Zuid-Holland wil meer aandacht van komende kabinet Waardeiland wordt verder volgebouwd Moment voor 'n monument Hooge Burch viert fd< 3500 woningen in bos en aan water Derde plan Stevenshof Open brief aan formateur Ruim acht ton subsidie voor parkeergarage Wethouder verwijt verkeerscomité eenzijdige visie Belastingmuseum: Te weinig geld en veel bezoekers Sassenhelm (13) Vaten gif lek geslagen I; Dode bij in Delft houdt sociaal-culturele enqü REGIO DEN HAAG Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stichting „Ei gen Huis" heeft een plan ont wikkeld voor bebouwing van de Stevenshofpolder ten zui den van Leiden. Het plan voor ziet in de bouw van 3500 wonin gen in de sociale sector en is het derde plan voor dit gebied. De titel van het schetsontwerp luidt: „Wonen en bos" en geeft de achterliggende gedachte weer dat het milieu in de wijk geïntegreerd moet worden. De Stichting Eigen Huis, die eerder 408 premie-koopwoningen reali seerde in de Leidse Merenwijk, heeft gekozen voor een aanpak waarbij het oorspronkelijke land schap en de karakteristieke bo demstructuur als uitgangspunt zin genomen. Zo vindt men in het plan een hoogteverschil van drie en een halve meter bestaande verschil len zijn juist geaccentueerd en een belangrijke plaats voor het ri viertje de Dolent, dat loopt tussen Wassenaar en Valkenburg en dat de oudste bedding van de Rijn is. Een omvangrijk boslandschap, dat vanuit de richting Wassenaar door loopt tot in het midden van het plan, bestaat uit twee componen ten: een „nat" bostype op de lager gelegen delen van het plangebied en een „droog" bostype op de hoge re delen. De karakteristieke vege tatie zal bij beide componenten ge handhaafd blijven. Het tweede bij zondere kenmerk van het plan wordt gevormd door de wijdvertak te waterwegen die verkregen wor den door de bestaande wateren in de Stevenshof goeddeels in de oor spronkelijke Rijnbedding terug te brengen en het in verbinding te stellen met de Oude Rijn. De opstellers van het plan stellen dat er een waterstructuur ontstaat met landschappelijke betekenis en dat er grote mogelijkheden voor de watersport zijn. De woningen die in het bos of naast het water liggen zullen voor 40 pro cent bestaan uit huurwoningen en voor 60 procent uit koopwoningen en, zo stelt de stichting, dit alles voor de lagere inkomensgroepen. Als verdere voordelen van het plan noemt men: meer woningen dichter bij het nieuwe station De Vink, waardoor het openbaar vervoer als het ware naast de deur komt te liggen; - de situering van werkgelegen heid en winkels dichtbij het station zodat in de woonwijken zelf weinig autoverkeer ontstaat (er zullen veel woonerven worden gemaakt); op de wegen in de nieuwe wijken komt door een zogenaamde „ver takte ontsluiting" uitsluitend be stemmingsverkeer. voor doorgaand recreatief fiets- verkeer ontstaan aantrekkelijke fietsroutes naar Leiden-centrum, Voorschoten en Wassenaar; er worden verkeersveilige wan delpaden aangelegd tussen de wo ningen, winkels en scholen, zodat kleine kinderen bijvoorbeeld zon der begeleiding veilig naar school kunnen. Bij de overhandiging dinsdag van het schetsontwerp aan de Leidse wethouder Waal van ruimtelijke or dening werd een maquettte van het plan onthuld, die toegelicht zal worden in de commissie voor ruim telijke ordening en in de volgende vergadering van b en w van Leiden. De stichting Eigen Huis wil op niet- winstgevende basis en met een maximale inspraak het plan reali seren! wanneer Leiden tenminste haar goedkeuring uitspreekt. Vier personen die druk doende waren met de officiële opening van de Hooge Burch in Zwammerdam: v.l.n.r. mr. N. Vrolijk, Commissaris van de Koningin in Zuid Holland, mr. N. J. Geleijnse, algemeen directeur van het Christelijk centrum voor geestelijk gehandicapten Hooge Burch, ir. W. F. Schut, voorzitter van de Vereniging Johannes Stichting, de vereniging achter de Hooge Burch en de heer Zanen, bewoner van het centrum. Het openingsfeest werd muzikaal omlijst door de Koninklijke Militaire Kapel. Er waren veel vrijwillige gastdirigenten. WOENSDAG 15 JUNI 1977 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in een open brief aan de kabinetsformateur aangedrongen op meer aandacht van de rijksoverheid voor de specifieke problemen van deze provincie. In de brief waarschuwen G.S. dat als het Rijk aan Zuid-Holland niet meer financiële en bestuurlijke middelen geeft, de provincie nog meer achterstanden zal oplopen dan nu al hetgeval is. Het beeld van Zuid-Holland is die van een dichtbevolkte en welvaren de provincie. Daarom gaf het provin ciaal college de brief het motto „een vergeten provincie". De situatie is volgens G.S. in het geheel niet roos kleurig voor de ruim drie miljoen Zuidhollanders. Het grootste aantal werklozen komt voor in deze provincie: per eind janu ari 1977 40 000. Het aanbod en de vraag op de arbeidsmarkt passen steeds minder bij elkaar en het aan tal langdurig werklozen stijgt rela tief snel in vergelijking met andere provincies. Bovendien tellen de oude stadswijken van de grote steden op vallend veel werklozen. Zo was bij voorbeeld begin 1977 in de Haagse Schilderswijk 16 procent van de be roepsbevolking werkloos. Daarnaast zijn er in Zuid-Holland 58.000 ontvangers van bijstandsuit keringen, volgens G.S. illustratief voor de zwakke sociaal-economische positie waarin deze provincie ver keert. Daarbij komen nog de achter standen op het gebied van het wo nen, de problemen bij de stadsver nieuwing en het realiseren van voor zieningen in de gezondsheids- en so ciaal-culturele sector. Men wijst erop dat het wegtrekken van de bevolking uit de grote steden niet alleen dAAr problemen met zich brengt, maar ook in de grotere en middelgrote kernen die de wegtrek kende stedelingen opvangen. In die kernen, zoals Zoetermeer, Spijkenis- se en Capelle aan de IJssel groeide de bevolking gedurende een lange periode zeer snel, maar de werkgele genheidsgroei en de uitbreiding van het voorzieningenapparaat bleven daarbij achter. Op het gebied van het „welzijn" is er in Zuid-Holland per 100.000 inwoners het kleinste aantal huisartsen, tandartsen en ver pleegkundigen. Het aantal bedden in de bejaarden verzorging is vergelijkenderwijs klei ner dan in enige andere provincie. Ook staat volgens G.S. de mogelijk heid tot opvang van verslaafden aan alcohol en drugs in geen verhouding tot de extreem hoge nood op dit terrein. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken heeft subsidie verleend voor de bouw van een parkeergarage in de Haagse Prins Hendrik straat. De Stichting Prins Hendrikstraat, waarin middenstanders uit die straat zitting hebben, krijgen van het ministerie 831.600 grilden om hun initiatief voor de bouw van een garage voor 239 auto's uit te voeren. To* aal gaat de parkeergarage ruim twee miljoen gulden kosten. De win keliers zijn met eigen plannen voor een parkeergarage gekomen i.v.m. de aanleg van de Haagse Demon stratie-Fietsroute die door hun wijk loopt. Door de aanleg van de fiets route gaat er een aantal parkeer plaatsen voor zgn. kort-parkeerders verloren. De parkeergarage komt te staan op de plaats waar vroeger het Maria- klooster stond, recht tegenover de Van Brakelstraat. DEN HAAG „Hoe je het ook keert, een stad is pas een stad als er rekening gehouden wordt met men sen die naar de stad komen omdat het een stad is". Aldus Wallis de Vries (wethouder openbare werken, verkeer en vervoer) gisteravond tij dens een bijeenkomst in het cen trum Amicitia. De bijeenkomst was belegd door het stedelijk verkeers comité tegen de dwarsweg naar aan leiding van de nota verkeersafwik keling binnenstad die de dienst stadsontwikkeling enige maanden geleden uitgaf. Het stedelijk verkeerscomité rea geerde daarop met een nota waarin een alternatief geschetst werd waar in de kleinschalige structuur en leef baarheid van de stad behouden blijft. Maatregelen De genoemde achterstanden beïn vloeden volgens het college het leven en welzijn van Zuidhollanders nade lig. Achteruitgang van de situatie in deze provincie zal zijn weerslag heb ben op het gehele land, omdat dit deel van de Randstad de „motor van de nationale economie" is, zoals de regeringsnota „Regionaal sociaal- economisch beleid" het uitdrukt. En passant noemen G.S. nog de behoef te van Zuid-Holland aan een derde „bufferzone" (gebieden voor open lucht-recreatie samen met agrari sche gebieden met een hoge natuur- en landschapswaarde, die moeten dienen als buffers tussen de verste delijkte gebieden). De reconstructiewet Midden Delf land geeft het college van G.S. enige hoop dat de eerste bufferzone tussen Rotterdam en Delft kan worden in gericht. De provincie hoopt met de aankoop van Vlietlandf-een eerste aanzet te hebben gegeven voor de tweede bufferzone tussen Den Haag en Lelden (met name het gebied van 's-Gravenwoude). Zuid-Holland heeft ook behoefte aan een derde, niet in de structuurschets voor de verstedelijking opgenomen, bufferzone en wel tussen Rotterdam en de Drechtsteden. De bestaande recreatieplannen voor dit gebied ko men te traag van de grond, zo vinden de briefschrijvers. Bij het opstellen van regeringspro gramma voor de komende vier jaar moet volgens het dagelijks bestuur van Zuid-Holland een aantal maat regelen meegenomen worden. Zo zou het aandeel van Zuid-Holland in de uitkeringen uit het Provincie fonds van 13,5 naar 14 procent en op langere termijn zelfs naar twintig procent moeten stijgen. Het stimule ringsbeleid op het gebied van de werkgelegenheid zal niet alleen op het noorden, oosten en zuiden moe ten worden gericht, maar juist ook op Zuid-Holland. De spreiding van Rijksdiensten zal gezien de teruglo pende werkgelegenheid in Zuid-Hol land opnieuw moeten worden bekeken. Tenslotte pleiten G.S. voor meer overheidsmaatregelen in de sectoren van het wonen, het bijzonder regio naal welzijnsbeleid, het verkeer en vervoer, de recreatievoorzieningen en de waterverontreiniging. Van een verslaggever LEIDEN Het Waardeiland bij Lelden zal verder worden volgebouwd met ongeveer 450 woningen, variërend van wonin gen met gemeentegarantie tot koopwoningen en in type varië rend van gestapelde bouw tot appartementen, eengezinswonin gen en winkels. Op het Waardeiland, de plaats waar vroeger de Leidse Grofsmederij stond, staan inmiddels 113 luxueuze woningen. De bouw voor deze huizen was voor rekening van Nieman Hol ding B.V. uit Leiden. De luxueuze woningen zijn inmiddels het onder werp geworden van een reeks klach ten. ingediend door de nieuwe bewo ners. De bewoners zijn ontevreden over het feit dat hun nieuwe huisves ting nogal wat gebreken vertoont De nieuw te bouwen huizen worden gebouwd door de Vennootschap On der Firma Waardeiland. waarin par ticiperen Van Wijnen Vastgoed en de Westiand/Utrecht Projectontwikke ling B V. De Leidse B.V. Nieman Holding blijft in zoverre bij de nieuwbouw betrokken dat zij erover zal waken, dat de plannen worden uitgevoerd overeenkomstig het ont werp dat voor het Waardeiland ge maakt is. De oorspronkelijke plannen voor de woningen blijven ongewijzigd, maar zullen worden aangepast aan de ei sen van de nieuwe vennootschap, zo deelde de vennootschap gisteren mee tijdens een bijeenkomst In Sas- senheim. De nieuwe vennootschap deelde eveneens mee niets te maken te hebben met de reeds gebouwde woningen. De fouten, die de bewo ners van de huizen hebben geconsta teerd. zijn geheel voor verantwoorde lijkheid van Nieman Holding B.V. De bouwkosten voor het volbouwen van het Waardeiland liggen tussen de 130 en 150 miljoen gulden. De nu te bouwen woningen worden waar schijnlijk over ongeveer tweeênhall jaar afgeleverd. Trouw/Kwartet ZWAMMERDAM Samen met Arie Zanen, één van jl ners van het dorp, heeft mr M. Vrolijk gisteren de Hoo|| bij Zwammerdam officieel geopend. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland opende in feite een centrum voor geestelijk gehandicap ten dat ai lange tijd draaiende is. Het ging echter om de afronding van de laatste bouwfase. Alle paviljoens in het dorp zijn nu gereed, de staf en bewoners van de Hooge Burch wil den daar een feestelijk tintje aan geven. Na de opening van gisteren gaan de feestelijkheden vandaag ge woon door. Er is ondermeer een tuin feest, een kermis, een doorlopend filmprogramma en de Jostle-Band, het muziekkorps van treedt op. >i Vanmorgen is er bovendie" telijke optocht met verslet steppen, invalidewagens e niet meer rijden kan, voow van de Hooge Burch en ki het vlakbij gelegen plaat merdam. De bewoners v° merdam, het plaatsje ligtQ van Alphen aan den Rfï overigens gisteren van ve; sprekers een pluim voorK waarop ze bereid zijn op '8 met bewoners van de Hoi1 ROTTERDAM Ondanks de financiële en materiële steun van particulieren en de diverse officiële instanties is het bud get van het prof. dr. Van der Poel Belastingmuseum in Rot terdam te klein om de nodige activiteiten te kunnen ontwik kelen. Dit zegt de heer B. J. H. Volkmaars, directeur van het belastingmuseum, in het jaarverslag 1976. Onder de „nodige activiteitén" verstaat hij o.m. het aanvullen van de collecties door aankoop op vellingen, restau raties van schilderijen, het uitbrei den van de audio-visuele program ma's en het fotograferen van de mu seumcollectie. Slechts dankzij een groot aantal schenkers is het moge lijk geweest dat op enkele verzamel gebieden de collectie opnieuw uitge breid kon worden. Opmerkelijk is dat ondanks dat het museum de eerste zes weken van 1976 gesloten is geweest vanwege de aanleg van centrale verwarming, het een recordaantal bezoekers te ver werken heeft gekregen. Het aantal bezoekers nam toe van 4267 tot 4543. Door Leen Post ROTTERDAM - In in Rotterdam is overladen van aantal vaten met geraakt. De dienst kwam in actie gevaar te bezweren, deed zich voor toen 32 endrynbidrin uit het schip El Fayoum om overgeslagen te slagvaten aan de wal. 17 vaten te lekken. Wie Slot Teylingen in Sassenheim zegt; zegt Jacoba van Beieren. Zij heeft in de rij van bewoners op het Slot, wel het belangrijkste stempel op Teylingen gedrukt. Jacoba van Beieren kwam in 1428, na afloop van haar regeringsperiode, op het Slot te wonen. Met haar man, Frank van Borselen, heeft ze daar een goede tijd gekend. „Schone dagen beleefde het slot onder Jacoba", schrij ven historici later. Van een onzer DEN HAAG De naar A. S. Nahapiet is de Ursulakliniek in leden ten gevolge van Ongeluk ill uc i-ariustraa-1 Haag. De man kwam met: fiets in botsing met een T openslaand autoportier v zo ongelukkig kwam te hij hersenletsel opliep, val was de helm van de van het hoofd Toch gaf Jacoba van Beieren haar voorkeur aan nog enkele andere bui tenplaatsen in ons land. Zó verbleef ze nog liever dan op Teylingen in het Zeeuwse Maartensdijk, 's Graven- zande of op Oostvoorne. Haar laatste levensjaar heeft Jacoba van Beieren geheel op het 81ot Teylingen doorge bracht. In de periode, dat Jacoba op het Slot gewoond heeft, ging het er soms zeer uitbundig naar toe. Een legende spreekt van een zeer rumoe rig leven, dat de levenslustige gravin op het Slot zou hebben geleid. Zeer bekend zijn ook de grauwe aarden Jacoba-kannetjes, die zij op het Slot Teylingen zou hebben vervaardigd. En dan waren er natuurlijk de lusti ge maaltijden, gedurende welke zij en haar gasten die kannetjes in dar tele wijnvreugde over het hoofd ln de gracht zouden hebben geslingerd. Overigens worden er in de stukken op het gemeente-archief nog wat vraagtekens gezet bij die Jacoba- kannetjes. Men vraagt zich af of Ja coba van Beieren wel echt zelf deze kannetjes vervaardigd heeft. Vol gens vermeldingen zouden die kan netjes de gewone drinkkannetjes van die tijd in en om tal van adellijke kastelen zijn geweest en ook elders heeft men deze „bij menigten" ge vonden, zoals de historie vermeldt. Ze werden achteloos weggeworpen in de grachten, zodra er iets aan stuk was en misschien ook wel bij derge lijke drinkgelagen. Zoals we al meldden, heeft Jacoba van Beieren het laatste levensjaar onafgebroken op het Slot Teylingen gewoond. Zij werd door de tering gesloopt. In de zomer van 1436 verer gerde haar toestand zó erg, dat de hulp nodig werd van een Leidse, een Amsterdamse en een Dordtse ge neesheer, die haar lijfarts ln zijn taak kwamen steunen. Op 9 oktober van dat Jaar kwam Jacoba van Beieren te overlijden. Het Slot Teylingen moet er in die periode zeer luxueus uitgezien heb ben. Het testament van Jacoba van Beieren maakte melding van fraaie rode kussens en tapijten, van de rijke meubelen en tafelbenodigdhe den, welvoorziene garderobe, van de paarden en wagens in de stallen, van de talrijke dienaren op het Slot, van welgevulde wijnkelders en grootse provisiën. Hoe Slot Teylingen er vroeger pre cies moet hebben uitgezien, valt moeilijk na te gaan. De eerste teke ning van het slot dateert uit 1596. Men kan daarop ook de grote zaal zien van waaruit Jacoba dikwijls op de omgeving zal hebben gestaard, peinzend over haar leven. Zij zal in die tijd vaak op 'de ronde stoel heb ben gezeten, die nog in de achttiende eeuw als een reliquie op het slot werd bewaard. De stoel prijkte daar met het oude Hollandse wapen in alle luister. Deze stoel en twee oude portretten van de heer Frank en vrouwe Jaco ba, die thans in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien zijn, herinneren nog eeuwen later aan de hoge Slot- vrouwe, die eenmaal geleefd heeft aan de zoom van het zware geboom te, dat zich nog in de zestiende eeuw tot Haarlem uitstrekte. De ruimte binnen het slot was bijzonder groot. Naast de grote zaal en de grote ka mer, ligt de kapel en een kleine kamer. Op de verdieping vinden we de eetzaal, drie kamers, die de na men ontlenen aan de kleuren van het behang, zoals de groene, witte of blauwe kamer. Verder had het slot een ronde, nog in de achttiende eeuw bestaande, toren. In het jaar 1857 viel het slot Teylingen bij een publieke veiling aan de Arnhemse familie Van Teylingen toe. Deze fa milie droeg het slot later aan het rijk over. Het geslacht Teylingen be hoort tot de oude Hollandse adel. Volgens een in de dertiende eeuw gevoerd wapen, ontleende het ge- In de gracht van het slot Teylingen in Sassenheim zijn meerdere malen enkele „Jacoba-ki opgevist. De legende wil, dat de genodigden van deze Hollandse gravin na het ledigen van ht v deze met een boog de slotgracht ingooiden. slacht Teylingen zijn oorsprong aan een bastaart uit het Hollandse gra venhuis zelf. Het oudst bewaarde wapenzegel ls dat van Willem van Teylingen van 1226 en 1227. De naam Teylingen komt misschien reeds vroeger voor ln de vorm Tag- lingi, welke plaats genoemd wordt als bezitting van de Dom van Utrecht in de eerste helft van de negende eeuw. De plaats lag toen aan de grens van wat men oudtijds De Hout, dat is de Haarlemmerhout, noemde van het oude Kennemer- land, dicht bij het oude Voorhout en niet minder oude Sassenheim. Het slot werd door Floris de Vijfde, omstreeks 1290, in leen geschonken aan zijn schone en elegante Waalse vriendin, vrouwe Catharina van Durbuy, die het tot 1328 behield. Daarna vestigden Bymon van Ben- theim, later Symon van Teylingen, zich in 1339 met zijn vrouwe Agniese Bokel öp het slot. We hebben slechts I ik Ej. een greep moeten doe» i omvangrijke geschiedenijgï het slot Teylingen in 3. voor handen is. Daarbij 1 geput uit „Herinneringevi middeleeuwse adel, j achter en levensloop van Jacoba j ren", van dr. P. J. Blok er van de gemeentelijke atlc sten. lil De eerste Teylingen van wie men iets verneemt, is Gerhardus de Teil- linc in 1143; een tweede Hugo, ver meld ln 1162. Het zou te ver voeren alle Teyllngens de revue te laten passeren. Daar komt nog bij, dat een aantal voorgangers van deze fa milie hun naam niet ontleenden aan het thans als ruïne nog bestaande slot, maar aan het steenhuls ln War mond. Dit steenhuis in Warmond wordt omstreeks 1300 nog bewoond door heer Dirks jongste zoon Jan. Van een onzer verslaggevers DELFT Alle Delftse Instel lingen werkzaam in de sociaal culturele sector krijgen bin nenkort een gemeentelijke enque?te-formulier toeges tuurd waarin allerhande vra gen worden gesteld over aard en doelstelling van het orgaan. Instellingen voor jeugd- en jongerenwerk, culturele instel lingen, buurt- en wijkor actiegroepen en instant^ het gebied van de recreLj maatschappelijke diensst ning moeten mee gaan vat aan een plan dat de gei >t op moet stellen in verbaij- het decentralisatiebelei CRM. In de toekomst gemeente uitsluitend IV dieren. jSi jdi

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6