwoor digt". Andere landen De aanpak in andere landen ver schilt nogal. Dat hangt samen met de situatie waarin het land zich be vindt en met de bestuurlijke struc tuur. Enkele voorbeelden: Israël. De betrokken bewindslieden zijn de premier en de minister van defensie. Het beleid wordt bepaald in samenwerking met de opperbe velhebber van het leger. De premier beschikt sinds enige Jaren over een speciale raadgever Inzake terreur, een generaal. In het Juist gevormde kabinet van de Likoedlelder Begin bestaat de mogelijkheid dat er een speciale minister komt die belast is met veiligheidsaangelegenheden. Het zou dan ook de eerste verant woordelijke zijn bij acties. West-Duitsland: de minister van binnenlandse zaken ls de verant woordelijke man voor het beleid bij gijzelingen e.d. Onder zijn ministe rie ressorteert de Bundeskriminal- ambt, de federale politieorganisatie die zich boven de politie van de afzonderlijke deelstaten bezighoudt met onder meer terreurbestrijding. Redactie: Ferry Mingelen Bijdragen: Theo Koele Johan van Workum Nu gijzelingen steeds langer gaan duren en herhaling niet bij voorbaat uitgesloten mag worden, rijst de vraag of de organisatie op kabi netsniveau voor dit soort acties wel de Juiste is. Moeten er nu werkelijk zoveel ministers bij de zaak betrok ken worden. Speel je kapers niet in de kaart door zo openlijk het „gewo ne werk" te laten stagneren of is het logisch dat het gewone werk opzij wordt gezet bij een zo dramatische kwestie. Deze vragen zullen aan staande donderdag in de Tweede Kamer bij het debat over de gijzelin- ADVERTEN T.'E Uil Via een flmro Priue fe-kemny Kun je me^en eurucheaue. ieDuitoe. hotel betalen ri Voor het vertrek naar de Amro, dus. Den Haag CDA-voorzitter Piet Steenkamp wil de verhouding tus sen FNV en CDA verbeteren. Vori ge week verraste hij vriend en vij and met zijn voorstel, gedaan in een interview met het FNV-blad, De Vakbondskrant, om nog tijdens de kabinetsformatie een overleg te arrangeren tussen het CDA en de FNV. Steenkamp liet, naar het leek, zijn ballonnetje precies op tijd op. Juist deze week beginnen formateur Den Uyl en zijn tegenspelers aan de omvangrijke kluif van het sociaal- economische beleid. Niet besproken Wij vroegen een van de voorlichters 'van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, Van Tellingen, of er dezer dagen een uitnodiging van het CDA aan de FNV te verwachten vieL Er zal, antwoordt Van Tellin gen, ongetwijfeld contact tussen CDA en FNV komen, en dan waar schijnlijk over onderwerpen van re geringsbeleid. Maar in dit stadium is de zaak van de verhouding CDA- FNV nog vooraal een zaak van het CDA-bestuur, en minder van de CDA-Kamerfractle. Wij belden dus met secretaris Kra- Jenbrlnk van het dagelijks bestuur van het CDA Er is, vertelde Kra- Jenbrink, Juist vorig week vrijdag (dus daags na publikatie van Steenkamps proefballon) bestuurs vergadering van het CDA geweest. Maar Steenkamps voorstel ls toen niet aan de orde geweest. Dat zal nog wel komen. Steenkamp deed zijn voorstel trouwens als privé- persoon, zegt Krajenbrink. Het ls een interessante suggestie ven één persoon. Nu komt eerst de vakan tie, maar in augustus kan het CDA- bestuur wellicht vergaderen over de verhouding van het CDA tegen over de maatschappelijke belan gengroepen, en met name tegen over de FNV, aldus de CDA-secre- taris. Maar, opperen wij, Juist de komen de weken zijn in de kabinetsforma tie de sociaal-economische onder werpen aan de orde, en in augustus loopt misschien ,de formatie nog steeds, maar liggen de standpun ten van de politici op sociaal-eco nomisch terrein al vast. Krajen brink sluit contact van CDA-zijde met de FNV op Informele basis in de komende dagen niet uit. Maar, zegt hij, een formeel overleg (zoals door Steenkamp voorgesteld) ls wat de komende weken betreft niet te verwachten. Welkom FNV-woordvoerder Graftdljk zegt dat alle politieke partijen bij de FNV welkom zijn als ze willen over leggen. „Wij hebben geen enkele reden om overleg met het CDA uit de weg te gaan."Vorig Jaar septem ber was er op verzoek van de FNV formeel overleg tussen FNV en de drie fractievoorzitters van de CDA- partijen over de loonpolitiek. De CDA-polltici zeiden toen dit over leg nuttig te vinden, en best voor herhaling vatbaar. Maar sindsdien hebben ze bij de FNV-top geen uit nodiging van CDA-zijde gezien. Graftdljk voegt er nog aan toe: „WIJ zitten hier overigens niet te wachten of het CDA asjeblieft wil komen praten. Zo'n bar hoge ver wachting kunnen wij namelijk niet hebben van het CDA, gezien het politieke beleid van deze partij. Wij willen graag met het CDA een goe de verstandhouding maar die ont staan niet door regelmatig met el- Prof. Steenkamp kaar thee te drinken, maar wel door de daden. De scepsis bij de FNV-woordvoer der wordt wat vergroot wanneer hij hoort dat het CDA-bestuur vrijdag wel heeft vergaderd, maar niet heeft gesproken over Steenkamps suggesties. „WIJ weten ook niet hoe groot het gezag van zo'n man als Steenkamp nu eigenlijk is bin-nen het CDA akeningen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan; Trouw. Jury politieke Sterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste pre prent. Postbus 859, nten ls er een boekenbon. HÈT WEER door Hans de Jong i .1 Spanje: ellin naaj n na zich- aller Het nieuwtje van gisteren was de herverschijning van de zon. Gistermiddag tussen 3 en 5 uur hebben de noorderlingen er ten minste weer zicht op gehad. De blauwe plekjes tussen de uitge breide wolkenvelden waren overigens erg dun gezaaid en om een uur of zes zat alles weer dicht. Door die kleine doorkijk jes liep toch de temperatuur in Friesland en Groningen wat ho ger op dan elders: bijna 16 gra den in Gorredijk tegenover 12 k 13 graden in het midden en zuiden. In de ochtend wees een wijzi ging in de luchtdrukverdeling al uit, dat er lichtpunten in zicht kwamen. Het welbekende ocea nische hogedruksysteem met centrum van 1028 mb keerde op zijn schreden terug en nam als richtkoers: de Hebriden. Be langrijker nog was het in zuid tot zuidoostelijke richting bewe gen van een hogedrukultstul- ping gericht op west-Noorwegen en de daar en overal elders in West-Europa doorgaande lang zame luchtdrukstijgingen. De lagedrukgebieden werden er on zeker door en raakten aan de verliezende hand. Na aftocht van het laatste zwakke uitloper tje gaat de wind meer en meer ruimen naar noord tot noord oost. Het was gisteren al zo in Noord-Jutland (veel zon neschijn!) en de thermometer re ageerde er onmiddellijk met een 20 gradentemperatuur op. Ook in Schotland ls het nu een stuk zonniger geworden. Het onder je handen zien ont staan van de voornaamste hoge- en lagedruksystemen en kou- en warmtefronten op een zelf gete kende weerkaart (zo'n ouder wetse weerman wordt zo langza merhand een bezienswaardig heid) is al even boelend als ver helderend. Zo trok bijvoorbeeld gisteren tijdens het tekenen van de lijnen een vrij sterke uitwer king van een depressie ten zuid en van Groenland de aandacht. Ten westen van „ons" hoge- drukgebied zakten de barome ters sterk en in de hogere lagen 'werd warmere lucht aange voerd. Dit moet ertoe hebben bijgedragen dat het maximum zich in oostelijke richting ging verplaatsen. Zeer interessant en van groot belang voor het weer op wat langere termijn zijn de figura ties van de hoogtelijnen op nl- veau's van bijvoorbeeld 5.000 en 12.000 meter. Op die hoogten gaf de natuur gisteren een forse aanduiding in de richting van beter weer. De ontwikkelingen waren tijdens het weekeinde nog aarzelend, maar de kaarten van gistermiddag gaven onmis kenbaar de uitbouw van een ho- gedrukzone over de Noordzee in de richting van ons land aan op dat hoge niveau. Dat geeft de burger en de meteoroloog moed om door te gaan, vandaar ook dat ik op deze plaats graag een weersverbetering wil aankondi gen ten voordele van alle vak an- De Tweede Kamer vergadert dere laatste week voor het zomerreces maar twee dagen. Vandaag is er geen vergadering. Voor woensdag staan onder meer op de agenda: de voorjaarsnota over de stand van de rijksbegroting, de Euro pese verkiezingen, de inzet van Ne derlandse vissersschepen in andere landen en de stemmingen over de verplichte autokeuring en de herinde ling van Oost-Gronlngen. Donderdag zal worden bepaald door het debat over de gijzelingen. Maihofer, de huidige minister van binnenlandse zaken, stond bij de ontvoering van de CDA-politicus Lorenz, aan de top van het crisiscen trum. Incidenteel waren daar ook bondskanselier Schmidt en opposi tieleider Kohl aanwezig. Zweden: Daar bestaat geen duidelij ke lijn voor het regeringsbeleid. In het ene geval, een gijzeling in een bankkluis, onderhielden de premier en de minister van justitie voortdu rend contact met politie en psychia ters, maar er was geen crisiscen trum. Bij de bezetting van een am bassadegebouw door Westduitse terroristen, was de minister van bui tenlandse zaken de eerste verant woordelijke. Op zijn ministerie was een crisiscentrum ingericht, waar overigens geen andere ministers aanwezig waren. ADVERTENTIE ■0m- Via een Amro Prwe' Re toni nJ" kun je makkelijk Vreemd $?id opnemen tiegangers. Deze komt tot uiting in droog weer met zonnige perio den die zich vandaag overal in zal zetten en zal doorgaan) met hogere temperaturen dan we de laatste dagen gewend waren, in de richting van 18 tot 20 graden. Gisteren vertelde ik u van sneeuw in medio Juni 1866. Die zelfde dag bracht de telex het bericht, dat in Stuttgart sneeuwploegen zaterdag in actie moesten komen om hagelmas- sa's van een halve meter hoog te verwijderen. Volgens de politie lag de hagel in Stuttgart- Zuffenhausen over een afstand van 100 meter een halve meter dik, in naburige straten 30 cm. Strandweer Vandaag en morgen droog met zonnige perioden. Minder koud, lucht 16 tot 18 graden, zeewater 13 tot 14 graden, wind via noord naar noordoost en later moge lijk oost. Hoogwater woensdag 23 juni: Vllsalngen 6 1818 38; Hartngvüetslutzen 6 26-18 52; Rotterdam 8 23—20.27; Schevenlngen 711-10.35; IJ muiden 7.55-20 19. Den Helder 1156-; Harllngen 2.2»14.17; DeltzAjl 4.11-16.14 't Is niet ver naar de Amro, dus. DEN BOSCH (ANP) Medewerkers van het Jongeren Advies Centrum in Den Bosch hebben zondagavond het JAC-gebouw In die stad bezet. Het gebrek aan zelfstandigheid van de medewerkers is volgens een woordvoerster van het JAC aanlei ding tot de bezetting. De medewerkers vinden dat de be slissingen over en de uitvoering van hun doelstelling door de medewer kers zelf moet worden bepaald. Ook bij het aannemen van nieuw perso neel willen de bezetters meer zelfstandigheid. Volgens de woordvoerster ls het bestuur van de stichting Jeugd en Jongerenwerk niet bereid hiervoor mee te denken. Van een verslaggever WIERDEN De vierjarige Aafje van Steenis uit Rotterdam ls gister middag in het Overijsselse Wierden om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zat op de provinciale weg met een andere personenauto in botsing kwam. Haar vader, moeder, broertje en pleegbroertje moesten met zeer zware verwondingen in het Prinses Irene ziekenhuis in Almelo opgenomen worden. t de VARA-radlorubriek „De im was Bomans" klonk zondag- nde deze opmerking: wat Üfried Bomans ontmaskerd Ift op het terrein van geloof en jitiefcpakhuizen vol! Er d bij gezegd dat heel wat lezers, smakelijk lachten om de satt- van Bomans, amper in de ga- hadden hoeveel heilige huisjes mver trapte. Dat zal waar we- l menen we, met het derde strip- jum met „De verdere avonturen t Pa Pinkelman en Tante Polle- p" voor ons (en ter aankondi- waarvan dit stukje bedoeld Bomans' strip verscheen de eer zeven na-oorlogse jaren in de kskrant en nu, een kwart eeuw r, houd je nauwelijks voor mo- jk hoe hij daarin solt met lei- de politici en hun ieders repu- es. Hij doet dit op een speelse folie manier, die heel wat doel- fender is dan het strenge toon- van het gedeconfessionaliseer- >olkje, dat tegenwoordig de ko men van de Volkskrant be rt. En inderdaad het is de ag of iedereen door heeft wat er aan de gang ls. Stellig anno 1977 niet, als je bedenkt dat ze zelfs in de sjleke VARA-televlslequlz „Twee \x>or twaalf" niet weten wie Van Kleffens was en die komt ook in de strip voor. Laten we gelovig aannemen dat de namen van Chur chill, Eisenhower en Molotow nog wel bekend zijn. Bomans past schaalverkleining toe op hun eigenaardigheden en aldus ge schiedt het dat de Russische VN- afgevaardigde „veto" roept, als Tante Pollewop vraagt of 't raam een eindje open mag. „Pardon", zegt hij dan, „ik versprak me. De macht der gewoonte. Het raam mag open." Dichter bij huis ls een (jeugdige) Andriessen, die in een ballon van de KAB (Kas der Alge mene Ballonnenverenlging) alleen mensen toelaat, die lid van de KVP zijn en onverbiddelijk de 53-jarige weduwe H. J. te N. de mand uit wees, omdat zij, weliswaar per ver gissing, bij de verkiezingen een verkeerd hokje had roodgemaakt. Moot ls ook dit: „Terwijl Pa Pin kelman alom het roomse volksdeel opzweepte, zat ook prof. Romme niet stil. Hij begreep dat hij deze tegenstander onderschat had Dit was erop of eronder. Die man had een greep op de massa, waarnaast het gehele propagandabureau der KVP in het niet verzonk. Dat werd aanpakken, wilde hij zijn zeteltje nog redden. Ook de heren Andries sen en De Bruljn zagen dit In. En in het nachtelijk duister kwamen zij in het celletje van prof. Romme bijeen, schoven de gordijntjes voor het raampje en gingen in een hoek je staan sissen. Toen zij dit een tijdje gedaan hadden, las prof. Romme zijn nieuw partijprogram ma voor. Hij begin om half negen 's avonds en reeds kraaiden de eerste hanen in het morgengrauwen, toen hij aan de laatste zin gekomen was. „Geniaal", mompelde de heer Andriessen. die er niets van begre pen had. Bovenmenselijkpre velde de heer De Bruljn, die naar koffie verlangde. Zij schudden el kander de hand." Zulke verrukke lijke dingen stonden in de Volks krant, toen prof. Romme daarvan de politieke hoofdredacteur was. En de plaatjes erbij van Carol Vo ces zijn navenant (op het hierbij afgedrukte prentje: Pa Pinkelman, Tante Pollewop enChurchill). De prijs van dit bij Elsevier uitgeko men album bedraagt f 9,50. Eind vorig Jaar al is er ln deze hoek melding van gemaakt hoe „onvoor delig" de december-feestdagen de eerste jaren vallen. De onderne mingsraad van de Koninklijke Textiel Veredelingsindustrie v.h. G. J. ten Cate houdt zich. zien we in het personeelsblad „Bleekpost", nu alweer met deze en andere feesten bezig; dat houdt verband met snip perdagen. Omdat er onder u mis schien ook zijn die nu alvast willen weten hoeveel eigen vrije dagen ze voor die officiële vrije dagen moe ten bewaren, nemen we het lijstje van de „Bleekpost" nog eens over: de kerstdagen vallen op zondag en maandag, oudejaardag op zaterdag en nieuwjaar dus op zondag. En voor de nóg verder-vooruit-den- kers: koninginnedag 1978 wordt een zondag en hemelvaartsdag zal volgend jaar op 4 mei vallen, een donderdag. 158 centimeter tellen, mag er theo retisch wel 50 kilo in zitten. Dat geldt voor de toeristenklasse, want de eersteklassers mogen zelfs twee van zulke joekels inleveren. De maat is makkelijker zelf thuis te controleren dan het gewicht en bo vendien doen ze het in Amerika (bijna) overal zo; waar het daar nog niet zover is, blijft ook de KLM wegen. Een slaapzak, rugzak, ski's met stokken en schoenen, golftas met clubs en schoenen, een kle- dingzak of een (hoogstens 115 cen timeter lang) muziekinstrument worden als tweede koffer meege teld. Een cabinetas mag volgens dezelfde berekening niet groter dan 115 centimeter zijn. Wie eer. te gro te koffer meeneemt moet er aardig wat extra voor neertellen, maar nogmaals: dit systeem geldt uit sluitend voor vluchten op de Vere nigde Staten. deskundigen het ophalen, vervoe ren en afleveren van ijsbergen zul len bespreken. Deze schoenmaker uit Hamburg kar maar niet genoeg krijgen van zijn vak. Op het ogenblik is hij 86 jaar en repareert hij nog dagelijks laarzen en schoenen. De schoenmaker, met de naam Noculak kan zich nog herin neren dat hij vóóor de Eerste Wereldoorlog het schoeisel van de Duitse keizer onder handen had. Wie de laatste tien dagen op een KLM-toestel naar de Verenigde Staten gestapt is, heeft het al ge merkt: de koffers worden niet meer gewogen, maar gemeten Hoe zwaar de koffers zijn. doet er in principe niet meer toe. Zolang het er niet meer dan twee zijn. waarvan de lengte, breedte plus hoogte van de grootste samen niet meer dan Fransen en Saoedi-Arabieren heb-1 ben donderdag bekendgemaakt dat zij een internationaal bedrijf zijn begonnen dat ijsbergen wil ver voeren. Men wil de bergen ophalen uit het poolgebied en dan overbren gen naar landen die met droogte te kampen hebben en die zitten te springen om zoet water. Op 25 en 26 Juni wordt in Parijs een symposium gehouden waar dertig Het kan wel eens een lange kabi netsformatie worden. Dat is door velen voospeld en het ziet er naar uit dat die voorspelling best uit komt. Voor demissionaire minis ters en staatssecretarissen bete kent dit dat hun politieke leven gerekt wordt. Uit de uitnodiging voor een congres over stage en onderwijs op 6 en 7 oktober blijkt, dat minister Van Kemenade erop rekent dat hij dan nog wel minister ls. HIJ heeft toege zegd het congres te openen. De vraag is dan natuurlijk wel in welke hoedanigheid hij komt: als minis ter uit het eerste of uit het tweede kabinet-Den Uyl. Of als ambteloos burger? Staatssecretaris De Jong zal het congres sluiten, hij heeft dat al thans „in principe" toegezegd. Dat hij minder zeker van zijn zaak is dan Van Kemenade mag men ove rigens niet uit die formulering aflei den. Want De Jong heeft al beloofd dat hij op 7 december een school zal openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5