ziU&ll Vakantie de mist in 384 treden klauteren Ze kunnen er nu om lachen Aan deze pagina werkten mee Fred Lammers en Dick Ringlever (gesprekken) en Marieke Staflen (tekening). 18 JUNI 1977 TROUW/KWARTET 19 In een periode dat miljoenen er weer op Uit gaan, mag dat zonder zwartgallig te willen zijn nog best weer eens onder de aandacht worden gebracht: wat zo zon nig in de reisbrochures wordt beloofd, klopt niet altijd met de werkelijkheid. Elk seizoen opnieuw keren vele honderden mensen teleurgesteld terug van wat een onvergetelijke vakantie had moeten wor den. In verreweg de meeste gevallen lag de schuld daarvan bij de reisorganisatie, die soms door overmacht, vaker door nalatigheid niet waar wist te maken wat toegezegd was. Toegegeven: als men het aantal bij de SI „geschillencommissie (van de Algemene _Nederlandse Vereniging van Reisbu- _reaus en de Consumentenbond) geregi streerde klachten beziet: vorig jaar 871 tegen 1034 in het jaar ervóór, lijkt het totaal aantal ontevredenen mee te vallen. Maar dan vergeet men dat achter één klacht in de meeste gevallen méér men sen staan, meestal een heel gezin. Dat betekent dat men het aantal gedupeer den al gauw op zeker 2500 kan stellen. Voeg daarbij dat er vorig jaar nog een ,s,402 klachten werden ingediend maar it door de commissie niet werden geregi streerd (óf omdat het reisbureau niet bij ld,de ANVR was aangesloten, óf omdat idi reisbureau en consument tijdig tot een ^oplossing waren gekomen, óf omdat de gedupeerde de klacht introk) en het wordt duidelijk dat cijfers niet alles „jzeggen. Om toch nog even bij die cijfers te blijven: van de 871 klachten nam de commissie -«er 843 in behandeling en daarvan wer elden er 636 gegrond verklaard. Dat is 75 s procent. Voor deze 636, waarachter '*2140 personen stonden, moesten de /e reisorganisaties 324.000 gulden vergoe ding betalen. En dat is dan een getal dat „wél enige indruk geeft van de omvang van gederfd vakantieplezier. iiOf dat geld de mislukking van vakantie goed kan maken, mag worden betrijfeld. "De meeste klagers zullen niet in staat zijn zo'n vakantie nog eens over te doen. Een "'mislukte vakantie is derhalve een gemis te vakantie. Hóe die de mist in kan gaan, "blijkt uit het relaas van enkele gedu peerden. „Een verzorgde vakan tie? Het mocht wat!" schreef een boze heer W. Verschoor uit Den Haag een paar maanden terug aan zijn reisbureau, waar hij begin dit jaar had ge boekt voor een zeven- weekse overwinterings- reis naar Benidorm. Ze ven weken, waarvan er drie volledig waren ver knald. „U mag het best weten: die 1386,91 gulden, die we ervoor moesten neertellen, was ons hele vakantiebudget. We hadden er lang voor gespaard en onze verwachtingen waren dan ook hoog gespannen. „In het begin leken die ook uit te komen. In de bus van Alicante naar Benidorm en op een ontmoetingsmiddag verzekerde de hostess la ten wij haar Cecile noemen ons in alle talen, dat wij er niet waren voor haar, maar zij voor ons. Dat ze voor ons klaar zou staan, altijd bereik baar zou zijn enz. enz. Op zo'n moment denk je dan: wat een service, wét een zorg en bege leiding, wat een vriendelijk heid." „Nu, we hebben het geweten. Al meteen de eerste avond. Toen wij ons goed en wel in ons appartement hadden geïnstalleerd, een rustige avond en nacht tegemoet dachten te gaan om wat bij te komen van de vermoeienis sen van de reis, barstte rond tien uur het geweld los van een band of platenmuziek. Dat bleek te komen uit de bar, waar we vlak boven za ten en het was of ons bed middenin die bar stond. We waren onthutst. Niet tot twaalf uur, zoals we nog hoopten, maar tot vier uur in de nacht duurde dat gillen, dat stampen van de bas en krijsende vrouwenstemmen. Niet om te harden! Watjes in de oren, twee Mo- gadon-slaaptabletten (in Spanje gelukkig vrij te koop). Verslepen van de bedden naar de hulskamer. Op die manier hebben we nachten lang geprobeerd nog wat te kunnen slapen. Maar Ideaal werd het nooit. Herhaalde malen hebben we in de bar gevraagd, nee gesmeekt, de muziek wat vroeger te stop pen. We zijn zelfs met de hos tess naar de politie gegaan. Daar werd een schriftelijke verklaring opgemaakt. Maar ook dat hielp niets. Drie we ken lang hebben we zo de nachten moeten doorbren gen. Het werden drie weken vol ergernis met vaak slape loze nachten, kortom: drie weken verknalde vakantie." „Pas na drie weken werd er wat gedaan. Maar de manier waaróp! Op een ochtend kwam de hostess een aantal bewoners van het apparte mentencomplex meedelen: jullie MOETEN vertrekken naar andere appartementen. Begrijp me goed, ónze In stemming hód dat, maar er waren ook bewoners die niet weg wilden omdat ze hoger zaten en dus veel minder last hadden van de muziek. En die móesten ook. Ze werden door de vinnige (op de ont moetingsdag o zo lieve) Ceci le zelfs met uitzetting door de politie (hoe durfde ze) be dreigd. Maar twee bewoners wisten het been stijf te hou den en weigerden beslist." „We gaan verder: waar we drie weken om gesoebat had den kon nu ineens wel. Maar waar kwamen we terecht? In een reusachtig complex wer den we ondergebracht op de 20ste tot de 25ste etage. Op zich is dat nog niet zo erg. wanneer althans de liften het doen. Maar dót nu was lang niet altijd het geval. Om de haverklap waren ze defect. Er werd gesproken over sabota ge van een kort daarvoor ont slagen monteur. Of dat waar was, weet ik niet. In ieder geval zaten wij er maar mee. Het is me zelfs eenmaal over komen, dat ik 24 x 16 384 treden op moest klauteren om in ons appartement te komen. Als je 75 bent is dat een regelrechte aanslag op je leven. De klant kan doodval len, de touroperator leve en kan nog doorgaan met z'n activiteiten ook," aldus de vinnige litanie. „Op eigen initiatief hebben we de vier resterende weken nog zo weten te maken, dat alleen de eerste drie weken waren verknald. Maar aan dat slagen van die vier weken heeft de reisorganisatie noch de hostess enig aandeel gehad." Ze kunnen er nu om la chen, maar dat deden de heer en mevrouw Prins uit de Baarnse Sparren- laan vorige maand niet, toen ze op vakantie wa ren in Estepona aan de Costa del Sol, in de bun galow die ze daar voor drie weken hadden ge huurd. En het had alle maal zo mooi kunnen zijn. Bladerend in de prachtige geïllustreerde gids, waarin de ene vakantiereis al aanlokke lijker werd voorgesteld dan de andere, trof hen begin van dit jaar een mooie kleurenfo to van een bungalow waar je voor bijna zeshonderd gul den per persoon drie weken kon genieten van zon en zee. De „in Andalusische stijl ge bouwde bungalow" was vol gens de beschrijving uitge rust met een ligbad, een dou che en een fikse privé tuin, stond vlakbij de zee en had een goede busverbinding met omliggende plaatsen. Wat wil een mens die het koude Hol landse voorjaar wil ontvluch ten nog meer? „Wij boekten via ons reisbu reau. Het leek ons daar, in dat deel van Spanje vlakbij Gibraltar, een plezierige ver blijfplaats. Vijf jaar eerder waren we ook al eens in Spanje geweest en het was ons er goed bevallen. Het ho tel waar we toen waren, aan de Costa Brava, zag er wel een beetje anders uit dan ons was verteld, maar ja, ze kon den hier in Nederland ook niet weten dat die Spanjaar den er nadat de reisfolder was gedrukt inderhaast nog drie verdiepingen op hadden gezet om nog meer toeristen te kunnen huisves ten. Ze konden ook niet hel pen dat het hotel zo vol zat met Duitsers dat ze er maar op het serveren van Duitse menu's waren overgescha keld en we in het hartje van de zomer bij een temperatuur van veertig graden zuurkool met braadworst kregen voor geschoteld. Een vakantie is altijd een avontuur. Als je ver van huis gaat, weet Je nooit precies waar Je terecht komt. Je moet het sportief opne men als de zaken anders zijn dan je je hebt voorgesteld. Je moet er altijd het beste van maken," vindt de 65-jarige heer Prins. En in Estepona leek alles van een leien dakje te gaan. „Vlak voordat we vertrok ken, was onze zoon uit Cana da onverwacht overgekomen. Daar wij onze Spaanse reis al hadden gereserveerd, besloot hij met ons mee te gaan. We slaagden erin voor hem bij te boeken. In Spanje bleek onze bungalow niet op drie men sen te zijn berekend, maar ook dat kon worden geregeld. We konden na een fikse bij betaling het hele drieweek se verblijf kwam daarmee op zo'n 2200 gulden een grote re bungalow krijgen. Maar dan moesten we wel even wachten totdat die was schoongemaakt. Nu, dat is in Spanje geen bezwaar." Mevrouw Prins (63) zegt, de draad van het verhaal op- nemdnd: „De bungalow zag er aan de buitenkant leuk uit, net zoals op het plaatje in de reisgids. Er kwam een werk ster. die druk aan de gang ging. Toen ze klaar was en wij naar binnen mochten, keek ze me een beetje meewarig aan en mompelde: „U zult wel last van de mieren heb ben." Ik reageerde een beetje verbaasd en dacht: waar kletst dat mens toch over. Wat ze bedoelde, werd ons spoedig duidelijk. De eerste indruk binnen was al teleur stellend. zo kaal zag alles er uit. Maar wat wil Je, het was immers een vakantieonder komen. Een mens moet niet op alle slakken zout leggen. Dat er in de muur van de keuken een paar centimeter brede kier zat, waardoor Je zo naar buiten kon kijken, daar aan tilden we ook niet zo zwaar, al vonden we het wel vreemd. We schrokken pas echt toen we onze bedden za gen. Dat leken wel hangmat ten. De spiralen hadden de vorm van een halve hoepel, zodat er van lekker slapen de eerste nachten niet veel te recht kwam. Maar dat lag niet alleen aan die spiraal." Het ergste moest nog komen. „De eerste dag zagen we al mieren over de vloer lopen. Kleine beestjes, een heel an der soort dan de mieren bij ons. Ze staken gemeen. Dat merkten we omdat ze ook in onze bedden kropen. Elke nacht moest je er wel een paar keer uit om de mieren van de lakens te vegen", ver telt de heer Prins. Zijn vrouw vult aan: „Ze lie pen over de tafel, het aan recht, de koelkast, ja waar waren ze niet. Als je een sui kerpot of een flesje koffie room ergens liet staan, kri oelde het er even later van de nieren. Je kon geen druppel thee of wijn morsen of een kluwen mieren verdrong zich op die plek. Zelf eten klaar- maken zetten we maar me teen uit ons hoofd. De kans Je mieren meekookte was te groot, vooral omdat op geen van de pannen een deksel paste." Andere bungalowbewoners klaagden ook over die mie- renplaag. Het was bij hen van hetzelfde laken een pak. Me vrouw Prins: „De beheerster van het bungalowpark liep dagelijks met een grote spuitfles rond om bij iede reen die erom vroeg de mie ren met gas te lijf te gaan. Wij hebben dat niet gevraagd omdat we niets van spuitbus sen moeten hebben. Je kunt nog beter met mieren leven dan die ongezonde dampen te moeten inademen en het spulten hielp toch maar voor even. Na een paar uur waren er weer net zo veel mieren als voordien en niet alleen mie ren maar ook grote spinnen, zeker een vierkante decime ter groot, kwamen ons bela gen. Ze liepen in de tuin, op het terras maar ook ln huis. Vooral in het bad waren ze regelmatig te vinden." De badkamer was ook een drama." Het stond er doorlo pend blank. Dweilen hielp niets. Zodra je daarmee klaar was, stond er weer een grote plas op de grond. Het had alles te maken met de afvoer, die zo was geconstrueerd dat het vuile water dat Je in het fonteintje goelde de volgende morgen vla het bad weer te voorschijn kwam. Als je in bad wilde, moest Je eerst de spinnen en ook de torren ver wijderen, die er in groten ge tale op af kwamen als er vuil water in stond. Water drin ken durfden wij niet. Wat uit de kraan kwam was bleek wa ter. De chloorlucht kwam je al tegemoet. We hebben ons in die drie weken bijna arm gekocht aan water. Met fles sen tegelijk sleepten we dat aan". Mijn vrouw en ik hebben een klacht ingediend. Misschien dat het helpt. Dat hopen we voor degenen die na ons komen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19