edrog met bosgrond omt steeds meer voor Haring in 't land 'dokter aan de kant' Uit brieven van lezers Personalia risico voor udere automobilist' Pleidooi voor een dialoog '■tfigstellenden mogen wel kopen, maar vaak niet bouwen tfcS _Jcohol-rapport wijst uit: uis rbreding kanaal lagd Beveland kost "uier 500 miljoen Christelijk en openbaar onderwijs FAMILIEBERICHTEN JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet »n onzer verslaggevers DOORN De laatste maanden komt het weer in toenemende mate voor dat per advertentie inden op de Veluwe worden aangeboden voor peperdure prijzen. Het doel er van ls vaak Ingen lekker te maken met een brokje natuur, waarin ze mogelijk ln een later stadium nog en huisje kunnen laten bouwen. In werkelijkheid komt het er meestal op neer dat de kopers net hun eigendom mogen doen, in veel gevallen er zelfs geen tentje op mogen zetten. Om de te behoeden voor deze „groene miskoop" hebben burgemeester en wethouders van im de Consumentenbond verzocht aandacht aan dit euvel te schenken. vm*tal Ned jaren geleden is ook een federlanders het slachtoffer >n van dit soort aanbiedin- ü^t komt nog voor dat perso- een stukje grond in landelijk 2 Kochten, bij de gemeente ovet>pen om een bouwvergun- n dan te horen krijgen dat »en kans op is. Soms zijn het ren, die de pensloengerechtig- ,ijd hebben bereikt en zich 1 voorgesteld in de natuur hun e gaan bouwen om daar hun ivond door te brengen. Het is h deze mensen te moeten ver lat ze hun droom wel kunnen Ook nu weer verschijnen er adver tenties waaruit blijkt dat het gevaar van snipperverkaveling in diverse gemeenten opnieuw de kop op steekt. Daarbij gaat het om percelen waarvoor een prijs gevraagd wordt van 2,50 gulden tot drie gulden per vierkante meter, maar ook zelfs wel van zes tot acht gulden. „Aan enkele guldens per vierkante meter kunnen we ons geen buil vallen", wordt wel geredeneerd. „Maar voor bosgrond, waarmee je helemaal niets mag doen", zo werd bij de gemeente Apel doorn opgemerkt, „is het altijd nog drie tot vier keer de gebruikelijke prijs". biji I een onzer verslaggevers pRBURG Automobilisten die ouder zijn dan vijfen- tig jaar lopen bij een alcoholgehalte van het bloed van Êr dan één promille meer risico dan jongere automobilis- die evenveel alcohol hebben gedronken. Jonge automo- $ten, die nog geen twintig jaar zijn, hebben al na gering jholgebruik een snel groter wordende kans op een (eval. is e( OV) een van de conclusies van Stichting wetenschappelijk irzoek verkeersveiligheid in een gisteren versche- studie naar het rijden onder oed. Het rapport is het eerste en serie alcohol-rapporten die SWOV nog dit jaar zal uitge- Het eerste rapport richt zich activiteiten die in het buiten- I zijn ondernomen om het rij- onder invloed terug te drin- Het tweede rapport zal de Itaten bevatten van een tus- 1970 en 1975 in Nederland ivoerd onderzoek naar rij- en gewoonten, het derde rap- gaat over de betrouwbaar van de ademanalyse-appara- en het vierde rapport gaat in Ie mogelijkheden het gevaar alcoholgebruik in het verkeer perken. In een apart rapport worden ingegaan op de in- van de invoering van de 1 imber-wet in Nederland. het eerste rapport van de 'OV staat dat een alcoholwet I groot belang is om het alco- gebruik van automobilisten te minderen, maar dat deze atregel alléén niet voldoende Van wezenlijk belang zijn ook publiciteit, het optreden van politie en het vervolgings- en strafbeleid. In Engeland werd in 1967 een wettelijke grens inge voerd van 0,8 promille. Het effect daarvan was aanvankelijk hoop gevend groot, maar in 1971 al was dat effect zo goed als verdwenen. In Frankrijk werd in 1970 een dergelijke wet van kracht, maar deze had nauwelijks enig effect. Grens Het is in Europese landen niet bekend hoeveel verkeersdoden al cohol in het lichaam hebben. In Noord-Amerika is dat wel be kend: daar is één van de drie verkeersdoden een „alcohol-do de". Toch wordt slechts een be perkt aantal aangeschoten auto mobilisten door de politie be trapt. Verder is het, aldus de SWOV, niet mogelijk precies een grens aan te geven waarboven deelname aan het verkeer onge wenst is. Wel staat vast dat de kans op een ongeval duidelijk toe neemt wanneer het alcoholgehal te van het bloed tussen 0,5 en 1 promille ligt. Naarmate dat gehal te hoger wordt, neemt de kans op een ongeval sneller toe. Bij een promillage van 1 en 1.8 is die kans resp. vier en bijna achttien keer groter dan bij nuchtere toestand. Deze week werd er grond aangebo den aan de rand van Beekbergen/ Loenen. Er stond zoiets bij als '„thans geen bouwmogelijkheden". Men zou kunnen zeggen dat het toch netjes is om eventuele belangstellen den op die manier te waarschuwen. Als er echter aan wordt toegevoegd dat de grond ligt nabij landhuizen en villa's (of dat er aansluitmogelijkhe den zijn voor riolering en leidingen van nutsbedrijven) dan wordt er toch weer meer gesuggereerd dan kan worden waargemaakt. Bestemmingsplannen Het is altijd verstandig, alvorens te tekenen, de gemeente te vragen hoe het zit met de plaatselijke voor schriften ten aanzien van de be stemmingsplannen voor het lande lijk gebied. Door besluiten van de Kroon gaan die meer en meer rechtsgeldigheid krijgen. Wanneer de provinciale verordening die Gel derland heeft gemaakt, ook nog van kracht is, dan kan het zelfs zijn dat men er niet alleen geen huisje mag bouwen, maar dat men er zelfs ook overdag geen caravan mag neerzet ten. Hoogstens mag men zich dan op zijn eigen bosgrond bevinden. Overigens zijn er verschillende soor ten kopers. Mensen die kopen om te kunnen bouwen, respectievelijk te kunnen recreëren. En mensen die kopen met het doel het perceel in snippers weer door te verkopen. Ook voor dit soort mensen, de speculan ten, zijn de gemeenten in het alge meen bang. Ze dreigen het streven naar grotere beheerseenheden in de natuur te doorkruisen. De haring mag dit jaar maar mondjesmaat gevan gen worden. De Nederland se vissers mogen 1500 ton haring uit zee halen. Dit om het uitsterven van de ha ring door overbevissing te voorkomen. De eerste Hol landse nieuwe is al binnen. „Haring in 't land, dokter aan de kant". De vraag is echter wie duurder is dit jaar: de haring of de dok ter? Het harinkje, dat eens het goedkoopste volksvoed- sel in ons land was, is dit jaar een dure lekkernij. Ei genlijk jammer om die vis zomaar uit het vuistje in het keelgat te laten schieten. Hij is een feestmaal waard. Maar ook „oude" haringen, die uit de diepvries komen zijn echt wel lekker. Ge stoofde haringrolletje hoe ven niet zo duur te zijn. We schillen 2 of 4 uien. maken 4-8 haringen schoon of laten ze schoonmaken door de visboer. De haringen met de buitenkant naar bulten op rollen, de uien er eerst tus sen steken. Naast elkaar de rolletjes in een vuurvaste schotel leggen en met peper en zout bestrooien. Een beetje water en een klontje boter erbij doen. Ongeveer 20 minuten in de matig war me oven laten stoven. Vóór het stoven een paar appels in ringen snijden en erover leggen. Dat geeft een wat zurige smaak. Met tomaten Tomaten passen goed bij haring. Met 4-8 haringen, 4 eetlepels boter of margari ne, 50 gram bloem. 1 ui, 2 kleine lepeltjes kerriepoe der, wat zout en een halve liter visbouillon stoven we de haring met kerriesaus. De visbouillon wordt ge trokken van viskoppen, gra ten of van stukjes vis. Een vuurvaste schotel insmeren met boter. De fijngesnip perde ui met de kerrie aan fruiten. De bloem onder langzaam roeren, zodat het niet klontert, toevoegen. Kleine scheutjes water er bij. De gewassen, schoonge maakte en gezouten harin gen in de schotel leggen en overgieten met de bouillon. De schotel van het gas ne men en in de oven zetten. De haring heeft ongeveer een kwartier nodig om gaar te stoven. Geef er verse to maten bij. Maar gestoofde tomaten smaken ook. Gestoofd Ook weer een recept voor 4 tot 8 haringen. Vier toma ten, peper, zout. wat aroma, sap van 1 citroen, 6 eetle pels melk. 1 eetlepel bloem (of maizena) en wat peterse lie zijn ervoor nodig. Smeer een pan in met wat boter. De gewassen en van de graat ontdane vis met wat zout bestrooien. (Er is verse haring en géén gezouten ha ring voor nodig). De toma ten schillen en In dikke plakken snijden. Bij de vis in de pan leggen. De haring ongeveer een kwartier in de pan laten stoven. Inmiddels de bloem met wat koude melk aanmaken, de rest van de melk erbij doen en over de vis gieten. Gaar laten worden. Dan de fijngesnip perde peterselje er overheen Dit gerecht geven bi) aard appelpuree, droge rijst of macaroni. Mosterd- of bo tersaus hoort erbij. Diepvries Voor een haringhapje is diepvriesharing, die zolang de voorraad strekt nog te koop is en niet duur. net zo goed. Deze haring is wat zachter om in te bijten. De nieuwe „grpene" haring is harder, smaakt rauwer. Dat is juist de smaak die de „kenner" zo op prijs stelt. Maar daarom is „oude" ha ring niet minder lekker voor wie van dat zeebanket houdt. Haringslaatje Lekker voor een warme dag is een haringslaatje. Kook twee of meer bieten gaar (óf koop ze gekookt bij de groenteboer). Snijd ze in kleine stukjes. Maak een sausje van melk of room, azijn, wat suiker, olie en ge snipperde uien. Doe er zout en peper bij. Laat dat even staan. Snijd de haring in stukjes. Doe de bietjes, de haringstukjes, nog wat uienringen, peterselie en wat bieslook (mag uit een strooibus) erbij. Goed m<yv gen. Zet het even koel weg. Snijd wat zoetzure uitjes er door. Het is een lekkere ver frissing voor een warme dag. Bakken We nemen 4-8 haring of bak- bokkingen. Een bokking is namelijk ook een haring. Ook wat we in de winkel als „kipper" kopen is een ha ring. Hij is alleen anders be werkt. Een sterk gezouten haring heet „steurharing". Sommige haringen waar aan een smaakje is toege voegd worden verkocht als „ansjovis". De schoonge maakte bakbokkingen openvouwen en met zout in wrijven. Door bloem of pa neermeel rollen. De bokkin gen in een pan met hete boter leggen, wat citroen sap en een beetje water er bij doen en ze goed bruin laten worden. De bokkin gen eerst aan de binnen kant en dan aan de buiten kant laten bakken. Het duurt ongeveer 8 minuten voor de bokkingen gaar zijn. Past goed bij rode kool. bietjes, kropsla of an dere groentesalade. Hom Ook hom en kuit van verse haring is een lekkernij. De hom is afkomstig van ge- slachtrijpe mannetjesvis- sen en kuit zijn de eitjes van het vrouwtje. De kuit is meestal zeer vitaminerijk. Als beleg voor toostjes of geroosterd brood worden ze zo bereid: 4 tot 8 hommen en kuiten van verse harin gen wassen en met zout en peper bestrooien. Door bloem wentelen en in hete boter, margarine of olie lichtbruin bakken. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeid. 'Handvat' Burgemeester en wethouders van Apeldoorn hebben zich naar aanlei ding van het weer toenemen van advertenties, waarin bosgrond wordt aangeboden, voorgenomen de betreffende makelaars dan wel verkopers schriftelijk te wijzen op de bestemming en gebruiksmoge lijkheden van grond. „Daarmee krij gen de kopers van de grond een handvat om vernietiging van de transactie te bevorderen, wat alleen kan als er sprake is van bedrog, dwaling of misbruik van omstandig heden." Molukkers (1) De weg naar de vrede en vrij Ambon is er, maar niet langs wegen van geweld, terreur? kaping en onschul dig bloed. Probeer het vertrouwen van het Nederlandse volk terug te winnen. Mogelijk kunnen we samen iets tot stand brengen, inzamelin gen, geld, goederen voor arm Am- bon, voor ontwikkeling van Ambon. U zult tot de ontdekking komen dat heel het Nederlandse volk achter uw doel zal staan, en de bevolking van Ambon krijgt door deze bijdrage het gevoel dat er vanuit Nederland weer aan hen gedacht wordt, de ogen van Indonesië Zullen open gaan, er ko men weer goede contacten en we zijn weer een stapje dichter bij de vrede en de vrije weg naar Ambon. Zeist D. Hoekstra Dikwijls krijgen gegadigden, die zeggen nog even te willen nadenken, te horen dat ze niet te lang moeten wachten, omdat er nog drie of vier andere geïnteresseerden zouden a.-.,/0\ zijn. „Onder die druk wordt dan nog IVIOIUKKerS al eens gekocht." Van gemeentewe ge heeft men zelf als aardigheidje wel eens naar een verkoper gebeld. Geïnformeerd naar de bouwmoge lijkheden werd dan bijvoorbeeld ge antwoord: „Nu nog niet, maar alt velen grond kopen, dan lukt hel misschien in de toekomst de be stemming te wijzigen." Het lijkt me dat de Molukse theolo gie in strijd is met het evangelie van de Heer Jezus Christus. Herziening van de bijbelse exegese is bij hen en óók bij ons noodzakelijk. Boskoop J. de Bruyn Molukkers (3) Ik heb in 1958 Indonesië verlaten. )laat «n onzer verslaggevers .HAAG Met de verbreding |et Kanaal door Zuid-Beveland, >odzakelijk is vanwege de wer- n de Oosterschelde, zal een g van 500 tot 550 miljoen gul- femoeid zijn. Rijkswaterstaat over de noodzakelijke verbre- een rapport uitgebracht, waar- ter Westerterp (verkeer en tat) advies heeft gevraagd Raad van de waterstaat. het zuidelijke deel van het ka- geeft Rijkswaterstaat zes mo lleden aan voor een nieuw ka- drie ten westen van het huidi- knaal, één op de bestaande I en twee ten oosten ervan. In liddengedeelte kan het kanaal i aan de oostzijde als aan de ljde worden verbreed. Afhan- van de uitvoering die wordt len, zullen daarvoor 100 tot 200 |gen moeten worden gesloopt. Ihet noordelijke deel van het 1 kan de verbreding op de be de plaats worden uitgevoerd of 'fen trace ten oosten daarvan gevolgd. (uwe kanaal komt in open Ing met de Oosterschelde en |[dus een gedempte getljdebe- De werken aan het kanaal i» rond 1985 gereed zijn; onge- plijktijdig met de stormvloed en de compaitimenterings- en in het Oosterschelde-bek- |Bet vernieuwde kanaal kan pas fn opengesteld als op de Oos- kelde de getijdebeweging is ge- V Aan de zijde van de Wester- e zullen bij Hans weert de slui- "•eten worden vervangen. Ze als hoogwaterkering en aan de normen van de Delta- ►eten voldoen. De heer C. Onvlee, conrector van de rijksscholengemeenschap „Erasmus" te Almelo, schrijft ons: In Trouw van 9 juni vat de onder- wijsredactie een artikel samen van de hand van de heer J. W. Jansen, gepubliceerd in het blad Onze Vaca tures. De heer Jansen handhaaft zijn keus voor christelijk onderwijs, maar niet op grond van nieuwe argu menten. Is het wellicht het vermelden waard, dat de tegenstellingen tussen open baar en christelijk onderwijs zijn af gezwakt? Is het nieuw, dat er vanuit het christelijk onderwijs waarderen de woorden worden gesproken over het godsdienstonderwijs op de open bare school? Is het nieuw, dat er ruimte ls geschapen, zodat men zonder verketterd te worden zelf als ouders (of als kind) de keus voor een bepaalde school kan maken? Al beantwoorden we al die vragen bevestigend, dan nog verandert er niets. Want in de zich veranderende situatie blijft de keus van de heer Jansen ongewijzigd. Met hem geloof ik dat het stichten van een eigen school in de vorige eeuw een terecht protest was tegen een staat, die zich mir nichts dir nichts van het onderwijs had meester gemaakt. Die strijd om de openheid van het staatsonderwijs is door de „protes tanten" gewonnen. Het openbare on derwijs is aan de terechte kritiek niet voorbijgegaan. Daartoe ge dwongen of eigener beweging dat laat ik in het midden heeft het zijn houding gewijzigd en is het gewor den van broedplaats van hooghartig liberalisme tot een school, waarin ieder zijn gewaardeerde eigen in breng kan hebben. Daarom kan ik met de schrijver de keus voor het christelijk onderwijs niet maken, omdat men doorvecht, terwijl men gewonnen heeft. Dit met alle ramp zalige gevolgen van dien. Naast een maatschappelijke deling die on danks alles nog steeds aan het eind van de basisschool plaats vindt is er op vierjarige leeftijd een scheiding op grond van religie. Een direct con tact tussen levensovertuigingen wordt daardoor geblokkeerd, waar door mede het proces van de secula risatie lijkt te versnellen. Het kind leert niet christen te zijn in de sa menleving in verdraagzaamheid, maar met overtuiging. In de opvoe ding daartoe acht ik hulp vanuit het basisonderwijs acceptabel, maar niet noodzakelijk. In het stellen van de prioriteiten verschil lk in dezen eveneens duidelijk van mening met de heer Jansen. De schrijver betrekt in.zijn beschou wing ook de doopbelofte. Het ls mij niet helemaal duidelijk of hij die nog hanteert als basis voor de keuze van onderwijs. Aanvankelijk biedt hij een ieder de ruimte hij consta teert dat we zendingsveld zijn ge worden, dat de kinderen de catechi satie en de kerk ontwijken. Dan volgt de keus voor de christelijke school. Waarom? Hopelijk toch niet vanwege de doopbelofte? De overige argumenten die de heer Jansen gebruikt, zijn geen van alle beslissend voor een keus. Dat de Jeugd niet meer naar de kerk ls te krijgen, ls een probleem van de kerk. Zij dient zich die problematiek aan te trekken. Trouw besprak on langs een boekje, waarin werd aan gegeven, dat er aan de preek wel wat schortte. Ik vermoed, dat heel wat catechisaties ook niet uitmunten door aantrekkelijkheid. Veel jonge ren en ouderen knappen af op het verschil tussen theorie en praktijk. Neurotische kinderen, kinderen in stresssituaties, kinderen uit onvolle dige gezinnen, kinderen in de puber tijd, kinderen geconfronteerd met een baaierd van meningen, niet op gewassen tegen het chaotische en apocalyptische tijdsbeeld ze zijn in iedere school, van welke richting dan ook, te vinden. En als al die kinderen dan opvang nodig hebben en dat hebben ze waarom dan het openbaar onderwijs een aspect onthouden, dat juist door hen die het christelijk onderwijs uit overtui ging dienen voor alle kinderen en niet ten onrechte van het grootste belang wordt geacht? Hoe weinig zicht er is op het onder wijs voor alle richtingen blijkt uit de opmerking van de heer Jansen over de dialoog. Hij gaat nl. niet een dialoog aan met hen die een andere levensovertuiging zijn toegedaan, maar met de ouders van de leerlin gen. Daarin formuleert hij precies mijn bezwaar tegen het christelijk onderwijs. Het is behoudend, het denkt aan de eigen kring (daaruit is het ook voortgekomen), het waagt niet. Dat blijkt niet alleen uit deze formulering. Het blijkt ook uit de houding van Gilhuis en de zijnen tegen de samenwerkingsschool, waar de dialoog noodzakelijkerwijs beoefend zal moeten worden op het hele front van de levensovertuiging. Die school wordt principieel afge wezen. Zo min als de opmerkingen van de heer Jansen, zijn die van mij nieuw. Ik vlei mij niet met de gedachte, dat hij morgen het openbaar onderwijs zal omhelzen. Dat was niet de be doeling van dit artikel. Te zeer waar deer ik dat het nadenken over de identiteit van het (christelijk) onder wijs is begonnen. Ik geloof de schrij ver als hij zegt, dat er veel veranderd is. Ik hoop echter, dat bij de bezin ning het inzicht doorbreekt, dat de strijd allang gewonnen is, maar dat die overwinning niet heeft gebracht wat men ervan mocht hopen, omdat ook het christelijk onderwijs de weg van de prestatiemoraal is gegaan. Dan kunnen we aan een echte dia loog beginnen". had zeer goede relaties met de Am bonezen, waaronder dr. Leimena en moest tot de conclusie komen dat een RMS -ideaal een onwezenlijke droom was. In wezen is er in de Molukken geen RMS-ideaal meer, niet omdat de opstand was neerge slagen; neen, het zal blijken dat vla vrije democratische verkiezingen er met de hier aanwezige Molukkers men een zeer kleine minderheid vormt. Het RMS-ideaal bestaat al leen in Nederland. Het zou dan ook goed zijn dat met medewerking van de Indonesische en onze regering een aantal leidinggevende jongeren zich daar zeil van gaan overtuigen. Hun uitgangspunt is onrealistisch. Niet wij beletten hun hun eigen identiteit te houden. Door hier te blijven geeft men te kennen Neder land te prefereren boven hun eigen land. Indien zij ln hun eigen land geen bewuste actieve acties voeren tegen de Indonesische regering, zijn ze daar welkom. Juist die volhar ding in het geloof dat er een RMS- ideaal is, welke dagelijks gevoed wordt door voorlichting, versterkt die valse hoop en een volkomen on juist uitgangspunt. De mensenrech ten worden zo misvormd. Men wei gert een democratische meerder heid te aanvaarden en misbruikt ons land om zijn stem te laten horen. Maasland A. Noordam Molukkers (4) Het terroriseren van burgers door een stel onrijpe gewapende terroris ten moet afgelopen zijn! „Gewapen de ordediensten" of hoe die mogen heten in een ander land moeten ver dwijnen. Dit is absoluut ontoelaat baar. Als wij als gewone Nederlan ders een pistool hebben gaan we op de bon! Ook dat bepaalde wijken van bepaalde „woonoorden" voor ons ontoegankelijk zijn is volkomen fout. Dit moet afgelopen zijn! Of zij gaan naar Indonesië en passen zich daar aan, óf ze gaan zich hier inte greren. Dit kan zo niet meer. Den Haag H. Zoutman jaar, door het duo Den Uyl/Van Agt gezegend moeten worden. Wormer G. van den Berg Molukkers (7) Al deze acties zowel de gijzelings acties van Molukse zijde als de tegenacties van Nederlandse zijde waren niet nodig geweest Indien de Nederlandse regering thans én in het verleden zekere besluiten wat weloverwogener had genomen. Weer moest onschuldig bloed vloeien ter- wille van de gewapende vrede. Wormer Cornells Bartcn Molukkers (8) De heer Den Uyl verklaarde dat de regering niet anders kon handelen om onder meer geen precedent te scheppen voor soortgelijke toekom stige gevallen. Een dergelijke uit spraak zou op zichzelf juist kunnen zijn, maar wordt dubieus als we ons herinneren hoe nog niet zo lang gele den deze zelfde regering Palestijnse overvallers die hier gevangen zaten, op eerste verzoek van Palestijnse kapers vrijliet. De regering zond ka pers mét gevangenen per vliegtuig weg met bovendioen een miljoen gulden toe! Als we de „oplossing" van het Zuidmolukse gijzelingsdra ma vergelijken met het Palestijnse, dan vragen we ons af: of inderdaad alle middelen zijn geprobeerd om tot een oplossing zonder bloedver gieten te komen (de regering gaf de Zuldmolukkers niets toe, maar de Palesüjnen alles); of hier niet duide lijk met twee maten wordt gemeten (waarom wél Palestijnse en géén Zuidmolukse gevangenen vrij?); of op deze manier Inderdaad herhalin gen ln de toekomst vermeden kun nen worden. Het tegendeel kon wel eens waar zijn. Aansluitend op punt drie, zou ik de regering ernstig wil len aanraden om met spoed de ge rechtvaardigde verlangens van de Zuldmolukkers serieus te nemen. Al meer dan 25 Jaar vragen deze men sen terug te mogen keren naar een vrij Ambon, hetgeen destijds be loofd is door de Nee1—landse én In donesische overheid (zie besluiten Ronde Tafelconferentie en uitspra ken van de Hoge Raad). Op z'n minst zou de huidige regering de Zuidmolukse zaak bij herhaling in de VN naar voren kunnen brengen, zonder daarbij al te veel te letten op eventueel verlies van geld (handel/ olie), maar wel op r e c h t. Gouda G. Polei (ADVERTENTIE) Goed dat er linkse oppositie blijft 0*1 tt afcti* gevoerd mo*l wonfcn Of het nu om loonm**trtgrlen ol corruptie <ch*nd*len, bcjuinigm gen ol de bewapeningswedloop. Oe PSP heeft hei gedaan en ent het bli|»en doen' Voor de linkse oppositie waren do verkienngen een gevoelige kl*p. Dr PSP verloor een totel. Oat maakt om kamerwerk niet gemakkelijker Voor ons geen reden om er minder hard tegeneen Ukunl ons daertn) helpen: dodr lid te worden van de PSP. Postbus 700. Amsterdem Promotie De heer R.F. Heideweg (30) uit Gro ningen promoveerde aan de rijksu niversiteit te Groningen tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Promotor was prof. dr. H. Hogeveen. hoogleraar organische chemie te Groningen, en als corefe- rent trad prof. dr. H. Wijnberg op. hoogleraar organische scheikunde te Groningen. Directeur Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van de Neder landse Waterschapsbank n.v. ln Den Haag is drs. A.E. Groeneveld tot directeur van de vennootschap be noemd. Hij maakt naast directeur mr. A. Spruit, vanaf 10 Juni deel uit van de directie. Eredoctoraat Prof. mr. R. Feenstra, die al 25 Jaar Romeins recht en zijn geschiedenis doceert aan de rijksuniversiteit ln Lelden, krijgt 22 juni zijn zesde ere doctoraat, nu van de universiteit van Glasgow, Schotland. Molukkers (5) De burgemeester van Smilde heeft gezegd dat hij zich niet voldoende gesteund voelde door de regering bij het contact met de Zuidmolukkers in zijn gemeente. In 1976 werd deze burgemeester opgebeld door één zij ner inwoners die hem zijne ede lachtbare de mededeling deed, dat enkele Zuidmolukkers met „scherpe patronen" zijn ruiten hadden kapot geschoten. Reactie van deze gezags drager: „Neem maar een hond". Ik vraag me af waar deze burgemeester de moed vandaan haalt zo te reage ren. Weet deze gezagsdrager niet dat een politiedienaar, zijn revolver inle verde en ontslag nam als politieman, toen hij in de Smilder bossen de Molukkers zag oefenen met alle mo gelijke schietwapens, en dacht: „Mij kunnen ze het doen". Heeft hij er ooit aan gedacht om de wet op het wapenbezit toe te passen en in de Molukse wijk van zijn gemeente eens grondig te laten zoeken naar wapens? Dan had wellicht veel on heil voorkomen kunnen worden, bur gemeester! Amsterdam C. Brink Molukkers (6) Met grote verbazing kennis geno men dat Zuidmolukkers in de gele genheid worden gesteld hun wapens te verstoppen. Ik spreek mijn grote angst uit over wat ons te wachten staat, als we de eerstvolgende vier Voor ons onverwacht nam God tot Zich mijn lieve man, onze geliefde vader en grootvader Derk Jan Velsink op de leeftijd van 80 jaar. Nunspeet: W. Velsink-Kwant G. Velsink C. Velsink-Jacobs Barneveld: H. J. Velsink A. J. Velslnk-Juch Oranjestad: G. H. in 't Veld-Velsink A. C. in 't Veld en kleinkinderen Nunspeet, 13 juni 1977 Enkweg 9 Op vrijdag 17 juni zal in de Geref. Kerk aan de Driestweg een rouwdienst gehouden worden, aan vang 14 uur. Vanaf 13.30 uur is in de zaal naast de kerk gelegenheid tot condoleren. De teraardebestelling vindt plaats op de algemene begraafplaats aan de Eperweg te Nunspeet om z 15 uur. Geen bloemen - Geen toespraken - Aan huis geen bezoek

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9