De bijbel bij alle vakken betrekken s tekening van een lezer Naar buiten ommentaar Ds H. F. Venema begeleidt identiteit christelijke school "inbaar vervoer (2) Drie doden bij botsing Iets warmer Strandweer VPRO: 7000 leden erbij eilarwel hollands diep radersalonboot stuur 'n brief )AG 18 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 nbaar vervoer (1) it geeft de directie van de landse Spoorwegen in .^jaarverslag over 1976 blijk rote twijfel over het ver- ^rien vervoersbeleid, dat de ig op lange termijn voor - waar bewijzen officiële tlvoerders bij passende ge- eoheden enige lippendienst iet openbaar vervoer en het directe en indirecte larvan geprezen, maar wie F iten analyseert weet wel Het gegeven voor het be- i de ontwikkeling van het ulier vervoer en de manier daarvan gebruik ge wordt. iraktische redenen wordt "jk wel eens even bijge- (als het financieel goed nt de aanleg van nieuwe De Vereniging voor Christelijk Onderwijs in Ensche de heeft als eerste schoolvereniging in Nederland een predikant aangesteld, die de christelijke identiteit van het onderwijs moet gaan begeleiden. Met enige trots liet het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk ons onlangs weten dat de Friese prediaknt, ds. H. F. Venema, zich met name moet gaan bezighouden met de begeleiding van de ongeveer tweehonderd leerkrachten aan dertig christelijke kleuter- en lagere scholen in Enschede. Voor Venema is de identiteitsbegeleiding niet nieuw. Ook nu al werkt hij daaraan in Friesland en bovendien deed hij dat in het verleden ook in het jeugdwerk en bij de „varende gemeente" in Rotterdam. De vereni ging waar ds. Venema nu gaat werken, acht de band met de kerk een groot goed. De vereniging gaat hem voor twee dagen per week „uitlenen" aan de hervorm de gemeente van Enschede. Waarschijnlijk gaat hij zich daarbij in het bijzonder bezighouden met pastora le bijstand in de wijkgemeente Lonneker (waar hij ook gaat wonen) en met het jeugdwerk. Omdat het voor zover bekend voor het eerst is dat een predikant wordt aangesteld voor de geleiding van de identiteit van het christelijk onderwijs, zijn wij eens gaan praten met ds. Venema. We vroegen hem onder meer hoe hij van plan is dit werk te gaan aanpakken. wegen even uit te stellen), maar ook wie deze feiten in zijn over wegingen betrekt, kan niet an ders concluderen dan dat het openbaar vervoer voorbestemd is steeds verder in de marge van onze samenleving weggedrukt te worden. Daarbij hóeft nog niet eens zo zeer gedacht te worden aan het gebruik van het spoorwegnet in Nederland, maar veel meer aan het aansluitende vervoer: de bussen en de trams. Het is met name de kwaliteit van dat aan sluitende vervoer, dat menige tot selectief gebruik geneigde autobezitter er toe brengt om, als het puntje bij het paaltje komt, een dure en maatschappe lijk minder gewenste rit in de auto te verkiezen boven een tijdverslindende reis in een on comfortabele bus. een oud en niet zo popu fl/erhaal en wie het houdt, Ie indruk"dat hij op rotsen loegen. Het is daarom erg idig, dat de NS-directie in fde jaarverslag een plei- oert voor een grote inven- ie alle baten en kosten, :t alle vormen van vervoer uit^Hgen- neus ;en ipaaietekent dat in zo'n onder- roofi^j de kosten van het open aak vervoer ook worden opge 2Jle kosten, die moeten wor- :maakt voor bijvoorbeeld nulenbare veiligheid (politie), hejjzondheidszorg (de verple-. "In eventuele revalidatie van xsslachtoffers of hun na- nden), de ingrepen in en dorpsbebouwingen als van het verkeer plus yat ongrijpbaarder, maar el degelijk te kwantifice- door Henri Kruithof „Allerlei overbekende verhalen zijn helemaal vergroeid bij veel leerkrachten, juist omdat ze zo bekend zijn. Die verhalen worden daardoor een soort sprookjes, een soort spektakelstukken. Het verhaal van David en Goliath bijvoorbeeld. David wordt daarin altijd afgeschilderd als een soort kleinduimpje, terwijl we uit de bijbel weten dat dat absoluut niet waar is. David heeft gepro beerd het harnas van Saul aan te trekken en van Saul wordt verteld dat hij met kop en schouders boven het volk uitstak. David moet dan toch ongeveer evengroot geweest zijn. Het wonder was ook niet dat David plotseling zo goed kon slingeren, want dat was zijn dagelijks werk. Het wonder was dat David rustig bleef en daarom zoals altijd heel nauwkeurig zijn steentjes kon richten." ren posten als overmatig ener giegebruik en belasting van het milieu. Al eens eerder is op kleine schaal een dergelijke rekening van alle plus- en minposten op gesteld met het verbluffende re sultaat, dat over de hele lijn gezien een groot aantal met het particulier vervoer samenhan gende kosten de automobilist niet worden toegerekend, zodat in feite de gemeenschap toelegt op het particuliere vervoer. „Er zijn ontzettend veel van dit soort misverstanden bij onderwijzers. Dat is hen overigens niet kwalijk te ne men. want in veel gevallen zijn de verhalen hen ook zo verteld. Wat ik nu ga proberen is die misverstanden uit de wereld te helpen." „Om te beginnen ga ik eerst maar eens allerlei lessen bijwonen. Niet alleen de bijbelse geschiedenisver- tellingen, maar ook de lessen ge schiedenis, aardrijkskunde en biolo gie zijn belangrijk. De christelijke identiteit moet mijns inziens ook in die vakken doorklinken. Veel leer krachten vinden het moeilijk de bij bel in andere dan bijbellessen te betrekken. Ik meen echter dat je af en toe best eens de bijbelvertelling kunt. laten vervallen om bijvoor beeld in de biologieles vergelijkin gen met bijbelse vertellingen te trekken." (ADVERTENTIE) Als dat onderzoek juist is, is dat een politiek feit, dat niet weg te vlakken is. Aan de overheid nu de taak door een breed opgezet onderzoek aan het licht te bren gen om daaruiit de politieke consequenties te kunnen trek ken. Kortom; dat pleidooi van de NS voor een inventarisatie is nog niet zo gek. Zelf vertellen „Ik hoop dat er uit de onderwijzers en onderwijzeressen intèressegroep- jes ontstaan, waarmee ik dan cursus sen kan opzetten. Ik heb gemerkt dat zij behoefte hebben aan iemand op wie ze kunnen terugvallen. Ze willen vaak achtergronden hebben van de verhalen, die door eigen twij fels uit de hand zijn gelopen. Een onderwijzer mag zijn eigen twijfels niet in een bijbelverhaal laten blij ken. Dan heeft het kind geen eerlijke kans meer. Dat kind moet de moge lijkheid krijgen op zijn eigen manier te gaan twijfelen aan bepaalde za ken. Pas dan wordt het geloof echt levend." „ik ben van plan om van allerlei bijbelverhalen te gaan vertellen wat er werkelijk van in de bijbel staat, bij voorkeur aan de hand van de oorspronkelijke teksten. Het gaat daarbij vaak om heel praktische za ken. Zo komt het nogal eens voor dat onderwijzers onmiddellijk na de kerstvertelling in december, door gaan met verhalen over Slmson bij voorbeeld. Daarmee wek je onwille keurig het idee bij de kinderen dat' dat laatste verhaal in de tijd volgt op het kerstverhaal en dus in het nieu- Ds. H. F. Venema we testament staat. Oudtestamenti sche verhalen moet je vóór kerst vertellen, zodat duidelijk wordt dat het oude testament naar de geboorte van Christus toewerkt. „Het is best mogelijk dat ik aanvan kelijk wat weerstanden te overwin nen zal hebben. Temeer daar ik niet gewend ben de mensen naar de mond te praten. Als bepaalde leer krachten denken dat ze het goed doen, zal ik me echter niet onmiddel lijk opdringen. Maar toch zal ik voor zichtig proberen allerlei fouten die gemaakt worden, te veranderen." „Naast het wegwerken van fouten ga ik ook proberen de onderwijzers te bewegen eens wat andere verha len te vertellen, die ook voor kinde ren heel goed duidelijk te maken zijn, maar die vrijwel nooit op lagere scholen verteld worden. De bekende verhalen kennen veel kinderen wel uit vroeger leerjaren en voorzover ze daar naartoe gaan van de zon dagsschool. Ook het bijbelse woord gebruik is voor kinderen volstrekt onbegrijpelijk. „Verloren gaan" bij voorbeeld zergt de kinderen natuur lijk niets. Ik zelf heb de gewoonte, ook op de preekstoel, om daarvoor de uitdrukking „kapot gaan" te ge bruiken. Dat geeft in de gemeente nog weieens problemen, maar daar wennen ze wel aan." 'Heilige oorlog' „Niet alleen in de bijbelvertalingen kan er van alles mis gaan, ook bij het gewone geschiedenisonderwijs worden op christelijke scholen nog al eens fouten gemaakt. Zo werd de tachtigjarige oorlog vaak voorge steld als een soort heilige oorlog, terwijl het wel degelijk ging om ordi naire landverovering. Hierbij kun je heel goed een vergelijking trekken tussen de rijke man en de arme Lazarus. De bijbel sprak al veel eer der over dit soort zaken dan Pronk (minister van ontwikkelingssamen werking, red.) dat doet." „Twee dagen per week wordt ik uit geleend aan de hervormde gemeen te van Lonneker. Dat vind ik wel belangrijk, omdat je ook kontakt moet houden met de kerk. Ik hoef dat niet omdat ik tijd zou overhou den. want ik denk dat ik mijn han den vol zal hebben. Het is ook goed mogelijk dat het op den duur toch een volledige dagtaak zal worden." ZUIDWOLDE - Drie mensen zijn gistermorgen om het leven gekomen bij een ongeluk op rijksweg 36. ter hoogte van de afslag naar Meppel. Slachtoffers zijn een echtpaar uit Groningen en een inwoner van De- demsvaart. De botsing ontstond na een mislukte inhaalmanoeuvre. De slachtoffers zijn de 41-jarige W. M. uit Dedemsvaart, de 64-jarige M. H. K. uit Groningen en zijn echtgenote, de 61-jarige mevrouw A. F. K.-J. Twee van de drie slachtoffers zijn overleden na aankomst in het zie kenhuis te Hoogeveen. HET WEER door Hans de Jong filngen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury poRtleke prent, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is Postbus 859. er een boekenbon. TERUG VAN WEGGEWEEST» Hoewel de weerkundige wegen de laatste tijd ondoorgrondelijk zijn, lijkt het er toch op dat we dit weekeinde weer naar het strand kunnen. Er la eindelijk weer eens een stijging van tem peratuur op komst. Die kan zijn beslag overigens pas krijgen zo dra de grauwe wolken het pleit hebben verloren en de stralen van de machtige Junizon het weerbeeld in Nederland zullen vervriendelijken. Gisteren bleef het de hele dag nog kil door aanvoer van lucht van de Noord zee ook al was het tempo waarin die koelte ons werd toege zwaaid, belangrijk kleiner ge worden. Maar nog altijd bestond er enig luchtdrukverschil tussen het 1030 mb sterke hogedruk- gebled bij het weerschlp Lima ten westen van 8chotland met uitbouw naar de Noordzee en enig storingsgepriegel boven Denemarken: 1031 mb op Born- holm. In Jutland deden zich, anders dan donderdagmiddag, enkele buien voor: Skrydstrup meldde ook onweer. Het donderde even eens op het eiland Fyn (Funen) pn Christiansör vlak ten noord oosten van het eiland Bora- holm, tapte 23 mm water in zes uur tijd af. Een andere storing veroorzaakte onweer in Nesby- en, Zuld-Noorwegen, bij 26 gra den temperatuur, dat langzaam naar het zuiden zakte. De kans, dat die buien ons land bereikt zullen hebben, werd gisteren erg laag aangeslagen als gevolg van de afgelopen wind in de hogere lagen. Sleeswij k meldde 's mid dags op 5.000 meter hoogte een noord-noordoosten windje van slechts zeven km per uur. Ook boven uw en mijn hoofd was de luchtbewegblng tot op grote hoogte bijzonder zwak ge worden. Hier ziet u het resultaat van een peiling boven De Bilt en let vooral eens op de variabiliteit van de wind op 1500 meter: oost^ noordoost, 3.000 meter: oost- zuidoost, 5.000 meter: zuidoost, 7.00 meter: zuid, 9.000 meter: zuid, 10.500: zuidwest, 12.000 meter: west-zuidwest, 13.500 me ter: zuidoost, 16.000 meter: oost- zuidoost. De snelheden varieer den slechts van vijf tot twintig km per uur. De temperatuur op 5.000 meter hoogte boven De Bilt was -15 graden tegen -17 normaal. Het was daar dus iets te warm voor de tijd van het Jaar en de buien hebben er notie van genomen. ''Die weerkaart van het 500 mb- vlak (trouwens ook dat van het 200 mb-vlak) was trouwens toch interessant gezien het opdrin gen hier (duidelijker dan op de grondkaart) van een lagedruk gebied boven de Golf van Biska je naar het noordoosten. BIJ ver der afnemen van een hogedruk- gebtedje boven de Noordzee, gaat deze nieuwe depressie ge leidelijk aan de stromingen naar zijn hand zetten. Over Het Ka naal waaien al krachtige tot zeer krachtig^ zuidoosten winden. Aan de oostzijde van de depres sie heeft zich inmiddels de van eerdere dagen wel bekende zuid zuidwestelijke circulatie ont wikkeld. - Groeien wij binnenkort naar een nieuwe warmteperiode toe met vooral in de eerste helft van vol gende weer weer temperaturen van 25 graden en hoger? Gelet op de door de „hogere instan ties" ontvouwde plannen, zal men waarachtig in die richting gaan denken, maar dan wordt het wel weer evenals eerder in deze week opnieuw in toene mende mate onweersachtlg. Dat lq meestal zo bij een zuid-zuid westelijke circulatie. Donder dagmorgen is er in Uithuizen (noordoost-Groningen) nog een fikse hoeveelheid regen gevallen uit een onweersbui: 31 mm in drie kwartier tijd. Vandaag bewolkt met geleide lijk aan enkele verspreide opkla ringen, nagenoeg droog, later mogelijk in het zuidwesten een paar druppels regen. Wind ver anderlijk, later oost tot zuid oost. Temperatuur-maxlma ze ventien tot twintig graden, zee water dertien tot vijftien gra den, althans dicht bij het strand. Verdere vooruitzichten: geleide lijk meer zon en ook aan het strand iets wanner. HILVERSUM De VPRO heeft er zevenduizend leden bijgekregen sinds begin verleden week de crm- telling aangaf, dat de omroep bene den de vereiste 100.000 leden zat om te kunnen blijven bestaan. Van de zevenduizend leden erbij zijn er 4500 tien-gulden-leden tegen 2500 leden abonnees. De sombere berichten dat de VARA onder de rode streep zit om A-om- roep te blijven, hebben deze omroep slechts enkele honderden leden op geleverd de laatste week. De VARA voert praktisch In het geheel geen actie in tegenstelling tot de VPRO, maar maakt plannen voor een goed voorbereide ledenwerving in de herfst. Er zijn minstens 40.000 nieu we leden nodig. Dat vindt men te veel voor een spontane actie die nu zou kunnen worden gehouden, aldus een woordvoerder. HOOGWATER zondag 19 ]un», Vllssingon 4.25-16 47, Hartngvlietslulzen 4.41-17,04, Rotterdam 6.36-18 46, Schevenlngcn 5.37 18 00, tJmulden 6 11 18 34, Den Helder 10 18-22.44. Harllngen 12 36, Delfzijl 2 28- 14.34. HOOGWATER maandag 20 Juni. Vltósln- gen 5 03-17.29, Hartngvlietslulzen 5.19-17.33. Rotterdam 7 11-19.11. Scheve- ningen 6 07-18 30. IJmuiden 6 44-19 07, Den Helder 1050-2320, Harllngen 1.11-13 08. Delfzijl 3 05-15 05 week is het laatste nummer lef om de twee weken verschij- b xJ Holl&nds Diep uitgekomen. nu^lgeuer van het blad, de Neder- t Dagbladunie vindt het waarin prominenten als W. ermans, Bob den Uyl, R. J. trs, J. H. Donner, Maarten rt en vele anderen regelmatig ven, niet rendabel meer en Irt er langer geld in te pom- De redactie, met Mai van als hoofdredacteur, ziet geen lijkheden meer om op een an- manier door te gaan. In een Iven in het laatste nummer nart de uitgever, dat de in- ten door gebrek aan adver- s zijn achtergebleven en dat het moment in Nederland voldoende belangstelling be- om een blad als Hollands' gaande te houden. zrste nummer verscheen op 8 ^er 1975 met het nu al histo- gesprek tussen Simon Car- 't en Gerard Reve. De toen- uitgeverij Kluwer kreeg al ioor dat het blad te weinig zou trekken en wilde alleen maar doorgaan als een oplage van 40.000 bereikt zou worden. Dat aantal was voor het in een te klei ne kring geliefde blad niet haal baar en Hollands Diep werd in maart '76 overgedaan aan de Roosendaalse drukker Jack van Poll. Deze uitgever kon het ook niet klaren. De NDU zag Hollands Diep nog wel zitten en nam het blad in november '76 over. Nu bestaat Hollands Diep echt niet meer. Het laatste nummer dub beldik en dubbelduur laat nog even zien hoe leesbaar een niet- commercieel tijdschrift kan zijn: G. Brands beschrijft de geschiede nis van de Zoeloes, de Zuidameri- kaanse schrijver Julio Cortazar gaat dieper in op het sadistische gedrag van de fascist, W. F. Her mans schrijft over de vleugel van de buren en J. B. Hotz laat zien hoe verliefd je kan zijn op een Chrys ler. Voor de laatste maal, Juist, nu van alle kanten de belangstelling voor het blad lijkt op te bloeien, vullen Hillenius, Johnny van Doorn, Donner, Verstappen en Ju lius Vischjager hun rubrieken. Vaarwel Hollands Diep, nu hoeven we niet meer te dubben om toch maar een abonnement te nemen. De enige overgebleven radersalon boot, de vroegere „Reederij op de Lek no '6'" is weer in de vaart genomen. Het zestig jaar oude schip is vrijdagmorgen in de haven van Amsterdam na een grondige restauratie opnieuw gedoopt. De boot vaart nu onder de naam „Ka pitein Kok", genoemd naar de laat ste gezagvoerder Theunis Kok. De huidige eigenaren vonden de „no 6" twee jaar geleden in totaal vervallen staat in het Duitse Lud- wigshafen. Na betaling van de schrootprijs sleepten zij het 59 me ter lange en ruim 13 meter brede schip naar een werf in Muiden waar werd begonnen met de restauratie. De boot is nu ingericht als varend restaurant. De radersalonboot werd in 1911 ge bouwd in Kinderdijk en kon onge veer 1200 passagiers vervoeren. De stoombootdienst op de Lek liet de „no 6" een geregelde dienst onder houden tussen Rotterdam en Schoonhoven. In maart 1948 wer den deze diensten van de Lekboten opgeheven. Middelburg heeft donderdag zijn ei gen totempaal gekregen. Burge meester Ernest Wehr uit het Ameri kaanse Middleburg kwam de paal hoogstpersoonlijk aanbieden. De contacten tussen beide gemeenten dateren van vorig jaar toen vijftien Zeeuwse Middelburgers een bezoek brachten aan Middleburg in de staat Pennsylvania. Op de foto de Ameri kaanse burgervader met zijn echtge note naast de paal. Een groep priesters in Bolivia heeft openlijk geprotesteerd tegen de ar restatie van de student Gonzalo Barron begin maart. In een verkla ring, die is uitgegeven op 8 maart, zeiden de priesters, dat de student door functionarissen van de Veilig heidspolitie, het Directoraat van Openbare Orde (DOP Dlreccion de Orden Publico), in de stad Cocha- bamba gevangen was genomen. De DOP weigerde enige informatie te verstrekken over Gonzalo Barron, en wilde ook geen familieleden toestemming geven om hem te be zoeken. Deze houding, aldus de priesters, „doet ons veronderstel len dat de student in zijn fysieke gezondheid is geschaad In de poli tiecellen". Toen dit bericht naar de pers ging was er geen officieel ver slag van de verblijfplaats van Gon zalo Barron, en bovendien was er geen reden gegeven voor zijn arres tatie. Op 12 maart, vier dagen na de verklaring van de priesters, ver klaarde de plaatsvervangend secre taris van binnenlandse zaken dr. Juan Gamarra. in Genè openlijk, dat beschuldigingen, dat de men senrechten in Bolivia geschonden waren „ongegrond" waren. HIJ zei, dat de Boliviaanse Bisschoppen- cónferentie. toestemming had ge kregen, oni gevangenissen te be zoeken, en dat de secretaris van' deze conferentie, monseigneur Ale jandro Mestro, had toegegeven, dat martelingen niet voorkwamen. Op 17 maart ontkende monseigneur Mestro op zijn beurt de beweringen van de minister en zei, dat er „be treurenswaardige gevallen van on menselijke behandeling van gevan genen" in Bolivia waren. Beleefde brieven, waarin u uw be zorgdheid uit over de bij de arresta tie van Gonzalo Barron gevolgde procedure, waarin u vraagt om de volledige bescherming van zijn wettelijke en menselijke rechten gericht aan de president van Boli via kunnen wellicht enig effect hebben. Adres: 8enor Presidente de la Re* publlca, General Hugo Banzer Sufirez Palacio Quemedo La Paz, BOLIVIA en aan: Senor Subsecretario del Interior Dr. Juan Gamarra, Mlnisterio, del Interior La Paz, BOLIVIA Kopieën van uw brieven kunnen ter informatie gestuurd worden aan de conferentie van rooms-ka- thoüeke bisschoppen: Conferencia Episcopal, Casilla 205. Sucre, BOLIVIA

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5