1 isvesting van studenten iliteit staat nu voorop fi Gsuhrt aan de korte mouw. Van Coster. medewerker(ster) VAKANTIEBEZORGERS lopig tijdelijke )-in voor Delftse ngzoekenden Uitbreiding betaalbare woonruimte noodzakelijk" Waar vinden studenten momenteel 'n onderdak? Eigentijdse meubelen Huurders willen hun huizen kopen 45.- FLINKE VERVANGERS gebruiken. VAf INI 1977 TROUW/KWARTET H 11 Leidse Studentenhuisvesting viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. In al die stichting er in geslaagd duizenden studenten aan huisvesting te helpen. I in een zo groot mogelijke verscheidenheid aan woontypen. De stichting «bouw neergezet, zoals de „Sterflat" en de Pelikaanhof, maar is ook tot de aankoop van oude panden en de restauratie daarvan, zoals een >n aan de Herengracht en de verbouw van hofjes. Voor de komende jaren erwacht worden, dat het steeds moeilijker zal worden nieuwe huisvestings- len in de binnenstad te vinden. 1 van Bakel .Cubicula locanda". Kamers te huur. Een bordje met deze tekst voor het raam was lering in de grote universiteitssteden. Vele bewoners van b.v. Delft, Wageningen en Jen (en hebben nog steeds) een aardige bijverdienste aan het verhuren van kamers aan $oms zelfs tegen enorme woekerprijzen. Dit was vaak de prijs, die een student moest Tie hij ook wonen in de stad waar hij studeerde. Studentenaantal na de jjoenam, steeg ook de Swoonruimte en werd tteeds nijpender. In de jsiteitssteden ontston- gauw allerlei instel- uitsluitend met het van de studenten be ll ook in Leiden, waar reeds in 1945 de Stichting Studen tenhuisvesting, doorgaans genoemd naar haar eerste voorzitter, de „Prof. Meijersstichting", werd opgericht Deze stichting huurde kamers, waar studenten konden worden onderge bracht. Door bemiddeling van deze stichting kon in september 1945 het pand Oude Vest 35 in gebruik wor- phnisch directeur L. J. van Rooijen, waarnemend an de S.L.S., prof. dr K. W. Taconis en administratief G. D. Steenbeek. Drie mannen, die al jaren, in :ing met diverse andere bestuursleden, zich bezig Mt de huisvesting van de studenten in Leiden. orrespondent Dmdat de woningnood onder de jongeren in Delft erg het Komitee Jongeren Huisvesting Delft een „sleep en. n de toename van wo- in aan het begin van ar van de Technische de Opleiding Leraren iderland op te vangen. iu echter ook open moe- andere groeperingen. is van mening dat de lanent moet worden, verleden sleep-lns, die in bepaalde duur opge- it probleem gaven, dat weer op straat kwamen der woonruimte te heb- In. Het Komitee vraagt l de gemeente een tege- i in de kosten en het feschikbaar stellen van lat tenminste aan 500 lts biedt. De gemeente- 'an de commissie maat- aangelegenheden en l)rg stonden wel achter ileep-in, die vanaf eind eind september open is opengesteld door de ook bereid hierbij te een permanente sleep- an de leden, omdat het t oplossing van het pro- I, n vergadering werd het k JBtichting Pensiontehui- |§Delft een opvang voor ■lozen wil realiseren, be- Brtoe werd door de ge- het begin van dit jaar p ingesteld. Uit de reac- binnengekomen, blijkt rigeveer 120 gevallen per de opvang is een afha akt in die zin, dat men- het gebruik van alcohol !t aanspreekbaar" zijn, r- :ht kunnen. Hiertegen 1 de organisatie Release m gemeenteraadslid Tom d. De mensen, die wel ien maken van de ac- zijn vrouwen, die door dwongen zijn hun wo- I ten, jongeren, die plot- 'Imderdak meer hebben lie in hun woning door 'gd worden. De opvang lit een opvanghuis met amers en opvangadres- igezinnen). Bij dit op- 'et een beheerder ko- ast een coördinatie- Ingesteld met vertegen- an verschillende Delftse ""'ijdens de behandeling n(jbrachte nota bleken de van de commissie de "joeg onderbouwd te vin den. Zij wilden alternatieven. De commissie besloot om voor de Stich ting Pensiontehuizen met definitie ve voorstellen te komen. Zij wilde echter nog wel wachten met de toe zegging, dat de gemeente rente en aflossing zou garanderen en de ex ploitatie voor het eerste jaar slui tend zou maken. Voor één- en twee persoonshuishoudens Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN In Leiden hebben 16 organisaties en instellingen middels een briefaktie bij de Leidse stuur groep Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens aan gedrongen op maatregelen, die tot verbetering van de huisvestingspro blemen van één- en tweepersoons huishoudens leiden. In een inventarisatie van ervaringen van de 16 organisaties met woonpro blemen van o.a. werkende jongeren, studenten, buitenlandse werkne mers, weduwen en weduwnaars etc. wijzen de organisaties op het grote tekort aan woonruimte en de veel te hoge huren. In een aantal aanbeve lingen dringen zij erop aan, dat de gemeente Leiden alles in het werk stelt om een uitbreiding van betaal bare woonruimte voor één en twee persoonshuishoudens in Leiden te realiseren, zonder dat dit ten koste gaat van woningbouw voor andere categoriën woningzoekenden". De normen dienen zodanig veranderd te worden, dat ook 18- tot 23-jarigen voor woonruimte in aanmerking kunnen komen", aldus de organisa ties. De gemeente Den Haag heeft deze verlaging van leeftijd reeds in gepast. De organisaties zijn verder van mening, dat de huursubsidiere gelingen verbeterd dienen te worden en wijst tenslotte op de noodzaak van het tot stand komen van een opvangcentrum voor daklozen in Leiden. den genomen als studentenhuis. Het eerste jaar vonden hier 50 studenten een onderdak. Een gedeelte van hen sliep echter nog op slaapzalen. Deze accommodatie werd later verbeterd door een interne verbouwing, maar toen was er nog slechts plaats voor 40 studenten. Studentenhuis Een studentenhuis was in Nederland geen nieuw verschijnsel. Zo vatte bijv. de Waalse Synode in Leiden al in 1604 het plan op om voor haar studenten een huis te stichten. Op 1 november 1605 huurde de Synode het pand Groenhazengracht 6; re gent van dit nieuwe college werd Daniël Colonius, die in de loop der tijd een aantal panden erbij kocht aan de Groenhazengracht en de Ach tergracht, thans de Doelengracht. Deze panden lagen zo dat ze teza men één groter geheel vormden, het Waalse college. De studenten kregen toen, behalve kost en inwoning, per jaar 50,- zakgeld. Eén van deze panden, Doelengracht 1-3/Groenha- zengracht 10 is nu in het bezit van de Stichting Leidse Studentenhuisves ting, die het pand verbouwd heeft tot 14 wooneenheden. Er ontstonden meer studentenhui zen na de oorlog in Leiden. Het Hópi- tal Wallon werd verbouwd tot een onderkomen voor 50 studenten en tevens werd het derde huis „Prinsen hof" op Rapenburg in gebruik geno men. Maar het aantal kamers, dat de stichting vrij kon maken voor de huisvesting van studenten was on toereikend. Een probleem dit be gon de overheid ook in te zien dat nodig moest worden opgelost. In ja nuari 1957 werd met steun van de overheid en het bedrijfsleven de lan delijke organisatie „Centrale Stich ting Studentenhuisvesting" opge richt. Het voornaamste streven van deze stichting was het bouwen van grote studentenhuizen, waarvoor zij ook subsidie verleende. In Leiden had dit tot gevolg dat op 6 juni van hetzelfde jaar de Stichting Leidse Studentenhuisvesting werd opge richt. Deze stichting stelde zich ten doel „het verwerven en exploiteren van woningen teneinde daarin aan studenten van de Rijksuniversiteit van Leiden goede huisvesting te ver schaffen en al hetgeen daarmee ver band houdt, alles in de ruimste zin des woords en zonder oogmerk daar bij winst te behalen." Het was nu afgelopen met het incidentele huren van huizen, er zou nu op grote schaal moeten worden gebouwd, gekocht en verbouwd. „In die tijd moesten Het Van Assendelftshofje is een aardig voorbeeld van wat de S.L.S. doet om aan de behoefte aan woonruimte in de oude stad te kunnen voldoen. Het hofje bevat 14 woonhuisjes rondom een vierkant binnenplein, een poortwoning bij de ingang en een viertal huisjes voor echtparen ter weerszijden van de poort. De kosten van de aankoop en restauratie bedroegen f 1.571.980,—, waarvoor 963.960,— aan subsidie werd verkregen. Dit is maar één project van de vele, die door de Stichting Leidse Studentenhuisvesting in de afgelopen 20 jaar zijn ondernomen. In Leiden is het zoeken naar onderdak voor studenten een groot probleem. Degenen, die zich met dit probleem bezighou den, hebben de stand van zaken bekeken en er kan voor Leiden de volgende indeling worden ge maakt: een kwart van de stu denten vindt (of zoekt) middels de Stichting Leidse Studenten huisvesting een kamer; een kwart heeft een onderdak ge vonden in de particuliere sector. Dit zijn veelal echtparen, die bij de gemeente of een particuliere huiseigenaar een woning heb ben gehuurd. Dan is er voor een kwart van de studenten nog ruimte bij particuliere hospi ta's, hoewel steeds minder par ticulieren bereid zijn kamers te verhuren, mede dank zij de huursubsidies, die men tegen woordig kan aanvragen. Al met al blijft er nog een kwart van de studenten over, waarvoor geen huisvesting kan worden gevon den. Dit zijn dan de zg. „spoor studenten". Studenten, die elke dag gedwongen op en neer rei zen tussen hun woonplaats en de stad, waar zij staan inge schreven bij een universiteit. wij zoveel mogelijk studenten aan huisvesting van studenten onder te huisvesting helpen. De kwantiteit brengen bij het ministerie van stond toen voorop. Bij de verbouwin- Volkshuisvesting en ruimtelijke or- gen werden dan ook zoveel mogelijk dening. kamers in een huis gemaakt," aldus de heer L. J. van Rooijen, technisch directeur van de stichting, die er vrevoigeil echter op wijst dat juist nu de kwali- j)e beer Taconis ziet hierin toch wel teit een grote rol speelt. duidelijke consequenties (ook voor- f. delige) voor de stichting. „Wij zullen Dankzij de financiële steun van de nu veei meer moeten werken via de Centrale Stichting Studentenhuis- gemeente, die echter weer garant vesting werd de Stichting Leidse kan staan voor onze leningen." Dat Studentenhuisvesting in staat ge- ^er al een begin mee is gemaakt, steld tot het nemen van de eerste blijkt wel uit de deelname van het belangrijke stappen: de bouw van de sls in de stuurgroep voor de Leidse „Sterflat" voor 222 studenten en de regio, die door de staatssecretaris verbouw van de Oude Vest 31. Variatie Maar hoe is de situatie nu? Met enige trots vertelt prof. dr K. W. Taconis, waarnemend voorzitter van de stichting, dat de stichting momenteel zo'n 120 woningen in haar bezit heeft, die gebouwd of verbouwd zijn tot studententehui zen. De heer Van Rooijen voegt hier aan toe dat de huisvesting van stu denten in Leiden toch wel uniek genoemd mag worden. „Er is hier een zeer gevarieerde studentenhuis vesting. Naast de nieuwbouwflats zijn er in de binnenstad van Leiden vele oude panden gerestaureerd en verbouwd tot studentenhuizen, waaronder zelfs enkele hofjes, zoals bijvoorbeeld het Jean Michelhofje." Dit alles houdt in dat de stichting bijna 4000 wooneenheden of kamers in eigendom heeft. Toch staan er nog zo'n 600 studenten op de wacht lijst ingeschreven, waarvoor waar schijnlijk pas na een maand of acht woonruimte gevonden kan worden. De stichting heeft de afgelopen twintig jaar (het lustrum werd vori ge week gevierd) vele plannen gerea liseerd. Maar de studentenhuisves ting staat opnieuw voor een ingrij pende verandering. Tot nu toe viel dit probleem onder het ministerie van Onderwijs. Het oude kabinet- Den Uyl heeft echter besloten in de toekomst (per 1 januari 1978) de van volkshuisvesting, Marcel van Dam, is geïnstalleerd. Deze stuur groep heeft tot taak de huisvesting voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens te bevorderen. Hiertoe is ook een onderzoek inge steld naar de woonbehoefte bij deze groepen, waaronder in Leiden na tuurlijk ook de studenten vallen. Hiermee zal de bouw van grote stu dentenflats wel van de baan zijn, omdat ook het college van b. en w. van Leiden zich heeft uitgesproken voor de bouw van woningen, speci fiek voor één- of tweepersoonshuis houdens, de z.g. „Van Dam-eenhe- den". Dit alles heeft wel al geleid tot een samenwerking tussen de Stichting Leidse Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende jongeren, welke laatste zich bezig houdt met het verzorgen van woon gelegenheid voor werkende jonge ren. Beide stichtingen werken nu samen aan één project: het bouwen van een complex woningen aan de Dr. Lelielaan. Hier komen 93 woon eenheden, waarvan 31 bestemd voor de hulsvesting van werkende Jonge ren, 31 voor personeel (één- of twee persoonshuishoudens) van de uni versiteit en 31 voor studenten (voor namelijk echtparen). Dit complex hoopt men 1 november te kunnen opleveren. En daarmee wordt dan tevens een nieuw tijdperk ingeluid voor de studentenhuisvesting. van deze tijd, modern. Een woonstijl die funktionaliteit en komfort koppelt aan strakke maar mooie belijning. Kollektie, het totaal aan keuze mogelijkheden binnen een woonstijl. Een kollektie wordt breed genoemd indien liefheb bers van een woonstijl er alles in kunnen terugvinden. Dc eigentijdse woonstijl kent vele variantenen daarom is een grote keuze zeer belangrijk. Service, belangrijk aspect bij woninginrichtingdeskundig advies, snelle levertijden en grote behulpzaamheid zijn be palend voor een goede service. Coordinates, (Fr. coordincr), hiermede bedoelt men dat bij een goede woninginrichting bij elke stijl passende entourage voorhanden moet zijn in be- lijning, materiaal en afwerking; b.v. tapijten, gordijnen etc. Betrouwbaarheid, dc zekerheid dat men klasse-meubelen koopt met de volledige Vroom Drecsmann-garanlie. Vendomus, wonen op niveau. Zie ook: Eigentijds, Kollektie, Service, Coordinates en Betrouwbaarheid. het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk-winkelcenlrum In de Bogaard ZOETERMEER (ANP) Een groot aantal bewoners van de experimen tele woningwegwoningen in Zoeter- meer hebben zich verenigd in de werkgroep „KOOP 626", met de be doeling te zamen te proberen hun huurhuizen te kopen. Zij vinden dat deze 626 woningwetwoningen met woonerven en met naar verhouding hoge huren aan de bewoners te koop moeten worden aangeboden. Met de opbrengsten daarvan zou elders in Zoetermeer een „echt sociaal wo- ningbouwprogramma" kunnen wor den opgezet, met betaalbare huren voor de minst draagkrachtigen. De werkgroep zoekt nu contact met alle huurders in Nederland, die ook zin hebben in het kopen van hun huur huis. De Zoetermeerders hebben in eigen kring geconstateerd dat 87 procent van de huurders koopplan nen heeft. De werkgroep heeft als adres Drechterland 42 in Zoeter meer, tel. 079-210653. Home-Guard polo-shirt. Acryl tricot. Rood, blauw, wit, marine, zwart. f" mt S-M-L-EL Sportief T-shirt. Met kontrastbiezen en sprinter-figuur op dc mouwen. Wit/rood en wit/blauw OO mt S-M-L-EL T-shirt met kraag. Katoen. Blauw/rood en bruin/beige. QQ mt S-M-L-EL Streep-shirL Luchtig katoen. Blauw/wit geel en blauw/wit/rood. mt S-M-L-EL voor vaderen zoon Arnhem, Den Haag, Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Hoogvliet, IJsselmonde, Leiden, Lcidschendam, Maastricht, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Vlissingen, Zeist. Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie Op het bureau van de organisatie Badhuisweg 139, 's-Gravenhage, tel. 070-572131 is plaats voor een afd. dokumentatie/registratuur leeftijd tot 35 a 40 jaar. praktische ervaring is een aanbeveling diploma's MAVO-4 en diploma SOD I of GO of studerend voor één van laatstgenoemde diploma's TAAK o.a. registratie van inkomende poststukken. dossierordening en -vorming verstrekken van inlichtingen zowel in- als extern aan leden van de organisatie over opleidingsmogelijkheden ARBEIDSVOORWAARDEN: De salariëring en de overige arbeidsvoorwaar den zijn vrijwel gelijk aan die bij de overheid. Over de taakinhoud zal Mw N. Bouma gaarne telefonische inlichtingen verschaffen, terwijl sollicitaties gericht kunnen worden aan: Bureau PCO - t.a.v. de heer Mr D. Landsaat - Postbus 87868 - Den Haag. Ook dit jaar gaan in de zomertijd onze vaste bezorger/sters van een welver diende vakantie genieten. De bezorging van het Ochtendblad Trouw moet dan natuurlijk gewoon doorgaan en daarvoor kunnen wij best een aantal Wie zin heelt om tijdelijk onze ochtendkrant te bezorgen, om daarmee een .aantrekkelijke aanvulling op het zakgeld te verdienen, kan zich bij ons, zowat schriftelijk als telefonisch opgeven. Wel even vermelden"waar men woont en in welke periode beschikbaar. TROUW/KWARTET B.V. PARKSTRAAT 22 Den Haag Tel.nr. 070 46 94 45

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11