eschenk. ét PHILIPS De Philishave 90 Super-12. KASSIER ORENAULT i~. Je voelt wat-ie voor je doet. RENAULT NEDERLAND N.V. UIT DE WEEKBLADEN Dr. Tan „Fly with me" Hendrik Algra Amsterdam Escalatie „Militarisering" Formatiefeest Houdt vakantie in Zuid-Engeland bij een jong Engels gezin .Eikaars gevangenen' DONDERDAG 16 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet i De Philishave 90 Super-12. HP 1126. Met 3 x 12 zelfslijpende mesjes voor vlug en glad scheren. Drie ronde, verende scheerkoppen elk met 90 sleuven. Lange en korte haren scheert hij in één keer glad af. Met tondeuse, spiraalsnoer en luxe De Philishave 90 Super-12. HP 1121 Met dezelfde voortreffelijke eigenschappen en scheerkwaliteit als de HP 1126. En bovendien instelbare scheerdiepte: 9 standen voor persoonlijk scheren. Inclusief tondeuse, spiraalsnoer en |U||; luxe cassette, f 159.—4. ic M lft De Philishave 90 Super-12. HP 1308. Het top-apparaat uit deserie. Alles erop en eraan. Plus een compacte oplaad-unitvoorcirca2 weken scheren zonder stopcontact Handig op reis. Met tondeuse, aan/uit =?r. schakelaar, spiraalsnoer en luxe cassette. - f223.—*. f140 cassette mmm De Philishave batterijshaver. HP 1207. De ideale snoerloze shaver voor de vakantie, in de tent, caravan, op het water en in de auto. Twee scheerkoppen et met2x6mesjes. jai Een perfecte, handige j)j{ gladscheerder Hij loopt op4 Philipsl,5 volt staaf- batterijtjes, In makkelijk reisetui. 169,50". Bruto adviesprijzen. importrice van de Renault-automobielen voor Ne derland, vraagt op korte termijn een Ervaring in een dergelijke lunktie. b.v. bij een bank is wenselijk, of het bezit van het P.O. boekhouden, met het oog op verdere toekomstmogelijkheden binnen ons bedrijf. Leeftijd tussen ca 25 en 35 jaar. Naast een goede salariëring profiteert U van uitste kende sociale regelingen, waaronder een dertiende maand salarisuitkering met hierop toeslagen bij langer dienstverband, (oplopend van 10 tot 40 Voor autobezitters en voor wie dat wil worden kennen wij zeer aantrekkelijke voordelen. Gaarne willen wij U in een persoonlijk gesprek alle gewenste informatie verstrekken. Belt U dan onder staand nummer U kunt ook eerst om toezending van een sollicitatieformulier verzoeken. Ons adres: Wibautstraat Ts. 165. dHr. de Bruijn. DE HORST1NK Kon Wiihe'mmaiaan 17 Postbus 400 - Amersfoort Telefoon 033-17956 Een instituut dat zich In zijn pubiikaties bezighoudt met mens en maatschappi| en met kerk en samenleving vraagt zo mogelijk per 1 augustus a.s. een leidinggevende administratieve kracht Binnen een kleine groep van technische, redactionele en administratieve medewerk(st)ers is zi|n/haar taak onder directe verantwoording aan de directeur onder meer verzorging van de tussentijdse en jaarverslaggeving begrotingsopstelling en -bewaking calculering van offertes. Voor deze functie denken wij aan iemand op MBA-niveau, die bekend is met fabneksboekhoudmg. caiculatietech- nieken en de gerichte verzorging van beleidsinformatie. Ervaring met een eenvoudig automatisch systeem o» bereidheid tot het volgen van een korte gerichte opleiding hierm is noodzakelijk Van deze persoon verwachten wij een zelfstandige en praktische instelling en het beschikken over leidinggeven de capaciteiten De honorering is uiteraard in overeenstemming met de gestelde eisen. SoMotanes te richten aan de directeur van De Horsiink. Kon Wilhelmmalaan 17. Postbus 400. Amersfoort. Accent: Accent besteedt verschillende pagi na's aan een uitgebreid Interview met dr. Tan, die de term „bemidde laar" van de treinkapers resoluut van de hand wijst. „Verder dan con tactpersoon ben ik nooit gekomen. Ik heb tegen mijn vrouw gezegd: dit nooit meer. Ik ben niet meer be schikbaar. Ik wil niet ergens met lege handen op worden afgestuurd. Ik mocht alleen het doodvonnis brengen". Over de Idealen van de treinoverval- lers zegt hij: „Alle kapers waren gezond van geest. Ze leden niet aan waanideeën. Volgens Nederlandse gangbare begrippen zijn al onze ide alen voor een vrije republiek der Zuldmolukkers een waas, een droom, een niet haalbare kaart. Over de positie van Ir. Manusama merkt Tan op: „HIJ heeft zich bij alle. Zuldmolukkers volstrekt onmoge lijk gemaakt met zijn verklaring, waarin hij het gewapend optreden van de mariniers als enige nog over gebleven mogelijkheid heeft onder schreven. Daarmee heeft hij het laatste restje respect onder zijn ei gen mensen verspeeld. Het wordt tijd voor Jong bloed in de RMS-top. Ik denk bijvoorbeeld aan mevrouw 8oumokil. Zij is voor alle Zuidmo- lukkers een aanvaardbare leider. Ook de jongeren dragen haar op handen; als de weduwe van onze eerste ware leider! Verder in Accent informatie over de kabinetsformatie, een fotoreportage over het marineoptreden en. of het niet op kan. een reportage over „knallen zonder gevaar, voor dier en milieu: het schieten op kleiduiven". De Haagse Post: Voor de Haagse Post gaat H. J. A. Hofland in op de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde tijdens de afloop van de kapingen. „We kun nen niet verwachten dat na zoveel Jaren van Illusie en verwarring de betrokkenen van de ene dag op de andere tot beter Inzicht zullen ko men zeker niet na de slag bij de Punt. De veel gevraagde politieke oplossing kan alleen bereikt worden via een nieuwe poging tot verwer king van het verleden. Er is weinig heil te verwachten van een commis si e waarin dominees van verschil lende kleur weer de koppen bij el kaar steken. Een nieuwe commissie moet de vraagstukken tot een nog niet bereikte klaarheid brengen, door er zonder wilde vooroordelen, de oorsprong van op te sporen". Jos Bieneman maakte een reporta ge over „het onbenul van Haagsche Kringen". „Geen gezicht, die rooie Jongens in zo'n prachtige omge ving". HP-redactrice Jantine van Asch volgde de stewardessen-cursus op Schiphol en vloog met de beman ning van een DC 10 mee. In de serie Cubaanse ontmoetingen de derde aflevering van Herman Vuijsje „zijn sommige kameraden gelijker dan andere? „Martin Schouten sprak met een Amsterdamse taxi-chauf feur. Verder een interview met het „reg- gea-ldool" Bob Marley en een ge-/ sprek met Natascha Emanuels over het Vrouwencabaret: „Ik vind vrou wen fantastische wijven, eh, mensen". Vrij Nederland Vrij Nederland zet op de voorpagina de overwegingen op een rijtje waar om „de regering brak met baar poli tiek van geweldloosheid." „De zorg voor de gegijzelden, de gebleken standvastigheid van de gijzelaars, die vast besloten waren levend Ne derland te verlaten of gedood te worden ln de trein." Rlmmer Mulder schreef een portret over Hendrik Algra; christen. Fries, politicus en hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, waarvan hij nu afscheid neemt. „Met zijn dagelijkse stukjes heeft Algra heel wat be houdzucht gezaaid onder de gelovi gen. Hij kweekte een laag van god vrezende oranjeklanten en socialis tenhaters. aan wie Iedere vernieu wingsdrang vreemd is en die over vloeken op de televisie of porno ln de bioscopen meer drukte maken dan over medezeggenschap in be drijven, vrouwenemancipatie of uit buiting van de Derde Wereld." Leen van der Linden, voorzitter van de Nederlandse politiebond gaat in op de „frustraties van de gewone agent". „Het Amsterdamse korps is een fabriek". Over de Vara en de VPROBEIDEN IN MOEILIJKHEDEN. VRAAGT VN zich af of: „Die roole rothaan van die roolerotvara straks een toontje lager gaat kraaien?" Tessel Poll maan gaat ln op de vraag: „Waar houdt de typisch Molukse traditie op en begint de misdadigheid?" Verder ln VN aandacht aan de schnabbelende wetenschappers, een van de belangrijkaste Duitstalige schrijvers van het ogenblik Rainer Kunze „een schrijver als toetssteen voor een cultuurpolitiek" en aan de filmer Bernard Queysanne. De Tijd: De Tijd heeft de nieuwe Amster damse burgemeester Wim Polak aan de tand gevoeld. Op de vraag hoe de regering tegen Amsterdam aankijkt, antwoordt Polak: 'Naar mijn smaak is er sprake van een permanente onderschatting van de Amsterdamse problemen'. En wat hoopt Polak voor Amsterdam te be reiken? De nieuwe burgemeester zegt dat het een 'schone en veilige stad moet worden waar Je bij dag en nacht veilig kunt lopen'. Zijn doch ter heeft overigens over dat korte programma al gezegd dat het wel 'reclame voor een wasmiddel lijkt'. De Tijd heeft verder een gesprek gehad met de hoofdonderwijzer van •de school in Bovensmilde, Evert van der Vliet, over zijn gijzelaars-erva ringen. Van der Vliet is er niet op uit zich groot te houden. Integendeel, hij maakt de indruk dat de recente ervaringen niet zomaar te verwer ken zijn. 'Hij weert bepaalde vragen af omdat hij bang is van zijn herin neringen'. Op de vraag of hij moe is zegt de 36-jarige Van der Vliet: 'Nee, moe niet. Ik kan gewoon niet slapen. Boos of verdrietig ook niet. Wel bang. Erg bang'. Misprijzend laat hij zich uit over de manier waarop (sommige) dagbla den over de affaire hebben geschre ven. Verder in De Tijd nabeschou wingen over de gijzelingen, een 'raad aan jonge Zuidmolukkers' ge schreven door Abel Herzberg en een artikel van Ben van Kaam over de grootte van de aanhang van de RMS. Elseviers Magazine Ook in Elseviers Magazine uitvoeri ge terugblikken op de ontknoping in Bovensmilde en De Punt. Het blad citeert de polemoloog Hylke Tromp, die zei: 'Ik ben bang voor een escala tie. Voor dit type terrorisme de goedkoopste vorm van oorlogvoeren zijn twee dingen nodig: mensen die eventueel bereid zijn hun leven op te offeren, en wapens. Belde zijn er en het kan morgen weer ge beuren'. Verder In EM een 'alarmerend rap port' over de werksituatie van be roepsmilitairen, (de moeilijkheden schijnen zich vooral toe te spitsen op het verouderde materiaal) en een interview met Meta Menten over 'haar strijd tegen de beulen van Pieter'. Meta zegt: 'Door wie wordt dit nou zo aangezwengeld? Dit komt volle dig van Joodse kant. Ze (de Joden) vinden hier in Nederland geweldige steun. Waarschijnlijk omdat de doorsnee Nederlanders zich schul dig voelen dat zij de joden niet ge holpen hebben ln de oorlogsjaren; dat ze de joden als slachtvee hebben laten afvoeren door de nazi's. Voor een proces als dat rond mijn man is dat nationale schuldgevoel een idea le voedingsbodem'. «De Groene Amsterdammer: In een commentaar buigt De Groe ne Amsterdammer zich over het Zuidmolukse vraagstuk. „Er is geen enkele reden om over een „geslaag de" actie te Juichen of het moet zijn omdat er door een godswonder niet meer slachtoffers zijn gevallen. De prijs voor deze militaire oplossing van het gijzelingsdrama is onvoor stelbaar, hoog. Nu er voor een harde lijn is gekozen zijn de consequenties er niet minder om. In plaats van een politisering dreigt een proces van militarisering van het Molukse pro bleem. Militarisering betekent dat alle nadruk wordt gelegd op de ma nier waarop het probleem naar bui ten komt, in plaats van het pro bleem zelf. Het wordt roeien tegen het getij in. Met geweldige oplossin gen, militair of structureel, zullen de militairistische tendenzen binnen de Molukse gemeenschap alleen maar versterkt worden". Over het verslag van het parlementaire on derzoek naar aanleiding van de aan schaf van de F 5 Jagers van North rop door de Koninklijke Lucht macht zegt het blad dat het een „vernietigend onderzoek met een veel te mild oordeel" is. Fred Halli- day vraagt zich af of zich oen nieuwe oorlog in Afrika kan ontketenen nu de voormalige Franse kolonie Dji bouti onafhankelijk wordt. „Djibou ti is de potentiële brandhaard van een crisis ln dit deel van Afrika, die steeds duidelijker internationale af metingen begint te krijgen." Verder aandacht voor het lager en kleuter onderwijs in de Amsterdamse Bijl mermeer waar een vrijwel gelijk blijvend aantal leerkrachten het stijgende aantal leerlingen moet op vangen, en een verslag over de uit bouw van de feministisch-socialisti- sche beweging. De Nieuwe Linie: „Het formatiefeest kan nu echt be ginnen". De Nieuwe Linie voorziet echter moeilijkheden aan het Bin nenhof. „De politieke barometer staat op zwaar weer. Daarvoor zijn de eerste schermutselingen aanwij zingen. Hoe dan ook zal het CDA een excuus gaan opbouwen voor het mislukken van de formatie. Dat kan de zetelverdeling zijn, onder de ui troep dat het CDA niet het slachtof fer wenst te worden van machtswel lust van de progressieven. Maar het kan ook het program zijn. Het CDA heeft voor elke situatie, zowel bij het slagen als bij het mislukken van de formatiepoging een passend ant woord in huis. De confessionele mid denmoters zijn kortom van alle markten thuis." Suzanne Piët had een gesprek met de coördinator emancipatie van CRM Tieneke Dijkstra. „In de interdepartementa le commissie zitten mensen die voor emancipatie warm lopen. Ze kunnen aandacht vragen en stimuleren. Het is een langzaam doordruppelen van Origineel en 'ns wat anders' 8-daagse vliegreis v a. f 474 j""-(h/p) Inlormatie/Boeking Perscombinatie reizen Wibautstraat 131 Amsterdam. Tel. 020-914400 de hele gedachte. Bij alles aan de orde komt wordt 4 gestaan bij de vraag: hoe zji de positie van de vrouw?" 1 dewerkers laten Otto MatuJ van de gemengde commis molukkers-Nederlanders woord. „Wij kunnen wel I denken, maar niet Nederli len." Verder aandacht voorj wagentelling van CRM. de] strijd in Zuid-Afrika en over de Westduitse schilde! mendorf. Hervormd Nederland: Hervormd Nederland had|| sprek met Fred Borgman, v van de Arjos en het CDJA ratie van jongerenorgan het CDA. „Je wordt do kens te moeten uitleggen caal het evangelie is. Het ii dat Bas de Gaay Fortman, Feddema, Okke Jager, noerj rij maar op, de partij hebbf ten. Voor mij zal dat caj betekenen. Misschien kom I ver, maar ik hoop het niet. 1 toch mogelijk zijn christeli tiek herkenbaar te makea christen-democratische pari Over de afloop van de gil zegt Bert van Duijn: „Hij Molukkers en Nederlandi met elkaar kunnen Hebben de gijzelingen del dingen niet voor altijd v<q Noch de Molukkers noch landers zijn gediend met I wikkeling die tot een straffj bestel leidt. Ook wat datl zijn Nederlanders en Moluf kaars gevangenen. We kun] buiten elkaar wanneer gaat in vrede en veiligheid f leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8