canning neemt ie in Soweto iflatie en werkloosheid belangrijkste mesties bij verkiezingen in Ierland VS-journalist mag Moskou niet verlaten bskou en Bonn gaan ^uwer samenwerken Uitslag betekent bij voorbaat overwinning voor democratie Oegandees bewind doodt Scanion f(tenten roepen op tot boycot -conferentie nt op Grenada rip Executie van drie mannen in Thailand Janat wint bij verkiezingen in Indiase deelstaten "fel -si-r Na 40 jaar gaat Spanje vandaag stemmen Nieuwe tegenslag voor de Concorde Trouw/Kwartet 7 ïrslei e V0°NNESBURG (Reuter, UPI, AP) Meer dan 3000 stakende iiaS studenten en scholieren hebben gisteren in het zwarte rs ,ord Soweto bij Johannesburg de politie met stenen beko- ïigtn een aantal politieauto's en bussen vernield. Volgens de i Rt waren het de ernstigste onlusten van deze maand, n vei ,00r lemende spanning en onlus- verder in Soweto rustig. Maar in de opigen samen met de herden- zwarte wijk Mamelodi bij Pretoria JJ- deden zich ongeregeldheden voor toen zwarten stenen gooiden naar bussen. Er vielen geen gewonden. lemende spanning en onlus- jgen samen met de herden- jï de eerste verjaardag van de r> onlusten op 16 juni, waarbij xten om het leven kwamen. )Zuid-Afrika demonstreerden arte studenten en scholieren Ie onderwijspolitiek van de ;-Vors ter. Oproerpolitie gisteren een einde aan de traties van de scholieren en en, waarbij er zeven werden :erd. de politie was het gisteren .DA (DPA) Op het Caribi- id Grenada, het kleinste lid |Organisatie van Amerikaan- in (OAS) dat voor de kunst iezuela ligt, is gisteren de tferentie begonnen waarop lijzonder de kwestie van de rechten in Latijns-Amerika orde zal komen. In Wash- rerd verwacht dat er vooral 'van de Zuidamerlkaanse mi- "—^egeringen op de politiek van ïnsenrechten geleverd zou ^hoofdkwartier van de OAS in 3|igton rekende men erop dat kwestie van het Panamaka- wens van Venezuela en Ecu- betere handelsbetrekkin- s mjet de Verenigde Staten tot de houding van de jegens Cuba en een nieuwe ,g|sleutel voor de contributie v te OAS besproken worden. Volgens de politie zijn er verschillen de fotografen die het geweld vastleg den aangehouden en voor ondervra ging meegenomen. De studentenor ganisatie in Soweto heeft alle scho lieren en studenten opgeroepen deze week de lessen en colleges te boy cotten. Inmiddels heeft de Zuidafrikaanse minister van politie en justitie, Jim Kruger gisteren in Kaapstad laten weten dat de drie zwarte guerrilla's die maandag in een warenhuis in Johannesburg twee blanken dood schoten, een opleiding hebben gehad in Angola. Twee van de zwarten wer den gearresteerd, een derde wist te ontkomen. Volgens de minister wa ren de drie mannen vanuit Angola via Mozambique in Zuid-Afrika te ruggekeerd. De minister zei niet hoe hij aan deze informatie kwam. BANGKOK (UPI) In Thailand zijn gisteren drie mannen gefusil leerd, die ervan beschuldigd werden wapens over de grens met Cambod ja gesmokkeld te hebben en de rode- Khmer troepen aangevoerd te heb ben. De terechtstelling werd uitge voerd op last van premier Tanln Kraivichin. MOSKOU (UPI, Reuter) De Russische autoriteiten hebben de correspondent in de Sowjet-Unie van het Amerikaanse dagblad Los Angeles Times, Robert C. Toth, verboden het land te verlaten omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het vergaren van geheime informatie. i IOU (DPA) Ongeacht de bestaande meningsverschillen de Bondsrepubliek Duitsland en de Sowjet-Unie hun inge betrekkingen en samenwerking op basis van het deuits-Russische verdrag van 1970 uitbreiden. Dit hebben de sdauitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich ise^her, en zijn Sowjet-collega, Andrej Gromiko, gisteren in Jïïu verzekerd. tafelrede bij een diner dat de ~ntse minister werd aangeho Jerklaarde Gromiko dat zijn 1 **«>id is de nog niet opgeloste vraagstukken met de lubliek te regelen. Volgens len de bestaande moeilijk iet een zodanige hindernis verdere ontwikkeling der be ten, dat zij niet uit de weg ;unnen worden geruimd, x die gisteren door partijlei- inld Breznjew werd ontvan- |de er de nadruk op dat in de ipubllek alle politieke partij- inbegrip van de christen- tlsche oppositie, de verdra- Moskou als verbindend zul- tnnen. Terwijl de Westduitse minister er de nadruk op legde, dat de strikte naleving van het vier-mo- gendhedenakkoord inzake Berlijn van grote betekenis is voor de ont spanning, repte zijn Russische colle ga met geen woord over Berlijn. Naar verluidt heeft Gromiko bij het over leg echter wel te kennen gegeven, dat Moskou belangstelling heeft voor een voortzetting van het stre ven naar de totstandkoming van de drie nog openstaande Westduits- Russische akkoorden, dat tot dusver is vastgelopen op de vraag of deze overeenkomsten ook moeten gelden voor West-Berlijn. Volgens Westduit se delegatiekringen zijn de mogelijk heden van een compromis nog niet uitgeput. Toth is gistermiddag vier uur lang ondervraagd in de Lefortowo-gevan- genis in Moskou, een centrum van de Russische veiligheidsdienst KGB. Toth verklaarde gistermorgen naar de gevangenis te zullen gaan omdat de beschuldigingen tegen hem „lach wekkend" zijn. De correspondent werd zaterdag in Moskou gearresteerd nadat hij van een Russische geleerde een werk stuk op het gebied van de para psychologie had ontvangen. Na een ondervraging van drie uur werd hij vrijgelaten. De Amerikaanse ambassade heeft gisteren bij de Russische autoritei ten geprotesteerd tegen de arrestatie van Toth zaterdag. De Russische geleerde met wie Toth Zaterdag gelijktijdig werd gearres teerd, is Valery G. Petoekhow. De correspondent had de geleerde onge veer zes maanden geléden leren kennen. Campagne Volgens waarnemers maakt de arres tatie deel uit van een campagne die al bijna vier maanden aan de gang is en waarin in de Russische media wordt getracht Amerikaanse diplo maten en correspondenten ervan te beschuldigen zich bezig te houden met het vergaren van geheime infor matie. Ondertussen hebben westerse diplo maten laten weten dat zij op de vandaag- beginnende conferentie van Belgrado zullen staan op een volledige discussie over de kwestie van de mensenrechten. Op deze con ferentie, die de naleving van de ak koorden van Helsinki moet evalue ren, zullen de diplomaten het in eer ste instantie over de agenda eens moeten worden. De westerse verte genwoordigers eisen dat de kwestie van de mensenrechten op de agenda wordt gezet. NEW DELHI (Reuter) De regeren de Janata of Volkspartij in India leek gisteren af te stevenen op een overwinning in de verkiezingen voor de parlementen van tien deelstaten, waardoor zij haar verkiezingsover- winnin&voor het federale parlement in maart zou herhalen. In de staat Madhya Pradesh won Janata 27 zetels en moest de vorige regeringspartij, de Congrespartij, het stellen met 9. In de woestijn- staat Radjastan vielen tot gisteren alle 27 vergeven zetels aan Janata toe. Janata won ook in de noordoos telijke staat Orissa en in de metro- politane raad van Delhi. Ook in de noordwestelijke staten Poendjaab, Haryana en Himachal Pradesh is Janata aan de winnende hand. I Bert van Panhuis regering van de Ierse premier Liam Cosgrave morgen de ne verkiezingen wint zijn er twee records gebroken. In de plaats heeft de Fine Gael de belangrijkste van de twee regeringspartners sinds het zelfstandig worden van de Sepubliek nog nimmer twee verkiezingen achter elkaar Aten en ten tweede heeft nog nooit een coalitie twee .ben achter elkaar gediend. Een overwinning van de Fine labour combinatie zou daar aan een einde maken. is het echter nog niet want fspartijen en oppositie hou- ;aar tot op heden aardig in tht, zo blijkt uit de peilingen, lang hierbij is dat de korte .«„jngscampagne maar in gerin- is gestreden rond onderwer- a-ki orde en veiligheid en de hl van de eenwording van heel De bewoners van de Ierse ;k van hen zijn er een góeie tijoen stemgerechtigd blij- doei veel meer zorgen te maken en de werk- n 3. I die daarover bekend achten weinig reden tot optimis- obs geldontwaarding bedraagt er 15 procent en het percenta- 2 atlozen schommelt rond de twel de regeringscoalitie als ■"^itionele Fianna Fail hebben voor het terugdringen van ntallen bekendgemaakt. De Hl heeft bij monde van minis- iu financiën Richie Ryan ge- t de werkloosheid tegen het n de zomer met 23.000 kan g^Jeruggebracht tot een aantal J00. De minister van werkge- 7~t d Michael O'Leary heeft ™pt beloofd 11.000 nieuwe ar- atsen te zullen creëren via haf1 °P6ezet programma van elef"g' IW" ïsitie, die, tot vlak voor de igscampagne, nauwelijks Jde trok tegen het econo- fogramma van de regering is er enkele weken geleden wat steviger tegenaan gegaan. Ze bestookt de kie zers nu met gegevens over de hoge benzineprijzen en biedt een pro gramma aan, waarin een verlaging van de motorrijtuigenbelasting en de inkomstenbelasting, 20.000 nieu we arbeidsplaatsen en een uitge breid premiestelsel voor de kopers van nieuwe woningen wordt beloofd. De regering heeft de Fianna Fail er van beschuldigd dit programma niet te kunnen waarmaken maar de vrees bestaat dat de oppositie desondanks een aantal kiezers uit het regerings kamp zal weten weg te zuigen. Diezelfde oppositie heeft de afgelo pen weken beschuldigend de vinger gewezen naar de Fine Gael-Labour coalitie en gezegd dat deze de aan dacht van de echte economische pro blemen afleidde. Zij zou dat doen met het „lauw" gebleven onderwerp van de strijd tegen de IRA, het ver boden Ierse Republikeinse leger, en de eenwording van Noord-Ierland met de republiek. Minister Conor Cruise O'Brien gooide de knuppel in het hoenderhok door in een vraagge sprek met de Londense Times de veronderstelling te uiten dat de Fi anna Fail waarschijnlijk wel een oogje dicht zou knijpen voor de IRA- activiteiten als zij bij deze verkiezin gen zou winnen. De minister noemde hierbij met name de persoon van Charles Haughey. Deze is een jaar of zeven geleden toen de Fianna Fail nog aan het bewind was door de toenmalige premier Jack Lynch samen meteen name in de nieuwe republiek en de Fine Gael was van mening dat zij zich pas bij de rest van het eiland zou hoeven aansluiten als er sprake was van een wijziging in die opstel ling. De Fianna Fail-vleugel ging er echter niet mee akkoord. Deze wilde een republiek, die het hele eiland besloeg en begon een burgeroorlog, die hen een nederlaag en de dood van 665 Ieren opleverde. De Fianna Fail heeft echter sindsdien steeds een sterke republikeinsgezinde vleu gel gehouden met aan het hoofd de bekritiseerde Charles Haughey. On danks dit alles wordt niet verwacht dat IRA en Noord-Ierland de veran deringen in het stemgedrag zullen veroorzaken. De huidige premier Liam Cos- grave. andere minister aan de dijk gezet op beschuldiging van illegale wapenle veranties aan de IRA. In de jaren daarop is Haughey in de leiding van de partij teruggekeerd, onder meer nadat een rechtbank de beschuldi gingen ongegrond had verklaard, en volgens waarnemers maakt hij een hele goede kans partijleider te wor den als Lynch over enkele jaren er mee ophoudt. O'Brien haakte met zijn beschuldi ging handig in op het beeld dat men in de republiek heeft van de Fianna Fail. Beide belangrijkste partijen, de Fail en de Fine Gael, stammen namelijk uit de tijd van de vrijheids oorlog van het begin van deze eeuw. Toen in de jaren twintig een ak koord met Groot-Brittannië op han den was over de onafhankelijkheid trad er een scheuring op in de een-, heidsbeweging Sinn Fein. De vleu gel. die onder de naam Fine Gael verder ging, sprak zich positief uit over het voorstel om zes Ierse graaf schappen in het noorden buiten de nieuwe vrijstaat te houden. De be woners van dit deel van het eiland het huidige Noord-Ierland waren namelijk in meerderheid tegen op- Nieuwe indeling Intussen wordt wel met spanning uitgekeken naar het resultaat van de strijd. Regeringskamp en opposi tie verschillen namelijk maar in ge ringe mate in aantal. Zo ls de 144 volksvertegenwoordigers sterke Dail onderverdeeld in 66 Fianna Fail (plus een vacante zetel), 53 Fine Gael (ook hier een vacante zetel) 20 Labour en 3 onafhankelijken (deze behoren tot het oppositiekamp). Dit betekent dat de regeringscoalitie slechts een meerderheid heeft van vier zetels. De Dail (de Ierse benaming voor lagerhuis) zal na deze verkiezingen overigens met vier zetels worden uit gebreid. Volgens de grondwet moet iedere parlementariër namelijk 20.000 tot 30.000 kiezers vertegen woordigen en iedere keer dat er een wijziging komt in het bevolkings aantal moet het aantal Dail-zetels dus worden aangepast. De regering heeft deze wijziging meteen ook aangegrepen voor een nieuwe inde ling van de kiesdistricten. In de re publiek ment men het stelsel van districten met twee, drie of vier ver tegenwoordigers. Binnen' zo'n dis trict er zijn er 42 wordt dan de evenredige vertegenwoordiging toe- door Herman Amelink Spanje gaat vandaag voor het eerst in meer dan 40 Jaar naar de stembus om een democratisch parlement te kiezen. Alle Span jaarden jonger dan 62 jaar maken deze gang voor het eerst. De uitslag van de stemming, die eerst morgenochtend verwacht wordt, zal voor een groot deel bepaald worden door 38 procent van de kiezers die tot voor kort nog niet wisten op wie ze zouden gaan stemmen. Spaanse jongeren gaan snel en grondig te werk om nog zoveel mogelijk affiches te plakken voor het officiële einde van de verkiezingscampagne. NEW YORK (Reuter) De ha venautoriteit van New York heeft het recht om landingen van de su personische Concorde op de luch thaven Kennedy te verbieden als het toestel niet voldoet aan haar normen van lawaaihinder. Met deze uitspraak heeft een Amerikaans ge rechtshof gisteren het vonnis van een federale rechtbank vernietigd dat Engeland en Frankrijk uitzicht bood op een snelle verwezenlijking van hun voorlopige landings rechten. De zaak is voor een feitelijke beslis sing terugverwezen naar .de recht bank, die nu moet uitmaken of de- havenautoriteit haar lawaainormen op redelijke wijze toepast. Dat bete kent opnieuw een maand of twee uitstel. De havenautoriteit kreeg van het gerechtshof wel een veeg uit de pan vanwege het zeer trage tempo waar mee het probleem tot nog toe is aangepakt. De Concorde werd der tien maanden geleden van Kennedy Airport geweerd, hangende een on derzoek naar het lawaai dat het snelle toestel op andere vliegvelden zou maken. De autoriteit wordt nu vermaand om dat onderzoek af te sluiten en met spoed redelijke la waainormen vast te stellen. Het hof noemt het bovendien gebo den dat zulke normen „tegen alle aantijgingen van willekeur en discri minatie bestand zijn". De federale regering in Washington stelt zich op het standpunt dat New York onre delijk en discriminerend tegen de Concorde optreedt. SALISBURY (UPI, AP) Rhodesi- sche veiligheidstroepen voeren in het noordwesten van het land een intensieve klopjacht uit op een groep zwarte guerrilla's die zondag enkele blanken in een hinderlaag zouden hebben gelokt en drie van hen hebben doodgeschoten. Een mi litair communiqué beschuldigde na tionalistische guerrillastrijders er van de drie mensen, onder wie een zes-jarige jongen te hebben ver moord. Maandagavond bereikte de verkie zingsstrijd hier in Madrid een hoog tepunt. Honderden auto's met vlag gen reden luid toeterend door de stad. De verkiezingspamfletten wer den in grote hoeveelheden over de wandelende kiezers uitgestrooid. Op de straathoeken lagen ze decimeters dik. Voornamelijk uit jongeren bestaan de plakploegen probeerden de pam fletten van hun partij als laatste op de Madrileende muren te bevestigen voordat om 12 uur de campagne offi cieel ten einde liep. Sommige partij en hadden huurlingen aangenomen voor dit werkje. Toen we stil bleven staan bij de affiches van de rechtse volksalliantie, bood een jongen er ons spontaan een aantal aan. „Ik krijg 1500 peseta's (55 gulden) als ik er 500 opplak vanavond, dus neem er maar een paar mee," zei hij. Op mijn vraag op welke partij hij ging stem men begon hij hard te lachen, draai de zich om en ging verder met het insmeren van de muur waarmee hij bezig was. Maandagavond vonden ook de laat ste verkiezingsbijeenkomsten plaats. De Volksalliantie hier in het stadion waar de stierengevechten worden gehouden en de socialisten (PSOE) in het voetbalstadion. De christen-democraten (FDC) die een bijeenkomst hadden aangekondigd waaraan zowel de Belgische premier Tindemans als de Venezolaanse ex- president Caldera zouden deelne men, kon alleen bogen op de aanwe zigheid van de Italiaanse christen democraat Zaccagnini. Hoewel de vertegenwoordigers van de federatie van christen-democraten met hun hand het victorieteken maakten, kunnen ze niet op een grote aan hang rekenen. De opiniepeilingen stellen hen niet meer dan drie pro cent in het vooruitzicht. Wellicht zal de FDC één fractie vormen met de Catalaanse christen-democraten en de Baskische nationalistische par tij, PNV. Als zich daarbij mettertijd ook de christen-democratische groe pering van Alvarez de Miranda voegt, die nu meedoet in het demo cratische centrum van premier Sua- rez, dan kan de christen-democrati sche fractie misschien rekenen op ongeveer 20 zetels in de 350 leden tellende Cortes. Premier Suarez die maandagavond via de televisie een laatste oproep richtte tot de kiezers om op de Unie van het Democratisch Centrum (UCD) te stemmeh, kondigde eerder aan dat hij niet bereid is verder te regeren als de UCD onvoldoende stemmen haalt. Suarez uitte zijn dankbaarheid voor de steun van de Spanjaarden die hij de afgelopen elf maanden had ondervonden. Voor degenen die de noodzaak van diep gaande veranderingen inzien, maar die een oplossing van de huidige problemen zien in een gematigde niet marxistische politiek, is de UCD de enige keus, aldus Suarez. Voorlichting Zowel op de televisie als in de kran ten wordt uitgebreid voorlichting gegeven over de manier waarop je moet stemmen. Erg eenvoudig is het ook niet. In het stemhokje bevinden zich de lijsten van de verschillende partijen waaruit je de partij van je keuze moet halen. Die Ujst doe je in een envelop voor de Tweede Kamer. Dan is er een tweede lijst met kandi daat-leden voor de Eerste Kamer. Iedere kiezer moet op deze lijst drie kandidaat-senatoren aankruisen. Ook deze lijst gaat in een envelop. In het stembureau staan twee Stem bussen: een met de biljetten voor de senaat en een met de biljetten voor de Tweede Kamer, het congres ge heten. Een ingewikkelde procedure als je nooit anders hebt hoeven kie zen dan tussen ja en nee voor Fran co bij de referendums die hij tijdens zijn rit uitschreef. Ook het Spaanse kiesstelsel zit niet eenvoudig in elkaar. Er wordt van daag gestemd voor 350 leden van de Tweede Kamer. Elk van de vijftig provincies kiest in verhouding tot het inwoneraantal een evenredig deel van deze Kamer. Binnen iedere provincie geldt het stelsel van even redige vertegenwoordiging. Dit stel sel houdt in dat kleine partijen met een over het hele land verspreide aanhang weinig kans op een zetel maken. Het stelsel werkt in het voordeel van de twee grootste par tijen UCD en PSOE. die in de mees te provincies met de restzetels zul len gaan strijken. Voordeel Alle provincies krijgen evenveel ver tegenwoordigers in de senaat onge acht het inwonersaantal. Dat bete kent voordeel voor de UCD en de rechtse volksalliantie, die vooral op het platteland veel aanhang heb ben. Het systeem komt erop neer dat het platteland in de senaat rela tief oververtegenwoordigd wordt. Van de 248 senaatsleden worden er bovendien maximaal 41 door de ko ning aangewezen. Wellicht een aar dige reserveplaats voor vooraan staande politici die het in hun dis trict niet gehaald hebben. Gisteren lag de verkiezingscampag ne geheel stil. Het was een dag van bezinning. De tekenaar van het pro gressieve dagblad El Pais tekende een gezin met twee kinderen wier ouders nadenkend om de stembus zitten nadat ze de laatste verkie zingspropaganda op de televisie be keken hebben en het laatste verkie- zingsnieuws in de krant gelezen heb ben. De kinderen kijken lachend toe terwijl de ouders zich vertwijfeld afvragen op wie ze moeten stemmen. Wat de uitslag ook wordt, ze bete kent in ieder geval een overwinning van de democratie. „We gaan alle maal winnen", aldus Jose Maria Gil Robles jr. gisteravond voor de tele visie. Een golf van aanslagen met name in Baskenland lijkt deze ver- kiezingseuforie niet meer te kunnen doorbreken. Het ziet er eerder naar uit dat deze aanslagen het tegendeel bereiken van hetgeen ze beogen. Steeds meer partijen in Baskenland, ook linkse, zien af van de voorgeno men campagne tot boycot van de verkiezingen. Ze hebben de oproep tot algemene staking die door de comité's voor amnestie was gedaan van de hand gewezen. Ook de mili tante aanhangers van de rechtse Fu- erza Nueva en de volksalllantie die nogal eens agressief optreden tegen aanhangers van andere partijen kunnen de verkiezingsroes nauwe lijks meer bederven. Vice-premler Gutierrez-Melado heeft gisteravond voor de televisie zijn vertrouwen uitgesproken in een goed verloop van de verkiezingen. Hij wees op de betekenis van de rol van de strijdkrachten voor de hand having van de openbare orde. Zijn toespraak leek duidelijk te zijn be doeld als een laatste onpartijdige oproep dat de Spanjaarden hun de mocratische rechten uitoefenen Oppositieleider Jack Lynch. gepast. De grenzen van de districten zijn nu zo gewijzigd dat de samen werkende Fine Gael en Labour pro fiteren van de reststemm^n de regering ontkent overigens in alle toonaarden dat deze verwachting achter de wijziging zit iets wat de combinatie zo'n drie of vier zetels kan opleveren. Die extraatjes zal men hard nodig hebben want de Labourpartij heeft nogal wat concurrentie te duchten aan haar linkerkant. Met name in het gebied rond Dublin altijd goed voor een derde van het totaal aantal Dail-zetels wordt Labour onder vuur genomen van nieuwlink- se socialisten, die haar beschuldigen van verraad aan de socialistische beginselen door de samenwerking met de liberale Fine Gael. De kie zers hebben in het verleden, zoals al eerder gezegd, een coalitie nimmer voor een tweede termijn laten terug komen. De hoop van de regering is er echter op gevestigd dat het pro gramma van de Fianna Fail zelf ook verdeeld in vleugels, die het zelden volledig eens zijn niet zal aanslaan en dat de kiezers het niet zullen aandurven om in een econo mische crisis het roer rigoreus om te gooien. Bronnen in Nairobi: NAIROBI (AFP, Reuter) Robert Scanion, die donderdag in Oeganda werd gearresteerd op beschuldiging van spionage, is in de nacht van vrijdag op zaterdag gedood in de Nakasero- gevangenis in de Oegandese hoofdstad Kampala, zo werd giste ren vernomen in welingelichte kringen in Nairobi. Scanion, die twee jaar geleden zijn Britse nationaliteit inruilde voor de Oegandese, is na zijn arrestatie eerst overgebracht naar de marinierska zerne Bugolobi in Kampala, waar hij volgens de zegslieden werd gemar teld. Vrijdagavond werd hij naar de Nakasero-gevangenis gebracht, waar hij is overleden. De precieze doods oorzaak is niet bekend. In Nairobi werd verder gezegd dat in de kazerne ook een Brit en een Amerikaan wor den vastgehouden. De diplomatieke vertegenwoordiger in Londen van Oeganda, Idi Osman, heeft maandag ontkend dat Scanion zou zijn ge dood. Gisteren weigerden Oegande se functionarissen commentaar te geven op de berichten. De arrestatie van Scanion werd vorige week door de Oegandese president Idi Amin persoonlijk bekend gemaakt. Zon der precies te zeggen hoe en wat Scanion bespioneerd zou hebben, zei Amin dat op zijn overtredingen de doodstraf stond. Een mogelijke exe cutie zou in het geheim plaatsvinden en het lijk zou niet worden overhan digd aan de familie, aldus Amin. Gevreesd moet worden dat de dicta tor woord heeft gehouden. Aangenomen moet worden dat Amin Scanion heeft laten ombrengen om dat hij op de Gemenebestconferen tie in Londen niet welkom was. Oe ganda heeft gisteren Engeland en andere Gemenebestlanden beschul digd van het voeren van een „kwaad willige campagne" tegen Amin en zijn regering. De kritiek op zijn ter- reur-bewind. die tijdens de conferen tie in Londen geuit wordt, wordt door Oeganda „volslagen onzin" ge noemd. Volgens Oeganda wordt met secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties over de mensenrechten een „dialoog in we derzijds vertrouwen" gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7