Pikante dubbelfunctie van Van Huiten Vakantie met pijn af. Druggebruikers 'van kwaad tot niet erger EVERSUN Dmmentaar N //lanse verkiezingen (1) Politiek Den Haag valt niet zo over kritiek PPR-Kamerlid op „eigen" minister ïl anse verkiezingen (2) Goed beschermd bruint beter. 'Drugs op het platteland' onderzocht gekend zonniger lartelingen op filippijnen liberazione schapen scheren levenslang zuinigjes aan bril of geen bril AG 17 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Gerard van der Wulp l /«ejiet eerst in veertig jaar heb- Spanjaarden weer hun bur- it kunnen uitoefenen. De ngen van woensdag de sinds 1936 zijn voor alles rerwinning van de democra- betrekkelijke rust heeft weer echte volksvertegen- :pojigers kunnen kiezen man- s*5f vrouwen die het vertrouwen gekregen van het volk. •kiezingen vormen de bekro- fan het democratiseringspro- in juli vorig jaar door pre- larez op gang gebracht werd. irtvarendheid heeft hij het 3S^en jaar de bouwwerken van inquistische stelsel afgebro- i/eiüjonder daarbij een moment de ikelijke voorzichtigheid uit te verliezen. De schade van puin heeft hij tot een mini- weten te beperken. Suarez |e erin de beweging, de enige de van generaal Franco toege- politieke partij te ontmante- ik de syndicaten, de franqui- e variant van de vakbonden, n opgeheven. Hiervoor kwa- chte politieke partijen en ech- organisaties in de plaats. De verkiezingsuitslag is in alle op zichten geworden tot een motie van vertrouwen van het volk voor het geen de regering tot stand heeft gebracht. Daarvan vorm niet alleen het grote percentage stemmen op de Unie van het Democratisch Cen trum van premier Suarez het be wijs, maar evenzeer de algemene afkeer van oud en nieuw totalitair denken. Meer dan menigeen verwachtte is Spanje een echt Westeuropees land gebleken met een zeer volwassen politieke cultuur. De activiteiten van de meer dan 150 partijen en partijtjes die aan de verkiezingen deelnamen deden soms het ergste vrezen voor de interne samenhang van de prille democratie. De kiezers hebben de zaak echter grondig gesa neerd en het kiesstelsel heeft deze sanering versterkt. Er is in Spanje een groot gematigd politiek centrum ontstaan (dat overigens niet erg ho mogeen is) en een omvangrijke ge matigde sociaal-democratische par tij. Naast deze partijen staan ter linker- en ter rechterzijde kleine radicalere groeperingen. Dat is een beeld dat men, met variaties, ook in andere landen van West-Europa kan ontwaren. Oen HAAG Demissionair staatssecretaris en tevens Kamerlid Van Huiten (PPR) heeft met zijn optreden dinsdag in de Tweede Kamer voor een staatsrechtelijk novum gezorgd. Kenners van het staatsrecht vinden dat de bewindsman, die tevens tijdelijk volksvertegenwoordiger is, met grove klompen door het fijnzinnige ongeschreven staatsrecht is gebanjerd. Staatssecretaris Van Huiten, die bij de verkiezingen van eind mei op de PPR-Iijst als lid van de Tweede Ka mer gekozen werd, maakt net zoals alle andere gekozen ministers en staatssecretarissen gebruik van de sinds 1838 bestaande mogelijkheid dat een bewindsman na de verkiezin- meteen de vinger op de gevoelige plek: hij kon geen collegialiteit en loyaliteit tussen bewindslieden on derling ontdekken in de opstelling van Van Huiten. Tenslotte is en blijft Van Huiten als onderbaas van het ministerie en plaatsvervanger van de minister politiek verantwoorde gen drie maanden lang gelijktijdig lijk, ook nu hij kamerlid en demissio- bewindsman en Kamerlid kan zijn, nair staatssecretaris tegelijk is. in afwachting van het nieuw te vor men kabinet. In zijn hoedanigheid als Kamerlid voerde Van Huiten dinsdag het woord bij het allereerste wetsont werp dat de nieuwe Tweede Kamer behandelde: het initiatief-wetsont werp van Van der Doef en De Beer over de verplichte autokeuringen. Van Huiten verklaarde zich tegen het plan om auto's te laten keuren, en richtte zich daarmee indirect te vens tegen het in 1975 gestrande wetsontwerp van minister Wester terp, die op het ministerie van ver keer en waterstaat al vier jaar lang de „baas" van Van Huiten is. CDA- Kamerlid Schakel legde dinsdag al Los van deze mogelijke persoonlijke disloyaliteit blijft er op het vlak van de Kamer niet hun eigen departe ment behandelden. Die gewoonte werd begin zeventiger jaren door broken door ex-bewindslieden van DS'70, Drees en De Brauw. In de derde plaats achten kenners van het staatsrecht het bedenkelijk dat bij het voeren van het woord Van Huiten nog eens Indirect tegen zijn eigen ministers-ideëen inging. Vooral dat laatste wordt het meest pikant geacht in de opstelling van het staatsrecht genoeg te bespreken Van Huiten. De tot drie man geredu- over de opstelling van de PPR-be- windsman annex volksvertegen woordiger. In de eerste plaats wordt het twijfelachtig geacht dat hij in zijn tijdelijke dubbelfunctie het woord voert in de Tweede Kamer. Ten tweede acht men het hachelijk dat hij dat dan juist doet op zijn eigen terrein, verkeer en waterstaat. Tot voor enige jaren bestond er zelfs een ongeschreven gebruik in het ge bouw aan het Binnenhof dat ex- bewindslieden, ook jaren nadat zij als bewindsman afscheid namen, in ceerde PPR-fractie in de Tweede Kamer is zich overigens van niet zoveel kwaad bewust, en wijst er ook terecht op dat er strikt formeel niets aan de hand is. „Het gaat in feite niet om het staatsrecht, maar om gewoonten van dit huis", zei gisteren PPR-Kamerlid Jansen, die eraan toevoegt dat de fractie zich welbewust was van waar men aan begon. Van Huiten is in de fractie aangewezen om in de komende zit tingsperiode van de Kamer verkeer en waterstaat te behandelen en daar is hij gewoon mee begonnen. Wel is afgesproken in de fractie dat op momenten dat Van Huiten als volksvertegenwoordiger in feite zijn eigen beleid als staatssecretaris moet beoordelen Jansen hem zal vervangen. Formeel stelt Jansen dat Van Huiten dinsdag slechts Inging op een initiatief-ontwerp, gemaakt dus door Kamerleden, en niet door de minister. Publieke druk Het-is overigens niet de eerste keer dat Van Huiten in zijn loopbaan als staatssecretaris de gebruikelijke gang van zaken met voeten treedt. Toen enkele jaren geleden een kabi netsbesluit genomen moest worden over de afsluiting van de Ooster- schelde, eerste verantwoordelijk heid van Van Hultens „baas" Wes terterp. liet Van Huiten publiekelijk weten te zullen aftreden als het ka binet zou besluiten een dichte dam aan te leggen. Publieke druk dus van de staatssecretaris op de mi nister. In politieke kringen in Den Haag wordt Van Huiten over het van hem inmiddels gewone wat bruuske op treden overigens niet al te hard aan gevallen. Als verzachtende omstan digheid wordt aangevoerd dat het volstrekt duidelijk is dat Van Hui ten (en zijn PPR) niet meer in de regering zal terugkeren, waardoor het wat begrijpelijker wordt geacht dat hij zich mée richt op het Kamer lidmaatschap dan op het staatssece- tariaat. irkiezing van het parlement echter nog niet het sluitstuk democratie. Het nieuwe par- zal in de komende tijd de moetèn opstellen voor de ma- larop de democratie in Spanje nctioneren. Het zal nog heel kosten voor er een even- bereikt is tussen de verschil- die hierover rozf opvattingen naitn. de bekrachtiging van de nieu- Jgels door tweederde deel van j zaarlement en het vereiste refe- iaciim worden de nieuwe procedu- k, an kracht. Tot die tijd verkeert ensje in een politieke overgansfase n formeel gehandeld wordt is de regels van het oude be- :rwijl de regels van de nieuwe |un schaduwen vooruitwerpen, lergelijke overgangsfase brengt Cl ns heel wat onzekerheden met zich mee. Om de politieke gevaren van die onzekerheden tot een minimum te beperken, lijkt nauwe samenwer king tussen regering en parlement gewenst. Een brede coalitie tussen de unie van het democratisch cen trum en de socialistische arbeiders partij (PSOE) biedt de meeste- ze kerheid voor een dergelijke samen werking. Gezamenlijk omvatten de partijen het grootste deel van electo raat. Een grondwetsvoorstel dat on dersteund wordt door deze beide partijen mag dan ook geacht worden de stemming te hebben van het overgrote deel van het Spaanse volk. Een instemming is wel een van de noodzakelijkste bouwstenen voor en hechte fundering van de Spaanse democratie. De eerste dag in de zon en meteen verbrand. Dat overkomt u dit jaar niet meer. Dank zij Eversun. Het enige anti- zonnebrandmiddel, dat uw huid écht beschermt. Van binnenuit, met het biologische bestand- deel Guanin. En de stof d-Panthenol zorgt voor natuurlijke pigmentvorming, dus snel bruin worden. I EVE^H Eversun, bij apo- door Koos van Weringh Een aantal jaren geleden, om precies te zijn in april 1970, stond in een krant in het noorden des lands een bericht over de sluiting van een jeugdcentrum in Gieten (voor de geografisch minder onderlegden: een dorp in Noord-Drente, een kilometer of dertig ten zuiden van de stad Groningen). Als reden voor de sluiting werd opgegeven, dat het gebruik van drugs steeds toenam. f T WEER door Hans de Jong i Het centrum, luisterend naar de fraaie naam van The House of The Rising Sun, leverde al enige tijd moeilijkheden op over het gebruik van verdovende middelen. Het vormde een belangrijk onderwerp van gesprek onder de plaatselijke bevolking. Later is het centrum weer geopend. Het Criminologisch Instituut van de rijksuniversiteit van Groningen voerde in diezelfde tijd een serie on derzoeken uit over het gebruik van drugs, zoals onder middelbare scho lieren. De toenmalige Jioogleraar-di- recteur van het instituut, W. Buik- huisen, kwam op de gedachte de situatie in Gieten eens nader in ogenschouw te nemen. Zo geschied de. De hele staf, ikzelf inbegrepen, begon met de voorbereiding en na korte tijd begon het onderzoek. anders door (meer buitenshuis) en hadden een, meer dan een andere groep, op kunst, politiek en weten schap gerichte belangstelling. Ten aanzien van onderwerpen als de le galisering van de abortus, homofilie e.d. hadden druggebruikers toleran tere opvattingen. Bij de reactie van de bevolking tus sen 25 en 65 jaar viel op, dat de- houding tegenover drugs en drugge bruikers zeer negatief was, maar te gelijkertijd de kennis erover uiterst gering. Het ging meer om een voor oordeel. Dat bleek ook uit het feit, dat een door de onderzoekers geïn troduceerde, maar niet bestaande drug (ampoline) nogal gevaarlijk ge vonden werd door de tegenstanders van het toestaan van druggebruik. i/ii r -j natige tot krachtige noorden- 'i 4en dan zomerse temperaturen rijfentwintig graden en hoger at kan in ons land niet. We ■ofn het gisteren aan den lijve rvonden. Op verscheidene of en in het land was het onder Idefcomber wolkendek zeer koel orajsoms maar vijftien graden, 'eer .terecht zag onze man in ferk daar geen „ouderwets her- 'wein. (zie Trouw van eergisteren). weersontwikkelingen van de vale dagen zijn niet steeds even jij tkelijk grijpbaar geweest. Een de draaiing van de wind van onfloost naar noord of noordwest t g®it zo van de zomer in de herfst, mneen belangrijk deel is een lage- jejebied boven Noord-Polen millibaar) daar schuldig aan j nfest. Die heeft aan het nuttige n. van een hogedrukgebied bij ij tland dermate afbreuk gedaan, d ej niet uit kwam wat er uit had genen en moeten komen. Die iso- (lijnen, die plaatsen verbin- let gelijke luchtdruk) zaten inmiddag over de Noordzee Zuid-Noorwegen, een cyclona- Dit bracht mee, dat bijvoor de 1.015 millibaar-isobaar zich over ons land tot vrij dicht vanger in pal noordelijke richting uitstrekte. In de isobaren boven ons land deden zich kronkels voor, zoals die kunnen worden opge wekt in een bewegend kouw. Het waren lokaties van onweersbuien. Middelburg kreeg er In een uur tijd twintig millimeter van, Meliskerken 23 millimeter, Wartenaa in Midden- Friesland 25 millimeter. Boven zee waaiden harde west- tot noordwestenwind en; allesbehalve somer. Maar kijk nu eens naar een landstreek dicht bij ons land: Jut land. En Skrydsup in het zuidoosten presteerde zich gisterenmiddag met zevenentwintig graden, het vlieg veld Billund zelfs met achten twintig graden. Toch geen peil op te trekken!? „Het weer demonstreert op het ogenblik zijn onvoorspel baarheid", aldus het gelaten com mentaar van een oudere ervaren me teoroloog. Een lichtpunt waren de pogingen van de zon gistermiddag in het noorden door de wolken te breken maar dat slaagde slechts ge deeltelijk. Bij Hamburg lag 's mid dags een nieuwe onweerstoring, die in zuidwestelijke richting koerste. En nu het weekend. We krijgen over wegend droog weer met in toene mende mate zonneschijn. Eerst zal het koel zijn, later wordt het wat warmer. Toelichting: Nadat de zo- merzon vanmiddag het kwik in het noordoosten alleen dan tot vijfen twintig graden of hoger hebben doen stijgen (net als woensdag) Wan- neer de wind meer naar het noord oosten zou zijn geruimd, zal de tem peratuur in de loop van het weekend op de meeste plaatsen in ons land wat hoger worden met middagwaar den van zeventien in de richting van de tweeëntwintig graden. Buien van betekenis worden er dan niet meer verwacht dank zij een naderende uitloper van het duizenddertig-milli- bar sterke hogedrukgebied ten zuid westen van de Far Oer. Bovendien kon gistermiddag boven de Noord zee op vijfduizend meter hoogte een afzonderlijk hogedrukgebied wor den gesignaleerd. Een vrij zonnig perspectief voor het weekend dus, niet In de laatste plaats voor de Terschellinger, die op de Bosplaat (vijfenzeventig kilometer in omtrek) gaat pionieren. STRANDWEER: vandaag nog wolkenvelden maar slechts plaatse lijk een bui mogelijk. Nog af en toe krachtige noord tot noordoosten wind, later wat afnemend. De zee trekt nog steeds. Luchttemperatuur zeventien tot achttien graden, zee water dertien tot vijftien graden. Vooruitzichten voor het weekend: ook aan het strand zonniger en iets hogere middagtemperaturen. Hoogwater zaterdag 18 Juni Vllsslngen 3.48-16.10, Haringvlletslulzen 4.07-16.30, Rotterdam 5.59-18.16, Schevenlngen 5.04- 17.30, IJmulden 5.37-18.03, Den Helder 9.43-22.07, Hartogen 12.03, Delfzijl 1.50- 14.01. Vervolg Vragen De vragen waar het om ging waren onder meer: wat is de omvahg van het druggebruik in Gieten, hoe erva ren de betrokkenen het gebruik van drugs, in welk opzicht verschillen gebruikers en niet-gebruikers, welke kennis bestaat er over drugs, waar om werd het centrum gesloten, wat vond de bevolking ervan? In een reeks onderzoeken werd ge probeerd op deze en nog veel meer i— vragen een antwoord te vinden. Nog in hetzelfde jaar, 1970 dus, werd door het instituut een uitvoerig rap port gepubliceerd: druggebruik in Gieten, een veldonderzoek. Van de jongeren tussen de 16 en 21 jaar bleek 7,3% ooit wel eens een drug gebruikt te hebben, meestal hasjiesj of marihuana. Zwaardere drugs werden zelden gebruikt. Nieuwsgierigheidjof de behoefte om eens wat te experimenteren waren belangrijke redenen om ermee te be ginnen. In een vergelijkend onder zoek werd nagegaan welke verschil len er bestonden tussen de bezoekers van The House of the Rising Sun en een groep jongeren, die daar niet kwam en ook geen drugs gebruikte. Toleranter De druggebruikers hadden een nega tiever oordeel over hun ouderlijk huis en over de school, die ze bezoch ten. Zij brachten hun vrije tijd ook Het onderzoek uit 1970 heeft een vervolg gekregen. Eén van de onder zoekers van toen, H. Timmerman, is na een aantal jaren nog eens naar Gieten teruggegaan om te kijken hoe het met het druggebruik was gesteld. De resultaten zijn te vinden in zijn boek: Drugs in een platte landsgemeente, een vervolgonder zoek bij jonge hasjiesj-gebruikers". Gisteren promoveerde hij daarop tot doctor in de sociale wetenschappen aan de Groningse universiteit. Om dat hij het, blijkens een van zijn stellingen, eens is met de door minis ter Trip aanbevolen „vertaling" van onderzoeksresultaten naar de bevol king heeft hij een samenvatting in het Gronings aan zijn boek toege voegd, Körde inhölt, dus. Alcohol De omvang van het druggebruik on der de jeugd in Gieten is nauwelijks toegenomen. Weinig blijkt veran derd te zijn. De sluiting van het centrum heeft geen invloed gehad op de omvang van het gebruik. Tim merman ging dit na door een verge lijkbare gemeente, Rolde, waar des tijds nog wel een centrum was waar drugs gebruikt werden, in het onder zoek te betrekken. Het druggebruik in Rolde verschilde niet van dat van Gieten. Ongeveer de helft van de gebruikers van 1970 is uiteindelijk gestopt met de drugs. De doorzetters gebruiken minder dan toen en praktisch alleen hasjiesj en marihuana. Wel drinkt bijna iedereen nu alcohol, door de schrijver „de meest gebruikte drug" genoemd. Uit een opnieuw uitgevoerd vergelij kend onderzoek blijken de verschil len tussen de groepen kleiner gewor den te zijn. Op lange termijn gezien, concludeert Timmerman, lijken de gevolgen voor een druggebruiker op het platteland nogal mee te vallen. De oudere generatie blijft echter over druggebruikers negatiever oor delen dan over niet-druggebruikers. Tijdelijke fase Timmerman laat in zijn studie zien. dat de zogenaamde stepping-stone- theorie hier niet opgaat. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat wie een maal met hasjiesj begint op den duur van de heroïne afhankelijk wordt. Het druggebruik bij de door hem onderzochte groep is een tijde lijke fase, het is ook een nieuw sym bool voor het volwassen worden Veel andere onderzoekers komen tot dezelfde bevinding. De van heroïne afhankelijke is meer iemand, die zich van de wereld heeft afgekeerd omdat hij de problemen niet meer aankan. Het harddrugpro bleem, zo citeert Timmerman ie mand, is niet dat er jongeren zijn die harddrugs gebruiken, het probleem is dat bepaalde jongeren in dusdani ge omstandigheden verkeren dat harddrugs een korte-termijn-oplos- sing lijken te bieden. Mager Hoewel het boek van de Groningse -criminoloog vooral over hasjiesjge- bruikers in Gieten gaat en niet over afhankelijke van harddrugs, maakt hij over deze laatsten niettemin een aantal opmerkingen. Deze blijven naar mijn idee wat aan de magere kant. Hij schrijft: „Het drugprobleem is een probleem dat veroorzaakt wordt door de structuur van onze maat schappij en zal dan ook door veran deringen binnen onze maatschappij opgelost moeten worden" (blz. 133) In dit verband spreekt hij over men sen in onze maatschappij, die op jonge leeftijd reeds de boot missen, doordat hun opleiding niet aange past is aan de eisen van de maat schappij of doordat het werk niet eerlijk verdeeld is. Zij blijken uitein delijk te kiezen voor die drugs die de meeste gevaren opleveren Niemand kan ontkennen dat dit belangrijke zaken zijn, maar voorshands lijkt mij dit een al te simpele voorstel ling. Koos van Weringh is hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit van Amsterdam. egering van president Marcos te Filippijnen heeft herhaalde- Juitgesproken dat het niet haar 3 id is om politieke gevangenen ■artelen en onmenselijk te be delen. Uit een rapport van Am- Ij International blijkt echter schendingen van de mensen- \ten op de Filippijnen aan de L van de dag zijn. Zo arresteer- nen op 26 april 1977 Trinidad ■"'era, een vrouw die is opge- eid in de sloppen van Tondo en daarna als leidster en verde ler van het volk van Tondo mationale bekendheid kreeg, de ondervraging door recher- irs van de inlichtingendienst Groot Manila werd zij aan trische schokken en martelin- onderworpen. Iq jg angst voor een explosie van de in de arme bevolkingsijken 5 ste president Marcos om Trini- Herrera uit haar gevangen- iP te ontslaan. De regering ver rde dat zij dit deed uit „he lheid" voor de rechten van de mens. De arts Raul Idea en haar advocaat Rodrigo verklaarden dat zij op het lichaam van Trini dad Herrera sporen van martelin gen hadden gevonden. President Marcos liet daarop een eigen me disch onderzoek verrichten, waar uit naar voren kwam dat er geen tekenen van marteling waren. Om het volk in Tondo te sussen werd tevens de luitenant van de inlich tingendienst voor het gerecht ge bracht. De martelingen van Tri'ildad Her rera kwamen in de openbaarheid door haar grote bekendheid. Maar in werkelijkheid zijn er veel meer gevallen van martelen, die door de regering van Marcos zorgvuldig geheim gehouden zijn. Ten tijde van haar arrestatie werd een groot aantal van haar mede standers opgepakt en daarna afge ranseld of bewerkt met elektrische schokken door de hoofdstedelijke inlichtingendienst. In tegenspraak met de beweringen van president Marcos dat de gevallen er „enkele op zichzelf staande zijn, blijft mar teling op grote schaal toegepast om inlichtingen los te krijgen Sedert het bezoek van Amnesty In ternational aan de Filippijnen, eind 1975, waarbij geconstateerd werd dat nog op vele plaatsen poli tieke gevangenen gemarteld wer den, zijn nog meer martelpraktij ken uit verschillende delen van dit eilandenrijk gerapporteerd. Zeker 48 gevangenen in het be ruchte Camp Butan zijn gemarteld of mishandeld. Van al deze geval len heeft de regering van Marcos er slechts twee onderzocht en tot een oplossing gebracht. Amnesty International conclu deert uit deze gegevens dat de „in spanning" van de Filippijnse rege ring onvoldoende is. „Als het de regering waarlijk ernst is met de uitbanning van marteling en met haar bezorgdheid voor de rechten uan de mens en het handhaven van de wet, dan zou zij maatregelen moeten formuleren en doorvoeren die recht doen aan alle slachtof fers van marteling, de toepassing van marteling ten strengste moe ten verbieden en tegengaan en le den van de militaire macht en van de politie die politieke gevangenen fysiek of mentaal schade berokke nen zwaar moeten straffen", zo schrijft Amnesty International in haar rapport. In Italië komt het feminisme nu ook tot bloei. In de oude binnen stad van Rome heeft de „Movimen- to di liberazione della donna" een statig zestiende-eeuws paleisje van vier verdiepingen gekraakt en er een vrouwenhuis van gemaakt. Evenals in het Amsterdamse Vrou wenhuis worden hier geen mannen toegelaten. Op de muur staan op schriften als „Mijn lichaam is van mij", abortus is mijn zaak" en „mijn lichaam is mijn zaak". De Italiaanse vrouwenbeweging blijkt erg aan te slaan, wat niet verwon derlijk is als men weet dat juist de Italiaanse vrouw haar rol moet be perken tot de keuken en de slaap kamer. De feministen zijn er in staat om in een zeer korte tijd een aantal van zo'n 50.000 vrouwen op de been te krijgen. Ook in Spanje komt de feministi sche beweging langzaam aan op gang. De Spaanse vrouwen vechten nog steeds voor de mogelijkheid van echtscheiding bij kerkelijke huwelijken, voor vrije anti-concep tie en voor het verlagen van de meerderjarigheid van 21 naar 18 jaar. De vrouwen In Spanje kregen onlangs het recht om te mogen werken zonder toestemming van de echtgenoot. Op de heide van het Nationale Park de Veluwezoom is dagelijks een van de zestien nog in ons land aanwezige schaapskudden te zien. De kudde telt 160 schapen en lam metjes die hun eigen onderkomen hebben in de schaapskooi op het landgoed Heuven (een half uur lo pen vanaf het station Rheden). Za terdag 18 juni worden de schapen geschoren tijdens het schaaps- scheerdersfeest dat dit jaar voor de achtste maal in de Groenestraat in Rheden wordt gehouden. Daar naast vindt men er ook nog een boerenmarkt met 75 kramen, waar verschillende oude beroepen wor den gedemonstreerd, zoals het ma ken van klompen, honing slinge ren, stoelen matten, spinnen, be zembinden, korven vlechten, enzo voort. Vorige week kwamen de tien scha penscheerders al bijeen om onder het genot van en glaasje brande wijn met bruine suiker, de scharen te slijpen. De scheerders zijn her ders van andere kuddes in ons land. Bij de schaapskooi en ook tijdens de festiviteiten in Rheden ls het mogelijk een lam te adopteren of donateur te worden van de kudde. Evenals de andere kuddes in ons land kampt de Stichting Rhedense Schaapskudde jaarlijks met grote tekorten. De subsidie die de stich ting krijgt is nog niet voldoende om het loon van de herder te garan deren. Een Amerikaan die ervan beschul digd wordt een politieagent om zeep gebracht te hebben, is woens dag in Chicago veroordeeld tot een gevangenisstraf van 500 tot 1000 jaar. De rechter heeft als argument voor deze meer dan levenslange straf dat hij de man ter dood had willen veroordelen, maar dat dit niet mogelijk was door de nieuwe wetten. Nu heeft hij in ieder geval een straf die de samenleving be schermd, aldus de rechter. De be schuldigde gaf als commentaar: „Mijn leven is geruïneerd, evenals het leven van de familie van de politieagent. Het spijt me voor zijn vrouw. Als ik hem weer tot leven zou kunnen brengen, zou ik dat doen. Op de universiteiten in Frankrijk is men flink aan 't bezuinigen. Enkele universiteiten in het land van Mari anne moeten hun verstopte toilet ten afsluiten, omdat er geen geld voorhanden is om de WC's te laten schoonmaken De universiteit van Paris VI heeft nog steeds niet de elektriciteitsrekening over het jaar 1975 kunnen betalen Bovendien heeft men besloten de ramen van de gebouwen niet meer te laten wassen. Het hoofd van de oogheelkundige kliniek in Moskou, de heer Fjodo- rov denkt, zo schrijft het persbu reau Tass, dat over tien tot twaalf jaar brillen overbodig zijn. Volgens hem kunnen de meest verbreide vormen van bij- en verziendheid en astigmatlsme door een kleine in greep in het hoornvlies gecorri geerd worden. In de Sowjet-Unie zouden al meer dan 300 van derge lijke operaties uitgevoerd zijn Men is hiermee drie jaar geleden be gonnen. Volgens de heer Fjodorov zijn de operaties zonder risico en verkrijgt men na twee tot drie dagen weer het normale gezichtsvermogen. In de toekomst wordt alleen nog maar een bril voorgeschreven als de chi rurg niet in staat zou blijken te zijn de optiek van het oog te normali seren. x Een Engels onderzoek onder 11.000 kinderen heeft aangetoond dat on der brildragende kinderen zich op vallend veel kinderen van intellec tuelen bevinden Bovendien zou uit dit onderzoek blijken dat bijziende kinderen ook intelligenter zijn dan kinderen zonder bril. Zou het dan toch waar zijn dat men met het aankopen van een bril tevens een stukje intelligentie koopt? t oYv*

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5