loonmatiging kan werkloosheid beperken r Hooahoudt Zuidmolukkers in Krimpen zijn gegriefd Verhuizen? Help ij crimineel optreden eten wij handelen" Maand voorwaardelijk voor Tjerk Vermaning Breytenbach iruggang in koopkracht opvangen met belastingverlaging Rapport van topambtenaren Prof. J. M. Polak wordt lid Raad van State ««mpense politie-inspecteur: DecoSol '9^e zomerhitte in de hand Aantjes ondertekent brief aan regering over Chili niet 'Vervalsing van stenen bewezen' Eef Brouwers verlaat journaal Milieudefensie verliest proces over rampenorganisatie Mantelfabriek definitief dicht Centrale moet stoppen met stoken kolen Voorzitter wijkraad: 'volslagen gebrek aan begrip' Nieuwe commissie voor Noordzee-problemen SIDAG 18 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet meeonze sociaal-economische redactie slaapj sseni HAAG De dreigende enorme werkloosheid over vier jaar zou voorkomen kunnen worden HeCTn°6 sterkere loonmatiging. Een teruggang in koopkracht van de werknemers zou verzacht of imm£omen kunnen worden via verlaging van belastingen en sociale premies. Daartoe zou Jezinigd kunnen worden op overheidsuitgaven en sociale uitkeringen. Maar ook zou de itrafifcverlichting voor de werknemers betaald kunnen worden uit een veel groter financieringste nc» van de overheid. lie zo[ 'eg®jjn de hoofdlijnen waarlangs ivafr?mmissie van topambtenaren in 1 prschillende ministeries moge- uurligen aanduidt om de werkloos- die bestrijden. Het rapport van Waabmissie is bestemd voor de En %sformateur. De ministerraad ltf!gisteren ook al het rapport )ken. Het is echter nog niet es el gepubliceerd. r s0(%missie heeft een aantal mo- gaal beleidsmaatregelen ontwor- Jn n die doorgerekend op hun nsel n Daarbij valt, volgens zegs- land dje met de inhoud van het a te%t op de hoogte zijn, vooral op n vergroting van het financie- de koopkracht niet per se volledig hoeft te worden goedgemaakt door even grote bezuinigingen bij over heid en sociale voorzieningen. Het vergrote tekort wordt namelijk bin nen enkele jaren „inverdiend", door dat er minder werklozen ontstaan, doordat er meer economische groei mogelijk blijft, en ook doordat een 0_ -—ogeringere loonstijging op zichzelf be- hln lkort verantwoord uJkt- Het zuinigend werkt op de zeer loonin- hhJrEel daarvan dat premie- en tensieve overheid en de sociale uit- ten behoeve van keringen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Prof. mr. J. M. Polak is gisteren voorgedragen voor be noeming tot lid van de Raad van State. De 55-jarige prof. Polak, lid van de WD, is hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen. De heer Polak heeft een groot aantal wetenschappelijke en maat schappelijke nevenfuncties. Zo is hij lid van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid, regerings commissaris voor de herziening van de politie-wetgeving en voorzitter van de commissie voor de universi taire bestuurshervorming. De heer Polak is rechter geweest in de Haag se arrondissementsrechtbank. Hij vervult in de Raad van State de vacature van drs. Korthals, die over leden is. een onzer verslaggevers ifPEN AAN DEN IJSSEL „Het zal altijd mijn streven zijn jrrionder machtsvertoon en geweld dit soort problemen te ijden, maar als er sprake is van een uitgesproken crimineel den, dan moeten wij handelen. Dan kan ik niet zeggen: fer Tatipikalawan, kom eens even langs want er is hier een iie. Dat is onmogelijk." Zo is er een variant in het rapport waarbij loonmatiging wordt gecom bineerd met gematigde belasting verhoging (gematigd tegenover de tot nu toe bestaande plannen), en waarbij een groter financieringste kort voor de „dekking" van gederfde belastinginkomsten zorgt. In deze variant zou het vergrote tekort in belangrijke mate worden terugver diend na verloop van tijd, terwijl een vrij belangrijk positief effect voor de werkgelegenheid ontstaat. Een andere variant betreft verlaging van sociale premies plus verlaging van de automatische stijging in de sociale uitkeringen, waarbij een gro ter tekort bij de overheid voor aan vullende dekking zorgt. In deze vari ant zou de tekortvergroting meer dan terugverdiend worden, terwijl ook weer een belangrijk effect op treedt voor de werkgelegenheid. Zo heeft de commissie nog enkele varianten doorgerekend, steeds be staande uit loonmatiging plus al dan niet volledig het koopkrachtef fect compenserende lastenver lichting in combinatie met een of meer van de elementen: tekortver groting, bezuiniging op overheids uitgaven, bezuiniging op sociale uit keringen. De commissie heeft niet aangegeven waar eventuele bezuini gingen zouden kunnen worden aan gebracht Wel ziet het er, volgens zegslieden, naar uit dat bij dit soort maatregelen de laagste inkomens groepen niet licht volledig zijn te ontzien. Dat zou dan aanvaardbaar kunnen worden gemaakt als hogere inkomensgroepen nog meer matigen. Ongunstiger De commissie heeft zich bij haar werk gebaseerd op ongunstiger ge gevens over de internationale eco nomische toekomst dan tot nu toe zijn aangehouden. Uit Amerikaanse studies zou blijken dat de economi sche expansie na 1978 erg zou kun nen tegenvallen. Ook wordt nu uit gegaan van een verder toenemen van de inflatie in de wereld. Daar door is voor Nederland de raming van de economische groei verlaagd van 3,75 naar 3,5 procent per jaar. De werkloosheid zou kunnen oplo pen tot tegen de 275.000 in 1981 als het bezuinigingsbeleid van het kabi net-Den Uyl zou worden uitgevoerd zoals is uitgestippeld. De commissie heeft in haar rapport echter varian- Een rolgordijn voorjaren. Bij doe-het-zell zaken, woninginrichting en warenhuizen. reageert hoofdinspecteur van de gemeentepolitie in len aan den IJssel op de kri- lie de voorzitter van de Zuid- se wijkraad in Krimpen, de "atipikalawan, heeft geuit op treden van politie-eenheden n donderdagavond. „Na- nemen wij bij gewone pro- in de meest letterlijke zin it op met de wijkraad, al wordt laatste tijd wat invloed betreft lijk overschaduwd door de irsende rol van de Molukse nbeweging Umam," aldus de ijen. 30 kent niet dat de desbetreffen- 4 hercheur bij het opstootje 's gs in de bibliotheek foto's e van de ongeveer vijfentwin- idmolukse jongeren, die naar ggen de laatste maanden her- lijk voor opschudding hebben 3 binnen het gebouw. „Die :heur heeft altijd een camera ti, dat hoort bij zijn vak, en lijk geeft hij daarover geen ïlingen. Trouwens, wie niets >ergen heeft, hoeft ook niet worden overzo'n plaatje. Het [uitend een registratiemiddel conflict waarbij vijfentwin- (ADVERTENTIEJ lERAli^l ELECTRIC (CONDITIONING tig jongelui een politieman trachten te molesteren." Over de kritiek op het aanblijven van de politiemacht gedurende de nachtelijke uren, zegt de heer Euij- en: „Ik heb tegen de heer Tatipikala wan gezegd: ik hoop dat u de wijs heid kunt opbrengen om in het be lang van de verhoudingen iets te doen, maar zolang die versperringen daar liggen blijf ik, en ga ik niet opzij. Dat ik om versterking heb gevraagd mag duidelijk zijn. Ik wou niet onder gaan." Verhuizen geeft al rompslomp genoeg. Kom daarom even bij ons langs. Dan krijgt u snel en gratis de oplossing voor uw aansluit* en plaatsings* problemen en eventuele keuze van gasapparaten. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De tweede man in de CDA-fractie, mr. W. Aantjes, heeft zich teruggetrokken uit een groep bekende Nederlanders die gisteren de regering per brief heeft verzocht een scherper beleid ten aanzien van Chili te voeren. Aantjes had als AR-fractlelelder eerder wel een brief aan de Chileen se ambassadeur in ons land over de schendingen van de mensenrechten in Chili ondertekend. Hij meent als parlementariër echter betere wegen te hebben om zich tot de regering te wenden dan via een openbare brief. De andere leden van de groep delen zijn mening op dit punt niet. Die leden zijn ondermeer de fractielei ders uit de Tweede Kamer drs. E. van Thljn (PvdA), mevrouw R. Bec ker (PPR) en voorts de secretaris generaal van de hervormde kerk dr. A. H. van den Heuvel, FNV-vooizit- ter W. Kok en de Rotterdamse bur gemeester A. van der Louw. Zij hebben premier Den Uyl en mi nister Van der Stoel gisteren ver zocht langs diplomatieke weg de vragen die eerder aan de ambassa deur gesteld waren zonder dat daar antwoord op kwam, nu via de Chi leense regering zelf beantwoord te krijgen. Die vragen hadden onder meer betrekking op de activiteiten van de Chileense veiligheidsdien sten en de rol van de Chileense rege ring daarbij. De groep hoopt te be reiken dat het vermoorden en mar telen van gevangenen door de Chi leense veiligheidsdiensten ophoudt en dat de Chileense regering inter nationale commissies van onder zoek in het land toelaat. ten voor nieuwe beleidsmaatregelen doorgerekend waarbij werkloos heidscijfers voor 1981 van onder de 200.000 voorkomen. De commissie heeft ook nog doorge rekend wat er zou gebeuren als de overheid zelf veel meer economische activiteit zou gaan ontplooien, bij voorbeeld in stadsvernieuwing, wel zijnswerk, en andere collectieve be hoeften. Op de korte termijn zou zo'n beleid meer werkgelegenheid opleveren. Maar op den duur zou er extra inflatie door ontstaan, en zou daardoor de economische activiteit van het particuliere bedrijfsleven worden belemmerd. Na een aantal Jaren zou de werkloosheid dan be hoorlijk stijgen. Intussen beraden de Kamerfracties die aan de formatie meedoen PvdA, CDA en D'66 zich al over hun antwoord op de nieuwe gege vens en berekeningen. De PvdA- fractie heeft hierover al een notitie opgesteld. Daarin wordt de nood zaak van meer loonmatiging onder kend, maar worden garanties nodig geacht dat winsten worden gebruikt voor werkgelegenheid. Ook een commissie van de CDA-fractie be ziet hoe de gedachte „winst omzet ten in werk" kan worden uitgewerkt in concrete regeringsmaatregelen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan begunstiging van arbeidsinten sieve produkties. Bij de PvdA gaan de gedachten uit naar werkgelegen- heidscontracten per onderneming, arbeidsmarktovereenkomsten per bedrijfstak, meer bevoegdheden voor ondernemingsraden, en uit breiding van de wet investeringsre kening. Besparingen op sociale voorzienin gen zullen volgens de PvdA niet gevonden mogen worden in beper king van de hoogte van uitkeringen, maar wel in beperking van het aan tal mensen dat terechtkomt in de sociale zorg. Gepleit wordt onder meer voor subsidiëring van arbeids plaatsen op grotere schaal dan nu gebeurt, zodat de toeloop op werk loosheids- en arbeidsongeschikt heids-uitkeringen wordt afgeremd. ADVERTENTIES Van een onzer verslaggevers ASSEN De rechtbank in Assen heeft gisteren de 48-jarige Drentse amateur-archeoloog Tjerk Vermaning wegens oplich ting veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. HILVERSUM Nieuwslezer Eef Brouwers zal per 1 oktober de NOS verlaten. Hij is met ingang van die datum benoemd tot adjunct-hoofd redacteur van het Nieuwsblad van het Noorden. Eef Brouwers is vieren eenhalf jaar presentator van het NOS-Journaal geweest. Vorig jaar overwoog Brouwers om over te stap pen naar het gesproken dagblad van De Telegraaf. Hij liet toen echter weten de presentatie van het jour naal aantrekkelijker te vinden. DEN HAAG (ANP) De vereniging Milieudefensie heeft ook in hoger beroep het proces tegen de staat verloren waarin zij de oprichting eis te van een rampenorganisatie voor ongevallen met kerncentrales. Vol gens advocaat mr M. A. A. M. Hess- ling bestaat er alleen een lijst met telefoonnummers, die een paar ambtenaren in tijd van nood kun nen draaien. Daarmee zou niet zijn voldaan aan de plicht om de bevol king te beschermen tegen de geva ren van kernenergie, die voortvloeit uit het Euratomverdrag. Hij kreeg van het gerechtshof in Den Haag geen gelijk. De landsadvocaat mr E. Droogleev- er Fortuyn had de gevraagde ram penorganisatie omschreven als „de slechtst denkbare organisatie ter wereld, waarvoor geen werkzaamhe den bestaan, omdat zij nooit hoefde in te grijpen". De kerncentrale Bors- sele is volgens hem „de meest veilige industrie in Nederland om naast te wonen". Hij verklaarde dat er wel alarmregelingen tegen sabotage be staan. Maar die mogen niet open baar gemaakt worden, omdat ze an ders effectiviteit verliezen. MIERLO-HOUT Het Milo-confec- tiebedrijf in Mierlo-Hout houdt maandag op te bestaan. 78 van de 172 werknemers worden ontslagen. De werkgelegenheid voor de overi gen is veilig gesteld. Het Milo-con- fectiebedrijf maakte voornamelijk klassieke damesmantels. De rechtbank achtte bewezen, dat Vermaning stenen voorwerpen, waarvan hij beweerde dat zij uit het Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Gelderse elektrici teitsmaatschappij (PGEM) moet on middellijk stoppen met het stoken van kolen in twee eenheden van de centrale „Gelderland" in Nijmegen. De overschakeling zal nog dit week einde plaatsvinden. Het stoppen met het stoken van kolen gebeurt op last van de raad van commissarissen van het semi- overheidsbedrijf, dat sinds dit jaar beide eenheden met kolen stookt. In september 1975 werd echter, wegens de uitbreiding met een eenheid die op kolen en olie wordt gestookt, een nieuwe vergunning op grond van de Wet luchtverontreiniging aange vraagd, waarin beide betrokken een heden werden opgenomen met aard gas en olie als brandstof. Deze ver gunning werd in februari van dit jaar verleend, waarmee het stoken van kolen niet is toegestaan. Ver wacht wordt dat in september een nieuwe vergunning zal worden ver leend, zodat beide eenheden alsnog op kolen kunnen stoken. De commissaris van de koningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema, die ook president-commissaris van de PGEM is, zei gisteren dat is be sloten om te stoppen met kolen om dat de PGEM de regels strikt moet naleven. Volgens de PGEM bedra gen de extra kosten voor het stoken met olie bijna 2,5 miljoen gulden per maand. ADVERTENTIE door Hans W. Ledeboer KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De heer J. T. Tatipikalawan, voorzitter van de Zuidmolukse wijkraad in Krimpen aan den IJssel, ziet als oorzaak van de ernstige moeilijkheden die zich daar donderdagavond vrij onverwacht voorde den een volslagen gebrek aan begrip van de zijde van het plaatselijk bestuur en van de politie. Hij spreekt zelfs over een gebrek aan belangstelling. „Ook," zegt hij, „en dat vinden wij heel erg, het niet nakomen van beloften die men ons doet, hetgeen een gesprek heel moeilijk maakt." LANDBÉ MIJNSSEN BV Hngweg 40, Diemen, Postbus 187 Tel. 020-904911 (Mat/mVr.) on, voor meer informatie |ti aan Landré-Mijnssen B.V »6té Antwoordnummer 20, ft Diemen pppstzegel is niet nodig) tel. i- Als directe aanleiding noemt de heer Tatipikalawan een eenvoudig gesprek van enke le Zuidmolukse jongens tus sen de veertien en zestien jaar in de wijkbibliotheek. „Het was een gewoon ge sprek," zegt hij, „maar wij praten misschien wat luid ruchtiger dan Nederlanders. Wij gebruiken woorden uit het Maleis, die zij niet begrij- kpen. De jongens werden gewaar schuwd dat zij zich rustig moesten houden en ineens stond er in die bibliotheek een aantal politiemensen in burger, waarvan er een van elke Zuidmolukse jongen een foto maakte, zonder iets te zeggen. Natuurlijk kwam er door deze behandeling spanning, die leidde tot ruzie, de jon gens werden achtervolgd tot in de wijk. Vanzelfsprekend werd er geschreeuwd, andere jongeren uit de wijk kwamen naar buiten, en er werd met stenen gegooid, er sneuvelde een ruit, plotseling werd de zaak almaar erger. Beraamd? Ondanks alle narigheid moet de heer Tatipikalawan even glimlachen: „Nee, er zijn geen bomen gekapt, zoals werd bericht. Die kleine din gen in onze wijk kun je toch geen bomen noemen. Er wijn wel takken geplukt, er zijn kapotte flessen gebruikt en straatstenen." Wat er toen gebeurde heeft de heer Tati- pikaliwan en zijn mede-wij- kraadsleden verbijsterd: „Een kwartier na het allereer ste gesprek in de bibliotheek, van het ogenblik dus af dat er nog helemaal niets aan de hand was, is onze wijk omsin geld door politiemensen, die tot zelfs van Den Haag uit waren gekomen. Hoe kan dat in een zo korte tijd? Is er tevoren iets beraamd?" Een andere grief van de heer Tatipikalawan is het contact tussen de Zuidmolukse wijk raad en het gemeentebestuur en de politie. „Wij hebben," zo zegt hij daarover, „een dui delijke afspraak, dat, zodra er iets gebeurt met een Zuid molukse Inwoner, de politie ons als wijkbestuur en ook het bestuur van de Zuidmo lukse jongerengroep op de hoogte brengt wat er gaande is. Dat is, omdat wij Zuid Molukkers nu eenmaal an ders reageren dan een Euro peaan en omdat wij ongeluk ken kunnen vermijden. Wel, in dit geval zijn wij door nie mand ingelicht. Ik wist pas dat er iets gaande was, toen ik op weg van mijn werk naar huis door een poli- tie-afzetting moest. En later wilde de politie niemand meer in of uit de wijk laten. Pas veel later op de avond hadden wij een bespreking met B. en W. Naar mijn me ning was die vergadering een goed gesprek. Ons werd ge vraagd of wij zoveel garanties konden geven dat de politie zich zou kunnen terugtrek ken en ook werd ons ge vraagd de jongeren binnens huis te houden. Wij beloof den dat wij burgemeester Bulder telefonisch zouden in lichten over de resultaten van onze gesprekken in de wijk. Burgemeester Bulder zou ons dan na zijn gesprek met de politie telefonisch op de hoogte brengen." De heer Tatipikalawan con stateerde, zo vertelde hij, dat de Zuidmolukse Jongens er zelf weinig meer voor voelden de moeilijkheden verder te laten oplopen: „Toen wij na de bespreking met en W. naar de wijk teruggingen wa ren er geen Jongens meer op straat. Die waren in het Jeugdgebouw en een aantal zat op de stoep voor de eigen woningen. Ons gesprek met de jongeren verliep vlot. Zij beloofden ons binnen te blij ven en zij gaven de garantie dat er niets meer zou gebeu ren. Wij rapporteerden vol gens onze afspraak aan de burgemeester dat aan alle verlangens was voldaan en dat verder alles rustig zou blijven." Gegriefd Over wat er verder gebeurde gevoelt de heer Tatipikala wan zich zonder meer ge griefd: „Wij verwachtten dat de politie zou worden terug getrokken. Maar de wijk bleef de gehele nacht tot de volgende ochtend afgegren deld. De burgemeester heeft ons niet teruggebeld na zijn gesprek met de politie, zoals hij had beloofd. Dat deed hij pas laat in de nanacht. On dertussen waren honderden nieuwgierige Nederlanders naar onze afgezette wijk ge komen. Wij stonden daar te kijk, dat geeft op zichzelf na tuurlijk reeds irritatie, we voelden ons net beesten in een dierentuin. Wat de burge meester me zei. toen hij ein delijk terugbelde, wekte op nieuw irritatie. HIJ zei dat de politie pas zou worden terug genomen als alle takken, alle stenen en alle scherven zou den zijn opgeruimd, dat de politie zou blijven tot de Zuid Molukkers de wijk weer hele maal netjes en schoon zou den hebben gemaakt. Daarmee brachten de burge meester en politie een heel nieuwe eis in de situatie. Toen ik deze els aan de Jonge ren overbracht, zeiden die nee, dat is niet volgens af spraak. De Jongeren en ook wijzelf van de Zuidmolukse wijkraad beschouwden van dat ogenblik at alle door ge meentebestuur en politie ge dane afspraken en beloften als waardeloos. Ik vroeg de volgende ochtend aan de chef van de Krimpen de politie waarom de politie mensen er nog steeds ston den. Het antwoord was. om jullie te beschermen. Wij be schouwen dat antwoord ronduit als flauwe kul. Want hoe staat het met die be scherming als de geweerlo pen van die politie op ons zijn gericht. Raar soort bescher ming. Pas heel geleidelijk aan in de loop van de dag werden de politiemensen te ruggetrokken." midden-paleolytische tijdperk stam den, had vervalst. De rechtbank kwam tot deze uit spraak op grond van het rapport van het gerechtelijk laboratorium en de verklaringen van prof. G. Bosinsky. Uit de eigen verklaringen van de verdachte en de verklaringen van de getuigen deskundigen blijkt volgens de rechtbank dat de verdachte het heeft doen voorkomen de vinder te zijn van vondsten in Hoogersmilde (1965) en Hijken in 1968. De verdach te heeft zelf recentelijk vuurstenen bewerkt. De stenen die geen enkele waarde hebben werden door Verma ning tussen 1969 en 1973 verkocht aan de provincie Drente. De rechtbank zei er rekening mee te houden dat Vermaning niet in de eerste plaats uit was op geldelijk gewin. „Het enkele feit van de bewe zenverklaring van de oplichting zal hem zwaar treffen", zo redeneerde de rechtbank. Vermaning, die eerder vier maanden hoorde eisen, is on middellijk in hoger beroep gegaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Oud-premier mr. B W. Biesheuvel is gisteren door mi nister Westerterp (verkeer en water staat) geïnstalleerd als voorzitter van de nieuwe commissie Noordzee- aangelegenheden. De commissie, waarin alle departe menten vertegenwoordigd zijn, zal zich bezig houden met de coördina tie van het regeringsbeleid over Noordzeezaken, die mee dan één de partement aangaan. Zaken die de commissie kan gaan behartigen, zijn onder meer de studies over de Noordzee, de winning van zand en grind, en milieu-aangelegenheden. Mr. Biesheuvel is al voorzitter van de stuurgroep studie Noordzee-ei- landen. Deze commissie heeft nu een eerste rapport aangeboden aan de nieuwe commissie, die de wense lijkheid van kunstmatige eilanden voor Industriële doeleinden in een breder verband kan bezien. (ADVERTENTIE) Op 20 juni begint in Pretoria een tweede politiek proces tegen de dichter-schilder Breyten Breytenbach - die al 20 maanden in eenzame opsluiting is gehouden wegens zijn vreedzaam verzet tegen het apartheids- regime. Het Breytenbach- Comité tracht effectieve hulp te verlenen bij de verdediging. Maak dat met uw bijdrage mogelijk. Rechtshulp en procescontrole is nu on middellijk nodig. Stort uw bijdrage op girorekening 565988, t.n.v. A. Nuis te Winterswijk. Breytenbach-Comité; Wingerd 55, Capellc a/d IJssel „Kap zal hem wel leuk vinden, want hij ziet er erg goedkoop uiL"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3