Rustige universiteit verontrustend etekening van een lezer Tweede meisje dood gevonden in De Peel ommentaar aMrenvaller (1) rif Studentenpredikanten willen meer gezamenlijke bezinning jenvaller (2) .Maatschappelijke en ethische kant aandacht geven' Lekker weertje Strandweer Echtgenoot geen lieverdje giraffejong loos alarm papier maken NSDAG 15 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3:7" •drijven krijgen van de regering lanvullende lastenverlichting om rcrwacht hoge prijscompensaties TAO-lonen per 1 juli te betalen, •el vindt de regering de tegenval- >r de bedrijven niet groot genoeg •t directe lastenverlichting te hulp Hen. De echte reden voor de jing door de regering is echter hijnlijk dat naar het oordeel van listers het geld voor die hulp niet ;baar was. verleden is dat geld enkele keren 4omen uit omvangrijke reserves in „yg idsen van de sociale premies, het zou inderdaad weinig verant- zijn een verdere aanslag op deze :s-te plegen. Een andere moge- i zou geweest zijn een beperking overheidsuitgaven. Maar dat is jeslissing waar een demissionair if' t zijn opvolger mee kan opzade- Jrtker niet nu gebleken is hoezeer ryllijke ombuiging in de overheids- 3! En politiek een zware dobber :rde mogelijkheid zit in vergro- in het financieringstekort voor de eid. Dat tekort is, na het door r Duisenberg uitgezette beleid, if gezien reuze meegevallen. Maar dat oorspronkelijke beleid was dan ook aan grote twijfels van deskun dige zijden onderhevig. Het alsnog op drijven van het tekort in de oorspronke lijk aangedurfde richting zou gevaren voor extra inflatie in zich bergen, en zou dus wellicht niet gunstiger zijn dan hetgeen nu is besloten: toestemming geven tot enige extra prijsstijging. De werkgevers, die om de lastenverlich ting vroegen, hebben in dit verband gewezen op de vele miljoenen die de regering dit jaar had willen uitgeven op grond van de Wet Investeringsrekening (stimulering van investeringen). Die uitgaven gaan nog niet door doordat de nieuwe wet nog niet is behandeld in het parlement, als gevolg van de kabinets crisis. Het gebruiken van dit geld voor lastenverlichting vanwege de prijscom pensatie zou echter ook gevaren voor extra inflatie in zich bergen, want ook dan zou het financieringstekort moeten worden opgevoerd. Dat zou ook het geval zijn geweest via de Investeringsre kening, maar dan zou er meer kans zijn geweest dat dit tekort via extra investe ringen zou worden terugverdiend ('in verdiend'). En alleen onder die voor waarde is een dergelijke tekortverrui ming te verantwoorden. iring heeft nu dus besloten tot •peling in het prijsbeleid. Daar- leeft de regering zich voorlopig legd bij de inflatie-tegenvaller, irdt dan ook voor 1977 op een prijsstijging gerekend dan aan- ijk was geraamd en gehoopt. Dat Men aangename constatering. De *1 die vorig jaar met zoveel pijn en j] e is behaald met het geforceerd 4j reken van de prijs-loon-spiraal, ^ïhans als sneeuw voor de zon te e q haar besluit om de tegenvaller mo >pig te accepteren, speelt de rege lde e zwarte piet door naar de vakbe- njjg- Tijdens de stakingen immers, in [februari, hebben vakbeweging en Ijk evers afgesproken dat tegenval- er et de prijsstijging en daarmee met na latie niet meer ten koste van de ok unpensaties over 1977 zouden zafcn gebracht, maar wel zouden 'eSfen meegenomen in het loonbeleid 1978. Minister Lubbers heeft, bij isentatie van het regeringsbesluit, laar deze afspraak tussen werkge- Sn vakbeweging verwezen. verwijzing is door Lubbers naar mening heel terecht gemaakt. het waren uitsluitend de werkge- Jie de regering om een aanvullende (verlichting per 1 juli hadden ge- "j\ id. De vakbeweging heeft dit ver- J) uiiet willen steunen, wellicht mede |ven door de niet onjuiste gedachte dat dan ook bedrijven zouden meeprofiteren die de hogere prijscom pensatie best kunnen betalen. Wij mo gen nu dus van de vakbeweging ver wachten dat zij dit najaar, bij het loon- overleg voor 1978, haar afspraak van februari met de werkgevers royaal zal nakomen. Dat zou temeer een juiste gang van zaken zijn, omdat een extra prijsstijging vanuit het buitenland alleen dan niet leidt tot aanzwengeling van de prijs- loon-spiraal wanneer die prijsstijging niet wordt doorgegeven in de lonen, via de prijscompensaties. En in de huidige situatie géét het voornamelijk om een> tegenvallende prijsstijging die vanuit het buitenland op ons bord wordt gede poneerd, namelijk de explosie van de koffieprijs. Er is al vaker gezegd, en deze week door minister Lubbers, dat dit soort prijstegenvallers vanuit het buitenland buiten de prijscompensaties gehouden zouden moeten worden. Wij willen ons hierover thans geen definitief oordeel aanmatigen, maar spreken wel de ver wachting uit dat dit punt de volle aan dacht krijgt in de studie over het sys teem van prijscompensatie, waar vak beweging en werkgevers zich inmiddels aan hebben gezet, ter uitvoering van een van de afspraken uit het akkoord dat tijdens de februaristaking werd ge sloten. Van onze onderwijsredactie APELDOORN Het meest verontrustende van de situatie aan de Nederlandse universi teiten is misschien wel dat het op het ogenblik zo rustig is. Als studentenpredikanten dat zo zeggen, bedoelen ze niet dat ze terug verlangen naar bezettin gen of andere geruchtmakende vormen van protest. Wel zou den ze willen dat meer docen ten en studenten zich druk maakten over de ethische en maatschappelijke kant van het wetenschappelijk bedrijf. Aanleiding tot ons gesprek met drie' studentenpastores is een conferentie die zij met ongeveer veertig collega's uit heel het land onlangs aan dit onderwerp wijdden. Omdat we het midden willen houden tussen Twen te, waar ds. P. van Dijk aan de tech nische hogeschool verbonden is, en Amsterdam, waar ds. L. Ringnalda en ds. S. de Lange aan de Vrije Universiteit werken, is Apeldoorn de plaats van ontmoeting. Een wel zeer rustieke omgeving voor een derge lijk gesprek. Tijdens hun conferentie kwamen de protestantse en rooms-katholieke studentenpastores tot de conclusie dat de universiteit steeds meer wordt beheerst door economische machten. De universiteit is onder deel van het produktiesysteem en draagt in zich alle kenmerken die daarbij horen. Zij is een massaal bedrijf geworden, waarin steeds meer mensen kapot draaien. De na druk op kort en snel studeren is zo groot aan het worden, dat de tijd om kritisch bezig te zijn met vragen van wetenschap en samenleving er vaak bij inschiet. Ds. S. de Lange: „De wezenlijke taak van de universiteit is wetenschap in dienst van de samenleving. Maar wat we zien is dat de universiteit steeds meer dienstbaar wordt gemaakt aan de heersende machten. Op onze con ferentie in Driebergen gaf dr. P. Boskma, lector aan de technische hogeschool te Twente, daar duidelij ke voorbeelden van aan de hand van het probleem van de kernenergie en bewapening. De risico's van het we tenschappelijk speurwerk hebben onheilspellende vormen aangeno men. Dat heeft zijn weerslag op de universiteit. Een neutrale midden weg is er niet; iedereen aan de uni versiteit moet zich rekenschap ge ven van zijn verantwoordelijkheid". Niet onschuldig Ds. P. van Dijk uit Twente vult dat aan. „Wetenschap en techniek", zegt hij, „spelen een overheersende rol in Aankomende studenten op het Amstelveld in Amsterdam onze moderne maatschappij. Zonder deze kan onze wereld niet meer voortbestaan. Wetenschap is geen onschuldige bezigheid van theoreti ci, maar onderdeel van een maat schappelijk systeem. Dat betekent dat je de universiteit in haar geheel moet aanspreken op haar verant woordelijkheid. Het is niet voldoen de om mensen individueel ethisch besef bij te brengen, we moeten in al onze studieprogramma's ruimte scheppen voor een gezamenlijke be zinning. Het gaat niet om een inci dentele discussie, maar om een per manente verantwoordelijkheid". Die permanente verantwoordelijk heid is in de wet op het wetenschap pelijk onderwijs prachtig onder woorden gebracht. Als doelstelling van het universitaire onderwijs wordt onder meer genoemd „de be vordering van het maatschappelijk verantwoordelijkheidsgevoel". Prachtig, zeggen de studentenpas tores. maar wat komt daarvan te recht? Vooral nu de studieprogram ma's verkort worden, dreigt het ge vaar dat de „franje" van ethische en maatschappelijke bezinning het eerst overboord gaat. Er zijn studie richtingen waar dit element een vas te plaats heeft, maar er zijn ook tal van voorbeelden waarbij de student niet meer krijgt voorgeschoteld dan pure vakkennis. Dagelijkse zorgen Waarom stellen Juist de studenten pastores dit aan de orde? Is het niet hun taak om zielszorg te bedrijven aan individuele studenten? Ring nalda, De Lange en Van Dijk ont kennen niet dat ook het gewone pastorale werk onder studenten no dig en belangrijk is, maar tegelijker tijd trekken ze zich de zorg voor de universiteit in haar geheel aan. Je kunt als studentenpastor niet voor bijgaan aan de dagelijkse zorgen van studenten die geen kamer kun nen vinden, geldgebrek hebben of mot hebben met thuis en dus moet Je Je ook met sociale kwesties bezig houden. Je kunt evenmin je ogen sluiten voor het keiharde gegeven dat ongeveer de helft van de studen ten verdwaalt in de massaliteit en geruisloos van de universiteit ver dwijnt. Of voor het feit van de toene mende werkloosheid onder afgestu deerden, Ds. Ringnalda: „Als de ma chine steeds meer mensen kapot maakt, moet je niet alleen die men sen opvangen, maar ook eens naar de machine kijken". Ds. De Lange: „Ook op een internationale confe rentie van Studentenpredikanten was die aandacht voor de universi teit als geheel aanwezig". Hetzelfde geldt ook voor de vragen van wetenschap en samenleving. Ook dat is geen individueel pro bleem, maar een gezamenlijke ver antwoordelijkheid. Ds. Van Dijk: „Het gevaar bestaat dat de studen ten die nog bij ons komen de kerk zien als een toevluchtsoord, waar de de maatschappelijke vragen kunt ontwijken. Onder veel studenten be staat een enorm onbehagen. Ze heb ben de illusie verloren dat de weten schap vrij is en dat ze zelf een bijdra ge kunnen leveren aan de verbete ring van de maatschappij. Als ze zo bij je komen, wat doe Je daar dan mee? Strijk je hen over hun bol en zeg Je: het valt wel mee, of stel Je de vraag waarom ze juist bij jeu komen?" Vervreemd Op dat punt krijgt het pastoraat weer zin, zegt ds. Ringnalda. Pas als Je zover bent, kun je weer iets laten zien van het evangelie dat hoop pre dikt tegen beter weten in. Dan blijkt ook dat veel studenten allang ver vreemd waren van de kerk. Niet pas ln het eerste Jaar van hun studie, maar al toen ze nog thuis woonden en op de al dan niet christelijke school zaten. Van Dijk: „Aan de universiteit is duidelijk dat we in een volstrekt geseculariseerde we reld leven. De vervreemding van de kerk is hier misschien iets verder dan elders in het land. Maar is dit ook niet de toekomst van veel jonge ren die nu nog in de kerkbanken zitten? Daarom zou het goed zijn wanneer de kerken het studenten pastoraat meer gingen beschouwen als een soort voorhoedepost in plaats van ons te zien als een bedrei ging voor de moraal, de theologie, de kerk, of wat dan ook. Vaak wordt gedacht dat wij de studenten van de kerk vervreemden, maar het is an dersom. Als ze bij ons komen heb ben ze de kerk al achter zich gelaten. Laat men ons niet allen beoordelen op het aantal catechesaties dat wij houden, maar op het totale werk waar wij aan de universiteit mee bezig zijn." DEN BOSCH/ROERMOND Op betrekkelijk korte afstand van de plaats waar maandag het stoffelijk overschot van de zeventienjarige Henrica Bartels uit Vierlingsbeek werd aange troffen, werd gisterenochtend het lichaam van de eveneens om het leven gebrachte achttienjarige Oerda Franken uit Wanssum gevonden. Rechercheteams van de rijkspolitie meters zuidelijker gelegen Maas- in de districten Den Bosch en Roer- hees. Daar is zij In leder geval over- mond houden zich met deze gelijke- vallen. In een sloot langs de weg nis met elkaar vertonende zaken be- werd namelijk haar (Iets gevonden zlg. Men ls ln dit stadium van het onderzoek echter nog niet ln staat ".ï.«™agaVOnd °,p aan te tonen dat belde meisjes door ge gaaa om familie te dezelfde daderfs) om het leven zijn d"°e?en' kwartover tien was ZIJ gebracht. a huls gegaan. Haar familie Het ontklede lichaam van Henrica maarniet kwam Bartels werd gevonden achter strui- andere ochtend kwam ken langs de toegang tot de vuil- Warnoy het bericht dat daar haar stortplaats van de Deelgemeente stoffelijk overschot was gevonden. Wanroy. Haar woonplaats Vlerlings- en^ens ontkleed werd ln de buurt beek ligt ongeveer twintig km van JJ411 haar woonplaats de Noordlim- Wanroy al. De recherche van het otu'Bse gemeente Wanssum het li- district Den Bosch neemt aan dat ®haaiB. van °e*?a Franlten gevon- haar stoffelijk overschot met een £f_n- Wanssum ligt nauwelijss acht auto naar de vuilstortplaats is ver- kilometer van het ook aan de Maas voerd. De moord kan gepleegd zijn 8e'e8en Vierlingsbeek af. Oerda was ergens langs de provinciale weg van maandagavond uitgegaan en werd Vierlingsbeek naar het enkele kilo- sindsdien vermist. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De zomer heeft ook gisteren weer iets goeds klaargemaakt. In Zuidwest-Nederland werd het 24 graden, voornamelijk in Gro ningen 20 graden (de stad en Ten Post), Uithulzermeden 27 graden celsius. Ook de minder warme lucht uit Frankrijk was ons dus niet kwaadgezlnd. De komst ervan ging met veel min der regen- en onweerverschij nselen'gepaard dan het weerbe richt in uitzicht had gesteld. On weer was klaarblijkelijk het „privilege" van Frankrijk (maandag op de tweede helft van de dag) en vooral van Zuid- oost-Engeland (de nacht van maandag op dinsdag). Daar liep een Franse onweers storing te pletter tegen een zich nog wat verder opbouwende ho- gedrukmuur van IJsland naar Ierland en de gevolgen waren zeer onalledaags. In Londen viel 125 millimeter aan stortregen uit buien, die zich nagenoeg niet 'meer verplaatsten (daags tevo ren was er lokaal ook al 100 millimeter gemeten). Als gevolg ervan ontstonden er overstro mingen. De bliksem was niet van de lucht. Eén straal trof het weerinstituut van Bracknell, waar de stroomvoorziening van de teleprinters uitviel. Een en ander had tot gevolg dat de vier uur-weerrapporten van dinsdag nacht pas vanaf acht uur begort- nen binnen te druppelen. Zoals gezegd ging de passage van het Franse koufrontje bij ons erg netjes in zijn werk (vol gens de waarnemer op Roosen burg, die 's nachts in zijn tuin kampeerde begon het toen wel plotseling hard te waaien). Ach ter dat front bleef, zoals de weer kaart van gistermiddag liet zien, een vore van lagedruk met uit gangspunt het Alpengebied lig gen. Nabij de sterk krommende isobaren (lijnen die punten ver binden met gelijke luchtdruk), verschenen in het midden van het land in de loop van de mid dag enkele onweersbuien, maar dè vore vulde op en dat zal de heftigheid van de buien vermoe delijk hebben verminderd. Hoewel de benedenwind zuid westelijk was, werden de buien wolken boven ons land zodra ze wat hoger kwamen door een oost-zuidoostelijke stroming op gepikt. Op 5.000 meter hoogte was die stroming pal oostelijk met boven De Bilt een snelheid van ruim 30 km per uur, op 7.000 meter hoogte van 40 km en op 9.000 meter hoogte van 60 km per uur. Door diezelfde brede oostelijke circulatie werden buien uit Duitsland in de rich ting van Noord-Nederland ge voerd. Rond zeven uur onweer de het in de Friese zuidwest- en westhoek, voornamelijk op hoog niveau. Vanaf twintig minuten voor acht ook in Gorredljk be gon het te donderen vanuit het oosten. Dat de hoogtewinden over het algemeen oostelijk waren kwam door de zuiging van een koude* put in de hogere lagen die van de Britse eilanden naar midden- Frankrijk was uitgeweken. De temperatuur op 5.000 meter was boven Parijs gistermiddag twintig tegenover veertien in De Bilt, dertien in Brest, achttien in Lyon. Boven grote delen van West-Europa blijft de wind ook op niveaus van tien a twaalf km en hoger oost tot oostzuidoost. Over de zomer zitten we hele maal niet in. Die zal de komende dagen echt goed in de markt liggen met weinig buien meer. wel flinke zonnige perioden en aangename middagtemperatu- ren zo rond de 22 graden. In de hogere lagen boven de Noordzee en de Britse eilanden vormt zich een hogedrukpatroon, dat on stabiliteit tegengaat. Vandaag vrijwel overal droog met flinke zonnige perioden, 's Middags iets frisser door een zeewindje, overigens luchttem peraturen van negentien tot twintig graden, zeewater veer tien tot vijftien. Verdere voor uitzichten: best bruikbaar en zonnig zomerweer. Amsterdam Dc Bilt Doelen Eeldc Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Isianboel Tunis Hoogwater donderdag 17 Juni. VUuuigen 2,35-14 58 HartngvlleUlulzen 2.55-15.10 Rotterdam 4.41-17.12 Schevenlngen 3 54- 18.18 IJ muiden 4.27-18,51 Den Helder 8 29- 20 46 Harllngen 10.55-23.00 Delfzijl 0.30- zwaar bew. 19 regenbui 21 zwaar bow. 20 geheel bew. 22 zwaar bew. 19 onbewolkt 17 zwaar bew. 21 geheel bew. 21 zwaar bew. 21 zwaar bew. 20 zwaar bew. 13 onbewolkt 28 licht bew. 28 licht bew. 30 regen 13 zwaar bew. 21 geheel bew. 20 zwaar bew. 16 onbewolkt 27 onweer 24 licht bew. 29 licht bew 27 onbewolkt 21 zwaar bew. 23 geheel bew. 14 zwaar bew. 19 onbewolkt 23 onbewolkt 23 onbewolkt 24 zwaar bew. 22 licht bew. 30 licht bew. 17 zwaar bew 23 half bewolkt 28 half bewolkt 28 licht bew. 23 16 geheel bew. 20 onbewolkt 27 licht bew. 25 onbewolkt rechter in de Amerikaanse -Haf Michigan schat dat bij tach- II procent van de echtscheidin- b, die hij te behandelen krijgt, J slaan als argument wordt ge- nteerd. Een ziekenhuis in Bos- 4 bevestigt deze alarmerende cij- zeventig procent van de mis- adelde slachtoffers, die daar de JBO-post blnnenstrompelen zijn iuwen die door hun „llefhebben- man mishandeld zijn. Ameri- pnse psychologen, advocaten en fttiemensen bevestigen deze cij- 20 blijkt uit dit bericht van het jsbureau UPI. „We hebben het fr niet over de kleine Jamilieru- tjes", zegt een expert op dit ge- P- „We praten over vrouwen met I of twee blauwe ogen, die enkele Wen missen, over vrouwen met Poken armen, met verwondin- |die veroorzaakt zijn door mes ten, over vrouwen die met ket sen zijn bewerkt of die bespren- ft zijn met een bijtend zuur". 4 slaan van vrouwen komt in de Verenigde Staten niet alleen in de zogenaamde lagere milieus voor. Uit onderzoeken blijkt, dat meer dan elf procent van de mannen uit het „witte boordenmilieu" toegeeft, dat zij hun echtgenote ten mlTiste én maal geslagen hadden. Dit per centage bedraagt in het Ameri kaanse arbeidersmilieu veertien. Een hoogleraar in de psychologie aan de City-universiteit in New- York wijst er op dat „de rijken" het beter kunnen verbergen. „Zij ne men een advocaat of een psychia ter in de arm en niet een 'smeris'," aldus de hoogleraar. Een bankier, die het ook niet kon nalaten om zijn vrouw met zijn handen te bewerken en die daar nu een therapie voor ondergaat, ver klaart het kwaad als volgt: „Tel kens als mijn vrouw omkeek, dacht ik dat ze naar een mooie jongen lonkte". Sommige Amerikaanse psycholo gen zien als oorzaak het werk van de man. Een pater, die echtgenoten die met het euvel te kampen heb ben, advies geeft, wijst er met na druk op dat een man het moeilijk heeft op zijn werk en dat hij boven dien z'n gehele leven geoefend wordt om agressief op te treden. „Een vrouw is daarentegen een zwak object voor de man", aldus de pater. Een andere theorie ls dat mensen die als kinderen geslagen worden later zelf ook gaan slaan. Volgens een „succesvol" zaken man, ligt de oorzaak van zijn uit barstingen in de alcohol. „Ik houd werkelijk van mijn vrouw; echt waar", zegt hij, „maar wanneer ik overmatig drink, doe ik soms wel eens gekke dingen". Een socioloog van de universiteit in Rhode Is land is het daar niet mee eens: „Alcohol is niet de oorzaak van het slaan van je vrouw. Alcohol is juist een excuus". Weer aandere Amerikaanse onder zoekers zien een verband tussen het slaan van vrouwen en de zwan gerschap. Uit twee gezaghebbende onderzoeken blijkt dat een kwart van de geslagen vrouwen zwanger is. Een vrouw, die in verwachting is, geeft er deze verklaring voor: mijn man zei mij, dat wij het voor dat ik zwanger was zo goed hadden samen. Steeds maar weer vertelde hij mij hoe lelijk ik wel was en dat ik iets weghad van een koe. Ik denk dat hij toen hij me voor de eerste keer slóeg een enorme hekel aan me had". Waarom pakken die vrouwen niet bewoon hun bullen en laten ze hun vent in de steek", is een vraag die veelvuldig gesteld wordt. Psycho logen geven daar de volgende uit leg voor: „De vrouw in Amerika ls bang dat zij letterlijk vermoord wordt door haar „husband", als zij de politie roept of als ze een schei ding aanvraagt. Bovendien ver liest zij dan een steeds weer terug komende bron van inkomsten. En dan nog„In de Amerikaanse cul tuur zijn de vrouwen verantwoor delijk voor het huwelijk. Als ze weggaan, is het hun fout". De onverschilligheid van de poli tie en het justitiesysteem ls een andere reden om de mishandeling niet naar buiten te brengen. Een verhaal van een vrouw, die door haar man met een deur geslagen was, is daar illustratief voor: „De politie behandelde me vriendelijk. Alles komt nu goed, zeiden ze, maak Je geen zorgen. Als het nog een keer gebeurt sluiten we uw man langdurig op. In een andere hoek van het vertrek zat mijn echt genoot die getroost werd door een andere agent die zei: wc weten al lemaal dat het met vrouwen niets gedaan ls". In ons land zal de mishandeling van vrouwen misschien nog niet zulke ernstige vormen aannemen als in de Verenigde Staten, maar een feit ls dat ook hier steeds meer geluiden worden opgevangen over mannen die hun handen niet kun nen thuishouden. In het Ouwehands Dierenpark in Rhenen is weer eens een girafje geboren. Volgens de verzorger Cees Derksen stond het jong binnen een uur al naast zijn moeder. Het dier tje, of liever gezegd dier, had een recordhoogte van 1.60 meter. „We hebben nu zes jongen gekre gen ln vijf jaar aldus de verzorger. Ze zijn van twee merries. Iedere merrie-giraf baarde er drie. De eer ste vijf jongen hebben een en de zelfde vader. Het pasgeboren Jong heeft een andere vader „van de reservebank," omdat de vader van de vijf andere jongen na vijf nako melingen te hebben verwekt door oververmoeidheid en een gescheur de hartspier ls overleden. Het pasgeboren jong, een hengstje, heet Andries. Niet genoemd naar de bekende lijsttrekker, fractielei der en minister maar naar de park arts Andries van Foreest. In het Noorderdierenpark in Em- men is vorige week het zeeberen- bassin in gebruik gesteld. In het park zijn op het ogenblik twaalf van deze zeeleeuwensoort. De die ren komen in grote aantallen voor langs de kusten van Zuld-Afrika en danken hun naam aan hun nogal wollige vacht. Het nieuwe bassin is het grootste van West-Europa, heeft een Inhoud van 1300 kubieke meter en wordt iedere drie uur opnieuw ververst. De zeeberen worden alleen maar gevoed met inktvis, zoals bekend ln iéder restaurant een delicatesse. BIJ een bankoverval in Keulen werd de politie snel gealarmeerd. De eerste politiewagen die bij de bank arriveerde, werd echter weg gestuurd met de mededeling „loos alarm". De oorzaak: Het personeel van de ene afdeling had niet gemerkt dat hun collega's van de kas waren opgesloten in de kluis. Pas toen de politie voor de tweede maal bij de bank kwam, werden de employees bevrijd. De gewapende overvallers wisten te ontkomen met een bult van 200.000 mark. Donderdag 9 juni stond in deze rubriek een stukje over „zelf nieuw papier maken". Hierin werd gesug gereerd dat men het recept voor dit milieuvriendelijke doe het zelf- werkje bij alle gemeentehuizen ln Nederland gratis kan afhalen. Dit ls helaas een vergissing. Alleen bij het stadskantoor en het Centrum voor Natuurvoorlichting in Lelys tad kan men te weten komen hoe men zelf van oud papier nieuw kan maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5