ïarbertje moet hangen' Draka Plastics en Polva naar België NS twijfelt aan verkeersbeleid regering Jonden willen geld MDK voor werkers Eigen Huis geeft verbouwingsservice De Kort verwijt commissie-Belinfante onzorgvuldigheden: anifestatie bij jubileum Nieuw kantoor met magazijnen Bedrijfsarts DAF: eerder pensioneren Gedragsregels voor reclames bepleit Rijwielindustrie beeft het druk Postorderbedrijven forse omzetstijging 5 november 1977 REÜNIE Minder verlies door extra rijksbijdragen ERDAG 18 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 33 LVENHOUT „Het is duidelijk dat barbertje moet hangen". Aldus dr. W. L. P. de Kort in een gesprek met het ANP naar aanleiding van het rapport- «linfante. Hij verwijt de commissie onzorgvuldigheden die hadden kunnen (rden vermeden als hij, voordat het rapport officieel werd uitgebracht, de kans ld gekregen om de commissie te wijzen op de voornaamste onjuistheden in de Iten dat zij vermeldt en in de berekeningen die ze heeft gemaakt. de Kort erkent wel, dat de benoe- tg van twee van zijn zonen in cties bij het POQM het risico ibrengt van dubbele loyaliteit en uiste schijn. In de praktijk heb- zich hierdoor volgens hem ech- nooit moeilijkheden voorgedaan, noemt hij het zeil „structureel- misatorisch verwerpelijk" dat hij elijk een dubbelfunctie heelt ver als gérant van de Franse BV RL) die het project in de Ardèche oert en als PGGM-voorzitter. zegt, dat hij bij de benoeming zijn zoons Jan en Jacques wel ft beseft, dat de indruk van een nilieregering" kon worden ge it. „Maar", zegt hij, „ik ga nooit lj voor wat andere mensen den- Ik had goede krachten nodig en weet van deze kinderen dat ze aald en integer zijn, van anderen »t ik dat maar afwachten." De Kort wordt als gérant van RL opgevolgd door PGGM-dlrec- mr. B. Boertien. Zijn zoon Jac- s blijft ook geen co-gérant van de nse BV: „die gaat zo gauw moge- naar een volgend project en dan 5t niet een van het PGGM" is nog niet zeker of dr. De Kort izitter blijft van de Ziekenfonds raad. De raad is in maart van dit Jaar nog unaniem akkoord gegaan met zijn herbenoeming door de regering. Zonder het daaruit blijkende ver trouwen wil hij niet werken Daarom wil hij eerst zekerheid hebben, dat dit vert! ouwen door de gebeurtenis sen rondom het PGGM niet is ge schaad, ook niet bij slechts enkele ziekenfondsraadsleden. Afhankelijk daarvan zal hij, in overleg met het presidium van de raad, zijn definitie ve standpunt bepalen. eigenlijk meer waard en vormen ze een belangrijk onderdeel van het project. De commissie heeft niet de moeite genomen, ze zelf te taxeren. In ieder geval becijfert dr. De Kort dat de m2-prijs zonder de opstallen veel lager uitkomt dan de frs. 1,20 waarvoor de grond is verkocht. De enige belangstellende in de buurt was de gemeente, die er niets voor wilde betalen. „Ik moest ze kwijt en moest ik dan voor die paar onnozele lapjes grond advertenties gaan zet ten in Franse en Duitse bladen?" Wat dr. De Kort in het rapport van de onderzoekcommissie bijzonder Fl^nzijdig dwars zit, is de suggestie dat hij J o stukjes PGGM-grond tegen een zacht prijsje aan zijn schoonzoon en aan een kennis heeft verkocht. Ach teraf bezien vindt hij ook wel, dat hij zelfs de schijn had moeten vermij den. Maar hij noemt het beslist on- -juist, dat hij de grond onder de prijs van de hand heeft gedaan. rants, zwembad, bowling, enz.) en er aan klantenwerving is gedaan. Doel van de belegging in een ont wikkelingsproject is ook. op langere termijn vermogenswinst te behalen. Het is Juist, dat dr. De Kort zich er tegen heeft verzet, bij het entame ren van het project samen te werken met een ervaren ontwikkelings maatschappij. HIJ is inmiddels van standpunt veranderd en hij wil pro beren, voor het Chateau-project als nog tot een dergelijke samenwer king te komen. Tendentieus en zeer onzorgvuldig vindt hij het, dat de commissie en kele pagina's wijdt aan „wat haar ter ore ls gekomen" over de verhou ding tussen de camping-De Kort en het bungalowpark van het SFKI. „Ze onderzoekt niet, ze informeert niet bij dr. De KOrt, ze bewijst niet, ze vermeldt slechts". De commissie heeft bij het bereke nen van de door het PGGM per m2 betaalde prijs geen rekening gehou den met de waarde van de opstallen (kasteel en boerderijgebouwen). Ze zijn door een Franse notaris voor de fiscus op frs. 1.170.000 getaxeerd, maar volgens dr. De Kort zijn ze Dr. De Kort ontkent ook, dat het project „Chateau de Rouret" niet verantwoord is voorbereid. De com missie heeft volgens hem eenzijdig geciteerd uit stukken van „Promo tour", ze heeft niet met vertegen woordigers van dit bureau gespro ken. Zelf heeft dr. De Kort dat wel gedaan en volgens hem is de conclu sie van het bureau, dat het hotel in Privas misschien al na het eerste en anders na het tweede Jaar rendabel zal zijn en dat het hotel in Grospler- res rendabel zal worden nadat het gehele project Chateau de Rouret is voltooid (Inclusief bioscoop, restau- „Prul" Op de vraag, of hij niet een te over heersende rol heeft gespeeld in het PGGM-bestuur en beleggingscom missie, antwoordt hij: „ik zit al 25 Jaar in de pensioenwereld. Er zijn er niet zoveel die het beter weten.'In zo'n geval neem Je een dominante positie in of je bent een prul. De voorzitter van een fonds in oprich ting moet nu eenmaal een man zijn die stuwt en drijft". In de beleggingscommissie zaten ook prof. dr. S. Posthuma (oud-di recteur van De Nederlandsche Dr. W. L. P. M. de Kort. Bank), de heer K. Z. J. Weenlnk (directeur van de sociale verzeke ringsbank en beleggingsdeskundl- ge) en de econoom prof. P. P. van Berkum. In de commissie had na tuurlijk ook een vastgoed-deskundi ge moeten zitten, aldus dr. De Kort. „Maar bij een fusie kun Je niet alles in één keer in orde hebben". De fusie was zegt hij er ook de oorzaak van dat hij het gérantschap van SARL op zich moest nemen. Hij herinnert er tenslotte aan, dat hij de afgelopen 25 Jaar „samen met anderen en als hun voorzitter" een pensioenregeling tot stand heeft ge bracht die de vergelijking met die van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds volledig kan doorstaan en dat het premie-inkomen, 800 mil joen gulden per Jaar, in opmars is naar het miljard. 'RECHT De industriebonden NW/NKV vinden het niet ciaal verantwoord dat de 2,5 miljoen gulden overheidsgeld, die bedreigde Utrechtse staalgieterij SMDK nog tegoed heeft, irden gebruikt voor het afbouwen van het bedrijf. tonde week tijdens het tweede fcek tussen het ministerie van Komische Zaken en de vakbon- w, zullen de bonden voorstellen i geld te gebruiken om de sociale Volgen op te vangen van de ruim ihonderd ontslagen, die dreigen te Hen. zei bestuurder J. Janmaat van de lustriebond NKV gisteren na af- p van een manifestatie op het rieksterrein van SMDK. De de- nstratie voor behoud van werkge- enheid was de omlijsting van een lileum-bijeenkomst, waarop de er W. Giele behalve SMDK- rknemer tevens actief kaderlid de Industriebond NKV in de >emen werd gezet vanwege zijn ertigjarig dienstverband bij de iterij. De demonstratie bestond het symbolisch ten grave dragen n SMDK vanaf een spoorbrug over Amsterdam-Rijnkanaal, dat igs de gieterij loopt. Onder het motto „dit wil de raad van bestuur" werd een doodskist in het water gela ten, waarna SMDK-werknemers de kist weer op het droge trokken om aan te geven, dat zij het bedrijf wil len redden. Weigering Het pleidooi van de vakbonden om het restbedrag van een vorig jaar verleende overheidslening te gebrui ken voor een afvloeiingsregeling is gebaseerd op de weigering van de Franse (mede) eigenaar Sambre et Meuse om een sociaal plan voor de ontslagen werknemers te financie ren. Sambre et Meuse heeft 51 pro cent van de SMDK in handen. De overige 49 procent wordt beheerd door Hoogovens/Estel, dat heeft aan gekondigd een evenredig deel van de afvloeiingsregeling te willen betalen. Blijdenstein saneert weverij in Winterswijk WINTERSWIJK Het textielcon- cern Blijdenstein Willink gaat de produktle bij de synthetische weve rij in Winterswijk halveren. Dat be tekent dat er voor 50 van de 100 werknemers bij de weverij, waar voeringen worden gemaakt, geen emplooi meer is. Districtsbestuurder L. Doeve van de Industriebond CNV zei gisteren goe de hoop te hebben, dat het ministe rie van Economische Zaken met een financieel ruggesteuntje over de brug zal komen, waardoor de In krimping over wat langere tijd kan worden uitgesmeerd en de sociale gevolgen kunnen meevallen. Vol gens Doeve kan via om- en bijscho ling een deel van de betrokken werk nemers bij andere ondernemingen in Winterswijk vermoedelijk wel weer aan de slag. In enkele jaren ls Blijdenstein door een reeks saneringen meer dan ge halveerd. Er werken nu nog onge veer 700 mensen tegen 1500 enkele Jaren terug. De sanering bij de Winterswijkse weverij wordt nodig geacht, gezien de verminderde vraag naar voerin gen en de buitenlandse concur rentie. Zanussi heeft dezer dagen in Alphen aan den Rijn het nieuwe hoofdkantoor geopend. Het kantoor en de magazijnen hebben een gezamenlijke oppervlakte van 13.000 m'. In ons land deelt Zanussi (inclusief de merken Marljnen en Zoppas) in de witgoed sector de eerste plaats met Philips. DEN HAAG De vraag naar fietsen is op het ogenblik zo groot dat de rijwielindustrie niet genoeg dreigt te kunnen afleveren. De orderportefeuil les zijn behoorlijk gegroeid. Dit blijkt uit mededelingen van de Stichting fiets. Ook in de Duitse Bonsrepu bliek wordt de belangstelling steeds groter. De afzet is de laatste maanden sterk toege nomen nadat de produktie in 1976 die van het voorafgaande jaar al met 23 procent had overtroffen. Dat was de groot ste groei van 38 onderzochte bedrijfstakken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ondernemers moe ten onderling afspreken, hoe zij de „minder prettige gevolgen van het ondernemen" willen opvangen. On dernemers zijn dat aan de samenle ving verplicht. Dat is de strekking van een brochu re over „Consumenten- en Con- sumptiebeleid", die de werkgevers organisaties VNO en NCW (christe lijke werkgevers) gisteren hebben uitgebracht. Daarin wordt bepleit, dat per bedrijfstak gedragsregels voor reclame worden opgesteld. „In reclame mag niet onbeperkt in gespeeld worden op „menselijke drijfveren". „Het antwoord op de vraag wat wel en niet aanvaardbaar of betamelijk is luidt voor vele bran ches zeer verschillend. Het ant woord moet door de branches zelf gegeven worden," aldus de bro chure. Tot op heden hebben slechts produ centen van bier gedragsregels voor reclame opgsteld. In internationaal verband moeten groepen bedrijven afspraken maken over de aanduidingen op produkten, die voor de internationale markt be stemd zijn. Zulke afspraken moeten voorkomen dat etiketten per land verschillen. Een derde aanbeveling van de werk geversorganisaties betreft klachten van consumenten. Voor de opvang van klachten moeten ondernemers samenwerken met consumentenor ganisaties. Daarmee kan voorko men worden, dat consumenten niet weten waar ze met klachten terecht kunnen. EINDHOVEN Dr. Harry Leyssen, bedrijfsarts bij DAF trucks en secre taris van de Nederlandse vereniging voor arbeids- en bedrijfsgeneeskun de (NVAB) vindt dat de pensioenge rechtigde leeftijd van de werkne mers bij dit bedrijf verlaagd zou moeten worden van 65 naar 57,5 jaar. Volgens Leyssen zijn er nog voldoende mensen in de leeftijd van 60 tot 65 jaar die een uitstekende arbeidsprestatie leveren. Maar in het algemeen gaat zijns inziens het vervullen van de functie na een leef tijd tussen de 55 en 60 Jaar veelal ten koste van de gezondheid van de betrokken medewerker. Voor de groep oudere werknemers zou de bedrijfsarts van DAF trucks aangepaste arbeid willen creëren in combinatie met het verlagen van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij is zich er wel van bewust dat verwe zenlijking van zijn idee niet van de een op de andere dag kan gebeuren omdat er veel geld mee gemoeid is. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Ingegeven door klachten van leden, is de Vereniging Eigen Huis in Amersloort overgegaan tot het verle nen van verbouwingsservice. Hiervan kan uitsluitend door de leden van „Eigen Huis" gebruik worden gemaakt. Het doel van de verbouwingsservi ce is, aldus het bericht, geknoei en teleurstellingen voor, tijdens en na een verbouwing te voorkomen. In het kader hiervan is een aantal bouwbedrijven gespreid over het land uitgezocht, die zich contrac tueel hebben verplicht om op de woonconsumenten-voorwaarden van „Eigen Huis" te werken. In het contract zijn de rechten en plichten van de bewoner juridisch geregeld. Zo is bepaald dat gebreken binnen drie maanden hersteld moe ten worden en dat op de verbouwing een garantie zit van een half jaar. Deelnemers aan de verbouwingsser vice krijgen voorts advies over de voordeligste manier om de verbou wing te financieren. De kostenbegroting en de tekening worden door een bouwkundige van „Eigen Huis" op hun juistheid ge controleerd. Ook is toezicht tijdens de verbouwing en bij oplevering. De vaste prijs voor deze service is 215,-. De kosten van supervisie, be geleiding en inspectie die de Vereni ging Eigen Huis overneemt van de bouwbedrijven (verbouwingsdea lers) zijn verdisconteerd in de ver bouwingssom en zijn twee tot drie procent, afhankelijk van de aanne mingssom. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De NKF-groep is van plan het gehele belang in Draka Plastics en Polva-Nederland met de daarbij behorende dochterbedrijven te verkopen aan het Belgisch chemisch con cern Solvay Cie. De besprekingen daarover zijn zover gevor derd. dat overeenstemming mogelijk wordt geacht. De NKF (een dochter van Philips) heeft gisteren verder meegedeeld, dat de besprekingen pas zullen wor den afgerond, nadat de betrokken vakorganisaties en overlegorganen in de gelegenheid zijn geweest hun mening te geven Dit heeft tot ge volg. dat een beslissing inzake een eventuele overdracht op zijn vroegst komend najaar kan worden ver wacht. De NKF-groep heeft in totaal zo n 11.500 werknemers en een concer- nomzet van ongeveer 13 miljard per jaar. Bij de twee bedrijven die waarschijnlijk verkocht zullen wor den werken zo'n 1.000 mensen. Dra ka Plastics heeft bedrijven in Am sterdam, Hillegom en Enkhuizen: Polva-Nederland heeft vestigingen in Amsterdam en Enkhuizen. Solvay ontplooit industriële activi teiten in een vijftiental landen in Europa en Noord- en Zuid-Amerika Dit concern heeft ongeveer 44 000 werknemers in dienst, waarvan er zo'n 900 in de vier Nederlandse vesti gingen werken. De concernomzet van Solvay ligt op ongeveer 6 mil jard per jaar. Een woordvoerder van NKF zegt te verwachten, dat de transactie geen nadelige gevolgen voor het personeel zal hebben. Hij ziet eerder voordelen. De vakbonden zijn er op voorhand nog niet van overtuigd, dat de werk gelegenheid voor de 1.000 werkne mers gewaarborgd is. Solvay heeft namelijk amper twee maanden gele den een Duitse onderneming ge kocht, die in dezelfde produktiesec- tor opereert. Het wordt niet ondenk baar geacht, dat de Belgen op den duur wellicht toch denken aan in krimping van een van de bedrijvei die ze hebben gekocht, aldus een woordvoerder van de vakbonden DUIKER: Directeur mr C J Slag-- ter zei gisteren in de jaarvergadering dat de „afgeslankte Duiker" weer alle kansen heeft, maar op dit mo ment erg voorzichtig te willen zijn met het doen van uitspraken Het streven is dit jaar geen verlies meer te lijden. Tot dusverre in 1977 is deze doelstelling waargemaakt. SCHOKBETON: Heeft thans defi nitief opdracht gekregen van OGEM voor de levering van alle geprefabri ceerde betonelementen voor het Damman-project van OGEM De fa briekswaarde van de elementen is ongeveer 135 min, die van het door Schokbeton uit te voeren deel 70 min. Hij acht de verlaging van de pensi oengerechtigde leeftijd haalbaar voor de werknemers bij DAF trucks. Hoe het bij andere ondernemingen ligt zegt hij niet te kunnen beoorde len. De Nederlandse bedrijfsartsen hebben zich onlangs tijdens hun jaarlijks congres al uitgesproken voor een variabele pensioenleeftijd. AMSTERDAM De omzet van de Nederlandse postorderbedrijven is vorig Jaar met bijna een kwart ge stegen tot circa 850 miljoen gulden. Deze stijging is het dubbele van die in 1975. Op grond van deze cijfers conclu deert de Nederlandse Postorder bond, dat „de traditionele detail handel terrein verliest aan het post orderbedrijf en het warenhuis". t.g.v. het 100-jarig bestaan van de Eben-Haëzerschool te Ouderkerk a.d. Amstel Het bestuur van de Eben Haëzerschool nodigt voormalige leerkrachten en oud-leerlingen uit tot het bijwonen van de reünie, die O.V. zal worden gehouden op zaterdag 5 november 1977 Degenen die belangstelling hiervoor hebben worden verzocht zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk voor 15 augustus a.s. hun naam, adres en woonplaats op te geven aan: mevr. J. Davidse- van der Woude, Aart v.d. Neerweg 33, Ouderkerk a.d. Amstel of dhr. P. de Nooy Sr., Binnenweg 5. Ouderkerk a.d Amstel. waarna verdere gegevens zullen worden toegezonden. Van een onzer verslaggevers JTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben voor de ,M agere termijn ernstige twijfels over het verkeers- en vervoers- leid van de regering. Met name het structuurschema verkeer vervoer, dat de mogelijke ontwikkelingen tot het jaar 2000 ageeft. heeft aan die twijfel aanzienlijk bijgedragen, schrijft NS-dlrectie in het Jaarverslag. overheid zo stelt de NS gaat beginsel uit van een evenwichtige i—Itwlkkeling van langzaam verkeer, Ivé snelverkeer en openbaar ver- er en ook van een geringere groei de behoefte aan verplaatsingen, t structuurschema noemt echter a toeneming van het autobezit van loo miljoen stuks nu tot 5,8 miljoen eeftos in 2000 en in een fase na 1900 8 verdere uitbouw van het wegen- Dat nu verdraagt zich slecht de eerder genoemde beleidslijn, fe is er, als wordt gesproken over wenselijkheid van een zeer aan- [rkelijke groei van het rijkswegen- t. niet op gelet of dit wel past bij fn bloeiend voortbestaan van de staande stedelijke structuren", k dat was een uitgangspunt, zegt directie. ^J^iswaar vindt de N8 dat zij een friger houvast heeft gekregen door leldsstukken als het Meerjaren- in personenvervoer, de Parkeerno- «n het beleidsplan verkeersveilig- ld maar de ernstige twijfels over heersen in de algemene beschouwing van binnen het verslag. Autosysteem Het opdoemend toekomstbeeld toont overheersend de trekken van een autosysteem, meent de directie die daaruit concludeert dat een op het behoud van de steden en hun functies gericht beleid daar op den duur niet tegen opgewassen is. Ook niet een beleid dat bevordering van het openbaar vervoer voorstaat. De NS wil dat de regering in de komende rergeerperiode antwoord geeft op de vragen die opkomen bij dat ongewenste toekomstbeeld. Na tuurlijk treden er wel spanningen op tussen dat wat een overheid wil uit voeren en de beschikbare financiële middelen. Maar dat mag er nooit op uitdraaien aldus de directie dat een met veel inspanning vastgesteld en met overtuiging aanvaard beleid onvoldoende kansen krijgt. Stimule ring van openbaar vervoer komt op die manier niet verder dan goede bedoelingen. De directie bepleit verder de open stelling van een nationale verkeers- en vervoersrekening, een boekhoud kundige inventarisatie van alle met verkeer en vervoer gemoeide ont vangsten en uitgaven. De N8 vindt dit nodig omdat bij een gepland be leid nu eenmaal een geplande finan ciering behoort. En pas als Je een totale inventarisatie van verkeers- en vervoerskosten- en opbrengsten maakt, kan je komen tot een geïnte greerd fiancieringssysteem, zo rede neren de Spoorwegen. Positief saldo De winst- en verliesrekening van de NS sluit over 1976 voor het eerst sinds Jaren met een positief saldo, nl van 8 miljoen gulden, nadat in 1975 nog 177 miljoen verlies was gele den. Het positieve saldo van 8 mil joen is in feite een meevaller want op grond van de voorlopige cijfers was in januari gezegd, dat NS in 1976 25 miljoen had verloren. Dat de NS aanmerkelijk gunstiger cijfers kan tonen dat over 1975 is voor een heel groot deel te danken aan het feit dat het Rijk in 1976 voor het eerst een bijdrage heeft gegeven voor het goederenvervoer 180 mil joen). De jaarlijkse rijksbijdrage voor het reizigersvervoer (waartege nover de NS vervoersplicht heeft) steeg van 545 tot 626 miljoen ter wijl winstgevende dochters bijna 12 miljoen vennootschapsbelas ting aan de moedermaatschappij overmaakten. De NS behoeft dit niet af te dragen omdat de Spoorwe gen in 1975 verlies leden Voornamelijk door de aanzienlijk gestegen overheidsbijdragen zag de NS de totale ontvangsten stijgen van 1.479 tot 1.797 miljoen. Omdat daar 1.789 miljoen aan kosten te genover stonden, ontstond het over schot van 8 miljoen dat weer aan het Rijk zal worden teruggestort. Van die bijna 1.8 miljard aan bin nengekomen geld was overigens maar 651 (was 612) miljoen afkom stig uit het reizigersvervoer. Dat de omvang van het reizigersver voer in 1976 ongeveer 3 procent ten achterbleef bij 1975, achrijft de NS aan de ongunstige economische si tuatie en de sterke toeneming van het autoverkeer De hete zomer van vorig Jaar. in Januari j.l. nog met name genoemd als een van de oorza ken van teruglopend relzigersaan- bod, wordt In het jaarverslag niet afzonderlijk vermeld. De teruggang zat vooral In de losse kaartjes en in de achtdaagse kriskras- en tiener- toerkaarten. Groeiers waren op nieuw de 60+ (voor dames) en tiener- toerkaarten en het toeristische pakket. Goederen De Spoorwegen vervoerden in het verslagjaar 17,8 miljoen ton goede ren wat vrijwel gelijk was aan de hoeveelheid in 1975. De verwachte 5 procent groei bleef uit. ook alweer door de economische omstandig heden. Een gezamenlijke werkgroep van het ministerie van verkeer en water staat en de NS is vorig Jaar tot de conclusie gekomen dat het goede renvervoer van de NS in 1980 kos tendekkend kan zijn. Voorwaarden zijn dan echter wel kostenbesparen de maatregelen, herstel van de con junctuur en gezondmaking van de hele vervoerssector Dan zou de NS een derde meer kunnen vervoeren. Kostenbesparing zal worden gevon den In onder meer sluiting van het rangerstation Eist en inkrimping van het rangeerstation Amsterdar.v Watergraafsmeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33